Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2010., 09:48   #201
jel itko zna gdje ima za kupiti futrole za kuhinjske noževe? ali ne za svaki zasebno, kao za lovačke, već ona kožna futrola za više komada što se rola nadam se da kužite na šta mislim
gabOnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 11:01   #202
Quote:
gabOnica kaže: Pogledaj post
jel itko zna gdje ima za kupiti futrole za kuhinjske noževe? ali ne za svaki zasebno, kao za lovačke, već ona kožna futrola za više komada što se rola nadam se da kužite na šta mislim
Moj tata kupio kolekciju Dick-ovih noževa koje koristi samo u posebnim prilikama....
A do tih posebnih prilika sprema ih u kožnu, rolanu futrolu koju mu je sašio po mjeri jedan krojač. Sigurna sam da nije puno dao jer to njemu nebi bilo slično....
sakabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 11:06   #203
Quote:
sakabu kaže: Pogledaj post
Moj tata kupio kolekciju Dick-ovih noževa koje koristi samo u posebnim prilikama....
old school.. super

Quote:
sakabu kaže: Pogledaj post
A do tih posebnih prilika sprema ih u kožnu, rolanu futrolu koju mu je sašio po mjeri jedan krojač. Sigurna sam da nije puno dao jer to njemu nebi bilo slično....
a znaš možda gdje ima kože za kupiti? raspitivala sam se, al nisam baš ništa saznala
gabOnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 11:48   #204
Quote:
gabOnica kaže: Pogledaj post
a znaš možda gdje ima kože za kupiti? raspitivala sam se, al nisam baš ništa saznala
Zvala sam mamu da pitam....
Rekla mi je da je to tata otišao postolaru (koji rade cipele) jer oni imaju i kožu a i posebnu mašinu kojom to šivaju..... Pitala sam je i za cijenu ali mi je rekla da su to napravili još kad su bili dinari i da se ne sjeća!
Odi negdje pa pitaj.... a super je kaj ti to naprave točno po mjeri. Recimo, mom tati je napravio za 6 komada i svaki je druge veličine.....
sakabu is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2010., 13:16   #205
joj puno ti hvala! :

raspitat ću se još malo kod postolara, tenx
gabOnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 14:31   #206
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ako ćeš redovito održavati nož, tada ti je 471 nepotreban. Kupi 472 jer ima keramiku grit 1000 i 8000, što je idaalna kombinacija za oštrenje normalno vremenom i pravilnom uporabom zatupljenog noža (1000) i extra fino tzv "V" poliranje same oštrice (8000) koje možeš uporabiti svaki put prije posebno zahtjevnih rezanja kao carpaccio ili vrlo tankog narezivanja toplih pečenki sklonih raspadanju. 471 i grit 220 je za već oštećene oštrice. Obavezno pri oštrenju koristi plastičnu "šinu" na tupoj strani noža jer ti ona osigurava oštrenje pri stalno istim kutem od 15 stupnjeva.
Ovo je od bruseva dovoljno za potrebe kuhinje, ali ako se baviš i obradom većih komada mesa, pandlanjem, izkoštavanjem, filetiranjem, trebati ćeš još koji strogo namjenski nož i dijamantni štrajher.
kupio sam si neki dan kamen za ostrenje dlijeta (dvostrani) i na njemu pise A120 s jedne strane (mislim da je ta povrsina grublja) i A320 s druge strane. trazio sam po netu neku gradaciju tih kamena za ostrenje, ali ne mogu dokuciti jel taj kamen dovoljno dobar za ostrenje noza... naostrio sam jedan srednje kvalitetan noz i super je ostar, ali kako nemam iskustva ne znam da li ga unistavam ili je sve okej...

sto kazete?

e da, koliko kosta ovaj 472 kamen, barem odokativno?
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 19:41   #207
Quote:
karatas_os kaže: Pogledaj post
kupio sam si neki dan kamen za ostrenje dlijeta (dvostrani) i na njemu pise A120 s jedne strane (mislim da je ta povrsina grublja) i A320 s druge strane. trazio sam po netu neku gradaciju tih kamena za ostrenje, ali ne mogu dokuciti jel taj kamen dovoljno dobar za ostrenje noza... naostrio sam jedan srednje kvalitetan noz i super je ostar, ali kako nemam iskustva ne znam da li ga unistavam ili je sve okej...

sto kazete?

e da, koliko kosta ovaj 472 kamen, barem odokativno?
A 120 bi za sve visokokvalitetne noževe trebala biti pregruba jer je ispod 1000"grita", a to se upotrebljava kod noževa za mesarsku, a ne kulinarsku uporabu. Za usporedbu, kvalitetni Dick mesarski štrajheri (ovalni) bi bili otprilike te finoće.

Samom kamenu 420 ne znam cijenu jer sam ga dobio pri kupovini 3 Globalova noža na posebnom sniženju ali ne kod nas. Cijenu možeš saznati u "Papar i sol".
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 21:49   #208
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
A 120 bi za sve visokokvalitetne noževe trebala biti pregruba jer je ispod 1000"grita", a to se upotrebljava kod noževa za mesarsku, a ne kulinarsku uporabu. Za usporedbu, kvalitetni Dick mesarski štrajheri (ovalni) bi bili otprilike te finoće.
a A320? jel se te brojke 320/1000/8000 nalaze na istoj skali?

hvala na informaciji za sol i papar
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2010., 22:33   #209
jel može netko objasniti totalnom laiku koje karakteristike treba imati jedan dobar nož, i kakve noževe treba imati u jednoj prosječnoj kuhinji..

što je to što jedan dobar nož odvaja od loših?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 00:29   #210
Quote:
karatas_os kaže: Pogledaj post
a A320? jel se te brojke 320/1000/8000 nalaze na istoj skali?

hvala na informaciji za sol i papar
Ne. A320 je oznaka brus kamena, a skala od 1000 do 8000 "grita" je finoća površine brusa, te za što služi. Npr 200 grita je oznaka brus kamena za oštećene noževe, 1000 do 5000 za normalno zatupljene, a iznad toga je extra fini brus za konačno finiširanje brušenja. Npr. štrajher dijamantne površine od 10000 "grita"možemo upotrijebiti vrlo često, čim osjetimo i najmanju razliku u prodiranju noža, a bez opasnosti da ćemo oštetiti nož pod uvjetom održavanja pravilnog kuta.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2010., 07:42   #211
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne. A320 je oznaka brus kamena, a skala od 1000 do 8000 "grita" je finoća površine brusa, te za što služi. Npr 200 grita je oznaka brus kamena za oštećene noževe, 1000 do 5000 za normalno zatupljene, a iznad toga je extra fini brus za konačno finiširanje brušenja. Npr. štrajher dijamantne površine od 10000 "grita"možemo upotrijebiti vrlo često, čim osjetimo i najmanju razliku u prodiranju noža, a bez opasnosti da ćemo oštetiti nož pod uvjetom održavanja pravilnog kuta.
kontam ovaj dio da ti "griti" oznacavaju koliko je hrapava povrsina kamena i sve fine. medjutim koliko je grita onda ovaj A120/A320 kamen?

na http://www.nortonconsumer.com/upload...atalog-200.pdf sam naisao na ovu klasifikaciju:
ABRASIVE GRIT SIZE
C = coarse (A100, 37C100)
M = medium (A240, 37C150
F = fine (A320, 37C280)
S = Soft Arkansas (400-600)
H = Hard Translucent
Arkansas (1500-2000)
karatas_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 07:08   #212
Quote:
karatas_os kaže: Pogledaj post
kontam ovaj dio da ti "griti" oznacavaju koliko je hrapava povrsina kamena i sve fine. medjutim koliko je grita onda ovaj A120/A320 kamen?

na http://www.nortonconsumer.com/upload...atalog-200.pdf sam naisao na ovu klasifikaciju:
ABRASIVE GRIT SIZE
C = coarse (A100, 37C100)
M = medium (A240, 37C150
F = fine (A320, 37C280)
S = Soft Arkansas (400-600)
H = Hard Translucent
Arkansas (1500-2000)
Ja se ravnam prema ovoj podjeli i siguran sam da u kućanstvu nije potreban niti jedan drugi brus osim dvostrani 472 (1000/8000) i za neke noževe jedan vrhunski štrajher, a patim na to da su mi svi noževi kao skalpeli.
http://www.minosharp.jp/
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 10:15   #213
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
jel može netko objasniti totalnom laiku koje karakteristike treba imati jedan dobar nož, i kakve noževe treba imati u jednoj prosječnoj kuhinji..

što je to što jedan dobar nož odvaja od loših?
Sve ovisi za sto ti treba.

Za 90% potrebe kucnog kuhanja treba ti dva noza. Jedan univerzalni noz ostrice oko 20 cm (npr. http://www.manal.hr/Out/864.html ) i jedan noz za sjeckanje (ostrica viša od drske npr. http://www.manal.hr/Out/1251.html ). Obozavam ovaj noz za sjeckanje, stvarno mi je ubrzao pripremu hrane

Sto se kvaliteta noza tice, koliko para toliko muzike. Svi su nozevi ostri kad se kupe, medutim samo oni kvalitetniji duze ostaju takvi.

takoder jako bitno ako ne i najbitnije je odrzavanje noza.

i najbolji noz ce otupiti ako se ne odrzava. Noz nikako ne prati u perilici za sude i nakon svake uporade bi ga trebalo oprati u mlakoj vodi. (visoke temparature stete nozu te ga otupljuju.) Cuo sam da rezanja kiselih namirnica poput rajcice stete nozu ta ga odmah nakon takve uporabe treba ocistit...

Cuo sam da se noz najvise tupi kada se reze kruh . tako da bi za kruh bilo dobro koristit posebne nozeve napravaljene za to ( duga, nazubljena ostrica) (npr. http://images.outdoorpros.com/images...12211-1425.jpg)

isto tako bar jednom mjesecno ne bi bilo lose naostrit noz. Nozevi koji su zauvijek ostri su mitovi i sve nozeve treba ostriti s vremena na vrijeme.

Mislim da su za kucnu uporabu omjer ulozenog i dobivenog imaju Dick nozevi. imam ih par i nisu losi.
niko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2010., 21:10   #214
Quote:
niko1983 kaže: Pogledaj post
Sve ovisi za sto ti treba.

Za 90% potrebe kucnog kuhanja treba ti dva noza. Jedan univerzalni noz ostrice oko 20 cm (npr. http://www.manal.hr/Out/864.html ) i jedan noz za sjeckanje (ostrica viša od drske npr. http://www.manal.hr/Out/1251.html ). Obozavam ovaj noz za sjeckanje, stvarno mi je ubrzao pripremu hrane

Sto se kvaliteta noza tice, koliko para toliko muzike. Svi su nozevi ostri kad se kupe, medutim samo oni kvalitetniji duze ostaju takvi.

takoder jako bitno ako ne i najbitnije je odrzavanje noza.

i najbolji noz ce otupiti ako se ne odrzava. Noz nikako ne prati u perilici za sude i nakon svake uporade bi ga trebalo oprati u mlakoj vodi. (visoke temparature stete nozu te ga otupljuju.) Cuo sam da rezanja kiselih namirnica poput rajcice stete nozu ta ga odmah nakon takve uporabe treba ocistit...

Cuo sam da se noz najvise tupi kada se reze kruh . tako da bi za kruh bilo dobro koristit posebne nozeve napravaljene za to ( duga, nazubljena ostrica) (npr. http://images.outdoorpros.com/images...12211-1425.jpg)

isto tako bar jednom mjesecno ne bi bilo lose naostrit noz. Nozevi koji su zauvijek ostri su mitovi i sve nozeve treba ostriti s vremena na vrijeme.

Mislim da su za kucnu uporabu omjer ulozenog i dobivenog imaju Dick nozevi. imam ih par i nisu losi.
hvala na detaljnom odgovoru..
a gdje se oštre noževi? ne bih se pouzdala baš u sebe i brus, a nisam nikad vidjela radnju koja se time bavi
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2010., 09:51   #215
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
hvala na detaljnom odgovoru..
a gdje se oštre noževi? ne bih se pouzdala baš u sebe i brus, a nisam nikad vidjela radnju koja se time bavi
ma nije to tesko, samo se malo treba ustosit. skupo je nosit nekom majstoru da ti to izostri.

avo nasao sam na yoututbu filmic... mozda ti pomogne...

http://www.youtube.com/watch?v=syvvxx3eGpI
niko1983 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2011., 19:25   #216
ja sam odlucila kupit par dickovih noza. nasla sam na ovoj stranici i pare mo ok:
http://www.gastronomiebekleidung.de/...ocut-dick.html

mene zanima koje bi vi noze preporucili. npr. koja 3-4 noza bi trebala imat- za fileziranje, kruh....

hvala!
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 13:43   #217
Quote:
niko1983 kaže: Pogledaj post
Noz nikako ne prati u perilici za sude i nakon svake uporade bi ga trebalo oprati u mlakoj vodi. (visoke temparature stete nozu te ga otupljuju.)
Molim te daj malo pojasni ovo citirano, nekako mi ne djeluje uvjerljivo. Možda neki stručni link ili fizikalno objašnjenje o djelovanju tople vode na nehrđajući čelik.
Cijenim sve korisne info o vrstama noževa potrebnim u kuhinji, no ovo ne mogu shvatiti. Čuo sam već više puta tu usmenu predaju o čuvanju noževa od vruće vode.
Unaprijed hvala na odgovoru i objašnjenju.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 14:02   #218
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Molim te daj malo pojasni ovo citirano, nekako mi ne djeluje uvjerljivo. Možda neki stručni link ili fizikalno objašnjenje o djelovanju tople vode na nehrđajući čelik.
Cijenim sve korisne info o vrstama noževa potrebnim u kuhinji, no ovo ne mogu shvatiti. Čuo sam već više puta tu usmenu predaju o čuvanju noževa od vruće vode.
Unaprijed hvala na odgovoru i objašnjenju.
Zaista nisam nikakav stručnjak, ali ja sam na uputsvima održavanja noža vidjela "ne prati u perilici posuđa". Mislim da je do deterđenata, a ne do visoke temp.
Bubi Trubi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2011., 21:14   #219
ja sam jednog od 400 kn zeznula i ne pada mi na pamet više isprobavat

probaj i ti
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2011., 07:16   #220
žena mi je u perilicu stavila jedan dickov od 20 cm i iskrivio se, ko sablja, ali u stranu
__________________
buža mačićeva
loyzek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:37.