Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2012., 00:27   #1001
Quote:
Adadjo kaže: Pogledaj post
....Bhea, ti si mislim napisala da je hodza nastavnik. Mislila si općenito na one koji podučavaju ili na nastavnike u OŠ? Jer Turci hodzom zovu sve nastavnike od prvog osnovne do fakulteta, plus podučavatelje vjere/tj. religije. Btw, dobar post, i ovaj i onaj prošli, slažem se sa svime što si napisala. Ja sam u jednom postu ranije napisala da je i osveta ljudska kategorija, naročito ako se osvećuješ za očiglednu nepravdu koja je prošla nekažnjeno. Za razliku od Bilala, Edževit ima racionalniji pristup, prvo bi išao milom (obrana Zekija, snimanje kasete s namjerom da ih strpa u zatvor), a kad to ne upali ide silom. U svakom slučaju prelomio je da li se osvećivati ili ne, zakleo se na Zekijevom grobu. Još ga sad dodatno motivira i činjenica da, pored njih onda, pate i druga djeca i da se to mora zaustaviti. Neljudski bi bilo da je ostao tup na sve. On pokušava stvar riješiti zakonski, ali je isto tako svjestan da zakon sprovode ljudi kao Sait i da do pravde nekad zaista nema drugog puta osim zaobilaženja zakona, krivokletstva ili - metka.
Tnx. Slažem se sa ovim što si ti navela Ljudski je biti čovek.

Pravo da ti kažem u mojoj glavi je to oko hodže i dalje tako neprecizno/nedovršeno - hoca = nastavnik, po GT.
Bolum sam gledala samo jednom (), mrtva umorna, pa nisam obratila posebnu pažnju. No, kapiram da je lik u Kujudibiju od ugleda zbog celog onog načina kako Gurur doznaje za njega... Možda bi se po koricama neke od knjiga kojima je okružen dalo zaključiti, ako uopšte negde ima neki krupni plan.
----------------------------

Sve oko odraslog Irfana mene, koliko god bilo sumanuto - zabavlja. Ne mogu da verujem da je tako, ali, eto, jeste, priznajem. Uprkos tome što je lik Irfana u svim fazama gnjida do koske, glumac koji igra odraslog Takoza ima neki komičan element i mene zabavlja

Rekla bih da je Gurur već ukačio za Bilala - na samom kraju epizode drži onu fotku iz suda i ceri se. S obzirom da je takav kakav je (frik, dijaboličan itd i sl.) brzo će povezati i ostalo, ali će, verovatno, u seriji napraviti frku oko toga kako sve da poveže i dokaže im krivicu (čak i ako je on Ganzafer). Već sam pisala, biće otkriveni ako se ceni po Zekijevoj naraciji u 1. epizodi.

Damat je morao Gururu imenovati Bilala i Ibrahima jer bi sve drugo Gururu bilo totalno sumnjivo.
Ecevita ne pominje jer ga nema na onoj fotki koju je uzeo od Ahu.
Ahu se nećkala za sliku, ali je Gurur uz osmeh već stavljao u onu njegovu beležnicu i time je postavio u poziciju da ne može da se usprotivi.
Sliku je pokazala jer nije znala šta sledi, a na njoj se video Zekijev anfas.

Sermet i Ecevit su svaki za sebe saznali za događaj Zeki-Ozcan i, verujem, svaki je imao svoje motive i razmišljanja. Ranije sam pisala o tome, pa ne bih da se ponavljam - Ozcan je očigledno zverka koja mnoge zanima, i to na različite načine. Tek kad Sermet nešto mrsi (na onom balkonu) Ecevit to preseca, a arkadaši ga uvlače u odbranu.

Sermet će, ubeđena sam, pre ili kasnije, na ovaj ili onaj način, 'prodati' Ecevita.

LeptirićŠarenić, mislim da si ti pitala: u svakoj zemlji osumnjičeni za najteža dela moraju da imaju profesionalnu odbranu (u USA su dozvoljeni neki izuzeci da se neko sam brani...), tako da Zeki može sam da angažuje advokata, a ako to iz nekog razloga ne učini (npr. nema novca ili ne želi ili...) sud mu imenuje advokata koji će ga braniti po službenoj dužnosti, a koji se plaća iz budžeta. Otud se Zeki iznenadio kada ga u policiji obaveštavaju da mu stiže advokat i vidi trojicu arkadaša, od koji je jedan branilačka zvezda.

Nadam se da nisam ništa bespotrebno pomenula (razjašnjeno u međuvremenu), koncentracija mi na nuli i usporila sam na brzinu puža.
----------------------------

Kzlar videh sad šta ste sve napisale dok sam ja istipkala 1 post.
Lakše mi kad vidim da nisam usamljena u načinu na koji doživljavam za Irfana.

Zaljubljenog Ibru sam danas, prepričavajući nešto osobi koja ne gleda seriju, uporedila sa onim bikom Ferdinandom iz crtanog filma
Mene je razgalila cela ta scena, kako joj Ibrahim prilazi, a ova se dvojica njegovih arkadaša, obešenjaka, udaljuju na kulturnu razdaljinu, pa se cerekaju, način kako ga Bilal vraća u stvarnost...
Srećom da ima i takvih scena inače bi bilo baš čemerno.

Zadnje uređivanje Bhea : 18.03.2012. at 01:10.
Bhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 01:00   #1002
Evo, ako vas zanima šta su naši mališani Kujudibija slušali tih godina:

http://www.youtube.com/watch?v=mhzRdGOtzPQ

Izvučeno iz igre riječe koju imamo u drugoj epizodi kada se Ahu na stubištu upoznaje s dječacima.

Majka kaže za Ahu da je mala srna (Džejlan), a Bilal odgovara da je on onda Emrah i da im Džejlan nešto otpjeva.

*u prevodu treba da bude duo, a ne duet.
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 01:03   #1003
Ne bih da smaram, ali jel zna neko gde ima drugi deo epke na nasem, posto ne mogu da pronadjem...

izvinjavam se i hvala unapred....
Anuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 01:49   #1004
Bhea, ispričavam se što sam skratila
Quote:
Bhea kaže: Pogledaj post
Nisu sve ubice iste. Neki (mnogi?) nemaju savesti, neki (retki) imaju. Ne znamo, još uvek, u koju kategoriju su svrstani glavni likovi iz serije.
Ovdje pišem isključivo o ubojicama iz osvete, za koje mislim da imaju savjest.

Quote:
Poruka bi tada nedvosmisleno bila pozitivna. Međutim, možda scenaristkinji (i svima ostalima koji na to imaju uticaja) to nije bio cilj, već naprotiv žele da prikažu najgore moguće posledice u najtamnijem svetlu…
Takav prikaz imamo prilike pratiti gotovo svaki tjedan u rl. kad neki zlostavljani klinac uzme oružje i nasumce pobije na desetine nedužnih ljudi/djece, možda i kojeg zlostavljača. Serija u tom smislu ne donosi ništa novo, nov bi bio pristup kako spriječiti takav razvoj (logični???) događaja.

Quote:
Bilal, po onome što ja znam, nije ekstremni slučaj, pre bi se, nažalost, mogao svrstati u tipične.
Nikako, broj zlostavljane djece je šokantan, nema potrebe iznositi neke statistike, koje se sve temelje na odokativnoj procjeni jer najveći dio zlostavljanja ostaje neotkriven, a samo pojedini ekstremni slučajevi izlaze u javnost.
Quote:
Zašto neprihvatljivo? Kome neprihvatljivo?
Npr. u zemlji koja se nastoji osloboditi polamilenijske stigme kulture krvne osvete, čiji državljani su proglašeni nepoželjnim građanima nekih drugih zemalja u kojima se prihvatljivima smatraju drugačije norme ponašanja
Quote:
Ako je zarad prekidanja začaranog kruga nasilja, onda da. No kolika je verovatnoća/mogućnost da se tako nešto zaista i dogodi? Dobro uvek pobeđuje zlo - u pričama za decu. U RL ne. U seriji bi, naravno, moglo. Zavisi od namere/ideje njenih tvoraca, verujem da se s ovim slažemo svi.
Ako ćemo iskreno, ni uvijek u pričama za djecu. Volim priče za djecu i volim vjerovati da se može učiniti bilo kakav pomak na bolje, ako se pokuša. Srećom, u rl. postoje priče zlostavljane djece i djece iz domova sa sretnijim završetkom, ali takve priče nisu the vijesti i nisu atraktivna tema za seriju.
leukotea is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 12:23   #1005
Quote:
Bhea kaže: Pogledaj post
Merhabalar.
Odgledala ovaj put i ja isto veče Baš me kopkala ova epizoda i sve mi je bilo OK do skoro samog kraja kada Ahu i Ecevit izlaze iz apsane - jeftino scenarističko rešenje: u RL tako nešto nije moguće.

Pa scena 'zatelebani Ibrahim'...
Da, izašli iz zatvora ko od šale, možda Edževit zna neke tajne puteve. Bilo je pretjerivanja i u onoj sceni Ahu - novinarka, kad ispljune onaj čaj, pa padne u nesvijest, pa gleda iza one slike dva puta, pa pretražuje po kancelariji i Sait se vrati taman kad je otkrila sef itd...ali meni to toliko ne smeta, nemam prevelika očekivanja u smislu da gledam scenarističko remek djelo (da pogledaš Dolinu vukova i pretjerivanja tamo, ovo bi ti bilo mačji kašalj ). Ugl. meni je scenariji solidan, režija odlična, gluma najbolja.

Ibo u sedmom nebu. Tri glavna lika su stvarno vrlo dobro isprofilirana i tu scenaristu (tj scenaristkinji) skidam kapu do poda. Točno se vidi kako su i scenarist i režiser i glumci na istoj valnoj duljini, nema da omane. Vjerojatno su snimanju prethodile beskrajne rasprave o karakterima likova, a pošto je glumica koja glumi Ahu 'upala' u zadnji tren malo se primijeti nesigurnost, još mi je nedorečena, iako nije loša...mislim da to 'nije loša' više dugujemo režiseru, nego Asli Enver (mislim da se tako zove...). Njih trojica su savršeni. I Gurur i Irfan isto.

Quote:
LeptirićŠarenić kaže: Pogledaj post
Skapirala sam to, nego mi nije jasno zašto neko iz te jedinice istražuje Zekijevu smrt. Zato što je Zeki prethodno pucao na Ozdžana, zato što je Ozdžan poznat u tim krugovima, zato što je Zeki ubijen dok je bio u policiji?

Npr. da li je E. ostavio otiske na alarmu i šta će s tim.
Ja mislim da Gurur primarno istražuje Ozdzanovo ubojstvo, u jednoj sceni mu i Edževit govori da je Ozdžan - 'vaš klijent'. Nije mi jasno zašto premalo pažnje posvečuje Zekijevu ubojstvu obzirom da je ubijen u pritvoru...to bi mogao brže razjasniti. Čak se i naslađuje Zekijevom smrću, vjerojatno kako bi izazvao Edževitovu reakciju...ugl. jasno je da je od početka krenuo đonom samo na jednu stranu, drugo (Zekijevo ubojstvo) ga ne zanima.

Plus skrenuo pažnju na sebe kod portira i još se predstavio kao advokat. Čini mi se da mu je i vizitku pokazao. Stalno je u društvu Bilala i Ibe, čak se i na ulici deru i raspravljaju, može svatko da ih vidi i čuje, Bilal i Ibo mu došli u kancelariju..nisu niti malo oprezni. Samo čekam da Gurur naredi da ga prate, čudim se da i dosad nije.

Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
kzlar, izvor je pisao na engl., ali je zabranio da se ovaj sažetak prenosi dalje. stoga sam ga brzo prevela na naški, jer the izvor nije balkaniš pa neće skontati ..... nisam gledala epku, možda sam negdje fulala u rodovima, jer nije uvijek jasno tko s kim priča ...
Tnx na prijevodu ja sam gledala i čitala simultano, puno je lakše pratiti radnju.

Quote:
mrvica 1234 kaže: Pogledaj post
Anuškica na žalost rejting ne raste nego svaku srijedu je sve manji, nešto je bolji A/B to je 5 mjesto, ali još uvijek jako malo, a da ne govorim u totalu gdje ide polako prema dvoznamenkastom broju, tj. sada je na 9 mjestu. To sigurno nije zadovoljavajući rejting,npr. serija koju je Murat snimao prije toga AvC odmah je krenula od 1 mjesta i jako brzo je i gledanost išla i do 30% (pišem iz glave, nemam kraj sebe točne podatke) Asi je recimo krenula kao SUS s nekog 6 mjesta, ali se ona za razliku od SUS-a iz tjedna u tjedan dizala, tako da je nakon neke 9/10 epizode bila prva ili druga.

Da bi bio zadovoljavajući rejting share treba biti nekih 8%, ako se ne varam, ili tu negdje.
Ja sam jedno vrijeme gledala Kako vrijeme prolazi, ta serija govori o nasilju u obitelji, isto teške scene za gledanje, mučna tema do bola itd. Prošle godine najgledanija serija u Turskoj ili pri vrhu, druga, treća, osvojila sve moguće nagrade, stvarno dobra i kvalitetna. Sad je negdje oko 60te ep., razvodnjena dozlaboga i više to nije to (to je ono, sve iznad 3o odlazi u propast). I Suskunlar je serija s mučnom temom, ali puno dinamičnija, brža, događaji se izmjenjuju filmskom brzinom i zaista moraš biti koncentriran dok gledaš, jer ti neke stvari promaknu. Samim time, namijenjena je ozbiljnijoj i relativno mlađoj publici. Možda Turcima odgovara sporiji ritam, ono, familija sjedi u fotelji, gricka sjemenke i gleda dok svi ne zaspu. Najbolje prolaze serije koje gledaju svi, od 7 do 77, dakle obiteljske sage. Opet, s druge strane, i Dolina vukova je puna nasilja, brza i dinamična, pa se evo već snima 9. sezona...moraš pogoditi u žicu određenom profilu gledateljstva, neke zanima romantika, druge politika, treće akcija, četvrte obiteljska drama, negdje smućkaju sve zajedno itd.
Mislim da si u pravu kad kažeš da će se Suskunlar bez obzira na rejting snimati do početka ljeta tj do kraja ove sezone (još 10ak ep). Moguće da će, sukladno ispipavanju terena i predviđanjima gledanosti, autori prilagoditi scenarij i lijepo sve završiti u ovoj sezoni, ako su i imali namjeru razvlačiti još jednu. Kako su prodorno krenuli u ove prve tri ep., izgleda da će tako i biti. Ne znam šta bi se natezali s Gururom, Irfanom i Saitom još 45 ili 50 epizoda...
__________________
Empire, propaganda, apocalypse
Adadjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 14:33   #1006
Quote:
Ja mislim da Gurur primarno istražuje Ozdzanovo ubojstvo, u jednoj sceni mu i Edževit govori da je Ozdžan - 'vaš klijent'. Nije mi jasno zašto premalo pažnje posvečuje Zekijevu ubojstvu obzirom da je ubijen u pritvoru...to bi mogao brže razjasniti. Čak se i naslađuje Zekijevom smrću, vjerojatno kako bi izazvao Edževitovu reakciju...ugl. jasno je da je od početka krenuo đonom samo na jednu stranu, drugo (Zekijevo ubojstvo) ga ne zanima.
U pravu si za ovo, pošto je Seremet rekao nešto u stilu: Čeka te jedan policajac, hoće da pita nešto u vezi sa Ozdžanom Tirijakijem.

Nego je ranije negdje promaklo da ovaj istražuje ko je pucao na Zekija, možda u nekom sažetku naredne epizode i sl. Ostalo mi je nekako urezano u sjećanje.

Ispada da je Zeki kolateralna šteta i da se neće posebno tretirati taj problem - tipa da se po ćelijama šetkaju naoružani čuvari - profi ubice i za to nikom ništa.

Primjetila sam da je po izlasku iz zatvora Zekija skupa s roditeljima dočekala i sestra. Za roditelje se navodi kako su mrtvi, dok se ona više ne pominje. Ne znamo šta se desilo s njom, tj. da li će da je uvode nekad kasnije ili bar pomenu ili je to bio tek onako neki detalj o kojem nisu previše razmišljali.

Takođe, i Bilala su po izlasku iz zatvora dočekali roditelji (valjda???). Šta je s njima i kako su svi tako mladi nestali.

Za Ibrahima znamo da, inače, nije imao oca, već samo majku Umran.

Edževitova majka je mrtva, otac izlazi iz zatvora (ležao tu zbog ubistva žene?). Ahu je majka napustila, otac mrtav preko 20 godina. Isto bez braće i sestara.



Btw. dodali su na zvaničnu stranicu opise likova, ali za zada samo na turskom koji GT ne moze smisleno da prevede.
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 14:37   #1007
Quote:
Anuskica kaže: Pogledaj post
Uf odgledala sam 3. a odmah i ovaj fragmeni za narednu ep... ne znam za vas, ali meni serija sve bolja smem li reci da mi je Inspektor Bey i dalje cooook cool lik, hahahahhahahahaa
.....
oprosti što sam ti skratila post, meni je isto inspektor super!
__________________
Prije nego što smo naučili hodati, svi smo puzali.
Nismo se zbog toga obeshrabrili, u tome smo čak nalazili i zadovoljstvo.
Nastavimo puzati kako bi na kraju hodali..
teuta.luburic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 14:47   #1008
Quote:
Adadjo kaže: Pogledaj post
Dakle, ipak.

Damato (ili Damati?)..Deniro. Bila bi fora da Damati nije musliman, nego kršćanin, ionako se kršćani nikako ili vrlo rijetko pojavljuju u turskim serijama (osim one Dedingove Madam iz Asi, ja se ne sjećam više nikoga).
Ne znam da li je Edževitova majka bila hrišćanka (Meryem aka Marija), ali je meni na prvo slušanje zvučala kao neko kome turski nije maternji jezik, već je došao sa strane (naravno, ne poznajem toliko dobro turski da ovo mogu da tvrdim, ali to je utisak, pa sad...)
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 15:24   #1009
Novi lik u seriji, nastavnik (vjeroučitelj, hodža) Damat. Glumi ga Hakan Gerçek, studirao na Mimar Sinan University State Conservatory, kao i kolega mu Berk



Afife Theatre Awards: The Best Musical or Comedy Actor of the Year - Inishmore'lu Captain - 2004
Lions Theater Awards: Best Actor in a Glass Poultry 2002
Avni Dilligil Theatre Awards: The Most Successful Actor: Bare Foot 1998

Kratki prilog o novoj ulozi u Suskunlaru
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 15:35   #1010
Quote:
LeptirićŠarenić kaže: Pogledaj post
Ispada da je Zeki kolateralna šteta i da se neće posebno tretirati taj problem - tipa da se po ćelijama šetkaju naoružani čuvari - profi ubice i za to nikom ništa.

Primjetila sam da je po izlasku iz zatvora Zekija skupa s roditeljima dočekala i sestra. Za roditelje se navodi kako su mrtvi, dok se ona više ne pominje. Ne znamo šta se desilo s njom, tj. da li će da je uvode nekad kasnije ili bar pomenu ili je to bio tek onako neki detalj o kojem nisu previše razmišljali.

Takođe, i Bilala su po izlasku iz zatvora dočekali roditelji (valjda???). Šta je s njima i kako su svi tako mladi nestali.

Za Ibrahima znamo da, inače, nije imao oca, već samo majku Umran.

Edževitova majka je mrtva, otac izlazi iz zatvora (ležao tu zbog ubistva žene?). Ahu je majka napustila, otac mrtav preko 20 godina. Isto bez braće i sestara.
I meni je palo na pamet da se malo bave njihovim porodicama, mozda sam ja vise ocekivala sobzirom da Turci mnogo polazu na porodicu, ali mozda su u ovom slucaju namerno iskljucili taj faktor jer su problematicni, pa zele da pokazu kako je nestabilna i losa porodica i plodno tlo za lose ljude... mada mozda je suvise rano, jer su prosle tek tri epke, a vidimo da vec u najavi ove nove 'upoznajemo' Ecevitovog caleta... tako da ima vremena da saznamo i sta je sa Bilalovim roditeljima, mada ja mislim da se njima nista nije desilo nego da za sada nije bilo vremena da saznamo zasto nije blizak sa njima....

takodje mislim da je u ovom slucaju namerno stavljen ucitelj Damat u prvi plan, jer je brinuo o njima, zasto o Ecevitu to vec znamo, ali zasto i o ostalima to mi nije jasno...
takodje mi nije logicno da je Damat brinuo o svima njima ako se zna da se po izlasku iz doma njih cetvorica vise nikada nisu srela, pa kako je onda moga da brine o svima u isto vreme, jedino ako to nije slucaj pre njihovog odlaska u dom... ni to mi nije bas najbolje jasno...
***************
Sto se tice Zekijevog ubistva, i mene je to malo iznerviralo jer je bas upadljivo koliko ga nije briga kako je to neko usao u celiju i pucao u zatvorenika, pogotovo sto smo svi videli da je u njega pucalo uniformisano lice... a mozda misli da ce to lakse resiti ako sazna ko je ubio Odzkana, jer je Zeki ipak prvi povukao obarac... a mozda misli da ce mu Irfan dati neke odgovore cim otvori oci... samo mi nije jasno zasto je bio onako besan kada se vratio u svoju kancelariju po povratku iz posete Irfanu???
nadam se da cemo vec u narednoj epki dobiti makar malo odgovora na ta pitanja...
**********************
LeptirićŠarenić hvala za prevod divna si
Anuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 16:09   #1011


kokice,super ste čitam vas i gledam seriju,
pa evo i moj mali doprinos!
__________________
* Ti si ponos mog Zagreba grada, u kojem zakon Purgera vlada.ja bit ću sa tobom i u nebo kad uđem, ja Dinamo volim jer on mi je suđen! *
* Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Dinamo i majka Hrvatska ! Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Bjelica i majka Hrvatska! *
asid is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 16:13   #1012
Ne samo ja već i Adadjo

Elem, Irfan siguno neće sarađivati u istrazi, jer se vidjelo kako je Ančo instruisan da odmah po udesu to predstavi kao običnu saobraćajnu nesreću.

On ima sopstvene metode koji sigurno ne uključuju pravosuđe i uplitanje u nešto od čega na kraju može i sam da ima više štete nego koristi.

Drugo je pitanje kakav će se Irfan probuditi iz kome, da li će se sjećati svega, da li će se racionalno ponašati, hoće li nešto istrtljati u bunilu. Svašta nešto.

Ako se nijedan metak nije zabio u automobil, ne vjerujem da će policija imati osnova da otvara taj slučaj (čini mi se da je to neki sporedni put pored groblja na kojem noću nema saobraćaja, pa time ni potencijalnih svjedoka koji bi mogli da svjedoče o istovremenim pucnjima i zakucavanju auta u zid - sve i da pronađu one tri čaure). Sem toga, pištolj je drugi, nije onaj kojim je pucano na Ozdžana ni prvi ni drugi put.

To što su se I. i B. pojavili u E. firmi trteći se kako su najbolji prijatelji ovom posljednjem i jasno stavljajući do znanja to Sermetu i sekretarici jeste nešto što im se može obiti u glavu.

U pravu je Bhea kada kaže da bi ga ovaj mogao u nekom trenutku prodati, ipak je to svijet vrlo površnih odnosa gdje se čvrstina prijateljstva mjeri brojem dobijenih slučajeva, a prestiž i dobra zarada su na prvom mjestu.

I Birsen mi je tu malo, onako - kako možeš da budeš takav kad imaš sve (ako je prevod dobar). A šta je to sve? Uspješna karijera, materijalna situiranost... Spolja gladac, a iznutra jadac. Zar joj nije bilo čudno što on nema nikog u životu, sem ljudi sa posla sa kojima stupa i u privatne odnose.

To koliko je E. bio potpuno sam u svom bolu se vidi u sceni kad se A. odjednom prisjeti da je pošla da traži B. te da bi se ovom nešto moglo desiti, pa odjuri onako bez pardona.
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 16:21   #1013
Quote:
LeptirićŠarenić kaže: Pogledaj post
Ne samo ja već i Adadjo

To što su se I. i B. pojavili u E. firmi trteći se kako su najbolji prijatelji ovom posljednjem i jasno stavljajući do znanja to Sermetu i sekretarici jeste nešto što im se može obiti u glavu.

I Birsen mi je tu malo, onako - kako možeš da budeš takav kad imaš sve (ako je prevod dobar). A šta je to sve? Uspješna karijera, materijalna situiranost... Spolja gladac, a iznutra jadac. Zar joj nije bilo čudno što on nema nikog u životu, sem ljudi sa posla sa kojima stupa i u privatne odnose.

To koliko je E. bio potpuno sam u svom bolu se vidi u sceni kad se A. odjednom prisjeti da je pošla da traži B. te da bi se ovom nešto moglo desiti, pa odjuri onako bez pardona.

Tabi i Adadjo hvala


ma i meni je to u prvo momenat bilo bezveze, mislim taj njihov dolazak kod Serifa, ali cini mi se da se on nije mnogo potresao oko toga... a mozda mi se samo ucinilo... moracu ja tu epizodu pogledati jos jednom sto mi nece tesko pasti...

Isto mislim i u vezi Birsen, ali ona meni deluje tako povrsna kao osoba, pa mislim da je Edzo vise sa njom da bi sakrio pitanja drugih zasto je sam, i eto na neki nacin da bi potvrdio sebi kako moze imati u svom zivotu jos jedan 'trofej' jer ako sam dobro skapirala ona je jedan od veoma uspesnih advokata za razvode doduse, ali to i nije bitno... mada bi se i ja na njenom mestu zapitala kako to da nikada ne prica o svojoj proslosti i kako to da nema nikog, ali mozda joj je slozio pricu o zivotu u inostranstvu i kako je tamo ostavio sve do kojih mu je stalo....
Anuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 16:35   #1014
Quote:
leukotea kaže: Pogledaj post
Bhea, izvanredan post, u svemu što si navela slažem se s tobom, osim u jednoj rečenici gdje sam navela da ga scenaristica prikazuje kao takvu osobu, to nije moj dojam.

Sve što si napisala je točno, ali i uobičajeno ponašanje i razmišljanje. Da budem preciznija, to je začarani krug iz kojeg ovakvim pristupom nema izlaza. Zlostavljani postaju zlostavljači (zločinci, u ovom slučaju ubojice u 100% slučajeva), zločinac može imati pravno i moralno gledano olakotne okolnosti, ali je zločinac. Neke suvremene teorije kažu da se zlostavljači ne rađaju kao takvi, nego to postaju zlostavljanjem. Ne želim ići tako daleko i tvrditi da su i zlostavljači četvorice dječaka bili također zlostavljani bilo u obitelji ili od starijih, kad su oni bili mali, ali je to tema za razmišljanje. Osobno imam, kao što se to popularno kaže, “nultu stopu tolerancije na nasilje”. Nasilje je nasilje, nema opravdanja. Upravo zato je zlostavljanje djece u seriji trebalo biti najteže zlodjelo, a ne da ga zasjene ubojstva, što je ipak teži zločin. Smrt je konačna i nema povratka, znanost nije dokazala suprotno i sve znanosti se temelje na toj činjenici (i pravna). Pravni sustav omogućuje rehabilitaciju, točno, a vlastita savjest? Okolina?

Što sam očekivala? Prekidanje začaranog kruga, baš od strane Ecevita koji je toliko uložio i postigao u životu, nadu da ima izlaza, da za njih postoji mogućnost povratka u normalan život. Bilal je ekstremni slučaj, po svom psihičkom stanju potencijalni ubojica, bilo je pitanje trenutka kad će prekoračiti granicu, ali on ima i najviše olakotnih okolnosti.

Osvetu ne odobravam. Deklarativno, tu sam licemjerna (to je približno moja definicija “ljige”). Postoje neki načini osvete koji su efikasniji od ubojstva (ubijeni pati relativno kratko, a ubojica preostali dio svog života), a nisu mi neprihvatljivi kao ubojstvo. U ovom slučaju razotkriti samo dio onoga što su zlostavljači radili, naći dokaze i prepustiti pravnom sustavu da odradi svoj dio, bilo bi sasvim dovoljno da duže vrijeme razmišljaju o svojim postupcima, u miru. Taj put je duži, naporniji, neizvjesniji, ali je jedini pravedan, prihvatljiv i može im pružiti satisfakciju i olakšanje. Unatoč osobnim iskustvima funkcioniranja pravnog sustava i godinama koje imam, još uvijek sam sigurna da je to jedini pravi način. I da, znam što je zlostavljanje djece, doduše ne u ovom obliku i težini, ali neću o tome.

Ukratko, serija je, za početak, trebala poslati nedvosmislenu poruku da je ubojstvo kao način osvete neprihvatljivo.

Npr. dobar primjer uspješne, gledane serije sa preteškom tematikom je Izgubljena čast, zasad odlično odrađeno. Pozitivna poruka i odlična tema na ovom forumu.

Nije važno hoću li ja gledati seriju ili ne. Za uspjeh serije je važan stav domaćih gledatelja i koju poruku oni primaju.

Žao mi je što mi vrijeme ne dozvoljava odgovor na pitanje o Ecevitu, njega promatram u odnosima prema drugim ljudima, pa će to potrajati. Nisam još ni pogledala 3. epizodu i prijevod 2. pa pišem samo temeljem 1. ep. Za početak, pjesma koju sam neki dan stavila pojašnjava dio mojih razmišljanja o E.
Da, ali se oni (naša trojka) ne svete i ne kažnjavaju nedužne ljude. Bitna razlika koja ih ne svrstava istu kategoriju s protivnicima im. Točno znaju koga treba kazniti i zašto. S druge strane, veoma važno, zlostavljači ili predstavljaju zakon/državu ili imaju zaštitu države (Sait - upravitelj zatvora; vidjeli smo da je Irfan pod zaštitom državnog javnog tužitelja; Gurur - komesar, je potencijalno Gazanfer), sve da je snimka i došla do policije i pravosuđa, tko garantira da bi uopće došlo do suđenja, a da je došlo do suđenja, tko garantira da bi ih se osudilo (uzgred, je li kod nas bilo suđenja za zlostavljanje djece po Karitasovim i nekim drugim domovima? tresla se brda rodio se miš...)? Na suđenju bi žrtve još jednom bile zlostavljane, a zlostavljači im se, zajedno s potkupljivim sucima, advokatima i bulumentom onih koji bi ih osuđivali zašto su uopće načinjali tako osjetljivu temu koja raskrinkava pokvareni sustav, cerili u lice. Država štiti svoje, uhodani sustav teško je promijeniti i jedino medijska buka (u što svrstavam i ovu seriju) i trud organizacija za zaštitu ljudskih prava mogu nešto (kratkotrajno) uraditi. Da država dobro radi svoj posao tj državne službe pravosuđa, policije, obrazovanja, socijalne skrbi itd, ovakve se stvari nikad ne bi ni događale, niti bi ljudi sa sadističkim i pedofilskim sklonostima uopće imali priliku iti prismrditi u uniformi bilo kojem djetetu. Ali svatko ima nekog rođu, brata, poznanika, Matu, Antu da ga uvali za plaćicu da se iživljava i ne sprečava tuđe iživljavanje, iako mu je to posao. Nismo mi puno bolji od Turaka po pitanju korupcije, nepotizma, trpanja neugodnih stvari pod tepih itd.

Ovo podcrtano je, mislim, prava, doduše neeksplicitna poruka serije, a ne da li je netko sposoban ubiti iz osvete i koji ga motivi tjeraju ili sprečavaju. Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, nitko nije savršen. Najbolja osveta, barem meni, bila bi da mi zlostavljač prizna da se kaje, dalje ne bih išla, čak niti na sud. Ako se ne kaje, nego još nastavlja sa zlostavljanjem drugih, a nisam ni sigurna da će ga sud osuditi...hm, ako bih bila u mogućnosti...S kakvom bih savjesti dalje živjela, vidjela bih. Edževit u 2. ep. govori u tom smislu jednu značajnu rečenicu: Znam da sam pomogao u ubojstvu čovjeka, ali ne osjećam se ubojicom i Bog mi je svjedok da sam toga dana prvi put u 20 godina prodisao punim plućima. On je to doživio kao pravdu. Najbolje da sve zlostavljače strpamo u zatvor i ?? Držimo ih 10-15 godina u pristojnim uvjetima na besplatnom stanu i hrani koje ćemo im mi plaćati iz državnog proračuna? Jaka im kazna. Sait i Irfan bi i u zatvoru (naročito turskim zatvorima) imali svoju bandu, bili kraljevi, potkupili stražare i upravitelja i dalje radili ono što su radili i na slobodi, mučili i zlostavljali. Kakva rehabilitacija. Za takve ljude postoji samo jedna kazna, u pravu je Bilal.

( Možda sam malo preoštra i karikiram, ali iskreno, zaista nemam povjerenja u zemaljsku pravdu i lijepe riječi na papiru. Stvarni život je nešto potpuno drugo i postoje situacije kad si apsolutno nemoćan da išta uradiš i ispraviš, ma koliko bio u pravu. Tada čovjek iz nemoći posegne za agresijom, ne zato što je nasilan po prirodi).

Quote:
Oria kaže: Pogledaj post
Jako mi se sviđa najava za 4. epizodu, posebno me veseli ovaj razvoj događaja i Muratov dijabolični osmjeh.

http://i41.tinypic.com/24vicub.gif[/IMG] [IMG]http://i42.tinypic.com/ncpjn.gif

Jel’ me netko tražio?
http://i39.tinypic.com/5ppuno.gif
Prvi -

Drugi - K'o na feder!

Quote:
Bhea kaže: Pogledaj post
Sve oko odraslog Irfana mene, koliko god bilo sumanuto - zabavlja. Ne mogu da verujem da je tako, ali, eto, jeste, priznajem. Uprkos tome što je lik Irfana u svim fazama gnjida do koske, glumac koji igra odraslog Takoza ima neki komičan element i mene zabavlja...

Ferdinandom iz crtanog filma
Mene je razgalila cela ta scena, kako joj Ibrahim prilazi, a ova se dvojica njegovih arkadaša, obešenjaka, udaljuju na kulturnu razdaljinu, pa se cerekaju, način kako ga Bilal vraća u stvarnost...
Srećom da ima i takvih scena inače bi bilo baš čemerno.
Sva sreća pa ga poznajemo i smiješan nam je samo iz serije, u reali bi to bilo maaalkice drugačije.

Super si opisala tu sceni...i mačak Ferdinand

Quote:
LeptirićŠarenić kaže: Pogledaj post
Primjetila sam da je po izlasku iz zatvora Zekija skupa s roditeljima dočekala i sestra. Za roditelje se navodi kako su mrtvi, dok se ona više ne pominje. Ne znamo šta se desilo s njom, tj. da li će da je uvode nekad kasnije ili bar pomenu ili je to bio tek onako neki detalj o kojem nisu previše razmišljali.

Takođe, i Bilala su po izlasku iz zatvora dočekali roditelji (valjda???). Šta je s njima i kako su svi tako mladi nestali.

Za Ibrahima znamo da, inače, nije imao oca, već samo majku Umran.

Edževitova majka je mrtva, otac izlazi iz zatvora (ležao tu zbog ubistva žene?). Ahu je majka napustila, otac mrtav preko 20 godina. Isto bez braće i sestara.

http://www.dodaj.rs/f/3/P9/4ITO0btz/izlazak.jpg
Dobro si se sjetila te scene izlaska iz zatvora. Da, osim Edževitu, svima su došli roditelj/i. Ne znam ni ja šta je bilo sa Zekijevom sestrom, možda se pojavi, možda je i ona umrla...Ovo za Ahu, njoj su oba roditelja mrtva, vidi se onda u bolnici da ih prekrivaju plahtom...ona je kasnije govorila da je majka ne bi napustila u smislu da ne može povjerovati da je mrtva. Bilalovi roditelji isto umrli. A Edževitov otac je vjerojatno ubio Merijem, pa je bio u zatvoru (ili je još), i ja sam tako shvatila.
..............
Pa Merjem je na turskom Marija, isto kao i Iskender Aleksandar, Sulejman Solomon itd. Ima tih zajedničkih imena, ne mora značiti da je kršćanka.

:::::::::::
Hvala za ovo o Damatu. Bio bio idealan za ulogu Van Gogha. Isti!

........
edit: Anuškica, Leptirko je prevela ono na ekavici, ja na ijekavici. (Ije/e - Znak raspoznavanja. )
__________________
Empire, propaganda, apocalypse

Zadnje uređivanje Adadjo : 18.03.2012. at 16:43.
Adadjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 17:01   #1015
^
E, hvala za Ahu, tek sada sam opazila da su u pitanju bila dva tijela i da mala govori o majci u prenesenom značenju. Zato je i doktor pita ima li ikakvu rodbinu, a Ibrina majka zna koliko je sati kad je čuje kako je pominje. Prvo sam bila shvatila iz gledanja da joj je majka umrla, a onda je negdje bilo nabačeno nekim preliminarnim opisom da je otac umro, a majka je napustila, pa me je to zbunilo.

Pošto su i Zekijevi roditelji mrtvi, ostaje pitanje šta je sa Bilalovim (pretpostavljam da su ga roditelji sačekali ispred zatvora, a definitivno je imao i majku koja mu ne bi htjela dati balkavu jer je pobjegao sa sunećenja).

Nadam se da će to malo bolje objasniti, nekako mi je pretjerano da su svi tako tragično završili, iako znam da je potrebno za priču.

Hajde ovo s Ahu i Edževitom i nekako ali...

Znam, znam da ne mora automatski da znači, ali sam napisala kako mi djeluje da je govorila kao strankinja, pa sam pomislila da nije došla iz neke od okolnih zemalja i da se zove Marija (ali je oni zovu Meryem).
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 17:02   #1016
Thumbs up

Quote:
Adadjo kaže: Pogledaj post
Da, ali se oni (naša trojka) ne svete i ne kažnjavaju nedužne ljude. Bitna razlika koja ih ne svrstava istu kategoriju s protivnicima im. Točno znaju koga treba kazniti i zašto. S druge strane, veoma važno, zlostavljači ili predstavljaju zakon/državu ili imaju zaštitu države (Sait - upravitelj zatvora; vidjeli smo da je Irfan pod zaštitom državnog javnog tužitelja; Gurur - komesar, je potencijalno Gazanfer), sve da je snimka i došla do policije i pravosuđa, tko garantira da bi uopće došlo do suđenja, a da je došlo do suđenja, tko garantira da bi ih se osudilo (uzgred, je li kod nas bilo suđenja za zlostavljanje djece po Karitasovim i nekim drugim domovima? tresla se brda rodio se miš...)? Na suđenju bi žrtve još jednom bile zlostavljane, a zlostavljači im se, zajedno s potkupljivim sucima, advokatima i bulumentom onih koji bi ih osuđivali zašto su uopće načinjali tako osjetljivu temu koja raskrinkava pokvareni sustav, cerili u lice. Država štiti svoje, uhodani sustav teško je promijeniti i jedino medijska buka (u što svrstavam i ovu seriju) i trud organizacija za zaštitu ljudskih prava mogu nešto (kratkotrajno) uraditi. Da država dobro radi svoj posao tj državne službe pravosuđa, policije, obrazovanja, socijalne skrbi itd, ovakve se stvari nikad ne bi ni događale, niti bi ljudi sa sadističkim i pedofilskim sklonostima uopće imali priliku iti prismrditi u uniformi bilo kojem djetetu. Ali svatko ima nekog rođu, brata, poznanika, Matu, Antu da ga uvali za plaćicu da se iživljava i ne sprečava tuđe iživljavanje, iako mu je to posao. Nismo mi puno bolji od Turaka po pitanju korupcije, nepotizma, trpanja neugodnih stvari pod tepih itd.

Ovo podcrtano je, mislim, prava, doduše neeksplicitna poruka serije, a ne da li je netko sposoban ubiti iz osvete i koji ga motivi tjeraju ili sprečavaju. Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, nitko nije savršen. Najbolja osveta, barem meni, bila bi da mi zlostavljač prizna da se kaje, dalje ne bih išla, čak niti na sud. Ako se ne kaje, nego još nastavlja sa zlostavljanjem drugih, a nisam ni sigurna da će ga sud osuditi...hm, ako bih bila u mogućnosti...S kakvom bih savjesti dalje živjela, vidjela bih. Edževit u 2. ep. govori u tom smislu jednu značajnu rečenicu: Znam da sam pomogao u ubojstvu čovjeka, ali ne osjećam se ubojicom i Bog mi je svjedok da sam toga dana prvi put u 20 godina prodisao punim plućima. On je to doživio kao pravdu. Najbolje da sve zlostavljače strpamo u zatvor i ?? Držimo ih 10-15 godina u pristojnim uvjetima na besplatnom stanu i hrani koje ćemo im mi plaćati iz državnog proračuna? Jaka im kazna. Sait i Irfan bi i u zatvoru (naročito turskim zatvorima) imali svoju bandu, bili kraljevi, potkupili stražare i upravitelja i dalje radili ono što su radili i na slobodi, mučili i zlostavljali. Kakva rehabilitacija. Za takve ljude postoji samo jedna kazna, u pravu je Bilal.

( Možda sam malo preoštra i karikiram, ali iskreno, zaista nemam povjerenja u zemaljsku pravdu i lijepe riječi na papiru. Stvarni život je nešto potpuno drugo i postoje situacije kad si apsolutno nemoćan da išta uradiš i ispraviš, ma koliko bio u pravu. Tada čovjek iz nemoći posegne za agresijom, ne zato što je nasilan po prirodi).
potpisujem ceo post, ali... imam samo jedno ALI... nije resenje mladima poslati ni poruku kako se ubistvom treba svetiti, ipak je to osetljiva tema... zato mislim da do kraja ove serije bar jedan od njih trojice(ako ne i sva trojica) nece proci ne kaznjeno, ali videcemo sta su scenaristi smislili i koliko imaju u planu da ulaze u dubiozu cele price a mislim da ce to zavisiti od sezona emitovanja...
Serif je zato(mozda kasno!) resio da kopa i sazna da li se deca u domovima jos uvek muce, jer mislim da ima u planu da pokrene slucaj u danasnje vreme a ne da kopa po svojoj i proslosto svojih prijatelja... mozda se plasi i da bi se slucaj vodio kao zastareo(!)....
u slucaju Osdzana mozda bih i mogla da opravdam ubistvo jer su se osvetili za Zekijevu smrt a ne za ono sto im se desilo u proslosti, ali ne mogu ni da zamislim kako bih se ja npr osecala na Ecevitovom mestu da znam da je Irfan(covek koji me je licno silovao i maltretirao i upropastio mi zivot) jos uvek neko ko moze da naudi meni i dragim mi osobama... a vec jeste jer zna da je upleten u Zikijevo ubistvo....

mozda sudjenje nije resenje, ali ni ubistvo takodje nije, jer se onda ni zrtva ne razlikuje mnogo od krivca... moje skromno misljenje
Anuskica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 17:06   #1017
kzlar, taman se spremam da završim sa poslom, kad ono - stig'o novi intervju sarpa&murata koji su dali za milliyet novine! jako je zanimljiv. imal' tko free time da ga prevede? ja sam se iscrpila radnim zadatkom, cijeli vikend prevodim neki priručnik "how to give feedback for managers", koja ubleha majko moja!!!

link: http://sinematelevizyonlifestyle.com/?p=12329
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 18:08   #1018
Quote:
Anuskica kaže: Pogledaj post
potpisujem ceo post, ali... imam samo jedno ALI... nije resenje mladima poslati ni poruku kako se ubistvom treba svetiti, ipak je to osetljiva tema... zato mislim da do kraja ove serije bar jedan od njih trojice(ako ne i sva trojica) nece proci ne kaznjeno, ali videcemo sta su scenaristi smislili i koliko imaju u planu da ulaze u dubiozu cele price a mislim da ce to zavisiti od sezona emitovanja...
Serif je zato(mozda kasno!) resio da kopa i sazna da li se deca u domovima jos uvek muce, jer mislim da ima u planu da pokrene slucaj u danasnje vreme a ne da kopa po svojoj i proslosto svojih prijatelja... mozda se plasi i da bi se slucaj vodio kao zastareo(!)....
u slucaju Osdzana mozda bih i mogla da opravdam ubistvo jer su se osvetili za Zekijevu smrt a ne za ono sto im se desilo u proslosti, ali ne mogu ni da zamislim kako bih se ja npr osecala na Ecevitovom mestu da znam da je Irfan(covek koji me je licno silovao i maltretirao i upropastio mi zivot) jos uvek neko ko moze da naudi meni i dragim mi osobama... a vec jeste jer zna da je upleten u Zikijevo ubistvo....

mozda sudjenje nije resenje, ali ni ubistvo takodje nije, jer se onda ni zrtva ne razlikuje mnogo od krivca... moje skromno misljenje
Ok, ali bi isto tako poruka mladima mogla biti i ova: nemojte biti zlostavljači, pa vam se nitko neće ni svetiti. Ovako ispada da netko može raditi šta god hoće, a ovaj drugi, žrtva, mora biti maksimalno uviđajan i maltene mu reći oprosti što si me tukao, jer je, za razliku od siledžije dobar čovjek s visokim moralnim principima. Druga je stvar ono o čemu je pisala naknadno Leukotea i Bhea, da zlostavljana djeca i sami postaju zlostavljači ne birajući metu. Ja sam pisala o situaciji u seriji i osveti prema konkretnim ljudima.

Svatko ima pravo donekle, rasvjetljavamo slučaj sa više spekata, razgovaramo...a kako će oni to riješiti u seriji, vidjet ćemo u nastavku (ako je ne ukinu, jer je stvarno dirnula u osinje gnijezdo nefunkcioniranja pravne države u najosjetljivijem segmentu, dječjim domovima...pretpostavljam da će se autori serije iskupiti na način da državna pravda ipak pobjeđuje, ukoliko žele nastaviti dalje. Znači ili sudsko kažnjavanje zlostavljača /dobro si primjetila koja je sada Edževitova taktika/ i trpanje u zatvor ili tragičan završetak glavnih likova ukoliko nastave s ubojstvima, manje vjerojatno da će se i njima suditi).

Meni je serija, već sam rekla, dobra i zanimljiva i napeto iščekujem daljnji razvoj situacije. ()


Leptirko, moguće da su tim preranim smrtima htjeli naglasiti kako je Kujudibi problematičan kvart, gdje je živjela socijala, sirotinja, carevali nesređeni obiteljski odnosi, kriminal...utoliko je sudbina njih četvorice i Ahu to osjetljivija, jer su oni, usprkos takvom okruženju, u biti bili ok i lijepo odgojena djeca, i kasnije ok ljudi (dobro, Bilal malo na svoju ruku, ali ni on nije loš ni zao čovjek), mislim da je najveću zaslugu za to imala Edževitova majka dok je bila živa i naročito Umran koja je za sve njih predstavljala sigurnost, normalu i utočište. E da, i Demati hodža, da ne zaboravim njega...
__________________
Empire, propaganda, apocalypse

Zadnje uređivanje Adadjo : 18.03.2012. at 18:21.
Adadjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 18:22   #1019
Hvala vam za prevode. Ja sam sa jezicima u svadji. Meni je serija sve bolja i bolja. A Murat pogotovo. Fascinira me njegova gluma
Gvozdena is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2012., 18:34   #1020
Quote:
Leptirko, moguće da su tim preranim smrtima htjeli naglasiti kako je Kujudibi problematičan kvart, gdje je živjela socijala, sirotinja, carevali nesređeni obiteljski odnosi, kriminal...utoliko je sudbina njih četvorice i Ahu to osjetljivija, jer su oni, usprkos takvom okruženju, u biti bili ok i lijepo odgojena djeca, i kasnije ok ljudi (dobro, Bilal malo na svoju ruku, ali ni on nije loš ni zao čovjek), mislim da je najveću zaslugu za to imala Edževitova majka dok je bila živa i naročito Umran koja je za sve njih predstavljala sigurnost, normalu i utočište. E da, i Demati hodža, da ne zaboravim njega...
Kapiram ja to. Ali do sada su to samo pokazali na primjeru prodice Oran. Ostali su djelovali manje-više kao prosječni ljudi tranzicije i kolike su bile šanse da im se svima nešto tragično desi (ubiju se, porazboljevaju, budu upucani, stradaju u saobraćajnim nesrećama). Tu, ipak, govorimo o tri bračna para: roditelji od Ahu, Bilala i Zekija.

Znam da u uvodu predstavljaju Kujudibi kao siromašan kraj, koji živi po sopstvenim pravilima, neka vrta geta, ali atmosfera nije baš takva. Jednostavno se ne osjeti. Bar ja ne. Prisutniji mi je onaj momenat da su djeca prepuštena sama sebi u smislu da se ne nadziru previše, te iz tog razloga upućeni jedni na druge. Ovo je sad direktno u suprotnosti s onim što sam pisala ranije, tj. pretpostavljam da je namjera autora bila da život i kraj prekažu kao dosta heavy, ali mi se na momente sve čini suviše našminkano. Ili je to optimizam sjećanja, pa njima iz ove perspektive to djeluje tako bajkovito.

Djeca su uvijek pristojno obučena, umivena, počešljana, nose relativno novu i lijepu odjeću.

Na dan praznovanja (iako kažu da taj dan ne oslikava vjerno ostale, obične dane u godini), svi manje-više djeluju prosječno normalno, i prijatelji i komšije...

Pravu socijalu sam osjetila u liku dječaka kojeg je Ibro doveo u trećoj epizodi i likovima domaca statista.

.................................................. ................

Quote:
Izvučeno iz igre riječe koju imamo u drugoj epizodi kada se Ahu na stubištu upoznaje s dječacima.

Majka kaže za Ahu da je mala srna (Džejlan), a Bilal odgovara da je on onda Emrah i da im Džejlan nešto otpjeva.
Ceylan (Džejlan) je zapravo gazela, ali je problem što su je zvali i lane tj. Bambi koje je bilo mladunče srne, pa je ostalo srna, a i kod nas postoji žensko ime Srna. Nije previše bitno, ali eto

Zadnje uređivanje LeptirićŠarenić : 18.03.2012. at 19:41.
LeptirićŠarenić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:59.