Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Programiranje

Programiranje Za programere i one koji to žele postati ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2006., 22:10   #61
Quote:
zion child kaže:
Hey Deja nisam iz Zagreba
Bash nam Teo predaje programiranje i pari mi oke profa. A programiranje me full zanima tako da eh....probat cu naci to sta si mi rekla!A gdje je tocno mogu naci(skriptu)? VEST eh?...nisam ni iz Splita ;-[
Pa hvala na pomoci, you too Taroth.*thumbs up*


------------>>
[stay focuse and do the knowledge]
busta rhymes

Hej, pretpostavljam da si onda iz jednog od onih "dislociranih" nastavnih centara sveucilista, bas kao i ja. Suuper. Teo je meni famozan profa (a i dobar mi je, ovako hehe) i u kombinaciji s njegovom skriptom sve ti moze lec odlicno, kao i meni. Meni je to takodjer bio prvi susret sa programiranjem i , da je neki debil predava, moglo je to i neslavno zavrsit. Ne znam odakle si pa ti nemogu rec di da nabavis skriptu. MI smo jos na prvoj godini dobivali knjige besplatno, sad su to ukinuli, sad moramo kupovat. Ali, potrazi, ako ima di blizu kupit te skripte. Mi u mom malom mjestu imamo jednu trgovinu koja je u dogovoru s ovima sto drze taj centar pocela uzimat te skripte sa sveucilista i prodavat. Cijene su stvarno niske, dostupne i nama dekintiranim studentima.
Zelim ti srecu. Ako nista pitaj Tea kako ces najlakse nabavit tu skriptu (ipak je on pisa, mozda ti i pomogne). Ako nista, odvazi se i zamoli ga ako ti je moze on donit, pa mu ti daj lovu (mozda malo predovazno, ali ako lipo zamolis, on je ok...).
Cudim se kako vam on nije vec reka za tu skriptu ili bar preporucija literaturu.
Sretno.

__________________
Sve u zivotu shvati kao igru, jedino tako mozes pobijediti...
no ako i izgubis, ne ocajavaj, bila je to samo igra...
deja is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 16:22   #62
hej, ja sam pocetnik. Naime kao pocetnik koji razumi vec nesto, upoznat je sa sintaksom i zna osnove neke, odnosno ucio je u proslosti c, c++ itd pa bih pokusao predloziti sta bi bilo zanimljivo, odnosno neka pitanja koja su mi uvik bila na pameti a nisam ima dov

a ) EVENTI
cini mi se interesantno ako bi pokrila onaj dio .Net-a koji se bavi dogadjajima, jer su i one u kombinaciji sa delegatima. Mislim da bi pocetniku bilo jasnije kada vidi nekakvu funkcionalnost u svemu tome...jako su interesantni eventi...

npr. da se pokrije nesto osnovno ukratko o eventima, jednostavnog primjera klik na botun desava se to,to i to... sto inace visual studio automatski stvara metodu kada u designeru dvokliknes na botun a.k.a
private void toolStripButton1_Click(object sender, EventArgs e)
{
button1_Click(sender, e);
}


do primjera kako naprimjer napraviti event ako se misem samo prelazi preko neke kontrole ili forme te da se spojimo na bazu i zabiljezomo korisnikovo kretanje

Application.Run(new Form1());
b) kada se pokrene windows c# aplikacija iz vs-a onda se iz datoteke po defaultnom nazivu: program.cs ucitava prvo entry point "main metoda" i pozove metododa: Application.Run(new Form1()); a klasa form1 deklariramo tako sto nasljedjuje klasu form. dakle, form1: form. dakle mislim da bi mogao reci da je klasa FORM osnovna klasa za kreiranje prozora najvise razine.

dakle, visual studio nudi za nas ono olaksanje da nemoramo pisati onaj cili dio koda za inicijalizaju prozora kao kod win32API programiranje u c-u. Ipak zanima me sta to nevidim? nevidim gdje je klasa FORM isprogramirana, netko bi reka..pa to si VS sakrije, nebitno je se baviti time.

Ipak zanima me kako manipulirati tim vec gotovim bibliotekama, npr. svaka kontrola ima svoju listu properties pa je mozemo namjestit kako mi hocemo. npr. datagridview mozemo namjestit na FILL da se stretcha zajedno sa parent prozorom, no sta ako bas tu kontrolu samo zelimo u osnovi modificirati. sta ako zelim digitalni sat onako kako ja to zelim ili kako imati formu koja nije pravokutna vec okrugla?? -> dali onda dolazi do potrebe za grafickim bibiotekama?

c) gDI,GD+,directX

koji je najbolji pristup za ucenje programiranje grafike? koje biblioteke je najbolje koristit za pocetnika..jer ja nisam nikad njih koristia..

primjer aplikacije: paint

d) STA ZNACI: [STAThread] prije main-a? -> ima nesto veze sa visenitno programiranje??

[STAThread]
static void Main()
{
Application.EnableVisualStyles();
Application.SetCompatibleTextRenderingDefault(fals e);
Application.Run(new Form1());
}

e)
DALI SU PROGRAMI TIPA: Word, Excel, VISUAL STUDIO napravljeni pomocu visual studia? koristeci c++ u komb. sa mfc ili .net?

Ako da, kako su uspili napraviti onako fancy (ovo je stvar desing-a sada) GUI-eve...jer u osnovi visual studio cini mi se nudi samo neke skolske izglede za aplikaciju..sve ono nekako trivijalno..nemam puno opcija za malo vise dizajniranje.

npr. statusstrip[0] -> je labela koja klikom na nje se pozove doticni klik dogadjaj koji poziva metodu: System.Diagnostics.Process.Start("http://....");
PO DEFAULTU ta labela je poravnata s lijeva, ili moze s desna. Kako da bude centrirana?

f) sorry na pilanu..to su neki od pitanja koje mi se motaju po glavi

g) VISUAL STUDIO razbije kod na vise datoteka..jel tako? (System.Diagnostics.Process.Start("https://aurora.fesb.hr/elearning/"); )

program.cs -> entry point
form1.cs -> na funkcionalni dio i na designer dio (koji opisuje samo izgled prozora)

U c-u bi znao napravit header datoteku koja sadrzi sva zaglavlja, direktive...
Kako u c#-u napraviti datoteku koja sadrzi sve sta mi je potrebeno
od direktiva tipa: Using System.Data.Oledb do deklariranja globalnih varijabli i objekata...tako da to vise nemoram u svakoj datoteci ili formi (form1.cs, form2.cs...itd) deklarirati vec samo jednu jedinu naredbu koristim koja u biti poziva taj fajl koji smo urpavo stvorili.

hvala
a-charly123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2008., 19:23   #63
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
a ) EVENTI
cini mi se interesantno ako bi pokrila onaj dio .Net-a koji se bavi dogadjajima, jer su i one u kombinaciji sa delegatima. Mislim da bi pocetniku bilo jasnije kada vidi nekakvu funkcionalnost u svemu tome...jako su interesantni eventi...
Nisu li eventi self-explanatory? I zadnjem početniku ih je lako pojmiti, ako se nema namjeru zajebavati s tehnikalijama i mehanizmom koji leži iza njih. A ono osnovno vezano uz evente i GUI pokriva svaki .net tutorial.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
dakle, visual studio nudi za nas ono olaksanje da nemoramo pisati onaj cili dio koda za inicijalizaju prozora kao kod win32API programiranje u c-u. Ipak zanima me sta to nevidim? nevidim gdje je klasa FORM isprogramirana, netko bi reka..pa to si VS sakrije, nebitno je se baviti time.
Sumnjam da je form.cs kod raspoloživ na uvid općoj populaciji. Reko bi da je to obični managed wrapper za klasični WinAPI form kod. U kom jeziku pisano? Nebitno, bilo koji iz .net familije. Ako znaš kako se u WinAPI slaže dijalog, znaš i što leži iza .net Form klase.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
Ipak zanima me kako manipulirati tim vec gotovim bibliotekama, npr. svaka kontrola ima svoju listu properties pa je mozemo namjestit kako mi hocemo. npr. datagridview mozemo namjestit na FILL da se stretcha zajedno sa parent prozorom, no sta ako bas tu kontrolu samo zelimo u osnovi modificirati. sta ako zelim digitalni sat onako kako ja to zelim ili kako imati formu koja nije pravokutna vec okrugla?? -> dali onda dolazi do potrebe za grafickim bibiotekama?
Ako se radi o pukom proširivanju funkcionalnosti, možeš napisati klasu koja nasljeđuje klasičnu listu, ili barem neku od njenih baznih klasa. Ovisno o tome što želiš, mogu ti zatrebati API funkcije. Npr. za okrugli oblik forme koristit ćeš SetWindowRgn().
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
c) gDI,GD+,directX

koji je najbolji pristup za ucenje programiranje grafike? koje biblioteke je najbolje koristit za pocetnika..jer ja nisam nikad njih koristia..

primjer aplikacije: paint
Ako radiš u .net-u, definitivno GDI+, inače GDI.
DirectX u kontekstu Painta i nema nekog smisla, teški je overkill. Ako te već zanima 3d, ja bih počeo s OpenGL.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
d) STA ZNACI: [STAThread] prije main-a? -> ima nesto veze sa visenitno programiranje??
A da progooglaš malo? Eto, prvi link je na ovo:
http://www.sellsbrothers.com/askthew...hreadattri.htm
Čini mi se da ova direktiva nije potrebna ako ne koristiš com objekte. Kod mene se u kodu uopće ne pojavljuje.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
e)
DALI SU PROGRAMI TIPA: Word, Excel, VISUAL STUDIO napravljeni pomocu visual studia? koristeci c++ u komb. sa mfc ili .net?

Ako da, kako su uspili napraviti onako fancy (ovo je stvar desing-a sada) GUI-eve...jer u osnovi visual studio cini mi se nudi samo neke skolske izglede za aplikaciju..sve ono nekako trivijalno..nemam puno opcija za malo vise dizajniranje.
C/C++ uz brdo legacy koda. Cjelokupan GUI je rađen uz korištenje standardnih MS kontrola iz Comctl32.dll. Svako malo pala bi im na pamet neka nova fancy kontrola koju bi dodali u comctl, pa bi je uskoro drugi developeri usvojili i postalo bi moderno kopirati UI iz zadnjeg Office-a.

Inače sve bazične efekte možeš dobiti uz standardne kontrole, a sve naprednije da se složiti sklapanjem vlastitih kontrola koje nasljeđuju standardne i dodaju nove efekte. Najčešće to nije baš pametno raditi jer dobiješ neintuitivni kič.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
npr. statusstrip[0] -> je labela koja klikom na nje se pozove doticni klik dogadjaj koji poziva metodu: System.Diagnostics.Process.Start("http://....");
PO DEFAULTU ta labela je poravnata s lijeva, ili moze s desna. Kako da bude centrirana?
Koja je to klasa? Naime uz StatusStrip kao container standardno se koriste ToolStripStatusLabel-i za prikaz kontrola i oni podržavaju sve te fensi stvari poput alignmenta.
Quote:
a-charly123 kaže: Pogledaj post
g) VISUAL STUDIO razbije kod na vise datoteka..jel tako? (System.Diagnostics.Process.Start("https://aurora.fesb.hr/elearning/"); )

program.cs -> entry point
form1.cs -> na funkcionalni dio i na designer dio (koji opisuje samo izgled prozora)

U c-u bi znao napravit header datoteku koja sadrzi sva zaglavlja, direktive...
Kako u c#-u napraviti datoteku koja sadrzi sve sta mi je potrebeno
od direktiva tipa: Using System.Data.Oledb do deklariranja globalnih varijabli i objekata...tako da to vise nemoram u svakoj datoteci ili formi (form1.cs, form2.cs...itd) deklarirati vec samo jednu jedinu naredbu koristim koja u biti poziva taj fajl koji smo urpavo stvorili.
hvala
Korištenje stdafx.h i sličnih headera nije preporučena praksa pošto potiče ljude da rade preisprepleteni kod koji vremenom postane spaghetti-code katastrofa. Nadam se da ćeš preživjeti i bez korištenja tog moćnog pomagala.

Direktiva using kod c# zapravo je ekvivalent od using namespace u c++-u, a ne od include. C include je gola prekompajlerska direktiva da se u kod za kompiliranje ubaci tekst iz drugog fajla.

.
justapixel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2008., 00:53   #64
hvala na opsiran odogovr, odusevljen sam. samo se neslazem sa dijelom o "guglanju" jer je ovaj topic ipak namijenjen pocetnicima i kao takvim dobro je odgovoriti u redovnoj kolumni na par pocetnickih pitanja.inace sta ce nam forum uopce? i delegati su opisani u svaki dobar c# ebook.

ma zanimalo me zasto nebi moga u jednoj datoteci napisati sve te imeniske prostore a da ih ostale mogu koristiti s ciljem da ne moram svaki put pri buildanju ....razumim da stara navika tipa GOTO realizira spaghetti code, nerazumim zasto bi odredjene deklaracija istim mogli rezultirati?

lipi pozdrav i jos jednom ..prva liga odgovr
a-charly123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 14:22   #65
Evo ovako imam jedno pitanje, tj. jedan problem. Radim u Visual studiu 2010
Imam dijalog na kojem želim napisati text, ali ne na način da unosim text nego da samo piše na dijalogu, pa sam za to koristio iz ToolBoxa Label koji mi dobro radi i normalno mogu napisati što želim, no osim teksta ja želim u "pozadini" teksta nacrtati neku proizvoljnu glupost i sad tu dolazi do problema.

Imam x pravokutnika ( Rectangle ) kojima želim pozadinu ofarbat na određeni način kako bi sveukupno dobio neku slikicu ( nebitno što slikam nije dio problema ), e sad napravio sam funkciju koja će mi farbat svaki od tih pravokutnika i kad pozovem funkciju koja mi ih iscrtava na dijalog dolazi do problema, jer mi se ne žele iscrtati ti pozadinski pravokutnici. Točnije ako pozovem ovaj dio koda normalno će mi se iscrtati pravokutnici:

Kod:
  ... 
            this.label1.Visible = false;
            kreiraj_pravokutnike();
            this.Invalidate();
            this.Update();
            ...
s time da mi se sad label1 ne iscrtava što je normalno jer sam stavio da je nevidljiva, međutim ako zakomentiram prvu liniju, labela će se iscrtati, no pozadinski kvadrati neće nego će se iscrtati pozadinska boja dijaloga, a pravokutnici kao da su ignorirani. Želja mi je naravno nacrtati i pravokutnike i labelu.

funkcija koja se pozove kod precrtavanja je:

Kod:
private void Form1_Paint(object sender, PaintEventArgs e)
        {
            paper = e.Graphics;
            crtaj(paper); // popunjuje pravokutnike sa bojom
        }
i sad meni nema logike da ako ne nacrtam ( tj. stavim da je nevidljiva ) labelu da mi sve radi normalno, a ako je stavim kao vidljivu onda mi se automatski mijenja i boja pozadine? Ako netko zna bilo bi od velike pomoći

EDIT: Rješio sam...
Iscrtali bi mi se pravokutnici, ali toliko brzo da to nisam ni vidio,a nakon toga bi se uništili i zato bi se crtala samo pozadinska boja...

Zadnje uređivanje Cobs : 19.06.2012. at 14:36.
Cobs is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:39.