Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.03.2003., 12:20   #1
Sindrom policističnih jajnika ili PCOS

...da se jave.

Pila sam Diane 4,5 godine s pauzama, sad pijem Triquilar uz neke sitnije nuspojave. Diane su mi se totalno zgadile, ponajviše zbog foruma....

Nezadovoljna sam svojom ginekologicom, ona kao da ne zna ili mi ne želi detaljno reći sve o tome... Ili ja pretjerujem? Kad god je pitam ona mi govori nešto neodređeno poput - 'liječiš se do daljnjega' ili 'to će ti bit tak do trudnoće' Ma krasno, hvala vam...

Ja ne mislim bit trudna još 10 godina!

Kaj je najbolje na Dianama piše da je to izlječivo i da se tretira od par mjeseci do dvije godine... Na netu isto tako... Znači, meni bi trebalo biti ok kad prestanem piti te tablete ali čim napravim pauzu menga mi opet šteka i ništa nije u redu... To mene muči budući da sam ja imala blaži oblik cisti (tzv. mikrocistične jajnike) što bi trebalo biti relativno izlječivo.

Jedino što mi se lice očistilo, to je ok.

Sad idem privatniku čisto da čujem drugo mišljenje... Moram reći da me niti jednom nije slala na kontrolu krvi dok sam pila Diane.

PITANJA za vas curke:

1. Je li ikoja to izlječila da više nikad ne mora piti tablete?
2. Je li se ikojoj išta pogoršalo od terapije?
3. Zna li itko više o tom fenomenu cista na jajniku i hormonalnog poremećaja...? Zašto do toga dolazi? Dr. mi ništa ne zna konkretno reći, možda netko od vas ima bolje doktore...

Hvala vam.
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2003., 12:42   #2
Hej Tinchi

Javljam se na raport!
1. jos ne znam

2. pa ovak..meni svaki put kad sam na pauzi sve podivlja, i jos se povecaju.. onak..dok pijem tablete, onda su ciste velicine graska, a kad sam na pauzi onda velicine grozdja pa i vece...arghh..
Mene je vec isto pun kufer toga svega, i pitala sam svoju dr. sta mi se u naaajgorem slucaju moze dogoditi ak prestanem. Naravno, sve je to individualno, nekima se moze toliko pogorsat stanje, da je onda bolje ih drzat pod kontrolom. Moglo bi npr. ti se totalno poremetiti ciklus (ofkors, to sve ovisi o hormonalnoj ravnotezi), pa da onda nemas ovulacije, sto i nije tako tragicno ako ne mislis zatrudniti

3. A to je isto kod svakog razlicito. Kao u principu, dolazi do cista kad dodje do hormonalnog poremecaja, stvaraju ti se vise muskih hormona (zato Diane imaju samo zenske hormone). Zato je cesti simptom pojacana dlakavost, pristici i sta sve ne. Al to npr. kod mene uopce nije bio slucaj. NIsam ni dlakava, a nemam ni pristice
Meni je moja dr. rekla da to moze sve biti posljedica stresa, jer kad si pod stresom, onda ti hipofiza pocne sumanuto radit, pa dodje do neravnoteze. Mislim, neko od stresa dobije chir na zelucu, nekog strefi infarkt, a neko dobije ciste na jajnicima...
Eto..nadam se da sam ti malo pomogla
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 21:22   #3
kinara, hvala...

Moguće je da je od stresa, ustvari sve sam više uvjerena da je stres uzrok sve većeg broja poremećaja općenito...

Meni je doktorica rekla da to dođe od loše ishrane, nedostatka minerala i vitamina i sl.. Meni je to čudno jer je moja mama užasno pazila da mi jedemo sve vitamine, nikad nam nije davala kole, kinderlade i sl... Ja dandanas volim i jedem s guštom voće i povrće..
Jedino ak je problem u genetskoj hrani...

Onda smog, loš zrak, mama moja veli Černobil Meni je to smješno al opet.. Ne znaš...


Daj cure, di ste??? Toliko ste pisale na Dianama a sad vas nema!!! Ja idem privatniku tek u slijedeći četvrtak odnosno tjedan iza, kad prođe kaos na faxu...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2003., 21:47   #4
Ja imam PCOS. Doktor (privatnik) me ubijao sa Dianama 35 za koje kaže da su JEDINI izbor liječenja te bolesti. Međutim pila sam ih godinu dana i mislila sam da ću svisnuti. Inače nemam problema sa mengom niti aknama, nego još gorim - dlakama. Da toga nema po licu, ne vjerujem da bi uopće i liječila taj prilično naporan poremećaj, ali i jako neugodan. Dr. kaže važno je imati dijete što prije. Ali ja dijete još ne želim. Sada sam na pauzi te čekam nalaze hormona nakon jednogodišnje terapije. Onda ću vidjeti šta dalje. Prekinuti th ili nastaviti sa problemima koje mi stvara terapija. A s obzirom da na tržištu, navodno, nema ništa drugo za taj poremećaj, (po mom dr.) onda neznam da li ću ikada ozdravtit, jer Diane više ne želim piti. Makar svaki dan mislim da više neću biti "zdrava". Inače sam dosta optimistična. u forumu sam pročitala za jednu curu također sa PCOS-om koja bi svoje akne mjenjala za dlake, ali vjeruj mi, nema ničega gorega od brade i brkova. Niti akne nisu strašne. A nitko te ne shvaća ozbiljno (mislim na doktore)....
teta mica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 00:29   #5
Čekaj mica, ti STVARNo pričaš o pravim dlakama na licu???

Ja se slabo sjećam, meni su dlake isto bile pojačane, na preponama i listovima najviše, i lagano brčići, ali otada to permanentno depiliram i istina, puno su rjeđe, tako da u biti ne znam jer je to depialcija oslabila korijen ili terapija stvarno pomaže...

Ne tješi me ovo što pišeš... Što prije ostat trudna, đizs, pa ovo me fakat bedira.. I ovo za Diane, nemoguće da je to jedini lijek...

Ja sam isto optimista, nema te sile koja će me pokolebati... Mora postojati rješenje..
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 08:58   #6
Odmah da vam kazhem da trudnoca i porod ne lijeche jajnike. Meni se stanje drastichno pogorshalo nakon trudnoce i poroda.

Sad sam dvije godine na cilestu i pit cu ga bez pauze uz redovne kontrole krvne slike i jetrenih proba, josh nekoliko godina.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 09:07   #7
Quote:
Tinchi kaže:
Što prije ostat trudna, đizs, pa ovo me fakat bedira..
Ja nemam takvih problema, ali imam 39 god. (vremensko iskustvo) i više (8) kolegica i prijateljica sa policističnim jajnicima i raznim problemima vezano uz to. Sve imaju djecu i niti jednoj se stanje nije popravilo nakon porođaja.
Znači da nema smisla forsirati djecu kao rješenje zdravstvenih problema jer od toga tak i tak slabo ima koristi.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 09:32   #8
teta mica:
Quote:
u forumu sam pročitala za jednu curu također sa PCOS-om koja bi svoje akne mjenjala za dlake,
Aha, ja sam ta. I još uvijek mislim tako. Eto, ja ne mislim da su dlake toliki problem, valjda zato što ih nikad u životu nisam imala. Da ih imam kao ti , sigurno bih i mislila kao ti. Svakome je njegov problem najgori. Da me vidiš, sigurno bi rekla 'Ma to ti nije ništa, jedva se primijeti'. Ali meni izgleda strašno.


1. Je li ikoja to izlječila da više nikad ne mora piti tablete?

Ne. A da ti pravo kažem, nisam niti čula da se neko Dianama izliječio.
Diane 35 daju dobar rezultat samo dok ih uzimaš, a kad prestaneš-paff, opet sve po starom.
Diane sam uzimala u tri navrata zbog akni (zadnji put konstantno 2 godine), ali i mikrocističnih jajnika
Da nisam mimala akne ne bih ih nikad uzimala jer mi je zdravlje u redu, menstruacije redovite.
Dok sam uzimala Diane , na ultrazvuku su se i dalje vidjele male cistice.

2. Je li se ikojoj išta pogoršalo od terapije?

TIJEKOM terapije je bilo poboljšanje (manje cistica, akne nestale), ali POSLIJE svake terapije, akne su se vraćale još u gorem obliku, menge su se totalno poremetile. E onda mi je ginekologica preporučila još neke hormone 'da mi regulira ciklus'. Ja sam ju zamalo poslala u onu stvar.
Diane 35 ne uzimam već pol godine, koža mi je koma, ali već drugi mjesec uzimam Roaccutane (topic o Roaccutanu). Koža mi je i dalje koma, ljušti se , peče, vid mi se muti, krv iz nosa.
Sigurna sam da ću i od ovog osdustati.

Što se tiče Diana 35, jedino dobro što su mi donijele je čisti ten TIJEKOM njihovog korištenja.
A što su mi još donijele: opći umor, napuhnutost, pucanje kapilara, debljanje...(moja draga ginekologica je rekla da sam si sve to umislila)


Trenutno tražim neki prirodniji oblik liječenja. Navodno vitamin B5 daje jako dobre rezultate.


3. Zna li itko više o tom fenomenu cista na jajniku i hormonalnog poremećaja...? Zašto do toga dolazi? Dr. mi ništa ne zna konkretno reći, možda netko od vas ima bolje doktore...

Ja sam čula da oko 10-15 % žena ima manje ili veće ciste na jajnicima, a isto tako dosta njih nema nikakve probleme oko toga.

Da nemam kožnih problema, uopće me mikrocistični jajnici ne bi brinuli. Meni je unatoč njima, hormonalni nalaz UREDAN.
Otkud onda akne? Bog zna.
Veli meni dermatolog: imate masnu kožu, lojne žlijezde luče previše sebuma. ?
'Koji bi mogao biti uzrok?' pitam ja.
'Policistični jajnici'. I tako sve u krug, ma niti doktori ne znaju točno zašto nastaju ciste na jajnicima.
Meni je ovaj isti rekao da imam tri mogućnosti za liječit akne:
1. Diane 35 (ili neki drugi hormosnki pripravak/
2. Roaccutane
3. Ostati trudna, jer trudnoća u dosta slučajeva izliječi kožne probleme.

I sad sam na Roaccutanu, ali mislim da sutra više neću biti.
rafaela is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 09:34   #9
Ma shto je vama, nishta trudnoce ne lijeche...to je sluchajna podudarnost kod nekih zhena.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:20   #10
Hm, svašta sam tu pročitala...
ko je ono rekao ciste ko grozdovi ...teško, normalna veličina jajnika je 2(2.5)×2(2.5) cm!

Evo ja npr. isto imam policistične jajnike (srećom nemam problema s dlakama ) ali meni moj ginekolog nije dao Dianu već Cilest. Pila sam ih lani 5 mjeseci (ja mislim), nakon toga na ultrazvuk i sve pet. Skroz su se povukle.
Međutim menstruacije su opet počele imat produljen ciklus pa ih sad opet pijem, evo treći mjesec. Mislim da ću tako još malo pa onda opet na pauzu. Valjda, moram pitat ginekologa

A ovaj uzrok nastajanja, jedan od glavnih razloga je i genetski, nasljedno..tako je bar meni rečeno.

Quote:
Meni je doktorica rekla da to dođe od loše ishrane, nedostatka minerala i vitamina i sl..
Ovo mi se čini totalno glup i besmislen razlog, ja sam ko i ti, primjer da to nema nikakve veze..količina vitamina i minerala u tijelu idealni


A onaj doktor na ultrazvuku isto mi je preporučio što prije rodit dijete...
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:22   #11
Misliš da je ljuštenje kože posljedica prestanka uzimanja Diana? Ja već par mjeseci ne pijem Diane a lice mi je grozno - suho, perutavo, istina prištići su se smanjili, ali umjesto masne i mješovite kože doći na extra suhu - hvala lijepa.

Ista stvar je i s kožom tijela...

Magic, ti si žena u najboljim godinama... Reci mi kada ti je dijagnosticiran problem i koliko to traje?

I složila bih se s tobom glede trudnoće, sad sam se sjetila žene svog bratića, ona je imala sličan tip problema i nakon poroda je cijela bila u groznom stanju... Sad su dijeta i kozmetički tretmani učinili svoje i izgeda jako dobro, ali opet - nije zdrava. Ne znam ni može li imati još kojeg bebača jer je cijelu trudnoću jedva izdurala...

A glede trudnoće i kožnih problema... ma briga me za kožu, ionako nije toliko strašno, a i sve se da danas srediti, ja samo želim imati normalnu menstruaciju bez intervencije ikakvih tableta...

Razmišljam o alternativnim metodama liječenja...
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:42   #12
Quote:
Tinchi kaže:

Magic, ti si žena u najboljim godinama... Reci mi kada ti je dijagnosticiran problem i koliko to traje?

Ja imam 40 godina.

Meni je to dijagnosticirano u ranim dvadesetima...tad su pocheli problemi s tenom, spotting pri ovulaciji i grozni bolovi te skracenje ciklusa...

Stanje je potrajalo do trudnoce, mirovalo je koliko i jajnici - trudnocu i josh nekih pet mjeseci.

A onda katastrofa. Otpadanje kose, grozna kozha, svrbez, nekakve ekcematozne promjene, menstruacijski ciklus na petnaest dana uz grozna krvarenja, mrshavost ma shtojaznamshtosve ne. Kontracepcijske tablete nisu se usudili mi dati jer imam ciste i u grudima.

Prije neke tri godine stanje je bilo tako loshe da sam odluchila u dogovoru s ginekologom pocheti piti Cilest. 6 mjeseci sam imala sve nuspojave koje su navedene i josh poneke koje valjda medicina zabiljezhila nije

Sad je ok. Pit cu ih josh tri-chetiri godine uz kontrolu krvi i mamografiju, a onda cu napraviti pauzu da vidim da li sam ushla u menopauzu. I nastaviti s Cilestom ili nadomjesnom hormonalnom terapijom ukoliko cu biti u klimakteriju.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:48   #13
A jesu li te upoznali s mogućim posljedicama digotrajnog uzimanja kontracepcije? Ako ih uopće ima...

Iz tebe izvire optimizam.. Super mi je to

Ja sam isto takva, idemo naprijed..! Jelda?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:54   #14
Imam odlichnog ginekologa, vrlo razumnog chovjeka. Apsolutno su mi svi rekli da ni u kom sluchaju ne pijem kontracepciju u mojim godinama...a on mi je lijepo rekao da uz redovne kontrole nema straha

.

A optimizam...pa naravno, najljepshe su godine pred nama

I ne bojte se, zatrudnit cete vi bez problema, samo ne lijechite jajnike trudnocom, bebu imajte kad ju stvarno budete pozheljele
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 12:58   #15
Quote:
magic kaže:
I ne bojte se, zatrudnit cete vi bez problema, samo ne lijechite jajnike trudnocom, bebu imajte kad ju stvarno budete pozheljele
Ne znam za druge, al tolko blentava nisam!


magic, šta je spotting pri ovulaciji?..iskreno, ja tu ovulaciju uopće ne registriram
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:06   #16
spotting - flekanje. Ne bash kao menstruacija ali smeta.

A bolovi znalo mi je pozlit. Prije dvadeset godina dok nije bilo uzv-a u tako shirokoj upotrebi mislili su da sam hipohondar. Zbir tako chudnih simptoma...
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:18   #17
Quote:
polly kaže:
Ja nemam takvih problema, ali imam 39 god. (vremensko iskustvo) i više (8) kolegica i prijateljica sa policističnim jajnicima i raznim problemima vezano uz to. Sve imaju djecu i niti jednoj se stanje nije popravilo nakon porođaja.
Znači da nema smisla forsirati djecu kao rješenje zdravstvenih problema jer od toga tak i tak slabo ima koristi.
Cek, cek, ja sam skuzila da joj je lijecnik rekao da ima djecu sto prije jer moze doci do komplikacija s trudnocom ili cak do nemogucnosti imanja djece, a ne zato jer ce joj trudnoca popravit stanje.
Ovdje se u novinama puno pisalo o tome jer ona kretenusa Posh Spice ima policisticne jajnike i koliko se sjecam u svim novinama su spomenuli da je teze zanijet, a ponekad i nemoguce imat djecu ako se imaju policisticni jajnici.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:21   #18
Ja sam imala zavaljenu i nerazvijenu maternicu + policistichne jajnike.

Zatrudnjela sam isti mjesec kad sam imala odnos bez zashtite (namjerno).

Ne kazhem da je to pravilo, ali bome nije ni ovo drugo
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:21   #19
Quote:
magic kaže:
Imam odlichnog ginekologa, vrlo razumnog chovjeka. Apsolutno su mi svi rekli da ni u kom sluchaju ne pijem kontracepciju u mojim godinama...a on mi je lijepo rekao da uz redovne kontrole nema straha

Ja sam jos cula od mog doktora da ako si nepusac, kontraceptivne pilule mozes uzimat bez straha puno duze nego zene koje su pusaci.
Naravno, uz redovno kontroliranje krvne slike, etc...
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2003., 13:36   #20
Ima puno stanja pri kojima se ne preporucha uzimanje tableta...zato treba razgovarati i s ginekologom i s lijechnikom opce prakse, napraviti kompletan check-up i onda vidjeti.

I naravno staviti na vagu - da li je vazhnije da se dobro osjecash i funkcionirash ili potencijalna opasnost koja vreba od sintetichkih hormona.

Meni se nije bilo teshko odluchiti
magic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:55.