Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.07.2011., 11:36   #1
dalekozor

planiram kupiti jedan dalekozor, prvenstveno da si moji kllinci mogu malo približiti svijet oko sebe.. bube, ptice, brod na pučini i slične zanimljivosti.. dakle jedan svestrani dalekozor ništa zahtjevno, ali opet ne neki totalni promašaj.. nisam upoznat s dalekozorima i terminologijom kojom se barata pa bih molio upućene da mi daju neke smjernice..

na njuškalu sam našao neki bushnell za 400kn.. link
što stručno oko kaže na njega, meni kao laiku se čini ok..

zahvaljujem na svakoj smjernici, savjetu i slično..
davor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 13:22   #2
9x60, možda preveliko povečanje za ruku bez stativa. Ako je sve drugo što piše istina stvar vrijedi tih para.
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2011., 18:58   #3
Quote:
davor3 kaže: Pogledaj post
na njuškalu sam našao neki bushnell za 400kn.. link
što stručno oko kaže na njega, meni kao laiku se čini ok..
Bas mi je pri ruci jedan Bushnell 7x50 mm. Ima OK sliku i kvaliteta izrade je OK.
*Q* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 12:46   #4
naručih tog bushnella pa ćemo vidjeti.. napišem prve dojmove kad stigne..

hvala na info
davor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2011., 15:25   #5
kupio sam bushnella sa linka iz uvoda i stvarno je sve kako piše.. prilično sam zadovoljan..

kompaktan i robustan, oko kile.. slika odlična, povećanje moćno.. otvaraju se novi vidici.. doslovno

preporučam..
davor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 23:34   #6
Quote:
davor3 kaže: Pogledaj post
kupio sam bushnella sa linka iz uvoda i stvarno je sve kako piše.. prilično sam zadovoljan..

kompaktan i robustan, oko kile.. slika odlična, povećanje moćno.. otvaraju se novi vidici.. doslovno

preporučam..
Trese li se slika kad gledaš bez oslonca?
__________________
Ja imam onu pravu, nepatvorenu školu, školu života(Mica T.)
mukotrpak is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2011., 10:40   #7
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
9x60, možda preveliko povečanje za ruku bez stativa. Ako je sve drugo što piše istina stvar vrijedi tih para.
Povećanje je ok, do 10x se može držati u ruci, a da vibracije ne smetaju za gledanje.

Ali nekako mi je sumnjivo da 60mm dalekozor od 400kn ima ED stakla.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 12:23   #8
Quote:
mukotrpak kaže: Pogledaj post
Trese li se slika kad gledaš bez oslonca?
sve ovisi o rukama, ako duže gledam počinje mi se tresti.. najbolje ih je nasloniti na nešto..
evo neki dan sam bio na moru i ponio dalekozor na isprobavanje.. otočić ispred mene i neki čamac privezan uz obalu ispod šumice.. bacim oko kroz dalekozor i.. zum.. kad ono ženska jaše na tipu u šumici odmah iznad obale..
nažalost, nisam mogao dugo ćiriti, jer sam bio s klincima koji su htjeli gledati galebove, surfere i šta ti ja znam.. pih..
dakle, pazite se, nikad ne znaš tko vas gleda..

Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Povećanje je ok, do 10x se može držati u ruci, a da vibracije ne smetaju za gledanje.

Ali nekako mi je sumnjivo da 60mm dalekozor od 400kn ima ED stakla.
i meni je cijena premala, ali tko zna kako ih dotični nabavlja, jer vidim da ih ima više komada..
davor3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 16:47   #9
Quote:
davor3 kaže: Pogledaj post
i meni je cijena premala, ali tko zna kako ih dotični nabavlja, jer vidim da ih ima više komada..
Nema šanse da su to ED stakla.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2011., 17:07   #10
Koliki mu je minimalni field of view u stupnjevima?

(ah vidim: kut vidnog polja: 6,5° , dakle kao objektiv od oko 400-450 mm na 35 mm foticu).
(mogao sam lakse izracunati, normalna zarisna duljina jasnog vida oba oka u 35 mm eq. (50mm) * 9x).

[to se meni cini dosta malo, s dalekozorom i s teleobjektivom imas uvjek taj osjecaj, da si nedovoljno blizu,
tj. nikad ne mozes biti dovoljno blizu ]

Kao sto je kazano, najveci problem za prakticnost je nedostatak optickog stabilizatora (ja ga imam na teleobjektivu), mislim da postoje dvogledi sa stabilizacijom (Nikon, Olympus) ali su skupi.

Sto se tice ED stakala, u zadnje vrijeme su se spustila i u pocetnicku kategoriju, npr. vec i Nikonovi objektivi ispod 1000 kuna ga imaju, pa ne vidim razloga zasto ne bi usli i u jeftinije dalekozore...

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 03.08.2011. at 17:21.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 09:51   #11
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
[to se meni cini dosta malo, s dalekozorom i s teleobjektivom imas uvjek taj osjecaj, da si nedovoljno blizu,
tj. nikad ne mozes biti dovoljno blizu ]

Sto se tice ED stakala, u zadnje vrijeme su se spustila i u pocetnicku kategoriju, npr. vec i Nikonovi objektivi ispod 1000 kuna ga imaju, pa ne vidim razloga zasto ne bi usli i u jeftinije dalekozore...
Vidno polje je karakteristika okulara, neki dalekozori imaju okulare sa velikim, a neki sa malim prividnim vidnim poljem. Koga zanima može pročitati FAQ o okularima.

Što se tiče ovih ED stakla, opet je pitanje da li je to staklo u objektivu ili okularu i da li je to pravo ED staklo. Da je ED staklo u objektivu, cijena bi se mjerila u eurima.

Gdje ima tih Nikon ED dalekozora?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2011., 15:56   #12
Ja bi ovaj
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2011., 15:31   #13
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Ja bi ovaj
A ne bi ovaj? Ili možda ipak ovaj?
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 03:31   #14
kupujem dalekozor za povremenu upotrebu (uglavnom u prirodi na izletima i sl.) ne bi želio kupiti neki škart pa me zanimaju prijedlozi nekog malo stručnijeg.. spreman sam izdvojiti oko 300kn, max. 400
fly-away is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2014., 22:54   #15
Ako ne želiš škart, onda se spremi izdvojiti barem 500-600. Pitaj OI Optimus za TS (Teleskop Service) 10x50 dalekozor, isprobano dobar.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 03:20   #16
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ako ne želiš škart, onda se spremi izdvojiti barem 500-600. Pitaj OI Optimus za TS (Teleskop Service) 10x50 dalekozor, isprobano dobar.
tnx.. a što misliš o ovom http://www.edigital.hr/Dalekozor/Oly...or-p28308.html
ili ovom npr. http://www.edigital.hr/Dalekozor/Yuk...or-p33122.html
fly-away is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 18:47   #17
Povećanje od 16x je previše za držanje u ruci bez stativa. Zapravo, sve više od 10x će se jako tresti. Olympus je ok.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2014., 22:06   #18
Pozdrav, molila bi pomoć. Nemam pojma o dalekozorima , a trebam jedan za motrenje okolice oko svoje kuće. I ne, nisam manijak koji želi špijunirati susjede )), već nam često netko puca na cesti 300 m ispod moje kuće, i po našim ljubimcima, pa bi htjela dalekozor s kojim bi mogla vidjeti marku i registraciju auta na 300 m zračne linije. I naravno, nebi nešto preskupo jer mi jedino za to treba.
Ako imate kakve preporuke kaj kupiti, bila bi zahvalna.
Hvala.
Leandra007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2014., 19:34   #19
Tražim dalekozor za promatranje aviona na dnevnom nebu. Gledao sam savjete po netu i preporučuju 10x50, no tomu uglavnom bile preporuke astronomske za gledanje Mjeseca i nebeski htjela. Da li te preporuke važe i za avione po danu. Imam doma onaj mali i ima povečanje 8x22 i baš se i ne vide avioni najbolje, onako mutno i nije neko povecanje ( približavanje slike/aviona) pa me brine da li samo povećanje za 2 (sa 8 na 10) će poboljšati sliku?
I preporuka koji je bolji Oli ili TS?
Hvala i pozdrav
FF
__________________
Čast svakom, veresija nikom !

Zadnje uređivanje FreeFlyer : 02.10.2014. at 20:07.
FreeFlyer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2014., 07:33   #20
Sve iznad 10x će biti nestabilno za držanje u rukama. Ako ti je za gledanje aviona, odi do nekog dućana kada je vedro i ima aviona i zamoli da ga isprobaš.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:43.