Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2017., 23:42   #521
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
čovjek kojeg sam posebno cijenio...
Ima tako ljudi koji te prevare svojom "širinom"..
a kasnije se ispostavi da nisu ništa bolji od... Toze recimo
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 00:16   #522
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
nisi više onaj čovjek kojeg sam posebno cijenio- ne znam šta se dogodilo- odjednom si postao dobar materijal
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ima tako ljudi koji te prevare svojom "širinom"..
a kasnije se ispostavi da nisu ništa bolji od... Toze recimo
Selam svima!
Što se hvatate za neku sitnicu "verbalni delikt",nebitan,
i treba imati oko,
"duhovno oko" i vidjeti da je barmen jitro pravi dečko,
nekad govori u simbolima,i alegorijama,vodi kulturan dijalog.

Ako mogu primjetiti Kudume da vodiš višekratnu prepirku sa tipom koji bjesomučno širi klevete i laži o našem Poslaniku,
nastupa sa extrem. klerikal. pozicije,
flagrantno kršeći Pravila foruma,
pa čak i Kaznenog zakona Hrv. Republike,

i pitam te,Kudume,da li i ti time kršiš etička islam.pravila?

Čak si više puta te aktualne ajete ovdje i navodio.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 09:37   #523
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Selam svima!
Što se hvatate za neku sitnicu "verbalni delikt",nebitan,
i treba imati oko,
"duhovno oko" i vidjeti da je barmen jitro pravi dečko,
Alejkumu selam.

ma bio je on prije još ljepši ali valjda godine i budnost nekad neprimjetno obave svoje. nije da ga više ne cijenim ali više ne posebno.

Quote:
nekad govori u simbolima,i alegorijama,vodi kulturan dijalog.
za to "nekad" priskoči ti.
za ostalo ću ja
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 10:32   #524
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


Ako mogu primjetiti Kudume da vodiš višekratnu prepirku sa tipom koji bjesomučno širi klevete i laži o našem Poslaniku,
nastupa sa extrem. klerikal. pozicije,
flagrantno kršeći Pravila foruma,
pa čak i Kaznenog zakona Hrv. Republike,

i pitam te,Kudume,da li i ti time kršiš etička islam.pravila?
?

Kudum otklanja nepravdu bar jezikom... sve što je u vezi Poslanika napisao stoji.
__________________
"Čitam stare knjige - jer radije učim od onih koji su izgradili civilizaciju nego od onih koji ju uništavaju."
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2017., 15:31   #525
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
?

Kudum otklanja nepravdu bar jezikom... sve što je u vezi Poslanika napisao stoji.
?

otkad se to nepravda otklanja jezikom

= u svijetu na milion jezika pa svejedno niean nikad otklonio nepravde




a idejo islam-mir - ee za to ćete se morati još kako izboriti, jer vam rečeno islam na istoku je islam uzor po Muhamedu
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 01:17   #526
Ahahahahaahahahahahahahahahahahaahhahahahhahahahha hahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahhaha
Koja objašnjenja. Pa zato Muslimani i jesu Muslimani. Muhamed je postavio ljestvicu dosta nisko prema kojoj bi ljudi trebali težiti, ali nije da vi to razumite. Vi vjerojatno mislite da je to što ste napisali vrh vrhova i da ste opravdali obraz svoga vojskovođe krvnika.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
On je napisao drugačije. Da je to bilo romantičarsko viđenje nemuslimana. To i jeste.
Ti meni već drugi put govoriš što bih ja trebao mislit. Ja sam dobro napisao, ali ti ne shvaćaš što sam htio reći. Njegovo shvaćanje je da je takvo kršćansko shvaćanje romantičarsko, ali nije romantičarsko nego realno očekivano, već je ono kao takvo za njega romantičarsko jer ga on smatra takvim tj. nemogućim sa Islamskog stajališta.

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Onima koji su prvi pljačkali muslimane, a to su mnogobošci Mekke koji su ih zaista popljačkali i iz Mekke protjerali, da... napadani su karavani lopova, koji su putovali sa robom popljačkanih muslimana. Zašto ne kritikuješ one koji su to učinili recimo?
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
1) I poljaci su "pljačkali" naciste i uzimali im oružje... zamjena uloga, nije kriv agresor već onaj tko pokušava vratiti čast i imovinu... A i takav ne nasrće na karavanu triput jaču od sebe, i još zna da nema bogatog plijena.
Zadnjega i najvećeg Božjeg proroka izbace iz grada i on bude primoran pljačkati karavane i zbog pljački voditi ljude u smrt. Pa mislim ono. Muhamed je odlučio napasti karavane za vrijeme Svetog mjeseca kada su trgovci to najmanje očekivali i ubili su vozača karavane za vrijeme te pljačke karavane. Prema Islamskom povjesničaru Muslimanima koji su živjeli u Meki nije bilo teško prihvatiti da su pljačkali, ali nisu mogli prihvatiti da se to dogodilo tijekom Svetog mjeseca. Muhamed da obrani svoj obraz kaže sljedeće:

Quote:
Kuran
They ask you about fighting during the Holy Month. Say, “Fighting during it is deplorable; but to bar others from God’s path, and to disbelieve in Him, and to prevent access to the Holy Mosque, and to expel its people from it, are more deplorable with God. And persecution is more serious than killing.
Quote:
Kuran 9:5
Kada prođu sveti mjeseci, ubijajte mnogobošce gdje god ih nađete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu dočekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.
https://www.thereligionofpeace.com/p...-caravans.aspx

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Ne. Nikada! Ratovi muslimana su oslobodilački, ili ako su branili napadnutog.
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
2) Da naravno, obzirom da su mu prijetili smrću, zaklali člana obitelji pred očima "za pouku", pobili i protjerali x muslimana. Vjerska netolerancija ja počela od njih.
Pa zar ne bi najsvetiji zadnji prorok trebao zlo dobrim vratiti kao što si pisao u drugom threadu? Zar on ne bi trebao podignuti ljestvicu toliko visoko da ljudi imaju nečemu višemu težiti i nastojati zatvoriti krug grijeha? Zar ne bi zadnji prorok trebao poslati neku drugu poruku, onu što je na nivou iznad? Ima tu i raznih drugih ubojstava:
https://wikiislam.net/wiki/List_of_K...ed_by_Muhammad

Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Samo ako to pravda zahtjeva, a toga ima u svakoj državi i svakoj kulturi i civilizaciji, i danas i u prošlosti. Navedni mi gdje na svijetu to ne postoji, u kojem narodu ili podneblju?
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
3) Da, otprilike na nivou suđenja nacistima tipa Goering i Goebels.
https://wikiislam.net/wiki/List_of_K...ed_by_Muhammad

Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
4) Ne. Da je volio imao bi samo njih, a ne starije žene i udovice kao prosjek.
Nije jer bi ih imao više.

Zadnje uređivanje Tigarx : 16.11.2017. at 02:00.
Tigarx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2017., 02:01   #527
Od svih ikad ratova kroz povijest čovječanstva, islam je taj koji se najmanje može pohvaliti uzrečicom "Bog je s nama". I umjesto da muslimani budu sretni zbog te činjenice, oni se radije protive, izazivaju džihad, šejtanov črni mrak.

Možda misle ako nije uspio Sulejman, uspjet će ovi danas? Čuj i počuj : nikad al nikad nećete osvojiti svijet (čitaj "planetu Zemlju").

Stoga, odustanite još danas i držite se mira. Mir s vama ljudima.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2021., 17:49   #528
Zanima me kako muslimani tumače odnos Muhameda prema Židovima Banu Kurejša i ono što se dogodilo s tim plemenom?
timothy88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2021., 22:10   #529
Quote:
timothy88 kaže: Pogledaj post
Zanima me kako muslimani tumače odnos Muhameda prema Židovima Banu Kurejša i ono što se dogodilo s tim plemenom?
nije Banu Kurejša, nego Benu Kurejza


Muhammed je imao ugovor sa njima, da zajedno brane grad od neprijatelja ako ih napadnu...imali su sva prava u gradu, zivjeli normalno sa muslimanima, trgovali , radili biznise dok nisu prekrsili ugovor, kada se saveznicke vojske opklile Medinu, Benu Kurejza nisu htjeli da brane grad, nego su se okrenuli protiv muslimana, kada su muslimani bili na ivici grada na strazi da brane grad, oni su pravili nered po gradu medju njihovom djecom i zenama a nesmiju napustiti linije odbrane da vide sta se tamo dogadjaj...jako teska situacija za muslimane bila.

kada su saveznicke vojske pobjegle nakon sto je Bog poslao jak vjetar da su morali se vratiti nazad nisu mogli opstati tu, zavrsena je opsada grada bila.

Onda su muslimani zarobili sve vojno sposobne muskarce iz tog plemena pa im je ponudjeno da im sudi njihov covjek koji je postao musliman, znaci zidov koji je presao na islam, oni su se bili obradovali kontal isu postedit ce ih, kad je muhammed pitao jeste li zadovoljni da vam jedan vas covjek presudi, oni su rekli da, taj covjek im je presudio sa Torom, njihovom svetom knjigom, a za to kazna je bila smrt.

Znaci Nije muhammed im presudio , nego njihov covjek koristeci zidovsku svetu knjigu Toru, zbog ratne izdaje grada i krsenja ugovora u tako tesko trenutku presudjena im je smrt bila.
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2021., 19:49   #530
Meni je Kuran u redu knjiga i na mjestu, osim onog dijela da treba poubijati mnogobošce. Treba ih pobiti gdje god se nalazili.

Dok su sveti mjeseci onda je pauza od ubijanja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2021., 20:56   #531
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Od svih ikad ratova kroz povijest čovječanstva, islam je taj koji se najmanje može pohvaliti uzrečicom "Bog je s nama". I umjesto da muslimani budu sretni zbog te činjenice, oni se radije protive, izazivaju džihad, šejtanov črni mrak.

Možda misle ako nije uspio Sulejman, uspjet će ovi danas? Čuj i počuj : nikad al nikad nećete osvojiti svijet (čitaj "planetu Zemlju").

Stoga, odustanite još danas i držite se mira. Mir s vama ljudima.
Dok je Boga i Hrvata neće sigurno svijet osvojiti
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 08:53   #532
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni je Kuran u redu knjiga i na mjestu, osim onog dijela da treba poubijati mnogobošce. Treba ih pobiti gdje god se nalazili.

Dok su sveti mjeseci onda je pauza od ubijanja
Quote:
osim onog dijela da treba poubijati mnogobošce.
nisi ti to dobro razumio

evo slikovito objasnjeno sta znaci taj ajet
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 11:15   #533
Quote:
Firdevs20 kaže: Pogledaj post
nisi ti to dobro razumio

evo slikovito objasnjeno sta znaci taj ajet
Naravno, nije dobro razumio....što je razumio onaj koji se nedavno u Afganistanu raznio bombom u šijitskoj džamiji i pobio skoro 100 nevinih ljudi iste vjere ?
Što je razumio onaj koji je ublehu na to nagovorio ?
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 11:18   #534
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Naravno, nije dobro razumio....što je razumio onaj koji se nedavno u Afganistanu raznio bombom u šijitskoj džamiji i pobio skoro 100 nevinih ljudi iste vjere ?
Što je razumio onaj koji je ublehu na to nagovorio ?
Želiš reći da bombaši inspiraciju pronalaze u Kur'anu?
Vodenipark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 11:38   #535
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Naravno, nije dobro razumio....što je razumio onaj koji se nedavno u Afganistanu raznio bombom u šijitskoj džamiji i pobio skoro 100 nevinih ljudi iste vjere ?
Što je razumio onaj koji je ublehu na to nagovorio ?
događaji ovako nasilnih napada na muslimane nemaju utemeljenja u šerijatu, Kur'anu i hadiskim predajama.

nedavno sam jednom "desno orjentisanom" muslimanu dao do znanja da se šijiti ne razlikuju od nas praktično ne razlikuju po pitanju imanskih i islamskih šarta.
svi oni koji prihvataju imanske šarte su, prema šerijatu, muslimani a kur'an kaže da je nezamislivo da musliman ubije muslimana- to se može/smije dogoditi samo nehotice.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 13:16   #536
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Naravno, nije dobro razumio....što je razumio onaj koji se nedavno u Afganistanu raznio bombom u šijitskoj džamiji i pobio skoro 100 nevinih ljudi iste vjere ?
Što je razumio onaj koji je ublehu na to nagovorio ?

a sta ce ludjak razumiti de mi reci??

zar ocekujes od ludjaka da razumije, ja neocekujem.


Prvo po islamu je samoubisvo strogo zabranjeno

drugo, ubiti ljude u dzamiji koji klanjaju Bogu je jos gore, znaci prvo uradi gresku sto sam sebe ubije a druga jos veca pobiti drug ljude.

Znaci nista od ovoga islam ne odobrava nego strogo zabranjuje, ja kao musliman koji poznajem islam jako dobro, i nemogu izcupati ni odakle opravdanje za ovakav zlocin, pa cak ni nekim razvlacenjem tumacenja nemogu naci opravdanje.

SAmo se zahvalite Bogu sto vam je dao pamet , kad vidimo kakvvih sve budeletina ima u svijetu....bolje i mrtav biti nego bez pameti hodati po zemlji.

Evo cak i da su te sije klanjale se sotoni u dzamiji, opet ne bi mogao nacin opravdanje da se covjek rokne medju njima i ubije sebe i njih...tako da je daljna prica suvisna.

MOras da shvatis jednu stvar, Muhammed je prije 1400 godina najavio dolazak muslimana koji ce liciti na muslimane i sve raditi sto se ti ce vjere kako treba ali ce biti zlocinci ubice, i rekao je Muhammed da se treba boriti protiv njih i dozovlio da se ubiju...a onaj ko bude se borio protiv njih pa pogine , ima stepen mucenika.

Ja kad sam citao ovo prije 20 godina, jednostavno nisam mogao razumjeti kako muslimani mogu biti ovakvi sto je Muhammed opisao, i jos naredio da se borimo protiv takvih, tad nije bilo nikaivh Isisa ..pa nam je tesko bilo sazvakati kako to tako da bude u buducnosti....sve dok se nisu pojavili ISIS..tek onda mi je jasan bio hadis od poslanika koji ih je najavio njihov dolazak.
Firdevs20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 14:29   #537
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
događaji ovako nasilnih napada na muslimane nemaju utemeljenja u šerijatu, Kur'anu i hadiskim predajama.

nedavno sam jednom "desno orjentisanom" muslimanu dao do znanja da se šijiti ne razlikuju od nas praktično ne razlikuju po pitanju imanskih i islamskih šarta.
svi oni koji prihvataju imanske šarte su, prema šerijatu, muslimani a kur'an kaže da je nezamislivo da musliman ubije muslimana- to se može/smije dogoditi samo nehotice.
Muslimana ili insana.?
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 14:57   #538
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Muslimana ili insana.?
ne pitaš me to što si napisao ali ću ti ja svejedno odgovoriti na to što si napisao

Pogotovo ne insana!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 15:29   #539
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
ne pitaš me to što si napisao ali ću ti ja svejedno odgovoriti na to što si napisao

Pogotovo ne insana!
Ne, upravo dam te to pitao. Hvala na odgovoru !
rosnatrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2021., 15:31   #540
Quote:
rosnatrava kaže: Pogledaj post
Ne, upravo dam te to pitao. Hvala na odgovoru !
haj ba pusti to.
koji rezultat večeras prognoziraš?
ja mislim da ćemo sašit Ukrajinu jedno 3:1
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:36.