Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2013., 19:19   #61
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
A da npr to nije uvjet i onda se upiše neki ateist, bi li moglo dogoditi da onda ateist tuži školu jer mora pohađati vjeronauk?
Sve je to regulirano zakonom.

Ponavljam, ne znam detalje načina na koji je to regulirano - ali, ako je zakonski propisano da u srednjoj školi mora postojati opcija "Etike", da, mogao bi ih tužiti. Ako, pak, imaju zakonski reguliran poseban status po tom pitanju, ne bi ih mogao tužiti.
Quote:
I ne bih baš rekla da je to diskriminacija, tu nitko nikoga na niš ne prisiljava, gimnazija u gradu rijeci ima sasvim dovoljno za sve i svakoga
Nije ti baš jasan pojam diskriminacije.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 22:59   #62
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Sve je to regulirano zakonom.

Ponavljam, ne znam detalje načina na koji je to regulirano - ali, ako je zakonski propisano da u srednjoj školi mora postojati opcija "Etike", da, mogao bi ih tužiti. Ako, pak, imaju zakonski reguliran poseban status po tom pitanju, ne bi ih mogao tužiti.

Nije ti baš jasan pojam diskriminacije.
U katoličkoj gimnaziji nemaš etiku na izbor, vjeronauk je obavezan za sve.
A pojam diskriminacije je danas rastezljiv kao žvaka, svatko ga tumači kako mu paše
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 23:05   #63
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ne, ne lažem... Zašto to stoji na stranicama salezijanaca, ne znam.
Valjda oni lažu. Napišu da je to uvjet za upis, i to redovno svake godine stoji u tekstu natječaja kao uvjet za upis, ali lažu. Ili je štamparska greška.

Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
I ne bih baš rekla da je to diskriminacija, tu nitko nikoga na niš ne prisiljava, gimnazija u gradu rijeci ima sasvim dovoljno za sve i svakoga
Kako nije diskriminacija, ako je uvjet za upis u školu financiranu javnim sredstvima da si katolik? Kako ti definiraš diskriminaciju? Da na Sv.Duh moraš donijeti krsni list i preporuku župnika da te pregleda specijalist, bi li to bila diskriminacija?

I koliko ima klasičnih razreda u gradu Rijeci, ako nema veze što salezijanci ne upisuju antikriste?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 23:49   #64
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
U katoličkoj gimnaziji nemaš etiku na izbor, vjeronauk je obavezan za sve.
Mogu samo dosadno ponavljati: jedino što je bitno je kako je ta stvar regulirana zakonom.
Quote:
A pojam diskriminacije je danas rastezljiv kao žvaka, svatko ga tumači kako mu paše
Pojam diskriminacije nije ni najmanje rastezljiv. Rastezljivi su pokušaji njegove interpretacije kako si ti u "pih, ima i drugih gimnazija" učinila.

Nešto što je financirano iz državnog proračuna, a za čije korištenje svi porezni obveznici nisu u jednakoj/ravnopravnoj poziciji, spada u definiciju diskriminacije.

nadams e da nekome neće pasti na pamet tvrditi kako je onda diskriminacija i upisivanje boljih, a ne svih učenika .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 23:57   #65
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Valjda oni lažu. Napišu da je to uvjet za upis, i to redovno svake godine stoji u tekstu natječaja kao uvjet za upis, ali lažu. Ili je štamparska greška.

Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Kako nije diskriminacija, ako je uvjet za upis u školu financiranu javnim sredstvima da si katolik? Kako ti definiraš diskriminaciju? Da na Sv.Duh moraš donijeti krsni list i preporuku župnika da te pregleda specijalist, bi li to bila diskriminacija?

I koliko ima klasičnih razreda u gradu Rijeci, ako nema veze što salezijanci ne upisuju antikriste?
Koliko mi je poznato, to je jedina klasična gimnazija u rijeci..
Al meni nije jasno što ti točno očekuješ oni su osnivači i redovno i sami izdvajaju poveći novac za održavanje i extra programe. Valjda imaju pravo donijeti i neke svoje extra uvjete...
Iako, kažem, u mojoj školi je bilo djece drugih vjera. Moje dijete ide u vjerski vrtić i osobno sam pitala da li je tamo uvjet za upad da je dijete kršteno, pa su rekli da nije i da su imali i djece ateista i djece pripadnika drugih vjera. Eto, to je moje iskustvo..
Osobno nisam za to da se uvjetuje upis krštenjem, al opet, ne znam što bi neki ateist želio tamo raditi? Kao što recimo ja nikad ne bi poslala svoje dijete u islamsku gimnaziju, ma kako izvrsna i kvalitetna bila...

Zadnje uređivanje extreme : 26.06.2013. at 00:03.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:02   #66
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Mogu samo dosadno ponavljati: jedino što je bitno je kako je ta stvar regulirana zakonom.

Pojam diskriminacije nije ni najmanje rastezljiv. Rastezljivi su pokušaji njegove interpretacije kako si ti u "pih, ima i drugih gimnazija" učinila.
.
Pa ja pretpostavljam da je to sve zaista regulirano zakonom i određenim pravilnicima. Sumnjam da bi si takvo što dopuštali da nije dozvoljeno.
Ali eto, ja samo pretpostavljam, kao što i ti tvrdiš da "je vjerovatno" i da " ne znaš detalje",,, prema tome, ni jedno od nas ne zna zasigurno i do netko ne provjeri i sazna točno, možemo se vrtiti krug još sto godina...

Glede diskriminacije, bez obzira kako ju ti ili ja definirali i dalje smatram da je to najrastezljiviji i najzloupotrebljavaniji pojam danas. Al to nije tema ovdje i ne da mi se to žvakati opet i opet
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:52   #67
U Sarajevu postoji katolički školski centar: osnovna škola, katolička gimnazija i srednja medicinska i u sve idu učenici svih vjeroispovijesti jer su jedne od najboljih škola u državi...
__________________
nan
nanica_27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 01:04   #68
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato, to je jedina klasična gimnazija u rijeci..
Al meni nije jasno što ti točno očekuješ oni su osnivači i redovno i sami izdvajaju poveći novac za održavanje i extra programe. Valjda imaju pravo donijeti i neke svoje extra uvjete...
Očekujem da onda naplate školarine i ne koriste javna sredstva. Ili da sve privatne škole imaju školarine potpuno pokrivene proračunskim sredstvima.

Quote:
Osobno nisam za to da se uvjetuje upis krštenjem, al opet, ne znam što bi neki ateist želio tamo raditi?
Biti izložen programu klasične gimnazije? Recimo, ja sam s 14 htjela to. Nisam htjela ići u školu u kojoj nema zida bez raspela, nego u školu koja ima program klasične gimnazije.

Nisam imala dojam da je to tako neobična želja. Da je jedina matematička gimnazija u gradu katolička i upis uvjetuje katoličanstvo, bi li se isto pitala zašto bi ateist želio u katoličku školu, umjesto da uočiš da možda želi u matematičku gimnaziju?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 07:52   #69
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post

Biti izložen programu klasične gimnazije? Recimo, ja sam s 14 htjela to. Nisam htjela ići u školu u kojoj nema zida bez raspela, nego u školu koja ima program klasične gimnazije.

Nisam imala dojam da je to tako neobična želja. Da je jedina matematička gimnazija u gradu katolička i upis uvjetuje katoličanstvo, bi li se isto pitala zašto bi ateist želio u katoličku školu, umjesto da uočiš da možda želi u matematičku gimnaziju?
A recimo, nisi li mogla biti jednako tako ljuta na grad/županiju... tkogod je već nadležan gradskim srednjoškolskim ustanovama što od toliko gimnazija u rijeci ni jednu nisu formirali kao klasičnu?
Doduše, ne znam koliki je to posao i procedura, ali s obzirom da su razlike sitne i da je glavna razlika učenje grčkog, vjerujem da se jedna od gimnazija u rijeci mogla promijeniti u klasičnu i tako omogućiti svima klasičarski program...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:14   #70
mene zanima da li bilo onda ok i da netko otvori skolu u koju nesmiju zene. ili romi. ili zidovi, il srbi jos bolje.
jel bi i u tom slucaju rekli, ah, pa ima drugih skola.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:16   #71
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
A recimo, nisi li mogla biti jednako tako ljuta na grad/županiju... tkogod je već nadležan gradskim srednjoškolskim ustanovama što od toliko gimnazija u rijeci ni jednu nisu formirali kao klasičnu?
Pa mislim da je stvarno tribala bit ljuta na grad/županiju... tkogod je već nadležan da daje srednjoškolskim ustanovama novce da oforme klasičnu gimnaziju i onda onemogućavaju upis učenicima koji nisu "ispravne" vjere.
Mimice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:18   #72
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene zanima da li bilo onda ok i da netko otvori skolu u koju nesmiju zene. ili romi. ili zidovi, il srbi jos bolje.
jel bi i u tom slucaju rekli, ah, pa ima drugih skola.
Pa da a ako postoji bus koji ih vozi u tu školu nek se voze na krovu ili nek pješače da ne zagađuju čisti hrvacki zrak ostalim putnicima.
Mimice is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:25   #73
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
mene zanima da li bilo onda ok i da netko otvori skolu u koju nesmiju zene. ili romi. ili zidovi, il srbi jos bolje.
jel bi i u tom slucaju rekli, ah, pa ima drugih skola.
A je li ok da se djeca koja upravo završavaju 8. razred ljute jer Romi imaju extra bod(ove) pri upisu u srednju samo zato što su Romi? Jer to njima koji nisu Romi otežava upis u željenu školu...
A evo npr, postoji u zg pri jednom samostanu đački dom koji je samo za cure. Dečke ne primaju.. Mogu li se onda dečki žaliti na diskriminaciju?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:32   #74
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
A je li ok da se djeca koja upravo završavaju 8. razred ljute jer Romi imaju extra bod(ove) pri upisu u srednju samo zato što su Romi?
Bodovi za Rome su tzv. pozitivna diskriminacija i imaju svoje razloge.

Ne mogu vjerovati da bih sada trebao objašnjavati razliku između diskriminacije i pozitivne diskriminacije.

Najgore od svega: čak i da se radi o najgroznijoj groznoj diskriminaciji, ti stvarno vjeruješ da jednu diskriminaciju možeš opravdati - postojanjem druge, s njom potpuno nepovezane diskriminacije? Onako, u Americi tuku Crnce pa je onda sve dopušteno?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 08:36   #75
eto, objasni bajron umjesto mene.
pozitivna diskriminacija je nuznost, nazalost
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 11:58   #76
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Bodovi za Rome su tzv. pozitivna diskriminacija i imaju svoje razloge.

Ne mogu vjerovati da bih sada trebao objašnjavati razliku između diskriminacije i pozitivne diskriminacije.
Nažalost, koliko sam imao prilike vidjeti/doživjeti, još uvijek nisam siguran što više tišti prosječnog građana RH, nepismeni Rom ili školovani Rom. Svojedobno sam, na faksu, imao profesora (dr. sc.), šefa katedre, koji je bio izvorni Rom i isti je, usprkos svom svom zananju i iznimnim ljudskim kvalitetama nosio pečat - Cigo.

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
eto, objasni bajron umjesto mene.
pozitivna diskriminacija je nuznost, nazalost
Zašto nažalost?

To me asocira na: U glib Vjenceslava Novaka

Zadnje uređivanje fgzcvijetic : 26.06.2013. at 12:05.
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:03   #77
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Nažalost, koliko sam imao prilike vidjeti/doživjeti, još uvijek nisam siguran što više tišti prosječnog građana RH, nepismeni Rom ili školovani Rom. Svojedobno sam, na faksu, imao profesora (dr. sc.), šefa katedre koji je bio izvorni Rom i isti je, usprkos svom svom zananju i iznimnim ljudskim kvalitetama nosio pečat - Cigo.
Na sto tocno time mislis?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:18   #78
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Zašto nažalost?

To me asocira na: U glib Vjenceslava Novaka
pa zato jer bi bilo puno ljepse da postoji prava jednakost i da pozitivna diskriminacija nije potrebna, zar ne?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:31   #79
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Bodovi za Rome su tzv. pozitivna diskriminacija i imaju svoje razloge.

Ne mogu vjerovati da bih sada trebao objašnjavati razliku između diskriminacije i pozitivne diskriminacije.

Najgore od svega: čak i da se radi o najgroznijoj groznoj diskriminaciji, ti stvarno vjeruješ da jednu diskriminaciju možeš opravdati - postojanjem druge, s njom potpuno nepovezane diskriminacije? Onako, u Americi tuku Crnce pa je onda sve dopušteno?
Meni je to sve jasno, al osmaši su nezadovoljni tom činjenicom i smatraju da se njima time nešto oduzima..
Poanta je da se uvijek nađe netko nezadovoljan, kako god da urediš stvari i pravila
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 12:44   #80
Quote:
nanica_27 kaže: Pogledaj post
U Sarajevu postoji katolički školski centar: osnovna škola, katolička gimnazija i srednja medicinska i u sve idu učenici svih vjeroispovijesti jer su jedne od najboljih škola u državi...
Nedavno posjetio i bio fasciniran stanjem u kojem se nalazi zgrada pa sam pitao časne kako to postižu. Zapravo je prilično jednostavno.
Pišeš po klupi, dolaze ti roditelji u školu ili ti ideš roditeljima.
Dva (2) neopravdana: ukor. Bez provođenja upravnog postupka.
Nema diskusije jer za cca 600kn imaš smještaj, hranu i školovanje i u interesu ti je da tako i ostane.
Ima ih svih nacionalnosti i vjera, ali samo su katolici smješteni u domu. Za one koju su tu smješteni, dan je programiran od 7 (ustajanje, molitva) do 22 (gašenje svjetala). Ostali dolaze na nastavu.
zoks is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.