Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2013., 15:34   #1
Kontroliranje suza

Zanima me što mislite, da li je moguće naučiti kontrolirati SUZE i kako, u situacijama u kojima ne bi ste željeli zaplakati al suze same krenu!?

Npr.Dobijete otkaz na poslu (po ko zna koji put), koliko god se trudili to prihvatiti mirno, barem pred poslodavcem, ne ide pa ne ide, svima je jasno vidljivo kako ste na rubu suza!
Formula Uspjeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 17:52   #2
Suze su većinom posljedica snažnih emocija. Drugim riječima, lakše je upravljati suzama ako upravljamo svojim emocijama. Na temelju osobnog iskustva kažem da se to može. Ipak, oprezno sa time. Niti ne pomišljaj na namjerno potiskivanje i ignoriranje emocija, jer to je veoma opasno. Također je opasno isključiti doživljavanje emocija - osobito ako to ne znamo ponovno potaknuti.

Boriti se protiv nečeg ili zalagati za to ... na kraju ti izađe na isto, jer tome pridaješ svoju pozornost i energiju. To je kao da prvo guraš njihaljku sa jedne strane, a zatim sa druge. Mirnoću postižemo samo kad promatramo i iskreno prihvatimo ono što jest.

Osim toga, nije sramota pokazati emocije. Ako to baš ne želiš pred poslodavcem i kolegama, ispričaš se i otiđeš na wc.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 22:40   #3
Kad sam shvatila da ne mogu kontrolirati suze i da ako nastavim zube stiskati jače,da će sve popucati. Znala sam da je vrag odnio šalu i da trebam pomoć.
Koliko sam suza isplakala u 10 mjeseci,da se pitam odakle su išle,kako nisu presušile.
Sa njima sam zaspala i sa njima sam se budila i nijedni oblozi nisu mogli skrit otečene oći.
Jednostavno ih nisam znala zaustaviti ,ko fontana.
Grozno je kad si negdje,a one samo krenu. I sve gutaš i gutaš ,al ne ide. Ne staju.
Sada je dobro. Stale su. Tu i tamo,više tamo koja pobjegne,ali sada je to mila majka.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 09:11   #4
Zbog čega uopće kontrolirati suze??? Kad sam tužna, svi to mogu vidjeti na mojoj faci, isto kao i kad sam vesela. Dobro se ponekad dobro isplakati, nema ništa loše u tome.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 11:48   #5
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Zbog čega uopće kontrolirati suze??? Kad sam tužna, svi to mogu vidjeti na mojoj faci, isto kao i kad sam vesela. Dobro se ponekad dobro isplakati, nema ništa loše u tome.
Dobro se isplakati,ali kad pređe sve granice i sam shvatiš da nema smisla.Da se to naprosto mora nekako iskontrolirati.
U mom slučaju, ja ne volim da netko zna,pod tim mislim na ljude iz moje okoline,da mi je loše,da nisam dobro.Smatram da to ne treba biti briga svekoliko pučanstvo,koje u velikoj mjeri jedva čeka da mogu imati novu temu na kavici i svojim trač partijama.Ako već pričaju tj tračaju o meni neka pričaju kako mi je največi problem i posao da li sam namazala nokte ili što god već
Samo ne da neko govori jadna ona ili slično.
Ne volim da se neko naslađuje nad mojom tugom A priznali ili ne,mnogo je takvih,Na taj način si pravdaju svoje tuge i propuste.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 12:48   #6
Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Dobro se isplakati,ali kad pređe sve granice i sam shvatiš da nema smisla.Da se to naprosto mora nekako iskontrolirati.
U mom slučaju, ja ne volim da netko zna,pod tim mislim na ljude iz moje okoline,da mi je loše,da nisam dobro.Smatram da to ne treba biti briga svekoliko pučanstvo,koje u velikoj mjeri jedva čeka da mogu imati novu temu na kavici i svojim trač partijama.Ako već pričaju tj tračaju o meni neka pričaju kako mi je največi problem i posao da li sam namazala nokte ili što god već
Samo ne da neko govori jadna ona ili slično.
Ne volim da se neko naslađuje nad mojom tugom A priznali ili ne,mnogo je takvih,Na taj način si pravdaju svoje tuge i propuste.
Onda ti takvi ni nisu pravi frendovi ako te olajavaju nakon što se isplačeš, ako se naslađuju tvojom tugom.

A dobro, zar ponekad ne plačeš sama u svojoj sobi ili odeš negdje na WC gdje nema puno ljudi??? Ne pomaže ti to???
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 13:22   #7
izrazavanje emocija, u nekoj emotivo zdravoj sedini moguce

inace pravi muskarci ne placu
inkpink is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 13:41   #8
Quote:
Afro Dita kaže: Pogledaj post
Onda ti takvi ni nisu pravi frendovi ako te olajavaju nakon što se isplačeš, ako se naslađuju tvojom tugom.

A dobro, zar ponekad ne plačeš sama u svojoj sobi ili odeš negdje na WC gdje nema puno ljudi??? Ne pomaže ti to???
Naravno da se isplačem i naplakala sam se.
Mislila sam na kontroliranje suza u javnost. Znalo mi se desit da hodam ulicom i samo krenu. I što više ih brišem i što više se smirujem to one jače teku. Nešto kao - ja ne plačem,ja ne plačem suze teku same.
Sada je to iza mene,ali tako je bilo.


Što se tiče prijatelja. Da vjerojatno nisu pravi prijatelji. Ali koliko u stvari PRAVIH prijatelja imamo. Tu ide i ono što sam pisala na osuđivanju.
To su ljudi koji su mi puno pomogli i znam da sad nazovem da trebam pomoć, pomogli bi mi.
Ali naprosto kao da je nekima potrebno to pričanje iza leđa kao kisik. Mislim da je to naprosto jer tako lakše žive sami sa sobom.
Nisam razočarana. To je naprosto tako. U ljudskoj prirodi. Nešto što moramo prihvatiti kao takvo i sami odlučiti koliko ćemo čega djeliti sa drugima
Sa nekima ćemo se samo smijat i veseliti,a hvala Bogu ima ljudi sa kojima možemo i plakati.
Ima jedna pjesma koja odprilike ide

Kad se smiješ mila kčeri
smijat će se s tobom svi
a kad budeš zaplakala
plakt ćemo ja i ti.
.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 13:53   #9
Quote:
zoki89 kaže: Pogledaj post
Suze su većinom posljedica snažnih emocija. Drugim riječima, lakše je upravljati suzama ako upravljamo svojim emocijama. Na temelju osobnog iskustva kažem da se to može. Ipak, oprezno sa time. Niti ne pomišljaj na namjerno potiskivanje i ignoriranje emocija, jer to je veoma opasno. Također je opasno isključiti doživljavanje emocija - osobito ako to ne znamo ponovno potaknuti. Mirnoću postižemo samo kad promatramo i iskreno prihvatimo ono što jest.
Ne mogu a da ne postavim novo pitanje, kako naučiti upravljati emocijama?!

U konkretnom slučaju, javlja se cijeli mix emocija poput tuge, ljutnje, bijesa!
Imate onaj osjećaj kao da vam je nanesena nepravda, NE PRVI PUT, al vi umjesto da naučite nešto o samokontroli, padate na istom-suze!
Formula Uspjeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 14:05   #10
Quote:
resa kaže: Pogledaj post
Mislila sam na kontroliranje suza u javnost. Znalo mi se desit da hodam ulicom i samo krenu. I što više ih brišem i što više se smirujem to one jače teku. Nešto kao - ja ne plačem,ja ne plačem suze teku same.
Moje se pitanje i odnosi upravo na takve situacije, dakle "KONTROLIRANJE SUZA U JAVNOSTI" često puta izazvane situacijama, i na mjestima, u kojima mi je važno izgledati smireno!
Formula Uspjeha is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 15:15   #11
Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Moje se pitanje i odnosi upravo na takve situacije, dakle "KONTROLIRANJE SUZA U JAVNOSTI" često puta izazvane situacijama, i na mjestima, u kojima mi je važno izgledati smireno!
Shvatila sam ja tvoje pitanje.
Govorim,da sam se znala nači u situaciji da sam sjedila u autu i ridala da me je netko vidio vjerojatno bi završila na onoj dnevnoj u Rebru ili slično.
To je bilo strašno, nemoguče kontrolirati.Znala sam reči ako me je već pola grada gdje živim vidjelo da plačem ,pa zar me mora i ova druga polovica vidjeti.
Kako se smirilo.Razgovor sa stručnjakom je pomogo,jer gle nije da plačeš baš bezveze,nešto je.Posložila neke stvari i još ih slažem. Malo AD, malo anksiolitici.
Razgovor sa onima pred kim mogu plakati.
A jedna od bitnih stvari je da osječam da sam na koncu ipak ja ta koja odlučuje i da mogu promjeniti ono što me lomi.
Nemora biti kako je bilo,sve se može promjeniti.
Meni je taj osječaj da imam kontrolu u životu,da ipak imam mogučnost biranja i odluka,pomoglo da i te suze stanu.
Najgori osječaj je biti bespomočan.
__________________
Giving birth and nourishing, having without possessing,
acting with no expectations, leading and not trying to control: this is the supreme virtue.
resa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 15:51   #12
Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Moje se pitanje i odnosi upravo na takve situacije, dakle "KONTROLIRANJE SUZA U JAVNOSTI" često puta izazvane situacijama, i na mjestima, u kojima mi je važno izgledati smireno!
Jasno je pitanje.

Ja ih često ne mogu u javnosti baš kontrolirati, ali ni skoro pa ih ni ne pokušavam. U nižim sam se razredima često znala rasplakati, učiteljica me uvijek tješila, u srednjoj sam se skoro jednom rasplakala, na rubu suza sam bila pa me profka tješila i govorila mi da ne plačem, na faksu sam jednom bila ful tužna ( no ne na rubu suza ) i gotovo sam sigurna da nije tad bilo toliko ljudi ( budući da je bio ispitni rok ) da bi me jedan asistent pokušao utješiti jer sam vidjela kako me gleda i djelovao je kao da me hoće utješiti, ali studenti su sve okolo, drugi profači i naravno da bi to sigurno ljudi krivo protumačili.

Ok, kod mene je to bila situacija u vezi ocjena ( u osnovnoj i neka zafrkancija i bezobrazluk drugih učenika ) . A ja sam osoba koja jednostavno ne može sakriti kakve sam volje, ako sam tužna vidi se iz daljine, ako sam sretna isto. I iskreno, bmk kaj netko misli o tome. Ako mi se plače nasred ceste, plakat ću.

A doma i u nekim skrivenim kutovima plačem ko kišna godina, naravno. Tu me nitko ni ne gleda.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 22:28   #13
suze i ne treba kontrolirati, nego treba osvjestiti razloge zašto do njih dolazi, tj sprječiti njihovu pojavu tako da se promjeni ono što ih uzrokuje, a to je obično preosjetljivost na nešto.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 06:42   #14
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
suze i ne treba kontrolirati, nego treba osvjestiti razloge zašto do njih dolazi, tj sprječiti njihovu pojavu tako da se promjeni ono što ih uzrokuje, a to je obično preosjetljivost na nešto.
Tako je. U pravu si.
Afro Dita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 08:11   #15
Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Ne mogu a da ne postavim novo pitanje, kako naučiti upravljati emocijama?!

U konkretnom slučaju, javlja se cijeli mix emocija poput tuge, ljutnje, bijesa!
Imate onaj osjećaj kao da vam je nanesena nepravda, NE PRVI PUT, al vi umjesto da naučite nešto o samokontroli, padate na istom-suze!
Nastala situacija > … svjesnost … Misli > Emocije > Djela > Navike > Stavovi … > reakcije na nove nastale situacije

Presudno je podizanje svjesnosti, a u tome može pomoći meditacija, te neke druge slične tehnike. Svjesnost ti pruža mogućnost da uočavaš detalje, da se možeš staviti u ulogu promatrača; zastati i odabrati, a ne polusvjesno reagirati na temelju dosadašnjih navika.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 12:45   #16
Ja sam jako dobar u kontroliranju suza. I ne samo suza nego mi je tesko pokazati uopce tugu pred drugima cak i ako sam jako tuzan. Nekoliko bliskih osoba je cak pomislilo da sam psihopat jer nisam pustio ni suzu niti izgledao tuzan na sprovodima dragih osoba.

S druge strane, ne mogu bas nikako kontrolirati smijeh. Ponekad mislim da ispadam teski ludjak pred drugima kad se pocnem manicno smijati u potpuno neprikladnim situacijama

Zadnje uređivanje Ser Mark : 29.10.2013. at 12:50.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2013., 15:27   #17
Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Ne mogu a da ne postavim novo pitanje, kako naučiti upravljati emocijama?!

U konkretnom slučaju, javlja se cijeli mix emocija poput tuge, ljutnje, bijesa!
Imate onaj osjećaj kao da vam je nanesena nepravda, NE PRVI PUT, al vi umjesto da naučite nešto o samokontroli, padate na istom-suze!
Ne bi ja to sve trpala u isti koš. Kontrola negativnih emocija je ok, vjerojatno i stvar navike, ali kontrola pozitivnih emocija vodi do totalne izolacije i od ljudi i od samog sebe. To može prerasti u pravi mazohizam a istovremeno poremetiti odnose s nekim osobama koje nemaju kristalnu kuglu da u njoj vide tuđe emocije pa jednostavno zaključe da ih nema ili da su negativne

Btw. mm me osvojio kad su mu na neki film oči zasuzile od nježnosti, to mi je bila najromantičnija stvar koju sam osjetila do tada i da je to iskontrolirao ne bi to bilo to.


Quote:
Formula Uspjeha kaže: Pogledaj post
Moje se pitanje i odnosi upravo na takve situacije, dakle "KONTROLIRANJE SUZA U JAVNOSTI" često puta izazvane situacijama, i na mjestima, u kojima mi je važno izgledati smireno!
Zašto glumiti smirenost ako za nju nema razloga? Ako je situacija takva da upravo traži reakciju? Ne govorim o tučnjavama, ubijanju i drugim niskim porivima, ali praviti se cool a da to nisi- koja je poanta????? Pred drugima biti nešto što nisi? Zadiviti ih odglumljenom hladnoćom? Bzvz.
Mislim da većih problema imaju oni koji nisu u stanju pokazati emocije, ali eto, svakome je njegov problem najgori.
Ja plačem kad mi se plače, vičem kad mi se viče, smijem se kad mi se smije i živo mi se fućka za reakcije nebitnih mi ljudi, a bitni me zato i vole

Zadnje uređivanje -honey- : 06.11.2013. at 15:36.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 00:47   #18
Moguće je kontrolisati suze. Uspjela sam u par navrata tako što sam prosto naglo skrenula misli sa stvari koja bi me mogla rasplakati i samo u sekundi sve utihne i poriv prođe.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 14:13   #19
Quote:
Carpe Diem!!! kaže: Pogledaj post
Moguće je kontrolisati suze. Uspjela sam u par navrata tako što sam prosto naglo skrenula misli sa stvari koja bi me mogla rasplakati i samo u sekundi sve utihne i poriv prođe.
Ok, ali mene zanima zakaj?
Katarza je cool a susprezanje i odgađanje vode do nakupljanja negativnih emocija i hertzinfarkta
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 15:06   #20
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Ok, ali mene zanima zakaj?
Katarza je cool a susprezanje i odgađanje vode do nakupljanja negativnih emocija i hertzinfarkta
Zato sto sam znala da je ono sto ih je uzrokovalo trenutno. Gotovo impulsivno, i da ce sutra sve biti ok.
Carpe Diem!!! is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:35.