Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Treba li strože kažnjavati učenike u školama i maloljetnike ?
Da, postrožiti šk. mjere i zakone o maloljetnicima 305 90.50%
Ne, nema potreba za promjenama 32 9.50%
Glasovatelji: 337. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2010., 23:18   #41
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Jasno ti je na osnovi ovakvih postupaka u stvarnosti možeš završiti na hlađenju u policijskoj postaji? S razlogom.
Zašto bi netko završio na hlađenju u policijskoj postaji ako svom djetetu ( neposlušno i nedokazano ) da peticu ( pljusku ) ili mu da primjerenu kaznu ?
SAMSON_VK is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:23   #42
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Daj Vojky, smiri se
Najveći broj tipičnih "sranja" koje se dešavaju u razredu su puno benignije prirode, ali opet i kao takve predstavljaju veliki problem.
Govorilo se o prijetnjama - prijetnja je kazneno djelo i za to postoji primjereni sudski postupak. Nitko osim suda nije ovlašten određivati da li je do kaznenog djela došlo ili ne.

Što se tiče drugih stvari - treba naći uzroke, a postoje i stručnjaci. Kojih je po školama očigledno nedovoljno i tu treba početi.

Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Što se tiče prijetnji i pravih fizičkih nasrtaja kakve privatne tužbe Jel se sjećaš one snimke kad su učenici snimili sebe kako fizički maltretiraju profesora? I što je na kraju bilo? Profesor više ne radi u toj školi, nakon što je neko vrijeme bio na terapijama jer to nije bilo prvi put, a ravnatelj i sve te inspekcije i državna odvjetništva nisu reagirala.
Taj nastavnik je očigledno imao sam ozbiljnih problema.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:31   #43
Quote:
SAMSON_VK kaže: Pogledaj post
Zašto bi netko završio na hlađenju u policijskoj postaji ako svom djetetu ( neposlušno i nedokazano ) da peticu ( pljusku ) ili mu da primjerenu kaznu ?
Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji:

Članak 4.

Nasilje u obitelji je svaki oblik tjelesnog, psihičkog, spolnog ili ekonomskog nasilja, a osobito:

– tjelesno nasilje, odnosno primjena fizičke sile bez obzira je li nastupila tjelesna ozljeda ili nije,

– tjelesno kažnjavanje i drugi načini ponižavajućeg postupanja prema djeci u odgojne svrhe,

– psihičko nasilje, odnosno primjena psihičke prisile koja je prouzročila osjećaj straha, ugroženosti, uznemirenosti ili povrede dostojanstva, verbalno nasilje, verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim imenima ili na drugi način grubo verbalno uznemiravanje, uhođenje ili uznemiravanje preko svih sredstava za komuniciranje ili preko elektroničkih i tiskanih medija ili na drugi način ili komuniciranja s trećim osobama, protupravna izolacija ili ugrožavanje slobode kretanja (u daljnjem tekstu: uhođenje i uznemiravanje),


A protiv nasilnika postoje i mjere:

Članak 11.

(1) Svrha je zaštitnih mjera da se njihovom primjenom spriječi nasilje u obitelji, osigura nužna zaštita zdravlja i sigurnosti osobe koja je izložena nasilju te otklone okolnosti koje pogoduju ili poticajno djeluju na počinjenje novog prekršaja, a primjenjuju se radi otklanjanja ugroženosti osoba izloženih nasilju i drugih članova obitelji.

(2) Sud može nad počiniteljem nasilja u obitelji, osim zaštitnih mjera propisanih Prekršajnim zakonom, primijeniti sljedeće zaštitne mjere:

– obveznog psihosocijalnog tretmana,

– zabrane približavanja žrtvi nasilja u obitelji,

– zabrane uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju,

– udaljenja iz stana, kuće ili nekoga drugoga stambenog prostora,

– obveznog liječenja od ovisnosti,

– oduzimanja predmeta koji je namijenjen ili uporabljen u počinjenju prekršaja.


http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s..._137_3314.html

Uglavnom, nakon pljuske, ukoliko je prouzročila bol ili uznemirila dijete, mogao bi nasilnik tražiti mjesto za spavanje izvan svoje kuće. Tu ga ne spašava ni vlasničko pravo.

Zakon je stupio na snagu početkom studenoga prošle godine.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:40   #44
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Taj nastavnik je očigledno imao sam ozbiljnih problema.
Da i ???

Mislim, što ti znači ova konstatacija ???? Ako se čovjek nije snašao u nastavi znači da ga pobjesnjela rulja ima pravo nekažnjeno psihički i fizički maltretirati, gađati predmetima, bosti šestarima, udarati ga itd.

Pazi riječ je o punoljetnim osobama (maturantima). U svakoj normalnoj državi bi nakon tih šokantnih snimki protiv tih nasilnika policija trebala provesti istragu i podnijeti kaznene prijave, zar ne ?

Jer imaš gomilu sličnih slučajeva u svim službama, ali nisam primjetio da se to igdje tolerira. Smijem li ja onu staru gospođu u katastru ili u općini ili na nekom šalteru udarati i gađati jer pola sata petlja po računalu ???? Naravno da ne ! Ali profesora se valjda smije !


I još si mi ti nekakav pravnik
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:57   #45
Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Da i ???

Mislim, što ti znači ova konstatacija ???? Ako se čovjek nije snašao u nastavi znači da ga pobjesnjela rulja ima pravo nekažnjeno psihički i fizički maltretirati, gađati predmetima, bosti šestarima, udarati ga itd.

Pazi riječ je o punoljetnim osobama (maturantima). U svakoj normalnoj državi bi nakon tih šokantnih snimki protiv tih nasilnika policija trebala provesti istragu i podnijeti kaznene prijave, zar ne ?
Ukoliko je imao težu tjelesnu povredu - da. Ukoliko nije - ne. Teža tjelesna povreda je npr. slomljen nos s pomakom, slomljena kost i sl. Obično udaranje bez trajnih posljedica nije. Možda može biti prekršaj protiv javnog reda i mira, makar su bili u učionici, tu su kazne 50-200 DEM u protuvrijednosti...

Naravno, mogle su se i morale pokrenuti odgovarajuće disciplinske mjere.

Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
Jer imaš gomilu sličnih slučajeva u svim službama, ali nisam primjetio da se to igdje tolerira. Smijem li ja onu staru gospođu u katastru ili u općini ili na nekom šalteru udarati i gađati jer pola sata petlja po računalu ???? Naravno da ne ! Ali profesora se valjda smije !
Ne smiješ je udariti, ali ako je udariš i nema teže tjelesne ozljede, mora tužiti sama, kao i svaki drugi građanin:

Tjelesna ozljeda

Članak 98.
Tko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu naruši zdravlje,
kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

Teška tjelesna ozljeda

Članak 99.
(1) Tko drugoga teško tjelesno ozlijedi ili mu teško naruši zdravlje,
kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.
(2) Tko drugoga tjelesno ozlijedi ili mu naruši zdravlje tako teško da je zbog toga doveden u opasnost život ozljeđenog ili je uništen, ili trajno i u znatnoj mjeri oslabljen koji važan dio njegova tijela ili koji važan organ, ili je poruzročena trajna nesposobnost za rad ozljeđenog, ili trajno i teško narušenje njegova zdravlja ili trajna iznakaženost,
kaznit će se kaznom zatvora od jedne do osam godina.
(3) Ako je ozlijeđeni umro zbog teške tjelesne ozljede,
počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do deset godina.
(4) Za pokušaj kaznenog djela iz stavka 1. ovoga članka počinitelj će se kazniti.

Pokretanje kaznenog postupka za kaznena djela tjelesne ozljede

Članak 102.
(1) Za kazneno djelo tjelesne ozljede (članak 98.) osim kada je djelo počinjeno prema djetetu ili maloljetnoj osobi, kazneni postupak se pokreće privatnom tužbom.


Quote:
Profesor_ kaže: Pogledaj post
I još si mi ti nekakav pravnik
Ja navodim ono što piše u Kaznenom zakonu. Da je donio papir kako je dobio tešku tjelesnu ozljedu, postupak bi bio pokrenut. Ovako ima tužiti sam, kao i svaki drugi građanin ove države. A može i na građanskom sudu za psihičko ugnjetavanje (povreda prava osobnosti).

No, on se uopće nije smio naći u razredu. Čovjek očigledno ima problema.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 02:06   #46
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Naravno da se moraju izboriti, kao i svatko drugi. Isti razred kod dva nastavnika zna biti sasvim drugačiji.
Nastavnik se mora izboriti za to da bi ga se zvalo 'zanimljivijim, poucnijim....' od drugih nastavnika, ali da se mora izboriti za to da ga klinci ne gadjaju sestarima, kredama i ne snimaju mobitelom?

Pa nemojmo bit smijesni.

A za ovo su prvenstveno krivi roditelji koji su dijete kao vruci krumpir uvalili profama, a onda kad dodje do pizdarije (lose ocjene, vladanja, itd) jos se nacrtaju u skoli i seru istim tim profesorima cudom se cudec sto njihova baraba koja terorizira sve s cim dodje u doticaj - ima problema.

Quote:
Cuka kaže:
Oni moj je u petom na polugodištu popija asa iz zemljopisa i ja sam otišao u školu do nastavnice i kad sam se predstavio i kazao zašto sam došao žena je umrla i ko zna šta je mislila a ja sam je samo pitao je li dobio jedan jer nije učija ili jer je radija sranja. Ako je ovo drugo moj je problem a ako je ovo prvo valjda će imat šansu to ispravit.
To je to
dee is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 08:33   #47
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ima i tu istine, no ni sami nastavnici često ne rade dobro - više na osnovi toga što imaš neki položaj: nastavnik, policajac, predsjednik Republike, ne možeš očekivati da ćeš imati autoritet. Za autoritet se moraš sam izboriti. A to ne znaju svi.
U neku ruku si u pravu, a u drugu nisi. Nastavnik, policajac i predsjednik republike nisu (ili ne bi trebali samo biti) samo ljudi s imenom i prezimenom, već oni predstavljaju instituciju. Taj autoritet bi se trebao sam po sebi podrazumijevati. Dakako, ima tu ljudi koje je pregazilo vrijeme, koji se ne znaju prilagoditi, ne žele učiti ili jednostavno nisu za taj posao. Prosijek radi sasvim solidno i na njih se ovo ne odnosi. Po nekakvoj gausovoj krivulji postoji određen broj onih koji postižu iznimne rezultate. No kakvi god bili, ne smije ih se vrijeđati, fizičk i psihički zlostavljati (kao što ne smiješ udariti i vrijeđati policajca, ma koliko on bio u krivu)... a to je, uvjeravam vas, svakodnevna pojava u nekim školama, napose strukovnim.
Po meni glavni je problem... treba vratiti status institucije obrazovnim ustanovama i dostojanstvo struci. To dakako znači i da će školstvo morati počistiti malo u svom dvorištu. Ali to je daleko (ali uistinu daleko) manji problem od generalno negativnog i potcjenjivačkog stava djece i roditelja prema nastavnicima (a vlasti dakako tu podilaze njima umjesto da štite svoje zaposlenike i struku). Ti su ljudi i prije bili potplaćeni, to nije novost, ali mu je dijete reklo dobar dan kada ga je srelo na ulici. Meni, dok sam radio u školi, su vikali svašta, najčeće nije bilo dobar dan. Odbijao sam se služiti represivnim mjerama i prvi put da sam zatražio ukor bilo je kad mi je malac rekao da sam budala. To nije najgore što su profesori u toj školi doživjeli (dolazila je i policija zbog fizikog nasrtaja), ali to je bila donja granica koju sam ja htio trpjeti. Otkad ne radim u školi, preporodio sam se. Nov čovjek.

Klinci ne fermaju živu silu, jer ne moraju. Nikakve represije koje se primjenjuju samo na klince neće uroditi plodom. Neki roditelji sve odrade da kaznu ublaže. Represija u slučaju nedoličnog ponašanja djece treba biti usmjerena prema njima. A nastavnike treba ostati ključna osoba u odgojno-obrazovnom procesu. Liječniku, električaru, vozaču autobusa nitko ne kuca i ne pametuje kako bi trebali raditi sovj posao.... ali brate učiteljima svi sole pamet. Roditelji znaju kako se njihovo dijele ponaša u školi, roditelji znaju za koju ocjenu dijete zna (jer su oni učili s njim)... Ne kažem da nekad nisu u pravu, ali to je već postalo toliko rašireno, da to nije normalno. I što je najgore, ti roditelji djeci čine medvjeđu uslugu jer ih uče da će oni svaki put kada trebaju odgovarati za nešto to srediti. U tom smislu, jesu se vrijednosti srozale.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 08:34   #48
Quote:
dee kaže: Pogledaj post
Nastavnik se mora izboriti za to da bi ga se zvalo 'zanimljivijim, poucnijim....' od drugih nastavnika, ali da se mora izboriti za to da ga klinci ne gadjaju sestarima, kredama i ne snimaju mobitelom?
Upravo to...

Samo još jednu stvar treba napomenuti. Mi nismo bili obrazovani za suočavanje s graničnim slučajevima. Ti dobiješ osnove razvojne psihologije, pedagogije, ali nisu obučen rješavati tuče u razredu, rastave roditelja, ozbiljne psihičke probleme (o kojima te nadležne ustanove ne obavijeste, nego ti dijete samo pokaže hrpu tableta koje pije), majke koje se flundraju i ćaće koji su u zatvoru-a sve ti je to na neki način u učionici. Sad možeš ti pokazati sućut, razumijevanje i toleranciju. Ali improviziraš uglavnom i to na štetu nastavnog procesa, jer ne znaš bolje.

Ja sam bio mladac, pripravnik od 25-6. godina. Od mene se i nije očekivalo da budem autoritet kao neki iskusni djelatnik. Ali svejedno sam zaslužio biti tretiran s poštovanjem.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"

Zadnje uređivanje Tuli_Kupferberg : 07.02.2010. at 08:41.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 11:08   #49
Ma Vojky , pusti ti zakon jer dok mu ja kuham , perem i oblačim te dok vodim brigu o njemu , ja sam zakon u obitelji i ja ću odlučiti dali ga treba nagraditi ili ga savjetovati i ukazivati mu na pogreške .

Uglavnom, nakon pljuske, ukoliko je prouzročila bol ili uznemirila dijete, mogao bi nasilnik tražiti mjesto za spavanje izvan svoje kuće. Tu ga ne spašava ni vlasničko pravo.

Pa kad postane punoljetan nek radi što hoće a do tada ću ga odgajati tako da poštuje starije , da se školuje dokle hoće ( ako želi upisati fakultet ) i da svojim znanjem i talentom dokaže i pokaže koliko mu je ta pljuska pomogla ali ako želi tražiti mjesto za spavanje izvan svoje kuće , a u njoj mu ništa ne nedostaje , sam ću ga spakovati i poželiti mu sretno ali povratka više nema .
SAMSON_VK is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 12:17   #50
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
U neku ruku si u pravu, a u drugu nisi. Nastavnik, policajac i predsjednik republike nisu (ili ne bi trebali samo biti) samo ljudi s imenom i prezimenom, već oni predstavljaju instituciju. Taj autoritet bi se trebao sam po sebi podrazumijevati.
Je, evo pogledaj Polančeca. Potpredsjednik Vlade. Reklo bi se - osoba od najvećeg autoriteta. Gospodin. A u stvarnosti...

Ili HAZU (ajmo malo u "časne" institucije). Da li su zadnje dvije godine dali neki prijedlog za izlazak iz krize? Ili samo paze da im njihova plaća od 8000 kuna na račun poreznih obveznika bude smanjena...

Crkva u Hrvata. Za predsjedničke izbore su podržali čovjeka s takvom biografijom da bi Bozanića, da se sretnemo, treba prvo pitat jesu li malo pretjerali s misnim vinom u zadnje vrijeme...

Malo je u takvom okruženju teško tražiti da se bilo koja institucija poštuje kao takva. Nisu klinci izvan svijeta, prate oni dobro društvo oko sebe.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 12:32   #51
Quote:
Tuli_Kupferberg kaže: Pogledaj post
Samo još jednu stvar treba napomenuti. Mi nismo bili obrazovani za suočavanje s graničnim slučajevima. Ti dobiješ osnove razvojne psihologije, pedagogije, ali nisu obučen rješavati tuče u razredu, rastave roditelja, ozbiljne psihičke probleme (o kojima te nadležne ustanove ne obavijeste, nego ti dijete samo pokaže hrpu tableta koje pije), majke koje se flundraju i ćaće koji su u zatvoru-a sve ti je to na neki način u učionici. Sad možeš ti pokazati sućut, razumijevanje i toleranciju. Ali improviziraš uglavnom i to na štetu nastavnog procesa, jer ne znaš bolje.
I to je jedan od temeljnih problema. Nastavnik nije tu da rješava asocijalno ponašanje. Za to postoje zanimanja za koja se ljudi školuju 7-8 godina (kada se uzme i stručni ispit). I tu država mora reagirati. Nastavnik nije ni sudac, ni socijalni radnik, ni psiholog.

U drugim strukama je to čak i propisima uređeno - npr. sudac (diplomirani pravnik sa pravosudnim i često puno "utakmica u nogama" kada mu se pojavi maloljetnik, ima čitav niz odredbi gdje se traži uključivanje u proces drugih osoba, rekli bismo "specijalista". Navodim kao primjer:

Članak 37.

Suci za mladež u općinskim i županijskim sudovima i državni odvjetnici koji postupaju pred tim sudovima (državni odvjetnici za mladež) moraju imati izražena nagnuća za odgoj, potrebe i probitke mladeži, te vladati osnovnim znanjima s područja kriminologije, socijalne pedagogije i socijalne skrbi za mlade osobe.

Članak 40.

(1) U vijećima za mladež (članak 36. stavak 1. i 2.) u suđenju sudjeluju suci porotnici za mladež.

(2) Suci porotnici za mladež imenuju se iz reda profesora, učitelja, odgojitelja i drugih osoba koje imaju iskustva u odgoju mladih osoba.

Članak 42.

(1) Sudovi iz članka 36. stavka 1. ovoga Zakona i državna odvjetništva koja pred njima postupaju, imaju stručne suradnike (savjetnike): socijalne pedagoge-defektologe i socijalne radnike.

(2) Stručni suradnici u sudu u tijeku pripremnog postupka prema maloljetniku prikupljaju podatke o maloljetnikovoj ličnosti; na sjednici vijeća ili na glavnoj raspravi daju stručno mišljenje o vrsti sankcije koju bi bilo opravdano izreći; prikupljaju podatke o uspješnosti izvršenja odgojne mjere i daju mišljenje vijeću za maloljetnike o potrebi obustave ili zamjene odgojne mjere. Savjetnici u državnom odvjetništvu prikupljaju podatke potrebne državnom odvjetniku za donošenje odluke o svrhovitosti pokretanja postupka prema maloljetniku, te opravdanosti predlaganja obustave pripremnog postupka prema maloljetniku.

Članak 44.

Kad se u tijeku postupka utvrdi da osoba u vrijeme počinjenja kaznenog djela nije navršila četrnaest godina života (dijete), kazneni će se postupak obustaviti i podaci o djelu i počinitelju dostaviti centru za socijalnu skrb.

Članak 45.

(1) Kazneni postupak prema maloljetniku pokreće se za sva kaznena djela samo na zahtjev državnog odvjetnika.

(2) Za kaznena djela za koja se postupa po prijedlogu ili po privatnoj tužbi postupak se može pokrenuti ako je ovlaštena osoba stavila prijedlog za pokretanje postupka nadležnom državnom odvjetniku u roku od tri mjeseca od dana kad je saznala za kazneno djelo i počinitelja.

Članak 48.

(1) Maloljetniku se ne može suditi u odsutnosti.

(2) Pri ispitivanju maloljetnika i poduzimanju drugih radnji kojima je maloljetnik nazočan, postupat će se obazrivo, tako da, s obzirom na duševnu razvijenost i osobna svojstva maloljetnika, vođenje kaznenog postupka ne šteti razvoju svekolike njegove ličnosti.

Članak 51.

Sudovi za mladež izvješćuju centre za socijalnu skrb kad u kaznenom postupku utvrđene činjenice i okolnosti upućuju na potrebu poduzimanja mjera radi zaštite prava i dobrobiti maloljetnika.

Članak 52.

(1) U postupku prema maloljetniku, uz ovlasti što ih izričito predviđaju odredbe ovoga Zakona, predstavnik centra za socijalnu skrb ima pravo upoznati se s tijekom postupka, u tijeku tog postupka stavljati prijedloge i upozoravati na činjenice i dokaze koji su važni za donošenje ispravne odluke.

(2) O svakom pokretanju postupka prema maloljetniku državni odvjetnik obavijestit će nadležni centar za socijalnu skrb.


Dakle, smatra se da sam sudac, samostalno, nije dovoljno osposobljen za rad s maloljetnicima, i traži se uključivanje čitavog niza stručnjaka! Sud bez toga jednostavno - neće suditi. Niti ne može, takva presuda ne bi bila valjana, teška povreda postupka. Škole jednostavno moraju postupati na isti način. Nije posao nastavnika da rješava granične slučajeve.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 12:53   #52
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Je, evo pogledaj Polančeca. Potpredsjednik Vlade. Reklo bi se - osoba od najvećeg autoriteta. Gospodin. A u stvarnosti...

Ili HAZU (ajmo malo u "časne" institucije). Da li su zadnje dvije godine dali neki prijedlog za izlazak iz krize? Ili samo paze da im njihova plaća od 8000 kuna na račun poreznih obveznika bude smanjena...

Crkva u Hrvata. Za predsjedničke izbore su podržali čovjeka s takvom biografijom da bi Bozanića, da se sretnemo, treba prvo pitat jesu li malo pretjerali s misnim vinom u zadnje vrijeme...

Malo je u takvom okruženju teško tražiti da se bilo koja institucija poštuje kao takva. Nisu klinci izvan svijeta, prate oni dobro društvo oko sebe.
Nisam primjetila da je netko Polačecu dok je bio u Vladi na radnom mjestu šestarom ili ravnalom nanosio tjelesne ozljede, gađao ga zgužvanim papirima, ometao ga zvonjavom iz mobitela, palio mu cigaretu pred nosom ili mu bilo kako "narušavao integritet" i da je taj netko nesmetano to radio svakog dana iznova jer ga praktički štiti nekakav pravilnik ili zakon.
mirjam is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:13   #53
obavezno strože kažnjavanje, a ne da se osjećaju kao da su rijetka vrsta zakonom zaštićena

prije su nastavnici imali pravo koristiti šibu pa je i disciplina bila veća

i sve zlostavljače strpati u isti razred pa neka se međusobno "teferišu"
kandy7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:27   #54
Quote:
glosa kaže: Pogledaj post
Disfunkcionalna omladina je nasa buducnost. To je prirodni obrambeni mehanizam razvoja ljudske rase. Naime, silan razvitak nauke i nevidjeni uspon tehnologije imaju za posljedicu smanjenu potraznju za kvalificiranim radom. Kada bi svi, ili velika vecina ljudi bili ambiciozni i ozbiljni, konkurencija za ograniceni broj radnih mjesta, koja je vec sada vrlo ostra, uzrokovala bi katastrofu i kolaps drustva. Gubitnici koji su svjesno ili nesvjesno odustali od trke za dobrim poslom i pozicijom u drustvu, sigurnosni su ventil koji omogucava da su unutarnji pritisci drustvenog razvoja na odrzivom nivou.
Disfunkcionalno drustvo ima disfunkcionalne uzore, pa i disfunkcionalnu buducnost!
Ljudska rasa nije samo prirodna, nego i drustvena, pa i duhovna.
Kad je uvodjena automatska obrada podataka, obecavano je smanjenje administracije (sala milenija), ali uz silnu administraciju redovi su sve duzi i duzi.
Sto nam vrijedi sto su u znanosti Djikic... i nekolicina ambiciozni ako nam ucenici ne znaju tablicu mnozenja (bez kalkulatora), ali sanjaju zauzeti mjesto Djikica... i drugih (ako su uopce culi za njih).
Funkcionalno drustvo ima posla ZA SVE i cak potice konkurenciju. Ali...
... u funkcionalnom drustvu ne mozes sjediti u Saboru ako si bio protiv drzave koju predstavljas, ne mozes nadzirati zakon ako si izvan njega, ne mozes dijeliti ako nisi stekao... ne mozes biti izvodjac bilo kakvih radova samo na osnovu podobnosti.

Funkcionalno drustvo mladima ostavlja buducnost, A NE DUGOVE!!!

Pozdrav
Nikola Duspara
Nikola Duspara is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:38   #55
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Kod nas je problem što se stvari stavljaju pod tepih dok ne bude kasno - da klinac koji je npr. priprijetio nastavniku ode na sud (nije baš ugodno, hladna zgrada, pravosudna policija, sudac...) dobio bi manju odgojnu mjeru i obično se primirio. A roditelji bi morali platiti nastavniku recimo 5000 kuna naknade za uznemiravanje - mislim da bi pazili dalje.
Vojky znaš i sam koliko je tužba za prijetnje i uznemiravanje labava, pogotovo ako te malac sačeka negdje na ulici. Kako ćeš dokazati išta? Koga ćeš prijaviti ako pronađeš probivene gume na autu ispred škole? Teško da će nastavnik dobit takvu tužbu, a vjerojatno bi samo trošio novac na sudske troškove, novac koji se sa plaćom profesora ne može namirit. KAo da mu nije dovoljno stresa u školi. A to zna samo onaj koji je radio u školi.
Problem se nalazi u cijelom društvu i njegovom funkcioniranju i to je samo logičan nastavak divlje privatizacije i otpuštanja radnika od 90-ih pa do danas.
Naravno, postoje obitelji koje i dalje nastoje učiti djecu moralnim vrijednostima društva, međutim u društvu koje samo stremi stjecanju profita takve vrijednosti gube značaj. Pa lijepo si rekao:
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Neću ni spominjat plaće koje su išle gore samo sa školskom spremom, a nikako temeljem rada (odatle ono: uči, pa nećeš morat radit)
kada si se pejorativno izrazio prema bivšem sustavu. Ima tu dosta istine. Zato se danas slabo poštuje profesore i nastavnike. Jedino će ih se poštovati u privatnim školama sa masnim plaćama i parkiranim Mercedesima jer današnji sustav tako funkcionira. Uspješan si ako imaš novaca. A i sam si rekao da rad u školi, odnosno državnim službama nije novčano isplativ. I sam sam radio u školi za smiješnu svotu. Međutim to je kratki posao koji sam s toliko gušta i zadovoljstva radio da je to milina.
I uspio sam steći poštovanje u vrlo kratkom roku.
__________________
Podijelio bih s tobom otkrivenje koje sam ovdje doživio. Došlo mi je dok sam klasificirao vašu vrstu i shvatio sam...da vi zapravo niste sisavci. Svaki sisavac na ovom planetu nagonski razvija prirodnu ravnotežu s okolišem oko sebe. Ali vi ljudi ne. Dođete na neko područje i razmnožavate se...i razmnožavate dok ne potrošite sve prirodne resurse. Preživljavate jedino tako da se širite u novo područje. Na ovom planetu postoji još jedan organizam koji se isto ponaša. Znaš koji je to? Virus.
-doom is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:47   #56
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Malo je u takvom okruženju teško tražiti da se bilo koja institucija poštuje kao takva. Nisu klinci izvan svijeta, prate oni dobro društvo oko sebe.
Ja, dakako, ne govorim o nekritičkom prihvaćanju autoriteta, nego o elementarnim normama pristojnog i civiliziranog ophođenja prema nastavnicima. Ako ljudi koji se bave odgojem i obrazovanjem odustanu od toga da se poštuje njihova institucija zato što je situacija općenito u društvu takva kakva jest, onda to može imati samo loše posljedice u budućnosti. Prvo zbog toga što su rezultati njihova rada (koji su bitni za opće dobro) u velikoj mjeri ovise o tome. Drugo, što se time dodatno degradira ionako prilično klimav status obrazovanja u nas gdje je opća percepcija o tome čemu služi i koristi škola loša. I to ne zbog generalno loših rezultata u našem obrazovanju (koliko god ima mjesta za poboljšanja, takva ocjena bi bila neopravdano oštra), nego zbog podcjenjivanja znanja kao vrijednosti, naspram lukavosti, snalažljivosti, dobrih veza i zaleđine. Zbilja ne mislim da sam u ovom slučaju patetičan.
Mislim da se nepoštovanje jednako kao i poštovanje mora zaslužiti. Ako dijete, i još k tome roditelji, u startu omalovažavaju tebe i tvoj rad je po meni grozno i ponižavajuće. Prihvatiti kao nešto očekivano i sastavni dio posla da se svakom neodgojenom deranu i umišljenom mu roditelju moraš dokazivati da bi ti on pokazao osnovno poštovanje meni je nepojmljivo.
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"

Zadnje uređivanje Tuli_Kupferberg : 07.02.2010. at 13:58.
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 13:55   #57
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
I to je jedan od temeljnih problema. Nastavnik nije tu da rješava asocijalno ponašanje. Za to postoje zanimanja za koja se ljudi školuju 7-8 godina (kada se uzme i stručni ispit). I tu država mora reagirati. Nastavnik nije ni sudac, ni socijalni radnik, ni psiholog.
Jep, ali ko te pita. I još si svima odgovoran, nitko te ne štiti. Ako izbace nekog iz škole, vrate ga iduće šk. godine. Ma užas. Za tu plaću, pih! Ni da je dvostruko veća...
__________________
"you don't need a weatherman to know which way the wind blows"
Tuli_Kupferberg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 14:02   #58
Šiba je iz raja izašla...
A svakome 'ko tvrdi drukčije želim dijete kao što sam bio ja.
Mislim da bi jako brzo promijenio mišljenje...
Nanashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 14:10   #59
Quote:
Nikola Duspara kaže: Pogledaj post
Disfunkcionalno drustvo ima disfunkcionalne uzore, pa i disfunkcionalnu buducnost!
E, ova je najpametnija ovdje.

Klinci nemaju određene kulturološke kočnice, pa samo iskrenije pokazuju odraz stanja cijelog društva. Iluzorno je očekivati da će samo taj segment društva postati "normalan", u sustavu gdje puno toga drugog ne radi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 14:19   #60
definitivno treba, ali ne samo za učenike i maloljetnike već i za njihove roditelje, jer oprostite na izrazu, ali jebem ti ja roditelje koji su dopustili tako nešto...

meni nikad nije palo na pamet čak ni ružno odgovoriti profesoru jer ono šta bi dobio u školi (opomenu, ukor ili šta god) je ništa prema onome što bi me čekalo doma...

za svaki takav prekršaj maloljetnika, obavezno i roditelju novčana kazna od 10000 kn i možda 1 mjesec uvjetno... pa ćete vidjeti kako će se stvari poboljšati...

dijete je odgovornost roditelja, a tu vrijedi ona stara narodna "kako si posijao tako ćeš i žeti"...
__________________
Today is the first day of the rest of my life...
Crux'An is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:36.