Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2017., 13:10   #1
Bolovanje nakon 42 dana isplata

Imam osnovicu u zadnjih 6 mj do nastanka bolovanja 23.5kn/h netto(3 poslodavca 1.-16.79kn/h,2.- 38.86kn/h i zadnji 14.97kn/h)Koliko mi je poslodavac trebao isplatiti u 10.mj (isplaceno mi je 1945.59kn a po meni je to broj sati x 14.97x 70%) a koliko u 11 (isplaceno 1844.30kn) jer po mom izracunu cini mi se da "nesto nedostaje"?
Na bolovanju sam od 16.8.i receno mi je da u osnovicu dolazi razdoblje od 1.2.-31.7., jel to ok?
I jos....s obzirom da vise ne radim u toj firmi sto mi je ciniti ako su mi duzni?
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....

Zadnje uređivanje skalari : 26.01.2017. at 13:25.
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 13:29   #2
Ovako, bez uvida u sve potvrde od poslodavaca, teško je reći.
Bolovanje od 43. dana dalje ide na teret HZZO-a. Dakle, poslodavac ti isplaćuje samo ono što HZZO prizna.
Ukoliko si u nekom od tih mjeseci imao neke isplate koje nisu plaća (regres, bounus, stimulacija... tako nešto) to ti ne ulazi u izračun prosjeka.

U izračun osnovice ide zadnjih 6 PLAĆA (dakle ne ide regres, bonus, stimulacija ...) , prije mjeseca u kojem je bolovanje počelo.

Ovak na prvu , vidim veliko odstupanje satnice 2. poslodavca u odnosu na poslodavca 1. i 3. Koji je tome razlog?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 13:44   #3
Imali smo vecu satnicu nista drugo,dobila sam njihove potvrde o placi (od tog poslodavca) i kaze da je to ok da nije uracunat,a nije ni bilo u tom periodu nikakvog godisnjeg,nagrada ni iceg drugog. Po mom izravunu ovi su mi sracunali samo svoju osnovicu. Vec sam imala problema s njima jer mi nisu za pocetak izracunali dobro staz pa su mi uplacivali samo 831kn a onda su vidjeli da je krivo (nakon 100 poziva) pa uplatili ovaj ostatak koji mi se i dalje cini kriv. Danas zovu da im ipak trebaju te potvrde o placi. Stvarno neznam tko tamo sta obracunava.
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:12   #4
Bolovanje nakon 42 dana obračunava poslodavac, ali to poslodavcu refundira HZZO.
Poslodavac mora napravit obračun u skladu s onim što će mu HZZO priznat.
Vrlo je teško napravit obračun za radnika koji je u tih 6 mjeseci radio za 3 poslodavca. Jer za ispravan obračun, zadnji poslodavac mora imat podatke od prva dva poslodavca. Osnovica za obračun su zadnjih 6 plaća prije mjeseca u kojem je bolovanje počelo. Ako si u tom periodu od 6 mjeseci radila za više poslodavaca, to je .... ajooooooj situacija.

Onaj poslodavac koji radi obračun (dakle ovaj kod koje si sada, zadnji poslodavac) , mora znati, mora imati podatak od prethodna 2 poslodavca. (fizički mora imati pred sobom oborasce "Potvrda o plaći" od prethodna dva poslodavca ako se radi o tom razdoblju od 6 mjeseci). Da li si te obrasce dostavila svojem trenutnom poslodavcu?
Ako te podatke poslodavac nema, velika je mogućnost da će zadnji poslodavac, napravit obračun krivo (jer nema podatke za obračun).

Da stvar bude bolja, (lijepa naša država ) .. HZZO te podatke ima u svom sistemu. Al ne vjeruju bez papira i potvrda svih poslodavaca u tom periodu koji ide u osnovicu za obračun (6 mjeseci) .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 14:34   #5
Kad sam im ponudila te obrasce receno mi je da im to ne treba a eto danas zovu da im treba. Iz firme mi je receni da im treba za period od 1.2.-31.7. Jer je bolovanje otvoreno 16.8.,jel bar taj podatak tocan?
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 15:17   #6
Ako ti je bolovanje otvoreno u kolovozu onda ti trebaju obrasci za isplate U razdoblju veljača- srpanj (6 mjeseci prije mjeseca u kojem bolovanje počinje) . Dakle točno je.
E sad ako si U tom razdoblju radila za više poslodavaca, onda od svakog od njih trebaš dostavit Potvrdu o plaći ovom zadnjem koji ti radi obračun.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 15:38   #7
Ok a kako da ja sad tom poslodavcu ukazem na greske pri obracunu? Da samo zovem? Saljem dopis ili kako?
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 15:51   #8
Donesi mu sve te potvrde od prethodna dva poslodavca, nek preračuna.
Očito nije imao te podatke, pa obračun nije bio ispravan.
Donesi mu to.. i vidi kako ćete u praksi to riješti.

No, poslodavac je morao dobiti dopis od HZZO-a kojim ga upozoravaju da obračun nije dobar i da je razlika od xxxx kuna.
Pod uvjetom da je sve poslao, naravno.
Tak da definitivno odnesi te potvrde poslodavcu i onda vidite kako ćete tu razliku riješit. Vjerovatno sa slijedećom isplatom.
Uz tu isplatu je vezana i papirologija , tak da je vjerovatno najbezbolnije sa slijedećom isplatom napravit ispravak.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 16:10   #9
Ok,a je li poslodavac duzan to isplatiti ili nije s obzirom da tek sada reagiram a ne prije,ipak se radi o dijelu place za 9.,10.,11.i 12.mjesec?
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 17:14   #10
Da. Dužan je isplatiti.
Al malo mi je čudno da HZZO do sad nije poslodavcu javio da obračun nije dobar. (pogotovo za 9 , 10, mjesec... to su već sad morali primjetit).
Tu mi je nešto... čudno.
Osobno, dobijem povratnu info od HZZO-a u roku max mjesec dana.

Možda je obračun i dobar. Zaista, bez uvida u sve papire, teško je napamet govorit.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 17:24   #11
I meni je bilo cudno pa sam zvala HZZO,receno mi je da nisu odmah trazili refundaciju. A gdja iz racunovodstva mi je danas rekla da su iz HZZOa trazili te potvrde o placi. Valjda je to sad to,tko ce vise znati.
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:17   #12
Quote:
skalari kaže: Pogledaj post
I meni je bilo cudno pa sam zvala HZZO,receno mi je da nisu odmah trazili refundaciju.
I ovo mi je čudno. Sorri, al ne vidim razlog zašto poslodavac ne traži odmah refundaciju. To je poslodavcu u interesu. Da mu HZZO vrati ono što treba.
Jedini razlog koji mi , sad ovak, pada na pamet, je to da tvoj poslodavac ne plaća doprinose redovito.
Dakle, nakupi duga... pa onda nakon par mjeseci plati.. a do tada ne traži refundaciju .
Jer uvjet za refundaciju je da ne postoji dug za prijašnja razdoblja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 18:32   #13
Kako god,meni je bitno da su obavezni to isplatiti, a koliko cu cekati to je sad vec nesto drugo jer sigurno ni ne postoji rok za isplatu krivo isplacenih sredstava 😂
Iskreno,cini mi se da ni neznaju puno toga jer se od prvog dana borim i sa njima i sa placom zbog tog bolovanja.
Kao sto sam rekla,prvo su mi krivo izracunali staz pa su mi uplatili samo 700kn pa su racunali po svojoj osnovici pa sad ovo.
Poslala sam im mail sa izracunom a sutra cu ih kontaktirati cisto da nebi rekli da ne citaju mailove.
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 16:01   #14
Opet ja....kaze knjigovodja da nije sigurna da li mi je obrazac ER1 vremenski dobar,pa me zanima,ako mi je bolovanje zapoceto 16.8.,a imqm obrqsce od 01.02.do 31.07. Sto tu ne valja? Ako bi digla od 1.1.do 30.6.ipak bi mi nedostajao jedan mjesec :-(
Sto mi treba pisati?
__________________
Iz jednog pogleda, ja doznajem sve, Zbog jednog dodira i to ubija me;Ljubav se rodila i odvela te u neke tudje i nemirne al sretnije ruke....
skalari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 17:36   #15
ako je bolovanje počelo u 8. mjesecu onda u obrazac idu plaće isplaćene u 7.6.5.4.3 i 2 mjesecu.
Ne plaće ZA te mjesece, nego plaće isplaćene U tim mjesecima.
Ako je sve isplaćivano redovito , do 15. u mjesecu za prethodni mjesec , onda to znači plaće za 1 (isplaćena u veljači) ,2 (isplata u ožujku),3 (isplata u travnju) ,4 (isplata u svibnju),5 (isplata u lipnju) i 6 mjesec (isplata u srpnju) .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 12:05   #16
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
ako je bolovanje počelo u 8. mjesecu onda u obrazac idu plaće isplaćene u 7.6.5.4.3 i 2 mjesecu.
Ne plaće ZA te mjesece, nego plaće isplaćene U tim mjesecima.
Ako je sve isplaćivano redovito , do 15. u mjesecu za prethodni mjesec , onda to znači plaće za 1 (isplaćena u veljači) ,2 (isplata u ožujku),3 (isplata u travnju) ,4 (isplata u svibnju),5 (isplata u lipnju) i 6 mjesec (isplata u srpnju) .
Da,u redu je tako
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 12:08   #17
Mene zanima ako radnik ima koronu kak se radi obracun bolovanja.. Kod samoizolacije ide od 1 dana na teret Hzzo..Al kad je korona nije isto ili? Znači tko isplaćuje, dal ide refundacija ako isplaćuje poslodavac i u kojem postotku?
lea30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2021., 13:25   #18
Quote:
lea30 kaže: Pogledaj post
Mene zanima ako radnik ima koronu kak se radi obracun bolovanja.. Kod samoizolacije ide od 1 dana na teret Hzzo..Al kad je korona nije isto ili? Znači tko isplaćuje, dal ide refundacija ako isplaćuje poslodavac i u kojem postotku?
Prva 42 dana na teret poslodavca, postotak prema internim aktima poslodavca. Radi se o refundaciji.

Poslano sa mog Mi A1 koristeći Tapatalk
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:45.