Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Posao i karijera > Iza katedre

Iza katedre Rad i bivstvovanje u sustavu znanosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.07.2016., 09:42   #81
Quote:
Stingray kaže: Pogledaj post
SAD je to prilicno lose rijesila, barem po meni. Dok ne dodjes na tenured track (ako ikad dodjes), u biti si potrcko stalnim profesorima. Pa i asistent do mirovine......
Otkad to? Tenure track je apsolutno najbolji izum probira kvalitete, daleko bolji od njemačkog c2,c3 sustava gdje stvarno do mirovine možeš bit potrčko. Otkad su to tenure track pozicije u US "potrčko" tenure pozicijama? Pa tenure može trajati samo neko vrijeme....
Slažem se s time da ovo bez obveze napredovanja nije dobro, ali nije bilo dobro niti ono prije gdje su svi došli do redovitog u nekoliko godina zbog nikakvih kriterija i to u pravilu u najslabijim znanostima. Kaj se tiče ove obveze oko 1 sat tjedno, ne znam gdje je to tako, kod nas riknemo od obaveza jer uopće nema asitenata i novaka. Općenito mislim da mi imamo previše pozicija a premalo graduate studenata pa u nedostatku studenata tovarimo nastavnike.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2016., 00:40   #82
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Slažem se s time da ovo bez obveze napredovanja nije dobro, ali nije bilo dobro niti ono prije gdje su svi došli do redovitog u nekoliko godina zbog nikakvih kriterija i to u pravilu u najslabijim znanostima. Kaj se tiče ove obveze oko 1 sat tjedno, ne znam gdje je to tako, kod nas riknemo od obaveza jer uopće nema asitenata i novaka. Općenito mislim da mi imamo previše pozicija a premalo graduate studenata pa u nedostatku studenata tovarimo nastavnike.
Da, slazem se sa time da nije bilo dobro. Danas ima redovitih profesora koji su daleko mladji od mene, sa minimalnim brojem radova i ostalog potrebnog, i to samo zato sto su se zaposlili u prikladnom trenutku prije cca 10-12 godina i svake 3 godine prijevremeno napredovali. No kriteriji danas nisu nista znacajnije strozi. Jedino sto trenutno sprecava napredovanje i najslabijih i najboljih su koeficijenti, a ne visoki kriteriji (bar ne u mojem, biotehnickom podrucju).

Sto se opterecenja tice, nisam spomenuo 1 sat tjedno, ali recimo 2-3 je cisto moguce (i desava se). Recimo moj kolegij u zimskom semestru je 15+15+15 (predavanja, seminari, vjezbe). Ukupno je to 3 sata tjedno tijekom 15 tjedana (od kojih jedan mogu odraditi tehnicari). Da sam to ispredavam, to je nekih preko 70 sati nastavnog opterecenja. Kad bih zelio biti kreativan, mogao bih si samo sa tim predmetom u jednom semestru pokriti barem 150 sati (ima dosta studenata, pa se vjezbe podijele u 7-8 grupa po 10 studenata, a ionako ih moraju sami odraditi prema uputama i uz nadzor laboratorijskih tehnicara). A tu su i poslijediplomski kolegiji, gdje na satnici 15+15+15 ili slicnoj imas 5-10 studenata, i sve odradis u tjedan dana koliko traju predavanja.
Dakako, i ja riknem od obaveza, jer tako ne zelim raditi, pa onda odradjujem trenutno 5 kolegija. Asistenti jedino drze vjezbe da si pokriju tih 150 sati, ali vec i to je spas
Stingray is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2016., 10:02   #83
nije mi jasna jedna stvar, a povezana je s odredbom novog zakona po kojoj se ne mora napredovati

kako onda ide s izborima/ugovorom? Koliko vidim vijeća područja još uvijek daju potvrde o izboru na određeno vrijeme (5 godina). Ako nema koeficijenta i samim time ni radnog mjesta, jel to onda znači da se provodi izbor u znanstveno-nastavno zvanje, ali bez radnog mjesta? I onda za 5 godina opet?

Hipotetski, znači li to da se može imati izbor u redovitog profesora u trajnom zvanju, a biti na radnom mjestu docenta?
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 19:04   #84
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
nije mi jasna jedna stvar, a povezana je s odredbom novog zakona po kojoj se ne mora napredovati

kako onda ide s izborima/ugovorom? Koliko vidim vijeća područja još uvijek daju potvrde o izboru na određeno vrijeme (5 godina). Ako nema koeficijenta i samim time ni radnog mjesta, jel to onda znači da se provodi izbor u znanstveno-nastavno zvanje, ali bez radnog mjesta? I onda za 5 godina opet?

Hipotetski, znači li to da se može imati izbor u redovitog profesora u trajnom zvanju, a biti na radnom mjestu docenta?
Ne. Ne možeš napredovati u znanstveno-nastavnom zvanju ako nema koeficijenta pa se ne može niti provoditi natječaj za više zvanje na poziciji nižeg zvanja. Dakle možeš do penzije bit docent iako imaš ispunjene kriterije za savjetnika/red. profesora. Znanstveno-nastavno zvanje je određeno radnim mjestom... na sveučilištu jasno.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2016., 19:56   #85
Provodi se samo znanstveni izbor, a nastavni miruje do pojave razlike koeficijenta...nečiji otkaz, penzija...ili čudo da MZOS odobri razliku. Nije da je nemoguće, kod nas je odobrena razlika za jednog višeg predavača da prijeđe u docenta.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 09:42   #86
dobro, ali šta onda nakon isteka 5 godina od potvrde na vijeću područja (mislim na državne fakultete)?

Vijeća područja i dalje izdaju potvrde na pet godina, šta kada to vrijeme istekne i npr nema koeficijenta za više zvanje, šta si onda? Tehnički više nisi u nastavnom zvanju, a ono ti je nužno za radno mjesto?

Je li se dogodila takva situacija u praksi?
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 09:55   #87
Vijeće područja ili Matični odbor? Znanstveni izbor provodi Matični odbor na AZVO-u, nastavni izbor potvrđuje Vijeće područja i Senat. Nakon 3 godine možeš ići u izbor u više znanstveno zvanje na vlastiti zahtjev (ali moraš imati uvjete za jedno više od onog kojeg tražiš, dakle za savjetnika, ako tražiš za višeg suradnika). Nakon 5 godina ideš jer moraš, znanstveni izbor nema veze s nastavnim. U znanstveni idu i ljudi na institutima. Jedino ne možeš u nastavni, ako nemaš provedeni znanstveni. U istom nastavnom zvanju ostaješ dok se ne otvori prostor za napredovanje. Ili dok ne stekneš uvjete ako ih slučajno nisi imao, pa si išao u reizbor u isto zvanje. Znanstveno-nastavna radna mjesta su na neodređeno. Jedino je problem iz višeg asistenta u docenta.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 10:19   #88
Na potvrdi vijeća područja izrijekom piše da je izbor u znanstveno-nastavno zvanje (docent, izv. prof., redoviti prof.) na 5 godina. I nakon novog zakona se izdaju takve potvrde, ne na neograničeno. S druge strane, znanstveno zvanje je neograničenog roka, tu nemaš obvezu ići dalje
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2016., 11:36   #89
Docent, izvanredni profesor, redovni profesor su nastavna zvanja. Stručni suradnik, viši stručni suradnik i znanstveni savjetnik su znanstvena zvanja. U nastavno zvanje se izabire prema uvjetima Rektorskog zbora i to provodi Vijeće područja pri Sveučilištu. U znanstveno zvanje se izabire prema uvjetima Nacionalnog vijeća za znanost i to provodi Matični odbor pri AZVO-u. Nastavno mjesto dobivaš na 5 godina i u tih 5 godina moraš ostvariti uvjete za više znanstveno zvanje. Ako to ne ostvariš ideš u reizbor prvo znanstvenog, pa nastavnog zvanja. Ako nema mjesta/koeficijenta za nastavno, ti opet moraš provesti znanstveno. Ako niti nakon reizbora ne ostvariš uvjete za više znanstveno zvanje, trajno ostaješ u zvanju u kojem si prvobitno izabran. No onda više ne možeš napredovati u nastavnom zvanju. Ako si izabran u više znanstveno zvanje bez nastavnog to ti ne utječe na plaću jer je plaća definirana nastavnim, a ne znanstvenim izborom. Možeš biti docent s izborom znanstvenog savjetnika. Kad jednom dobiješ nastavno zvanje, ako i ne ostvariš uvjete za napredovanje ili nema koeficijenta za napredovanje, ne dobivaš otkaz. Samo si tu gdje jesi.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 13:30   #90
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Docent, izvanredni profesor, redovni profesor su nastavna zvanja. Stručni suradnik, viši stručni suradnik i znanstveni savjetnik su znanstvena zvanja. U nastavno zvanje se izabire prema uvjetima Rektorskog zbora i to provodi Vijeće područja pri Sveučilištu. U znanstveno zvanje se izabire prema uvjetima Nacionalnog vijeća za znanost i to provodi Matični odbor pri AZVO-u. Nastavno mjesto dobivaš na 5 godina i u tih 5 godina moraš ostvariti uvjete za više znanstveno zvanje. Ako to ne ostvariš ideš u reizbor prvo znanstvenog, pa nastavnog zvanja. Ako nema mjesta/koeficijenta za nastavno, ti opet moraš provesti znanstveno. Ako niti nakon reizbora ne ostvariš uvjete za više znanstveno zvanje, trajno ostaješ u zvanju u kojem si prvobitno izabran. No onda više ne možeš napredovati u nastavnom zvanju. Ako si izabran u više znanstveno zvanje bez nastavnog to ti ne utječe na plaću jer je plaća definirana nastavnim, a ne znanstvenim izborom. Možeš biti docent s izborom znanstvenog savjetnika. Kad jednom dobiješ nastavno zvanje, ako i ne ostvariš uvjete za napredovanje ili nema koeficijenta za napredovanje, ne dobivaš otkaz. Samo si tu gdje jesi.
Nije mi ovo jasno..... ako si docent i prođe ti 5 godina ideš u reizbor, za njega moraš zadovoljiti nekakve uistinu minimalne kriterije mislim rekotrskog zbora i to je to, Znanstveni reizbor ne postoji. Ne sjećam se da sam negdje vidio bilo kakvu obavezu ispunjavanja kriterija za više zvanje ako ideš u reizbor u postojeće.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 14:46   #91
Moj ex prof kad je išao u reizbor izvanrednog (nije imao uvjete za znanstveni izbor), slao je MOST i dobio potvrdu da je izabran na još 5 god u višeg suradnika, a više mu nije ni trebalo jer je 2011. je išao u penziju. To je bilo negdje 2009.-2010. To znam 100% jer sam mu ja slagala dokumentaciju i MOST. Tome služe asistenti.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 17:03   #92
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Moj ex prof kad je išao u reizbor izvanrednog (nije imao uvjete za znanstveni izbor), slao je MOST i dobio potvrdu da je izabran na još 5 god u višeg suradnika, a više mu nije ni trebalo jer je 2011. je išao u penziju. To je bilo negdje 2009.-2010. To znam 100% jer sam mu ja slagala dokumentaciju i MOST. Tome služe asistenti.
E da, al onda je zakon bio drugačiji jer si maksimalno mogao biti dva puta izabran u isto zvanje. Međutim tada čim si zadovoljio uvjete za više išao si u više zvanje bez prepreke. Sad toga više nema. Sad nema obveze napredovanja u više zvanje ali nema niti automatizma napredovanja u više znanstveno-nastavno zvanje kad zadovoljiš uvjete. Moraš čekat koeficijent.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2016., 19:00   #93
Moje je mišljenje da ako u 5 godina ne možeš ostvariti minimalne uvjete za izbor u više zvanje, da ti nije ni mjesto u znanosti...kakvi mrtvi reizbori. Razumijem mirovanja zbor trudnoća, bolesti i sl., ali kod mene većina spava 3,5 godine pa onda vrište i žicaju nadopisivanja, potvrde i sl. I onda kad vidiš da napredovanje ovisi o trenutno raspoloživom koeficijentu i tko ima sreće da mu se 5 god okrene u pravom trenu...ma bolje da prekinem prije nego dobijem ban.
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 10:12   #94
Quote:
°bubamara° kaže: Pogledaj post
Docent, izvanredni profesor, redovni profesor su nastavna zvanja. Stručni suradnik, viši stručni suradnik i znanstveni savjetnik su znanstvena zvanja.
samo ispravak - znanstvena zvanja su znanstveni suradnik, viši znanstveni suradnik i znanstveni savjetnik
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 10:18   #95
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
E da, al onda je zakon bio drugačiji jer si maksimalno mogao biti dva puta izabran u isto zvanje. Međutim tada čim si zadovoljio uvjete za više išao si u više zvanje bez prepreke. Sad toga više nema. Sad nema obveze napredovanja u više zvanje ali nema niti automatizma napredovanja u više znanstveno-nastavno zvanje kad zadovoljiš uvjete. Moraš čekat koeficijent.
jedina stvar koja mene zbunjuje u tom kontekstu je kako je to regulirano ugovorom o radu jer svi koje sam ja gledala spominju rokove, a oni raniji i obvezu izbora u više znanstveno-nastavno zvanje

također, vijeća područja daju potvrde na određeno vrijeme (5 godina). Šta si po isteku toga? Znam da su procesi izbora odvojeni (prošla sam te procedure), ideš u znanstveno zvanje ali što je s nastavnim? Ideš li u neki ponovni izbor (jer nema koeficijenta, a ne zato jer nisi ispunio uvjete) ili to jednostavno ostaje u nekoj sivoj zoni (regulirano npr nekom odlukom)

Taj dio mi je nejasan, dosadašnju proceduru izbora znam kako ide, isto tako znam dosta redovitih u trajnom s relativno malo radova, kroz ubrzane izbore svake tri godine ...
__________________
Zar stvarno misliš da razumijen to šta iman u glavi .. :-*
sunčica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2016., 13:12   #96
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
samo ispravak - znanstvena zvanja su znanstveni suradnik, viši znanstveni suradnik i znanstveni savjetnik
Imaš pravo...opaki tipfeler. A još da nisam izabrana u to zvanje...
Marra is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2016., 11:36   #97
Quote:
sunčica kaže: Pogledaj post
jedina stvar koja mene zbunjuje u tom kontekstu je kako je to regulirano ugovorom o radu jer svi koje sam ja gledala spominju rokove, a oni raniji i obvezu izbora u više znanstveno-nastavno zvanje

također, vijeća područja daju potvrde na određeno vrijeme (5 godina). Šta si po isteku toga? Znam da su procesi izbora odvojeni (prošla sam te procedure), ideš u znanstveno zvanje ali što je s nastavnim? Ideš li u neki ponovni izbor (jer nema koeficijenta, a ne zato jer nisi ispunio uvjete) ili to jednostavno ostaje u nekoj sivoj zoni (regulirano npr nekom odlukom)

Taj dio mi je nejasan, dosadašnju proceduru izbora znam kako ide, isto tako znam dosta redovitih u trajnom s relativno malo radova, kroz ubrzane izbore svake tri godine ...
Ugovor o radu dobijaš na neodređeno ali s reizborom nakon 5 godina, znanstveno napredovanje nema nikakve veze sa znanstveno-nastavnim osim ako ne ideš u više znanstveno-nastavno zvanje. Dakle komotno možeš napredovati u znanstvenom zvanju i ako si nezaposlen.
Nakon proteka tih 5 godina (ili bilo kojih sljedećih) ako ima koeficijenta ideš u više znanstveno-nastavno s time da prije toga moraš imati odgovarajući izbor u znanstvenom zvanju. Ako neimaš koeficijenta unda se biraš u isto zvanje a za to već imaš znanstveno i jope na 5 godina uz neke kriterije rektorskog i moreš tako do penzijuna barem po sadašnjem zakonu...mislim da to sad čak više niti ne ide na senat.
Prije si mogao samo dva puta bit izabran u isto zvanje ali kad je to isteklo ako si imao uvjete išao si automatski u višlje....jasno to su najbolje koristili ovi s niskim kriterijima pa su svi došli do redovitog u 15 godina...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2016., 20:06   #98
Pozdrav svima! Zna li netko kolika je naknada za bolovanje docenta? Pri čemu mislim na naknadu za bolovanje na početku bolovanja, dok isplata još ne spada pod HZZO. Zanima me okviran iznos. Također, što se može dogoditi ako neki docent otvara i zatvara bolovanje prije nego isteknu ona 42 dana potrebna da isplata naknade prijeđe na HZZO?
MasterFlo is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2017., 22:59   #99
Kolika je plaća docenta po najnovijem zakonu, na 100% radno vrijeme?
bejza ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:59.