Natrag   Forum.hr > Društvo > Usamljena srca

Usamljena srca Lonely Hearts Club Band
Podforumi: Druženje forumaša

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2003., 21:55   #1
Thumbs down "Barokni" ljudi...

Barok...razdoblje nemira, nesklada koje u umjetnosti karakterizira kić. Pjesnicima je bilo najbitnije da zadive svojom formom i stilom pisanja, a nije im bila preznačajna vlastita tematika.
Na žalost, mnogi ljudi ko da su barokni pjesnici. Bacaju svakakve riječi, estetski zanimljive, no da li oni znaju o čemu govore? Baljezgaju, eto što rade. A mi im nekad vjerujemo. Mislimo da oni zaista misle što govore. A kasnije shvatimo da sami sebi uskaču u usta. Spoje 2 tvrdnje s kojima se ne slažu u jednu. I onda shvatimo da su riječi samo kić...možda trenutna euforija...al nemaju neku istinsku podlogu.
"Cilj je pjsnika da zadivi" (Giambatista Marino) ...jel tako možda cilj "baroknih" ljudi da pokušaju riječima zadivit ?
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:13   #2
Re: "Barokni" ljudi...

Quote:
GothicA kaže:
Barok...razdoblje nemira, nesklada koje u umjetnosti karakterizira kić. Pjesnicima je bilo najbitnije da zadive svojom formom i stilom pisanja, a nije im bila preznačajna vlastita tematika.
Na žalost, mnogi ljudi ko da su barokni pjesnici. Bacaju svakakve riječi, estetski zanimljive, no da li oni znaju o čemu govore? Baljezgaju, eto što rade. A mi im nekad vjerujemo. Mislimo da oni zaista misle što govore. A kasnije shvatimo da sami sebi uskaču u usta. Spoje 2 tvrdnje s kojima se ne slažu u jednu. I onda shvatimo da su riječi samo kić...možda trenutna euforija...al nemaju neku istinsku podlogu.
"Cilj je pjsnika da zadivi" (Giambatista Marino) ...jel tako možda cilj "baroknih" ljudi da pokušaju riječima zadivit ?
Radi li se ovdje o primjeru baroknog posta?
Aldebaran is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:16   #3
Re: Re: "Barokni" ljudi...

Quote:
Aldebaran kaže:
Radi li se ovdje o primjeru baroknog posta?

LOL Ne, ja se držim romantizma ...patnje malde GothicE lol
Only joking..ma ljudovi sam vas pitam kak se vama čini taj okolni svijet? Il ja baš imam sreće putovati kroz vrijeme i upoznavati "barokne" ljude?
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:40   #4
Pored toga, barok je i....: pokret, dinamika, kontrast, svjetlo, bujnost, individuum, Bach, Vivaldi, Guarneri, Stradivari.....
Vrijeme sitnih, minucioznih, virtuoznih detalja....

Vrijeme u kojem si ozbiljan poznavatelj umjetnosti ne bi dozvolio govoriti o kiču.... i napisati kić.
varia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:53   #5
Da....mnogim ljudima je u razgovoru bitnija forma od sadržaja....bitnije je kako kažu, a ne što kažu.......po meni je manje bitno kako...bitnije mi je što.......mislim da si ti u svom postu spojila više stvari u jednu, ali otprilike shvaćam što želiš reći.....prvo spominješ estetski zanimljive riječi......idealno je kada način na koji se nešto kaže prati sam sadržaj........važno je da se zna o čemu pričaš, ali da to i lijepo kažeš.......a znam iz iskustva da obično oni koji pretjeruju u "baroknom" izražavanju, nemaju pojma o čemu govore.......tako se, recimo, ježim na česte "stručno-latinske" izraze......dakle, koje mnogi ljudi koriste samo da bi se kurčili okolo, kao ja sam vrlo pametan...............shvaćam da svaka struka ima svoj žargon, ali mislim da se većina vrlo stručnih problema može objasniti tako da ga i nestručnjak razumije.....ljudi očito uživaju u mistificiranju svoje struke (sada sam se toga uhvatio....ali, može se i šire primijeniti)......jer, znate ono dobro staro razmišljanje....ako ga ne razumijem, sigurno je jako pametan i priča o nečemu jako pametnom.....a obično se iza takvih prečestih korištenja stručnih izraza krije vlastito neznanje o tome što se objašnjava.......jer, ako doista shvaćaš problem koji predstavljaš, problem koji objašnjavaš, onda ćeš ga znati objasniti i pojednostaviti tako da te svatko razumije......dakle, izražavaju se barokno samo da mažu oči drugima......i, da....takvi ljudi baljezgaju......

....mislim da si sad ubacila stvar ne baš vezanu za ovo.....koliko sam ja shvatio.....vjerovanje u ono što govore.....prvo si govorila o znanju o čemu govore....a sada je vjerovanje......ovo o znanju sam shvatio na način kako sam gore napisao.....e, sad.....što se tiče vjerovanja......to možda ipak spada u onu kategoriju: Jedno kaže, drugo misli, treće napravi........ovi ljudi koje ti opisuješ su nekakvi beskičmenjaci (vidi mi potpis ispod nicka...hvala, GothicA.... )......to je možda malo drukčiji tip "baroka"............konfuzni ljudi, koji uopće nemaju nikakvog stava.....ne znaju što da misle, što da kažu.......e, ni takvi ne znaju o čemu govore......i normalno da će biti ulovljeni u kontradikciji.....jer, nemaju svoja mišljenja, pa nemaju što niti pamtiti, pa izbjeći kontradikciju......ljigavi......prazni ljudi.....uglavnom uzimaju većinsko mišljenje...zato što je tako lakše.....imaš manje ljudi kojima bi morao objašnjavati svoj stav, manje ljudi za diskusiju......naravno, glupo je i baš namjerno imati stav drukčiji od svih.....samo da ispadneš faca.....to se zove kurčenje......ali, i jednima i drugima je zajedničko da zapravo nemaju svoj stav, ne znaju o čemu pričaju......oni misle da imaju stav.......uvjere se da oni tako misle, da je to njihov stav......i to je žalosno.......zavaravati samog sebe......nešto jako gadno......

Pozdraf...
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 22:54   #6
Re: "Barokni" ljudi...

Quote:
GothicA kaže:
Barok...razdoblje nemira, nesklada koje u umjetnosti karakterizira kić. Pjesnicima je bilo najbitnije da zadive svojom formom i stilom pisanja, a nije im bila preznačajna vlastita tematika.
kichenost, a ne kich, gothica draga. kad prepisujes pazi kako to delas
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2003., 23:53   #7
Re: Re: "Barokni" ljudi...

Quote:
xxGaladrielxx kaže:
kichenost, a ne kich, gothica draga. kad prepisujes pazi kako to delas

Dobro, lapsus. By the way, za razliku od nekih, nemam potrebu prepisivati.
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 11:51   #8
Barok u umjestnosti karakterizira kić?
Vidim da cu dosta ovdje nauciti
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 15:18   #9
Quote:
banderas kaže:
Barok u umjestnosti karakterizira kić?
Vidim da cu dosta ovdje nauciti

Pa i trebao bi, malo za promijenu
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 19:12   #10
Jebote....svi ste se uhvatili nekakve GothicinE šatro greške.....a nitko da kaže barem nešto vezano uz temu.....kao, nitko ne kuži kaj je žena htjela reći, jer kič nije karakteristika baroka...... ....
__________________
...nisi pijan ako bez držanja možeš ležati na podu...
Gianluca Vialli is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2003., 22:58   #11
U ovim internetskim prostranstvima trudim se objasniti sebe, način svog razmišljanja.

Nisam zbog toga manje ili više pametan (IQ male bebe, ali sam zato dobar k'o kruh ).

I trudim se to uobličiti da bude jasno. Ali ljudi u pravilu pročitaju nešto drugo...

Riječi imaju svoju snagu. Ja ju volim, volim posložiti ono što pišem.

Svaka budala ima svoj gušt, moj je upravo ovo ovdje.
__________________
x
Call me The Breeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 17:44   #12
baroknost u izrazu, demagogija, aspurd. ...ili kako vam drago.....

Istina ponekad ljudi skaču sami sebi u usta, pritom se poskliznuvši ( faling, faling at......) Ponekad nijhove riječi samo su nabacani pridjevi , imenice s ponešto glagola.....i ponekad ih ne razumijem i pitam se "što je pjesnik htio reći".....
Mislim da je ponekad teško smisliti misli smisleno,a da je još teže konkretizirane apstrahirane osjećaje prevedene na razinu misli prevesi na razinu riječi ,koju će potom svi isto doživjeti shvativši što je doista htjelo biti izrečeno...( vjerujem da misliš na nešto slično ovome..)

Nismo svi obdareni jezičnim i misaonim talentima na isti način....i nečije "baljezganje" dok jednome je otkriće, drugome je nepismenost ili već.........

sve su to nijanse nijansi......primjećuješ li učestalost riječi "ponekad"
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:21   #13
Quote:
kisha kaže:
................riječi ,koju će potom svi isto doživjeti shvativši što je doista htjelo biti izrečeno...( vjerujem da misliš na nešto slično ovome..)
[/B]

Ni DVOJE ljudi ( slušajući ,čitajući ) iste riječi u istim okolnostima doživljaja , NEĆE IH doživjeti na isti način a kamoli da ih SVI
( više ljudi ) na isti način doživimo.

To je definitvno jedna od rijetkih istina koju trebamo osvijestiti prilikom svakog razgovora sa drugima,bez obzira na okolnosti i način ( baroknost ) govora .
__________________
bila jednom jedna...
Bajki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2003., 22:28   #14
Talking

Kad se moj kolega naguta Prozaca i Xanaxa i sve to zalije kriglom piva, baljezga da uši zabole.
Marija_1963 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 00:54   #15
Kisha, jesi li nas počastila lagano baroknim postom? Zezam se samo.

Ovako, ne govorim o nepismenosti, pismenosti, niti o ars poeticae. Govori o ljudima koji uglavnom namjerno bacaju udarne i snažne riječi, koje nemaju istine niti pravog značenja.
To je ko da ti netko koga ne podnosiš kaže: "Volim te", a ti njemu: "I ja tebe, ljubavi moja presveta."
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2003., 15:28   #16
Quote:
GothicA kaže:
Kisha, jesi li nas počastila lagano baroknim postom? Zezam se samo.

Ovako, ne govorim o nepismenosti, pismenosti, niti o ars poeticae. Govori o ljudima koji uglavnom namjerno bacaju udarne i snažne riječi, koje nemaju istine niti pravog značenja.
To je ko da ti netko koga ne podnosiš kaže: "Volim te", a ti njemu: "I ja tebe, ljubavi moja presveta."


Vidiš ja se jesam poslužila "baroknim " načinom izražavanja, ali ono što sam rekla nije samo nabacivanje velikih riječi bez smisla (bar meni!!)
Sad ,mene zanima na koji način ti ocjenjuješ da li nečije riječi imaju smisla i pravo značenje ili ne.... u redu ako se radi o bliskim ti osobama, pa za takvu ocijenu imaš podlogu u poznavanu njih samih, ali ovdje je to već malo teže.....jer nikad ne znaš kako i na koji nači netko nešto želi reći i što to njemu na kraju krajeva znači......

No dobro ,razumijem tvoju poantu, samo ne mogu odoljeti da se ne bunim protiv generaliziranja stvari
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2003., 17:37   #17
Quote:
banderas kaže:
kić?
Vidim da cu dosta ovdje nauciti

pa ako budeš pazio kao kad su se učili dijakriči, ne vjerujem
go2slep is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:27.