Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Pogledaj rezultate ankete: Dopustate li svojoj djeci da budu ljevoruka?
Da, vec je ljevak 62 74.70%
Da, ali je desnjak 18 21.69%
I kisobran ce nositi desnom 3 3.61%
Isprva nismo 0 0%
Glasovatelji: 83. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2013., 21:23   #61
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Nije ti to baš tako...
Naime, ukoliko to roditelji ne čine namjerno, onda je to gotovo nemoguće činiti. Ako žele dijete 'odviknuti' od dominantnog baratanja lijevom rukom, onda će to morati činiti s puno represije, puno svjesnog ispravljanja, puno gnjavaže, a to je po defaultu s namjerom.
Jer - ukoliko se djetetu koje je dominantno, tj. biološki ljevoruko, slučajno da predmet bliže desnoj ruci, dijete će ga možda i uzeti desnom, ali će ga premjestiti u lijevu ruku i odraditi aktivnost s rukom kojom želi, tj. s kojom mu lakše ide.
Dakle, ova slučajna, nenamjerna dodavanja pred desnu stranu nisu ta koja dovode do toga da se dominacija promijeni.

Ne znam kako to radi tvoj logoped, no za to postoji jednostavan test - pred dijete se stavi papir i olovka koju se smjesti u sredinu papira. Dešnjak će olovku uzeti desnom, ljevak lijevom, a priučeni dešnjak će ju uzeti lijevom, ali premjestiti u desnu.
Ima i testova koji su još 'bolji' od ove papri-olovka forme - pitaš dijete kako se čekićem zabija čavao, kako se češlja,... i gledaš koju ruku koristi kao aktivnu - priučeni dešnjak (a o njima sada pričamo) će aktivni dio postupka odraditi lijevom rukom...
Ma samo sam govorila o tome da roditelj treba promatrati dijete, a ne uzeti zdravo za gotovo da je dešnjak jer je to češće.
Logopedi imaju složenije testove, no i predloženo je dobro kao prva, kućna proba.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 21:58   #62
Ne kuzim.
Pa kakve veze ima to sto si ti ljevak?
Pa ti crtaj lijevom, a klinac kojom hoce.

A koja je to situacija da dijete moras uciti pisati? Kolko je staro dijete? Sumnjam da je skolski uzrast a vi jos niste skuzili je li ljevak ili desnjak? Nis mi nije jasno. A ako je fakat ambidekster, pa to je odlicno, ja bih to pazljivo njegovala!!
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 23:08   #63
ni ja nis ne kuzim

pusti dijete da samo uzme olovku/zlicu/stogod u ruku u koju hoce
mom2be is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2013., 23:16   #64
Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
Drage mame,tate,dede,bake,svi pomozite!ja sam ljevoruka i imam djecaka kojeg bi trebalo uciti pisat i naravno za mene je to veliki problem!iskreno nekako mi se cini da moje dijete jos uvijek koristi oba dvije rukice podjednako tako da ne znam u koju rukicu da mu dam olovku,zlicu,loptu sto god?nedavno sam razgovarala sa tetom u vrticu kako koristi obje rukice i da mene osobno zbunjuje to da mu ja nesvjesno stavljam stvari u ljevu ruku a muz trazi desnu(kad me vidi)na sto mi je rekla da malo vise obratim paznju tj. stavljajte djetetu zlicu,vilicu,olovku u denu ruku!ja sad ne znam sto da radim ja ne znam nista drzat desnom rukom i meni je to uzasno stresno!kad crtamo doma ja s preznojim jer nemogu s dijetetom nacrtati krug,povuci crtu nistajako me to frustrira a na samu pomisao da naucimo pisati place mi see!dali imate slican problem i kako ste to svladali???
Pa kako roditelji dešnjaci uče lijevoruku djecu? Dijete ne odabire glavnu ruku zbog učitelja, dođe mu to prirodno.
I ako već učitelj baš mora biti dešnjak, muž ti nije otac djetetu ili...?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 09:10   #65
ne kužim pitanje, ja ljevakinja moji roditelji dešnjaci

pa dijete će ti na kraju pisati s onom rukom s kojom mu prirodno dođe, može ono tebe kopirati ali to ništa ne znači
__________________
Malička 24.10.2011
Jesen82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 10:04   #66
Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
.......... da mene osobno zbunjuje to da mu ja nesvjesno stavljam stvari u ljevu ruku a muz trazi desnu(kad me vidi)na sto mi je rekla da malo vise obratim paznju tj. stavljajte djetetu zlicu,vilicu,olovku u desnu ruku!....
Koliko uopće dijete ima godina i zašto ne pratiti što njemu odgovara?

Gurati dijete koje je ljevak da bude dešnjak je strašno. (isto bi bilo dešnjaku da ga se tjera pisti lijevom rukom).
Poznam pet osoba koje su ljevaci i koje su tjerali da budu dešnjaci. Od njih danas samo jedan piše lijevom rukom, a ostali su priučeni dešnjaci. Troje ovih priučenih imaju nevjerojatan švrakopis, i svaki pismeni zadatak im je u životu bio drama. I sve drugo rade lijevom rukom (od držanja miša, rezanja kruha i sl).

A ako je pitanje kako da ti postaneš dešnjak da on ne bi krivo naučio - toga se zbilja ne trebaš bojati.
TIT is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 11:26   #67
svi mi govore da mu dajem zlicu,vilicu,olovku u desnu ruku da je to normalno!kada drzi olovku u desnoj ruci ja nemogu svojom desnom napisati nista sto bi trebalo liciti slovu A;B;C;....a o crtanju da ne pricam!ne znam dali to desnjaci mogu shvatiti ali meni to izgleda sve naopako!pa kako onda da naucim svoje djete koje jos uvijek koristi oba dvije rukice?dali me sad shvacate?ima 4,5 god. druga djeca znaju napisati barem svoje ime ili par slova mama.tata ...
slatka mery is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 11:46   #68
troll si, nisi li?
ajd recimo da nisi.

Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
Drage mame,tate,dede,bake,svi pomozite!ja sam ljevoruka i imam djecaka kojeg bi trebalo uciti pisat i naravno za mene je to veliki problem!iskreno nekako mi se cini da moje dijete jos uvijek koristi oba dvije rukice podjednako tako da ne znam u koju rukicu da mu dam olovku,zlicu,loptu sto god?nedavno sam razgovarala sa tetom u vrticu kako koristi obje rukice i da mene osobno zbunjuje to da mu ja nesvjesno stavljam stvari u ljevu ruku a muz trazi desnu(kad me vidi)na sto mi je rekla da malo vise obratim paznju tj.stavljajte djetetu zlicu,vilicu,olovku u denu ruku!ja sad ne znam sto da radim ja ne znam nista drzat desnom rukom i meni je to uzasno stresno!kad crtamo doma ja s preznojim jer nemogu s dijetetom nacrtati krug,povuci crtu nistajako me to frustrira a na samu pomisao da naucimo pisati place mi see!dali imate slican problem i kako ste to svladali???
boldano: šta dijete ne može uzeti samo olovku, žlicu, loptu..kako mu paše?
za podcrtano: imaš li ti nekih zdravstvenih problema, uspijevaš li ih držati pod kontrolom?

Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
kada drzi olovku u desnoj ruci ja nemogu svojom desnom napisati nista sto bi trebalo liciti slovu A;B;C;.......
ma 4,5 god. druga djeca znaju napisati barem svoje ime ili par slova mama.tata ...
okej, nakon ovog sam otprilike skužila di je "problem". dakle, dijete drži olovku u desnoj ruci i ti bi primila njegovu ruku svojom i napravila taj pokret za napisati neka slova?

jesi sigurna da je to jedini način?

ne bi li bilo bolje igrati se crtanja, dati djetetu da samo uzme olovku u onu ruku kojom mu je lakše (btw kojom rukom jede? moja primi žlicu malo jednom, malo drugom, znam da se zna prešaltati ..i evo ubij me ako znam kojom rukom ona zapravo jede. al mislim, ako baš upregnem mozak i prisjetim se desnom).
pa ti nacrtaš krug i onda nek djete proba nacrtati krug. pa zrake pa je to sunce. kvadrat. pa gore trokut kao krov. pa neki auto..

ne mora doslovno kopirati tvoj pokret ali može kopirati rezultat na papiru

btw nemam tako staro dijete pa ne znam što mora moći za koju dob i koji su stručnjaci za to zaduženi..al je li dijete zaostaje u bilokom smislu? inače mu je fina motorika okej? jeste bili na obradi?

ili npr ako ti je baš stalo do tog da piše slova, isprintaj mu iz worda ili napiši ona "word art" slova pa da ono iznutra potegne crte poput ovog tu klikni
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 12:27   #69
Slažem se s katjes, ne vidim zašto bi se forsiralo pisanje, crtajte, pa kroz crtanje obradite par slova.
Uostalom i u školi kad smo učili pisati (to je bilo jaaaako davno, pa me ispravite ako griješim) nismo odmah počeli sa slovima, prvo smo crtali jednostavne geometrijske oblike (crte, trokute, krugove), pa tek onda smo naučili da je trokut s nožicama slovo A.
Isto tako ako ne kužim zašto bi djetetu trebalo davati olovku/žlicu u ruku, staviš pred njega pa si nek uzme s kojom rukom želi.

Ja sam inače priučeni dešnjak, naučila sam pisati prije škole (isto kroz precrtavanje iz slikovnice) lijevom rukom, a kad sam došla u školu učiteljica me prisilila pisati desnom (dobila sam ćušku ako sam pisala lijevom pa se navikneš).
Osim što to smatram posve bespotrebnim - učiti iznova vještinu koju si savladao - samo zato jer koristiš "krivu" ruku; moram spomenuti da i dan danas ne volim tu staru vješticu od učiteljice.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 13:40   #70
Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
Drage mame,tate,dede,bake,svi pomozite!ja sam ljevoruka i imam djecaka kojeg bi trebalo uciti pisat i naravno za mene je to veliki problem!iskreno nekako mi se cini da moje dijete jos uvijek koristi oba dvije rukice podjednako tako da ne znam u koju rukicu da mu dam olovku,zlicu,loptu sto god?nedavno sam razgovarala sa tetom u vrticu kako koristi obje rukice i da mene osobno zbunjuje to da mu ja nesvjesno stavljam stvari u ljevu ruku a muz trazi desnu(kad me vidi)na sto mi je rekla da malo vise obratim paznju tj. stavljajte djetetu zlicu,vilicu,olovku u denu ruku!ja sad ne znam sto da radim ja ne znam nista drzat desnom rukom i meni je to uzasno stresno!kad crtamo doma ja s preznojim jer nemogu s dijetetom nacrtati krug,povuci crtu nistajako me to frustrira a na samu pomisao da naucimo pisati place mi see!dali imate slican problem i kako ste to svladali???
A gdje su tata, baka, deda od djeteta?

Kakve veze ima u koju ti ruku djetetu stavljaš stvari, pa on uzme s onom rukom kojom želi...
Preznojiš se, plače ti se, stresno ti je...smanji doživljaj
__________________
Never argue with stupid people, they will drag you down to their level and then beat you with experience.
cheril is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 20:31   #71
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Logopedi imaju složenije testove, no i predloženo je dobro kao prva, kućna proba.
Hm... to baš i nije "prva kućna proba", nego nešto što se koristi i u sklopu neuropsihološke procjene koja se, među ostalim, itekako zanima za lateralizaciju funkcija.
Ne vidim baš zašto bi i kako logopedi, kojima to nije u primarnom fokusu interesa, imali sofisticiranije metode ('složenije testove') za bavljenje tuđim područjem koje se, k tome, vrlo točno ispita jednostavni(ji)m načinom
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2013., 21:17   #72
Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
svi mi govore da mu dajem zlicu,vilicu,olovku u desnu ruku da je to normalno!kada drzi olovku u desnoj ruci ja nemogu svojom desnom napisati nista sto bi trebalo liciti slovu A;B;C;....a o crtanju da ne pricam!ne znam dali to desnjaci mogu shvatiti ali meni to izgleda sve naopako!pa kako onda da naucim svoje djete koje jos uvijek koristi oba dvije rukice?dali me sad shvacate?ima 4,5 god. druga djeca znaju napisati barem svoje ime ili par slova mama.tata ...
Prvo, nemojte pisati. Crtajte. Uzmi flomiće ili vodene boje. Ti crtaj svoje, on svoje. Motiviraj ga da crta nešto jednostavno i što on voli. Nemoj mu držati ruku.

Drugo, radite s plastelinom, glinom, slažite kamenčiće, lijepite ih na neku podlogu. Daj mu škrarice i kolaž. Sumnjam da će odbiti škarice. To većina jako voli.

Treće, stavi mu žlicu u tanjur, točno na sredinu, a ne pokraj tanjura. Neka sam odabere kako će je uzeti i kako jesti (možda je uzme jednom rukom pa premjesti u drugu).

Četvrto, daj mu da uvuče vezice u tenisice. Kojom rukom ih provlači kroz rupice?

U zbroju, sigurno ćeš vidjeti nakon nekoliko takvih pokušaja - igara što mu je prirodnije.

Mislim da uopće ne treba djetetu držati ruku da bi pisalo. Korak po korak, sam će naučiti ako ima priliku.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 09:18   #73
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Ma samo sam govorila o tome da roditelj treba promatrati dijete, a ne uzeti zdravo za gotovo da je dešnjak jer je to češće.
Logopedi imaju složenije testove, no i predloženo je dobro kao prva, kućna proba.
logopedica je mom malom stavila na stol kolut selotejpa koji je on uzeo desnom rukom i prislonio na lijevo oko.
I to je to.
Uglavom, pribor za jelo se djeci stavlja iznad tanjura po sredini..
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 10:14   #74
Quote:
slatka mery kaže: Pogledaj post
svi mi govore da mu dajem zlicu,vilicu,olovku u desnu ruku da je to normalno!.
Oni koji kazu da je pisanje desnom rukom normalno, dok ljevom to nije, su budale. Pa makar ban dobila zbog ovoga, oni su BUDALE! Bez obzira koju su skolu zavrsili, jer uopce nisu zasluzili diplomu iz pedagogije ili medicine.


Pusti svoje dijete da pise kojom god rukom to zeli, pa makar ta ruka bila ljeva. Ja bi ove koji govore da ljevorukost nije normalna istukla sakama i to na licu mjesta.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2013., 13:05   #75
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
logopedica je mom malom stavila na stol kolut selotejpa koji je on uzeo desnom rukom i prislonio na lijevo oko.

I to je to.
Otprilike tako. Ako se procijenjuje preferencija ruke - dakle kojojm se rukom netko bolje, češće, uspješnije, preciznije koristi, onda nema bolje metode, boljeg testa i bolje tehnike od opažanja koju ruku češće, uspješnije... koristi.

U priči koju si spomenula je logopedica vjerojatno promatrala i dominaciju oka, ali to je za ovu priču manje bitno.

Quote:
Uglavom, pribor za jelo se djeci stavlja iznad tanjura po sredini..
Mudro i logično.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 10:06   #76
kao prvo, vi kao obitelj ste glavni uzrok što dijete neće crtati, što neće uzeti olovku u ruku jer ne zna kojom to učiniti. jedan roditelj mu daje stvari u lijevu, drugi u desnu ruku, oduzeli ste djetetu mogućnost da "stvori" dominantnu ruku. ostavite dijete na miru, ostavite ga da jede, da crta kojom on rukom hoće, a ne onom koja je za vas prihvatljiva. ako za njega dominantna ruka postane lijeva ostavite ga na miru. onaj koji tvrdi da je korištenje samo desne ruke normalno sam nije normalan. pa zar u današnje doba? halooooooooo, gdje vi živite?
a ovo da dijete s 4,5 godine mora naučiti pisati svoje ime... što misliš zašto djeca u školu kreću sa 6 ili 7 godina??? usput rečeno, imam četverogodišnjaka koji ne zna napisati niti jedno slovo... i??? kaj sad? u čemu je problem? ja ga ne vidim... ni tete ni psiholog u vrtiću ga ne vide, niti logoped... trebaš još potvrda da dijete s 4,5 godine ne mora znati napisati svoje ime... ostavi dijete da se razvija prema svojim potrebama, prema svojim sklonostima bez uplitanja okoline i dvostrukih mjerila tebe i muža.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 21:26   #77
Isusek! Dijete predškolskog uzrasta nema kaj učiti pisati. Olovku će sam od sebe koristiti dominantnom rukom dok crta. Ak dijete ne crta, to nije dobro. Daj djetetu da crta rukama, nogama, glavom, čim god i što god želi!

(Ja sam prirodna ljevakinja, ali sam se naučila pisati desnom. Kasnije sam istrenirala i lijevu ruku, pa sam sad ambidekster. Sve se da naučit i izvježbat, ali NE u toj dobi.)

Zadnje uređivanje Danicza : 27.05.2013. at 21:32.
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 22:34   #78
Stvarno je cudno i iznenadjujuce u ovo danasnje doba...da postoje ovakvi problemi. A postoje. Svakakvi ...za koje i ne znamo da jos ljudi muku muce sami sa sobom i sa okolinom.
Nadam se da ce do mame doprijeti ovo sto pisete...
...a ja mislim da:
- dijete ne treba uciti pisati..tj- nije nuzno, ne treba na tome inzistirati
- djetetu nikako ne treba drzati ruku dok crta/pise...eventualno mu malo pripomoci da prihvati "olovku" ispravno...uz savjet strucne osobe kako to ustvari treba.
- maloj djeci uopce ne treba davati tanke kemijske i olove nego nesto deblje...tipa pastele
-ne treba se zamarati s tim kojom rukom bilo sto radi
- ne treba mu gurati "alat" u bilo koju ruku, bez obzira bila to zlica, olovka, autic, bilosto.
- treba korigirati ocekivanja/predrasude i shvatiti da to kojom ce rukom jesti ili pisati nije bas presudno u njegovom zivotu

Zadnje uređivanje kajpa : 27.05.2013. at 23:04.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 13:54   #79
Ma nije stvar samo u pisanju. Vidite u mom postu da sma citirala dio gdje govori da joj svi kazu da joj vilicu gura u desnu, jer to nije normalno raditi ljevom.

Njena je sredina bas zadrta ako je sredina tjera da svoje dijete nauci biti desnjak jer nije normalno biti ljevak. Ma da je u srcu Zagreba, ona je okruzena zadrtim ljudima.

Ovo govorim na svoju odgovornost.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 15:42   #80
Lyanna, slažem se. Upit je pun nebuloza na više razina. Ja sam šokirana
Danicza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:53.