Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.07.2010., 15:36   #1
Kako i gdje odjaviti preminulu osobu

Prije deset dana preminuo mi je suprug u bolnici. Molim vas, da mi objasnite što bi sada trebala prvo uraditi, da ga odjavim u kojem roku.Unaprijed najljepše zahvaljujem na pomoći.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 17:52   #2
Quote:
marijaxxl kaže: Pogledaj post
Prije deset dana preminuo mi je suprug u bolnici. Molim vas, da mi objasnite što bi sada trebala prvo uraditi, da ga odjavim u kojem roku.Unaprijed najljepše zahvaljujem na pomoći.
kada primite smrtni list, sa smrtnim listom cete hodati od institucije do institucije i vrsiti odjave Na zalost, nije dovoljno samo izvrsiti odjavu kod MUP-a, jer sustavi nisu povezani.

Ako je bio u mirovini, morate naravno ici i na HZZO i na mirovinsko i tamo predati pisani zahtjev za odjavom, sa kopijom smrtnog lista. Odjave se vrse u sto kracem roku, naravno, ne mozete izvrsiti odjavu prije nego primite smrtni list. Isto tako ici cete i u banku, ako je suprug imao kredite/racune itd.

Zeljela bi vam samo napomenuti, ako je suprug imao kreditnu karticu, neke kreditne kartice isplacuju po smrtnom dogadaju osiguravajucu svotu, pa svakako pitajte ukoliko je suprug bio vlasnik iste.

Provjerite svako toliko kod Ureda opce uprave/matice umrlih mjesta gdje je suprug preminuo, da li je gotov smrtni list. Obicno svaka 4 dana bolnica salje u maticni ured popis umrlih, pa matica onda u nekom razumnom roku, do 14 dana izraduje smrtni list.
noklica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2010., 18:03   #3
Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
kada primite smrtni list, sa smrtnim listom cete hodati od institucije do institucije i vrsiti odjave Na zalost, nije dovoljno samo izvrsiti odjavu kod MUP-a, jer sustavi nisu povezani.
Hvala na brzom odgovoru.Nažalost, smrt je bila neočekivana (ako je uopće ikad očekivana), a ja se baš ne razumijem u administrativne zavrzlame. I bez toga život mi se iz temelja promijenio, ali taj posao moram obaviti. Možda ću morati postaviti još neka pitanja, koja će se pojaviti, pa ću Vas pitati i kasnije. Puno pozdrava od Marije!
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 23:30   #4
I ja sam nedavno imao smrtni slučaj.
Bitni su samo MUP, HZMO (u slučaju mirovine) i HZZO. Jedino sam pored toga odjavio kartice i planiram sutra ići odjaviti mobitel ako mi budu dali (ugovorna obveza je istekla).
Bitno je samo popisati svu imovinu koju je pokojnik imao za ostavinsku raspravu. Jer ako nešto zaboravite, morate pokretati novu ostavinu, a to gulikože od javnih bilježnika dodatno naplaćuju. Također su bitne potvrde za sve to. Sve što se tiče novca (dionice, fondovi i slično) te gruntovnice, javi bilježnik sam provjerava, a za ostalo bi bilo dobro donijeti potvrde o vlasništvu (grobno mjesto, auto...). Također napomena da se ostavinska pokreće u matičnom uredu kod izdavanja smrtnog lista. Znači do tada pripremiti popis imovine i ponijeti sa sobom tamo, ali koliko su mi rekli, može se i kod javnog bilježnika dodati imovina.


Quote:
noklica kaže: Pogledaj post
Provjerite svako toliko kod Ureda opce uprave/matice umrlih mjesta gdje je suprug preminuo, da li je gotov smrtni list. Obicno svaka 4 dana bolnica salje u maticni ured popis umrlih, pa matica onda u nekom razumnom roku, do 14 dana izraduje smrtni list.
Ajme majko. U mom slučaju nije bila bolnica u ZG pa su moji prijatelji to odradili isti dan u matičnom uredu.
Johny is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 09:53   #5
Čujte,
na žalost nedavno mi je preminula mama a kako nije ostavila ništa u nasljeđe brat i ja nemamo potrebu za ostavinskom raspravom.
Problem jedino može bit minus na tekućem i neisplaćeni kredit u banci, kako da to zatvorim?
HuberRotomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2010., 21:16   #6
Quote:
HuberRotomat kaže: Pogledaj post
Čujte,
na žalost nedavno mi je preminula mama a kako nije ostavila ništa u nasljeđe brat i ja nemamo potrebu za ostavinskom raspravom.
Problem jedino može bit minus na tekućem i neisplaćeni kredit u banci, kako da to zatvorim?
Prema Zakonu o naslijeđivanju Vi niste dužni podmiriti mamina dugovanja.
"Nas­­ljednik odgovara za ostavite­­ljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine"

Vjerojatno banci treba predočiti dokument iz kojeg je vidljivo da nije bilo nasljedstva i to je to.

Minus na tekućem ide u otpis. Ako je kredit osiguran jamcima onda plaćaju jamci, ili se naplaćuje iz police osiguranja ili hipoteke... Ako ne, onda banka otpisuje dug.
__________________

"Blood on the Risers"
AN2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2011., 14:08   #7
Na stranicama HZMO-a piše da je za odjavu (u slučaju smrti) potrebani izvadak iz matice umrlih...je li taj izvadak isto što i smrtni list??? Radi li se o istom papiru?
pupa27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2011., 15:22   #8
Quote:
pupa27 kaže: Pogledaj post
Na stranicama HZMO-a piše da je za odjavu (u slučaju smrti) potrebani izvadak iz matice umrlih...je li taj izvadak isto što i smrtni list??? Radi li se o istom papiru?
Ne sam dokument nije isti ali sadrži iste podatke koji su im potrebni, ime, prezime(pokojnika), OIB, datum smrti i slicno
mislavos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:34   #9
Quote:
mislavos kaže: Pogledaj post
Ne sam dokument nije isti ali sadrži iste podatke koji su im potrebni, ime, prezime(pokojnika), OIB, datum smrti i slicno
Izvod iz Matične knjige umrlih za razliku od Smrtnog lista ima rubriku Općina stanovanja i taj je podatak važan za HZZO radi odjave (tako mi reče Matičarka), tako da sam ja uzela i Smrtni list i Izvod.
Kad sam išla u HZZO odjaviti tatu, namjerno sam im dala Smrtni list (Izvod sam imala u taški) i gle čuda nitko ni riječ nije rekao
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:36   #10
Sad pregledavajući temu, vidjeh da spominjete odjavu umrle osobe u MUP-u
Bogmeć ja to nisam odradila. Matičarka mi je rekla za HZZO, Mirovinsko, ali o MUP-u ni riječ.
Ja sam bila uvjerena da to ide nekim automatizmom
__________________
Mrzim 503 Service Unavailable !!!
Romantica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 11:42   #11
Quote:
Romantica kaže: Pogledaj post
Sad pregledavajući temu, vidjeh da spominjete odjavu umrle osobe u MUP-u
Bogmeć ja to nisam odradila. Matičarka mi je rekla za HZZO, Mirovinsko, ali o MUP-u ni riječ.
Ja sam bila uvjerena da to ide nekim automatizmom
Ista stvar Napravila sam sve što su mi rekli da moram napraviti, ali MUP nitko nije spominjao. Zanči moram i na MUP?
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 18:20   #12
i koliko ja znam morate poništit osobnu iskaznicu i putovnicu (ako je preminula osoba imala putovnicu)
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 17:11   #13
Meni su u MUP-u rekli da ne treba nista odjavljivati. Ni prebivaliste, ni osobnu, ni putovnicu.
Ancient Mariner is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2013., 21:57   #14
Gdje se nalazi taj matični ured za odjavu pokojnika u općini Črnomerec? Osoba je umrla u Vinogradskoj bolnici. Sestra u bolnici mi je danas rekla da treba ići negdje na Črnomerec za tu odjavu umrle osobe u roku od 10 dana.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 14:58   #15
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Gdje se nalazi taj matični ured za odjavu pokojnika u općini Črnomerec? Osoba je umrla u Vinogradskoj bolnici. Sestra u bolnici mi je danas rekla da treba ići negdje na Črnomerec za tu odjavu umrle osobe u roku od 10 dana.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
Prvo sa patologije šalju službeno papire u matični ured Črnomerec.Pogledaj na internetu gdje se nalazi. nekih 7 dana su nam rekli da pričekamo da iz bolnice dođu papiri.Kupiti 20 kn biljega i ispuniti formular za izdavanje smrtnog lista (to ima tamo u čekaonicama) i mislim da 10 kn u kešu za neke troškove..
Tamo dajete podatke što je mama imala od imovine, novaca i sl. i onda oni iz općine to šalju na sud i čekate ostavinsku raspravu. Glupo mi je to pisati definitivno - ali ako je mama bila u mirovini imate pravo na mirovinu za cijeli 10 mjesec. To se riješava kod jav. bilježnika. Kada dobijete pravomoć. rješenje od javnog bilježnika s tim idete u tvrkovu - mirovinsko osiguranje. Otići i odjaviti mamu zdravstveno i ako je imala dopunsko osiguranje. Osobnu sam zadržala. Tekući račun se zatvara tek kada dobijete pravomoć. rješenje javnog bilježnika.
Još gluplje mi je pisati ali moram da upozorim ljude..
Ako je mama uplačivala pogrebno - kada sve prođe i skupiš snage dobro pogledaj račun što su ti naplatili jer su nas zavaljali za 1300 kn u Gajevoj. Morali su vratiti jer sam pisala očitovanje. Ma fujjj na čemu zarađuju..na tuđoj boli i jednostavno si toliko u šoku da niti nisi svjestan što sve oni napišu na račun...
Ja kada sam došla po novce bila sam prva koja je ikada došla. Padali su doslovno u nesvjest..a meni bio grč u želucu kao da sam ja nešto krivo napravila a ne da su nas zavaljali..žalosno sve zajedno jako..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 14:04   #16
Hvala puno za sve informacije. Ja sam mislila sutra to ići da odjavim mamu. Je li mogu ja prvo tražiti samo smrtni list i naravno da ispunim te uplatnice i biljege što treba. Htjela bi što prije otkazati mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Mogu li ja naknadno ići u tu općinu Črnomerec po tu smrtovnicu jer ne snalazim se baš s time što je imala od imovine? Treba mi vremena dok nađem te sve dokumente. Da li je za odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog dovoljan samo smrtni list? Ako je osoba umrla 11.10. mi imamo pravo za mirovinu za cijeli 10. mjesec? Ta mirovina dolazi tek početkom 11. mjeseca. Gdje se ide za odjavljivanje mirovine, u Tvrtkovu ili tamo u onu ulicu kod Sheratona? Ja imam samo maminu osobnu iskaznicu koja je istekla 6.10.2013. dok je mama ležala u bolnici. Rodni list nemam sigurno. Domovnicu bi trebala potražiti, negdje bi trebala biti. Je li nužno da nosim u tu općinu Črnomerec maminu domovnicu kako bi dobila smrtni list? Mogu li dobiti smrtni list i bez domovnice?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

Ne znam niti sta je sa dopunskim zdravstvenim osiguranjem? Mami je dospijeće police bilo 6.10. Da li da uplatim tih 70 kn za ovaj mjesec? Umrla je 11.10.

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4

Zadnje uređivanje drot13 : 23.10.2013. at 15:57. Reason: uzastopni upisi
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 21:07   #17
Quote:
prilika kaže: Pogledaj post
Hvala puno za sve informacije. Ja sam mislila sutra to ići da odjavim mamu. Je li mogu ja prvo tražiti samo smrtni list i naravno da ispunim te uplatnice i biljege što treba. Htjela bi što prije otkazati mirovinsko i zdravstveno osiguranje. Mogu li ja naknadno ići u tu općinu Črnomerec po tu smrtovnicu jer ne snalazim se baš s time što je imala od imovine? Treba mi vremena dok nađem te sve dokumente. Da li je za odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog dovoljan samo smrtni list? Ako je osoba umrla 11.10. mi imamo pravo za mirovinu za cijeli 10. mjesec? Ta mirovina dolazi tek početkom 11. mjeseca. Gdje se ide za odjavljivanje mirovine, u Tvrtkovu ili tamo u onu ulicu kod Sheratona? Ja imam samo maminu osobnu iskaznicu koja je istekla 6.10.2013. dok je mama ležala u bolnici. Rodni list nemam sigurno. Domovnicu bi trebala potražiti, negdje bi trebala biti. Je li nužno da nosim u tu općinu Črnomerec maminu domovnicu kako bi dobila smrtni list? Mogu li dobiti smrtni list i bez domovnice?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
Ne treba ti nikakva domovnica. Oni imaju papire iz bolnice o maminoj smrti. Prvo trebaš imati smrtni list da bi mogla odjaviti sve ostalo. (mirov.zdrav.)
Da imate pravo na cijelu mirovinu za 10 mjesec ali ćete ju dobiti tek kada bude gotova i pravomoćna ostavinska rasprava. Na raspravi navedite da ima i ta zadnja mirovina od 10 mjeseca. E sada ne znam jel u trpimirovu ili tvrtkovu se ide s pravomoč. Rješenjem o nasljeđivanju. Nisam ni ja još bila jer nisam dobila pravomoč. rješenje. Moj otac je od ostavštine imao dosta toga..
Nekakva polja, oranice..nisam to niti prikazivala. Prikazali smo samo njegov dio stana i grobno mjesto. Oni te pitaju za sve i svašta..jel imala brod, oružje..
Pripazi da li je mama bila u minusu. Oni su odlično povezani i mojem tati je dan poslije smrti odmah blokiran račun. Imao je dug od 300 kn i oni to automatski smatraju crvenim minusom i naplaćuju kamate po danu ne po mjesecu. To su zvali mamu i ona je podmirila ali nismo mogli zatvoriti račun jer nemamo opet to pravomoć. rješenje. Svaki dan ga očekujem pa ću onda zatvoriti skroz račun.
Za dopunsko osiguranje stvarno ne znam. Kada ćeš sa smrtnim listom ići odjaviti zdravstveno pitaj da li treba platiti i dopunsko za taj mjesec.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 06:47   #18
Hvala za odgovor. Riješila sam već neke stvari. Nisam još sve stigla. Koji je krajnji rok za sve odjave? Je li to mjesec dana od smrti osobe? Pravomoćno rješenje o nasljeđivanju se dobiva tek na toj raspravi kod javnog bilježnika? Ako nije bilo minusa na računu tekući račun se zatvara tek kada se dobije to rješenje ili već sada? Kada otkazujem Americana kreditnu karticu, bila je dugogodišnji korisnik? Imam li pravo na neku naknadu po osnovi American kreditne kartice, čula sam da neke kartice to imaju?

Poslano sa mog HUAWEI Y300-0100 koristeći Tapatalk 4
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2014., 21:46   #19
hvala svima na pojašnjenjima........no

kakav je postupak ako pokojnik umre u kuči,
i mrtvozornik odma napiše smrtni list.........
dali je postupak dalje isti???
hvala tko god odgovori........
__________________
* Ti si ponos mog Zagreba grada, u kojem zakon Purgera vlada.ja bit ću sa tobom i u nebo kad uđem, ja Dinamo volim jer on mi je suđen! *
* Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Dinamo i majka Hrvatska ! Bad Blue Boys, Bad Blue Boys, Bog i konjica, neka živi Bjelica i majka Hrvatska! *
asid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2014., 22:20   #20
Quote:
asi demir kaže: Pogledaj post
kakav je postupak ako pokojnik umre u kuči,
i mrtvozornik odma napiše smrtni list.........
dali je postupak dalje isti???
hvala tko god odgovori........
Koliko ja znam mrtvozornik (tj. doktor) ne može napisati Smrtni list. On samo utvrđuje uzrok smrti i daje potvrdu o smrti. Dokumentacije se šalje u matični ured gdje matičar izrađuje osmrtnicu, na temelju koje se kasnije može podići Smrtni list i Izvod iz matice umrlih.

Tu je opisan cijeli zakonski postupak:
http://www.poslovniforum.hr/zakoni/z...led_umrlih.asp
Članak 11 odgovara na vaše pitanje.

No s obzirom kako nam je država organizirana, sve je moguće. No mislim da u svakom slučaju procedura mora ići preko matičnog ureda. U mom slučaju me matični ured nije kontaktirao u vezi imovinske dokumentacije koja bi se trebala priložiti osmrtnici, pa su mi rekli da se javim na općinski sud. No na kraju sam svu dokumentaciju jednostavno podnio kod javnog bilježnika tokom ostavinske rasprave i nije bilo problema.
VitezM is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:56.