Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2014., 21:26   #21
Welt am Draht

Ovaj Fassbinderov uradak me potpuno razvalio. Prvih trideset minuta sam mislio da gledam najdosadniji film ikad, ali kad sam se ubrzo zatim 'aklimatizirao' na ritam, nenametljivu, gotovo oporu Fassbinderovu režiju i realistički dizajn... shvatio da je posrijedi pravo remek-djelo. Istinu za volju, nije za svačiji ukus.

http://www.criterion.com/films/27742...q=autocomplete
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 22:00   #22
Quote:
KukmastiČučumar kaže: Pogledaj post
Nije da cijeli film nema smisla, nego nekoliko scena. Vjerojatno najviše ona kad se brat, sestra i umiruća ropkinja spremaju pobjeći iz zatočeništva, a sestra kaže bratu neka nju ostavi u šumi, jer će ga kao usporavati, a umiruću neka povede jer ga ona kao neće (iako je cijelim putem treba nositi). A zatim se sestra ide utopiti u jezeru. Ta scena mi najviše bode u oči, jer sestrina žrtva bi ipak trebala biti ključni trenutak u filmu, a izvedena je dosta traljavo.

A i neki likovi nisu bogzna kako razrađeni. Brat nakon godina provedenih u logoru postaje neki cinični gad koji hladnokrvno žaračem obilježava robove i želi ostati u kampu, a druge sekunde neobjašnjivo želi šmugnuti iz logora i postaje borac za ljudska prava.

Nemoj me krivo shvatiti, film jest dirljiv, lijep, upečatljiv i sve to, ali nimalo se ne slažem da je jedan od najboljih filmova svih vremena ili tako nešto.
SPOILERI!

Kad si onako napisao da radnja nema smisla, činilo se stvarno suludo...

Sestra je imala plan da brat pobjegne, a ona zadrži pozornost čuvara čime će brat imati više vremena za bijeg, nego što bi imali zajedno...smatrala je da bi ih zajedno prije ulovili. Izmorena ropkinja i nije neki teret...

Ovo s bratovom promjenom nije neobjašnjivo, ali je dramaturški jednostavno. Brat u logoru jest izrastao u nemilosrdnog čovjeka, prilagodio se okolnostima, napustio očev nauk o milosti. Međutim, sestra ga podsjeća na to, osuđuje ga, što on prima dosta teško, a kad idu sahraniti onu ropkinju, prisjeti se sličnog događaja iz djetinjstva (posljednje noći prije otmice) i savjest mu se budi.

Film je eliptičan i nije dramaturški pretjerano zahtjevan i složen, ipak je rađen kao folk tale. Priča je to o okrutnosti i patnji...ništa više, ništa manje. Karakterizacija likova nije na visokoj psihološkoj razini i tu nema mjesta dubljim motivima promjena kod njih. Nije to psihološka drama.

Mizoguchi je taj folk tale ispričao svojim virtuoznim filmskim jezikom. U nekim dijelovima, pokazuje svoje umijeće stvaranja poetskog, a u nekima izrazito surovog i naturalističkog ambijenta...uporaba glazbe je sjajna i sugestivna...scenografski također upečatljiv...
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 07:14   #23
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
SPOILERI!

Sestra je imala plan da brat pobjegne, a ona zadrži pozornost čuvara čime će brat imati više vremena za bijeg, nego što bi imali zajedno...smatrala je da bi ih zajedno prije ulovili. Izmorena ropkinja i nije neki teret...
Pa ne znam baš, dvije zdrave osobe koje bježe od logora ili jedna osoba kako se gega vucarajući polumrtvu robinju na ramenima. Mislim da je opcija b) riskantnija.

Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post

Ovo s bratovom promjenom nije neobjašnjivo, ali je dramaturški jednostavno. Brat u logoru jest izrastao u nemilosrdnog čovjeka, prilagodio se okolnostima, napustio očev nauk o milosti. Međutim, sestra ga podsjeća na to, osuđuje ga, što on prima dosta teško, a kad idu sahraniti onu ropkinju, prisjeti se sličnog događaja iz djetinjstva (posljednje noći prije otmice) i savjest mu se budi.
Ono što je meni čudno u vezi ovog je to da je taj događaj iz djetinjstva branje nekih grančica. Nemam pojma zašto je baš to bilo presudilo u preobrazbi iz vitlača žaračem u borca za ljudska prava, ali ajde, u povijesti su se događale i čudnije stvari.

Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post

Film je eliptičan i nije dramaturški pretjerano zahtjevan i složen, ipak je rađen kao folk tale. Priča je to o okrutnosti i patnji...ništa više, ništa manje. Karakterizacija likova nije na visokoj psihološkoj razini i tu nema mjesta dubljim motivima promjena kod njih. Nije to psihološka drama.
I Mizoguchijev Život Oharu je također slična tragedija, ali za razliku od Sansha ne djeluje mi forsirano i realističnija mi je. Čak i Ugetsu mi djeluje puno prirodnije, a taj je fantazija s duhovima. Sva tri filma koja sam zasad pogledao od Mizoguchija su rađeni kao folk tale, ali jedino Sanshova priča mi ne sjeda. Probat ću još sa Street of Shame i ostalim kasnijima, ti mi izgledaju dosta zanimljivo.
__________________
Treba mi kuhinjsko pomagalo koje se koristi za prinošenje hrane ustima. Ima ručku i konkavnu površinu. Ovakve je veličine. Mislim da se zove žlica.
KukmastiČučumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 09:19   #24
Quote:
KukmastiČučumar kaže: Pogledaj post
Pa ne znam baš, dvije zdrave osobe koje bježe od logora ili jedna osoba kako se gega vucarajući polumrtvu robinju na ramenima. Mislim da je opcija b) riskantnija.
Pa sestra je rekla da će zadržati čuvara. Polumrtva robinja to sigurno ne bi mogla...da su zajedno pobjegli čuvar bi vjerojatno otrčao do logora i prijavio nestanak, ovako mu je ona rekla da će brat sam obaviti sahranu i lagano su šetali do logora, još mu je tamo rekla neka ne brine, da će ovaj uskoro doći...dosta je dobiveno na vremenu na taj način...no dobro, baš nema smisla da se sad naganjamo oko toga. Ni inače ne volim ovakve diskusije o logičnosti ili nelogičnosti u radnji...tebi nema smisla, meni ima.

Quote:
KukmastiČučumar kaže: Pogledaj post
I Mizoguchijev Život Oharu je također slična tragedija, ali za razliku od Sansha ne djeluje mi forsirano i realističnija mi je. Čak i Ugetsu mi djeluje puno prirodnije, a taj je fantazija s duhovima. Sva tri filma koja sam zasad pogledao od Mizoguchija su rađeni kao folk tale, ali jedino Sanshova priča mi ne sjeda. Probat ću još sa Street of Shame i ostalim kasnijima, ti mi izgledaju dosta zanimljivo.
Tu negdje je i ''Chikamatsku monogatari''...isto filmčina!
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 14:41   #25
Nazad na temu, ovi su mi također među najboljima od Criteriona dosad (a koji nisu spomenuti):

Giulietta degli spiriti
La strada
La dolce vita
Fiend Without a Face
Kwaidan
Fear and Loathing in Las Vegas
The Killing
12 Angry Men
Picnic at Hanging Rock
Paths of Glory
When a Woman Ascends the Stairs
It's a Mad Mad Mad Mad World
Chungking Express
Il sorpasso
__________________
Treba mi kuhinjsko pomagalo koje se koristi za prinošenje hrane ustima. Ima ručku i konkavnu površinu. Ovakve je veličine. Mislim da se zove žlica.
KukmastiČučumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2014., 16:41   #26
Quote:
KukmastiČučumar kaže: Pogledaj post
Nazad na temu, ovi su mi također među najboljima od Criteriona dosad (a koji nisu spomenuti):

Giulietta degli spiriti
La strada
La dolce vita
Fiend Without a Face
Kwaidan
Fear and Loathing in Las Vegas
The Killing
12 Angry Men
Picnic at Hanging Rock
Paths of Glory
When a Woman Ascends the Stairs
It's a Mad Mad Mad Mad World
Chungking Express
Il sorpasso
Carl Theodor Dreyer Box Set
A Man Escaped
Eclipse Series 3: Late Ozu
Tokyo Story
Pierrot le fou
Army of Shadows
Le deuxieme souffle
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles
Eclipse Series 5: The First Films of Samuel Fuller
Stranger Than Paradise

Nadam se Stalkeru na BluRayu.
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 09:49   #27
Quote:
Napoleon Wilson kaže: Pogledaj post
Ovaj Fassbinderov uradak me potpuno razvalio. Prvih trideset minuta sam mislio da gledam najdosadniji film ikad, ali kad sam se ubrzo zatim 'aklimatizirao' na ritam, nenametljivu, gotovo oporu Fassbinderovu režiju i realistički dizajn... shvatio da je posrijedi pravo remek-djelo. Istinu za volju, nije za svačiji ukus.

http://www.criterion.com/films/27742...q=autocomplete
Ovo je mozda cak i prvi film o virtuelnom svijetu. Fassbinder vec tada snimao cyberpunk.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 12:38   #28
Spominjete hrpu odličnih filmova, ali samo nabrajate...ne vidim smisao u tome.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 12:57   #29
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Spominjete hrpu odličnih filmova, ali samo nabrajate...ne vidim smisao u tome.
Kurcimo se.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 13:04   #30
Quote:
Freidenker kaže: Pogledaj post
Kurcimo se.
Na tebe nisam mislio jer si ti napisao rečenicu-dvije o svakom filmu kojeg si nabrojao...bilo bi dobro kad bi i ostali napisali barem kratko zašto vole određeni film...makar se iz Napoleonove liste vidi dosta isprofiliran ukus. Vidi se što čovjek voli, ta imena zajedno čine jednu zanimljivu stilsku liniju.
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 13:04   #31
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Spominjete hrpu odličnih filmova, ali samo nabrajate...ne vidim smisao u tome.
Ne da mi se napisati ništa više, za druge korisnike ne znam.
__________________
Treba mi kuhinjsko pomagalo koje se koristi za prinošenje hrane ustima. Ima ručku i konkavnu površinu. Ovakve je veličine. Mislim da se zove žlica.
KukmastiČučumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 15:28   #32
jel se meni čini ili nemaju niti jedno izdanje kineske kinematografije? iran je zastupljen sa samo dva naslova, oba kiarostami??
ako 'la grande belezza' i 'blue is the warmest color' mogu dobiti ekspresna izdanja, zašto ne može farhadi? indija uglavnom preko satyajit raya, opet ziheraški...
skoro 200 naslova iz japana se isto čini pretjerano, kao i forsiranje 'klasika'...mogli su nešto ostaviti za tajvan i hong-kong. ili za više žanrovski pristup, tipa pinku eiga i hororci. je li od suvremenih redatelja uopće itko zastupljen, osim kore-ede s jednim filmom??

ovo sad nabrajam samo zamjerke, radi ravnoteže na topicu, inače imaju super izdanja
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:05   #33
Za koje kineske filmove misliš da zavrijeđuju Criterion izdanja? Ujedno i preporuke meni za gledanje.

Slažem se da iranski film zaslužuje veću zastupljenost, tim više što bi bilo fora vidjeti neke dobre dodatke da malo upoznamo redatelje, kojeg glumca, okolnosti oko snimanja i sl. Majidi svakako zaslužuje izdanje, bilo koji naslov, Farhadi također...to su suvremeni iranski, ali i svjetski klasici...tu je i Panahi...

Što se tiče Kiarostamija, ne znam što vide u suvremenim filmovima da ga toliko izdaju (''Certified Copy'' samo na Blu-rayu, ''Like someone in love'' dual format)...bolje bi bilo da izdaju tzv. Koker trilogiju...tu je bio inspiriran...danas se čini izmoren, potrošen...

Indiju i ne znam osim Raya...ali ni nemam neki interes...

Što se tiče Tajvana, Hsienova trilogija o odrastanju iz 80-ih svakako zaslužuje izdanje, to su sve dobre stvari...

A ništa, možda da im napišemo kakvo pismo...ali s prijetećim tonom na kraju...u stilu- ako ne izdate to i to, bit će posljedica...
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:07   #34
I ja smatram da bi trebali objaviti nešto kinesko, imaju samo Posljednjeg kineskog cara a to je režirao Talijan. Tako da ti se ne čini kad kažeš da nemaju nijednog "čistokrvnog" kineskog filma.
__________________
Treba mi kuhinjsko pomagalo koje se koristi za prinošenje hrane ustima. Ima ručku i konkavnu površinu. Ovakve je veličine. Mislim da se zove žlica.
KukmastiČučumar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 16:12   #35
A ako njihovo izdanje nečijeg debitantskog filma može biti dodatni poticaj redatelju da nastavi dalje, onda recimo ''Bethlehem'' Yuvala Adlera...jako dobro!
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 18:28   #36
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Na tebe nisam mislio jer si ti napisao rečenicu-dvije o svakom filmu kojeg si nabrojao...bilo bi dobro kad bi i ostali napisali barem kratko zašto vole određeni film...makar se iz Napoleonove liste vidi dosta isprofiliran ukus. Vidi se što čovjek voli, ta imena zajedno čine jednu zanimljivu stilsku liniju.
Za početak će biti dovoljno da barem malo zaintrigiramo ljude. Hvala Bogu, internet nudi dovoljno informacija o navedenim filmašima i njihovim filmovima pa se mogu informirati. Što se mene tiče, volim rafinirane stiliste. Pogotovo one sklone redukciji režijskog postupka i sadržaja.
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 19:26   #37
Quote:
Napoleon Wilson kaže: Pogledaj post
Pogotovo one sklone redukciji režijskog postupka i sadržaja.
Da, vidim. Jedino mi tu ovaj Godard malo odskače...
Veliko nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 19:28   #38
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Za koje kineske filmove misliš da zavrijeđuju Criterion izdanja? Ujedno i preporuke meni za gledanje.
pa budući da nisu ništa izdali, moglo bi se početi sa klasicima tipa 'raise the red lantern' i 'farewell my concubine'. onda 'in the heat of the sun'(nešto kao kinseski 'sjećaš li se dolly bell') koji je uvijek pri vrhu kineskih lista top filmova. potom odlična noir melodrama 'suzhou river', od suvremenih 'still life', 'blind mountain', itd.
'king of the children' bi bila senzacija da izbace, jer ga je nemoguće naći u nekoj gledljivoj verziji.

što se tiče preporuka, ako voliš majidija, probaj naći 'the king of the masks', mislim da će ti se svidjet.

Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Indiju i ne znam osim Raya...ali ni nemam neki interes...
prije godinu-dvije sam dosta žestoko srao po indijskom filmu, ali sam u međuvremenu pogledao par zanimljivih, pa sam malo korigirao mišljenje.

Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Što se tiče Tajvana, Hsienova trilogija o odrastanju iz 80-ih svakako zaslužuje izdanje, to su sve dobre stvari...
to sam pogledao na tvoju preporuku i slažem se da zaslužuju criterion izdanje.
__________________
Ptica bi pružila čovjeku ruku da je ima, ptica tako hoda i tako stoji.
androlog is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 20:23   #39
Quote:
Veliko nebo kaže: Pogledaj post
Da, vidim. Jedino mi tu ovaj Godard malo odskače...
Jebeš popis najfilmova bez Anne Karine. Da, više bi odgovarao Vivre sa vie u ovaj popis, ali ne mogu odolijeti razigranom duhu Belmonda i Karine, Fulleru i francuskoj rivijeri u Pierrotu.
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 20:26   #40
[QUOTE=androlog;51735790]pa budući da nisu ništa izdali, moglo bi se početi sa klasicima tipa 'raise the red lantern' i 'farewell my concubine'. onda 'in the heat of the sun'(nešto kao kinseski 'sjećaš li se dolly bell') koji je uvijek pri vrhu kineskih lista top filmova. potom odlična noir melodrama 'suzhou river', od suvremenih 'still life', 'blind mountain', itd.
'king of the children' bi bila senzacija da izbace, jer ga je nemoguće naći u nekoj gledljivoj verziji.

Bit će da je do prava. Pretpostavljam da s Kinezima to malo teže ide. Kad već spominješ Yimoua, ja bih ubacio http://en.wikipedia.org/wiki/The_Story_of_Qiu_Ju. Filmčina i pol!
Napoleon Wilson is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:51.