Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.09.2003., 14:45   #1
Spatifilum

Kupila sam spatifilum s bijelim cvjetovima. Nakom par mjeseci svi su pozelenili i sad izgledaju kao listići sa zelenim tučkom. Koji mu je vrag?

Hoću natrag bijelo cvijeće!
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2003., 18:02   #2
http://www.garden.co.yu/saveti/milica/spati.html
daklem, pozeleni prije no kaj uvene
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2003., 20:51   #3
Hvala, G!

Znači, onda moram čekati nove cveteke...
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 10:54   #4
ja ti svoje cvjetove, kad pozelene, odrezem. manje iscrpljuju biljku i brze narastu novi. inace ti ona cijelu godinu cvate
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2003., 11:15   #5
Ideja! Odlično! Odmah idem to napraviti, hvala!
Precious is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2003., 23:10   #6
.....ono sto kod spathiphylluma izgleda kao cvijet, u stvari je bijela SPATA (ovrsni list).....prije cvatnje taj ovrsni list omata zelenkasti cvjetni dio radi zastite i kad pravi cvijet ocvate, bijela spata polako prelazi u zelenu boju....
............znaci, sve je to normalno, ne radi se o ama bas nikakvim nenormalnim deformacijama, fitopatogenim poremecajima(bolestima) i sl...
hexlove is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2006., 19:30   #7
spatifilium

jako mi se svidja cvijet spatifiliuma i kupila sam ih vec par komada dok su bili u cvatu medjutim kad mi ocvate nikako da ih natjeram da imaju opet cvijetove vec samo dosadno zelenilo.. u cemu grijesim? kako ga "natjerati" na cvatnju?
 
Odgovori s citatom
Old 14.08.2006., 10:49   #8
Moji su procvjetali 2-3 godine nakon presađivanja. Valjda im je trebalo da se naviknu na zemlju.
E da, i držim ih na sunčanim stranama.
otocanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2006., 00:03   #9
Quote:
otocanka kaže:
Moji su procvjetali 2-3 godine nakon presađivanja. Valjda im je trebalo da se naviknu na zemlju.
E da, i držim ih na sunčanim stranama.
I da li otad cvatu redovito? Ili je to tek prvo cvjetanje nakon presađivanja?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2006., 15:25   #10
spatufilum ti mora uvijek biti vlažan i cvjeta samo na jačem svjetlu-mislim da direktno sunce baš i ne, ali puno svjetla. moj je u polusjeni i ne cvjeta. kad nemam baš svjetla u stanu, dobar je i ovako.

inaće, to ti je biljka koja jako voli i upija negativna zračenja od tv-a, telefona, kompa, antene i sl. i to im paše. od kad sam svoj stavila pored tv-a s antenom poludio je od sreće. i draceni ti je to super.
dendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2006., 10:50   #11
Ja sam dobila spatifil na poklon od ljudi koji su se selili u drugu drzavu. Navodno je star 20 godina, ogroman je i bio je u dosta jadnom stanju kad sam ga dobila. Presadila sam ga i redovno ga zalijevam, na njemu se vidi kad mu treba vode, listovi mu postanu mlohavi. Ljeti ga imam pored prozora (sjever), na podu i uvijek ima 3 ili 4 cvijeta. Cim jedni ocvatu odrezem ih i pocnu se pojavljivati novi. Cesto mu brisem prasinu s listova da moze bolje distati. Zimi ga maknem od prozora jer je to preblizu radijatora pa mu listovi pozute ali cim je gotovo s grijanjem odmah na svjetlije mjesto. Bas me usrecio taj pokon.
mon is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 23:41   #12
Hy
Ma meni se taj cvijetak tak jako sviđa,no baš mi ne uspjeva.Jednog sam imala poprilično velikog,tj.dobila sam ga za ročkas.Stavila pored telkača,al mi je soba dosta tamna.Samo je spustio listove odbacio cvijetke,i na kraju kihnuo.
Sad sam dobila novog ali maljušnog, i on je sada u prozoru i to na istočnoj strani stana.Tu mu je supač, no počeo je ludo rasti i bujati ali bez cvijetaka pa sad neznam kam da ga metnem a da ne kihne. Koliko ga se treba zaljevati?
Cobalt Chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 10:52   #13
Unhappy spatifilium

bok ja sam novi na forumu.sviđaju mi se teme o biljkama, pa bih i ja nešto rekao o svojim iskustvima. Imam lijepi spatifilium u polusjeni, na polici između prozora i kompjutera.Temperatura ljeti nije preko 24,a zimi zna biti i 10, ali ne stalno, jer je prostor povremeno grijan. Vrlo lijepo raste, ali cvate zeleno. Zna li netko zašto?
zelembać is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2006., 23:30   #14
Imam i ja veliki spatifil, mislim da ima najmanje 3 godine. I moj nije cvao dok ga nisam stavila uz zapadni prozor takoda ima dosta svjetla, ali ne i direktnog sunca. To je osnovni uvjet za cvatnju. Drugo mislim da je zalijevanje. Zimi ga treba nesto manje zalijevati, naročito u rano proljeće npr. 1x tjedno, to cete najbolje vidjeti po lišću. I nemojte ga zimi gnojiti. I još jedna važna stvar. Da bi cvao, mora biti u tijesnoj tegli,tj. da je 'gužva' korijenju.
Inače spatifil cvate bijelo, ali kako cvjetovi stare- pozelene.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 16:20   #15
MEni je jedan od najdrazih...imam mali...mali koji se lijepo razvija tek ga imam pol godine.. i imam jednu veliku staricu 6-7 godina..razdvojila je u proljece na dve jer prerasla mi kanticu... vidis ja sam uvijek mislila da voli polusjenu...... mozda bas zato nije cvjetala...samo jedan veliki cvijet i to je to...ljeta su bila kriticna...listovi se objese od vrucine bezobzira na sve...cesto ih tusiram..
emnasut462 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2006., 19:07   #16
Ljeti treba vise zalijevati i mozda mu je bila premala zracna vlaga pa mu onda odgovara prskanje destiliranom vodom. Ne smije se prskati ako ga obasjava sunce ( ne bi ga trebalo uopce obasjavati), tako da je najbolje u rano jutro.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 14:28   #17
Spatifilum

Imam spatifilum negdje 3 godine i jako lijepo raste, ali otkako su mu otišli oni prvi cvjetovi koje je imao kad sam ga dobila, više uopće ne cvjeta (znaći već preko 2 godine nije imao niti jedan jedini cvijet).
Treba li ga se s nećim posebno tretirati da bi cvjetao?

I još me zanima kada bi ga najbolje bilo presaditi? Ima li neke veze godišnje doba?
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:08   #18
Većina sobnih biljaka se presađuje u proljeće. Što se tiće spatifiluma, mislim da je razlog pomanjkanje svjetla. Imam 2 biljke spatifiluma. Jednu uzgajam na radnom mjestu gdje ima mnogo svjetla (2 staklena zida) i ta biljka mi stalno cvate. Drugu uzgajam kod kuće jednako kao i prvu, ali mi ova ne cvate. Živim u potkrovlju i u stanu nemam toliko svjetla kao na poslu, naročito zimi. Pokušaj svoju bilku malo prihraniti i premjestiti je pored prozora samo pazi da joj direktno sunce ne sprži lišće.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 18:20   #19
Stoji mi uz prozor koji gleda na sjever. Probat cu ga premjestiti na jug. Čitala sam negdje da ne bi smio biti na previše svijetla jer da onda kad cvate ima zelene cvjetove.

čime ga dohranjuješ? jel svejedno što uzmem ili da uzmem onu neku tekućinu za biljke koje cvjetaju? Koliko često ga dohranjivati? Nemam iskustva u tome...

Isto sam čitala da bi se spatifilum trebao i prskati vodom jer voli vlagu. probala sam i to pa su mu listovi skroz ojadnili. Možda zbog previše kamenca u vodi? Da probam sa destiliranom vodom? ili to prskanje ustvari nije potrebno?
blizanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2007., 20:41   #20
Mislim da južni prozor, pogotovo ljeti nije najbolje riješenje jer bi sunce preko stakla moglo spržit lišće. Neke moje prijateljice ga preko ljeta drže vani u hladu. Moj spatifilum ima bijele cvjetove koji s vremenom postaju zeleni da bi nakon toga uvenuli. Zelena boja je samo znak da su cvjetovi "ostarili". Dohranjujem ga tekućim gnojivom za cvatuće lončanice oko 2 puta mjesečno. Što se tiće prskanja-pojma nemam. Znam samo to da ga idući put zalijem kad vidim da je žedan. Jedan ponedjeljak sam došla na posao, a moj spatifilum skroz uvenuo. Obilno sam ga zalijala i oporavio se kroz par sati. Čini mi se da mu više odgovara rjeđe, ali obilno zalijevanje nego da bude stalno mokar.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:00.