Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.05.2014., 13:18   #161
davno nisam pokušala s kuk. krupicom s placa ...zadnji put nije mi bio baš nešto.
al probat ću sad kod bake Jele (hvala Pellaprat za info)

ja kupujem tu dugokuhajuću palentu u DMu, skupa je poprično (16kn pola kile), ali je izvrsna, nisam bolju jela
indian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 19:27   #162
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Kada želite pravu domaću puru / palentu onda kupite brašno, a ne griz.
nekvotani dio posta korisno kao i uvijek

a kvotani: podsjetilo me na neko međimursko jelo. exexexex cimerica je spremala ovako: na maslacu (?) par žlica kuk.brašna provrti dok ne postane crvenkasto. dolije mlijeko uz puno miješanja dok ne ubije grudice. malo šećera i eto doručka njene mladosti.

meni iz dalmacije je to bilo Sf, čak i skuhati išta mi je bio sf.
ali sam nekim čudom zapisala recept. i nedavno probala u par navrata. i nikad nisam uspjela ubiti grudice. čak sam upregnula i mikser u očaju al bilo je pregusto pa sam brzo odustala. očito neka greška u koracima. kako uliti mlijeko? hladno, polako? vruće naglo? hladno naglo, vruće polako, di je kvaka?? kako je ona dobila glatku smjesu, ne sjećam se.

i došla sam još pitati za proju. nekidan asm ulovila par kadrova na tvu, bila valjda neka emisija o selu. protvan obilno namaščen svinjskom masti. ulila puca tu neku proju. pa u to žlicom stavljala neku smjesu kajmaka i nešto što nisam čula (sir, vrhnje nešto takvo), onako u grumenima,bez miješanja. pa u peć (na drva).

ima tko ideju što sam ja to vidila?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 21:50   #163
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
a kvotani: podsjetilo me na neko međimursko jelo. exexexex cimerica je spremala ovako: na maslacu (?) par žlica kuk.brašna provrti dok ne postane crvenkasto. dolije mlijeko uz puno miješanja dok ne ubije grudice. malo šećera i eto doručka njene mladosti.


i došla sam još pitati za proju. nekidan asm ulovila par kadrova na tvu, bila valjda neka emisija o selu. protvan obilno namaščen svinjskom masti. ulila puca tu neku proju. pa u to žlicom stavljala neku smjesu kajmaka i nešto što nisam čula (sir, vrhnje nešto takvo), onako u grumenima,bez miješanja. pa u peć (na drva).

ima tko ideju što sam ja to vidila?
ne znam....meni ovo kaj je cimerica kuhala udara na kuruznu juhu, a što se proje tiče, jela sam pravu, srbijansku proju koja se radi vrlo jednostavno, ovako: http://www.coolinarika.com/recept/obicna-proja-ii/

a sve ono ostalo što google izbacuje pod proju meni je zlevka

gledala si 7 žena koje se međusobno ugošćavaju, žive na selu i kuhaju lokalne specijalitete iz vlastitih namirnica.
mislim da je ova s projom bila iz baranje
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2014., 08:23   #164
ahaa. ja sam mislila da su proja i zlevka jedno te isto!
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 18:35   #165
Baš me zanima razlika između žganaca, palente, a mogli bi tu uključiti i puru.
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 19:11   #166
Palenta se radi od finije mljevenog brasna pa ima kremastiju strukturu.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 20:01   #167
Kako se u Dalmaciji naziva jelo od kuhanog krupnije mljevenog kukuruznog brašna?
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 20:27   #168
Naziva se "nije gofno, neg se pas....itd."
DeeJay Dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 23:12   #169
Quote:
AndrejX kaže: Pogledaj post
Palenta se radi od finije mljevenog brasna pa ima kremastiju strukturu.
Znači kad ju ohladiš, narežeš na šnite i zapečeš na gril tavi onda više nije palenta jer je izgubila kremoznu teksturu ? A kad Zagorec dobro samelje kuruzu i prosije brašno i doda više putra onda više ne jede žgance nego palentu jer su mu žganci ispali kremozni.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 00:23   #170
Ne zaboravimo kačkavalj!
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 08:34   #171
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Ne zaboravimo kačkavalj!
Ne kužim.

Da nisi mislio na kačamak ?
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 08:45   #172
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Ne kužim.

Da nisi mislio na kačamak ?
potejto, potato!
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 10:39   #173
Kačkavalj je sir
Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 11:32   #174
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
potejto, potato!
Neka cvjeta stotinu cvjetova !
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 14:06   #175
Nego komplicirate.

Pocela sam kuhati palentu, u Istri imamo palentu, tako da je uspem u hladnu vodu, mijesam dok ne prokljuca i kuham jos par minuta. Puno je bolja nego kad se uspe u kljucalu vodu. Ohladenu drugi dan ako ostane grilam.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 16:07   #176
Da li sam živio u zabludi?

Naime mislio sam da ima instant krupica, i normalna prijesna krupica. Instant je brzo gotova, a prijesna recimo 15 minuta se kuha.

Ali gledam tako recepte online, američke, svi kuhaju sat vremena.

Da li je onda ovo što sa ja mislio da je prijesna, nešto između, ili zapravo ja kuham prijesnu kraće?
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 16:24   #177
Quote:
Sheshirdzhija kaže: Pogledaj post
Da li sam živio u zabludi?

Naime mislio sam da ima instant krupica, i normalna prijesna krupica. Instant je brzo gotova, a prijesna recimo 15 minuta se kuha.

Ali gledam tako recepte online, američke, svi kuhaju sat vremena.

Da li je onda ovo što sa ja mislio da je prijesna, nešto između, ili zapravo ja kuham prijesnu kraće?
Ovisi o sorti, o tome koliko je krupno mljeveno, obradi, nacinu kuhanja itd.
Rekao bih da ovisno o svemu ovom gore za instant treba 1-5min, za obicnu 30-60min.

Ako bolje pogledas vidjet ces da je kod Amera palenta redovno vrlo grubo mljevena pa ne cudi i duze kuhanje.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2021., 18:55   #178
Ma gledam npr Tena. Na njoj piše 10 min.
Sheshirdzhija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2021., 01:55   #179
Sve kod nas po ducanima je instant verzija, ili vrlo sitno mljevena ili i prethodno skuhana, to se sve kuha unutar 10min. Nisam stvarno kod nas naletio ni na jednu grublju ili sirovu osim na placevima. Ali kazem ovisi stvarno jako o tom koliko je krupno mljevena i kojim nacinom kuhas. Npr.ameri koriste grubo mljevenu krupicu, kad takvu palentu kuhas onda kad dodje voda do vrenja ti mijesas ali palenta se ne zgusnjava nego imas krupne komadice mljevenog kukuruza i treba dosta vremena da se voda upije i skrob krene zgusnjavati pa se cak i kremasta palenta dugo kuha. S druge strane mi pak i kad meljemo sitnije cesto i radimo drugacije, stavljamo manje vode pa treba duze vremena zrnima da se palenta hidratizira i zeljeni rezultat je puno cvrsci, hrapav, kuhaca moze stajati uspravno zabijena pa i u nasim receptima mozes cesto naci vrlo dugo vrijeme kuhanja.
Ove sve ducanske verzije se mogu komotno ubacit u zeljenu kolicinu hladne vode, lagano pocet mijesat kad se voda krene zagrijavati, zaciniti, malo jos mijesati kad prokuha i gotovo. Sirovu palentu zakuhati na stednjaku (ili u mikrovalnoj za brzu verziju ali malo je drugacija tekstura) i kad se zgusne prebaciti u pecnicu nek se kuha i isparava na nizoj temperaturi do zeljene teksture, a za nesto kremastiju verziju moze ista stvar ali sa stednjaka prebaciti u pressure cooker/instant pot jer se tako potpuno skuha bez gubitka tekucine.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2022., 19:05   #180
Palenta, pura, cornmeal itd.

Pozdrav. Imam par pitanja u vezi pure pa bi volio da mi odgovorite.

Ja puru odnosno palentu pravim od kukuruznog brašna. Tamo piše da 100 grama ovog brašna ima 350 kalorija.

Uzmem tih 100 grama brašna (sve vagam), stavim malo soli i dodam vodu.

Na kraju dobijem nekih 300-400 grama gotovog proizvoda to jest pure.

Mene sad zanima da li je kalorijska vrijednost ostala i dalje 350 ili je porasla?
__________________
Sjećanje mi snagu daje...
Winston Smith is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:43.