Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.10.2015., 18:25   #661
Quote:
samjednopitanje kaže: Pogledaj post
Stari je kupio auto,njegovo ime je u ugovoru. Da li mogu ja otic u poreznu i platit onih 5% ili mora bas on?
mozes ti,al za svaki slucaj ponesi i njegovu osobnu
__________________
kaeovo
Veliki decki imaju 18
Hesoyam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2015., 19:41   #662
Ako nekoga zanima, imam za prodat Audi C6 Avant quattro, S-line full iznutra, izvana...

http://www.njuskalo.hr/auti/audi-a6-...oglas-16726660
Marac1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 11:06   #663
Prvi puta prodajem auto i stavila sam oglas na njuskalo. Nekoliko potencijalnih kupaca je zvalo i ovih dana dolaze pogledat auto.

Moja jedina obaveza je kupoprodajni ugovor nakon kojega cekam da mi novac bude uplacen na racun, kupcu predajem auto s prometnom dozvolom i onda idem s kupoprodajnim ugovorom odjaviti auto u bilo koji MUP u RH?

Tablice me ne zanimaju, nemam ih namjeru ostavljati niti ista slicno.

Auto je registriran i tablice su na mjesto A (moje prebivaliste), ja se trenutno nalazim u mjestu B (moje uredno prijavljeno boraviste), a kupac dolazi iz mjesta C (sve razlicite zupanije). Mogu li odjaviti auto u MUP-u s kupoprodajnim ugovorom u mjestu B?

Auto prodajem jer se selim u inozemstvo i ne bih htjela sad nes krivo napraviti da me kasnije ganjanju ili da imam problema

Samo bih htjela utvrditi jesam li dobro shvatila prvi post jer me par ljudi isprepadalo pricama o kojekakvim prevarama
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 13:06   #664
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Prvi puta prodajem auto i stavila sam oglas na njuskalo. Nekoliko potencijalnih kupaca je zvalo i ovih dana dolaze pogledat auto.

Moja jedina obaveza je kupoprodajni ugovor nakon kojega cekam da mi novac bude uplacen na racun, kupcu predajem auto s prometnom dozvolom i onda idem s kupoprodajnim ugovorom odjaviti auto u bilo koji MUP u RH?

Tablice me ne zanimaju, nemam ih namjeru ostavljati niti ista slicno.

Auto je registriran i tablice su na mjesto A (moje prebivaliste), ja se trenutno nalazim u mjestu B (moje uredno prijavljeno boraviste), a kupac dolazi iz mjesta C (sve razlicite zupanije). Mogu li odjaviti auto u MUP-u s kupoprodajnim ugovorom u mjestu B?

Auto prodajem jer se selim u inozemstvo i ne bih htjela sad nes krivo napraviti da me kasnije ganjanju ili da imam problema

Samo bih htjela utvrditi jesam li dobro shvatila prvi post jer me par ljudi isprepadalo pricama o kojekakvim prevarama
Ne razumijem ovo boldano? Pa ne uplaćuje ti on novac na račun, nego na ruke. A ako baš ti želiš da ti on uplati na tvoj račun tada ideš sa kupcem u banku i on tamo uplati novce te idete raditi KPU ili ako mu vjeruješ napraviš KPU pa ti onda uplati.

Ne trebaš ti odjavljivati auto ako ne želiš, može ga i on odjaviti. No ako se baš želiš osigurati ti možeš sa KPU odjaviti auto nakon 15 dana od datuma prodaje ukoliko to kupac ne učini.
No onda kupcu napomeni da želiš da se auto unutar 15 dana odjavi sa tebe.

Ako imaš firmu i autu je na firmu pa iz tog razloga uplata treba preko računa onda vjerojatno znaš da račun izdaješ po primitku uplate.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 14:17   #665
Bio sam danas na poreznoj i platio 5% prijenosa makar je ugovor na starog. Nisu me ni pitali osobnu,bito im je da pare sjedaju!😄
samjednopitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 18:42   #666
Pa porez može platiti bilo tko. A možeš ti i prepisati tuđi auto, samo ti kupac tog auta treba dati osobnu i sve može srediti netko treći.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 21:22   #667
Ma nisam bio zicer dal mogu ja platit to al ispada da nema problema..
samjednopitanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2015., 21:29   #668
Dok ti trebaš državi dati ne boj se, uzet će oni lovu bez obzira tko ju i za koga uplatio.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 07:29   #669
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Prvi puta prodajem auto i stavila sam oglas na njuskalo. Nekoliko potencijalnih kupaca je zvalo i ovih dana dolaze pogledat auto.

Moja jedina obaveza je kupoprodajni ugovor nakon kojega cekam da mi novac bude uplacen na racun, kupcu predajem auto s prometnom dozvolom i onda idem s kupoprodajnim ugovorom odjaviti auto u bilo koji MUP u RH?

Tablice me ne zanimaju, nemam ih namjeru ostavljati niti ista slicno.

Auto je registriran i tablice su na mjesto A (moje prebivaliste), ja se trenutno nalazim u mjestu B (moje uredno prijavljeno boraviste), a kupac dolazi iz mjesta C (sve razlicite zupanije). Mogu li odjaviti auto u MUP-u s kupoprodajnim ugovorom u mjestu B?

Auto prodajem jer se selim u inozemstvo i ne bih htjela sad nes krivo napraviti da me kasnije ganjanju ili da imam problema

Samo bih htjela utvrditi jesam li dobro shvatila prvi post jer me par ljudi isprepadalo pricama o kojekakvim prevarama
Nikako ne praviti ugovor dok novac nije sjeo u banku da ne bi poslije bilo problema.
Dobiš lovu,staviš ju na banku tako da odmah provjere da li ima slučajno koji falsifikat i onda kupoprodajni.
Što se tablica tiče,ako seliš u inozemstvo,onda na kupoprodajni napišeš da tablice ostavljaš kupcu i to je to.Odjavu nemoraš niti raditi jer će ju napraviti kupac,a ako ju ne napravi još uvijek imaš kopiju ugovora ako bude kakvih problema.
malilo is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 08:40   #670
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Ne razumijem ovo boldano? Pa ne uplaćuje ti on novac na račun, nego na ruke. A ako baš ti želiš da ti on uplati na tvoj račun tada ideš sa kupcem u banku i on tamo uplati novce te idete raditi KPU ili ako mu vjeruješ napraviš KPU pa ti onda uplati.
Hvala. Nemam firmu.
Zasto bi na racun? Pa sta ja znam, nekako sam sigurnija
Nisam nikad prodavala auto pa ne znam jel obicaj uplata na racun, na ruke, u kojem trenutku ide isplata, prije ugovora, poslije, kod javnog biljeznika. Zato sam to pitala.
Quote:
malilo kaže: Pogledaj post
Nikako ne praviti ugovor dok novac nije sjeo u banku da ne bi poslije bilo problema.
Dobiš lovu,staviš ju na banku tako da odmah provjere da li ima slučajno koji falsifikat i onda kupoprodajni.
Što se tablica tiče,ako seliš u inozemstvo,onda na kupoprodajni napišeš da tablice ostavljaš kupcu i to je to.Odjavu nemoraš niti raditi jer će ju napraviti kupac,a ako ju ne napravi još uvijek imaš kopiju ugovora ako bude kakvih problema.
Tnx

Jos jedno blesavo pocetnicko pitanje. Auto je registriran jos godinu dana, policu osiguranja dajem isto kupcu, a sta je s kaskom? Osim osnovnog osiguranja imam i kasko? Sta s njim?
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 14:53   #671
Uvijek na ruke, kakvi crni računi

Prvo pare na sunce pa onda ugovor popuniti i ovjeriti. Tako sam ja radio.
Jarvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 17:25   #672
Quote:
castanea kaže: Pogledaj post
Jos jedno blesavo pocetnicko pitanje. Auto je registriran jos godinu dana, policu osiguranja dajem isto kupcu, a sta je s kaskom? Osim osnovnog osiguranja imam i kasko? Sta s njim?
Što god želiš:
1. Pokloni ga kupcu
2. Prodaj ga kupcu
3. Odjavi kasko i uzmi lovu
iandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2015., 19:13   #673
Puno hvala svima na odgovorima.
Auto danas prodan, nakon tri dana na njuskalu, sve sredjeno i sve proslo ok
__________________
Mis enteroscas estallan del entusiasmo!
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 18:27   #674
Vrijedi li na sudu kupoprodajni ugovor na sudu?
Sekula Kajus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 21:27   #675
Ovjeren ili neovjeren kod javnog bilježnika?
iandic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 23:09   #676
moze bit ovjeren i kod "prijepisništva" kad sverceri imajuu unaprijed ovjeren ugovor od firme za posredništvo, te samo upišu broj koji se vodi u evidenciji... jedino što takav ugovor košta 120kn, a kod javnog biljeznika 50kn
__________________
od jucer do danas
ma3x is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 20:06   #677
Kako ono kad imam tablicu automobila - doci do broja sasije?
Ima ona neka stranica sa osiguranjem gdje mogu pogledat al ja se nikako prisjetit.
__________________
Nisam kreativan. Neam signature.
Mr.Air is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2015., 21:41   #678
http://www.huo.hr/hrv/provjera-osiguranja/11/
lujozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 09:01   #679
Quote:
Josip4 kaže: Pogledaj post
Pošto svako malo nastane neka tema o kupnji ili prodaji automobila bilo bi dobro da imamo jednu gdje je ukratko opisana procedura kupnje ili prodaje te mali oglasi vezani za automobile, dijelove i opremu.

Kupnja automobila...

1. Prvi korak nakon kupnje je napraviti kupoprodajne ugovore.
(ugovore može raditi javni bilježnik ili bilo koja druga pravna osoba koja ima registriranu djelatnost posredovanja kod prodaje)

Nakon što ste napravili KPU imate dvije mogućnosti, prva je da auto vozite doma, a druga da ga odjavite u MUP-u gdje pripada prodavatelj. Ova druga solucija ide samo ako prodavatelj želi zadržati svoje pločice, najčešće su tome razlog reg. oznake po narudžbi ili neka sentimentalna vezanost za iste.

Ako auto odjavite u MUP-u gdje pripada prodavatelj tada u istom tom MUP-u uzimate probe koje se mogu uzeti na max 15 dana.

U slučaju da prodavatelju ne trebaju njegove pločice auto bez problema možete odjaviti i u MUP-u u koji vi pripadate, odnosno u svojoj županiji.


2. Drugi korak je porezna uprava. Tamo platite 5% vrijednosti vozila na koji ga po katalogu procijeni porezna.
U slučaju da se ne slažete sa procjenom porezne imate mogućnost da odete kod ovlaštenog sudskog vještaka za procjenu vozila.
To se naravno dodatno plaća i većinom se na ovu soluciju ide ako kupujete automobil koji nije u top stanju, što limarijski, što mehanički, a za poreznu onaj oštećeni, ispravan ili neispravan vrijedi isto.

Važno je napomenuti da ukoliko ste uzeli auto od pravne osobe i dobili R1 račun tada ne trebate platiti tih 5% poreza, nego sa koraka 1 odmah prelazite na korak 3.


3. Korak 3 je stanica za tehnički pregled.
Tamo dolazite sa KPU na koji je plaćen porez, odnosno R1 računom i radite novu prometnu dozvolu na svoje ime.
Uz KPU na TP će vas tražiti policu osiguranja vozila i potvrdu o plaćenoj cestarini koju bi vam prodavatelj trebao dati sa automobilom.
Ukoliko vam prodavatelj nije dao potvrdu o plaćenoj godišnjoj cestarini istu plaćate vi (resto do datuma isteka registracije) ili besplatno odete po duplikat u ured žup. cesta gdje spada prodavatelj.

4. Četvrti korak je MUP. Sa novom i starom prometnom i svim ostalim papirima idete na MUP da vam ovjere novu prometnu dozvolu koja glasi na vaše ime ili tvrtku.
Ako vam je prodavatelj ostavio svoje reg. oznake i spadate u isto reg. područje tada ne trebate skidati reg. oznake sa automobila te nakon što ovjerite novu prometnu za vas je prijepis završen i ne trebate na korak 5.

U slučaju da vam je prodavatelj ostavio reg. pločice, a vi spadate u drugu županiju tada prodavateljeve pločice trebate donijeti u MUP na odjavu zajedno sa prometnom i ostalim papirima.

Za MUP vam treba biljeg od 35 kuna.


5. Peti korak je da sa ovjerenom prometnom idete ponovno na TP podići nove reg. pločice.


Važno!
Pošto u HR ima dosta slučajeva da se nakon kupnje vozilo neda prepisati zbog dugovanja prodavatelja prema trećoj strani važno je znati sljedeće...

Prije kupnje svakako provjerite da kojim slučajem na vozilo nema nekog tereta, a to možete provjeriti na dva načina:

1. je besplatno na web stranici FINA založna prava (vozila)

Ako vozilo nema status ne piše vam ništa, a ako vozilo ima status upisan u upisnik tada nakon što upišete br. šasije dobijete podatke o vozilu tipa... Opel Astra SRTL54F64DGHZ845954, a to znači da to vozilo postoji u bazi FINE i ne može se prepisati.

http://zaloznaprava.fina.hr/upzap/public/prepare.do

2. je način putem SMS-a na broj 818 058 i to će vas koštati 12,50 kuna.

Da bi to provjerili na ovaj način potrebno je na gore navedeni broj poslati ključnu riječ SAS - razmak te onda broj šasije.

(primjer: SAS WTZ5LT89S8964782)

Nakon toga dobijete povratnu SMS poruku tipa vozilo sa brojem sasije WTZ5LT89S8964782 ima ili nema status upisan u upisnik.
Ako dobijete SMS da vozilo nema status upisan u upisnik tada je vozilo čisto za prijepis, a ako dobijete SMS da ima upisan status tada se taj automobil ne može prepisati.
U slučaju da pogrešno upišete broj šasije dobijete SMS da je upit neispravan te vam se ne uzima nikakva naknada za taj SMS.
Ova usluga je baš kao i ona besplatna na web-u dostupna od 0-24 te 365 dana u godini.
Eto primjera kako takav SMS izgleda...




VAŽNO!!!
Važno je napometi da nažalost iz vlastitog iskustva znam da ova gore navedena provjera preko FINA-e ne funkcionira u potpunosti. Naime ako prodavatelj ima porezni dug porezna uprava zaobilazi FINU te zabilježbu šalje direktno u MUP, a FINA se u tom slučaju preskače. Jedini pravi i najsigurniji način da provjerite jel na vozilo ima kakva zabilježba trećih tijela je MUP, ako je vozilo "čisto" na MUP-u tada je sa prijepisom sve u redu.


Tako je kako je, naša banana republika je učinila sve da se sav teret svali na krajnjeg kupca, tako da je trenutno jako nesigurno kupovati vozilo vikendom na sajmovima dok MUP ne radi.
Ako prodavatelj ima porezni dug ili neplaćene prometne kazne zaboravite prijepis vozila, a nažalost te dvije stavke se preko provjere FINA-e ne vide.
Ono što je najbitnije jest da država uredno dozvoli da se plati porez na takav automobil, a to što ga kasnije ne možeš prepisati je sasvim nebitno, bitno je samo da se uplati u rupu bez dna, tj. državni proračun pa se kasnije vi tužite sa prodavateljem.
Zato oprez kod kupnje rabljenog. Moj savjet vam je odmah nakon kupnje sa vlasnikom u MUP odjaviti auto, staviti probe i tada ste čisti i mirno spavate.

Još jedna važna stvar kod upisnika porezne, recimo ako ste nekad imali porezni dug i porezna vam preko MUP-a stavila zabilježbu na vozilo to vozilo će ostati pod zabilježbom i nakon što vi platite dug poreznoj.

Zašto?

Da bi se zabilježba skinula nakon podmirenja dugovanja morate sami u poreznu zatražiti zahtjev za brisanjem zabilježbe u MUP-u jer oni sami to neće učiniti automatizmom po naplati svojih potraživanja.



Prodaja automobila...

Ako prodajete automobil za vas je dovoljan kupoprodajni ugovor i to je za vas kraj priče.

Ukoliko pak želite ostaviti svoje reg. pločice za novi auto ili ih pak iz nekoga razloga ne želite dati sa automobilom tada nakon potpisivanja KPU morate u MUP odjaviti vozilo i ostaviti reg pločice na čuvanju (max 90 dana, pločice po narudžbi i dulje), a kupac si tamo uzima probe.

Izmjenom zadnjega ZSCP-a od 05.08.2014. prodavatelj je malo bolje zaštićen nego ranije i teško se može desiti da plaćate tuđe kazne ukoliko imate valjani KPU.
Sada prodavatelj može sam nakon 15 dana od potpisivanja KPU odjaviti auto te poništiti registraciju ukoliko novi kupac to ne učini. Ta priča košta 70 kuna.

Primjerice, prodali ste auto i dobili ste kaznu, sa KPU odete u MUP, odjavite auto i kazna uz poništenje registracije vozila ide novom vlasniku, odnosno kupcu vozila koji u zakonskom roku od 15 dana nije napravio prijepis.



Eto to je za sada to, ukoliko bude nekih dopuna ili sam nešto zaboravio lako ubacimo naknadno.
Iskreno se nadam da će nekom ovo pomoći.
Ako sam dobro shvatio, dođem u Zg, idemo kod javnog bilježnika rješiti ugovore, dam mu pare i ja mogu lagano za doma i sve ostalo riješiti u svojem gradu? Koje papire mi mora dati s autom? Prometna, papiri od osiguranja i cestarine? Ima još kojih papira da mi mora dati? I zanima me procedura kupoprodaje, da li mu se novci daju pred javnim bilježnikom pa se napravi ugovor ili kako? Puno hvala na odgovorima
milat is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2015., 14:35   #680
Quote:
milat kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, dođem u Zg, idemo kod javnog bilježnika rješiti ugovore, dam mu pare i ja mogu lagano za doma i sve ostalo riješiti u svojem gradu?
Tako je.
Quote:
milat kaže: Pogledaj post
Koje papire mi mora dati s autom? Prometna, papiri od osiguranja i cestarine?
Da.
Quote:
milat kaže: Pogledaj post
Ima još kojih papira da mi mora dati? I zanima me procedura kupoprodaje, da li mu se novci daju pred javnim bilježnikom pa se napravi ugovor ili kako? Puno hvala na odgovorima
Servisnu ako postoji, no ono što je tebi neophodno je prometna, knjižica vozila ako postoji, polica osiguranja, potvrda u plaćenoj cestarini i naravno KPU.
Novce možeš dati kad napravite KPU, to je stvar dogovora.
__________________
Za ono što žene čine za svoj izgled, svaki trgovac rabljenim automobilima bi dospio u zatvor.
Josip4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:27.