Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2017., 17:17   #4521
Trebaš imati.. https://solo.com.hr/blog/iako-niste-...i-pdv-broj/154
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:31   #4522
obrtnik paušalist je dodao i iznajmljivanje apartmana na obrt - budući da je to dohodak od imovine a ne od djelatnosti, ide li to u PO-SD, jeli to ide u posebnu knjigu primitaka i što se predaje za iznajmljivanje apartmana - odvojeni TZ obrazac od ovog od osnovne djelatnosti?
tia79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 11:37   #4523
Molim vas, da li ovdje ima još netko tko uplate prima (izmedju ostalog i)na paypal, i kom se nakupi novca na paypal saldu (balance). Ja taj novac uopce ne skidam na transakcijski racun nego ga vrtim i on se nakuplja polako. Ne znam da li bih nužno morao skinuti taj novac (prebaciti s paypal transakcijskog na transakcijski žiro račun u hrv banci - oba su poslovni računa dakako) prije ove godine. Ili drugo, da li je *bolje* da ga skinem kako bih izbjegao moguće komplikacije s poreznom. (da me recimo ne budu jos trazili da im ja ispisujem sve sa svojeg paypala, ako oni jos nemaju uvid kako treba)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2017., 14:43   #4524
Pozdrav ekipo.
Čitala sam vaše postove i dosta njih mi je pomoglo u prvom koraku otvaranja paušala.
Stalno sam zaposlena osoba.
Otvorila sam obrt za promidžbu. Kod predavanja RPO obrazca sam potpisala izjavu da ne poslujem gotovinski , nego da sve pare idu preko računa. Uzela sam i fiskal.
Prva nedoumica - >Kontaktirala sam gospođu u poreznoj i ona mi je sama rekla da ja nemam radnju niti ništa te da mi ne treba nikakva pločica s vremenom rada i nazivom ( muči me ta pločica). Da li mi netko to može objasniti?
Nemam neko radno vrijeme, radim kako me tko treba i zove.
Druga stvar je oko računala. Meni firma posudi svoje računalo kada treba nešto obaviti. Ja u stanu imam svoje koje gore ima čudesa ( razigrana programerka ). Nisam prijavila da svojem obrtu dodjeljujem netko svoje računalo za rad. Terenski jurim okolo po potrebi s posuđenim računalom. Kakva je situacija s inspekcijama po tom pitanju ? Ona sama tvrdi da budući da nemam radnju , trgovinu ništa da nitko ne ulazi u stan pregledavati i ispitivati. Ukoliko žele imati uvid u posovanje, pošalju ti poziv na koji se ti odazoveš tako da njim doneseš papire poslovanja i to je to.
Treća stvar je prijava na mirovinsko. Budući da sam stalno zaposlena , ta ista gospođa na poreznoj mi tvrdi da ne trebam se ići prijaviti na mirovinsko nego tek kad dobijem prvo rješenje platim doprinose.

Da li postoji koja dobra da mi pomogne u mojim nedoumicama kako bi konačno mogla mirno spavati? Ubila me ova papirologija zadnjih tjedan dana :/
laly is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 18:00   #4525
Laly prvo i drugo nisam sigurna ali ovo trece ti je 100% sigurno. Dobit ces rjesenje iduce godine za ovu god za mir i zdr.

Ovo prvo, ako ne moras imati prostor, radis terenski, onda pretpostavljam da ne tribas imas plocu s nazivom i radnim vremenom.
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2017., 20:21   #4526
Pozdrav!

Zanima me kako ide prica sa dvostrukim oporezivanjem i pausalnim obrtom.

Dakle plan mi je otvoriti pausalni obrt a sav prihod ce mi dolazit iz SAD-a jer cu vrsit racunalne usluge (razvoj softwera) za jednu njihovu firmu. No problem je sto sa SAD-om nemamo potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja pa me zanima da li moram placati ikakav dodatan porez na taj novac koji ce mi stizat na racun osim onog normalnog pausalnog poreza (i prireza) koji se mora placat bez obzira odekle stize novac.

Hvala i sorry ako je bilo vec slicno pitanje.

Zadnje uređivanje deepbluesea : 21.11.2017. at 20:55.
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 14:26   #4527
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Zanima me kako ide prica sa dvostrukim oporezivanjem i pausalnim obrtom.

Dakle plan mi je otvoriti pausalni obrt a sav prihod ce mi dolazit iz SAD-a jer cu vrsit racunalne usluge (razvoj softwera) za jednu njihovu firmu. No problem je sto sa SAD-om nemamo potpisan ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja pa me zanima da li moram placati ikakav dodatan porez na taj novac koji ce mi stizat na racun osim onog normalnog pausalnog poreza (i prireza) koji se mora placat bez obzira odekle stize novac.

Hvala i sorry ako je bilo vec slicno pitanje.
Nema dodatnog poreza. Jedino moraš na PDV obrascu poreznoj prijavit sve prihode, do 20. u mjesecu za prethodni mjesec
Interpol2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 14:58   #4528
Quote:
Interpol2 kaže: Pogledaj post
Nema dodatnog poreza. Jedino moraš na PDV obrascu poreznoj prijavit sve prihode, do 20. u mjesecu za prethodni mjesec
Aha, ali taj PDV ja zapravo ne placam jer sam pausalac, samo prijavljujem prihode kao najnormalnije? Zapravo po tome ispada da nema nikakve veze odakle dolaze novci, bilo iz SAD-a ili iz Hrv?
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 15:03   #4529
još par pitanja od mene. Obrt sam pokrenuo prije cca mjesec dana i još mi nije stigla nikakva informacija što i kome sve trebam platiti.
1. Znam da trebam platiti porez - gdje bi ja tu informaciju ( kome, na koji račun i kolko kn) treba dobiti? Poštom? na e-građanima?
2. Znam da trebam platiti mirovinsko i zdravstveno -> gdje će ta informacija doći? Poštom? E-građani?

Da li trebam platiti prije nego mi išta dođe ili čekam? Na ovoj temi sam našao potrebne račune i iznose ali nisam siguran da li treba plačati odmah ili čekam neko riješenje ili štoliveć?

Na e-poreznoj na ePKK mi se pojavio podatak za obrtičku komoru u iznosu 228kn, pretpostavljam da to ne moram platiti? Pored toga do nedavno mi je stajalo po ukupno dospijeće -64kn i onda se odjednom promjenilo na -776,00kn.

Nije mi jasno zbog čega i da li to znaći da sam u preplati 776kn? Evo slike sa ePKK ako netko kuži što ona prikazuje bilo bi super.

https://www.dropbox.com/s/j7huk26l71e4g65/ePKK.png?dl=0

Hvala
kolachich is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2017., 19:32   #4530
Quote:
kolachich kaže: Pogledaj post
Na e-poreznoj na ePKK mi se pojavio podatak za obrtičku komoru u iznosu 228kn, pretpostavljam da to ne moram platiti? Pored toga do nedavno mi je stajalo po ukupno dospijeće -64kn i onda se odjednom promjenilo na -776,00kn.

Nije mi jasno zbog čega i da li to znaći da sam u preplati 776kn? Evo slike sa ePKK ako netko kuži što ona prikazuje bilo bi super.

https://www.dropbox.com/s/j7huk26l71e4g65/ePKK.png?dl=0
Izgleda da imaš pravo na povrat poreza na dohodak u tom iznosu.
No, vjerovatno ti to neće isplatiti, nego prebiti s porezom ili doprinosima (kod mene je tako bilo).
Za to, kao i za porez i doprinose ćeš u svakom slučaju dobiti rješenja. Kad tad.
Prije nego što ih dobiješ nisi obvezan platiti ništa. Ali za svaki slučaj prati ePKK, tamo će se pojaviti zaduženja kad dođeš na red.

Komorski doprinos ne moraš platiti u prvoj godini rada. Ali se zna svejedno pojaviti kao zaduženje, a nekima šalju i rješenja iako si oslobođen (prvu godinu).
__________________
#sprehitisemiro
#nedajsefico
robot jura is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:43   #4531
Quote:
deepbluesea kaže: Pogledaj post
Aha, ali taj PDV ja zapravo ne placam jer sam pausalac, samo prijavljujem prihode kao najnormalnije? Zapravo po tome ispada da nema nikakve veze odakle dolaze novci, bilo iz SAD-a ili iz Hrv?
Ako si paušalac, plaćaš porez u paušalu. Ne plaćaš PDV. Nije bitno koliko novaca dolazi, ni odakle, dok god je unutar dozvoljenog godišnjeg limita. Jedina razlika je što novac koji dolazi iz EU i trećih zemalja (SAD-a) moraš posebno prijavit.

I da, meni je isto apsurdno da se to prijavljuje na PDV obrascu
Interpol2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 13:57   #4532
Quote:
Interpol2 kaže: Pogledaj post
Ako si paušalac, plaćaš porez u paušalu. Ne plaćaš PDV. Nije bitno koliko novaca dolazi, ni odakle, dok god je unutar dozvoljenog godišnjeg limita. Jedina razlika je što novac koji dolazi iz EU i trećih zemalja (SAD-a) moraš posebno prijavit.

I da, meni je isto apsurdno da se to prijavljuje na PDV obrascu
Ok, hvala

Zbunili su me bili neki ljudi koji su rekli da ako novac dolazi iz SAD-a moram platit nekakav porez (valjda su mislili na PDV) jer nemamo s njima ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, no ispada po svemu da to nije tocno.
deepbluesea is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 14:31   #4533
Quote:
Interpol2 kaže: Pogledaj post
Ako si paušalac, plaćaš porez u paušalu. Ne plaćaš PDV. Nije bitno koliko novaca dolazi, ni odakle, dok god je unutar dozvoljenog godišnjeg limita. Jedina razlika je što novac koji dolazi iz EU i trećih zemalja (SAD-a) moraš posebno prijavit.

I da, meni je isto apsurdno da se to prijavljuje na PDV obrascu
Evo ja vec poslujem par mjeseci, primam uplate za dobra iz EU i trecih zemalja, no nije mi bas jasno što mislite pod ti da novac iz EU i treich zemalja moramoposebno prijaviti...
Možda govorite za neke usluge ili neki specifično sslučaj? Jeste li sto posto sigurni? Nije mi bas jasno možda možete objasniti
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 17:19   #4534
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Evo ja vec poslujem par mjeseci, primam uplate za dobra iz EU i trecih zemalja, no nije mi bas jasno što mislite pod ti da novac iz EU i treich zemalja moramoposebno prijaviti...
Možda govorite za neke usluge ili neki specifično sslučaj? Jeste li sto posto sigurni? Nije mi bas jasno možda možete objasniti
Informacija od računovođe. Za EU treba izvadit PDV ID i do 20. u mjesecu za prethodni predat PDV i ZP obrazac. Za treće zemlje samo PDV obrazac
Interpol2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2017., 19:30   #4535
Da ako se radi o uslugama. Sve to je malko kompliciranije, ja nazalost to ne mogu objasnjavati detaljno
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 00:21   #4536
Molim pomoc, savjet, sto god...

1. Imam sezonsko zaposlenje u jednoj firmi, ali ove godine sam otvorila i sezonski obrt, pausalac. Obadvoje se preklapaju sa datumima. Doprinose (MO, ZO...) placa firma, ja placam za obrt porez. Ugovor (sezonski) mi je istekao nedavno, prijavila sam se na Burzu, gdje uskoro imam termin sa savjetnikom. Nadam se i novcanoj naknadi (prosle godine nisam dobijala, sada imam opet uvjete), no cula sam da kao obrtnik nemam pravo na istu. Ima netko takvo iskustvo?

2. Knjiga prometa - u nju se pisu sve transakcije sa poslovnog racuna, uplate koje sam ja napravila prema drugima takodjer? Ne vidim tamo nikakav stupac za to... dakle pisem li tamo datume izdavanja racuna ili samo uplate koje su vec, po izdatim racunima, uplacene na racun?

3. Jedan klijent greskom je napravio uplatu po racunu dva puta. Trazi, naravno, da mu preplaceni novac vratim - na koji nacin? Gdje da to naznacim?

Hvala!
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2017., 09:48   #4537
tipica nemas pravo na naknadu s biroa. (osim ako zatvoris obrt i opet ga otvoris pred sezonu)

kao pausalac bitni su ti samo primitci, neman sad knjigu prometa kod sebe da pogledam.

slobodno mu vrati novce na racun uz opis ''povrat pogresno usmjerenih sredstava''. prilozi to kao izvjestaj kad budes predavala obrazac o primicima poreznoj upravi (isto kao i za pozajmice ili bilo sta drugo sta se ne odnosi na primitke iz obrta)
fairy wings is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 13:00   #4538
Može preporuka fiskalne blagajne. Ne izdajem puno računa ne radim sa gotovinom (samo uplate na račun) ali zbog jednostavnosti jer po svaki račun moram u knjigovodstvo bi želio fiskalnu blagajnu. Tražim što jeftiniju varijantu naravno
opijum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2017., 16:30   #4539
Quote:
opijum kaže: Pogledaj post
Može preporuka fiskalne blagajne. Ne izdajem puno računa ne radim sa gotovinom (samo uplate na račun) ali zbog jednostavnosti jer po svaki račun moram u knjigovodstvo bi želio fiskalnu blagajnu. Tražim što jeftiniju varijantu naravno
Pa ne treba ti fiskalna blagajna ako ne radiš s gotovinom.
Račun sam napišeš ili možeš koristiti neki online servis kao npr. solo.

Poslano sa mog EVA-L09 koristeći Tapatalk
__________________
Luce <3
Wonder Woman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2017., 00:37   #4540
Quote:
fairy wings kaže: Pogledaj post
tipica nemas pravo na naknadu s biroa. (osim ako zatvoris obrt i opet ga otvoris pred sezonu)
cekaj... zelis reci da nemam ni po kojoj osnovi? znaci u radnom sam odnosu bila vise od propisanih 9 mjeseci u zadnje 2 godine... po toj osnovi imam, zar ne?

a sto imam obrt uz to, koji je takodjer sezonskog karaktera, ne bi trebalo igrati ulogu... ili mislis da upravo zbog obrta ne mogu ostvariti pravo na naknadu?
tipica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.