Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.11.2012., 22:32   #1
Srednje škole (upisi, iskustva, ...)

Nitko ne komentira novu ideju ministra prosvjete i ostaloga i pitam se trebam li uopće otvarati tu temu, budući da trenutačno nemam svoje dijete koje bi bilo izravno zahvaćeno tim prijedlogom.
Prijedlog će uskoro biti na raspravi i uz sve probleme društva prolazi nezapaženo, tek s nekoliko kratkih vijesti.
Ministar predlaže upis preko interneta, kako je to već tri godine za studente. To svima olakšava upise - i djeci, i roditeljima, i srednjim školama.
Učenici se prijavljuju za 10 programa u najviše 5 škola. To je stvarno poboljšanje - ako ne zakaže sustav pa se ne sruši usred upisa jer će istovremeno na tim stranicama biti oko 50 000 kandidata.
Druga je strana medalje promjena upisnih propozicija, pri čemu se više ne boduju samo 7. i 8. razred, nego i 5. i 6. Dosad se bodovalo 5 predmeta, ovisno o školi i opći uspjeh, odsad bi se bodovalo 5 predmeta i prosjeci na dvije decimale. Glazbene i plesne škole po novome neće donositi dodatne bodove, bodovi s natjecanja reducirani su i dr.
Smatram da su te promjene izvrsne, samo ne retroaktivno. Roditelji i djeca možda su imali svoju strategiju upisa pa su kalkulirali: više mi trebaju dva boda koja ću dobiti za glazbenu školu od ocjene iz, primjerice, tehničkoga ili likovnoga, ili ići ću u jezičnu gimnaziju pa mi je svejedno jesam li imala četvorku iz prirode u 5. i 6. razredu, više sam vremena posvetila peticama iz povijesti i geografije.
Ovim će se novim pravilima pojačati pritisak na osnovnoškolske profesore: svi će željeti imati petice iz svega, što će rezultirati još većom inflacijom odlikaša i općom upisnom panikom (da ne kažem histerijom) već od petoga razreda.
Ministar govori o snižavanju razine stresa (ukidanjem ocjena na polugodištu), istovremeno srlja grlom u jagode novom, nepripremljenom ili slabo pripremljenom idejom.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 23:07   #2
meni se sviđa ta ideja, doduše moji su stariji već srednjoškolci, a mlađa je tek krenula u 1. osnovne. ali mislim da je to zamišljeno tako baš zato da se vidi konstanta u učenju, a ne da svi vrlo dobri i neki dobri u 8. razredu se probude iz zimskog sna i postanu odlikaši.e sad retroaktivna primjena i nije najpoštenija,možda da odgode primjenu za 2 godine.to bi po meni još i bilo fer.a pritiska je uvijek bilo i biti će ga, na žalost.ali možda će biti lakše roditelju ukazati da njegovo dijete i nije zaslužilo 5 pa nek se potrudi dogodine.
lea321 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2012., 23:13   #3
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Ovim će se novim pravilima pojačati pritisak na osnovnoškolske profesore: svi će željeti imati petice iz svega, što će rezultirati još većom inflacijom odlikaša
A zašto osnovnoškolski profesori ne bi radili svoj posao kako spada i ne podlijegali pritiscima?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 00:27   #4
meni je to super ideja


i upisi prek interneta, i sva 4 razreda, i micanje dodatnih bodova....
jesu i onu idiotariju sa uzornim vladanjem ukinuli?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 01:48   #5
Meni se to čini kao super ideja. Barem da se stane na kraj ovim silnim nepravilnostima oko upisa u srednje škole. Baš me zanima koliko je ukupno ravnatelja sad odletilo sa svoje pozicije nakon što je inspekcija sve prošla.
Tethys is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 09:05   #6
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
bodovi s natjecanja reducirani su i dr.
Reducirani? Od cega? Sto ce sada drzavno natjecanje nositi 1 bod umjesto 2

Tako su neke dobre skole bile zajebane, primjerice jedan lik, kojeg sada necu imenovati, je bio dobar matematicar i informaticar, ali u osnovnoj imao par cetvorki, i nije upisao MIOC, unatoc tome sto je bio natjecatelj. Kasnije je taj lik, u srednjoj skoli, bio i drzavni prvak iz informatike, osvajao nagrade na informatici sve 4 godine, bio absolutni pobjednik Hrvatskog otvorenog natjecanja u informatici, osvojio nagradu na drzavnom iz matematike, osvajao medalje na medjunarodnim natjecanjima. Eto ti vraga, medjunarodno priznat informaticar nije mogo upast u informaticki smjer u prirodoslovnoj gimnaziji


Ali fakat, zar nije tipa prirodoslovnoj gimnaziji drzavno, pa i zupanijsko, puno vaznije od bilo kojih ocjena, pa ipak je to direktan okrsaj, dok su ocjene u osnovnoj u najmanju ruku subjektivne.
Neo The Anomaly is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:05   #7
Quote:
lea321 kaže: Pogledaj post
e sad retroaktivna primjena i nije najpoštenija
Vjerojatno bi se našao i poneki zakon po kojem retroaktivna primjena nije ni zakonita.

BTW, mislim da je ukidanje bodova za glazbenu školu ne samo težak promašaj, nego i kristalno jasan pokazatelj dominirajućeg vrijednosnog sustava. Onaj tko ozbiljno vjeruje da je ishod pohađanja glazbene škole samo i jedino vještina sviranja ovog ili onog instrumenta, ne bi se smio približiti ni poziciji na kojoj se odlučuje o odabiru WC-papira u školama, a kamoli poziciji na kojoj se donose ozbiljnije odluke.

Doduše, sve ovakve rasprave imaju jedan jedini mogući zaključak koji se sažme u tri riječi: državna "mala matura".
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:30   #8
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Vjerojatno bi se našao i poneki zakon po kojem retroaktivna primjena nije ni zakonita.
Sto tek reci na slicnu odluku u vezi fakulteta, gdje su djeca svjesno upisivala odredjen broj bodova (jer nije bilo bitno), a sada zbog toga moraju placati cijelu godinu studiranja.
Quote:
BTW, mislim da je ukidanje bodova za glazbenu školu ne samo težak promašaj, nego i kristalno jasan pokazatelj dominirajućeg vrijednosnog sustava. Onaj tko ozbiljno vjeruje da je ishod pohađanja glazbene škole samo i jedino vještina sviranja ovog ili onog instrumenta, ne bi se smio približiti ni poziciji na kojoj se odlučuje o odabiru WC-papira u školama, a kamoli poziciji na kojoj se donose ozbiljnije odluke.
Da nisu tvoji zavrsili muzicku?
Iako sviranje, slazem se, nije samo to..mislim da to ne bi trebalo bodovati za upis u srednju (osim ako je umjetnicka i/ili ima neke veze s tim) i podrzavam tu promjenu, ako je ucinjena.
Mnoga djeca uce ili treniraju nesto godinama, pa ni to nije "samo to", ali naravno ne boduje se ni igranje nogometa, niti izradjivanje modela aviona ni hip-hop...
Quote:
Doduše, sve ovakve rasprave imaju jedan jedini mogući zaključak koji se sažme u tri riječi: državna "mala matura".
S ovim se slazem u potpunosti. Jedino tako bi se objektivnije mogle definirati razlike kvalitete znanja djece nakon OS.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:47   #9
Koliko se sjećam, u davna vremena su upisi u srednje škole prilično dobro funkcionirali na temelju i zbroja bodova iz OŠ i prijemnih ispita. Ne znam točno kada je i zašto to ukinuto, zna netko?
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 10:57   #10
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Koliko se sjećam, u davna vremena su upisi u srednje škole prilično dobro funkcionirali na temelju i zbroja bodova iz OŠ i prijemnih ispita. Ne znam točno kada je i zašto to ukinuto, zna netko?
Prijemni ispit za prvi razred?
Ne znam kada je ukinuto...ali ne znam niti kada je bilo.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 12:07   #11
Ideju o bodovanju 4 viša razreda osnovne škole pozdravljam.

Ukidanje ili smanjivanje dodatnih bodova na uspjeh u natjecanjima poruka je djeci da se dodatni trud i znanje u ovoj državi neće nagrađivati.

Glazbena škola nije tečaj, niti slobodna aktivnost.
To je škola koja traži redovito polaženje, učenje, polaganje ispita.Daje svjedodžbu.Učeniku koji ima sposobnost završiti i glazbenu ( traje 6 godina) dodatni bod pri upisu u srednju može biti samo nagrada.

No, nekako mi se čini da je opće prihvaćeno, da znanje, zalaganje, uzorno vladanje-nema potrebe nagrađivati od strane sustava.

Što se tiče gornjeg upisa o miocu koji nije primio natjecatelja...
Koliko mi je poznato svake godine se državni prvaci iz OŠ upisuju direktno.
Mioc je prirodoslovno-matematička gimnazija.
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:18   #12
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni je to super ideja


i upisi prek interneta, i sva 4 razreda, i micanje dodatnih bodova....
jesu i onu idiotariju sa uzornim vladanjem ukinuli?
Da, ukinut će i bodove za vladanje. To je zaista bilo više nego glupo.

Upisima preko interneta svi smo zadovoljni, no s ocjenama iz petoga razreda, i to retroaktivno, moglo bi biti problema: nema fizike ni kemije, stoga nije jasno što će bodovati za matematičke, kemijske, tehničke i srodne škole. Biologiju? Osim toga to spuštanje dobne granice ne mora biti dobro: ako dijete zezne (jer nema zrelost) u petom razredu, propade mu možda dobro školovanje za cijeli život.
Srednjoškolci koji loše napišu državnu maturu, mogu te ispite ponavljati, mogu pauzirati godinu i pokušati ponovno... A osnovci tu priliku neće imati - što su skuhali u petom, šestom..., morat će možda jesti cijeli život.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:41   #13
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Osim toga to spuštanje dobne granice ne mora biti dobro: ako dijete zezne (jer nema zrelost) u petom razredu, propade mu možda dobro školovanje za cijeli život.
Nekoj djeci treba vremena da se priviknu na novi sistem u petom razredu. Ne mora biti da su glupi/lijeni/nezainteresirani, ali imali su jednu uciteljicu i malo predmeta, sad odjednom puno nastavnika...novi predmeti...
Mislim da nije dobra ideja bodovati peti razred.
A onda ni taj sesti ne igra neku ulogu, tako da je imo 7. i 8. sasvim ok, ali nekako bi trebalo smisliti kako da to ocjenjivanje bude realnije, da ne bude toliko odlicnih.
Uz ocjene, bilo bi korisno imati i spomenutu "malu maturu", kako bi se neki "odlicni" ipak malo spustili tamo gdje im je mjesto.
Opcija upisivanja internetom i mogucnost odabira vise skola je dobra stvar.
Ukidanje tih silnih extra bodova je imo isto dobra stvar, jer ovako i onaj koji je "samo" odlican ima vise sansi.
Davanje bodova za takmicenje u nekom predmetu koji je direktno vezan uz program skole koja se upisuje je imo opravdana opcija..kao i direktan upis za one koji pokazu izuzetne rezultate.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:43   #14
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
A zašto osnovnoškolski profesori ne bi radili svoj posao kako spada i ne podlijegali pritiscima?
Zato što je vanjsko vrednovanje (izgleda) propalo, i oni profesori koji rade kako valja, svjesni su da u mnogim školama ocjene dijele šakom i kapom pa, smatrajući nepravednim da njihova djeca budu zakinuta, i oni prihvaćaju blaže ocjenjivanje. Kad bi postojalo vanjsko vrednovanje tijekom svih razreda OŠ, što bi trebala biti kontrola učitelja, a ne učenika, tada bi svaki učitelj/profesor zaista morao odgovarati za ocjene koje zaključuje.
I to bi bilo rješenje za upise: objektivno ocjenjivanje tijekom cijeloga školovanja, a ne mala matura - jedan ispit o kojem djetetu ovisi budućnost, jer to sva djeca s 14-15 godina ne mogu podnijeti (zbog izuzetno visoke razine stresa, zbog toga što u toj dobi gotovo da nije moguće pauzirati godinu, zbog toga što dijete može biti taj dan prehlađeno, indisponirano...).

(To što sam navela unutrašnji je pritisak - učitelj ne želi da njegov učenik bude zakinut u usporedbi s ostalim učenicima iz drugih škola. Druga je vrsta pritiska "s vrha", bilo da je taj "vrh" u školi ili izvan škole. Ima i roditeljskih prijetnja i osvećivanja: kleveta, ucjena, fizičkih prijetnji i napada, uništavanja imovine, prijetnja obitelji i dr.)

Najgluplje dosad povezano s upisima bilo je ono sbodovanjem triju osnovnih predmeta (hrvatskoga, matematike i stranoga jezika), i to i na kraju osnovne škole i na maturi. Zašto bi, pobogu, svima to bilo najvažnije! Osobito maturantima/studentima. Zašto za ferovce ispit iz hrvatskoga (gdje je sadržaj ispita pretežno književnost, a ne jezik), što će povjesničarima ili kroatistima matematika na maturi?
I zašto je za srednje škole manje važna biologija, likovni ili glazbeni od hrvatskoga?

Sad će se to malo ispraviti uvođenjem bodovanja prosjeka (na dvije decimale), umjesto općega uspjeha, no i dalje ostaju tri čudesna predmeta najvažnija, a za još dva odlučuju škole koje će bodovati.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 15:48   #15
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Zato što je vanjsko vrednovanje (izgleda) propalo, i oni profesori koji rade kako valja, svjesni su da u mnogim školama ocjene dijele šakom i kapom pa, smatrajući nepravednim da njihova djeca budu zakinuta, i oni prihvaćaju blaže ocjenjivanje. Kad bi postojalo vanjsko vrednovanje tijekom svih razreda OŠ, što bi trebala biti kontrola učitelja, a ne učenika, tada bi svaki učitelj/profesor zaista morao odgovarati za ocjene koje zaključuje.
I to bi bilo rješenje za upise: objektivno ocjenjivanje tijekom cijeloga školovanja, a ne mala matura - jedan ispit o kojem djetetu ovisi budućnost, jer to sva djeca s 14-15 godina ne mogu podnijeti (zbog izuzetno visoke razine stresa, zbog toga što u toj dobi gotovo da nije moguće pauzirati godinu, zbog toga što dijete može biti taj dan prehlađeno, indisponirano...).

(To što sam navela unutrašnji je pritisak - učitelj ne želi da njegov učenik bude zakinut u usporedbi s ostalim učenicima iz drugih škola. Druga je vrsta pritiska "s vrha", bilo da je taj "vrh" u školi ili izvan škole. Ima i roditeljskih prijetnja i osvećivanja: kleveta, ucjena, fizičkih prijetnji i napada, uništavanja imovine, prijetnja obitelji i dr.)
Naravno da bi to bilo rjesenje, ali i sama si napisala da toga nema i da ima puno faktora koji to onemogucavaju.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:03   #16
ja sam 75-o godiste i mi smo pisali prijemni za srednju skolu, sto isto nije losa opcija. no, ovdje gdje smo mi (DE) je sve malko drugacije. jos nemamo skolsku djecu, ali znam da je ovdje osnovna skola 4 godine i onda se na osnovu uspjeha prelazi u srednju. i isto se gledaju ocjene iz 3 predmeta (njemacki, matematika i priroda) na dvije decimale. sto su bolje ocjene veca je sansa za gimaziju (kasnije faks), a losije ocjene znace slabije skole (koje rezultiraju nekim zanatom ili strukom). ono sto dodatno postoji je da ako ocjene nisu dovoljne, onad ucenik moze ic na tzv probu u recimo gimnaziju, nekih par dana. ta nastava je ispitivackog karaktera da ovi tamo vide jel dijete za gimnaziju ili ne. ne znam koji je sistem bolji, nekako su mi ovi sa 10 godina jos premali za tako velike korake biranja skole...a opet, ovdje to ocito funkcionira...
ovako kako je trenutno u cro cini se da ima prostora za poboljsanje, i ova reforma sto citam jel to samo ideja, ili ce bit nesto konkretno od toga.
__________________
And I'm floating in a most peculiar way
aniano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:08   #17
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nekoj djeci treba vremena da se priviknu na novi sistem u petom razredu. Ne mora biti da su glupi/lijeni/nezainteresirani, ali imali su jednu uciteljicu i malo predmeta, sad odjednom puno nastavnika...novi predmeti...
Mislim da nije dobra ideja bodovati peti razred.
A onda ni taj sesti ne igra neku ulogu, tako da je imo 7. i 8. sasvim ok, ali nekako bi trebalo smisliti kako da to ocjenjivanje bude realnije, da ne bude toliko odlicnih.
Uz ocjene, bilo bi korisno imati i spomenutu "malu maturu", kako bi se neki "odlicni" ipak malo spustili tamo gdje im je mjesto.
Opcija upisivanja internetom i mogucnost odabira vise skola je dobra stvar.
Ukidanje tih silnih extra bodova je imo isto dobra stvar, jer ovako i onaj koji je "samo" odlican ima vise sansi.
Davanje bodova za takmicenje u nekom predmetu koji je direktno vezan uz program skole koja se upisuje je imo opravdana opcija..kao i direktan upis za one koji pokazu izuzetne rezultate.
O maloj maturi sam već pisala. Složila bih se s tobom i onima koji su za to kad bi dijete imalo priliku četiri puta pisati/odgovarati malu maturu, kao što to mogu studenti, s mogućim posebnim rokom u posebnim slučajevima, pri čemu bi se uzimao u obzir najbolji rezultat.
Ti ispiti trebali bi obuhvatiti sve obvezne predmete, u usmenome i pisanome obliku, pred višečlanom komisijom u čijem su sastavu učitelji iz škole koju dijete pohađa i učitelji iz drugih škola, osnovnih i srednjih, te osobe koju imenuje Agencija za odgoj i obrazovanje. Obuhvaćali bi gradivo osnovne škole te ispite specifičnih funkcionalnih sposobnosti i vještina za svaki predmet.

A svi učitelji koji su djecu pripremali za malu maturu tijekom rada s idućom generacijom bili bi svrstani u različite platne razrede (uz postojeće parametre: staž, status mentora, savjetnika i dr.), prema uspjehu svoje generacije. Ako su nekoj generaciji osmaša vodili nastavu samo jednu godinu, za platni bi im se razred računala ta godina i dječje ocjene iz prethodnih generacija koje su polagale malu maturu.

I za učitelje u nižim razredima mogao bi se osmisliti sličan sustav plaćanja, no tek na osnovi dvije generacije učenika (jer je moguće da neki razred koji su vodili jednostavno nije u mogućnosti ostvariti najbolje rezultate).
Uz dobar program i jasne parametre, rješava se bez problema.

Ako je mala matura previše skupa, tada bi vanjsko vrednovanje (državni testovi, ali usmeni i pisani), s uključenom provjerom razvijenosti funkcionalnih sposobnosti i vještina (bilo kada i nenajavljeno), bili sasvim dobra kontrola rada učitelja i objektivnosti ocjenjivanja, ali od prvoga razreda pa sve do osmoga.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:16   #18
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
ja sam 75-o godiste i mi smo pisali prijemni za srednju skolu, sto isto nije losa opcija. no, ovdje gdje smo mi (DE) je sve malko drugacije. jos nemamo skolsku djecu, ali znam da je ovdje osnovna skola 4 godine i onda se na osnovu uspjeha prelazi u srednju. i isto se gledaju ocjene iz 3 predmeta (njemacki, matematika i priroda) na dvije decimale. sto su bolje ocjene veca je sansa za gimaziju (kasnije faks), a losije ocjene znace slabije skole (koje rezultiraju nekim zanatom ili strukom). ono sto dodatno postoji je da ako ocjene nisu dovoljne, onad ucenik moze ic na tzv probu u recimo gimnaziju, nekih par dana. ta nastava je ispitivackog karaktera da ovi tamo vide jel dijete za gimnaziju ili ne. ne znam koji je sistem bolji, nekako su mi ovi sa 10 godina jos premali za tako velike korake biranja skole...a opet, ovdje to ocito funkcionira...
ovako kako je trenutno u cro cini se da ima prostora za poboljsanje, i ova reforma sto citam jel to samo ideja, ili ce bit nesto konkretno od toga.
U mnogim europskim zemljama je prohodnost sustava stvarnost. Dijete sazrije, shvati da je za bolju školu (ili neku drugu strukovnu) i može promijeniti usmjerenje bilo kada. I to bi bilo rješenje.
U Švedskoj možeš bilo kada u životu polagati predmete iz SŠ ako nisi bio zadovoljan ocjenama/znanjem koje si nekad pokazao kad si bio zelembać.
Kad bi naši učenici u bilo kojem razredu SŠ mogli polagati kvalitetan i objektivan ispit da se presele u drugu vrstu škole, problem bi bio riješen. No tada bi i oni koji su vidjeli da ne mogu pratiti program škole u koju su se upisali morali moći promijeniti školu bez pada razreda.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:17   #19
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Naravno da bi to bilo rjesenje, ali i sama si napisala da toga nema i da ima puno faktora koji to onemogucavaju.
Treba stvoriti uvjete za to.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2012., 16:17   #20
Quote:
aniano kaže: Pogledaj post
ja sam 75-o godiste i mi smo pisali prijemni za srednju skolu, sto isto nije losa opcija. no, ovdje gdje smo mi (DE) je sve malko drugacije.
Prijemni si polagala u hr? Za prvi razred?
Sto je bilo na tom prijemnom?


Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
O maloj maturi sam već pisala. Složila bih se s tobom i onima koji su za to kad bi dijete imalo priliku četiri puta pisati/odgovarati malu maturu, kao što to mogu studenti, s mogućim posebnim rokom u posebnim slučajevima, pri čemu bi se uzimao u obzir najbolji rezultat.
Ti ispiti trebali bi obuhvatiti sve obvezne predmete, u usmenome i pisanome obliku, pred višečlanom komisijom u čijem su sastavu učitelji iz škole koju dijete pohađa i učitelji iz drugih škola, osnovnih i srednjih, te osobe koju imenuje Agencija za odgoj i obrazovanje. Obuhvaćali bi gradivo osnovne škole te ispite specifičnih funkcionalnih sposobnosti i vještina za svaki predmet.

A svi učitelji koji su djecu pripremali za malu maturu tijekom rada s idućom generacijom bili bi svrstani u različite platne razrede (uz postojeće parametre: staž, status mentora, savjetnika i dr.), prema uspjehu svoje generacije. Ako su nekoj generaciji osmaša vodili nastavu samo jednu godinu, za platni bi im se razred računala ta godina i dječje ocjene iz prethodnih generacija koje su polagale malu maturu.

I za učitelje u nižim razredima mogao bi se osmisliti sličan sustav plaćanja, no tek na osnovi dvije generacije učenika (jer je moguće da neki razred koji su vodili jednostavno nije u mogućnosti ostvariti najbolje rezultate).
Uz dobar program i jasne parametre, rješava se bez problema.
Nisam bas sigurna da sam razumjela...
Placa nastavnika bi ovisila o tome kakvo znanje su pokazala djeca na maturi?
Sto mislis pod boldanim? Oni koji su radili nesto extra ili tu spadaju svi koji su predavali svoj predmet/predmete?
Quote:
Ako je mala matura previše skupa, tada bi vanjsko vrednovanje (državni testovi, ali usmeni i pisani), s uključenom provjerom razvijenosti funkcionalnih sposobnosti i vještina (bilo kada i nenajavljeno), bili sasvim dobra kontrola rada učitelja i objektivnosti ocjenjivanja, ali od prvoga razreda pa sve do osmoga.
Kako to (konkretnije) izgleda u stvarnosti? Kada se provode ti testovi, koliko toga...tko usmeno ispituje a potpuno je objektivan?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:15.