Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.11.2014., 22:37   #21
mislim da se tu lijepe etikete bez puno morala i etike.


kako objasniti u trg.centru već pohabanu kutiju s pohabanom etiketom u koju se samo prebacuje svježe voće i povrće u jutro kad se pune police?? ma ta kutija stara je bar 5 mjeseci!



i što reći na viđeno u Konzumu ljetos u 7.00 :

voće i povrće prodavačica šprica ovakvim stvarima https://www.google.hr/search?q=proti...ml%3B750%3B750

...šprica ona voćne mušice!

dakle, tko ono kontrolira hranu?=????
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2014., 23:00   #22
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
na mom faksu se radila istraživanja o pesticidima i fungicidima i herbicidima.

najzagađeniji su se pokazali: agrumi, jagode i jabuke
hmm ovo koja hrana je"najtretiranija" je popularno upotrijebiti u svakom drugom članku -o hrani, s tim da svaki put pročitam nešto drugo.
breskve. celer. jagode. kelj, grožđe, grah...

Općenito rangiranje namirnica po raznim osnovama (najviše antioksidansa, vitamina, jaka antibakterijska svojstva) i plašenje (nitrati u lisnatom, pesticidi u kori, teški metali..

Teško je pročitati išta namijenjeno za široke mase (ne pokušavam obezvrijediti spomenuto istraživanje, samo se nadovezujem) što ne uključuje ove elemente. Ili pretjerano hvaljenje (ako do sad niste koristili kokosovo ulje, vrijeme je da počnete jer...) ili suprotno, paranoični popisi što ne jesti.

A uvijek se pitam i nikad nisam saznala, što je sa onim savjetima kako se "ispiru" pesticidi, fungicidi sa kore: potapanjem na 2-24 sata u otopinu sode bikarbone u bilokojem omjeru/vode i soli/vode i octa. Jel to ima veze sa mozgom ili niđe?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 08:48   #23
Ja se pitam što smo mi već pojeli a da se ne zna?
Mene zanima jedna druga stvar. Da li postoji neki propis koji određuje gdje se hrana smije uzgajati? Konkretno koliko udaljena od prometnice. Neshvatljivo mi je da se voće i povrće uzgaja na doslovce 3 metra od prometnice kojom dnevno prođu na tisuće auta. Da li to neko kontrolira?
aneri1008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 09:42   #24
Quote:
aneri1008 kaže: Pogledaj post
Ja se pitam što smo mi već pojeli a da se ne zna?
Mene zanima jedna druga stvar. Da li postoji neki propis koji određuje gdje se hrana smije uzgajati? Konkretno koliko udaljena od prometnice. Neshvatljivo mi je da se voće i povrće uzgaja na doslovce 3 metra od prometnice kojom dnevno prođu na tisuće auta. Da li to neko kontrolira?
ne postoji, to ide na dušu proizvođača
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 16:57   #25
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post


A zašto bi netko nadrljao ? Limun je tretiran sredstvom dozvoljenim u EU i u skladu je s Pravilnikom o kontroli kvalitete voća i povrća. Sve je u skladu s propisima. A zašto imamo takve propise ? E, o tome smo trebali razmišljati kad smo se gurali u Uniju.
- ako je u EU nešto dozvpljeno, ne znači i da je zdravo,

- bio u Tommija, ni na jednom voću i povrču nema deklaracije, zemlje porjekla, .... ničega osim cijene, ako nema deklaracije kako će mo znati sa čime je tretirano? Treba li radi toga netko nadrljati?

- ROZP kaže: "Imazalil je fungicid koji prodire kroz cijeli plod, a ne samo kroz koru. Toliko je toksičan da iritira kožu i izaziva suzenje očiju. Vrlo je stabilan čak i na višim temperaturama, a djeluje na reproduktivne organe i dokazano je kancerogen. Kod dojenčadi i male djece imazalil izaziva probleme u središnjem živčanom sustavu"

Dali je to netko opovrgao? Ako nije, a ja nisam čuo da je, treba li netko nadrljati, bilo kod nas bilo u EU?


Ovo mi sliči na onaj zakon EU o žaruljama
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 18:47   #26
Quote:
Kladi kaže: Pogledaj post
...
i što reći na viđeno u Konzumu ljetos u 7.00 :

voće i povrće prodavačica šprica ovakvim stvarima https://www.google.hr/search?q=proti...ml%3B750%3B750

...šprica ona voćne mušice!

dakle, tko ono kontrolira hranu?=????
i još ako je salata prije na polju špricana antifrizom za automobilska stakla protiv smrzavanja, i neću reć kakvim izmetom pognojeno, kao što znam da su neki genijalci radili.

a možemo si mislit i zanimljivih reakcija kad na voće već tretirano kemijom pri rastu i onda zaštitnim slojem prije transporta preko npr. velike bare, još sloj-dva dodatne kemije nabace brižni trgovački centri.

Zadnje uređivanje ursamajor : 04.11.2014. at 19:31.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2014., 19:00   #27
Quote:
ursamajor kaže: Pogledaj post
i još ako je salata prije na polju špricana antifrizom za automobilska stakla protiv smrzavanja i neću reć kakvim izmetom pognojeno, kao što znam da su neki genijalci radili ...

a možemo si mislit zanimljivih reakcija kad na voće već tretirano kemijom pri rastu i onda zaštitnim slojem prije transporta preko bare još sloj dodatne kemije nabace trgovački centri.
Malo tko može shvatiti da takve priče potječu iz Hrvatske i da je "domaće".
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 16:58   #28
Quote:
Čime se potrošača vara ukoliko je napisano kako se proizvod mora koristiti? Rečeno je da se kora ne jede, dakle, koru nemojte jesti. Kad vam na proizvodu piše da ga morate skuhati, to znači da ga morate skuhati. Nema nikakvog varanja u tomu. Da vam piše da ne pijete puno alkohola jer vam može biti štetno za zdravlje, biste li smatrali da vas netko vara? Upravo tomu i služe sva upozorenja na prehrambenim proizvodima.

Drugi problem je to da je napisano da je po kilogramu limuna utvrđena količina od 5,2 mg Imazalila. Recimo da se u kilogramu limuna nalazi 10 limuna. To znači da je u svakom limunu 0,52mg Imazalila.

Kako je toksičnost imazalila 0,06 miligrama po kilogramu čovjeka po danu, to znači da osoba od 75kg može svaki dan pojesti 4.5 mg Imazalila i da joj apsolutno ništa ne bude. Ili, prevedeno u limune dnevno možete pojesti 8 limuna, s korom, sjemenkama, sokom i mesom limuna, što sve zajedno ima 4.16mg Imazalila, a da vam ništa ne bude, ako imate 75 kilograma. Osim što će vam možda biti zlo.

Treći je problem taj da je zadnja uzbuna oko limuna u EU dignuta u travnju. Uzbune se dižu putem stranice RASFF - Rapid Alert System for Food and Feed, gdje nije prijavljen niti jedan problem s limunom iz Turske. A čak i taj koji je prijavljen (u travnju) je imao veze s bifenilom, a ne Imazalilom. Kako je moguće da niti jedna vlada niti jedne države EU nije primijetila to što su supermarketi.info primijetili? Ili je situacija ipak takva da nas nitko ne vara?
nemam ništa za dodat ni oduzet

još jedan dokaz da se novinari već na faksu trebaju i moraju specijalizirati za područje koje planiraju pratiti
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2014., 19:58   #29
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
- bio u Tommija, ni na jednom voću i povrču nema deklaracije, zemlje porjekla, .... ničega osim cijene, ako nema deklaracije kako će mo znati sa čime je tretirano? Treba li radi toga netko nadrljati?
u principu svaka trgovina bi trebala na proizvod staviti i zemlju porijekla, klasu i eventualni tretman fungicidima. Problem je što su prosječni potrošači slabo informirani, pa eventualno upozorenje o tretiranoj kori agruma mogu shvatiti kao upozorenje na opasnost i radi toga odustati od kupovine.

Imam sreću da godinama već kupujem naranče, klementine i limune koji nisu tretirani nakon berbe, ali svejedno sam stekla navadu da perem to voće prije nego ću oguliti koru. Jednako tako, većinu voćki ogulim prije jela, od breskve i nektarine do jabuke i kruške, a i to nakon savjeta stručnjaka koji vele da čak i na voću iz bio uzgoja na kori ima previše škodljivih čestica (radi zagađene atmosfere i kiše).
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2014., 18:03   #30
Nedavno je izašla nova knjiga koja se bavi ovom tematikom.

Uvod u sigurnost hrane
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 10:55   #31
KAKO NAS VARAJU NA HRANI

Riblji štapići bez ribe, kobasice bez mesa i voćni sokovi bez voća

http://www.jutarnji.hr/kako-nas-vara...ovrca/1234409/
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 15:58   #32
Quote:
Saharun kaže: Pogledaj post
Riblji štapići bez ribe, kobasice bez mesa i voćni sokovi bez voća

http://www.jutarnji.hr/kako-nas-vara...ovrca/1234409/
Kako riblje štapići mogu biti bez ribe ako imaju 22% ribe? Ili šunka (kobasice) bez mesa ako imaju od 30 do 40 post mesa? Pa valjda kuže da u riblje štapiće idu krušne mrvice, ulje...? Naslov je čista navlakuša.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2014., 17:55   #33
mislim da svatko tko malo misli svojom glavom zna da u ribljim štapićima koji koštaju par kuna baš i nema previše ribe...
ivica1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 18:13   #34
Unatoč tvrdnjama Ministarstva poljoprivrede da se u Hrvatskoj ne sade genetski modificirane poljoprivredne kulture te da u Hrvatskoj nema GMO hrane, kontrole pokazuju suprotno pa je nužno dodatno pojačati nadzor uvoza sjemena i hrane, a poljoprivrednike kroz subvencije poticati da sade domaće certificirano sjeme, rečeno je u četvrtak na okruglom stolu u organizaciji Zbora agrarnih novinara, javlja Hina.

Direktor tvrtke Croatiakontrola Ivo Delonga iznio je podatak da su lani pri kontroli zrna soje namijenjenog izvozu utvrdili da je 12 posto soje proizvedene u Hrvatskoj GMO pozitivno, od čega je sedam posto uzoraka imalo više od dopuštenih 0,9 posto GMO-a.

Iznoseći podatak da je sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja kod 10 posto od 108 uzoraka hrane uzetih na graničnim prijelazima utvrdila da su bili pozitivni na GMO, član Vladinog vijeća za GMO Valerije Vrček zaključio je kako očito vladaju kaos i loša komunikacija između institucija koje ne raspolažu sa svim potrebnim podacima.


http://dubrovacki.hr/clanak/68859/ko...-ima-gmo-hrane


Kome vjerovati?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2014., 11:25   #35
Quote:
ivica1983 kaže: Pogledaj post
mislim da svatko tko malo misli svojom glavom zna da u ribljim štapićima koji koštaju par kuna baš i nema previše ribe...
Osoba koja očekuje 100% ribe u proizvodu koji sadrži, osim ribe, ulje, krušne mrvice, jaja, brašno, začine, i slično, treba se vratiti u 6. razred osnovne škole naučiti što su postoci.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:22   #36
Skoro polovica namirnica u EU je puna pesticida

http://metro-portal.hr/skoro-polovic...esticida/90578

Ostaci nekoliko pesticida bili su prisutni u 27,3 posto uzoraka. Pošteđeni nisu ni biološki proizvodi - 15 posto uzoraka imalo je ostatke pesticida, a 0,8 posto preko zakonskih ograničenja, navodi EFSA.

Jagode, breskve, jabuke i salate najzagađenije su pesticidima. Jagode i salate također najviše krše zakonska ograničenja za sadržaj pesticida, s 2,5 odnosno 2,3 posto testiranih uzoraka.


I kome vjerovati EFSA, PAN ili ECPA?
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2015., 13:35   #37
Mozes vjerovati samo sebi i onome sto sam uzgojis ili othranis. Ja ni susjedu ne vjerujem.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2015., 11:10   #38
Quote:
Maremonti kaže: Pogledaj post
Mozes vjerovati samo sebi i onome sto sam uzgojis ili othranis. Ja ni susjedu ne vjerujem.
Tako je

Svi lažu i muljaju, a oni koji ne lažu ili muljaju izostave istinu, pa tako nakon što zagrizeš u njihovu breskvu napomenu da oni inače ne špricaju voćke "ali ove godine su morali" i sve je "prirodno" gnojeno mineralnim gnojivom.

Ja vjerujem svom susjedu, ali samo zato što je potpuni fanatik koji dođe kod mene na ručak i donese pol ručka i svoje vino da bude siguran da mu ja nisam nešto podvalio
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2015., 22:52   #39
apropo plesticida

Jedna švedska obitelj dva tjedna je jela isključivo hranu bez pesticida. Rezultati toga su dosta zapanjujući

Jedan švedski lanac trgovina organskom hranom Coop odlučio je provjeriti tezu koliko je stvarno važno je li hrana koju unosimo u organizam organska ili ne. Stoga je jedna švedska obitelj podvrgnuta testiranju kako bi saznali odgovor.

http://www.telegram.hr/zivot/jedna-s...u-zapanjujuci/
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2015., 14:16   #40
Lanac koji prodaje organsku hranu pokazuje "istrazivanje" koje promovira organsku hrana. Uzorak: jedna obitelj. Nda..vrlo vjerodostojno.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:49.