Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.07.2011., 14:50   #1
Normalno

Možda nije normalno pitati što je to normalno i zašto je nešto normalno, ali meni je taj pojam u posljednjih nekoliko tjedana nenormalno često iskočio kao nešto što me zbunjuje dok istovremeno imam dojam da ga mnogi prihvaćaju kao nešto, kako da kažem, najnormalnije

Krenula sam u potragu za normalnim.
Normalno, na forum.hr-u. Otvorila tražilicu (naprednu, normalno) i ukucala 'normalno'. Pretraživala sam samo naslove tema i normalno nisam našla baš ono što sam tražila. Evo što sam našla:
  • Je li normalno? – Biciklizam
  • Jel ovo normalno? – IT help service
  • Varati svoju suprugu – je li to normalno? – Muški kutak
  • Koliko je normalno da spava? – RiD
  • Je li normalno da dečko izdrži bez sexa 2 godine u vezi? – LJES
  • Da li je normalno željeti biti sam? – Psihologija
  • Da li je normalno? – Automobili
  • Normalno ponašanje modernih žena? – LJES
  • Da li ste na netu upoznali normalno žensko? – LJES
  • Ovo nije normalno. – Kutak za banirane
  • Hoću normalno! – Forum Help
  • Što je to normalno? – Filozofija
  • Spavanje u čarapa – normalno? – Zdravlje
  • Seks sa curom i njenom mamom – normalno ili ne? – LJES
  • ....
I tako, u šarenilu tražilice otvorih par tema od ovih gore i normalno da i dalje nemam odgovor. Ona s filozofije o tome što je to normalno je nenormalno kratka i štura pa bi ja ipak novu.

Kako doživljavate pojam normalnog? Razmišljate li uopće o tome?
Da li je normalno u većini slučajeva uvjetovano većinom, kvantitetom? Koji su sve čimbenici potrebni da bi nešto proglasili normalnim? Kada nešto proglašavamo nenormalnim? Zašto?

Podrazumijevate li da je normalno bolje od nenormalnog ili vam to nema nikakve veze?
Koja je zapravo svrha normalnog?

P.S. 7 najtraženijih pojmova na tražilici su: cipele / fotografija / kućni ljubimci / muška gamad / pas / strava i užas / zdravlje. Je li normalno da se muška gamad ispisuje 3 puta većim fontom od ostalih pojmova?

Zadnje uređivanje aisling : 21.07.2011. at 14:56.
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 15:00   #2
znacenje rijeci normalno je inace - uobicajeno
dakle , nesto sto se ocekuje , nesto na sto smo navikli
osim toga , koristi se i za npr. nacin razmisljanja kakav bi trebao biti kod osoba koje uopce i razmisljaju i promisljaju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 15:17   #3
Za autora teme i samoj mi se nameće dilema po pitanju riječi normalno, njenog značenja i uporabe. Budući da je to jaaaaako rastezljiv i varijabilan pojam nerado ga upotrebljavam.


Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
znacenje rijeci normalno je inace - uobicajeno
dakle , nesto sto se ocekuje , nesto na sto smo navikli
osim toga , koristi se i za npr. nacin razmisljanja kakav bi trebao biti kod osoba koje uopce i razmisljaju i promisljaju
E s ovim se baš nikako ne bih složila. Prije nekog vremena sam gledala na Nu2 gostovanje jednog hrv. psihijatra (zaboravih kako se zove ) koji je rekao da su neka ponašanja često uobičajena, ali ne i normalna

Mislim da su to pojmovi koji se ne daju generalizirati, a pogotovo ne međusobno jadan drugim) i da jako ovise od klimatskih, društvenih, kulturnih i inih drugih utjecaja.

Recimo, u nekakvoj švedskoj zabiti postoji jedna čudna bolest koja je skroz uobičajena, a nastala je na tom području zbog incestuodnih odnosa koji su posljedica geografske zabačenosti i izoliranosti, te otežanog traženja spolnih partnera. Tamo je incest uobičajen, ali nije normalan kad gledamo u globalu, urodio je nečim prilično nakaznim, što je isto tako uobičajeno ali ne i normalno.

I tako, imamo niz primjera gdje vidimo da uobičajeno nije i normalno.
O'Zookie Mizzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 16:00   #4
Dvije Jungove, vrlo ilustrativne: "Pokažite mi normalnoga - i ja ću ga izliječiti!" te "Biti normalan idealan je cilj neuspješnih ljudi."

"Normalnost" je često puki kukavičluk. Dakako da u mnogim stvarima (etici, recimo, tog sam se prvog sjetio) treba djelovati sukladno s prevladavajućim načinima ili običajima, no "normalnost" uglavnom podrazumijeva konformizam, što znači da se ili zbog pomanjkanja hrabrosti ili iz oportunizma nekritički prihvaća mišljenje većine. Treba se usuditi biti čovjek, pa i misliti ili djelovati "nenormalno". Da je sve ostalo na "normalnome", nikada ne bismo napredovali ("normalno" je primjerice bilo misliti da je Zemlja ravna ploča). No, velim, to zahtijeva odvažnost.

"Normalnost" ima dakle dva pola; dobra je kad se usvajaju standardi ponašanja, vrijednosti i opća pravila neke društvene skupine, a loša ako se ide linijom manjeg otpora, bez iskrena uvjerenja. Time se vraćamo na jednoga Stagiranina, koji je (u Topici, mislim) rekao otprilike: "Ako netko tvrdi da nešto jest [istina], a tisuće drugih da nije - uglavnom je riječ o budali, a tek rijetko o genijalcu." Eh sad, svima nam pritom treba doza mikelanđelovske samouvjerenosti, gotovo bahatosti, da bismo odbacili lažne autoritete i kumire. Jest, taj put može i loše završiti, no kako iznad svega cijenim slobodu, i svoju i tuđu - "normalnost" mi se u principu gadi, draže mi je da me smatraju "nenormalnim".
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 17:18   #5
Postoji razlika kad se pojma normalnosti dohvati praktična osoba i kad je se dohvati introspektivnija osoba. Praktična osoba shvaća da je normalnost naprosto dobra reakcija na okolinu - logično, okolinu se previše ne propituje ako se normalnost definira kao dobar suodnos ponašajnog ili razmišljajnog spram vanjskog, koje mora biti minimalno varijabilno ili fiksno da bi stvar šljakala. Nepraktična osoba, tipično ili normalno, istu stvar komplicira.

Najzanimljiviji mi je odnos "normalnog" i:
- dimenzija
- konteksta.

U tom smislu: dimenzija normalnosti planetarne popularnosti Justina Biebera (tko je uopće Bieber? ja sam prije čula za njega kao pojam nego što sam znala čime se bavi, kako izgleda i kakav je uopće po pitanju kvalitete)? Dakle, "Bieber" je došlo mome promišljanju kao već gotovo, s minimalnim brojem dimenzija, štoviše samo s pridjevom slavan. Ako Bieberu dodamo pojam kulturalnih studija ili semiotike, za praktičnu osobu dobili smo - preseravanje. Ako mu dodamo Idole ili EKV, za praktičnu osobu dobili smo - jugonostalgičara. Bieber je najnormalnije procesuiran kad je sam.

Dalje, što je čovjeku primarnije - obrada informacija ili emocije? Ako su to emocije (od straha nadalje), čini se da je normalnije i ono što je bliže elementarnoj emociji.

Ako je kontekst ona okolina s početka priče, za praktičnu osobu poželjno je da kontest bude minimalan, to jest, minimalno razmatran i s optimalnim brojem podrazumijevajućih dimenzija. Da bi okolina bila koliko toliko fiksirana, treba joj sredina. Otuda ljubav prema statističkom poimanju normalnosti - na primjer, većina u populaciji i ekstremi (gdje su manjina i većina jedna drugoj kontekst). Otuda i veća ljubav, normalno, prema znanostima koje pružaju veće mogućnosti predviđanja, s kojima onda društvene znanosti, kao manje egzaktne, igraju igru konteksta.

Norme, u društvenim znanostima, kao nekakav model normalnosti, omogućuju baznu predvidljivost funkcioniranja članova društva. Problem je kad se normiranja dohvati praktičar koji cijeni bazu, ali (vrijednosno) nema sluha za nivoe.
From Hell is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 19:18   #6
Quote:
From Hell kaže: Pogledaj post
Otuda i veća ljubav, normalno, prema znanostima koje pružaju veće mogućnosti predviđanja, s kojima onda društvene znanosti, kao manje egzaktne, igraju igru konteksta.
Samo što ni egzaktne znanosti nisu što su nekad bile; u fizici se osim determinizma pojavio i probabilizam jer su Heisenberg i društvo uveli pojmove poput načela neodređenosti i sličnih. Eksperiment u kvantnoj fizici više ne mjeri (pa i ne dokazuje) nego predviđa (recimo položaj i brzinu elektrona).

S druge pak strane, društvene znanosti teže biti što više egzaktnima. Primjerice, uvodi se računalna obrada određenoga korpusa ili djela (Bujas je tako 1967. analizirao riječi upotrijebljene u Gundulićevu Osmanu pa smo dobili podatak o 200-tinjak leksema koje je u 14. i 15. pjevanju upotrijebio Mažuranić a koje Dubrovčani nikad nisu rabili; toliko o "kongenijalnosti") itd.

Zanimljiv fenomen, u svakom slučaju.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2011., 23:10   #7
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
znacenje rijeci normalno je inace - uobicajeno
Najčešće kada u razgovoru čujem da se za nešto kaže da je normalno, onda nemam osjećaj da želi reći da je to uobičajeno, nego prije ispravno.
Nije uvijek slučaj, ali dojma sam da se u situacijama kada se pokušava brzinski odrediti ispravnost nečega poseže baš za tim - da li je normalno ili nije.
Quote:
O'Zookie Mizzy kaže: Pogledaj post
I tako, imamo niz primjera gdje vidimo da uobičajeno nije i normalno.
Ako se sjetiš još nekog slobodno ubaci

Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
"Normalnost" je često puki kukavičluk. ...
Treba se usuditi biti čovjek, pa i misliti ili djelovati "nenormalno"....
....no kako iznad svega cijenim slobodu, i svoju i tuđu - "normalnost" mi se u principu gadi, draže mi je da me smatraju "nenormalnim".
Mislim da hrabrost tu nije najvažniji faktor. Jer upravo hrabrosti imaju oni koji se silom trude biti nenormalni, drugačiji. Ono kad prestane biti bitno protiv čega se bore i od čega se razlikuju, samo da ne budu normalni, a sad moram ubacit i ono s čim se gore nisam baš složila - uobičajeni.

S jedne strane se normalno prihvaća kao ispravno bez imalo uloženog truda da se pogleda zbog čega to je ili nije normalno, a s druge strane se pokušava biti drugačiji tako da se prkosi normalnosti.
Ista metoda samo s različitim (a opet istim) ciljem.

Normalnost i nenormalnost kao joker za vlastito prosuđivanje možda ?

Ispričavam se na rezanju posta, čisto da ne quote-am cijele plahte.
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 11:46   #8
Quote:
aisling kaže: Pogledaj post
Možda nije normalno pitati što je to normalno i zašto je nešto normalno, ali meni je taj pojam u posljednjih nekoliko tjedana nenormalno često iskočio kao nešto što me zbunjuje dok istovremeno imam dojam da ga mnogi prihvaćaju kao nešto, kako da kažem, najnormalnije

Krenula sam u potragu za normalnim.
Normalno, na forum.hr-u. Otvorila tražilicu (naprednu, normalno) i ukucala 'normalno'. Pretraživala sam samo naslove tema i normalno nisam našla baš ono što sam tražila. Evo što sam našla:
  • Je li normalno? – Biciklizam
  • Jel ovo normalno? – IT help service
  • Varati svoju suprugu – je li to normalno? – Muški kutak
  • Koliko je normalno da spava? – RiD
  • Je li normalno da dečko izdrži bez sexa 2 godine u vezi? – LJES
  • Da li je normalno željeti biti sam? – Psihologija
  • Da li je normalno? – Automobili
  • Normalno ponašanje modernih žena? – LJES
  • Da li ste na netu upoznali normalno žensko? – LJES
  • Ovo nije normalno. – Kutak za banirane
  • Hoću normalno! – Forum Help
  • Što je to normalno? – Filozofija
  • Spavanje u čarapa – normalno? – Zdravlje
  • Seks sa curom i njenom mamom – normalno ili ne? – LJES
  • ....
I tako, u šarenilu tražilice otvorih par tema od ovih gore i normalno da i dalje nemam odgovor. Ona s filozofije o tome što je to normalno je nenormalno kratka i štura pa bi ja ipak novu.

Kako doživljavate pojam normalnog? Razmišljate li uopće o tome?
Da li je normalno u većini slučajeva uvjetovano većinom, kvantitetom? Koji su sve čimbenici potrebni da bi nešto proglasili normalnim? Kada nešto proglašavamo nenormalnim? Zašto?

Podrazumijevate li da je normalno bolje od nenormalnog ili vam to nema nikakve veze?
Koja je zapravo svrha normalnog?

P.S. 7 najtraženijih pojmova na tražilici su: cipele / fotografija / kućni ljubimci / muška gamad / pas / strava i užas / zdravlje. Je li normalno da se muška gamad ispisuje 3 puta većim fontom od ostalih pojmova?
Zaboravljaš da na LJESU-u važe drugačija pravila, pa eto primjera radi tamo nije normalno ako nisi spavao sa 20 partnera. Ono što je tamo normalno za ostatak foruma nije i obratno.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2011., 12:50   #9
Quote:
From Hell kaže: Pogledaj post
U tom smislu: dimenzija normalnosti planetarne popularnosti Justina Biebera (tko je uopće Bieber? ja sam prije čula za njega kao pojam nego što sam znala čime se bavi, kako izgleda i kakav je uopće po pitanju kvalitete)? Dakle, "Bieber" je došlo mome promišljanju kao već gotovo, s minimalnim brojem dimenzija, štoviše samo s pridjevom slavan. Ako Bieberu dodamo pojam kulturalnih studija ili semiotike, za praktičnu osobu dobili smo - preseravanje. Ako mu dodamo Idole ili EKV, za praktičnu osobu dobili smo - jugonostalgičara. Bieber je najnormalnije procesuiran kad je sam.
Da li je stvarno najnormalnije procesuirati Biebera samog bez dodataka? Ako to radiš da shvatiš da li je njegova planetarna popularnost normalna onda ga ne možeš odvojiti od cijele mašinerije koja ga prati, ili koju on zapravo prati.

Kakav je po pitanju kvalitete ne znam, nisam još čula ni jednu izvedbu, ako i jesam nisam povezala izvođača s izvedbom

Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Zaboravljaš da na LJESU-u važe drugačija pravila, pa eto primjera radi tamo nije normalno ako nisi spavao sa 20 partnera. Ono što je tamo normalno za ostatak foruma nije i obratno.
Slažem se s tim da ista stvar može biti klasificirana kao normalna u jednom okruženju, a u drugom ne.
Samo u konkretnom primjeru moj dojam je da bi izjava o 20tak partnera prije doživjela osudu i klasifikaciju nenormalnosti na ljes-u nego na nekom drugom pdf-u. Gledano iz ženske perspektive barem.

Zadnje uređivanje aisling : 22.07.2011. at 13:03.
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2011., 20:29   #10
Normalno se koristi u dva bitno različita smisla, i dobro ih je razlučiti.

Jedno je značenje ''uobičajeno'', odnosno ''statistički normalno'', ono što ne odstupa suviše od prosjeka, u skladu s tzv. ''normalnom'' Gaussovom raspodjelom. (Normalna raspodjela)

Drugo značenje riječi norma-lno je ''ono što je u skladu s nekom normom''.

Na primjer: mladoj pjevačici netko predloži da spava s tim i tim moćnim autorom pjesama ili producentom, i kaže ''to ti je normalno ako želiš uspjeti, to sve rade''. Tad se riječ ''normalno'' koristi u statističkom smislu (''uobičajeno'').

Ona odgovara: ''nije to normalno, normalno bi bilo da uspijem zato što odlično pjevam''. Ona koristi riječ ''normalno'' u onom drugom smislu: ''norma'' za pjevačicu je da dobro pjeva. Pjevačica dobro pjeva, kao što liječnik liječi a učitelj poučava. Nije zapravo pjevačica ona koja ne zna pjevati (mada je možda na vrhu top-liste), niti je zapravo liječnik onaj koji ne liječi (mada možda ima diplomu) niti je zapravo učitelj onaj koji ne poučava (mada možda sjedi u razredu i prima plaću).

Dakle, onaj tko ne ispunjava normu (pjevača, liječnika, učitelja, čovjeka,...) nije normalan. To je drugačiji pojam od onog statističkog. Naravno, bilo bi dobro (norma-lno) da se opseg tih pojmova što više podudara, pa da je statistički normalno (uobičajeno) da liječnik liječi, učitelj poučava, pjevačica dobro pjeva, a ljudi postupaju ljudski.
__________________
nagovor na filosofiju
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 11:16   #11
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Naravno, bilo bi dobro (norma-lno) da se opseg tih pojmova što više podudara, pa da je statistički normalno (uobičajeno) da liječnik liječi, učitelj poučava, pjevačica dobro pjeva, a ljudi postupaju ljudski.


Ovo mi se jako sviđa, cijeli post zapravo.

Normalno je da liječnik prima mito (statistički). Nije normalno da liječnik prima mito (norma-lno). Oboje točno
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 12:52   #12
Da, to je opet jedan od onih koncepta oko kojeg se lome koplja. Normalno u psihijatriji, teologiji i fizici, ali i među običnim ljudima se ne definira uvijek na isti način. Normalno, kao odsustvo poremećaja ili normalno kao nešto što ne odstupa od norme i/ili ponašanja većine.

Jedan psihijatar može govoriti o normalnom s aspekta svoje struke, međutim ne znači nužno i da je ta struka uspjela definirati normalno kako spada. A to je vidljivo iz konstantnih revizija devijantnog ponašanja od onog koje je - normalno.
__________________
What we call rational grounds for our beliefs are often extremely irrational attempts to justify our instincts. +
Stronger Free is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 14:31   #13
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Normalno se koristi u dva bitno različita smisla, i dobro ih je razlučiti.
U tri, zapravo.

Prvi bi bio "uobičajeno" ili "tipično", drugi "pravilno" ili "propisno", a treći pak "zdravo".

Aisling je (nažalost) u uvodnom postu pokrila sva tri pa ne bi bilo loše definirati pojmove kako bismo svi mislili i govorili o istome. Ili da se odmaknem od Sokrata, trebali bismo se dogovoriti o kojem smislu, dovraga, raspravljamo.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 14:50   #14
Taman kod posta nikog drugog su mi se neke stvari izbistrile i objasnile zašto me bunilo kada netko kaže za nešto da je normalno, a ja to shvatim skroz drugačije.

Koja sad pak treća opcija? Zdravo? Po čemu se sad to razlikuje od pravilnog recimo?
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 15:06   #15
Promotri ove rečenice:

1. Trideset Celzijevih stupnjeva normalna je temperatura za ovo doba godine. (znači, uobičajena)

2. Izmjene zakona trebaju osigurati normalno funkcioniranje pravosudnog sustava. (znači, onako kako je propisano)

3. Normalan čovjek ne ševi se s mrtvacima. (znači, duševno zdrav)

Jasnije?
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 15:19   #16
Ne

Quote:
1. Trideset Celzijevih stupnjeva normalna je temperatura za ovo doba godine. (znači, uobičajena)
- OK, jasno mi je, postoje podaci za posljednih xy godina, statistika, sve štima

Quote:
2. Izmjene zakona trebaju osigurati normalno funkcioniranje pravosudnog sustava. (znači, onako kako je propisano)
- OK, jasno mi je, postoji pravilo, norma

Quote:
3. Normalan čovjek ne ševi se s mrtvacima. (znači, duševno zdrav)
- ovo mi nije jasno, jer mi je mutno na temelju čega se određuje da je nešto zdravo ili nije zdravo. Dobro u konkretnom primjeru to nije takav problem, al neki drugi primjer za zdravo ili ne bi mogao biti škakljiv.
Ako je zdravo/nezdravo određeno na temelju definicjia koje se primjenjuju u što ja znam, psihologiji, koja je onda tu razlika od propisanog?
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 15:47   #17
Aha, kužim što te buni, zdravlje se također utvrđuje na osnovi neke pravilnosti. No riječ ima šire značenje i posrijedi je drugi fenomen.

Vratimo se na ono što sam napisao. Druga rečenica može se parafrazirati riječima "pravilno", "propisno", "u skladu sa zakonom", ali treća ne, jer postoje stručni, u ovom slučaju medicinski kriteriji po kojima se neka osoba proglašava zdravom ili bolesnom. Odmaknut ćemo se od duševnog zdravlja - kojim se, usput, u medicini ne bave psiholozi nego psihijatri - uzet ću neki organ čije se funkcioniranje može vrlo egzaktno testirati: Tvoji su bubrezi normalni. To znači da su zdravi, je li tako? Da nisu, išla bi na dijalizu. A tvoje bi se stanje utvrdilo simptomima i pretragama.

Dakako da se tuđim zdravljem mogu baviti i nestručnjaci pa često čujemo rečenicu "Ti nisi normalan" u smislu "Ti nisi duševno zdrav". Ali zdravlje je kategorija koja može, ali i ne mora podrazumijevati pravilnost, normalnost - što kad označava dobro stanje, primjerice? Jer ona se rečenica može i tako preformulirati: Tvoji su bubrezi u dobrom stanju.
__________________
What the heck, Hek?!
Hekatonhir is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 00:11   #18
Quote:
Hekatonhir kaže: Pogledaj post
Aha, kužim što te buni, zdravlje se također utvrđuje na osnovi neke pravilnosti. No riječ ima šire značenje i posrijedi je drugi fenomen.

Vratimo se na ono što sam napisao. Druga rečenica može se parafrazirati riječima "pravilno", "propisno", "u skladu sa zakonom", ali treća ne, jer postoje stručni, u ovom slučaju medicinski kriteriji po kojima se neka osoba proglašava zdravom ili bolesnom. Odmaknut ćemo se od duševnog zdravlja - kojim se, usput, u medicini ne bave psiholozi nego psihijatri - uzet ću neki organ čije se funkcioniranje može vrlo egzaktno testirati: Tvoji su bubrezi normalni. To znači da su zdravi, je li tako? Da nisu, išla bi na dijalizu. A tvoje bi se stanje utvrdilo simptomima i pretragama.

Dakako da se tuđim zdravljem mogu baviti i nestručnjaci pa često čujemo rečenicu "Ti nisi normalan" u smislu "Ti nisi duševno zdrav". Ali zdravlje je kategorija koja može, ali i ne mora podrazumijevati pravilnost, normalnost - što kad označava dobro stanje, primjerice? Jer ona se rečenica može i tako preformulirati: Tvoji su bubrezi u dobrom stanju.
Ja bih umjesto izraza "dobro" stanje, radije upotrijebila da su bubrezi u optimalnom stanju ili zadovoljavajućem...

Zadnje uređivanje keyleigh : 27.07.2011. at 00:22.
keyleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 00:20   #19
Quote:
aisling kaže: Pogledaj post
Ne


- OK, jasno mi je, postoje podaci za posljednih xy godina, statistika, sve štima


- OK, jasno mi je, postoji pravilo, norma


- ovo mi nije jasno, jer mi je mutno na temelju čega se određuje da je nešto zdravo ili nije zdravo. Dobro u konkretnom primjeru to nije takav problem, al neki drugi primjer za zdravo ili ne bi mogao biti škakljiv.
Ako je zdravo/nezdravo određeno na temelju definicjia koje se primjenjuju u što ja znam, psihologiji, koja je onda tu razlika od propisanog?
Ako gledaš zdravlje iz medicinskog aspekta onda je kriterij zdravlja: odsutnost simptoma.

Al prije se morate dogovoriti iz kojeg aspekta želite diskutirati o zdravlju. Laičkog, medicinskog, sociološkog...? Ovako diskusija odlazi u dar mar...
keyleigh is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 00:48   #20
Ja mogu jedino kao laik

Ono što me navelo na temu je potezanje 'normalnog' u skoro svakoj diskusiji. To ti nije normalno. To je normalno. I tako dalje. Više ta potreba da se svakoj situaciji dodijeli epitet.

Pa je dolazilo do toga da ja na neke situacije gledam iz pozicije 'norma-lnog' i meni to bude normalno, a drugima recimo ne bude jer su gledali statistički

E, sad još kad imamo i ovo zdravo i to iz više aspekata onda mi je je jasno zašto su mi neke stvari nekad nejasne
aisling is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:50.