Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2013., 12:31   #261
Evo ovdje je bila reportaža (oko 20-te minute)
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 09:14   #262
Evo novca za jedan OOB!

Quote:
Zbog manje požara ušteda nekoliko milijuna eura!

...

Ogromne uštede ostvarili su i kanaderi. U letu su dosad proveli 1200 sati manje nego lani. Prema grubim procjenama, to je ušteda od čak 10 milijuna eura.

...
http://dnevnik.hr/vijesti/hrvatska/z...---300245.html
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 11:00   #263
Otišla dva naša kanadera u Portugal na 4 dana.
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 11:38   #264
Tamo je gadno i treba pomoči..
Nek je sretno posadama..
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 11:54   #265
Treba sad spiskat i potrošit ono što smo ove godine u domovini uštedili jer nam je dragi Bog bio dao izrazito kišni travanj, svibanj i dio lipnja.
Koliko radin sati sada ode do Portugala i tamo na komada dva CL-415 a oe Zemunika do Portugala samo par tisuća kilometara zračne linije.
A kada su ljudi iz HRZ-a tražili DVA MiGa više onda nije bilo sredstava i telefonske sjednice vlade RH.

Ono što očekujem da na telefonskoj sjednici možda i sutra 01.09 donesu odluku o slanju jednog CL-415 i jednog AT-802 u gašenje velikog pošara blizu nacionalnog parka u SAD-u koji bjesni zadnji dana.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 18:08   #266
Oni nisu normalni, pa šta im je trebala onda ona uredba kojom su ograničili angažman van zemlje, sami sebi skaču u usta... užas, i ponovo sve za đabe...
krunch is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2013., 22:44   #267
Quote:
krunch kaže: Pogledaj post
Oni nisu normalni, pa šta im je trebala onda ona uredba kojom su ograničili angažman van zemlje, sami sebi skaču u usta... užas, i ponovo sve za đabe...
Neka mi netko normalan objasni kako može imati smisla slanje naših kanadera u Portugal. Ako je tamo frka neka im pomognu sussjedi (ESP, FR, GB, Markoko, Alžir). Ako je tijesno kod tih bližih susjeda onda neka njima pomognu oni malo dalji, npr. Italija da par kanadera U Francusku, a ako stisne u Italiji pomoći ćemo mi. Na taj način neće kanaderi raditi puste desetke sati preleta bez veze i biti neraspoloživi u tim danima preleta.
Dakle prelijevanje u susjednu posudu, a ne pišanje u vjetar.
Opet je.eni idioti koji sjede u vladi, niti je sijao niti će žeti. Boli ih za požar, trebaju koju dobru riječ da gase političke vetre, a onda ja plaćam za njihovu nesposobnost.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 10:13   #268
Dobro je činiti dobro. Uvijek i kad u privatnom životu nekome napraviš nešto dobro sebi napraviš malo štete (malo materijalne ili nematerijalne).
Ali ,uvijek je bolji osjećaj davati ,nego primati.
Bog će nas suditi po djelima doborte koje učinimo.
Naš narod za ovaj konkretan slučaj ima izreku- dobar čovjek ,gotova budala.
Ali putevi ljudski i Božji nisu isti puti.

Ako smo krenulu npr. u Izrael , zašto ne i u Portugal ?

Naš problem nije "žuta eskadrila" (ona nam je veliki ponos), nego je naš problem ostatak borbenog zrakoplovstva koje je ispod razine Biafre, tako da je zaista teško podnijeti činjenicu da pomažemo zemlje u kojima je borbeno zrakoplovstvo i njegova razina opremljenosti samo sanak pusti naših borbenih. pilota a troše se resursi iz borbenog zrakoplovstva kojeg nemamo.
A to slanje i pomaganje putem mobitela političara koji bi trebali nositi odgovornost i brinuti o oskudnim resursim njima je dobra mantra za malo tašanja po ramenu.

A da se troši manje resursa nego što jest, pobrinuo se i zapovjednik PP eskadrile koji je izjavio da se u hrvatskim uvjetima troši 9-10 ooo eura po satu leta CL 415.
Tako je prihvatljivije za sve razine koji su uključeni u NOPPS.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 01.09.2013. at 10:19.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 11:45   #269
Kako bi bilo da smo umjesto naslova poslani kanaderi u pomoć Portugalu čitali vijest "VladaRH dodijelila jedan milijun eura pomoći Portugalu i ostavila Hrvatsku relativno nezaštićenu u slučaju velikog požara na nekoliko dana"?
Treba pomagati, ali treba biti racionalan.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 14:03   #270
Quote:
tadeusk kaže: Pogledaj post
Kako bi bilo da smo umjesto naslova poslani kanaderi u pomoć Portugalu čitali vijest "VladaRH dodijelila jedan milijun eura pomoći Portugalu i ostavila Hrvatsku relativno nezaštićenu u slučaju velikog požara na nekoliko dana"?
Treba pomagati, ali treba biti racionalan.
Nisan siguran da se radi o milijun eura, vrlo vjerojatno se radi o milijun kuna troškova sa naše strane, ako i toliko, jer zbog udaljenosti sve ostale troškove Portugal mora snositi sam.
Hrvatska nije relativno nezaštićena, jer još uvijek u RH imamo 4 kanadera , Air Tractore i helikoptere koji se mogu nositi sa svakim većim požarom.
Danas mi gasimo požar u Portugalu, a sutra Portugal podrži npr pelješki most...
__________________
Ja sam disleksičan!
darkwood is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2013., 22:26   #271
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Nisan siguran da se radi o milijun eura, vrlo vjerojatno se radi o milijun kuna troškova sa naše strane, ako i toliko, jer zbog udaljenosti sve ostale troškove Portugal mora snositi sam.
Hrvatska nije relativno nezaštićena, jer još uvijek u RH imamo 4 kanadera , Air Tractore i helikoptere koji se mogu nositi sa svakim većim požarom.
Danas mi gasimo požar u Portugalu, a sutra Portugal podrži npr pelješki most...
Milijun više manje, u kojoj god valuti, nije bitno. Uglavnom priča je završila na najgluplji mogući način. Vedi, vidi, vratih se kući kao da se ništa nije desilo. Požar je ugašen, pitanje da li su naši uopće djelovali. Dakle - bacanje resursa bez potrebe.
Ostaje gorak okus u ustima nakon spoznaje da je za angažman u Portugalu bilo dovoljno: Halo, Bing, jel'može? - Može.
Dok je za odluku o potezu očajnika - remontu na kojem nam se i Gana smije, bilo potrebno godine i godine odlučivanja, tisuće radnih sati i stotine dokumenata i studija. A taj remont je istina skuplji od Portugalske eskapade, ali možda 10 ili 100 puta, a ne 10 000 puta koliko je puta bilo lakše i brže donijeti odluku o gašenju u Portugalu.
A ako pogledano i anganžman u BiH, gdje je ipak gašeno, (dok su se požarom hrvale jake domaće snage vatrogastva sa sva tri profesionalna vetrogasca, 10 DVDaca i 30 ljudi sa socijalnog koji su se ponadali besplatnom obroku),
Pa malo rekonstrukcija elektro mreže po drugim susjednim državama i td....
Eto mogli smo MiG-ove remontirati barem svakih 6-7 godina , a ne 12-13.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 17:34   #272
Vratiše se iz Portugala

http://www.vecernji.hr/vijesti/hrvat...-clanak-608667
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2013., 18:09   #273
Danas u Provjerenom PP eskadrila...
__________________
Tko vrijedi leti
Tko leti vrijedi
Tko ne leti ne vrijedi
kopriva-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 00:07   #274
http://www.jutarnji.hr/posade-kanade...-dimu/1124413/ - Iz Jutarnjeg...
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2013., 12:53   #275
Prije par trenutaka prilikom kratkog odmora

__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.

Zadnje uređivanje an_02 : 06.09.2013. at 13:00.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2013., 15:05   #276
Dok sam malo čitao na najnepouzudanijem izvoru informacija na internet, upade mi u oko činjenica da je za CL-415..
" the aircraft was awarded the prestigious Batefuegos de oro (gold fire extinguisher). The award citation in part read "This is the most efficient tool for the aerial combat of forest fires, key to the organization of firefighting in a large number of countries. The continuous improvements to meet the needs of forest firefighting have made these aircraft the aerial means most in demand over more than 30 years"

I uistinu u 95% slučajeva kada se Kanaderi koriste za gašenje požara oni gase ŠUMU. U Hrvatskoj. Sve šume u Hrvatskoj su pod ingerencijom samo jedne ustanove - Hrvatskih šuma. HŠ posluju s plusom. Od nekih 10tak milijuna kuna. Istina na godinu od posebnog poreza za kojeg ne postoji logično objašnjenje dobiju 400 milijuna kuna od svih firmi u Hrvatskoj. Za NOS--PP HŠ ne daju ni kune. Zašto?

BTW: Grčki CL.415MP. Super izgleda opremljen radarima i termovizijom i sve ostalo. Korisno - MP. Na stranici Bombardiera slike Cl-415MP sa zastavom svih korisnika. Kanada, Hrvatska (na drugom mjestu), pa onda beznačajni korisnici, Francuska, Grčka itd, hehehh opet su Grci dobili naše kanadere.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2013., 15:49   #277
Službeno izvješće;
U 2012. godini protupožarni zrakoplovi bili su angažirani na ukupno 422 požarišta. Tijekom izravnog angažiranja na gašenju požara ostvareno je 13 748 letova u trajanju od 1980 sati. Izbačeno je oko 65 000 tona vode, prevezeno 1729 osoba i 362 tone tereta te je utrošeno oko 1 400 000 litara goriva. Kao i prethodnih godina, za potrebe gašenja požara iz zraka osigurano je 46 600 litara pjenila.
Protupožarni avioni CL-415 bili su angažirani na gašenju požara izvan teritorija Republike Hrvatske: u Bosni i Hercegovini 6. svibnja, 25. kolovoza te 10. i 11. rujna 2012.; i u Helenskoj Republici od 17. do 20. lipnja 2012. Helikopteri Mi-8 MTV1 bili su angažirani tri dana na gašenju požara u Crnoj Gori tijekom srpnja 2012. Na zadaćama gašenja požara u inozemstvu ukupno su ostvarena 342 leta u trajanju od 91 sata.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2013., 21:07   #278
Najbolji: Iz kanadera u sedam sati bacio 160 vodenih bombi

Quote:
Bojnik Ivica Markač u sedam sati iz kanadera izbacio 160 vodenih bombi i tako oborio svjetski rekord tijekom gašenja požara na otoku Hvaru. Gasio je cijeli dan.

Ivica Markač (41), kapetan kanadera CL 415 iz protupožarne eskadrile HRZ-a i PZO-a sa Zemunika, 6. rujna je poletio prema Hvaru. Cijeli dan se borio s vatrenom stihijom. Nije ni slutio da će oboriti svjetski rekord u bacanju “vodenih bombi”.

U dva izlaza na požarište i u ukupno sedam sati gašenja požara izbacio je 160 “bombi”.

- Uopće nismo ganjali rekord nego smo gasili požar, a rekord se dogodio sam po sebi. Cilj nam je bio dokrajčiti požar, kako ne bismo drugi dan morali dolaziti ponovno jer požar se već bio produljio na dva dana. Najprije smo ga ugasili, a onda se zbog nepristupačna terena ponovno aktivirao tijekom noći - ispričao nam je bojnik Ivica Markač.

Posadi kanadera 811 u obaranju rekorda na ruku je išlo to što je požar bio blizu mora, a morska površina relativno mira. Tako im je između dva bacanja u prosjeku trebalo od jedne i pol do dvije minute.

- Između dva bacanja ima jako puno radnji. Da ekipa nije uigrana, ja to nikako ne bih uspio sam napraviti - ističe kapetan, koji je za obaranje rekorda saznao tek nakon slijetanja.

Svaki put kad se vrate u bazu, brojilo očitava koliko je bilo izbačaja vode.

- Kad smo vidjeli da ih je 160, nismo mogli vjerovati. Iznimno sam ponosan na kopilota, satnika Igora Trošelja, i mehaničara, satnika Antu Marića - rekao je Markač, koji je oborio rekord nekadašnjega kolege Vlade Kocmana, pilota iz iste eskadrile.
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 19:09   #279
I filmovi e snimaju, zanimljivi ,pustolovni, dokumentarni.
http://www.057info.hr/vijesti/2013-0...jezba-kanadera

Inače serijal od 8 epizoda o razvoju zrakoplovstva u svijetu i Hrvatskoj počinje 7. listopada ove godine na HTVu.Priča o CL-415 bit će emitirana u 8-oj epizodi.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 24.09.2013. at 19:19.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2013., 19:52   #280
A naš najbolji Alpinist Stipe Božić radi i na dokumentarnoj emisiji o najstarijem Po-2 koji bi još malo pa put Hrvatskog neba.
__________________
Copyright © an_02. All rights reserved.

Slike, tekstovi i ostali podaci sa ovog sajta se ne mogu kopirati i koristiti u bilo kom smislu bez dozvole vlasnika.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.