Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2008., 15:05   #1
Prolaktin, hipofiza

Pozdrav svima!

Čitam na netu kako ima dosta nas koji imamo problema s hormonima, povišenim prolaktinom, aknama, itd. Moj problem je u povišenom prolaktinu koji sam izregulirala bromergonom, sada pijem yasmin i imam redovio mengu, no ipak bih htjela provjeriti hipofizu, pogotovo jer mi je to preporučio internist jedne poliklinike na sistematskom. Trebam li imati strah da ipak imam nešto na hipofizi?
gardenm is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 19:21   #2
Quote:
gardenm kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Čitam na netu kako ima dosta nas koji imamo problema s hormonima, povišenim prolaktinom, aknama, itd. Moj problem je u povišenom prolaktinu koji sam izregulirala bromergonom, sada pijem yasmin i imam redovio mengu, no ipak bih htjela provjeriti hipofizu, pogotovo jer mi je to preporučio internist jedne poliklinike na sistematskom. Trebam li imati strah da ipak imam nešto na hipofizi?
Ne trebaš, (bar ja ne želim da se plašiš prije vremena ), evo, ja sam imala povišen prolaktin, ali na hipofizi nemam ništa i nadam se da će tako biti i kod tebe, da neće biti ništa

Normalno je da čovjek ima mali strah i kad ide popravljati zub, a kamo li kad ideš raditi MRI hipofize
Biće sve ok
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 22:57   #3
prolaktin, hipofiza

Vec 4 godine pijem bromergon zbog povecanog prolaktina i MR hipofize je pri dijagnosticiranju poremecaja pokazala da imam mikroadenom na hipofizi. Endokrinolog kod kojeg idem na kontrolu prolaktina svakih par mjeseci je rekao da to nije nista opasno, da ce se taj mikroadenom vjerojatno s vremenom povuci kad mi se izregulira prolaktin. Pod terapijom bromergonom mi je prolaktin u normali i nemam nikakvih problema, doktor mi je rekao da mogu bez problema zatrudnjeti, jedino da prestanem piti bromergon kad saznam da sam trudna jer se on u trudnoci sam izregulira.
bugaboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 09:25   #4
Quote:
bugaboo kaže: Pogledaj post
Vec 4 godine pijem bromergon zbog povecanog prolaktina i MR hipofize je pri dijagnosticiranju poremecaja pokazala da imam mikroadenom na hipofizi. Endokrinolog kod kojeg idem na kontrolu prolaktina svakih par mjeseci je rekao da to nije nista opasno, da ce se taj mikroadenom vjerojatno s vremenom povuci kad mi se izregulira prolaktin. Pod terapijom bromergonom mi je prolaktin u normali i nemam nikakvih problema, doktor mi je rekao da mogu bez problema zatrudnjeti, jedino da prestanem piti bromergon kad saznam da sam trudna jer se on u trudnoci sam izregulira.
....kažete da vam jepovećan prolaktin, koliko, jel i iznad referentnih vrijednosti. Ja sam nedavno radila hormone i prolaktin mi je bio 433 a ref. vrijedost je od 132-498, to je bio šesti dan ciklusa
slaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 11:38   #5
Quote:
slaki kaže: Pogledaj post
....kažete da vam jepovećan prolaktin, koliko, jel i iznad referentnih vrijednosti. Ja sam nedavno radila hormone i prolaktin mi je bio 433 a ref. vrijedost je od 132-498, to je bio šesti dan ciklusa
Meni je bio preko 1200...

to vaše je u granici normalnog
amis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2008., 15:25   #6
nisam sad dosta dugo radila provjeru prolaktina budući da sam na yasminu, ali znalo mi je biti jako povišen. odlučila sam otići kod endokrinologa, sad me zanima kakav je taj pregled, tj. isplati li mi se ići kod endokrinologa ako pijem yasmin. doktorica opće prakse mi nije htjela dati uputnicu za magnetsku, već mi je dala za endokrinologa i ako on ocjeni da je potrebno onda će me slati dalje.
gardenm is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2008., 16:41   #7
prolaktin

Quote:
slaki kaže: Pogledaj post
....kažete da vam jepovećan prolaktin, koliko, jel i iznad referentnih vrijednosti. Ja sam nedavno radila hormone i prolaktin mi je bio 433 a ref. vrijedost je od 132-498, to je bio šesti dan ciklusa
Prolaktin mi je bio oko 110, a ref. vrijednost je bila 4-30.
bugaboo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 17:41   #8
e super tema
kad su mi izbile akne sa 15, trebalo je dvije godine dok ne nadjem dermatologicu koja me prvo poslala ginekologu i endokrinologu na pretrage.
kak je ginic bio ok, endok. je naso super poviseni prolaktin, i pitao me da zasto se tolko uzrujavam i pizdim (sto mi je bilo tesko za skuzit posto sam isla u srednju skolu i nije da je ludnica od stresa bila).
anywayz, dali mi prvo roaccutane, a nakon par mjeseci me preselili na cilest. to je bila preporuka endokr. kad sam dobila cilest, imala sam 17 god.

e sad ja danas imam 23 godine i jos uvijek nisam prestala pilule pit jer me zivi strah napravit pauzu da mi se sve to ne vrati.
dobro sam se izmucila po svim tretmanima, i taj roccautan je nekaj prestrasnog.
jos uvijek mi se iz bliza vide mikro oziljci sta su akne ostavile, ali to rjesavam polako, tzv. hidricama, jednom vrstom peelinga.
i super mi je lice sad, svaka cast.

medjutim, zadnjih godinu i pol sam pocela pit yasmin i od ovog mjeseca sam se sama vratila opet na cilest. ginicka mi je rekla da ak mi yasmin bolje pasu da se slobodno prebacim, a meni je trebala godina i pol da skuzim svu silinu nuspojava. celulita u zivotu nisam tolko imala, isto jedem i po prilici isto vjezbam. nizak libido. ljenost. ali, ajde sama sam osla na yasmin jer su "sviiii presli na to".

jesu se vama akne vratile u pauzi?

svjesna sam da pauzu moram imat, makar, ginicka tvrdi da netrebam, a endokr. tvrdi da bi trebala, pa makar 6 mjeseci na pilulama, pa mjesec dana pauze. cisto da jajnici skroz ne "zaspe".

posto imam tek 23, i ideja zenidbe i djece mi je poprilicno daleka buducnost, naravno da mi je bitnije da mi je lice super. ali znam da je bitno i da zelim svoju djecu jednog dana.

kaj vi mislite?

fala
__________________
"I'm the epitome of this demonstration and I got the remedy"
novozelanđanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2008., 23:29   #9
Kaj se tiče pilula, budi na onima na kojima se najbolje osjećaš. Ako želiš na pauzu (ili ti kontracepcija nije bitna), možda bi bilo dobro da daš tijelu šansu da se malo odmori od svih tih hormona i počne samo funkcionirati. Možda te iznenadi!
Kristina19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 22:17   #10
Meni je u dvajstprvoj (dakle prije 10 godina) srecom brzo i efektivno otkriven mikroadenom hipofize, nakon toga, kao posljedica i policisticni jajnici. U tome je, osim vaseg odlicnog i informiranog ginekologa (kakvih je malo), apsolutni ekspert dr. Vizner (Vinogradska) koja je cijeli zivot provela baveci se tumorom hipofize i ostalim hormon. poremecajima. Operirana sam kroz nos, i nakon toga pila Diane, sada zadnjih godinu i pol Yasmin. Kad ih prestanem piti (rade regularne pauze) menga mi ne dolazi mjesecima (prl mi je i dalje povisen, imam sicusni iscjedak iz dojke povremeno, jajnici me rasturaju od bolova), lose se osjecam, vrate mi se brojne druge popratne pojave (aknice u podrucju celjsne kosti i na dekolteu...) i odvratno sam nervozna.

Ako bilo koja od vas ima prl visi od granica obavezno neka se posavjetuje sa strucnjacima samo za to podrucje, jer dabroston, bromergoni i ostala sranja ce vas unistiti. I mene su s tim filali mjesecima prije operacije, pomoglo nije, ali moras biti pokusni kunic radi znanosti, neka... hehe. dakle, MR ili CT hipofize jedino vam moze rijesiti nedoumice, a mikroadenome lijeciti godinama tim otrovima mislim da nije pametno i ima brojne druge posljedice.
FlyGoodBye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 22:24   #11
Quote:
bugaboo kaže: Pogledaj post
Vec 4 godine pijem bromergon zbog povecanog prolaktina i MR hipofize je pri dijagnosticiranju poremecaja pokazala da imam mikroadenom na hipofizi. Endokrinolog kod kojeg idem na kontrolu prolaktina svakih par mjeseci je rekao da to nije nista opasno, da ce se taj mikroadenom vjerojatno s vremenom povuci kad mi se izregulira prolaktin. Pod terapijom bromergonom mi je prolaktin u normali i nemam nikakvih problema, doktor mi je rekao da mogu bez problema zatrudnjeti, jedino da prestanem piti bromergon kad saznam da sam trudna jer se on u trudnoci sam izregulira.
Nadam se da ce ti ta terapija uspjeti, ali ne zaboravi barem 1 godisnje traziti CT ili Mr hipofize, jer se meni pod terapijom, a prije nego sam legla pod kirurski noz, u samo 4 mjeseca tumorcic udvostrucio, a neurokirurzi su bili zapanjeni kad su vidjeli kod operacije da je i puno veci nego su mislili i vijdeli na snimkama. Ne znam kako podnosis bromergon, ali stvar je fuj. PRL ce ti se jedino i onda izregulirati kada ti mikroadenom nestane, a da li ces to uspjet samo terapijom tim otrovom, nisam sigurna...
Svakako javi i pitaj ako kaj treba! Sretno i ne daj se!!
FlyGoodBye is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2008., 01:04   #12
Go imam istiot problem, skoro 6 godini primam terapija za mikroadenom na hipofiza, se zapocna so ogromna glavobolka i neredoven ciklus. Pocnav so bromergon 1 godina no mn bese loso, nizok pritisok... veke 5 g sum na dostinex. MR pravam sum pravela 3 pati, nema nikakvi promeni, prolaktinot i ciklusot se normalni dolgo vreme, mi rekoa deka lecenjeto moze da trae 7 god no eve se blizat, a mikroadenomot si stoi, ne raste no i ne isceznuva. Me interesira dali kaj nekoj isceznal bez operacija...ste slusnale li takvo nesto...
donaspa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 13:30   #13
imam 17 god i policisticne jajnike,i povisen prolaktin.doktor mi je pripisao kontracepcijske pilule ili diane ili yasmin i mene je strah,jer ipak imam god koliko imam i vodim racuna o tome kako izgledan.a kontracepcijse pilule moran piti dok se ne odlucim na trudnocu,sto u mom slucaju moze biti tek za 10 god....sve nalazi hormona secera inzulina,magnetska,eeg,ma sve mi je super,i neman pristice,nisam dlakava,normalne sam tezine,neman iscjedak iz dojki nista...
ninica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:42   #14
Quote:
ninica18 kaže: Pogledaj post
imam 17 god i policisticne jajnike,i povisen prolaktin.doktor mi je pripisao kontracepcijske pilule ili diane ili yasmin i mene je strah,jer ipak imam god koliko imam i vodim racuna o tome kako izgledan.a kontracepcijse pilule moran piti dok se ne odlucim na trudnocu,sto u mom slucaju moze biti tek za 10 god....sve nalazi hormona secera inzulina,magnetska,eeg,ma sve mi je super,i neman pristice,nisam dlakava,normalne sam tezine,neman iscjedak iz dojki nista...
ne znam kakve veze pilula ima s tvojim izgledom. nećeš se izdeformirati i pretvoriti u čudovište ako ih počmeš piti. neke će ti bolje odgovarati, neke lošije - a ako na neke i reagiraš (celulit, akne...pretpostavljam da si na to mislila) sve se to unormalizira kad nađeš terapiju koja ti paše.
I kontracepciju možeš piti sve do menopauze valjda, samo se moraju periodični prekidi napraviti i to isključivo zbog toga jer pod pilulama jajnici izgube svoju aktivnost pa da ih se prodrma iz sna
lotus_flower is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 21:39   #15
znam sve,ali eto sama pomisao na to me zastrasuje,pogotovo zato sto nisam imala spolne odnose,i neznam sto ce biti onda kad se jednog dana odlucim z atrudnocu i koliko ce mi za to tribati...
ninica18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 20:37   #16
Pozdrav svima!
Evo čitam sve ove postove pa da podijelim i ja svoje probleme s nekim...
Imam 21 godinu, i zbog neredovitih i bolnih menstruacija od svoje 17. godine pijem kontracepcijske pilule. Moram napomenuti da prije početka uzimanja pilula nisam napravila apsolutno nikakve pretrage, (osim onog kod ginekologa), jednostavno me žena nije nikuda poslala, niti je uzela kakvu obiteljsku anamnezu, niti mi je pregledala grudi, ništa.
Prve dvije godine sam koristila Trinovum, ali iz dosada neutvrđenih razloga odjednom su se pojavili strašni bolovi u donjem dijelu trbuha i sukrvavi iscjedak, međutim moja doktorica je inzistirala da nastavim s uzimanjem pilula i razlog je tražila u upali mokraćnih puteva ili čak apendiksa. Bolovi su trajali gotovo tjedan dana a krvarenje je postajalo sve jače. Tada je konačno predložila da prekinem s Trinovumom i od početka sljedećeg ciklusa počnem trošiti Diane 35. Čim sam prekinula uzimati Trinovum i bolovi su prestali. Međutim, nakon tog (neobjašnjenog) krvarenja, menstruacija nije dolazila puna tri mjeseca. Nakon terapije Dabrostonom, počela sam s Diane. Sve je od tada bilo u redu.
Ali... Sada se javio novi problem. Da ne duljim u nedogled, imam blago povišen prolaktin (ako se dobro sjećam, vrijednost je 791 na sedmi dan ciklusa, ali nemojte me baš držati za riječ, a do nalaza sam došla samoinicijativno moleći doktoricu da mi da uputnicu jer sam primjetila blagi iscjedak kod tuširanja) i radi toga sam morala prestati i sa Diane. Dobila sam uputu "nikakve hormone kroz dva mjeseca a onda ćemo opet provjeriti prolaktin". A menstruacija mi ne dolazi već 3 mjeseca (pretpostavljam da je radi povišenog prolaktina, ili se varam? ). Ja se dobro osjećam, nemam bolova ni bilo kojih drugih smetnji, osim povremnih blagih grčeva kao pred menstruaciju. Nemojte misliti da nisam pokušala ranije otići kod doktorice, trebala sam otići po uputnicu za novo vađenje krvi prije mjesec dana, ali bila je na bolovanju i tek sam se za sutra uspjela naručiti... Evo sutra idem, pa ću znati na čemu sam... Samo me zanima ima li netko sa sličnim iskustvima, i kako je sve na kraju ispalo?
Žao mi je što je post ovako dugačak ali zaista više ne znam šta da radim... Samo bih htjela da se nekako sve riješi i da mogu biti mirna, jer zaista je grozno kad neznaš što se dešava u tvom tijelu... I nemojte mi zamjeriti ako sam ispala glupa, ali ginekologija i endokrinologija baš i nisu moja područja...
nespretna is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 22:11   #17
Draga nespretna,
kao prvo nitko ti tu neće zamjerit na ičemu jer sve nekako dijelimo i iznosimo svoja iskustva i nitko baš nije stručnjak za ginekologiju i endokrinologiju .
ja sam isto nedavno vadila nalaze zbog iscjedka iz dojke s tim da nisma imala problema s izostankom mjesečnice i prije nego sam počela uzimat pilule.to što ti veliš da nemaš mengu već 3 mjeseca ti je možda od toga što ti jajnici još nisu sasvim profunkcionirali nakon pilula pa treba duže vremena da dobiješ mengu,iako mislim da je to dosta dug period i da bi se trebala obratit ginekologici jer se daju neke tablete za izazivanje mjesečnice ukoliko je nisi dobila duže vrijeme,ako se ne varam.ja sam svoju mengu nakon prestanka uzimanja pilula dobila nakon nekih 40 dana.
Ono što sam htjela reć je da i ja imam prolaktin oko 780(duplo više od gornje granice) i dobila sam uputnicu za endokrinologa koji bi me onda trebao uputit na mr zbog mogućnosti postojanja adenoma.
Nemoj se sad preplašit i mislit najgore,jednostavno se smiri da ti prolaktin još više ne raste i pričekaj nalaze.
sretno
anjich is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 06:22   #18
pa u načelu ono koji imaju nešto na hipofizi (tipa kvržice ili nečeg trećeg) imaju problema sa začećem. kao i kod povišenog prolaktina
Ali i to se da regulirati.

Otiđite na magnetsku rezonanciju hipofize, te na vađenje prolaktina iz krvi
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 22:13   #19
Hvala anjich, evo i ja sam danas dobila svoju uputnicu najprije za vađenje krvi a onda dalje, pa se nadam da će se nešto riješiti!
nespretna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2008., 12:56   #20
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
pa u načelu ono koji imaju nešto na hipofizi (tipa kvržice ili nečeg trećeg) imaju problema sa začećem. kao i kod povišenog prolaktina
Ali i to se da regulirati.

Otiđite na magnetsku rezonanciju hipofize, te na vađenje prolaktina iz krvi
kako nesto na hipofizi (KAKVA KVRZICA; STA TRECE) ja imam adenom hipofize i NEMAM problema sa zacecem, ali sam imala dok je prolaktin bio povisen!
sarajkaa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.