Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.07.2014., 12:02   #841
Molim za pomoć.... postavila sam pitanje i u slovensku i hrvatsku poreznu upravu ali odgovora nema, a rokovi se približavaju. Bavimo se građevinom i sada ćemo po prvi put raditi u DČ kao podizvođač za jednu RH tvrtku koja u SLO ima izvađen DDV broj. Da li se i mi moramo prijaviti u SLO i zatražiti DDV i ID broj? Mi ćemo uslugu fakturirati tvrtci u RH - kako taj račun treba izgledati, s kojim napomenama, koji kupčev PDV broj staviti (SLO ili RH)? Primjenjuju li u SLO čl.194 Direktive (da se porezna obveza prenosi na kupca - i može li se to primjeniti na usluge na nekretninama)? Molim za bilo kakvu informaciju, jer sam već poluluda od surfanja i čitanja - a ništa opet ne znam.
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 12:57   #842
Prvo moraš znati što fakturiraš; da li robu, uslugu, možda robu s montažom i onda odrediti mjesto isporuke.
Ajd malo konkretnije objasni možda možemo pomoći.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:04   #843
Fakturiramo uslugu građenja - radimo dio građevinskih radova na izgradnji mosta u SLO - znači mi moramo ukupnu vrijednost naših radova (ne dijeli se na ugrađeni materijal i našu uslugu) fakturirati RH tvrtci koja ujedno ima i SLO pdv broj i koja dalje naše radove fakturira SLO naručitelju.
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:28   #844
Quote:
Toddler kaže: Pogledaj post
Molim za pomoć.... postavila sam pitanje i u slovensku i hrvatsku poreznu upravu ali odgovora nema, a rokovi se približavaju. Bavimo se građevinom i sada ćemo po prvi put raditi u DČ kao podizvođač za jednu RH tvrtku koja u SLO ima izvađen DDV broj. Da li se i mi moramo prijaviti u SLO i zatražiti DDV i ID broj? Mi ćemo uslugu fakturirati tvrtci u RH - kako taj račun treba izgledati, s kojim napomenama, koji kupčev PDV broj staviti (SLO ili RH)? Primjenjuju li u SLO čl.194 Direktive (da se porezna obveza prenosi na kupca - i može li se to primjeniti na usluge na nekretninama)? Molim za bilo kakvu informaciju, jer sam već poluluda od surfanja i čitanja - a ništa opet ne znam.
Ak ne znaš gdje ćeš, dođi na forum

Jasno je da je usluga predmet oporezivanja slovenskim DDV, što propisuje čl. 45. Direktive 2006/112/EZ, koja se primjenjuje u svim članicama (čl. 19. Zakona o PDV-u). Mjesto obavljanja usluge je gdje se nekretnina nalazi.

Što se tiče usluga u svezi s nekretninama, u Sloveniji se ne trebate registrirati za potrebe DDV-a što propisuje njihov Zakon o DDV-u čl. 79. st. 1. točka a).

Kako primatelj usluge ima slovenski ID broj, a isporučitelj nije osnovan u Sloveniji porezna obveza prelazi na primatelja.
(molim da ovo još provjerite, jer da se radi o poreznom obvezniku koji je osnovan u SLO sigurno ide prijenos, sad nzn da li ima ograničenja ako se samo registrira, ali mislin da ne, npr. u Njemačkoj ili Francuskoj dovoljno je da imate njihov ID broj)

Račun će te izdati u skladu sa hrv. Zakonom o PDV-u, čl. 78.st.10. i navesti klauzulu "oslobođeno PDV-a po čl. 19. Zakona"

Primatelj usluge će napraviti obračun DDV-a u Sloveniji i podnijeti sve potrebne obrasce.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 13:43   #845
Hvala puno Trampuca!!! Ako mogu iskorisiti znanje u poslovanju s EU, imam još jedno pitanje .... morat ćemo iz Srbije uvesti sajle koje će biti ugrađene u taj most u SLO (znači roba iz Srbije ide odmah na gradilište - i ta vrijednost će biti uključena u našu građevinsku situaciju), pretpostavljam da se uvozno carinjenje radi u SLO? Tada po slovenskom JCD-u plaćamo DDV Sloveniji? Ili?
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2014., 17:26   #846
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
pa ako Švicarska nije u EU onda ju tretiraš kao i svaki drugi izvoz, (naprimjer u Bosnu ili Srbiju), nema PPO...
ima prijenosa porezne obveze jer se radi o obavljenoj usluzi prijevoza robe i B2B odnosu pa za treće zemlje ide kao i za članice EU, prijenos por.obv. po čl.17.st.1.

Samo mene muči to što kada se radi o članicama EU jednostavno se izlista potvrda iz VIESA.

Kada se radi o trećim zemljama što ponuditi kao dokaz poreznog statusa - da li mi je dovoljno samo imati porezni broj primatelja usluge (imam taj broj naveden u dobivenoj garanciji plaćanja) da bi se utvrdilo da korisnik usluge u trećoj zemlji nastupa u svojstvu poreznog obveznika ili ih moram daviti da mi dostave potvrdu nadležnog poreznog tijela da korisnik obavlja gosp.djelatnost (u praksi baš i ne funkcionira, čude se što ih pitamo) ili tražiti da mi dostave Rješenje o osnivanju (što isto u praksi ne funcionira) ili kako na neki drugi način može dokazati da korisnik usluge u svojoj zemlji obavlja gosp.djelatnost (dakle da nije riječ o građanu - fizičkoj osobi)?

Zadnje uređivanje vejanka : 23.07.2014. at 17:46.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 11:23   #847
Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Što se događa u slučaju ako primimo uslugu prijevoda za natječajnu dokumentaciju od fizičke osobe iz EU (Slovenija), radim obračun PDV-a na primljenu uslugu, ali nemamo pravo na odbitak pretporeza jer smo uslugu primili od fizičke osobe
Malo si pomješala odgovor isporuka dobara (auto) i obavljanje usluga. Različit je porezni tretman.
Da te još više ne zbunim, da, radiš oporezivo stjecanje, obračun PDV-a i pravo na pretporez, jer se kod usluga ova fizička osoba smatra porezni obveznik, te su ispunjeni uvjeti iz čl. 58. Zakona, primili ste uslugu od drugog poreznog obveznika, za potrebe svoje gospodarske djelatnosti, tj. oporezivih transakcija.

Također ako ti nije dala svoj PDV-e ID broj možeš ju upozoriti da bi ga trbala ishoditi, jer koliko je meni poznato u Sloveniji posebno vode fizičke osobe koje obavljauju usluge unutar EU (web dizajn, prijevode i sl.) i dodijelju im ID brojeve.

Quote:
Anatenaa kaže: Pogledaj post
Još jedno pitanje, mali porezni obveznik obavlja uslugu dizajna internet stranice poreznom obvezniku u BiH. Trebam li za njega zatražiti PDV ID broj?
U ovom slučaju za malog poreznog obveznika ne trebaš zatražiti PDV ID broj, već na računu piše napomenu "oslobođen PDV-a po čl. 90. st. 2."
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 11:48   #848
Quote:
Toddler kaže: Pogledaj post
Hvala puno Trampuca!!! Ako mogu iskorisiti znanje u poslovanju s EU, imam još jedno pitanje .... morat ćemo iz Srbije uvesti sajle koje će biti ugrađene u taj most u SLO (znači roba iz Srbije ide odmah na gradilište - i ta vrijednost će biti uključena u našu građevinsku situaciju), pretpostavljam da se uvozno carinjenje radi u SLO? Tada po slovenskom JCD-u plaćamo DDV Sloveniji? Ili?
Radi se o tome da unosite dobra u EU koja nisu u slobodnom prometu na području Europske unije, jer potječu iz trećih zemalja.

Uvozni postupak, tj. carinjenje vi određujete gdje će se obaviti, to može biti RH, pa će te dobra svojim prijevozom isporučiti u Sloveniju.

Uvozno carinjenje možete obaviti i u Sloveniji, u tom slučaju roba ulazi u carinsko područje na RH i na graničnom prijelazu se trebate javiti Carinskoj upravi kako bi regulirali prvozni postupak do mjesta odredišta.

Ono što je bitnije za vas, je ako se vi na JCD-u pojavljujete kao uvoznik (glasi na vaše ime) i obavite uvozno carinjenje u Sloveniji, tamo će se morati registrirati za potrebe DDV-a i da, plaćate DDV u Sloveniji po slovenskom JCD-u.

Imate jako dobru ekipu na linku www.vat-slovenia.com.

Pa sa nama podijelite kako je sve prošlo.

Zadnje uređivanje Trampuca : 24.07.2014. at 11:53.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 13:38   #849
Hvala na svim informacijama....sva moja pitanja su priprema za sredinu kolovoza kada posao kreće.... Danas sam konačno telefonski dobila referenticu u poreznoj u Ptuju koja me uputila na šeficu koja je zaprimila moj upit, ali mi se sad šefica ne javlja na telefon – ali eto bar znam da netko negdje čita moj upit pa ću možda dobiti i službeni odgovor da li se trebamo registrirati za DDV za građevinske usluge. Pa javim vam i službeno stajalište Davčnog urad-a. Priznajem da mirnije spavam nakon odgovora od Trampuce.

A vezano za ovaj uvoz iz Srbije za Sloveniju ...znači mi carinimo u RH i platimo naš PDV .... ali kojim dokumetima ja šaljem sajle u SLO? Nekakav interni dokument kojim šaljemo nabavljenu sirovinu na naše gradilište? Cijena od dobavljača iz Srbije je dogovorena do gradilišta u SLO, dakle neću imati posebno račun za prijevoz. Neću imati ni izlazni račun za SLO, jer to nije isporuka dobara u DČ - te sajle će biti uključene u vrijednost građevinske usluge, znači nigdje konkretno na našem izlaznom računu se neće vidjeti te sajle koje smo uvezli iz Srbije.

A još moram proštrumfat detaljno šta sve moram za radnike napraviti .... Zavod za zaposlovanje u SLO, kod nas HZZO i HZMO, aneksi ugovora o radu .....
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2014., 15:05   #850
Quote:
Toddler kaže: Pogledaj post
Hvala na svim informacijama....sva moja pitanja su priprema za sredinu kolovoza kada posao kreće.... Danas sam konačno telefonski dobila referenticu u poreznoj u Ptuju koja me uputila na šeficu koja je zaprimila moj upit, ali mi se sad šefica ne javlja na telefon – ali eto bar znam da netko negdje čita moj upit pa ću možda dobiti i službeni odgovor da li se trebamo registrirati za DDV za građevinske usluge. Pa javim vam i službeno stajalište Davčnog urad-a. Priznajem da mirnije spavam nakon odgovora od Trampuce.

A vezano za ovaj uvoz iz Srbije za Sloveniju ...znači mi carinimo u RH i platimo naš PDV .... ali kojim dokumetima ja šaljem sajle u SLO? Nekakav interni dokument kojim šaljemo nabavljenu sirovinu na naše gradilište? Cijena od dobavljača iz Srbije je dogovorena do gradilišta u SLO, dakle neću imati posebno račun za prijevoz. Neću imati ni izlazni račun za SLO, jer to nije isporuka dobara u DČ - te sajle će biti uključene u vrijednost građevinske usluge, znači nigdje konkretno na našem izlaznom računu se neće vidjeti te sajle koje smo uvezli iz Srbije.

A još moram proštrumfat detaljno šta sve moram za radnike napraviti .... Zavod za zaposlovanje u SLO, kod nas HZZO i HZMO, aneksi ugovora o radu .....
Aha, radi se o premještanju građevinskog materijala za potrebe poslovanja iz RH (tu se carine) u Sloveniju.

Da si vi taj materijal premještate na razna gradilišta unutar RH to ne bi bilo oporezivo. Otpremu materijala bi dokazivali (ako ga ne skladištite) računima prijevoznika ili vlastitim troškovima prijevoza i sl.

No sa motrišta Zakona o PDV-u ako vi materijal premještate u drugu državu članicu to premještanje, iako je bez naknade, se u poreznom smislu smatra isporukom dobara.

Za potrebe PDV-a će te morati izdati račun. Također će te se morati registrirati za potrebe DDV-a u Sloveniji, kako bi napravili stjecanje.

Sad si imate smjernice što pitati porezne vlasti u Sloveniji, pa nam javite.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2014., 10:36   #851
Evo samo informacija sa www.vat-slovenia .... kažu da se moramo registrirati za potrebe DDV-a u SLO... prijenos porezne obveze na naručitelja je samo u slučaju da se ne registriramo, ali samo u tom slučaju u prekršaju.
Toddler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2014., 08:52   #852
Molim znalce za pomoć,
imala sam isporuku u Sloveniju 24.07.14.
račun redovno ispostavljen,naknadno je odobreno 2% cassa sconta
zbog plaćanja prije datuma valute.
njihova uplata izvršena je 01.08.(vidljiva na našem računu) umanjena za 2%.
S 31.07.radim odobrenje, stavljam u ZP i vežem se na čl.41 st.1???
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 13:37   #853
Trampuca...Darsey.....recite mi svoje mišljenje..molim
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2014., 16:10   #854
O tom pitanju ja nisam uspjela nigdje naći neko službeno mišljenje. Ne znam jel mi promaklo ili ga stvarno nema.
čak i u RRIF-u pišu da se mišljenje očekuje. Tak da zbilja nisam sigurna
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 00:37   #855
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Molim znalce za pomoć,
imala sam isporuku u Sloveniju 24.07.14.
račun redovno ispostavljen,naknadno je odobreno 2% cassa sconta
zbog plaćanja prije datuma valute.
njihova uplata izvršena je 01.08.(vidljiva na našem računu) umanjena za 2%.
S 31.07.radim odobrenje, stavljam u ZP i vežem se na čl.41 st.1???
Premda niti Zakonom niti Pravilnikom još nije uređeno navedeno postupanje, za sada nema drukčijeg načina od ovog što si navela.

U PDV-e obrascu polje I.3. će se umanjiti vrijednost isporuke u visini danog popusta.

U ZP-u na poziciji 11. će biti iskazan isti iznos isporuke umanjen za popust. Zbroj ta dva polja će biti jednak, tak da će i kontrole biti zadovoljene.

Sam bi bilo dobro da provjerite da je i kupac to odobrenje provukao kroz PDV-S u 7.mj.

Naravno odobrenje mora imati sve elemente kao i redovan račun.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2014., 09:41   #856
hvala puno,kaj da vam kažem,jadna ženica u slo nezna kaj da napravi,pa kaže
kak boste vi tak bom i ja.....
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 17:35   #857
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post

Sam bi bilo dobro da provjerite da je i kupac to odobrenje provukao kroz PDV-S u 7.mj.
što se događa ako mi to prijavimo a oni ne? ovih dana i ja ću morati slati jedno odobrenje u sloveniju a ne znam hoće li ga oni uopće prijaviti

glede prijavljivanja, ne znam da li je bitno da isti mjesec prođe njima i nama ja imam slučaj da dobivam iz slo račun za posredovanje za recimo 1.7.-31.7. koji na sebi nosi datum 8.8.
Savjetnici su me uputili da ja to moram prijaviti (po našem zakonu) u PDV-S najkasnije sa zadnjim danom obračunskog razdoblja kada su mi pružene te usluge jer se radi o zbirnom računu za srpanj dakle u ovom slučaju sa 31.7. a to što će oni to prijaviti u sloveniji po datumu računa dakle sa 8.8. (jer kod slovenaca i u slučaju roba i u slučaju usluga relevantan je datum računa) po savjetnicima nema veze jer da se navodno razlike u roku prijavljivanja unutar 2 mjeseca toleriraju

Zadnje uređivanje vejanka : 10.08.2014. at 17:42.
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2014., 15:54   #858
OK, mislim, kod nas ja radim samo isporuke ne radim ZP i PDV, ali od kada smo ušli u EU a i prije kontinuirano imam slučajeve umanjenja zbog prijevremenog plaćanja. I nikada im za to nisam slala posebno umanjenje već smo sve dogovorili mailom (znači Njemačka, Italija, Francuska, Belgija, Grčka...) I sad sam provjerila u računovodstvu, nikada umanjenje niti umanjeni iznos nismo prijavljivali u ZP. U ZP je išao samo puni iznos isporuke. A nitko iz naše porezne ili iz Brisela nas još nije zvao da to ne štima pa mi i dalje tako....
Voyageur is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 00:56   #859
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
što se događa ako mi to prijavimo a oni ne? ovih dana i ja ću morati slati jedno odobrenje u sloveniju a ne znam hoće li ga oni uopće prijaviti

glede prijavljivanja, ne znam da li je bitno da isti mjesec prođe njima i nama ja imam slučaj da dobivam iz slo račun za posredovanje za recimo 1.7.-31.7. koji na sebi nosi datum 8.8.
Savjetnici su me uputili da ja to moram prijaviti (po našem zakonu) u PDV-S najkasnije sa zadnjim danom obračunskog razdoblja kada su mi pružene te usluge jer se radi o zbirnom računu za srpanj dakle u ovom slučaju sa 31.7. a to što će oni to prijaviti u sloveniji po datumu računa dakle sa 8.8. (jer kod slovenaca i u slučaju roba i u slučaju usluga relevantan je datum računa) po savjetnicima nema veze jer da se navodno razlike u roku prijavljivanja unutar 2 mjeseca toleriraju
Da, vi kod nas prijavite račun sa 31.07. to je po našem zakonu, bez obzira na njihov.

Što se tiče još kod Slovenaca i njihovo prijavljivanje ovog vašeg odobrenja, vi to uredno provucite kroz ZP-a, a kak će oni kod sebe to je njihova stvar. Mislim čak da kod i ne postoji obveza podnošenja PDV-S obrasca.

Razlike kod prijavljivanja i toleriranje tih 2-3 mjeseca se javljaju jer su neke članice različito propisale podnošenje ZP obrazaca, npr. Njemačka tromjesječno, tak da je to taj period dok upare podatke.

Zadnje uređivanje Trampuca : 12.08.2014. at 01:18.
Trampuca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2014., 01:57   #860
Quote:
Trampuca kaže: Pogledaj post
Da, vi kod nas prijavite račun sa 31.07. to je po našem zakonu, bez obzira na njihov.

Što se tiče još kod Slovenaca i njihovo prijavljivanje ovog vašeg odobrenja, vi to uredno provucite kroz ZP-a, a kak će oni kod sebe to je njihova stvar. Mislim čak da kod i ne postoji obveza podnošenja PDV-S obrasca.

Razlike kod prijavljivanja i toleriranje tih 2-3 mjeseca se javljaju jer su neke članice različito propisale podnošenje ZP obrazaca, npr. Njemačka tromjesječno, tak da je to taj period dok upare podatke.
sad kad sam pročitala, kao da mi se čini da sam i ja nešto jednom, kad je to sve nekako krenulo kod nas lani, bila čula da kod njih nema PDV-S nego samo ZP...

ok onda, nisam bila načisto kako sad s tim odobrenjem za sloveniju ali budem ga ja napravila (nema mi druge, prestali su mi doznačivati kune i počeli su mi slati EUR ali ne drže se iznosa EUR-a iskazanog na računu nego koriste neki svoj ludi tečaj pa mi uredno manje doznačuju a ne vidim smisla u tome da si u KPI stavljam prihode koje realno nisam uprihodovala) pa ću izraditi odobrenje za taj manjak i poslat im ga a oni nek ga lijepo bace ako hoće....

mogu pričekati 12.mj da vidim kako će se još odvijati situacija s tim plaćanjima pa onda sva odobrenja izraditi?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:12.