Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2010., 15:31   #41
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
Jedna od većih kretenarija je kupovati dizelaše stare 3-5 godina sa 80-120tkm koji bezobrazno drže cijene a prijeti im neki od ovih kvarova (min 10 000kn). Puno je bolje kupovati usporedive benzice radi manjih troškova održavanja. Stavite sve na papir pa ćete vidjeti
Kako možeš staviti na papir troškove koji se mogu, ali i ne moraju dogoditi?
frANZi50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 15:44   #42
Quote:
frANZi50 kaže: Pogledaj post
Kako možeš staviti na papir troškove koji se mogu, ali i ne moraju dogoditi?
Statistika je kurva, vele ljudi...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:18   #43
Quote:
pero337 kaže: Pogledaj post
Moderni turbodizelaši su vrlo ugodni za vožnju po gradu, zbog svojih karakteristika, ali su oni isto tako prava riznica moderne tehnologije kojoj jednostavno ne prija gradska vožnja odnosno kratke relacije kojima se ne može postići radna temperatura.Njih jednostavno guši gradska vožnja više nego benzince koji to bolje podnose.
Najčešći kvarovi turbodizelaša:
-kvar mjerača protoka zraka
-kvar zamašnjaka
-kvar turbine(ona pogotovo ne podnosi tešku nogu na nezagrijanom motoru)
-blokada egr ventila
-začepljenje dpf filtera koji prlja motorno ulje i posredno utječe na prethodno navedene kvarove.
Jedna od većih kretenarija je kupovati dizelaše stare 3-5 godina sa 80-120tkm koji bezobrazno drže cijene a prijeti im neki od ovih kvarova (min 10 000kn). Puno je bolje kupovati usporedive benzice radi manjih troškova održavanja. Stavite sve na papir pa ćete vidjeti
Čitao si zadnji 4R? Mislim i tamo se spominje ista lista kvarova i isti problemi diesela u gradskoj vožnji.

Bottomline - treba još radit na malim dieselima i DPF-u. Ta tehnologija još nije na svom vrhuncu zrelosti. Više mi izgleda ko "gasivatra" metoda da se uguraju u Euro5 limite.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 16:48   #44
točno, čitao sam zadnji 4R.,po meni jedan od najboljih časopisa uz isto tako talijanski "Auto".
Pa recimo da se kvarovi i ne dogode(malo vjerojatno), svaki servis za turbodizela je skuplji, pogotovo preko 100 000km, svi dijelovi su skuplji, motorno ulje,osiguranje...itd, kao i nabavna cijena koja je značajno viša.
Turbodizel da, ali ne za isključivo gradsku vožnju.
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:08   #45
razlog tog problema može bit i ne korištenje adekvatnog ulja. obični ljudi ne obraćaju pažnju na to niti znaju da imaju dpf.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 17:20   #46
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
razlog tog problema može bit i ne korištenje adekvatnog ulja. obični ljudi ne obraćaju pažnju na to niti znaju da imaju dpf.
Ulje u dieselima koji se voze isključivo po gradu stradaju od viška goriva (od silnih neuspjelih regeneracija). A to ti dojavi senzor kojeg ima većina auta sa intervalom izmjene 30+ tkm.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2010., 18:55   #47
baš sam zapeo za to ulje ali moram pitat. u knjižici mi piše da se koristi ulje acea c3 preko -25 0w-40 i do -25 5w-40. pa sam malo istraživao poznatije proizvođače i utvrdio da samo castrol ima ulje koje se slaže sa zahtjevima proizvođača večina za motore sa DPF-om radi ulja gradacije 0w-30 i 5w-30
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 12:45   #48
Castrolovo ulje "SLX longlife III" košta 220,37kn litra, tako da se radi o pravoj muškoj priči za "štedljive" dizelaše s DPF.
Inače u VW manualu na 1000 stranica o DPF-u piše doslovce 3 rečenice u stilu izbjegavati kratke vožnje i nakon što se upali lampica, treba provozati auto po autocesti najmanje 15 minuta u 4.stepenu prijenosa sa najmanje 70 km/h, ako se tada ne ugasi potražiti pomoć servisa.
Na pitanje "Ima li problema sa DPF-om" šef VW servisa pognute glave kratko i neuvjerljivo odgova sa "ne".
pero337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:41   #49
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post

E sad su smislili nešto novo - Renault ubrizgava gorivo direktno ispred filtra (ne pomoću diza u cilindru nego posebna 5. diza), Fiat je premjestio DPF ravno na turbo ali samo na 95 ks motoru - na 75 ks je ostao di i prije.
Dali je Renault taj sistem sa 5. diznom primjenio i na 1.5dci i na 1.9dci?
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:44   #50
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Dali je Renault taj sistem sa 5. diznom primjenio i na 1.5dci i na 1.9dci?
Ne znam napamet, moram pogledat u pametne knjige ....
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 11:50   #51
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Ne znam napamet, moram pogledat u pametne knjige ....
Ajde molim te, ako nije problem.
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:04   #52
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Dali je Renault taj sistem sa 5. diznom primjenio i na 1.5dci i na 1.9dci?
Mislim da 1.5 dci nema filter krutih čestica....ali ipak pričekajmo da CDRW konzultira pametne knjige
Mikahr is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 21:29   #53
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Ajde molim te, ako nije problem.
Euro5 verzije 1,5 i 1,9 motora (FAP jasno). U trenutki pisanja članka (kraj prošle godine) to su bili svi 1,9 motori i 110 ks 1,5 motor.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 07:16   #54
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Euro5 verzije 1,5 i 1,9 motora (FAP jasno). U trenutki pisanja članka (kraj prošle godine) to su bili svi 1,9 motori i 110 ks 1,5 motor.
Imali kakvih informacija kako se to pokazalo u praksi?
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 08:37   #55
Quote:
bajki kaže: Pogledaj post
Imali kakvih informacija kako se to pokazalo u praksi?
Pa sigurno bolje nego staro rješenje (dodatno gorivo u cilindre). Rješen je glavni problem - razređivanje ulja neizgorjelim gorivom. A 5. diza puno efikasnije zagrije filtar da bi izgorila čađa.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 08:49   #56
kakva je situacija sa 1.9 cdti (JTD), 150ks motorima?

netko je spomenuo popis problema sa dizelašima na 100 000km..u potpunosti se slažem...mjenjan EGR..zamašnjak se počeo čut...ravno na 100 000km :-)...

ali nažalost to je cijena......koju svi često platimo na vlastitoj koži....
TomC is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 09:05   #57
Ako je Fiatov software unutra - nema problema. Oplo je počeo kemijat pa su zapušili brda filtera i vratili postavke na staro. Tak da su danas 1,9 motori bez problema.
CDRW is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2010., 10:12   #58
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Pa sigurno bolje nego staro rješenje (dodatno gorivo u cilindre). Rješen je glavni problem - razređivanje ulja neizgorjelim gorivom. A 5. diza puno efikasnije zagrije filtar da bi izgorila čađa.
Hvala!
bajki is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 08:20   #59
Quote:
vg buco kaže: Pogledaj post
Gle opisat cu ti kak je to kod nekih japanskih auta,svi znamo da dpf filter skuplja čestice đađe i ovisno o modelu ih spaljuje svakih nekoliko stotina kilometara,kada poćinje spaljivanje pcm diže tepperaturu motora tako da povečava količinu ubrizganog goriva,kod nekih modela dodaje specijalni aditiv u gorivo ,kod drugih ubrizgava aditiv direktno u filter čađe,a kod nekih preusmjeri zrak iz turbo punjaća direktno u granu,znaći nejde preko interculera već ide direktno da bi temperatura usisanog zraka bila ćim veča,na dpf filteru imamo dva vakum crjeva jedno iza a jedno napred,pomoču razlike tlaka pcm motora prepoznaje kada je filter pun.kad se napuni računalo prelazi u fazu regeneracije,za to moraju biti ispunjeni neki uvjeti-ispravan dpf sistem-vozilo na radnoj temperaturi,pa ako imas kratke relacije filter se nestigne očistiti jer jednostavno motor se nikad dosta ne zagrije dovoljno,kada se u filteru napuni 3-4 g,đađe lampica dpf-a svijetli-tada ga jos uvjek mozes sam očistiti tako da odes na otvorenu cestu i vozis 15 min na većem broju okretaja,ako to ne uradis lampica poćne blinkati i onda moras u servis da sa testerom pokrenu ručnu regeneraciju koja traje nekih sat vremena i to moras platiti,a ako ode bilo koji drugi senzor ,lambda sonda,i sl to ti pokriva garancija jer ti svojom voznjom nemas utjecaja na to!!!!!!!

Evo i mog iskustva, kupio sam novog Golfa u 10. mjesecu 2010.,dizela GTD-a sa, 170ps, sada 35.000 km, još mi se nijednom nije uplalila lampica o kojoj pišeš, isto piše i u uputama da će se upalit kod regeneracije. Međutim već nakon 1500km primjetih, nakon jedne vožnje, od oko 10 km u naselju, bez semafora, nebitno, ali u Austriji na njihovom gorivu, stanem na parkiralištu i izađem iz auta, bila je zima vani -2-3 stupnja. Zaključavam auto i čujem da mi ventilatori od motora ostali radit, mislim pa nije +30 da se motor pregrijao i zašto su ostali radit ventilatori, iz prostora motora osjetio se miris spaljene boje, kao kad friško ofarbaš dudu od peči pa jako naložiš vatru, otvorim haubu i zapuhne me vruč zrak iz predjela tog DPF filtera, primaknem ruku na 10-15 cm od toga "vreloo". Odmah sam sjeo u auto, dam kontakt ništa od lampica posebno ne svjetli, ponovo upalim motor, odradi nekig 30 sec. ugasim ga i tada to nestane, naravno miris se osjeti, na ispuhu ništa. Tada o tom DPF filteru znao sam jako malo, nakon toga do prvig 15000 km i prvog servisa to mi se još 2-3 puta dogodilo, napominjem bez paljenja ikakve lampice. Dođem na prvi servis kod Zubaka u Sesvetskom Kraljevcu, sa servisnim savjetnikom oprezan razgovor, pitam ga kako radi taj DPF filter, kako ću to primjetit i sl. vidim da čovjek ne barata dovoljno tim problemom, tipa ništa vi ne brinite, mi smo tu da ako ima problema mi će mo to popravit, od stručnog znanja isti mi govori ono što piše i u uputama i o čemu ti tu pišeš, kaže mora se upalit lampicama, opišem mu moje slučajeve bez lampice, našao se zatečen i ne zna odgovor, a ja tvrdim da taj motor radi regeneraciju i kad se ne upali lampica.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2012., 08:32   #60
Quote:
Loonatic kaže: Pogledaj post
nema potrebe. s obzirom da se radi o broju okretaja to moze napraviti u bilo kojoj brzini i bilo kada u voznji, prije pocetka voznje, nakon voznje, bilo koji dan u tjednu. samo ljudi toga nisu svjesni pa dramatiziraju.
sa boldanim se iskljucivo ne slazem.
Bravo slažem se sa tobom...
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:32.