Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2013., 10:57   #3461
Quote:
_21_ne-tipicna kaže: Pogledaj post
dob: 23
razlog: neredoviti ciklus (poslala me ginekologica endokrinologu, a on na vadjenje hormona)
anamneza drugih bolesti: stanje remisije (8 godina) NHL, kao mala febrilne konvulzije

Evo nalaza u zagradu sam stavila referentne vrijednosti. Vadila sam spolne i stitnjace hormone, 4 dana ciklusa)

Hvala vam unaprijed!
Po meni nalazi su praktički uredni ,a nalaz TSH i fT4 te fT3 treba ponoviti.

Quote:
SuperCow kaže: Pogledaj post
Ja se ispričavam što opet ovdje ispitujem, ali ako nije problem da mi odgovorite- došli su nalazi UK, e. coli 10 na 5 i dobila sam Novocef 5 dana.
Da li ABT u ovom slučaju može pomoći samo ako je bakterija u mokraći, ili će pomoći i ako je na cerviksu (briseve sam radila prije kad je i urin bio ok, a sad mi gin ne spominje nove pretrage i briseve)?
Pitala sam treba li i dečko napraviti nalaze da vidimo jel je i on ima da je ne prenese opet na mene, kaže da ako nema simptome ne treba, a simptome nikakve ni ja nisam imala pa mi je nađena bakterija
ABT je odgovarajuća.
Kod uroinfekcija nije potrebno obrađivati partnera.
Ako postoji neka bakterija u crviksu i osjetljiva je na cefuroxim onda naravno da će djelovati.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 14:13   #3462
Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
Postovani,imam 30 godina, raynaudov sindrom . U zadnjih dvije godine imam ceste glavobolje, mucnine, bol u kraljeznici , rukama, nogama, pucanje kapilara mucnine .
Radila sam HLA tipizaciju, pa ako je moguce lijepo bih molila da mi netko rastumaci nalaz jer kod imunologa sigurno necu doci na red bar jos 6 mjeseci

HLA A
1 - 9

HLA C
Nt - NT

HLA B
21 - 61

Bw4/bw6
Nt-nt

HLA DR
4 - 8

DR51/DR52/DR53

Nt- nt

HLA DQ
NT

Panel reaktivna antitjela hla (pra )

Sve kucice prazne ( ne znam dal da to prepisujem)

Test krizane reakcije takodjer sve kucice prazne

NAPOMENA :173.0

Hvala !
Poštovana,

osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

Što se Vašeg nalaza konkretno tiče, vidim da imate HLA-DR4, koji može biti povezan s reumatoidnim artritisom.

Međutim, stvari nisu ni izdaleka tako jednostavne kako se čine na prvi pogled. Naime, unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433), od kojih su samo neki povezani s reumatoidnim artritisom, i to najviše DRB1*0401 i DRB1*0404.

Smatra se da osobe koje imaju navedene podtipove imaju oko 4 puta veći rizik u odnosu na ostalu populaciju (koja nema taj antigen) da obole od reumatodinog artritisa. Primjerice, oko 60% oboljelih od reumatoidnog artrtisa (u Europi) ima neki od spomenutih podtipova HLA DR4, a uzevši u obzir sve podtipove, taj se postotak može popesti i do 80%.

Međutim, takvi detalji ne vide se iz Vašeg nalaza jer tipizacija nije učinjena tako detaljno.

Tegobe koje opisujete su nespecifične i potrebna je daljnja obrada kako bi se iste razjasnile.

Prisutnost određenog HLA antigena nije nužna za dijagnozu pa se zato temeljem ovoga nalaza ne može reći bolujete li i, ako da, od koje autoimune (reumatske) bolesti.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 14:35   #3463
Quote:
SOHO_ kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav!

Mama ima 50 godina, boluje već 20 godina od lupusa.

Posljednji nalaz kaže da je CH50 smanjen, odnosno normalne su vrijednosti 50-150, a mama ima 36.
Ima li znalaca među vama koji bi mi mogli pojasniti taj nalaz obzirom da liječnici koje pitasmo nisu sigurni što to zapravo znači...
Znamo samo da je riječ o bubrezima .

Hvala!
Poštovana,

navedeni nalaz nije dovoljan da bi se nešto suvislije moglo reći, no vrlo općenito: snižena vrijednost CH50 (osobito uz porast vrijednosti anti-dsDNA) može, tj. mogla bi značiti da je bolest aktivna (da se "uspavana" bolest ponovno probudila), odnosno da je došlo do pogoršanja bolesti, ali to ne mora biti slučaj, tj. moguće je da to ne vrijedi u slučaju Vaše majke.

Uočeno je da lupus često zahvaća bubrege i dovodi do njihovog oštećenja. Ukoliko je prisutan porast anti-dsDNA, uz snižene vrijednosti CH50 i C3, to bi moglo (ali ne mora!) značiti da su bolešću zahvaćeni bubrezi.

Teško je ovdje objasniti zašto je tomu tako, no recimo pojednostavljeno da u imunologiji dva i dva često nisu četiri i stoga samo jedan laboratorijski nalaz nije dovoljan da bi se išta suvislo moglo zaključiti.

Ukoliko liječnici posumnjaju u zahvaćanje bubrega i ukoliko postoje još neki poremećeni nalazi, moguće je da će se odlučiti na biopsiju bubrega, tj. uzimanje komadića bubrega uz pomoć igle nakon čega se uzorak pregledava pod mikroskopom, kako bi se odredilo u kojem su stupnju zahvaćeni bubrezi i kakvo je liječenje potrebno.

Lijep pozdrav.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 08:59   #3464
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovana,

osnovna ideja ove pretrage počiva na činjenici da se u oboljelih od određenih bolesti određeni HLA antigeni nalaze češće nego u skupini zdravih osoba.

Dakle, prisutnost određenih antigena povezana je s nešto većim rizikom obolijevanja od određene bolesti. To nipošto ne znači da će osoba koja ima taj HLA antigen oboljeti! Isto tako osoba može oboljeti i da nema taj antigen!

Što se Vašeg nalaza konkretno tiče, vidim da imate HLA-DR4, koji može biti povezan s reumatoidnim artritisom.

Međutim, stvari nisu ni izdaleka tako jednostavne kako se čine na prvi pogled. Naime, unutar HLA-DR4 postoji više podtipova, njih preko 30 (označavaju se kao HLA-DRB1*0401-*0433), od kojih su samo neki povezani s reumatoidnim artritisom, i to najviše DRB1*0401 i DRB1*0404.

Smatra se da osobe koje imaju navedene podtipove imaju oko 4 puta veći rizik u odnosu na ostalu populaciju (koja nema taj antigen) da obole od reumatodinog artritisa. Primjerice, oko 60% oboljelih od reumatoidnog artrtisa (u Europi) ima neki od spomenutih podtipova HLA DR4, a uzevši u obzir sve podtipove, taj se postotak može popesti i do 80%.

Međutim, takvi detalji ne vide se iz Vašeg nalaza jer tipizacija nije učinjena tako detaljno.

Tegobe koje opisujete su nespecifične i potrebna je daljnja obrada kako bi se iste razjasnile.

Prisutnost određenog HLA antigena nije nužna za dijagnozu pa se zato temeljem ovoga nalaza ne može reći bolujete li i, ako da, od koje autoimune (reumatske) bolesti.

Lijep pozdrav.

Puno hvala na odgovoru
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2013., 13:21   #3465
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
ABT je odgovarajuća.
Kod uroinfekcija nije potrebno obrađivati partnera.
Ako postoji neka bakterija u crviksu i osjetljiva je na cefuroxim onda naravno da će djelovati.
Hvala Vam na odgovoru! Dr. mi ipak savjetuje da ne pijem 5 dana nego 7 da budemo sigurniji da je bakterija otišla, a ja evo danas prvi put nakon ne znam koliko ne osjećam smrad urina kod prve jutarnje mokraće
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 10:35   #3466
molim vas hrvoje dr. misljenje i preporuku ako nesto treba u prehrani promjeniti ili ako mogu poboljsati
uskoro idem na gastroskopiju, pila sam zipantol jer sumnjaju na cir....UZV abdomena u redu osim sto je jetra malo zadebljana...
vadila sam krv i urin i blago su mi povecani MCHV i GGT, ostalo sve u redu. ne pijem(samo vino kad su svadbe ili nekakvi rodjendani), ne konzumiram cigarete niti se drogiram.ne pijem gazirana pica nit sam ljubitelj brze hrane, jedem vecinom kuhanje spremljeno kod kuce. jedino neznam dal GGT moze biti povecan zato jer popijem ibuprofen kad imam jako bolne mjesecnice, jedino mi on pomogne??? znaci pijem ga svaki mjesec...
MCHC je 361 (320-345)
AST 13
ALT 16
ALP 75
GGT 41 (9-35)

urin je potpuno u redu, kolesterol je u redu kao i trigliceridi
da li da se zabrinjava za ovaj GGT??? prije godinu i pol sam imala gripu i vadila sam krv tad je GGT bio 35.
kajjetebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2013., 20:41   #3467
Quote:
kajjetebi kaže: Pogledaj post
molim vas hrvoje dr. misljenje i preporuku ako nesto treba u prehrani promjeniti ili ako mogu poboljsati
uskoro idem na gastroskopiju, pila sam zipantol jer sumnjaju na cir....UZV abdomena u redu osim sto je jetra malo zadebljana...
vadila sam krv i urin i blago su mi povecani MCHV i GGT, ostalo sve u redu. ne pijem(samo vino kad su svadbe ili nekakvi rodjendani), ne konzumiram cigarete niti se drogiram.ne pijem gazirana pica nit sam ljubitelj brze hrane, jedem vecinom kuhanje spremljeno kod kuce. jedino neznam dal GGT moze biti povecan zato jer popijem ibuprofen kad imam jako bolne mjesecnice, jedino mi on pomogne??? znaci pijem ga svaki mjesec...
MCHC je 361 (320-345)
AST 13
ALT 16
ALP 75
GGT 41 (9-35)

urin je potpuno u redu, kolesterol je u redu kao i trigliceridi
da li da se zabrinjava za ovaj GGT??? prije godinu i pol sam imala gripu i vadila sam krv tad je GGT bio 35.
Sam laboratorijski nalaz nije i ne može biti kao takav apsolutni znak neke patologije ukoliko ga ne prati simptomatika zbog koje smo posumnjali i tražili određenu pretragu.
Ako nemate problema sa jetrima, tj. ako vas ne boli, ako se jetra ne palpira i ukoliko se pazite ovako kako kazete nema razloga zabrinjavati se oko vrijednosti GGT koja je granična.
Dakako valja imati na umu taj rezultat, te pratiti kako jetra reagira na pojedine lijekove, hranu i piće te obavezno to spomenuti liječniku prije uzimanje neke druge terapije.
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 12:05   #3468
Ne radi se o lab.nalazu..nego ultrazvuku.. ne znam gdje bi pitala..

Znači, radila sam uzv abdomena i bubrega..

Svi organi su OK, jedino kod bubrega piše:

Bubrezi su primjerenog smještaja,uredne veličine, primjerene debljine parenhima.
U srednjoj trećini sinusa lijevog bubrega hipoehogena zona izoehogena s parenhimom bubrega koja odgovara hipertrofičnoj kolumni Bertini.
Na prijelazu srednje u proksimalnu trećinu lijevog bubrega vidljiva je parenhimska cista dimenzija do 12mm.


Što sad to znači? Hvala!!
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 18:53   #3469
Postovani,

trebam pomoc jednu za savjet, pijem antibiotik 7 dana vec, i prije dva dana sam bila u bolnici zbog otezanog disanja imala sam temperaturu par dana i ovo me vec drzi 10 dana. Izvadili su mi sve nalaze medjutim danas sam dobila mikrobioloski nalaz gdje mi je Antistreptolizin o 648 of ref, vrijednost 200. Bazofili 1,672% i 0,116 10e9/L I alkalna fosftaza 53.
trebampomoc1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 22:19   #3470
Dobila sam jos nalaza :

Elektroforeza proteina u serumu

Albumim 57,6 % (55,8-66.1). 40,9 g/l (40,2-47,6)
Alpha 1. 4,6. % (2.9-4,9). 3,3 g/l (2,1-3,5)

Alpha 2. 8,8 % (7,1-11,8). 6,2g/l. (5,1-8,5)

Beta. 9,7 %. (8,4-13,1). 6,9 g/l (6,0-9,4)
Gamma. 19,3%. (11.1-18,8). 13,7g/l (8,0-13,5)

Ukupni proteini 71 g/l. A/G 1,36

Reumatoidni faktor >10 ( do 14)

ANA : negativna
( prije 6 mjeseci 1:160)


Imunoglobin G 12,8 (7-16)
A 0,84 (0,7-4)
M 1,18 (0,4-2,3)

Cirkulirajuci imunokompleksi IgG 202 ( do 130)
IgM 132 (do 100)
( prije 6 mj cirk.imun igG 134 , igM 86)

Imunofiksacija u serumu : nije utvrdjena prisutnost monoklonskog imunoglobulina

Stitnjaca uredna ( tpo 5,5 , tga <10)
IgE <2
tTg-igA <0,6 ( neg <20)

Molim vas ako moze bilo kakva interpretacija ovog nalaza . Hvala
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2013., 23:10   #3471
Quote:
DrAndrej kaže: Pogledaj post
Sam laboratorijski nalaz nije i ne može biti kao takav apsolutni znak neke patologije ukoliko ga ne prati simptomatika zbog koje smo posumnjali i tražili određenu pretragu.
Ako nemate problema sa jetrima, tj. ako vas ne boli, ako se jetra ne palpira i ukoliko se pazite ovako kako kazete nema razloga zabrinjavati se oko vrijednosti GGT koja je granična.
Dakako valja imati na umu taj rezultat, te pratiti kako jetra reagira na pojedine lijekove, hranu i piće te obavezno to spomenuti liječniku prije uzimanje neke druge terapije.
hvala
kajjetebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 12:13   #3472
Edit : reumatoidni faktor je MANJI od 10 (<10)
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 13:01   #3473
Lijepi pozdrav, ne znam dali tu mogu postaviti pitanje pošto nisam ništa slično našla.
Naime moja prijateljica je nedavno operirala tumor na debelom crijevu, ima 56 g. odstranjeno je oko 10 cm crijeva.Nalaz od tog ostranjenog dijela glasi:
"adenoma vil tubulare in alternacine maligne". Molila bih da mi kažete šta to znači i dali će ići dalja terapija u vidu zračenja ili slično.
Hvala.
lasta 45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 13:28   #3474
Quote:
La felicidad kaže: Pogledaj post
Ne radi se o lab.nalazu..nego ultrazvuku.. ne znam gdje bi pitala..

Znači, radila sam uzv abdomena i bubrega..

Svi organi su OK, jedino kod bubrega piše:

Bubrezi su primjerenog smještaja,uredne veličine, primjerene debljine parenhima.
U srednjoj trećini sinusa lijevog bubrega hipoehogena zona izoehogena s parenhimom bubrega koja odgovara hipertrofičnoj kolumni Bertini.
Na prijelazu srednje u proksimalnu trećinu lijevog bubrega vidljiva je parenhimska cista dimenzija do 12mm.


Što sad to znači? Hvala!!
Bertinijeva kolumna je pojam koji opisuje ostatnu masu korteksa koja na neki nacin povezuje (ili dijeli kako god hoćete) piramide bubrega. Normalno ta kolumna ne bi trebala biti vidljiva (odnosno ne bi trebala odskakati od ostatka parenhima) slikovnim metodama prikaza poput CTa ili UZVa no u vasem slucaju je prisutna i kao takva se mora opisati zbog toga sto se često moze zamjeniti sa tvorbama na bubregu koje su drugacije etiologije i zahtjevaju drugačiji klinički pristup.
Cista kao cista, tvorba koja ima stijenku i rjedak sadržaj koji ju ispunjava. Mogu biti različite etiologije no ukoliko nema drugih kliničkih simptoma nema razloga za zabrinutost te se takve tvorbe obično dalje prate i kontroliraju.
Naravno, kao i sve u medicini, treba imati na umu da promjene postoje te ih kontrolirati i ukoliko dođe do promjena u njihovoj veličini ili konzistenciji te ukoliko postoji neki od kliničkih simptoma koji bi upućivao na bubrežnu patologiju, porazgovarati sa liječnikom da se napravi daljnja obrada.

@trebampomoc1234

Antistreptolizinski titar određuje titar protutijela na Beta hemolitički streptokok skupine A koji najčešće ne stvara rezistenciju na antibiotike i kao takav bi se morao eradicirati primjenom beta laktamskih antibiotika (penicilin i drugi).

Koji ste antibiotik uzimali kroz tih 7 dana?
Jeste li alergični na neke antibiotike i lijekove općenito?

@lasta45
Izraz koji ste naveli ovdje opisuje karcinom po histološkom tipu, znači radilo se vjerojatno o viloznom(vrpčastom) tubularnom (cjevastom) adenomu(naziv za primarno benignu tvorbu) sa malignom alteracijom (histološkom promjenom stanica iz benignih u maligne ili invazivne stanice karcinoma)
Teško je reći koji će biti daljnji terapijski protokli, to ponajprije ovisi o obiteljskoj anamnezi i nadasve o tome jesu li pozitivni rubovi resekcije.
Najbolje je otvoreno o tome pričati sa liječničkim timom no uglavnom kod karcinoma ukoliko operacija nije radikalna ili ukoliko su rubovi resekcije pozitivni ide adjuvantna kemoterapija, sto naravno ne znaci da ce tako biti u vasem slucaju.

@Lips
Nemojte misliti da vas ne vidim, nego nisam upoznat sa vasim slucajem, a moram priznati da je imunologija kao takva dosta kompleksna pa bih radje prepustio kolegi da vam da odgovor na vasa pitanja.

Pozdrav
DrAndrej is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 13:46   #3475
Quote:
DrAndrej kaže: Pogledaj post
Bertinijeva kolumna je pojam koji opisuje ostatnu masu korteksa koja na neki nacin povezuje (ili dijeli kako god hoćete) piramide bubrega. Normalno ta kolumna ne bi trebala biti vidljiva (odnosno ne bi trebala odskakati od ostatka parenhima) slikovnim metodama prikaza poput CTa ili UZVa no u vasem slucaju je prisutna i kao takva se mora opisati zbog toga sto se često moze zamjeniti sa tvorbama na bubregu koje su drugacije etiologije i zahtjevaju drugačiji klinički pristup.
Cista kao cista, tvorba koja ima stijenku i rjedak sadržaj koji ju ispunjava. Mogu biti različite etiologije no ukoliko nema drugih kliničkih simptoma nema razloga za zabrinutost te se takve tvorbe obično dalje prate i kontroliraju.
Naravno, kao i sve u medicini, treba imati na umu da promjene postoje te ih kontrolirati i ukoliko dođe do promjena u njihovoj veličini ili konzistenciji te ukoliko postoji neki od kliničkih simptoma koji bi upućivao na bubrežnu patologiju, porazgovarati sa liječnikom da se napravi daljnja obrada.

@trebampomoc1234

Antistreptolizinski titar određuje titar protutijela na Beta hemolitički streptokok skupine A koji najčešće ne stvara rezistenciju na antibiotike i kao takav bi se morao eradicirati primjenom beta laktamskih antibiotika (penicilin i drugi).

Koji ste antibiotik uzimali kroz tih 7 dana?
Jeste li alergični na neke antibiotike i lijekove općenito?

@lasta45
Izraz koji ste naveli ovdje opisuje karcinom po histološkom tipu, znači radilo se vjerojatno o viloznom(vrpčastom) tubularnom (cjevastom) adenomu(naziv za primarno benignu tvorbu) sa malignom alteracijom (histološkom promjenom stanica iz benignih u maligne ili invazivne stanice karcinoma)
Teško je reći koji će biti daljnji terapijski protokli, to ponajprije ovisi o obiteljskoj anamnezi i nadasve o tome jesu li pozitivni rubovi resekcije.
Najbolje je otvoreno o tome pričati sa liječničkim timom no uglavnom kod karcinoma ukoliko operacija nije radikalna ili ukoliko su rubovi resekcije pozitivni ide adjuvantna kemoterapija, sto naravno ne znaci da ce tako biti u vasem slucaju.

@Lips
Nemojte misliti da vas ne vidim, nego nisam upoznat sa vasim slucajem, a moram priznati da je imunologija kao takva dosta kompleksna pa bih radje prepustio kolegi da vam da odgovor na vasa pitanja.

Pozdrav
Hvala na odgovoru.
lasta 45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2013., 14:34   #3476
DrAndrej, puno hvala na odg.
__________________
..sometimes it sucks being too STRONG, because people begin to think It's okay to continually HURT ME over and over again...
La felicidad is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 12:18   #3477
Limačica., Vaš upis premješten je na temu Uho - problemi razni. Otoskopija i tipanometrija nisu laboratorijske pretrage.

Jednako vrijedi i za upit o UZV trbuha, ali je prekasno uočen.

Za slikovne metode (ultrazvuk, MR, CT, Rtg...) imamo posebne teme. Ova je rezervirano za tumačenje nalaza iz krvi i drugih tekućina, tkiva i sl.

Zahvaljujem na razumijevanju.


Lips, nije mi promaknuo Vaš upis, ali sam sad u žurbi te ću Vam odgovoriti kasnije.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 08.06.2013. at 12:30.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2013., 13:18   #3478
Hvala svima , radujem se odgovoru
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 15:43   #3479
Quote:
Lips kaže: Pogledaj post
Dobila sam jos nalaza :

Elektroforeza proteina u serumu

Albumim 57,6 % (55,8-66.1). 40,9 g/l (40,2-47,6)
Alpha 1. 4,6. % (2.9-4,9). 3,3 g/l (2,1-3,5)

Alpha 2. 8,8 % (7,1-11,8). 6,2g/l. (5,1-8,5)

Beta. 9,7 %. (8,4-13,1). 6,9 g/l (6,0-9,4)
Gamma. 19,3%. (11.1-18,8). 13,7g/l (8,0-13,5)

Ukupni proteini 71 g/l. A/G 1,36

Reumatoidni faktor >10 ( do 14)

ANA : negativna
( prije 6 mjeseci 1:160)


Imunoglobin G 12,8 (7-16)
A 0,84 (0,7-4)
M 1,18 (0,4-2,3)

Cirkulirajuci imunokompleksi IgG 202 ( do 130)
IgM 132 (do 100)
( prije 6 mj cirk.imun igG 134 , igM 86)

Imunofiksacija u serumu : nije utvrdjena prisutnost monoklonskog imunoglobulina

Stitnjaca uredna ( tpo 5,5 , tga <10)
IgE <2
tTg-igA <0,6 ( neg <20)

Molim vas ako moze bilo kakva interpretacija ovog nalaza . Hvala
Poštovana Lips,

uvidom u ove nalaze trentuno se ne nalazi većih odstupanja izuzevši cirkulirajućih imunokompleksa.

Krenimo najprije od ANA, koja mi je najinteresantnija s obzirom da je sada nalaz negativan, a prije 6 mjeseci bila je pozitivna. Činjenica je da je titar ANA 1:160 pozitivan, ali također treba imati na umu kako oko 5% zdravih mladih osoba (starijih još i više) ima ovakav nalaz a nema nikakvu autoimunu bolest. Osim toga, titar 1:160 i nije jako pozitivan (iako veličina titra ne korelira s aktivnošću bolesti) a kod takvih titrova moguće je da nakon nekog vremena ponovljeni nalaz bude negativan. Također vrijedi napomenuti i kako je moguće da ANA budu prolazno pozitivna (primjerice, virusne infekcije) a kasnije opet negativna.

ANA nam je naročito važno u razmatranju jesu li tegobe koje pacijent ima povezane sa sistemskim eritemskim lupusom jer velika većina pacijenata (sa suvremenim metodama dijagnostike taj se broj penje i na 98%) u trenutku postavljanja dijagnoze ima ANA pozitivna.

Za ostale bolesti iz tog spektra ANA nalaz ima mnogo manje značenje u postavljanju dijagnoze.

S aspekta Raynaudova fenomena ANA nam je važna zato jer općenito tek 19% osoba s Raynaudovim fenomenom razvije neku sistemsku autoimunu bolest kao što je sistemski eritemski lupus, sistemska skleroza, reumatodini artritis itd., dok njih 81% ima ipak "samo" Raynaudov fenomen.

U slučaju pozitivnog nalaza ANA vjerojatnost da će se raditi o Raynaudovom fenomenu koji nije izoliran, nego u sklopu druge bolesti, raste s 19% na 30%, a u slučaju negativnog vjerojatnost pada s 19% na svega 7%.

Je li prije 6 mjeseci učinjen i ENA panel, ostala protutijela i je li išta od toga bilo pozitivno?

Pozitivan nalaz cirkulirajućih imunokopleksa, čiji je titar u porastu, ipak zahtijeva oprez i pomno motrenje no odmah treba napomenuti kako autoimune bolesti nisu jedini uzrok njihove prisutnosti u povećanom titru.

Kakvi su bili, ako ste radili, nalazi C3, C4, CH50?

Bitno je da u nalazu elektroforeze nema monoklonskog proteina jer to pobuđuje sumnju na zloćudnu alteraciju (primjerice, non-Hodgkinov limfom je učestaliji u oboljenlih od Sy. Sjogren nego u općoj populaciji), tako da je to dobar nalaz.

Imate li kakvih promjena na koži, osipa, imate li kakvih tegoba sa zglobovima, jeste li preosjetljivi na sunce, imate li kakve ranice po tijelu, teškoće s disanjem ili srcem, tegobe s mokrenjem ili sl.?
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2013., 20:46   #3480
Hvala puno na odgovoru El Gato

Stornirane su mi ENA pretrage jer je ANA bio slabo pozitivan .
Radila sam C3 1,000 , C4 0,190 , CH50 nisam radila ( ne znam ni sto je to )
Radila sam : Antitjela na proteinazu 3 ( pr-3) :<1,0 , antitjela na mijeloperoksidazu :2,6
Antikardiolipinsla antitjela igg :3,3, igm : <1,0 , antit. Na dvostruku uzvojn.DNA <2,6
ANCA : negativna
Elektroforeza proteina Gamma je tad bila 17,3 ne znam da li je ovaj mali skok koji prelazi ref.uopce bitan

Od simptoma : lezije na laktovima , sumnjalo se na psorijazu, biopsijom nije potvrdjena. Trenutno nemam nista na laktovima, odjednom bukne( na noznom prstu ne prolazi ni iz upotrebu Diprosalica), sa zglobovima problemi usred zime kad mi je hladno za prste ( Raynaud), preosjetljivost na sunce : eventualno oci, glavobolja cim izadjem na sunce, pogotovo bez naocala, tahikardije, umor u nogama i rukama, cesta stolica, mucnine, nagon za povracanjem,splenomegalija (2cm), mislim da su mi svi limfni cvorovi lagano povecani ili su opipljivi zbog vitke konstitucije .
Promjene po tijelu : pucaju mi kapilare, po licu , prsima, ranice na noznom prstu, halo nevusi oko madeza i na djelovima gdje nema madeza, napravila mi se crvena krastica ( izraslina oko 6mm) koja je jednostavno ispala ( mislila sam da je madez), bolovi u kraljeznici , pecenje u ljevoj strani abdomena ispod rebara, bol u donjem dijelu trbuha ,mislim da je to manje vise sve, nisam ni sigurna jer toliko toga ima, vec vise od godinu dana radim pretrage , dosta se ceka, pa pretrage na pretrage ...

Radila sam i uzv srca : sve je uredno, mitralna regurgitacija u tragu . Sto bih od pretraga mogla napraviti prije mego dodjem na red kod imunologa , cisto da s cim prije rijesim imunologa.

Hvala jos jednom na strpljenju

Zadnje uređivanje Lips : 09.06.2013. at 21:25. Reason: Dodatak :)
Lips is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:25.