Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.05.2007., 00:02   #41
Quote:
casio kaže: Pogledaj post
Na upit voditelja zašto se ne ispriča hrvatima, a on odgovara "jesam uzmite knjigu pa pročitajte, pa neću ići od kuće do kuće i izvinjavati se"....

Lukavac crnogorski, on bi da mu hrvati kupuju knjige i čitaju njegove baljezgarije, a on da od prodanih knjiga ima koristi.
Ma da Kilibarda nije dosao u studio niko ga ne bi ni spomenuo, ovako su ovi Dubrovcani jurili na njega ko bik na crvenu krpu, sasvim nepotrebno (iako ih se moze donekle razumjet), bilo je mnogo pametnijih stvari o kojima se moglo pricat...
Kilibarda je sasvim sporedan lik u ovoj prici, Marovic, Milo, Momir i ostali daleko vise zasluzuju da ih se spominje, Kilibarda je nakon suradnje sa Perovicem i Liberalima izbacen iz pro-srpske Narodne Stranke i on je za njih "Dukljanin" izdajica srpstva...

Ne znam je li ko zapamtio izjavu Branka Kostica da je ponosan sta su oni sprijecili da se rat ne prosiri na Crnu Goru sta je navodno bio cilj Hrvatske, kreten zesce kategorije....
A cula se i izjava da Hrvatska namjerava raketirati Niksic i Titograd
Metuzalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 00:13   #42
Quote:
Metuzalem kaže: Pogledaj post
Ma da Kilibarda nije dosao u studio niko ga ne bi ni spomenuo, ovako su ovi Dubrovcani jurili na njega ko bik na crvenu krpu, sasvim nepotrebno (iako ih se moze donekle razumjet), bilo je mnogo pametnijih stvari o kojima se moglo pricat...
Kilibarda je sasvim sporedan lik u ovoj prici, Marovic, Milo, Momir i ostali daleko vise zasluzuju da ih se spominje, Kilibarda je nakon suradnje sa Perovicem i Liberalima izbacen iz pro-srpske Narodne Stranke i on je za njih "Dukljanin" izdajica srpstva...

Ne znam je li ko zapamtio izjavu Branka Kostica da je ponosan sta su oni sprijecili da se rat ne prosiri na Crnu Goru sta je navodno bio cilj Hrvatske, kreten zesce kategorije....
A cula se i izjava da Hrvatska namjerava raketirati Niksic i Titograd
Ma svakako da je ovo sporedan lik u cijeloj priči.
Ima njih što bi trebali na "vješala" puno prije njega, i nadam se da će barem neki.
No ne smije se zanemariti uloga intelektualaca, akademika, SPC-e i srpsko-crnogorskih medija, koji su itekako odgovorni jednako ako ne i više, jer za mene je jednako kriv i oniaj tko drži ljestve i onaj tko na ljestvama stoji.

Pitanje je samo redosljeda kojim ih se treba objesiti, no i tu sam liberalan pa bih rekao, onoga tko mi prvi naleti
__________________
SVE ZA HRVATSKU, A NAŠU JEDINU I VJEČNU HRVATSKU NI ZA ŠTO (prvi hrvatski predsjednik dr.Franjo Tuđman).
Sve one koji na bilo koji način vrijeđaju hrvatske branitelje ili Domovinski rat, kao i one koji im dopuštaju da to nekažnjeno čine nabijem na *urac.
casio is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 00:49   #43
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni nisu nikada bili jasni ti njihovi novinari.

Nasi su cijeli rat bili nevjerovatno profesionalni...ali njihovi...ko neke zivotinje.
U ratu su ocito sva sredstva dopustena. Rekao bih da su i nasi bili iskoristavani na odredjen nacin, s razlikom da smo se mi borili za ispravnu stvar pa je sve nekako smislenije. Ali definitivno su i nasi novinari iskrivljali istinu, neke stvari presucivali a neke potencirali. S obzirom na okolnosti mi je to i razumljivo. Ono sto mi je nerazumljvio je da postoje ljudi koji ce ic tako daleko kao sto su to cinili novinari iz Crne Gore i Srbije, ali ne treba zaboravit da smo i mi imali naseg Smiljka Sagolja koji se metodologijom i sirenjem mrznje, nije nimalo razlikovao od svojih Srpskih kolega (doduse nije nas ali je bio na platnom popisu HRTa).
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 00:55   #44
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
Ako je neko i iša u rat s idejom da će oslobodit Hrvate od ustaškog jarma taj je, da prostiš, glup.
S obzirom da je ovaj Kilibarda doktor znanosti, reklo bi se da je nešto malo pročita.

Pogotovo s obzirom na to da je u Crnoj Gori i u to vrime 91. zbilja bilo ljudi koji su govorili oprosti nam Dubrovniče. Ka onaj Perović i družina. Znači da se ipak znalo.

Ukratko, ljudi lažu, sad kad su izgubili rat svi se prosipaju pepelom i svima im je kriv Milošević i njegova propaganda. Da su dobili rat, svi bi bili iza štapa i slavili srpski Dubrovnik. Ma moš mislit.
Budala ima na svakoj strani, a njih je lako medijima obradit. Bilo je i nasih momaka koji su isli branit svoju bracu u susjednoj drzavi. Mediji skoro svakog mogu obradit, najlakse one needucirane ali kao sto smo vidjeli niti oni educiraniji nisu imuni. Ovo sto kazes je tocno, da se sada svi posipaju pepelom ali iskreno receno niti ne znam sto bi to drugo mogli napravit. Bolje da priznaju da su bili u krivu i da su sudjelovali u agresiji nego da i dalje izigravaju nevinasca. Cak i ako kazu da su bili izmanipulirani medijima mislim da velikim djelom ne lazu, iako to ne znaci da nisu krivi/odovorni (tako nesto je i ovaj Crnogorac u emisiji rekao ako sam ga dobro shvatio).
Prebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 01:18   #45
Quote:
kotulica kaže: Pogledaj post
nitko ne bi povjerovao. ja se i danas naježim kada se tih priča sjetim osobito kada ih pričaju oni koji su u tom "filmu" sudjelovali.
Priča je zbilja nevjerojatna!

Bio sam u Dubrovniku u dva navrata. Prvi puta u ožujku '92. i još jednom nakon toga.

Bio sam na Srđu s momcima i ono što su mi ispričali zbilja nadilazi maštu.
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 01:19   #46
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
30 : 600?
Pajdo... Puuuuno manje od trideset.



__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 01:28   #47
Kaže Nojko Marinović (koji je nakon mene bio ranjen i, očito je malo puka) - najviše 1200, a najmanje 68 branitelja Dubrovnika.

Koji smo mi ludi i veličanstven narod!
__________________
Ne odlučuje onaj koji izlazi na referendum, nego onaj koji broji glasove.
Jalnuški Diletant is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 08:15   #48
Mene je najviše obuševio branitelj (poznam ga i osobno) koji je prema njihovom kriteriju loše glumio. Mora se priznat da je bio luđački hrabar i ponosan. Njegovo držanje tijekom cijelog snimanja nije davalo ni najmanju nadu da će preživit .
Ista takva atmosfera tih dana vladala je Dubrovnikom.I onda kad je bilo najteže ljudi su pjevali.
Što se tiće Golubovog kamena istina je da su se tamo vodile grdne borbe i dosta je ljudi upravo tamo bilo ranjeno.
Ljudi koji su 06.12. bili na Srđu uglavnom o tome ne pričaju, jer priča je svakome tko to nije doživio upravo nevjerojatna.
Danas nakon 16g još uvijek mnogima nije jasno kako je Grad osto nepokoren i za ovu generaciju nikakvo Crnogorsko opravdanje nema mjesta. Neke stvari se ne mogu zaboravit.
 
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 08:25   #49
Ma taj film je u stvari prikazao sav jad i bijedu agresora. Nespremni da ulaze u prave borbe, mogli su samo iskorištavati ogromnu nadmoć u teškom naoružanju, tenkovima, avijaciji i brodovima.

Tukli su izdaleka i razarali sve živo, a u bliskim okršajima otezali su svoje smrdljive papke na svakom čošku, jednako kao i u Vukovaru.

Glavno da su im njihovi mediji isprali to malo "mozga" žestokom propagandom i mržnjom. A njihovi političari i novinari danas bi trebali umirati od sramote...

Zbog toga valjda još ni danas cg javnost nije vidjela taj film... Teško se suočiti sa vlastitom sramotom i ludilom ratnih osvajanja.
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 08:27   #50
Quote:
manita kaže: Pogledaj post
Mene je najviše obuševio branitelj (poznam ga i osobno) koji je prema njihovom kriteriju loše glumio. Mora se priznat da je bio luđački hrabar i ponosan. Njegovo držanje tijekom cijelog snimanja nije davalo ni najmanju nadu da će preživit .
http://www.youtube.com/watch?v=u2BP-gVSwHU
To je taj snimak, covjek se zove Luko Piplica

Evo i jos nekih linkova za onaj dokumentarac

http://www.youtube.com/watch?v=wSnZdqHrEbY
http://www.youtube.com/watch?v=qZHKvAJNZqg
http://www.youtube.com/watch?v=Us6dgu_bjWo
http://www.youtube.com/watch?v=ipoocgWNy74
http://www.youtube.com/watch?v=TCoLieou2-4
http://www.youtube.com/watch?v=zh_GeRqtxGQ
Metuzalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:17   #51
Quote:
Vanjushka kaže: Pogledaj post
A u Dubrovniku pojedini tvrde da se gore nije odigralo nista posebno, ili bar ne u tolikoj mjeri koliko neki zele reci da jeste, dakle presudna bitka za oslobadjanje Dubrovnika.

Koliko znam, tamo su protutnjali tigrici i Matijasev oklop, ali vezano za tu ekipu nista posebno nije se desilo na ovoj koti.
Golubov kamen je uzvisina s koje se kao na dlanu nadzire svaki pristup Gradu sa splitske strane. Gori na vrhu su četnici imali browinga s kojim su redovito prašili po cesti. Sićan se kad me prijatelj natira da idemo u Grad na piće, pa smo nas tri po onin okukama ispod Golubova kamena jurili 130 na sat, a onaj od gori udri. Kad smo prošli, govori vozač "A budale di nas je falija." A ja ga pitan "Ma čekaj malo jesi se ti uopće nada da ćemo proć!?"

Zadaća 4. brigade je zauzimanje ključnih vrhova s kojih se ugrožavaju prilazi Dubrovniku: Golubova kamena, Meterniza i Debele glave. Golubov kamen napadali su momci iz 3. bojne (imotske) više puta i izgubili šest ljudi. To je čistina, onaj koji je gori na vrhu vidi sve živo. Akcija je krenula 2. srpnja, po rubnim dijelovima visoke litice koja se diže iznad morske obale, išlo je više skupina razdvojenih po nekih stotinjak metara jednih od drugih. Zbog brisanog prostora, gotovo nemogućeg za prolaz, počeli su brojiti mrtve.

Kada je konačno 8. srpnja '92. završila akcija, HV je istjerao neprijatelja sa strateški iznimno značajne Ivanjice i Uskoplja i ovladao ključnim dominantnim kotama iznad Dubrovnika (Osojnik, Golubov kamen, Debela glava) te potisnuo srpske postrojbe prema Trebinju; Dubrovnik je potpuno deblokiran sa zapadne strane (otvorena je komunikacija Ploče - Dubrovnik) i stvoreni su uvjeti za priključenje dalekovoda u Rijeci dubrovačkoj u elektrosistem BiH, što je omogućilo rješavanje akutne krize električne energije za Dalmaciju i njezine otoke. Neprijatelj je onemogućen da izravno i neposredno gađa ciljeve u Dubrovniku, a ostvareni su uvjeti za proboj prema Konavlima (preko planinskoga zaleđa Dubrovnika iznad Župe dubrovačke i Gornjih Konavala).

A ako želiš dobit malo ljudskog štiha o samom trku na Golubov kamen, savjetujem posjetiti http://www.imotski.hr/junaci-domovinskog-rata.htm.

Dakle, tima koji kažu da se gori nije desilo ništa posebno samo mogu zaželit da jednom u budućnosti i sami rade istu, ništa posebnu i uobičajenu, pače svakodnevnu, stvar.
__________________
Kontra mraku, kontra sili Nareslo je ka iz vode I trkalo do slobode
.
brale_st is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:23   #52
Quote:
Prebo kaže: Pogledaj post
Budala ima na svakoj strani, a njih je lako medijima obradit. Bilo je i nasih momaka koji su isli branit svoju bracu u susjednoj drzavi. Mediji skoro svakog mogu obradit, najlakse one needucirane ali kao sto smo vidjeli niti oni educiraniji nisu imuni.
Evo ga! Samo sam čekao da počne kako trebamo šutit jer smo mi isti...

"Junački pohod" na Konavle i deranje po Gradu je ISTO kao i borba za bolnicu u Novoj Biloj. Konstitutivni crnogorski narod su po Stradunu ganjali mundžosi a ustaše su stezale obruč oko Župe Dubrovačke u kojoj je većinsko crnogorsko stanovništvo....
Mislim, ljudi, bojkotirajte ovo i ne dajte se navući na trik za skretanje rasprave u dragom smjeru "svi-smo-mi-balkanci-isti" i "nitko-nije-kriv"...
Ja smijem jer sam prvi izgubio žifce .
Quote:
Metuzalem kaže:
Ne znam je li ko zapamtio izjavu Branka Kostica da je ponosan sta su oni sprijecili da se rat ne prosiri na Crnu Goru sta je navodno bio cilj Hrvatske, kreten zesce kategorije....
A cula se i izjava da Hrvatska namjerava raketirati Niksic i Titograd
Jest, Kostić je jedan od primjera na kojima se vidi u kojem smo stanju.

Čovjek priča nama kako je vidio kuće koje su paljene i pljačkane, priča mrtav 'ladan kako je bio cilj uzeti sve do Pelješca i onda se lijepo vidi kako vrši smotru "junaka" sa Konavala...

Pa onda one spike (i Đukanovića i Kilibarde, očito je to tamo hit) o tome kako smo i mi krivi, kako su neki u Hrvatskoj spominjali da je Boka naša . Jebote, pa to je sigurno opravdanje za rušenje dubrovački zidina i zagrebačke katedrale...

I sve te priče da su svi bili zavedeni i(li) pijani... Ma i onaj najpijaniji je znao da Konavli, Dubrovnik i Pelješac nemaju veze sa Crnom Gorom.

Bio je oduševljeni dobrovoljac ne zato što je mislio da imamo krstareće rakete iza Debelog Brijega nego je bio "junački đetić" jer je znao da uz njega idu VBR-ovi, tenkovi i avioni a da Hrvatska još nema ni vojsku.

A Kilibarda i Đukanović su, jadni, bili zavedeni! Pa jebemu, tko je onda bio zavodnik tamo prijeko. Kad je sve bilo puno tih naivnih, mladih i plavih šiparica???
Lucky Jim is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:32   #53
Film je samo dio događanja sa dubrovačkog ratišta i očigledno više upućen crnogorskom gledateljstvu nego nama ali mi nije promakla arhimedovska izjava Mesića kojom posredno izjednačava krivnju i "tekućinu u posudama" Tuđmana sa rečenicom "Tuđman i Milošević su bili u stalnom kontaktu" što bi izgleda trebalo da znači da je i Tuđman kriv što su nas napali. Ispade da je Tuđman bio u ravnopravnom položaju sa Miloševićem, a ne da je "kupovao vrijeme" prodavajući šupljake Slobi dok se ne ojača ZNG.

Njegova i Pusićkina osobna mržnja prema predsjedniku Tuđmanu je i napravila ovakvo stanje u Hrvatskoj i BiH i smatram ga direktnim krivcem za iskrivljavanje istine o Domovinskom ratu i ulozi pred. Tuđmana. Usporedbe radi, Crnogorcima oprašta, Đukanovića abolira, a Hrvate u BH koji su bili u dubrovačkom zaleđu kao dragovoljci čak i ne priznaje kao hrvatske branitelje, nego agresore na BH, pa smo danas, ja osobno, na prosijačkom štapu i šljakam "na crno" na baušteli da prehranim ženu i dicu dok on povezuje crnogorce sa ostatkom svita, a nas ostavlja na nemilost muslimanima koji nam ne daju ni pričat hrvatskim jezikom. Ajd malo sam pošo turpijat, al me to boli, šta ću mu ja sad....

Dok su se tadašnje BH vlasti ograđivale od "ustaških bandi u s. Ravnom" i negirajući činjenicu da je i BH napadnuta zajedno sa Hrvatskom za kratko vrijeme četnici su već odsijekli Dubrovnik, a nas su gonjali po brdima ko "Bog maglu".

Ne bih se iznenadio da nakon što je propala tužba BH protiv SCG, muslimanske vođe tuže Hrvatsku za agresiju i da je na kraju dobiju jer stvari idu prema tome cilju gledajući amneziju hrvatskih političara.
bumbar92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:33   #54
Quote:
brale_st kaže: Pogledaj post
A ako želiš dobit malo ljudskog štiha o samom trku na Golubov kamen, savjetujem posjetiti http://www.imotski.hr/junaci-domovinskog-rata.htm.
Nek im je vječna hvala i slava, poginuli su junački i časno, boreći se za slobodu svoje zemlje!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 09:55   #55
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Priča je zbilja nevjerojatna!

Bio sam u Dubrovniku u dva navrata. Prvi puta u ožujku '92. i još jednom nakon toga.

Bio sam na Srđu s momcima i ono što su mi ispričali zbilja nadilazi maštu.
Daj, ako ti se da napisi sta su ti ispricali sta se tamo desavalo. Malo sam trazio po netu jel ima napisano nesto o tome pa ne mogu nista pronaci, a volio bih procitati nesto vise o tome.
masnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 11:49   #56
Quote:
Prebo kaže: Pogledaj post
Ono sto mi je nerazumljvio je da postoje ljudi koji ce ic tako daleko kao sto su to cinili novinari iz Crne Gore i Srbije, ali ne treba zaboravit da smo i mi imali naseg Smiljka Sagolja koji se metodologijom i sirenjem mrznje, nije nimalo razlikovao od svojih Srpskih kolega (doduse nije nas ali je bio na platnom popisu HRTa).
Mislis na Smiljka Nalazimo-Se-Ispred-Ploce-Navedenoga-Grada Sagolja?

Kad se radi o novinarskoj propagandi sigurno da i to ulazi u metodologiju ratovanja, sigurno da ce se vijesti do izvjesne mjere potencirati, ali opet i tu je velika razlika naprema iskrivljavanju, laznim informacijama i potpirivanju mrznje. Srbi i Crnogorci su rat pojmili tek kada su se njihovi ranjeni i sakati poceli vracati sa bojista i onda im se malo ohladio "herojski mentalitet". A iskreno se bojim da neki ni do danas taj rat nisu pojmili.
Dogma is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 11:52   #57
Quote:
Jalnuški Diletant kaže: Pogledaj post
Priča je zbilja nevjerojatna!

Bio sam u Dubrovniku u dva navrata. Prvi puta u ožujku '92. i još jednom nakon toga.

Bio sam na Srđu s momcima i ono što su mi ispričali zbilja nadilazi maštu.
Tvrđavu Srđu su doslovno branila šaćica odvažnih branitelja koji su nevjerojatnom prisebnošću obranili taj najvažniji položaj iznad grada...da je pao Srđ pao bi i Dubrovnik...tu nema nikakve dileme...
No ne znam jeli ikome poznata činjenica da je tvrđava na Srđu u jednom manjem periodu bila potpuno prazna od Hrvatskih branitelja (ne znam sada točan razlog tome ali ima nekoliko teorija...) i da je sva sreća bila da JNA i četnici ( btw... bili su 100-njak metera daleko od tvrđave) nisu znali da je prazna...jednostavno su mogli ušetati na taj položaj i strašno je uopće zamisliti moguće posljedice...Naši su se u međuvremenu grupirali i ponovno zauzeli tvrđavu...tada je već obrana Dubrovnika dobila važnu bitku...
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 11:57   #58
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Meni nisu nikada bili jasni ti njihovi novinari.

Nasi su cijeli rat bili nevjerovatno profesionalni...ali njihovi...ko neke zivotinje.
ka hijene su. to im je u krvi
__________________
U ratu protiv organiziranog kriminala, opstanak ovisi o mitu i korupciji
rocco-spalato is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 12:03   #59
Quote:
rocco-spalato kaže: Pogledaj post
ka hijene su. to im je u krvi
To su bili tipični boljševički isprdci koji su za režimsku koru kruha bljuvali otrov na sve strane...i što je najgore ljude u smrt odvodili...

BTW...mišljenja sam da bi se poseban sud trebao osnovati za te novinare huškače

Zadnje uređivanje Total40 : 31.05.2007. at 13:06.
Total40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2007., 12:17   #60
Quote:
Total40 kaže: Pogledaj post
BTW...mišljenja sam da bi se poseban sud trebao osnovati za te novinare huškače
Evo jedan zanimljiv clanak o tom pitanju

Quote:
Novinari i ratni zločini:Zaklana istina

RFE
Novinari i ratni zločini. Pitanje o odgovornosti novinara i medija za teške zločine tokom ratova na području bivše Jugoslavije postavi se s vremena na vrijeme, ali se iz Haaškog tribunala svaki put odgovara da optužnica protiv predstavnika “sedme sile” – nema, izuzimajući tužbu za nepoštovanje suda koja je podignuta protiv jednog crnogorskog novinara koji je razotkrio ispočetka zaštićeni identitet svjedoka Milana Babića. Da li bi serija balkanskih ratova bila manje krvoločna da se u prvim linijama nisu našli neki novinari i njihove medijske kuće? Iako, dakle, nije niti će, po svemu sudeći, optužiti novinare za ratne zločine, potvrdan odgovor ovih je dana stigao iz samog Tribunala.
Slobodan Milošević je imao snažnu kontrolu nad medijima, njihove glavne urednike je čak i lično postavljao, pažljivo je pratio da li novinari izvršavaju zadatke koje im je zadavao – da se među Srbima raširi strah, da se demoniziraju Hrvati, Bošnjaci, Albanci, da se stvori dojam kako je veći dio svijeta uključen u antisrpsku zavjeru, čime bi se Srbi iz nekadašnje Jugoslavije podstakli da krenu u rat protiv svojih nekadašnjih sugrađana. Ovo su glavne postavke svjedočenja jednog medijskog eksperta u procesu koji se u Haaškom tribunalu vodi protiv nekadašnjeg predsjednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića. Renaud de la Brosse, profesor francuskog univerziteta u Reimsu, napravio je analizu propagandnog djelovanja srpskih medija tokom ratova u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu. De la Brosse je analizirao nekih 20 hiljada stranica novinskih napisa, te televizijske i radio programe, ali i neke javno objavljene knjige, među kojima je najčešće citirana ona Borisava Jovića, “Posljednji dani SFRJ”.
Tokom de la Brosseovog svjedočenja, Tužilaštvo je u sudnici prikazalo veliki broj priloga koji su emitirani na državnoj televiziji Srbije, a koji su trebali ilustrirati de la Brosseovu studiju. Jedan od njih je televizijski prilog od 17. novembra 1991:
TV PRILOG
- Ovi zubi su vađeni nožem praktično živim ljudima koji su kasnije ubijani.
- Da li imate primera da su nekoga ubili, preklali ili mu nešto uradili, dakle takvih primera zlodela koja su činili?
- Ja sam ranije otišao, ali znam da je bilo itekakvih mučenja. Svašta su radili.
- Čega je bilo?
- Klanja, oči su kopali, prste sekli, nokte čupali. Nalazili smo decu koju su hteli peći. U tepsijama smo ih nalazili na slobodnim teritorijama. Nalazili smo vojnike s odsečenim glavama, rasporene, one koji su bili ranjeni su dokrajčili. Nisu imali milosti ni prema ranjenicima, prema nikome. Ja ne znam da li su to životinje ili šta je to?

RFE
De la Brosse je prezentirao i jedan dokument JNA, u kojem se naređuje da se svi neprijatelji nazivaju “ustašama”, čime se prizivaju strahovi od Pavelićeve nacističke Hrvatske. U tv-prilogu od 9. septembra 1991. ovo uputstvo slijedi i novinar:
TV PRILOG
U strogom centru Kostajnice, odakle nekontrolisano otvaraju vatru, saznajemo također da se danas iz Zagreba na ratište Banije zaputila i jedna satnija koljača Tuđmanove Crne legije. Banda plaćenika i ubica, željnih srpske krvi, zabunkerisanih u Kostajnici, izgleda sve više uviđa da je otpisana.

RFE
Istog mjeseca, TV Srbije emituje sljedeći izvještaj o situaciji u Vukovaru, koji će nekoliko dana kasnije pasti:
TV PRILOG
Do sada je poznato da je od ustaškog noža stadalo nekoliko desetina dece. Pripadnici JNA i srpski teritorijalci nalazili su i još uvek nalaze ubijene čitave srpske porodice. To je grad velikih srpskih stradanja, grad na čijoj je teritoriji ogroman koncentracioni logor.

RFE
Vođa hrvatskih Srba, Jovan Rašković, 25. jula 1991. ponovo podsjeća gledaoce na Pavelićevu ustašku Hrvatsku. TV Srbije to uredno bilježi:
TV PRILOG-RAŠKOVIĆ
Pred Evropom i svijetom oni su ponovo počeli taj pokret i ponovo počeli otvarati koncentracione logore za srpski narod u Hrvatskoj, za Srbe. Samo, siguro je jedno, da Srbi više neće dozvoliti da ih ustaše vode pred jame, da će Srbi pružiti veliki otpor i da će genocidna ideja propasti skupa sa genocidnom državom.

RFE
U martu iste godine Mihajlo Marković govori na jednom mitingu u Beogradu, što naravno takođe prenosi TVS:
TV PRILOG-MARKOVIĆ
Upravo u trenutku kad se neo-ustaški specijalci pripremaju za odlučujući napad na Knin, od Petra I do donas imamo sreću da se na našem čelu nalazi jedan izuzetno sposoban, čestit i hrabar čovek.

RFE
Sveštenik Srspke pravoslavne crkve, Filaret 22. septembra 1991. prenosi jednu priču iz hrvatskog rata koju je negdje i od nekoga čuo:
TV PRILOG-FILARET
U srpskom selu uhvatili su malog Iliju i naočigled majke su ga zaklali i odnijeli sa sobom. Majka mu se zove Milica. To je bilo 2. avgusta ove godine, na njegov rođendan. Majka je trčala za njima da joj barem mrtvo dijete daju. Nisu joj dali dijete, odnijeli su ga i poslije su ga spalili. Ostala je samo lobanja.

RFE
Član Srspke akademije nauka i umjetnosti, Dobrica Ćosić, 26. maja 1992. upozorava gledaoce TVS da je maltene cijeli svijet protiv Srba:
TV PRILOG-ĆOSIĆ
Nad nama se vrši fizički genocid, istrebljenje, duhovni genocid i moralni genocid. Vodi ga vojska, vodi ga politika, vodi ga crkva, vode ga mas-mediji, vodi ga čitav svet koji je zainteresovan da taj rat dobije ili da mi taj rat izgubimo. U tom genocidu nad našim narodom učestvuje cela jedna civilizacija sredstvima takozvanih mas-medija.


RFE
U aprilu 1992. već je započeo rat u Bosni i Hercegovini. Terminologija izvještača iz Mostara je već vrlo zapaljiva:
TV PRILOG
Posle pregovora o miru, a samo pet minuta pre večernjeg klanjanja uoči Bajrama, kasarna Severni logor je razneta najvećom diverzijom u ovom ratu. Po zamisli organizacije pripada ustašama, po metodu džihadu, po svireposti i jednima i drugima. To je prvo predstavljanje džihada na prostoru Evrope.

RFE
Slijedi još jedan izvještaj iz Mostara u ljeto 1992:
TV PRILOG
Ustaše u pojedinim sektorima i dalje nasrću, ali nema sumnje da više nemaju snage za opštu ofanzivu. Naime, prema vojnim izvorima, neprijateljske diverzantske grupe ne odstupaju od pokušaja ubacivanja na oslobođenu teritoriju grada na Neretvi. Posebno zabrinjavaju vesti o sudbini Srba na području Raške Gore i ..., gde je, prema nekim informacijama, također iz vojnih izvora, došlo do stravičnog pokolja 200-300 Srba i uništenja njihove celokupne imovine. Ponovio se, po svemu sudeći, zločin kakav su ustaše učinile daleke 1944. godine.

RFE
Ilustrativni su i izvještaji reportera srpske televizije sa Pala, koje je TVS redovno preuzimala. Jedan se odnosi na uništavanje Univerzitetske biblioteke u Sarajevu, poznate Vijećnice, početkom maja 1992. godine:
TV PRILOG
Sretna je okolnost što je neprocjenjivo blago domaće i svjetske kulturne baštine uklonjeno još prije dva mjeseca. Teško je utvrditi kako je požar izbio. Tačno je da su se noćas u neposrednoj blizini na obroncima Trebevića odvijale jake borbe. Nas više izvještača iz Sarajeva gledali smo danas u zgradu Vijećnice sa najbližeg lokaliteta, ali nismo vidjeli na njoj oštećenja od granata. Posmatrajući zgradu Vijećnice, uočili smo da na njoj nema spoljnih oštećenja, te da su plamenovi požara bili na nekoliko različitih mjesta u unutrašnjosti zgrade. Sve ukazuje da se radi o novoj manipulaciji muslimanskih vlasti, sličnoj onom paljenju guma u Dubrovniku koju smo već nekada gledali.

RFE
Slijedi još jedan sličan izvještaj paljanske televizije:
TV PRILOG
Muslimanski ekstremisti dosjetili su se valjda najstravičnijeg načina mučenja na planeti. Protekle noći srpsku nejač žive su bacali u kaveze lavovima u zoološkom vrtu Pionirska dolina...


RFE
Nakon podsjećanja na ovakve novinarske izvještaje jasan je odgovor na ranije postavljeno pitanje: da li su i predstavnici “sedme sile” doprinijeli teškim i masovnim zločinima koji su pratili krvavi raspad avnojske Jugoslavije. Svjedočenjem de la Brossea Tužilaštvo Carle del Ponte je, vjerovatno, poslalo sljedeću poruku: iako bi bez njih ratovi bili manje svirepi, nas novinari ne zanimaju, jer ne spadaju u kategorije onih kojima mi sudimo, oni nisu “najkrupnije ribe”.
Ako, međutim, neće Tribunal, da li će se jednog dana balkanska novinarska udruženja, možda čak i sudovi, pozabaviti brojnim ratnim bukačima i podstrekačima teških ratnih zločina sa novinarskim iskaznicama u džepu?

http://www.nezavisne.com/dnevne/drus...7062005-01.php
Metuzalem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.