Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2011., 09:25   #1
Endometrij - zadebljavanje

Dobro jutro žene

Ovako, već neko vrijeme imam jadne do nikakve menstruacije, redovito jednom godišnje idem i na UZV pregled, i do negdje 2008. endometrij mi je redovito bio 0,8 cm u vrijeme ovulacije, kad i idem na pregled...
Sada je 1,12 mm! Nije da uskoro želim ostati trudna, ali malo me plaši, htjela bih to popraviti, pa ako koja ima iskustva- uzroci, liječenje, razlozi za zabrinutost... Može i na pm, bilo što, bila bih zahvalna
howyesno is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2011., 10:51   #2
Quote:
howyesno kaže: Pogledaj post
Dobro jutro žene

Ovako, već neko vrijeme imam jadne do nikakve menstruacije, redovito jednom godišnje idem i na UZV pregled, i do negdje 2008. endometrij mi je redovito bio 0,8 cm u vrijeme ovulacije, kad i idem na pregled...
Sada je 1,12 mm! Nije da uskoro želim ostati trudna, ali malo me plaši, htjela bih to popraviti, pa ako koja ima iskustva- uzroci, liječenje, razlozi za zabrinutost... Može i na pm, bilo što, bila bih zahvalna
Endometrij ti zadebljava čaj vrkuta...i ananas...cikla...grejp......a ako to en upali onda Estrofem...
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 09:51   #3
Ja sam imala endometrij 10 mm i izostala mi je menstruacija skoro 2 mjeseca. Otišla sam ginekologu koji je vrlo olako isplaio da imam viška estrogena jer da on zadebljava endometrij, i dao mi Duphaston tablete 3 kom x 5 dana i na sliejdećoj menstruaciji se to toliko izljuštilo da sam mislila da ću iskrvariti do kraja. Posliej je manje više ok, ali sad sam mjerila hormone i fakat progesteron mi je jako nizak, tako da očekujem ponavljanje slučaja ( a to je i dr najavio da se može ponoviti). Možda ne bi bilo loše da daš napraviti analizu hormona iz krvi?
xanas is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 15:57   #4
Nisam našla sličnu temu, pa dižem ovu...
Zanima me kolika je normalna debljina endometrija nakon menstruacije?
Meni na 10. dan ciklusa iznosi 4 mm. S obzirom da bih trebala za 2-3 dana ovulirati, čini mi se da je pretanak.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 16:21   #5
meni isto ovo bas zanima
bila na uzv neki dan , na 14 dan ciklusa i endometri je bio 10 mm

prestala sam pit kontracepcijske nakog 2 godine pa me probado jajnik i otisla da vidim jel sve ok
kaze doca sve ok, jel taman je ovuliro taj koji me probado..tj za 1-2 dana nakon uzva a endometrij 10 mm
sad je n eznam jel to ok il ne

al posto je rekla da je sve ok i nema cisti ni niceg valjd je ok

i pise jos
uterus ar 38 cm , e sad sta to znaci pojma nemam
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 23:43   #6
starprincess, to je normalna debljina endometrija pred O.

magic potion, ako ti je na 10dc endometrij 4mm, ne mogu si zamisliti da ces imati ovulaciju za 2-3 dana. da li je doc rekao da ce imati ovulaciju za 2-3 dana? 4mm je endometrij u izradnji koji jos nije spreman na ugnjezdjenje moguceg embrija...
__________________
Moje cure..L i N
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 16:39   #7
prvo , ispričavam se ako sam pogriješila temu, ova mi se čini najbliža problemu. dižem staru temu da pitam u vezi endometrija- na zadnjem pregledu mi je doktor ko iz topa izjavio da sumnja da ću ikada prirodno ostati trudna zbog toga što mi je maternica zaokrenuta, imam premalo folikula u jajnicima i zato što mi je ultrazvukom vidio da mi je endometrij samo 6 mm, a to je bilo 20.dan ciklusa ovo me jako obeshrabrilo i rastužilo, imam dečka i često pričamo o potomstvu, ali ovo mi je bilo ko šaka u glavu. ako netko ima kakav savjet ili informaciju, čekam vas . da napomenem, menstruacije su mi normalne, traju oko 6 dana, dođu uredno... sad su mi na brisevima pronašli ureaplasmu, koju trenutno liječim sumamedom. hvala unaprijed
oneisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 16:53   #8
ja znam da žene piju neki lijek za zadebljavanje endometrija, i da to pomogne, tako da ne bih padala u depresiju zbog toga.
to je što se tiče endometrija, a ovo drugo ne bih znala.
gabriela00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 17:00   #9
ma, znam i ja, ali on je to tako rekao... baš je ružan osjećaj. taj endometrij je kao najveći problem. nakon što sam mu ja rekla da nisam ni pokušala još zatrudnit i da endometrij se mijenja iz ciklusa u ciklus zbog raznih utjecaja, onda je malo popustio iako mi je i na uputnicu za briseve napisao: ženska neplodnost... nadam se da sam to sve preoštro shvatila.
oneisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2013., 23:26   #10
ja ostala trudna s endometrijem 6,7 mm na 18 dan ciklusa.... i glupo je takve stvari uopće pričati kad ima brdo i prirodnih čajeva za zadebljanje endometrija a i tableta....

recimo prirodna pomoć za zadebljanje endometrija ti je ananas,grejp (do ovulacije) i cikla,čaj od vrkute....
__________________
kornjačica žabica
tina2701 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2013., 16:49   #11
hvala puno, trebalo mi je samo da čujem nekoga tko je imao sličan problem i može mi reći da se ne moram previše brinuti.
oneisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 18:25   #12
Cure... Znam da se ovdje radi o zadebljanju endometriju... Ali čitam vaše postove i primjećujem da ja naspram vas imam užasno tanak endometrij npr, imam tu sad igrom slučaja svoje nalaze. 30.01. Mi je bio 13. Dan ciklusa, endometrij svega 2,4 mm. Zatim sam opet bila 23.10., to mi je bio 21. Dan ciklusa i endometrij 5 mm. Dalje 11.11. Je bio 14. Dan ciklusa i endometrij svega 1 mm! I zadnji pregled je bio 12.12. Ko je bio 20 dan ciklusa i endometrij 4 mm.... Da li stvarno mogu biti tolike razlike? Menstruacije su mi uredne, obilne dosta. Nerijetko i bolne.... Ali posto čitam vaše hmm 'mjere' primjećujem da su moje puno manje :/ da li je to razlog za brigu?!
malenaa19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 13:22   #13
hyperplasia simplex endometri

Pozz

Dobila sam nalaz kojem je dijagnoza hyperplasia simplex endometri pa me interesuje dali je netko imao slična iskusta sa time i o čemu se radi
vikend ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2014., 22:53   #14
http://www.poliklinika-harni.hr/Hipe...dometrija.aspx
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2015., 14:05   #15
Pozdrav ljudi, ima li tko iskustva s tabletama estrofem? Da li izazivaju povećanje težine?
GlitterGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 13:50   #16
Quote:
GlitterGirl kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, ima li tko iskustva s tabletama estrofem? Da li izazivaju povećanje težine?
ja ih danas počela piti u kombinaciji sa klomifenima.. spremam se za 2 ivf..
sve te tablete i tabletice ti utječu na težinu..poledaj u uputstvima-tamo sam ja pročitala
doraaa:) is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2017., 15:58   #17
Pozdrav svima
Nasla sam ovu temu pa tu pisem
Isla sam na uzv i ono sto me brine je da na nalazu pise endometrij 0.92 m na 19 dan ciklusa.
Procitala sam da mora biti puno deblji.
To znaci da ne mogu ostati trudna? Jos sam rekla ginekologu da planiram trudnocu i nije mi nista rekao u vezi toga. Samo da napomenem da je to bilo privatno.
Nazvat cu ga ponedjeljak i pitati objašnjenje, ali sada me to jako muci pa ako mi moze netko reci nesto vise o tome bila bi jako zahvalna
puzzled girl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:30   #18
Endometrij se mijenja tijekom ciklusa.
Raste do ovulacije, a onda se stanjuje do 5-6 mm u vrijeme eventualnog prihvata jajane stanice.
Tako da je za svaku prosudbu debljine endometrija važno znati koji je dan nakon ovulacije, a ne samo dan ciklusa.
Evo jedan jako pregledan tekst dr. Hermana:


Folikularna faza ovarijskog ciklusa i ovulacija

Ovulacija je uvijek praćena oskudnim krvarenjem iz stijenke folikula, a poneke žene osjete kratkotrajnu bol u sredini ciklusa.

Prva faza ovarijskog ciklusa jest folikularna faza. Aktivnost oslobađajućeg hormona gonadotropina (GnRH) iz hipotalamusa počinje rasti na početku folikularne faze ciklusa i iz hipofize uzrokuje oslobađanje folikul stimulirajućeg hormona (FSH). Pod utjecajem FSH u jajniku dolazi do mobilizacije većeg broja (5 do 15) nezrelih (primordijalnih) folikula od kojih se oko 5. do 7. dana ciklusa odabire samo jedan, vodeći ili dominantni folikul. Taj folikul će potpuno sazrijeti i 13. do 15. dana ciklusa ovulacijom se osloboditi zdravu jajnu stanicu (oocitu). Ostali folikuli u različitim razvojnim fazama propadaju. Folikuli u razvoju u cirkulaciju izbacuju sve veću količini hormona estrogena, koji u sluznici maternice uzrokuju proliferacijsku fazu ciklusa, a oko ovulacije uzrokuje skok luteinizirajućeg hormona (LH) koji uzrokuje ovulaciju.

Razina estrogena u krvotoku doseže vrhunac otprilike jedan dan prije ovulacije, druge faze ovarijskog ciklusa. Ovako visoka razina hormona dovodi do jedinstvenog neuroendokrinološkog fenomena, skoka drugog hormona hipofize, luteinizirajućeg hormona (LH). Fenomen se zove LH-vršak, a dovodi do ovulacije jajne stanice iz Graafovog folikula 28-32 sata nakon početnog porasta LH te 10-12 sati pošto LH dosegne najvišu razinu - tzv. vršak. Izbačenu jajnu stanicu prihvaća jajovod svojim prstolikim izdancima. U proširenom ili ampularnom dijelu jajovoda jajna stanica može biti oplođena najviše 24 sata nakon ovulacije. Ako ne dođe do oplodnje, ona putuje jajovodom prema šupljini maternice gdje propada. Ovulacija je uvijek praćena oskudnim krvarenjem iz stijenke folikula, a poneke žene osjete kratkotrajnu bol u sredini ciklusa, upravo u vrijeme ovulacije (njem. Mittelschmerz).


Luteinska faza ovarijskog ciklusa

Žuto tijelo producira i estrogen i progesteron, a za njegovu funkciju potreban je luteinizirajući hormon hipofize.

Nakon ovulacije splasne stijenka folikula i šupljina se napuni krvlju, zbog čega novonastalu strukturu zovemo crveno tijelo (lat. corpus haemorrhagicum). Navedeni događaj predstavlja treću, tj. luteinsku fazu ovarijskog ciklusa. Preostale stanice folikula (granuloza i teka stanice) nakupljaju lipide i žuti pigment lutein, što im daje tipičnu žutu boju, zbog čega novonastalu strukturu zovemo žuto tijelo (lat. corpus luteum). Žuto tijelo producira i estrogen i progesteron, a za njegovu funkciju potreban je luteinizirajući hormon hipofize (LH). Pod utjecajem estrogena i progesterona u maternici nastaje sekrecijska faza ciklusa.

Žuto tijelo normalno funkcionira 14 dana. Oko 9. do 11. dana ciklusa počinje naglo opadati funkcija žutog tijela. U slučaju da ne dođe do trudnoće ono prestaje sa svojom funkcijom, razgrađuje se, a na njegovu mjestu zaostaje ožiljak ili bijelo tijelo (lat. corpus albicans). Pad produkcije estrogena i progesterona uzrokuje menstrualno krvarenje.


Endometrijski ciklus

Menstruacija je periodičko odbacivanje sekrecijski promijenjenog endometrija pripremljenog da prihvati oplođeno jajašce.

Nije svako krvarenje iz maternice menstruacija. Menstruacija je periodičko odbacivanje sekrecijski promijenjenog endometrija pripremljenog da prihvati oplođeno jajašce. Dogovorno, prvi dan menstrualnog krvarenja je prvi dan ciklusa, a dan prije početka idućeg krvarenja je zadnji dan ciklusa.

Sluznica maternice predstavlja ogledalo hormonskih zbivanja u jajniku. Promjene u endometrija tijekom ciklusa odraz su oscilacije cirkulirajuće razine estrogena i progesterona. Endometrij spolno zrele žene može se podijeliti u dva sloja. Bazalni sloj, koji leži neposredno uz mišićni sloj, tanak je i ciklički se ne mijenja. Iz njega se nakon menstruacije regenerira i izgrađuje površinski ili funkcionalni sloj. Taj površinski ili funkcionalni sloj sudjeluje u cikličkim promjenama, diferencira se za vrijeme proliferacijske i sekrecijske faze, u slučaju trudnoće prihvaća oplođenu jajnu stanicu, a ako ne dođe do trudnoće menstruacijom se periodički odbacuje.


Faze endometrijskog ciklusa

Menstrualna faza traje prva 4 dana ciklusa. Menstruacijom se odbaci oko dvije trećine funkcionalnog sloja endometrija. Endometrij se odbacuje oko 3. dana, ali već 36 sati nakon početka krvarenja započinje proces regeneracije endometrija.

Proliferacijska faza traje od 5. do 14. dana ciklusa, tj. do ovulacije. Neposredno poslije menstruacije endometrij je tanak (1-2 milimetara) te se sastoji uglavnom od bazalnog sloja, odnosno od inaktivne strome i malih, ravnih žlijezda. Pod djelovanjem estrogena proliferiraju (umnažaju se) stroma i žlijezde, u koje se počinje odlagati glikogen. Žlijezde su uske, ispružene, a prije ovulacije se šire i postaju vijugave. U vrijeme ovulacije stroma postaje izrazito prokrvljena, a zbog toga katkad nastaje i oskudno krvarenje na polovici ciklusa - tzv. ovulacijsko krvarenje.

Sekrecijska faza traje prosječno 14 dana. Promjene, karakteristične za tu fazu, nastaju 24 do 36 sati nakon ovulacije, a posljedica su djelovanja estrogena i progesterona iz žutog tijela. U sekrecijskoj fazi progesteron zaustavlja daljnji rast endometrija. Pod njegovim utjecajem raste količina glikogena u žlijezdama endometrija, s vrhuncem između 16. i 20. dana ciklusa, kada je količina glikogena u žlijezdama oko 15 puta veća nego u proliferacijskoj fazi. Sekrecijska aktivnost, izvijuganost žlijezda i krvnih žila dosežu vrhunac, a sve zbog što boljeg prihvata i prehrane oplođenog jajašca. Debljina endometrija je tada oko 5-6 milimetara. Pri kraju sekrecijske faze najjača je reakcija na hormone jajnika. Ako ne dođe do implantacije zametka, regresivne promjene endometrija počinju nekoliko dana prije menstruacije. Neposredno prije krvarenja kolabiraju i fragmentiraju se žlijezde, a upalne stanice infiltriraju i uništavaju endometrij.


Menstrualno krvarenje

Kontrolu nad sluznicom maternice imaju hormoni estrogen i progesteron.

Mehanizam menstrualnog krvarenja nije u potpunosti objašnjen. Kontrolu nad sluznicom maternice imaju estrogen i progesteron. Ako ne dođe do implantacije zametka, regresivne promjene na žutom tijelu počinju oko 3 dana prije početka krvarenja. Zbog pada estrogena i progesterona endometrij se stanjuje, spiralne arterije još se jače izvijugaju, zaustavlja se protok krvi, dolazi do stezanja krvnih žila, nedostatne opskrbe endometrija krvlju, prskanja krvnih žila te naposljetku krvarenja. Krvarenje se zaustavlja začepljenjem oštećenih krvnih žila krvnim ugrušcima. Iz ostataka žlijezda i i bazalnog sloja endometrija započinje regeneracija i čitav proces kreće ponovno od početka.



https://www.plivazdravlje.hr/aktualn...nska-faza.html
Anda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 10:31   #19
Quote:
puzzled girl kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima
Nasla sam ovu temu pa tu pisem
Isla sam na uzv i ono sto me brine je da na nalazu pise endometrij 0.92 m na 19 dan ciklusa.
Procitala sam da mora biti puno deblji.
To znaci da ne mogu ostati trudna? Jos sam rekla ginekologu da planiram trudnocu i nije mi nista rekao u vezi toga. Samo da napomenem da je to bilo privatno.
Nazvat cu ga ponedjeljak i pitati objašnjenje, ali sada me to jako muci pa ako mi moze netko reci nesto vise o tome bila bi jako zahvalna
9mm na 19dc je vjerojatno jako u redu, ako se pretpostavi da je ovulacija bila oko 14-15 dc.
Anda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.