Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2010., 11:36   #321
Quote:
twisted.x.siste kaže: Pogledaj post
kupili smo omronov digitalni tlakomjer za nadlakticu.
nadam se da je pouzdan
Mi imamo doma neki digitalni zglobni tlakomjer, nepoznata marka. Nisam baš sigurna u njegovu pouzdanost pa dragom uvijek mjerim tlak dva puta zaredom. Ponekad bude odstupanja u rezultatu, pogotovo ako mjerim na obje ruke. Npr. na jednoj izmjeri 148/95, a drugoj 135/90

Odlučila sam kupiti novi tlakomjer, ali nisam ni sama sigurna koji. Nisam zapravo uopće sigurna da li da kupim digitalni ili onaj ''klasični'' - ali u ovom drugom slučaju bi mi netko morao objasniti kako izmjeriti tlak.

Je li ti taj tlakomjer preporučio neki liječnik ili? Smijem znati koliko si ga platila?
Hvala!
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 18:11   #322
Tlak i treba mjeriti dvaput s razmakom od jedne minute. I najvjerovatnije će biti izmjerene različite vrijednosti. Ovo je iz uputstva koje sam dobila od liječnice ( nekakava knjižica ). Prije toga bi se trebalo opustiti i mirovati te ne jesti, piti niti pušiti desetak minuta.
Svi skloni visokom tlaku , bez obzira da li koriste terapiju ili ne, trebali bi voditi računa o prehrani.
Osim što treba samnjiti sol, masnu hranu i sl. može se pokušati više koristiti prirodne "skidače" tlaka: sok od rajčice, češnjak, a dobro mogu djelovati i čajevi koji imaju umirujuće djelovanje.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 20:03   #323
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Drago mi je da je uspio izregulirati tlak lijekovima. Ja sam još uvijek malko zabrinuta, jer sinoć kad je popio tabletu, 2 sata nakon uzimanja još je bio visok tlak, iako u uputama lijeka piše da djeluje odmah nakon prve doze sat vremena nakon uzimanja. Valjda na svaki organizam drugačije djeluje. Vidjet ćemo nakon nekoliko dana.

Ovaj početak mi se čini najteži, moramo vidjeti odgovara li mu taj lijek, hoće li imati nuspojave, hoće li mu mijenjati dozu... brojna pitanja nas muče. Da ne govorim o tome da mora promijeniti prehranu, što mu teško pada jer voli čipseve, salame, kobasice i gluposti.
Treba proći neko vrijeme dok se ne vidi kako mu ide terapija, kakav mu je tlak. Mom je mužu znalo proći i nekoliko dana, dok mu se tlak ne stabilizira.

Vidiš, ja sam osoba s normalnim tlakom, ono školski 120/80. Ali, prije par mjeseci sam bila u jako stresnoj situaciji i drugi put u životu (prvi put kad sam polagala vozački) imala visok tlak od 160/106 i puls 120. Iako ne pijem tablete za tlak, koristila sam Normabele od 5 mg po preporuci moje liječnice. To je trajalo 15-20 dok nije sve došlo na svoje mjesto.
Ono što želim reći da treba pustiti neko vrijeme da se tlak pomalo stabilizira i organizam oporavi.

Nisam pitala, tvom dragom je to genetski ili? Mom mužu je genetski.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 22:33   #324
@Sashica - Tlak od 135/80 je uglavnom ok tlak, osim u posebnim slučajevima. Što se tiče odg na terapiju Tritace-om, navedene vrijednosti su super, i ne treba naglo spuštati tlak u neke idealne vrijednosti. Bilo bi bolje da pije tlak ujutro ipak. Treba ga prekontrolirati za 3, 4 dana i vidjeti kakve su vrijednosti. Kada se tlak stabilizira na normalnim vrijednostima, a ako nema nikakvih drugih bolesti, ne treba ga svakodnevno mjeriti, štoviše.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 10:46   #325
Quote:
Eshyy kaže: Pogledaj post
Treba proći neko vrijeme dok se ne vidi kako mu ide terapija, kakav mu je tlak. Mom je mužu znalo proći i nekoliko dana, dok mu se tlak ne stabilizira.
Vidiš, ja sam osoba s normalnim tlakom, ono školski 120/80. Ali, prije par mjeseci sam bila u jako stresnoj situaciji i drugi put u životu (prvi put kad sam polagala vozački) imala visok tlak od 160/106 i puls 120. Iako ne pijem tablete za tlak, koristila sam Normabele od 5 mg po preporuci moje liječnice. To je trajalo 15-20 dok nije sve došlo na svoje mjesto.
Ono što želim reći da treba pustiti neko vrijeme da se tlak pomalo stabilizira i organizam oporavi.
Nisam pitala, tvom dragom je to genetski ili? Mom mužu je genetski.
Moj dragi je tip osobe koji dosta toga drži u sebi, a u zadnje vrijeme smo pod velikim stresom (rješavamo stambeno pitanje, a dotad živimo s njegovima pa je situacija napeta). Vjerujem da stres svakako je potencirao te njegove probleme s tlakom, a i još k tome, voli papati masno i slano. Prehranu mijenjamo, a i nadam se da ćemo se uskoro odseliti pa će se i stres smanjiti.

Ove pretrage koje je dosad obavio, nalazi su uglavnom uredni, tako da zasad nema uzroka njegovom tlaku. Stoga pretpostavljamo da je genetski (roditelji mu isto imaju visok tlak).

Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
@Sashica - Tlak od 135/80 je uglavnom ok tlak, osim u posebnim slučajevima. Što se tiče odg na terapiju Tritace-om, navedene vrijednosti su super, i ne treba naglo spuštati tlak u neke idealne vrijednosti. Bilo bi bolje da pije tlak ujutro ipak. Treba ga prekontrolirati za 3, 4 dana i vidjeti kakve su vrijednosti. Kada se tlak stabilizira na normalnim vrijednostima, a ako nema nikakvih drugih bolesti, ne treba ga svakodnevno mjeriti, štoviše.
Odlučili smo preći na pijenje tablete ujutro. S obzirom da je prekjučer (dakle, u srijedu navečer) popio svoju prvu tabletu, drugu je trebao sinoć, ali smo onda odlučili da ju ne popije, nego je popio danas ujutro. Sad ćemo dalje nastaviti tako - piti će ujutro. Malo me jedino mučilo to što je u nuspojavama navedena mogućnost malih ''omaglica'' ili bljeskanja pred očima, zato smo prvo i htjeli da pije navečer, vidjet ćemo kako će to ići, jer ne bih htjela da onda vozi auto, ako mu se bude to javljalo.

Zasad mu mjerimo tlak svaki dan, dok se ne privikne na terapiju, ai da vidimo kako djeluje, kasnije kad se terapija stabilizira, tj. kad budemo sigurni da je to to, onda ćemo mjeriti 1 ili 2 tjedno, valjda je to OK.

Jedino što sam još uvijek zabrinuta zbog različitog tlaka na obje ruke. Sinoć smo mu mjerili tlak, na desnoj ruci 148/95, na lijevoj 125/85, izmjerili smo 2 puta zaredom

Morat će to spomenuti doktorici kad bude išao na kontrolu.

Hvala svima na odgovorima, zaista sam jako zabrinuta
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 13:11   #326
Sashice, opustite se malo! Pa i tvoja(pretjerana) zabrinutost ne doprinosi regulaciji tlaka.
Pametno je pročitati sve što piše na listiću koji ide uz lijek, ali . . .nuspojave su nešto što se MOŽE pojaviti, ali lijekovi kod većine ljudi ne izazivaju nuspojave.
Osim toga, ne treba se bojati lijeka nego visokog tlaka. I jednom uveden lijek ne znači da će ga morati piti doživotno ( iako ni to nije ništa strašno).
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 14:47   #327
Quote:
zdenka27 kaže: Pogledaj post
Sashice, opustite se malo! Pa i tvoja(pretjerana) zabrinutost ne doprinosi regulaciji tlaka.
Pametno je pročitati sve što piše na listiću koji ide uz lijek, ali . . .nuspojave su nešto što se MOŽE pojaviti, ali lijekovi kod većine ljudi ne izazivaju nuspojave.
Osim toga, ne treba se bojati lijeka nego visokog tlaka. I jednom uveden lijek ne znači da će ga morati piti doživotno ( iako ni to nije ništa strašno).
Obično se pije cijeli život. Naravno, ukoliko visok tlak nije uzrokovan nekim oboljenjem ili pretilošću. Ukoliko je genetski, pije se cijeli život.
Uredan život, provođenje terapije, pravilna prehrana puno pomaže.

@Sashice, moraš se opustiti, jer i tvoja zabrinutost kod tvog dragog može proizvesti kontraefekt. Npr., mom mužu nikako ne pomaže kada se ja sekiram zbog njega, njemu je onda još teže.
On barem zna da ima visok tlak i čuva se, ja sam zbog visokog tlaka od kojeg inače ne patim zamalo završila u bolnici.
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 16:47   #328
Quote:
Sashica kaže: Pogledaj post
Drago mi je da je uspio izregulirati tlak lijekovima. Ja sam još uvijek malko zabrinuta, jer sinoć kad je popio tabletu, 2 sata nakon uzimanja još je bio visok tlak, iako u uputama lijeka piše da djeluje odmah nakon prve doze sat vremena nakon uzimanja. Valjda na svaki organizam drugačije djeluje. Vidjet ćemo nakon nekoliko dana.

Ovaj početak mi se čini najteži, moramo vidjeti odgovara li mu taj lijek, hoće li imati nuspojave, hoće li mu mijenjati dozu... brojna pitanja nas muče. Da ne govorim o tome da mora promijeniti prehranu, što mu teško pada jer voli čipseve, salame, kobasice i gluposti.



Njegova doktorica mu nije ništa rekla.

Sinoć je popio tek prvu tabletu. Jel bi bio problem ako danas navečer ne popije nego tek sutra ujutro i onda dalje nastavi s uzimanjem ujutro?
Frendu mi je doktor prepisao terapiju tabletama zbog tlaka 145/95,on je ipak prvo pokusao 3 mjeseca regulirati tlak bez tableta(izbacio sve ovo gore boldano),ubacio cesnjak i grejp u prehranu i uspio je tako da mozda ipak pokusati promijeni neke navike pa onda tablete ako bas ne ide.
maple leaf rag is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 22:47   #329
Hvala svima na savjetima, znam da ne smijemo paničariti, možda se stvarno previše brinem. Nastojati ću se malo skulirati

I maple, da, poradit ćemo i na prehrani, već smo smanjili unos soli i masnoga, a čula sam i za limun, češnjak, grejp, probati ćemo i tako.

Samo se ipak ne usudimo više odgađati terapiju, pio je biljni čaj prirodni za tlak, ali nije pomoglo. A s obzirom da visoki tlak može uzrokovati brojne probleme, odlučili smo da sluša doktore i pije lijek.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2010., 23:18   #330
Javljam da nakon dva mjeseca primjene Tritacea od 10mg (ujutro) i povremeno Normabela i dobrih početnih rezultata, tlak mi se ponovo povisio na visinu na kojoj je bio i prije terapije (a imam jaaaaaaaako visoki tlak). Uz zdravu prehranu i vježbanje. Nus-pojave bolje da ne navodim (vrtoglavica, trnci...) ali sumnjam da su posljedica ičega drugog do terapije jer su se počele pojavljivati u zadnjih mjesec dana. Kad sam to rekla liječnici, dala mi da pijem B12. Naravno da nema pomaka.
Odlučila da idem sl.tjedan da mi promijene terapiju. Postoji li išta drugo, da znam što očekivati?
I osim toga, imam još jedno pitanje - kad sam završila prvi put na hitnoj, kad mi je dijagnosticirana hipertenzija, internist mi je rekao da, ako budem i dalje imala visok tlak nek dođem u ambulantu za visoki tlak da mi promijene terapiju. E sad ja ne znam, jel bio tko? Pod što spada ta ambulanta, pod internu? Radno vrijeme? Ako odem prvo tamo, a ne k mojoj liječnici opće medicine, šiznula bude. I mogu li uopće tamo bez uputnice? Dakle, ako ima tko iskustva sa takvom ambulantom. Koga god pitam, nitko nema pojma.

I još nešto - tlak mi je uvijek previsok ujutro...kako dan odmiče pada (iako je još uvijek povišen), jel to uobičajeno?
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 09:09   #331
Quote:
sigurnost kaže: Pogledaj post
Ako odem prvo tamo, a ne k mojoj liječnici opće medicine, šiznula bude. I mogu li uopće tamo bez uputnice? Dakle, ako ima tko iskustva sa takvom ambulantom. Koga god pitam, nitko nema pojma.

I još nešto - tlak mi je uvijek previsok ujutro...kako dan odmiče pada (iako je još uvijek povišen), jel to uobičajeno?
Prvo se javi svojoj liječnici opće prakse, ona će te uputiti internisti.

A možeš i nekom privatniku.

Moj muž ide jednom godišnje svojoj internistici (socijalna), ali se može najaviti i prije ovisno o potrebi (za to da se kucnem nije bilo potrebe :kuca u drvo
__________________
Puno te jube volin, punooo....
Eshyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2010., 17:43   #332
Quote:
sigurnost kaže: Pogledaj post
Javljam da nakon dva mjeseca primjene Tritacea od 10mg (ujutro) i povremeno Normabela i dobrih početnih rezultata, tlak mi se ponovo povisio na visinu na kojoj je bio i prije terapije (a imam jaaaaaaaako visoki tlak). Uz zdravu prehranu i vježbanje. Nus-pojave bolje da ne navodim (vrtoglavica, trnci...) ali sumnjam da su posljedica ičega drugog do terapije jer su se počele pojavljivati u zadnjih mjesec dana. Kad sam to rekla liječnici, dala mi da pijem B12. Naravno da nema pomaka.
Odlučila da idem sl.tjedan da mi promijene terapiju. Postoji li išta drugo, da znam što očekivati?
I osim toga, imam još jedno pitanje - kad sam završila prvi put na hitnoj, kad mi je dijagnosticirana hipertenzija, internist mi je rekao da, ako budem i dalje imala visok tlak nek dođem u ambulantu za visoki tlak da mi promijene terapiju. E sad ja ne znam, jel bio tko? Pod što spada ta ambulanta, pod internu? Radno vrijeme? Ako odem prvo tamo, a ne k mojoj liječnici opće medicine, šiznula bude. I mogu li uopće tamo bez uputnice? Dakle, ako ima tko iskustva sa takvom ambulantom. Koga god pitam, nitko nema pojma.

I još nešto - tlak mi je uvijek previsok ujutro...kako dan odmiče pada (iako je još uvijek povišen), jel to uobičajeno?
Uh, baš mi je žao

Mislim da je tlak uvijek najviši ujutro, tako da je to normalno. Ali, ako ti terapija ne pomaže, javi se svakako svojoj doktorici.

Moj dragi isto pije Tritace (rampiril), vidjet ćemo kako će djelovati.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 01:01   #333
Quote:
sigurnost kaže: Pogledaj post
Javljam da nakon dva mjeseca primjene Tritacea od 10mg (ujutro) i povremeno Normabela i dobrih početnih rezultata, tlak mi se ponovo povisio na visinu na kojoj je bio i prije terapije (a imam jaaaaaaaako visoki tlak). Uz zdravu prehranu i vježbanje. Nus-pojave bolje da ne navodim (vrtoglavica, trnci...) ali sumnjam da su posljedica ičega drugog do terapije jer su se počele pojavljivati u zadnjih mjesec dana. Kad sam to rekla liječnici, dala mi da pijem B12. Naravno da nema pomaka.
Odlučila da idem sl.tjedan da mi promijene terapiju. Postoji li išta drugo, da znam što očekivati?
I osim toga, imam još jedno pitanje - kad sam završila prvi put na hitnoj, kad mi je dijagnosticirana hipertenzija, internist mi je rekao da, ako budem i dalje imala visok tlak nek dođem u ambulantu za visoki tlak da mi promijene terapiju. E sad ja ne znam, jel bio tko? Pod što spada ta ambulanta, pod internu? Radno vrijeme? Ako odem prvo tamo, a ne k mojoj liječnici opće medicine, šiznula bude. I mogu li uopće tamo bez uputnice? Dakle, ako ima tko iskustva sa takvom ambulantom. Koga god pitam, nitko nema pojma.

I još nešto - tlak mi je uvijek previsok ujutro...kako dan odmiče pada (iako je još uvijek povišen), jel to uobičajeno?
Ako ti tlak ide iznad dozvoljenih vrijednosti ideš kod svog liječnika. On/ona bi trebali modicifirati terapiju, ili ako misle da je teže za kontrolirati, odmah će te poslati internisti. Nisu internisti bogovi koji mogu sve, dobar obiteljski liječnik može puno toga uraditi za tlak, ali i općenito. Inače, ambulanta za tlak je na internom. A te "nuspojave" koje spominješ ne moraju nužno biti od lijeka. Preporuke da protivno propisanoj terapiji se ne koriste lijekovi su iznimno opasne. Hranu svakako treba modificirati,
ali spika o tome kako se ljude truje lijekovima je jednostavno previše iritantna, tako da mi se ne da raspravljati i pokušavat opravdati primjenu istih. Ako još netko bude javno propagirao slične stavove, snosit će posljedice, jer ovo nije Alternativa, izvolite tamo pa raspravljajte. Nisam ja protiv nefarmakoloških metoda, dapače, ali neke se da netko prosipa pamet i neargumentirano priča gluposti aka trolira, neće se tolerirati. Ovo zadnje reče moderator.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 18:24   #334
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
Ako ti tlak ide iznad dozvoljenih vrijednosti ideš kod svog liječnika. On/ona bi trebali modicifirati terapiju, ili ako misle da je teže za kontrolirati, odmah će te poslati internisti. Nisu internisti bogovi koji mogu sve, dobar obiteljski liječnik može puno toga uraditi za tlak, ali i općenito. Inače, ambulanta za tlak je na internom. A te "nuspojave" koje spominješ ne moraju nužno biti od lijeka. Preporuke da protivno propisanoj terapiji se ne koriste lijekovi su iznimno opasne. Hranu svakako treba modificirati,
ali spika o tome kako se ljude truje lijekovima je jednostavno previše iritantna, tako da mi se ne da raspravljati i pokušavat opravdati primjenu istih. Ako još netko bude javno propagirao slične stavove, snosit će posljedice, jer ovo nije Alternativa, izvolite tamo pa raspravljajte. Nisam ja protiv nefarmakoloških metoda, dapače, ali neke se da netko prosipa pamet i neargumentirano priča gluposti aka trolira, neće se tolerirati. Ovo zadnje reče moderator.
Ako je ovo boldano komentar na moje da "mi terapija ne djeluje i da idem liječniku da mi ju promijeni", uz česte komentare drugih na ovom forumu o tome kak su nuspojave lijekova teške i da ih ne treba piti i da tlak treba liječiti češnjakom, mogu reći samo: moderator ne zna čitati. Jer ne znam iz čega si iščitao da ja zagovaram nefarmakološke metode. A nisi moj post niti pročitao - dokaz tome je tvoj komentar kako prehranu treba modificirati, što sam navela da sam učinila, prema tome....
Pa ću kompliment o "trolu koji priča gluposti" zanemariti jer "oprosti mu bože, ne zna što čini" (od svega kaj se tu može pročitati, baš ja trol). Pa i meni se mnogi čine oberglupima, pa ne napišem to. Nije lijepo. Ni kulturno.
Ako se citat odnosio na nas općenito, iako je ispod mog kometara, reći ću da se tak to ne radi, nego se otvori novi komentar, pa moderator ne obavlja zadatak kako treba.

Hvala, neću više komentirati na ovoj temi niti ju čitati, ne pruža nikakve vrijedne informacije, uglavnom gluposti - kak bi moderator rekao (Vidiš kak se lijepo slažemo? ). Pa da ne prosipam pamet više (a imam je, hvala), kako ne bi "snosila posljedice" idem ja.
Prije nego moderator eventualno iz ovog zaključi opet nešto što veze sa vezom nema. , pa me bannira....au, ne daj bože, prestrašno.

Zadnje uređivanje Sigurna : 05.09.2010. at 18:35.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 06.09.2010., 13:11   #335
hahahhahhahaha..... nije se odnosilo na tvoje zagovaranje zdrave prehrane, ali svejedno me poštedi svog interpretiranja mojih mod sposobnosti, hvala tebi na pokušaju, iako jadnom.....

ostani na temi, nitko te neće banat, samo nemoj od sada bit tako pretjerano osjetljiva....

trebao sam postati novi post za ovaj drugi dio, ali evo sad tu govorim javno da nije bilo specifično upućeno prema sigurnosti.
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 18:52   #336
Visoki tlak ujutro - prije lijekova

Tata, 67 godina, u travnju ove godine preživio je infarkt miokarda.
Nakon otpuštanja iz bolnice propisana mu je slijedeća terapija: aspirin protect 100mg, ISMN Jadran 20 mg, concor 2.5 mg u podne, ampril 2x5 mg, terlensif sr 1 tbl dnevno, alopurinol 100 mg, codarone a 200 mg 1 tbl, nitrolingual spray po potrebi.
Tati je tlak tijekom dana i navečer uredan (oko 130/80), dok mu ujutro prije nakon što se probudi, a prije lijekova ponekad zna biti i 160/??? (ne znam sad točno).
Nakon što popije jutarnju dozu, tlak se normalizira.
Da li je takvo stanje normalno, ili treba možda promijeniti terapiju s obzirom na taj jutarnji visoki tlak?
Molim upućene i "vučene" ljude da, ako mogu, daju svoje mišljenje.
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 19:05   #337
Normalo tlak ujutro bude veći nego poslije. To se događa svima. Nisam medicinski stručnjak, ali čini mi se da je to sve ok kod tate.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:52   #338
Svaku terapiju tlaka je potrebno titrirati prema osobnim potrebama i i po potrebi je "razlomiti" na večernju i jutarnju ili dnevnu (ili kako već treba), ipak 160/xxx (pri čemu je ovo XXX manje od 110) ne zahtjeva nužno da se mjenja terapija nije to tako visok tlak...
yedwy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 09:52   #339
Hvala na odgovorima.
Ovakav tlak, danas je bio 160/100, je samo ujutro prije lijekova.
Tokom dana, je tlak stabilan. Štoviše, nakon lagane šetnje od sat do sat i pol tlak mu znade biti oko 120-130/80, što je OK, pretpostavljam...
mbubnjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 12:16   #340
To je odičan tlak.
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.