Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.10.2009., 17:06   #101
problemi...

eto ja probala riješiti problem a nemogu,naime baku je od tete muz nagovorio da mi neda darov.ugovorom pola kuće i sad me zanima majka i ja smo u lošim odnosima puno pije a ja uzdržavam kuću ,financije sve jel majka nema ni jednog dana rad.staža otac je u mirovini na njega ne glasi ništa pošto je pola pola na majku i baku a ja živim u kući šta da radim ,baka nije u istoj kući nego kuća do.Financiram kuću a nemogu dobiti ni jedan dio jel me obitelj iskorištava kud kako dalje...help me
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 13:09   #102
pomoć...

Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
eto ja probala riješiti problem a nemogu,naime baku je od tete muz nagovorio da mi neda darov.ugovorom pola kuće i sad me zanima majka i ja smo u lošim odnosima puno pije a ja uzdržavam kuću ,financije sve jel majka nema ni jednog dana rad.staža otac je u mirovini na njega ne glasi ništa pošto je pola pola na majku i baku a ja živim u kući šta da radim ,baka nije u istoj kući nego kuća do.Financiram kuću a nemogu dobiti ni jedan dio jel me obitelj iskorištava kud kako dalje...help me
molim vas ako ima tko savjet što i kako recite bit ću vam zahvalna ...stvar ej takva da bih željela riješit stanbeno pitanje oko kuće koju financiram a drugi su vlasnici ,help
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 13:18   #103
Jedina ti je opcija neki dogovor s bakom. Nazalost, to sto ti financiras kucu ti ne donosi nikakva prava niti ti je itko duzan ostaviti ju u nasljedje ili darovati.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2009., 11:45   #104
Ovako. Napravljen je darovni ugovor između mene i majke, o autima. Jedan prepisan na mene darovala sam njoj, a ona drugi meni. Uglavnom.

E sad, znam da ja ne moram plaćati porez jer se prenosi s roditelja na dijete. Znam da moram u Poreznu otići, ali me zanima moram li ići u Heinzelovu po novu knjižicu i prometnu ili to mogu obaviti u Samoboru? Naime, tu sam se preselila, a u prometnoj je mamina adresa u Zagrebu. Baš sam zakomplicirala.

Jedini razlog zašto ne odem sama pitati je jer sam trenutno bolesna, a htjela bih to što prije saznati.

Još nešto. Majka mi je rekla da joj dam potvrdu o prebivalištu da se na njoj vidi gdje sam sve živjela jer je u knjižici i prometnoj moja adresa u Zagrebu, a na Darovnom ugovoru ova u Samoboru. Je li to uopće moguće, znam kad sam prije za stipendije tražila potvrdu na njoj je bio naveden samo taj grad u kojem sam bila prijavljena.

Unaprijed hvala.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2009., 00:15   #105
Quote:
mikrost1 kaže: Pogledaj post
molim vas ako ima tko savjet što i kako recite bit ću vam zahvalna ...stvar ej takva da bih željela riješit stanbeno pitanje oko kuće koju financiram a drugi su vlasnici ,help
Jel svi oni (baka, mama, tata i tko već živi u kući) trebaju tebe i tvoju financijsku pomoć? Ako te ne trebaju, onda lijepo odi živi sama jel bolje ti je da plaćaš podstanarstvo, nego da ulažeš u tuđe! ako te svi oni trebaju, tj. trebaju tvoju financijsku pomoć oko održavanja kuće i ostalo, onda ti lijepo reci baki, pa i mami, da ćeš i dalje ti snositi financijski teret, ali zauzvrat neka ti daju u vlasništvo kuću. Ako pristanu, napraviš ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, o kojem sam ti, čini mi se već pričala, i onda znaš zašto daješ, a i njima će biti valjda jasno zašto tebi daju kuću (zbog brige, uzdržavanja, održavanja nekretnine, plaćanja režija i sl.) Ako ne pristanu, jednostavno prestani ulagati i financijski održavati kuću i ostalo što već daješ jer pitanje dal će se vlasništvo očuvati da bi ti jednog dana eventualno nešto od toga naslijedila. Radije odi živi sama i smisli kako ćeš doći sama do nekretnine! Nemam drugo niš pametnije za predložiti, samo znam da ne možeš nikada računati da ćeš nešto naslijediti, jer sa time može još svašta biti dok dođe do recimo ostavine iza bake. A bakin dio tako i tako nasljeđuju mama i teta, ako nema više djece.
Annie Black is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2009., 16:08   #106
Quote:
Annie Black kaže: Pogledaj post
Jel svi oni (baka, mama, tata i tko već živi u kući) trebaju tebe i tvoju financijsku pomoć? Ako te ne trebaju, onda lijepo odi živi sama jel bolje ti je da plaćaš podstanarstvo, nego da ulažeš u tuđe! ako te svi oni trebaju, tj. trebaju tvoju financijsku pomoć oko održavanja kuće i ostalo, onda ti lijepo reci baki, pa i mami, da ćeš i dalje ti snositi financijski teret, ali zauzvrat neka ti daju u vlasništvo kuću. Ako pristanu, napraviš ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, o kojem sam ti, čini mi se već pričala, i onda znaš zašto daješ, a i njima će biti valjda jasno zašto tebi daju kuću (zbog brige, uzdržavanja, održavanja nekretnine, plaćanja režija i sl.) Ako ne pristanu, jednostavno prestani ulagati i financijski održavati kuću i ostalo što već daješ jer pitanje dal će se vlasništvo očuvati da bi ti jednog dana eventualno nešto od toga naslijedila. Radije odi živi sama i smisli kako ćeš doći sama do nekretnine! Nemam drugo niš pametnije za predložiti, samo znam da ne možeš nikada računati da ćeš nešto naslijediti, jer sa time može još svašta biti dok dođe do recimo ostavine iza bake. A bakin dio tako i tako nasljeđuju mama i teta, ako nema više djece.
slažem se i znam da mi je jedino da se maknem ili mučim s njima ali sjetila sam se da s obzirom da ne prima roditelj nikakva sredstva može se nešto preko socijalne službe skemijat mada mi je glupo raditi scene ...pokušat ću s bakom mada imam dojam da ću na ulici završiti...ah...
mikrost1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2009., 13:30   #107
darovni ugovor i porez na 2 nekretninu

Prije nekoliko godina kupio sam manju nekretninu za koju sam dobio rješenje vlasništva ali ne i oslobođenje od poreza s obzirom da mi je to prva nekretnina koju posjedujem.

Sada mi roditelj želi darovnim ugovorom prepisati stan.

Moje pitanje i molim za savjet da li s obzirom na navedeno bi morao platiti porez na ovaj stan (jer mi je to 2 nekretnina) a i to bi bio darovni a ne kupoprodajni ugovor i koliko?

Šta sve od dokumentacije i birokratskih stvari treba poduzeti za darovni ugovor?

Hvala puno unaprijed.
emiter1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2009., 22:59   #108
hitno - darovni ugovor

Pozz,

sittuacija je ovakva, imam kuću staru u Lici i sad treba rješavati papire,

problem je što 1/5 udjela ima tetka koja živi u Argentini......

onda bi darovnim ugovorom dala svoj dio mami

Pitanje: di treba ići ovjeriti potpis (ugovor koji joj pošaljemo) i što joj je sve potrebno? nema hrvatsku putovnicu ako je to bitno....odselila se prije 40 godina i nikad nije dolazila

hvala
pazdrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 20:38   #109
Quote:
pazdrkan kaže: Pogledaj post
Pitanje: di treba ići ovjeriti potpis (ugovor koji joj pošaljemo) i što joj je sve potrebno? nema hrvatsku putovnicu ako je to bitno....odselila se prije 40 godina i nikad nije dolazila

hvala
Najbolje bi bilo na nekom hrvatskom konzulatu u Argentini, ali ako nije HR državljanka, mislim da ta opcija neće bit moguća...

Potpis na ugovoru može ovjeriti na mjestu gdje se u Argentini ovjeravaju potpisi (notar, sud ili neki njihov upravni organ)

u svakom slučaju gdje god da ovjeri svoj potpis, pored ovjere potpisa na ugovoru, potrebno je da na taj ugovor obavezno još pribavi potvrdu - Apostille, i to se obično dobiva na njihovom lokalnom sudu u mjestu gdje se ovjerava potpis...

Ako je ovjera na HR konzulatu, onda ne treba Apostille.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 20:44   #110
Quote:
emiter1 kaže: Pogledaj post
Prije nekoliko godina kupio sam manju nekretninu za koju sam dobio rješenje vlasništva ali ne i oslobođenje od poreza s obzirom da mi je to prva nekretnina koju posjedujem.

Sada mi roditelj želi darovnim ugovorom prepisati stan.

Moje pitanje i molim za savjet da li s obzirom na navedeno bi morao platiti porez na ovaj stan (jer mi je to 2 nekretnina) a i to bi bio darovni a ne kupoprodajni ugovor i koliko?

Šta sve od dokumentacije i birokratskih stvari treba poduzeti za darovni ugovor?

Hvala puno unaprijed.

Bez obzira koja ti je to nekretnina po redu, ako ti nešto daruje roditelj, na to darovanje se u RH nikada ne plaća porez na promet nekretnina, jer je prvi nasljedni red izuzet iz te porezne obveze.

Dakle, napišeš taj darovni ugovor, ovjerite ti i tvoj roditelj svoje potpise na tom ugovoru, i onda ugovor predaš na zk odjel nadležnog suda radi uknjižbe.

A što se tiće poreza, ispuniš formular porezne prijave za promet nekretnina, uz njega priložiš ovjereni preslik darovnog ugovora i preslik svoga rodnog lista, kako bi porezna uprava mogla utvrditi da ti je darovatelj ujedno i roditelj...i onda oni jednostavno ne razrezuju porez...i pritom je nebitno koja ti je to nekretnina po redu, i koliko je vrijedna i slično...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2009., 23:06   #111
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Najbolje bi bilo na nekom hrvatskom konzulatu u Argentini, ali ako nije HR državljanka, mislim da ta opcija neće bit moguća...

Potpis na ugovoru može ovjeriti na mjestu gdje se u Argentini ovjeravaju potpisi (notar, sud ili neki njihov upravni organ)

u svakom slučaju gdje god da ovjeri svoj potpis, pored ovjere potpisa na ugovoru, potrebno je da na taj ugovor obavezno još pribavi potvrdu - Apostille, i to se obično dobiva na njihovom lokalnom sudu u mjestu gdje se ovjerava potpis...

Ako je ovjera na HR konzulatu, onda ne treba Apostille.

štp znači taj apostille? di to dobije?
pazdrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 11:53   #112
Quote:
pazdrkan kaže: Pogledaj post
štp znači taj apostille? di to dobije?
Faktički ti je to "još jedan pečat" na tom ugovoru, koji se dobiva kod nadležnog suda u mjestu ovjere u toj zemlji gdje se ovjerava- dakle u tvom slučaju u Argentini.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2009., 20:03   #113
Hvala na odgovoru, ne znam ni sam što će biti na kraju.....nema našu putovnicu jer je otišla 60-tih godina.....evo danas sam diga rodni list njezin iz HR pa budem sve poslao pa nek vidi di i kako
pazdrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2009., 19:13   #114
Evo da se i ja uključim u raspravu.

1) 1995. godine mi je majka darovala stan, i napisala darovni ugovor koji nikad nije predan na gruntovnicu. Ovjeren je kod JB i vec 15 godina stoji u ormaru i ceka neke bolje dane.

2) U darovnom ugovoru ne pise kat. cestica nego samo oznaka stana, sifra objekta i adresa, jer u ono doba zgrada nije bila etazirana a parcela na kojoj je izgradjena se u katastru vodila kao njiva (Dugave). U medjuvremenu smo nabavili tabularnu izjavu od graditelja zgrade od kojeg je majka kupila stan 1980. i sve papire koji nam trebaju, ukljucujuci i kat. cesticu (k.o. zaprudski otok) i sve sve sve ama bas sve.

3) U medjuvremenu sam kupio jos jedan stan i uredno platio porez na njega jer mi nije prva nekretnina (tj. smatram se vlasnikom ovog iz 1995).

4) U vrijeme pisanja ugovora i darovanja nekretnine (1995) bio sam maloljetan. Mogu li maloljetnici biti stjecatelji nekretnina darovnim ugovorom?

5) E a sad bi se ja upisao kao vlasnik u gruntovnici.


E SAD.


1) Hoce li mi gruntovnica priznati darovni ugovor iz 1995?

2) Da li da pisem novi ugovor ili da formiram suplement ugovora (sa novim podacima, tabularnom izjavom i kojecim) i predam ga skupa sa ugovorom iz 1995. na upis u gruntovnicu, ili da se napravim englez i da pisemo skroz novi darovni ugovor?

3) Kako da prijavim porez (tj. NEporez) na darovanu nekretninu iz 1995?

4) U darovnom ugovoru iz 1995 ima par nebuloza, iako ga je pisao odvjetnik. Mogu li ja to ispraviti u suplementu ugovora?

Zahvaljujem.
Stropna Mačka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2009., 14:11   #115
u ovo drugo se ne bi šte mješati.....al moraš dignuti rodni list da dokažeš da ti je to majka i tad nema poreza
pazdrkan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 17:50   #116
Darovana kuća postoji li mogućnost poništenja!

Otac je prepisao bratu i meni pola kuće, a pola je na majci s time da nije naveo pravo uživanja nego ju je samo darovao. Postoji li mogućnost da mi oduzme pola kuće, jer sada nešto petlja sa nekom ženom pa mislim da bi to hito napraviti.
Trevor1309 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2009., 18:35   #117
Quote:
Trevor1309 kaže: Pogledaj post
Otac je prepisao bratu i meni pola kuće, a pola je na majci s time da nije naveo pravo uživanja nego ju je samo darovao. Postoji li mogućnost da mi oduzme pola kuće, jer sada nešto petlja sa nekom ženom pa mislim da bi to hito napraviti.
Hoćeš reći 1/4 kuće
DinamoBBB is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 12:41   #118
-------------------------------------------
Hoćeš reći 1/4 kuće
--------------------------------

Da ja i brat imamo svaki po 1/4 i mama 2 / 4. Ali to nije ni bitno samo me zanima dali može mi uzeti iako si nije dao pravo uživanja kada je prepisivao.
Trevor1309 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2009., 14:11   #119
ako je sve ovjereno kod javnog biljeznika, onda je to vase i nitko ti to ne moze uzeti. moze pokusati osporiti taj ugovor, ali to onda mora ici na sud i mora imati valjan razlog da to ospori (recimo da je ugovor napravljen pod prisilom). a sada da dodje i kaze ja sam se predomislio, mislim da to nece proci nigdje.
robihr is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2010., 13:24   #120
Quote:
robihr kaže: Pogledaj post
ako je sve ovjereno kod javnog biljeznika, onda je to vase i nitko ti to ne moze uzeti. moze pokusati osporiti taj ugovor, ali to onda mora ici na sud i mora imati valjan razlog da to ospori (recimo da je ugovor napravljen pod prisilom). a sada da dodje i kaze ja sam se predomislio, mislim da to nece proci nigdje.

Puno hvala!!!
Trevor1309 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:58.