Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2009., 16:28   #41
Quote:
Didi kaže: Pogledaj post
Nikada nije bilo drukčije. Nikada. Uvijek je bilo projekcija, ali projicirati. Za detalje me možeš pitati na temi Latinski jezik.
Čim me bude interesiralo, obratit ću ti se za savjet. Gramatika me, na žalost, slabo interesira, pa je lako moguće i da sam u krivu. No mene više zanimaju sintaksa i univerzalna gramatika, dok su mi lokalne varijacije u nekom jeziku više pitanje folklora i tiskane kulture koju ne nalazim kao vlastitu.
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 21:09   #42
Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Čim me bude interesiralo, obratit ću ti se za savjet. Gramatika me, na žalost, slabo interesira, pa je lako moguće i da sam u krivu. No mene više zanimaju sintaksa i univerzalna gramatika, dok su mi lokalne varijacije u nekom jeziku više pitanje folklora i tiskane kulture koju ne nalazim kao vlastitu.
Nije lako moguće, nego si sigurno u krivu. No, za ovu je temu to manje važno. Daleko je važnije što se s tobom ne da razgovarati, a kamoli raspravljati. No, ja se više neću ni truditi. Tko smatra da je moguće s tobom voditi raspravu i ne smeta mu isprazno dociranje, neka izvoli.

Over&Out
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2009., 22:54   #43
eto... konačno smo se oko nečega i složili
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2013., 09:18   #44
Hrvatska kultura

Imam pitanje za bolje upucene...

Nisam siguran je li ovo najbolje mjesto da pitam ovo ali mi se nije dalo otvarati novi PDF - a nekako mi se nije ulazilo u "politiku" gdje bi se (najsigurnije) podigla samo rasprava o ustasima, partizanima, ..., bla bla bla. Ovdje, vjerujem da cu naci 'inteligentni "input"'?

Dakle, cesto sam citao (i na ovom forumu, a i na raznim medijama) kako smo mi Hrvati "kulturni". Kako su Englezi, Amerikanci, i slicni 'nekulturni'. To me potaknulo da se pitam, ozbiljno pitam, sto to znaci "Hrvatska kultura"? Sto je to zapravo? Je li to nasa literatura, nase znanje i znanstvenici i/ili izumi, nasa moda, nase ponasanje (po ulicama, dok vozimo, parkiramo, cekamo u redovima, na stadionima,.. itd), nasa povijest, nasa 'elita' (i njihovo ponasanje u domovini i u svijetu), itd?

Ovo ozbiljno pitam jer jednostavno ne znam sto to znaci, ta nasa "kultura" (jer sam cijeli zivot zivio u inozemstvu - i tako imam jako suzenu perspektivu istog), i kako bih ja, kao 'stranac', taj pojam objasnio nekom Englezu, Australcu, Amerikancu,... (koji je procitao/cuo kako su oni (naspram nama) 'nekulturni')?

Thkx
__________________
In libris libertas
makaranin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 09:48   #45
svrhovito korištenje prirodnih resursa .
akademski is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2015., 20:20   #46
kultura je skup nelogično-nepravilnih pravila.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 13:14   #47
Quote:
pinokio2000 kaže: Pogledaj post
kultura je skup nelogično-nepravilnih pravila.
Daj neki primjer.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 19:14   #48
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Daj neki primjer.
eskimti nudi ženu - ak ne konzumiraš uvredi se i u problemima si. na balkanu druga priča.

u kini si nepristojan ak ne podrigneš nakon jela a u europi si prostačina ak to isprakticiraš.

sve te radnje nazivamo kulturom. ili nekulturom.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 20:38   #49
Quote:
pinokio2000 kaže: Pogledaj post
eskimti nudi ženu - ak ne konzumiraš uvredi se i u problemima si. na balkanu druga priča.

u kini si nepristojan ak ne podrigneš nakon jela a u europi si prostačina ak to isprakticiraš.

sve te radnje nazivamo kulturom. ili nekulturom.
To, kao što si i pokazao, ovisi o društvu u kojem živiš ili s kojim si u dodiru. Ja sam mislila da govoriš o nelogično-nepravilnim pravilima unutar jedne kulture.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 21:13   #50
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
To, kao što si i pokazao, ovisi o društvu u kojem živiš ili s kojim si u dodiru. Ja sam mislila da govoriš o nelogično-nepravilnim pravilima unutar jedne kulture.
kulturu uzimam općenitom imenicom - ne dijelim ju na etničke pripadnosti.

mada i tu ima prostora za potvrdu nelogičnosti i nepravilnosti pravila.

razlike u percepciji različitosti - za i protiv gay populacije, prava na lavež psa...
( ne pričam o razmišljanjima samo, već o djelovanjima - od ravnodušnosti do fizičkih obračuna )

kuiš?
jel kulturno reći svoje mišljenje ili je kulturno ostati ravnodušan?
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2015., 21:32   #51
Nije li kultura jedan od kriterija definiranja etničke pripadnosti?

Da, teško je definirati što je kulturno, a što nekulturno u trenutku u kojem se neka paradigma mijenja. U takvim okolnostima možemo reći da je neka kultura nelogična. No, ne znam postoji li neko vrijeme u kojem se neki vid kulture ne mijenja. Drugi ljudi, druga vremena, ista kultura, a ipak različita nego kakva je bila jučer.
__________________
"..ono, alisa u zemlji cudesa izgleda kao prirucnik formalne logike", ..a unda
Registar izdajnika
Pjesma nad pjesmama
Ista dy Ajelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 11:33   #52
Quote:
Ista dy Ajelo kaže: Pogledaj post
Nije li kultura jedan od kriterija definiranja etničke pripadnosti?

Da, teško je definirati što je kulturno, a što nekulturno u trenutku u kojem se neka paradigma mijenja. U takvim okolnostima možemo reći da je neka kultura nelogična. No, ne znam postoji li neko vrijeme u kojem se neki vid kulture ne mijenja. Drugi ljudi, druga vremena, ista kultura, a ipak različita nego kakva je bila jučer.
je jedan od kriterija al nepouzdan kriterij.

evo, vidiš da moja definicija kulture nema greške.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 17:21   #53
Kultura je harmonična konstrukcija odnosa , između sličnih osoba , nacija ili cjelokupnih civilizacija .
U trenutku manjih ili većih proširenja , nastaje disharmonija i traje sve dok se ponovno ne uspostavi harmonija .
Kultura nije vječna , jer se pokreće novim iskustvima i spoznajama .
Kad se u nekom djelu kulture otkrije ritual , tom djelu kulture potreban je novi utjecaj .
sinhronizirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2015., 10:03   #54
Quote:
pinokio2000 kaže: Pogledaj post
...
jel kulturno reći svoje mišljenje ili je kulturno ostati ravnodušan?
kulturno je reći svoje mišljenje,
a izrazito je nekulturno ostati ravnodušan,
ili sprečavati mišljenja
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 09:55   #55
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
kulturno je reći svoje mišljenje,
a izrazito je nekulturno ostati ravnodušan,
ili sprečavati mišljenja
da?
hipotetski - nakon prvih par riječi steknem mišljenje da si glup - jel kulturno da ga kažem u društvu u kojem se nalazimo ili bi takvo izrečeno mišljenje bilo povod za niz daljnjih nekulturnih radnji?

nekulturno je ostati ravnodušan?
skoro svakog dana naše žutilo od novinarstva ispisuje retke o događanjima na farmi i bb kući.
vjerovao ili ne toliko sam ravnodušan prema tome da niti naslov ne pročitam.
upravo ta ravnodušnost me "štiti" od gomile nekulture koja se na tim mjestima, prirodno i umjetno, nastoji uzgojiti u što većoj količini.

nekulturno je sprečavati mišljenja...
s time se slažem. čak bi dodao da to nije samo nekulturno nego i protuustavno u civiliziranim društvima te iznimno perfidan oblik potlačivanja masa.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 09:22   #56
Quote:
pinokio2000 kaže: Pogledaj post
da?
hipotetski - nakon prvih par riječi steknem mišljenje da si glup - jel kulturno da ga kažem u društvu u kojem se nalazimo ili bi takvo izrečeno mišljenje bilo povod za niz daljnjih nekulturnih radnji?

nekulturno je ostati ravnodušan?
skoro svakog dana naše žutilo od novinarstva ispisuje retke o događanjima na farmi i bb kući.
vjerovao ili ne toliko sam ravnodušan prema tome da niti naslov ne pročitam.
upravo ta ravnodušnost me "štiti" od gomile nekulture koja se na tim mjestima, prirodno i umjetno, nastoji uzgojiti u što većoj količini.
...
ako stekneš mišljenje da sam glup i to mi kažeš,
ja ću znati s kime imam posla
i nećeš trpjeti nikakve nekulturne radnje

ravnodušnost na gomilu nekultura,
možda štiti tebe u tvojim mislima,
ali ne i tebe općenito.
nastavlja se sve jače,
ako ne dižeš glas
__________________
Soaring over Alps
KRIN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 20:30   #57
Quote:
KRIN1 kaže: Pogledaj post
ako stekneš mišljenje da sam glup i to mi kažeš,
ja ću znati s kime imam posla
i nećeš trpjeti nikakve nekulturne radnje

ravnodušnost na gomilu nekultura,
možda štiti tebe u tvojim mislima,
ali ne i tebe općenito.
nastavlja se sve jače,
ako ne dižeš glas
i jel vidiš onda da nije kulturno iznositi mišljenje tj. nekulturno ne izjaviti svoje mišljenje ?
zaboravljaš da nečije mišljenje nije neprikosnovena dogma ili fizikalni zakon već stvar percepcije i kao takvo isključivo subjektivno.

i nekultura je kultura. doduše inteligenciji neprihvatljiv kulturološki oblik al ipak kao takav postoji jer masa je podložnija manipulaciji nego intelektu.
__________________
1N73LL1G3NC3
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 11:23   #58


Ima više aspekata s kojih se objašnjava kultura. Ovo je osnovni:

Kultura je sve što nije priroda, sve što je stvorio čovjek rukama i sviješću. Sve oko nas je ili prirodna pojava ili čovjekovo djelo. Trećega nema.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 15:45   #59
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post


Ima više aspekata s kojih se objašnjava kultura. Ovo je osnovni:

Kultura je sve što nije priroda, sve što je stvorio čovjek rukama i sviješću. Sve oko nas je ili prirodna pojava ili čovjekovo djelo. Trećega nema.
to bi značilo da čovjek nije prirodan.
__________________
1N73LL1G3NC3

Zadnje uređivanje pinokio2000 : 09.10.2015. at 15:46. Reason: e
pinokio2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2015., 10:27   #60
Quote:
pinokio2000 kaže: Pogledaj post

to bi značilo da čovjek nije prirodan.
Pa djeca se ne prave rukama i sviješću. Za to su potrebene neke prirodne pojave među nogama.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.