Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2013., 23:53   #81
Post

Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Sumnjati je grijeh?

Izvanredno,sviđa mi se.
O vjernici, klonite se mnogih sumnjičenja, nekā sumnjičenja su, zaista, grijeh. (49:12)
__________________
"Citaj, u ime Gospodara tvoga, koji stvara; stvara covjeka od ugruska! Citaj, plemenit je Gospodar tvoj, koji poucava peru, koji covjeka poucava onome sto ne zna." Objava XCVI 1-5
musa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 12:29   #82
@Kitim,
stavak što ti Musa navodi u prethodnom postu nije sumnja o kojoj se govorilo s Radom, nego sumnjičenje ljudi, njihovo uhođenje, insinuacije, prenošenje njihovih riječi... znači radi se o sumnjičenju brata svoga.. a ne o sumnji u vjeri. Pozdrav


Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
Nitko sumnju nije spominjao. Govorio sam o pravu i sposobnosti kršćana da razmišlja i da sebi dozvoli da približi način razmišljanja jednog, primjerice, muslimana. Za mene nije grijeh ako pokušam da razmišljam poput jednog muslimana i da razmišljam o teoretskoj mogućnosti da je Bog monada bez svojih emanacija.
Zašto bi bio grijeh ako razmišljate da je Bog jedan? Kako to mislite teorijska mogućnost da je monada? To je talijanski izraz koji mi ne koristimo, mislim da to ne trebate pripisivati nama! Monada (iz grškog: stanica ili jedinica) se opisuje kao "nedeljivi sastojak materije" ili "Veoma sitna jednoćelična životinja iz Flagellata". Mi nikakve monade ne spominjemo, nego Transcedentnog Tvorca. Zašto kažete: teorijska mogućnost?! Pa valjda je teorijski jedino i moguće da je Jedan?

Quote:
Rade Kumitkata kaže: Pogledaj post
No, za vas muslimane je grijeh, širk, bogohula, da razmišljate čak i o mogućnosti da je Bog trojičan i da ima emanacije.
Kod pojma trojičan... Rade, nama je to jednako kao da netko kaže dvojičan, ili sedmičan. Mi štujemo prvu zapovjed. "Samo je jedan Bog i nema drugih bogova osim Njega". A pridavati njemu emanacije je najteži grijeh. Na primjer Isusa, Sai Babu, Budu, ili neku drugu povijesnu ličnost.

I da vam jednostavnim jezikom pojasnim pojam "emanacije" tako kako bi kršanin mogao shvatiti... Bog se očituje kroz emanacije, ali je griješno kada za neku posebnu emanaciju kažemo: Evo samoga Boga". Netko iz lijepog leptira ili lijep cvijet zaključuje kako je Lijep Onaj Koji je stvorio tog leptira i taj cijet. Ali bismo pogriješili ako bismo za taj cvijet i leptira rekli da su božanstvo. Naime, sve stvorene emanacije veličaju Gospoda, Stvoritelja svoga. Ali emanacije nemaju pravo govoriti jedne drugima - ti si Bog. Na primjer, imate u Kur'anu prelijep stavak o tome da i ptice veličaju svojeg Gospodara na način kako je njima dato da to čine: "Zar ti ne znaš da Boga hvale svi koji su na nebesima i na Zemlji? Čak i ptice širenjem krila svojih - sve znaju kako će Mu se zahvaljivati i kako će Ga veličati. A Bog dobro zna ono što oni rade!" (K 24:41). Samo mi ne razumijemo način njihovog veličanja jer smo različiti svjetovi. I ne samo ptice i drveće i ostalo šta živi, već Njega veliča i sve što postoji a nama izgleda kao "mrtvo". Recimo, veličaju ga rojevi zvjezda, sva nebesa i galaksije. Sve je to u Njegovoj vlasti i sve je njemu - htjelo ne htjelo - poslušno. I doista, niti jedan list se ne osuši i ne padne sa smokve a da On za to ne zna. On je Gospodar naših vlasi u kosi i za svaku zna kada će pobiljeljeti i kada će iz korijena otpasti. To smo učili od Isusa lijepog. On je Gospodar svih pahuljica i svake kapi kiše. I iz milosti Svoje, On čini da tone kiše lebde u oblacima ali ne dozvoljava da se ta sila strovali na zemlju, nego sve to pada u sićušnim kapljicima. To smo učili od Saliha. On je Gospodar svake ribe u moru, bila mala ili velika - učili smo od Hidra. A od Muhammeda smo učili: "Njega veličaju sedmera nebesa, a i Zemlja! I svi oni koji su na njima! I ne postoji ništa što ga ne veliča, hvaleći Ga. Ali vi ne razumijete veličanje njihovo. – On je doista Nježan i mnogo prašta" (K 17:44). Mi se Rade, brate ovome Bogu zakvaljujemo i veličamo ga. A naš Bog i vaš jeste - Jedan Bog.
Sa sljedbenicima Biblije raspravljajte na najljepši način - ne i sa nepravednicima njihovim - i recite im: “Mi vjerujemo u ono što nam se objavljuje, a naš Bog i vaš Bog jeste – jedan! I mi se Njemu pokoravamo.” (K 29:46)
Ako i vi ovakvog Boga štujete, i ako mu ništa ravno ne pripisujete, i ako vjerujete da je on samo Jedan -
onda ste i vi naš brat po volji Njegovoj. I samo se trebate čuvati širka (pripisivati Bogu nešto kao jednako, ravno) Pozdrav
...

Zadnje uređivanje Shady : 03.01.2013. at 12:39. Reason: Kitim,
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 13:38   #83
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zašto bi bio grijeh ako razmišljate da je Bog jedan? Samo je jedan Bog i nema drugih bogova osim Njega.
istina, kakav bi to bio čovjek koji bi samo i pomislio da ima još nekih, usputnih, bogova kojima se treba moliti i klanjati
ako ima koji takav čovjek, a tada griješi da mu grijeh golem da je pitanje hoće li Stvoritelj ikada oprostiti
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:08   #84
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
istina, kakav bi to bio čovjek koji bi samo i pomislio da ima još nekih, usputnih, bogova kojima se treba moliti i klanjati
ako ima koji takav čovjek, a tada griješi da mu grijeh golem da je pitanje hoće li Stvoritelj ikada oprostiti
Ne znam kako je kod vas kršćana ali u islamu se kaže da je to najveći grijeh kada se neki čovjek smatra jednakim Bogu.
I da je jedini grijeh koji Bog neće oprostiti ako čovjek ostane u idolatriji do smrti. Možda će zvučati grubo, ali ovako se veli:
Bog neće oprostiti da Mu se netko drugi smatra ravnim. A oprostit će manje grijehe od toga, kome On bude htio oprostiti. A onaj tko nekoga drugoga smatra Bogu ravnim, taj čini, izmišljajući neistinu, grijeh veliki. (K 4:48)
Iz ovog gdje se kaže "manje grijehe od toga" - ja shvačam da se smatra da je najveći grijeh kojeg bi ljudsko biće moglo počiniti - da još nekoga smatra Njemu ravnim. I da su svi drugi grijesi manji od toga. Jer je taj direktno kršenje prve zapovjedi. A prva zapovjed je da se uz Boga ne obožava još netko. Ako je to najveća zapovjed, ne povlači li onda njeno kršenje i ostalih devet zapovjedi? Ja mislim da povlači. Slažu li se u ovome tvoja vjera i moja vjera? Pozdrav
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:19   #85
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
istina, kakav bi to bio čovjek koji bi samo i pomislio da ima još nekih, usputnih, bogova kojima se treba moliti i klanjati
ako ima koji takav čovjek, a tada griješi da mu grijeh golem da je pitanje hoće li Stvoritelj ikada oprostiti
Imas takvih ogroman broj

pazi sad ovo..

Gledam sinoc na tv. radnja se desava u Srbiji.

Prikazuju jednu porodicu gdje nesto ne stima unutar nje,te kcerku koja ne zivi sa njima i koja unajmljuje detektive da otkriju o cemu se radi.
Naime,njen je brat poginuo..a nakon toga dogadjaja u buducnosti njegova mlada nevjesta ostaje trudna!

Na upit sestre kako je zatrudnjela,ona odgovara da duh njenog brata dolazi kod nje i da je to to.

Nakon sto su postavili kamere po kuci,kada ovi nisu bili tu,mislim na ukucane..ima se i sto vidjeti na kasnijim snimcima.

Prikazivaju nju mladu kako ide na spavanje a nakon toga oca njenoga muza kako dolazi i lijeze pored nje,da bi nakon toga usla i baba sa svijecom i to sve blagosiljala...spominjuci sve svete i td.
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 15:43   #86
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod vas kršćana ali u islamu se kaže da je to najveći grijeh kada se neki čovjek smatra jednakim Bogu.
I da je jedini grijeh koji Bog neće oprostiti ako čovjek ostane u idolatriji do smrti. Možda će zvučati grubo, ali ovako se veli:
Bog neće oprostiti da Mu se netko drugi smatra ravnim. A oprostit će manje grijehe od toga, kome On bude htio oprostiti. A onaj tko nekoga drugoga smatra Bogu ravnim, taj čini, izmišljajući neistinu, grijeh veliki. (K 4:48)
Iz ovog gdje se kaže "manje grijehe od toga" - ja shvačam da se smatra da je najveći grijeh kojeg bi ljudsko biće moglo počiniti - da još nekoga smatra Njemu ravnim. I da su svi drugi grijesi manji od toga. Jer je taj direktno kršenje prve zapovjedi. A prva zapovjed je da se uz Boga ne obožava još netko. Ako je to najveća zapovjed, ne povlači li onda njeno kršenje i ostalih devet zapovjedi? Ja mislim da povlači. Slažu li se u ovome tvoja vjera i moja vjera? Pozdrav
Izvanredno.Nikad do tada nije nešto tako dobro definirano.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:14   #87
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Izvanredno.Nikad do tada nije nešto tako dobro definirano.
Kitim kod tebe zamjecujem dva razlicita odgovora na dvije razlicite teme sa istim pitanjem..kako to objasnjavas..?
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:16   #88
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Kitim kod tebe zamjecujem dva razlicita odgovora na dvije razlicite teme sa istim pitanjem..kako to objasnjavas..?
Nisi čuo za ironiju?
Hebi ga,nema je u knjizi,znam.
Zato ja pišem knjigu novu.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:24   #89
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Nisi čuo za ironiju?
Hebi ga,nema je u knjizi,znam.
Zato ja pišem knjigu novu.
Tjah,ajmo malo zapjevati..bude bolje

http://youtu.be/6FfFFA2N7Xk
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:26   #90
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Tjah,ajmo malo zapjevati..bude bolje

http://youtu.be/6FfFFA2N7Xk
Pitaš a ja odgovorim.
Ako nisi spreman primiti odgovor što onda pitaš?

A ovaj tvoj odgovor na to ja kažem NIKAD BOLJE NIJE BILO NEGO JE.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 17:44   #91
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Pitaš a ja odgovorim.
Ako nisi spreman primiti odgovor što onda pitaš?

A ovaj tvoj odgovor na to ja kažem NIKAD BOLJE NIJE BILO NEGO JE.
Blago tebi, kad tako je..
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 18:34   #92
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Blago tebi, kad tako je..
A što tebi fali?
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2013., 22:27   #93
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
A što tebi fali?
Meni fali musa nas,postalo mi je sve 'monumentalno' bez njeg

osim one zelene male lampice koja se djahkad(ponekad) upali,i dadne nadu u bolji zivot!

A jeste volio zeleno ,cak je i pisao s tom bojicom
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 11:42   #94
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Izvanredno. Nikad do tada nije nešto tako dobro definirano.
Ono što sam ja naučio od Muhammeda (ako sam ga dobro shvatio) - zapravo je izvandernost u tebi!
jer to je sasvim običan Kur'anski ajet, kojeg i dijete može shvatiti. Ili netko prosječno inteligentan.
Da si 'gargamel' ajet bi ti bio odvratan, ružan.. nesnošljiv....
znači do tebe je što je taj ajet izvanredan. A ne do ajeta.

Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Prikazivaju nju mladu kako ide na spavanje a nakon toga oca njenoga muza kako dolazi i lijeze pored nje,
da bi nakon toga usla i baba sa svijecom i to sve blagosiljala... spominjuci sve svete itd .
Užas. ........ A jel bila baba malo cugnula koju ?
...

Zadnje uređivanje Shady : 05.01.2013. at 11:48.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 16:17   #95
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne znam kako je kod vas kršćana ali u islamu se kaže da je to najveći grijeh kada se neki čovjek smatra jednakim Bogu.
I da je jedini grijeh koji Bog neće oprostiti ako čovjek ostane u idolatriji do smrti. Možda će zvučati grubo, ali ovako se veli:
Bog neće oprostiti da Mu se netko drugi smatra ravnim. A oprostit će manje grijehe od toga, kome On bude htio oprostiti. A onaj tko nekoga drugoga smatra Bogu ravnim, taj čini, izmišljajući neistinu, grijeh veliki. (K 4:48)
Iz ovog gdje se kaže "manje grijehe od toga" - ja shvačam da se smatra da je najveći grijeh kojeg bi ljudsko biće moglo počiniti - da još nekoga smatra Njemu ravnim. I da su svi drugi grijesi manji od toga. Jer je taj direktno kršenje prve zapovjedi. A prva zapovjed je da se uz Boga ne obožava još netko. Ako je to najveća zapovjed, ne povlači li onda njeno kršenje i ostalih devet zapovjedi? Ja mislim da povlači. Slažu li se u ovome tvoja vjera i moja vjera? Pozdrav
idolopoklonstvo je ravno onom 'sam sebi stavi glavu na panj'

i nek mi oproste katolici, pravoslavci, i ini drugi, koji obožavaju svoje idole

tzv. kršćanstvo misli da će Bog opraštati sve al sve, a upravo je to jednosmjerna cesta za nigdjezemsku
prozvaše 'Bog je ljubav, ljubav i ništa drugo' i sad im je to moto dok su živi

a dal stvarno ide tako?!

Zar nije rekao da postoji grijeh koji se nikada neće oprostiti?
Da. Rekao je, al planeta zemlja ne sluša. Osim rijetki na njoj.

Otkrivenje će u svoje skoro vrijeme razbuditi sve pospance.
Živi bili pa vidjeli i to.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 17:03   #96
.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
idolopoklonstvo je ravno onom 'sam sebi stavi glavu na panj'

i nek mi oproste katolici, pravoslavci, i ini drugi, koji obožavaju svoje idole

tzv. kršćanstvo misli da će Bog opraštati sve al sve, a upravo je to jednosmjerna cesta za nigdjezemsku
prozvaše 'Bog je ljubav, ljubav i ništa drugo' i sad im je to moto dok su živi

a dal stvarno ide tako?!

Zar nije rekao da postoji grijeh koji se nikada neće oprostiti?
Da. Rekao je, al planeta zemlja ne sluša. Osim rijetki na njoj.

Otkrivenje će u svoje skoro vrijeme razbuditi sve pospance.
Živi bili pa vidjeli i to.
nemaš što moliti katolike i pravoslavce za oprost. Bog prašta. Jehovini svjedoci slobodno u zagrebačkom Domu sportova održavaju svoja okupljanja. Bez incidenta.... Pokušajte u... Rijadu?? pa opiši idolopoklonstvo
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 18:35   #97
Quote:
Kalbbija kaže: Pogledaj post
Meni fali musa nas,postalo mi je sve 'monumentalno' bez njeg

osim one zelene male lampice koja se djahkad(ponekad) upali,i dadne nadu u bolji zivot!

A jeste volio zeleno ,cak je i pisao s tom bojicom
Za nadu čovjek treba sam da uradi nešto jer očekujući s strane može da i ostari u nadi.
Kitim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 18:48   #98
Quote:
Kitim kaže: Pogledaj post
Za nadu čovjek treba sam da uradi nešto jer očekujući s strane može da i ostari u nadi.
tko živi u nadi, umjere u bijedi...nije badava... Shema Israel
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 22:31   #99
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ono što sam ja naučio od Muhammeda (ako sam ga dobro shvatio) - zapravo je izvandernost u tebi!
jer to je sasvim običan Kur'anski ajet, kojeg i dijete može shvatiti. Ili netko prosječno inteligentan.
Da si 'gargamel' ajet bi ti bio odvratan, ružan.. nesnošljiv....
znači do tebe je što je taj ajet izvanredan. A ne do ajeta.



Užas. ........ A jel bila baba malo cugnula koju ?
...
Brate moj,ziva Istina..pa da je taj narod svjestan (produhovljen) kakvim ga pojedini ovdje predstavljaju...zabili bi se u misije rupe od sramote...sta su uradili u ovome zadnjem ratu..protiv civila...starih,nemocnih,djece i zena-djevojaka..neka se dobro upitaju kakvu to oni svetost sire oko sebe..a ostali u patnji od istih...
__________________
AliGrah majstorova mahsuzija/Sultanski haznadar
Kalbbija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2013., 01:16   #100
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
idolopoklonstvo je ravno onom 'sam sebi stavi glavu na panj'
i nek mi oproste katolici, pravoslavci, i ini drugi, koji obožavaju svoje idole

tzv. kršćanstvo misli da će Bog opraštati sve al sve, a upravo je to jednosmjerna cesta za nigdjezemsku..
prozvaše 'Bog je ljubav, ljubav i ništa drugo' i sad im je to moto dok su živi... a dal stvarno ide tako?!

Zar nije rekao da postoji grijeh koji se nikada neće oprostiti?
Da. Rekao je, al planeta zemlja ne sluša. Osim rijetki na njoj.

Otkrivenje će u svoje skoro vrijeme razbuditi sve pospance.
Živi bili pa vidjeli i to.
Točno si rekla, slažem se sa tobom. Ali oni to ne govore tek tako, nego imaju razlog za takvo "vjerovanje". A znaš li koji je to razlog i zašto oni tako govore i vjeruju? Jedini razlog je taj što u Bibliji tako piše! Oni vjeruju na temelju Biblije.

Na temelju Biblje vjeruju da je Isus gospod, i onda iz te zablude izlaze sve druge njihove zablude, pa i idolopoklonostvo... I njihovo vjerovanje je biblijski utemeljeno i za sve mogu naći dokaze u Bibiji. Znači, uzrok je u Pismu a ne u njima. Pozdrav
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:16.