Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2014., 13:29   #701
Aha, osim što je u Hrvatskoj svatko izbornik, svatko je i obrazovni reformator. Citirat ću Lastana još jednom a onda dosta za danas : sveti Dunninže i Krugeru, molite za njega.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch

Zadnje uređivanje chocolatecookie : 06.11.2014. at 13:41.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:09   #702
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To nije teško pitanje, s obzirom na to da nam je školstvo jebena katastrofa ima puno prostora za promjene.
To pak ne znači da je svaka promjena dobra.
Mislim da sam s tobom već diskutirao o ovim pitanjima, a vidim da se u međuvremenu nisi ni mrvicu opametio.

Quote:
1. Pozatvarati sve srednje škole koje školuju ljude koji se nigdje neće zaposliti i/ili koji neće moći živjeti od rada u struci (prodavači, konobari,i slična obrtnička zanimanja).
Ne znam jesi li primijetio, ali planske ekonomije više nema.
OK, u Hrvatskoj trenutno nema nikakve ekonomije, ali ne dajmo da nas to obeshrabri; mogla bi se jednog dana pojaviti.

Daleko od toga da razne programe ne treba modernizirati - to itekako treba. No drugo je pitanje koliko toga treba ukinuti. Tim više što nemamo plansku ekonomiju i nemamo pojma koja će zanimanja koliko biti potrebna.
Istina, prodavači vulgaris jesu zanimanje na zalasku, ali konobari su jedna od okosnica hrvatskog gospodarstva, takvog kakvo jest.

Quote:
2. Srednje škole treba centralizirati, primjerice, nema potrebe da u svakom gradu bude elektrotehnička, strojarska, a pogotovo nema potrebe za tolikim gimnazijama, jer služe samo kao odgađanje odluke o budućem zanimanju i kao priprema za fakultet, a učenici ne nauče ništa korisno(ne, BDP i površina Mozambika ne spada u nešto korisno, što će staviti kruh na stol i platiti račune). Na taj način se može poboljšati kvaliteta nastave,a time i kvaliteta učenika, odnosno budućih radnika.
Imaš pravo.
Kao prvo, nije da imamo razvijenu elektrotehniku i strojarstvo i takve nekakve struke, pa da itko to treba učiti. Nije da su to zanimanja o kojima ovisi napredak. Trenutno nemamo industriju koja te ljude može zaposliti, pa bolje da se ne zamaramo time i da ne stvaramo potencijale koji bi nešto mogli promijeniti.
A ako netko baš inzistira na učenju elektrotehnike, neka ide u srednju u Zagreb i na studij u Ameriku. Uostalom, ni Tesla nije uspio u ovoj vukojebini, nego je tek u Americi nešto postigao.
Imamo dakle dobru povijesnu podlogu za tvoj stav. Bravo. :klap:

Quote:
3. U osnovne škole uvesti selekciju, umjesto toga da su učenici plijen određene škole prema mjestu rođenja ili života djeteta, roditelji trebaju birati osnovnu školu u koju će ići njihovo dijete temeljem njihove rangiranosti po kvaliteti koja će se uvesti.
Ovo je ideja koja jako dobro zvuči ljudima koji pojma nemaju o obrazovanju.
Dobro je zvučala i meni dok kurca nisam znao.

Finska je napravila jebački obrazovni sustav tako što je forsirala jednake prilike za sve učenike.
Nabrijavanje na elite vodi do loših, skupih i neefikasnih sustava.

Quote:
Na kraju osnovne uvesti malu maturu, i škole i/ili nastavnici koje su (pre)nisko na rang listi se rasformiraju ili premještaju u drugu školu.
A djeca koja su dotad išla u tu školu... što? Upisuju se u neku petu?

Nekvalitetne nastavnike pak ne treba premještati u druge škole kao svećenike-pedofile u druge župe. Nekvalitetnim radnicima treba podijeliti otkaze, što je pak nešto što se u trenutnoj shemi stvari ne može dogoditi.

Mala matura jedino bi bila korisna da se odjebu ove trenutne muljaže s bodovima za upise i hiperinflacijom odlikaša, samo što bi se onda dogodilo isto što i s državnom maturom - em ne bi riješila taj problem, em bi uvela neke nove.
Daleko bi bolje bilo da srednje škole, ako to žele, uvedu prijemne ispite.

Quote:
4. Umjesto toga sa na početku osnovne škole razredi slažu tako da pogoduju nastavnicima(famozno uprosječivanje razreda), treba uvesti rang liste učenika temeljem sposobnosti, tako da najbolji idu u najbolju školu.
... što je rješenje koje ne funkcionira. Usporedi SAD i Finsku.
Quote:
5. Treba kompletno izmijeniti plan i program, od osnovne, do srednje. Uči se gomila nepotrebnih stvari, tek toliko da se uči, a od toga kasnije nema nikakve koristi. Nemojte mi prodavati priče o općoj kulturi, jer kao što sam rekao, ona ne stavlja kruh na stol, a lijepo je biti obrazovan, ako ne živiš pod mostom jer nemaš gdje dalje, zato što nemaš znanje koje nekom treba, a umjesto toga znaš napamet popis poginulih u 2. svj. ratu.
"Opća kultura" itekako stavlja kruh na stol. Ne tolikima kao neki konkretniji posao, ali stavlja.
Iako je činjenica da je kurikulum zbrčkan, natrpan i u mnogočemu loš, ništa ne možeš riješiti samo promjenom kurikuluma. Moraš, recimo, riješiti i nastavnike koji potenciraju štrebanje. Moraš riješiti i roditelje koji na nastavnike vrše pritisak da potenciraju štrebanje. A onda moraš srediti kurikulum tako da bude povezan, s fokusom na određene temeljne vještine i praktične rezultate prije nego što se krene s teorijom itd. itb.

Ali složit ću se s jednim: nikakvo humanističko obrazovanje - ta famozna "opća kultura" - ne vrijedi ništa u nekulturnu društvu. Kad se nađeš u društvu gdje ti obezvređuju obrazovanje jer "ne stavlja kruh na stol", kako ti kažeš, ili jer "ne radiš ništa konkretno", kako se otprilike na prošlim predsjedničkim izborima izrazio tadašnji kandidat a sada pritvorenik Milan B. - e, onda stvarno tvoje vještine ne vrijede ništa. Kao što elektrotehničaru ne vrijede njegove vještine na pustom otoku. Kao što kuharu ne vrijede njegove vještine u pustinji bez hrane i vode na 300 km. Kao što kirurgu ne vrijede njegove vještine u septičkoj jami. Punoj.

Quote:
6. Treba razbiti nakladničku mafiju. Odvratna mi je pomisao da se praktički svakih par godina mora iskeširati 300 milijuna kuna(totalno je nebitno kešira li država i daje "besplatne" udžbenike, ili to keširaju roditelji) za nove udžbenike na kojima se rade kozmetičke ili nikakve promjene.
Ovo ti je valjda jedina pametna. Ćorava koko, našla si zrno. :klap:
Quote:
Završni komentar: Za koju godinu i moje dijete će u školu, zlo mi je od pomisli kakve spodobe i ljudsko smeće polažu pravo na to da uče moje dijete temeljem zakonske prislile(to znam, jer se s njima susrećem poslovno), a da me se pita, ne bih im dao čuvati, niti dvije nacrtane ovce(vjerojatno bi bar jednu izgubili).
Da sam nastavnik u osnovnoj školi, meni bi bilo zlo od pomisli kakve spodobe i ljudsko smeće polažu pravo na to da mene poučavaju mom poslu, a da pritom nikakve kvalifikacije za to nemaju.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:49   #703
O, Lastane, hvala ti što nisam morala tipkati

Dodajem: da se bar izvrši selekcija učitelja, mnogi su mi kolege bez posla, a imaju sjajne vizije i sjajno prenose znanje!

Bio je nedavno negdje članak o eksperimentu u Americi. Digli su učiteljima plaće, bile su povisoke, isto su tako imali obvezu 4 tjedna godišnje potrošiti na osobno napredovanje, i pokazalo se izvrsnim. Financirali su se rezanjem administrativnih troškova, i da, ravnatelj je imao manju plaću nego učitelj... naši bi digli bunu!

I da, čak su radili s razredima od 30 učenika, ali su se vidjeli rezultati, to je trajalo 5 godina, zamislite da traje 10, 20, možda bismo uspjeli neki napredak nastaviti...
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 14:50   #704
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
ide na drzavna natjecanja i bio je na međunarodnom (jednom ili vise to ne znam sa sigurnoscu) - na drzavnom znam da je bio u klasi sa starijom ekipom i bio je u prvih nekoliko ( ili kako se to vec rangira), a na međunarodnom se zeznuo tj napisao je samo odgovor a nije postavio zadatak zajeno sa svim koracima kako je dosao do rezultata jer to radi iz glave pa je mislio da taj korak smije izostavit
lijepo si to sročila, ali ....

za tvoju informaciju, na natjecanja se ide po razredima, ne po godinama, talentu ili boji očiju .
pravila su prilično stroga.
na državno natjecanje iz matematike idu klinci od 5. do 8. razreda, niži razredi mogu ići najviše na županijska.

od međunarodnih postoji klokan bez granica koji nije natjecateljskog tipa i matematička olimpijada na koju idu srednjoškolci

dakle, sve ovo kaj si napisala nema nikakvog smisla
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:17   #705
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
lijepo si to sročila, ali ....

za tvoju informaciju, na natjecanja se ide po razredima, ne po godinama, talentu ili boji očiju .
pravila su prilično stroga.
na državno natjecanje iz matematike idu klinci od 5. do 8. razreda, niži razredi mogu ići najviše na županijska.

od međunarodnih postoji klokan bez granica koji nije natjecateljskog tipa i matematička olimpijada na koju idu srednjoškolci

dakle, sve ovo kaj si napisala nema nikakvog smisla
sto nema smisla? .. mali ide u 5 razred, znaci isao je na drzavno, zar ne?

ok, ocito sam pobrkala natjecanja u kojima se natjecao sa starijom ekipom (ako je to moj najveci grije onda me kamenujte istu sekundu) jer sam i napisala da ne znam kako se to rangira tj kako idu te klase natjecanja jer moram priznat da je meni to strano - meni se stvarno to sve zbrkalo ali znam da je isao na drzavno, međunarodno i eto ti me podsjetila i na zupanijsko.


Vidim da se netko osvrnuo na to sto je napisao samo rezultat, hebiga, dogodilo mu se jer ipak je samo dijete kojem je matematika nesto sto voli i sto zna i osobno smatram da mu se ne moze uzet za zlo sto se zahebo na vaznom natjecanju - shvatio je i sam i proplako svoju brzopletost koju se ispravit na slijedecem natjecanju.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 15:48   #706
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
sto nema smisla? .. mali ide u 5 razred, znaci isao je na drzavno, zar ne?

ok, ocito sam pobrkala natjecanja u kojima se natjecao sa starijom ekipom (ako je to moj najveci grije onda me kamenujte istu sekundu) jer sam i napisala da ne znam kako se to rangira tj kako idu te klase natjecanja jer moram priznat da je meni to strano - meni se stvarno to sve zbrkalo ali znam da je isao na drzavno, međunarodno i eto ti me podsjetila i na zupanijsko.

daj pročitaj još jednom: nema natjecanja sa starijom ekipom, ekipe se formiraju po razredima.
i nema državnog natjecanja za učenike 1.-4. razreda
državno natjecanje je bilo u travnju, dakle klinjo je još išao u 4. razred, a ne u 5.
ergo, nije mogao ići na državno a niti na međunarodno (tj. na matematičku olimpijadu) jer je to za srednjoškolce.
moći će ići na državno 2015. godine, kao učenik 5. razreda, ako prije toga prođe školsko, gradsko i županijsko.

očito netko pokušava prodati muda pod bubrege, ili rodbina tebi ili ti nama

Zadnje uređivanje simple mind : 06.11.2014. at 15:53.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 16:29   #707
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
daj pročitaj još jednom: nema natjecanja sa starijom ekipom, ekipe se formiraju po razredima.
i nema državnog natjecanja za učenike 1.-4. razreda
državno natjecanje je bilo u travnju, dakle klinjo je još išao u 4. razred, a ne u 5.
ergo, nije mogao ići na državno a niti na međunarodno (tj. na matematičku olimpijadu) jer je to za srednjoškolce.
moći će ići na državno 2015. godine, kao učenik 5. razreda, ako prije toga prođe školsko, gradsko i županijsko.

očito netko pokušava prodati muda pod bubrege, ili rodbina tebi ili ti nama
Eto, mudri prosvjetari, neću imenovati perzefona i ja su odavno to utvrdili.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 17:27   #708
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
To pak ne znači da je svaka promjena dobra.
Mislim da sam s tobom već diskutirao o ovim pitanjima, a vidim da se u međuvremenu nisi ni mrvicu opametio.
Vidim da ni ti ne skrećeš s linije.

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ne znam jesi li primijetio, ali planske ekonomije više nema.
OK, u Hrvatskoj trenutno nema nikakve ekonomije, ali ne dajmo da nas to obeshrabri; mogla bi se jednog dana pojaviti.


Kakva god ekonomija bila, istina, planske neće biti, ali prodavači nikako,a konobari vrlo vjerojatno nikad neće naći posao od kojega će moći živjeti, mogu birati između dva stanja, nezaposlen i radi za minimalac.
Radije da te tri godine utroše u nešto korisno, jer konobari i prodavači će moći biti uvijek (u konačnici, tko god nema posla, time se bavi i bez škole).

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Daleko od toga da razne programe ne treba modernizirati - to itekako treba. No drugo je pitanje koliko toga treba ukinuti. Tim više što nemamo plansku ekonomiju i nemamo pojma koja će zanimanja koliko biti potrebna.
Istina, prodavači vulgaris jesu zanimanje na zalasku, ali konobari su jedna od okosnica hrvatskog gospodarstva, takvog kakvo jest.
Vidim da si napisao nešto slično što i ja, očito se niti baš nisi opametio. Nije li jedan od akademika jednom davno rekao kako ćemo biti nacija konobara, kurvi, i zaštitara, za to nam nedostaje još jedino prostitucijska škola, pitanje je samo treba li biti trogodišnja ili četverogodišnja?

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Imaš pravo.
Kao prvo, nije da imamo razvijenu elektrotehniku i strojarstvo i takve nekakve struke, pa da itko to treba učiti. Nije da su to zanimanja o kojima ovisi napredak. Trenutno nemamo industriju koja te ljude može zaposliti, pa bolje da se ne zamaramo time i da ne stvaramo potencijale koji bi nešto mogli promijeniti.
A ako netko baš inzistira na učenju elektrotehnike, neka ide u srednju u Zagreb i na studij u Ameriku. Uostalom, ni Tesla nije uspio u ovoj vukojebini, nego je tek u Americi nešto postigao.
Imamo dakle dobru povijesnu podlogu za tvoj stav. Bravo. :klap:
Uopće nije stvar u tome, da bude u Zagrebu, ja sam iz Osijeka, i u krugu od 50 km svako mjesto ima neke takve škole. To je nepotrebno trošenje resursa, plaćaju se predavači na 4 mjesta, kupuje se oprema za 4 mjesta, održavaju se četiri zgrade. Čemu sve to? Kako bi se mogli hvaliti kako imamo velik broj elektrotehničkih škola? Umjesto toga, treba ostaviti jednu, u njoj zaposliti najbolje nastavnike, skupiti najbolju opremu iz sve 4, i onda učiti ljude elektrotehniku.


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Ovo je ideja koja jako dobro zvuči ljudima koji pojma nemaju o obrazovanju.
Dobro je zvučala i meni dok kurca nisam znao.

Finska je napravila jebački obrazovni sustav tako što je forsirala jednake prilike za sve učenike.
Nabrijavanje na elite vodi do loših, skupih i neefikasnih sustava.
Nisam ni ja za nabrijavanje na elite, smatram to nužnim zlom, ali i to je bolje od ovog nabrijavanja na mediokritetsvo. Ne vjerujem kako može biti lošiji, skuplji ili neučinkovitiji od ovoga? Loši i neefikasni će se eliminirati, jedino ostaje problem skupoće.

Naravno da je najbolje kad svi imaju jednake prilike, ali ne vidim kako to ostvariti? Može se stvoriti sustav gdje se nastavnici bore za učenike, umjesto ovoga sranja, gdje učenici ovise o tome jesu li imali sreće kod mjesta rođenja.
Ako u njihovoj školi, radi neka budala iz odrđenog predmeta, ostatak života će dijete imati problema s tim područjem, a nastavnika će za to boliti briga, njemu plaća ide.
Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
[COLOR="navy"]A djeca koja su dotad išla u tu školu... što? Upisuju se u neku petu?
Nekvalitetne nastavnike pak ne treba premještati u druge škole kao svećenike-pedofile u druge župe. Nekvalitetnim radnicima treba podijeliti otkaze, što je pak nešto što se u trenutnoj shemi stvari ne može dogoditi.
Ne znam kako to riješiti, ali ako škola ne valja, bolje i da je promijene, nego da ih nastavljaju učiti nesposobni. Možda kad bi nastavnici koji ne prođu provjere dobili otkaz, a na njihovo mjesto došli neki drugi?


Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
"Opća kultura" itekako stavlja kruh na stol. Ne tolikima kao neki konkretniji posao, ali stavlja.
Iako je činjenica da je kurikulum zbrčkan, natrpan i u mnogočemu loš, ništa ne možeš riješiti samo promjenom kurikuluma. Moraš, recimo, riješiti i nastavnike koji potenciraju štrebanje. Moraš riješiti i roditelje koji na nastavnike vrše pritisak da potenciraju štrebanje. A onda moraš srediti kurikulum tako da bude povezan, s fokusom na određene temeljne vještine i praktične rezultate prije nego što se krene s teorijom itd. itb.

Ali složit ću se s jednim: nikakvo humanističko obrazovanje - ta famozna "opća kultura" - ne vrijedi ništa u nekulturnu društvu. Kad se nađeš u društvu gdje ti obezvređuju obrazovanje jer "ne stavlja kruh na stol", kako ti kažeš, ili jer "ne radiš ništa konkretno", kako se otprilike na prošlim predsjedničkim izborima izrazio tadašnji kandidat a sada pritvorenik Milan B. - e, onda stvarno tvoje vještine ne vrijede ništa. Kao što elektrotehničaru ne vrijede njegove vještine na pustom otoku. Kao što kuharu ne vrijede njegove vještine u pustinji bez hrane i vode na 300 km. Kao što kirurgu ne vrijede njegove vještine u septičkoj jami. Punoj.
Obrazovanje samo po sebi ne vrijedi ništa ako se svo to stečeno znanje korisno ne uporabi. Na koliko pitanja iz humanističkog obrazovanja (opće kulture) moraš znati odgovor da bi, npr. dobio kruh u pekari, ili platio račun za struju?

Quote:
Lastan kaže: Pogledaj post
Da sam nastavnik u osnovnoj školi, meni bi bilo zlo od pomisli kakve spodobe i ljudsko smeće polažu pravo na to da mene poučavaju mom poslu, a da pritom nikakve kvalifikacije za to nemaju.
Tu se varaš. Nemam se potrebe hvalisati svojim kvalifikacijama, ali jedna od njih je i predavanje.

Zadnje uređivanje tisi : 06.11.2014. at 22:08. Reason: krnji citat
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 18:01   #709
Bojim se da je jedna od najtežih stvari u svemiru dati otkaz zaposlenom na neodređeno u javnoj ili državnoj službi.
Pedofil u istražnom zatvoru nije dobio otkaz u osnovnoj školi, nego se radi na određeno "do povratka zaposlenog" LOL.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2014., 19:30   #710
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Bojim se da je jedna od najtežih stvari u svemiru dati otkaz zaposlenom na neodređeno u javnoj ili državnoj službi.
Pedofil u istražnom zatvoru nije dobio otkaz u osnovnoj školi, nego se radi na određeno "do povratka zaposlenog" LOL.
ovo je nazalost istina. nesto pozitivno ko sto je zastita radnika je dovedeno do apsurda.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 09:11   #711
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ovo je nazalost istina. nesto pozitivno ko sto je zastita radnika je dovedeno do apsurda.
a opet bi svi u štrajk da se zakon ide mijenjati.. da ne bi zli poslodavci otpuštali pedofile i alkoholičare.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 10:01   #712
Sranje je sto je u tim mastodontima moguce jako lako raditi na bazi osobnih preferenci. ja kao insider znam da se rijetko nagradjuju oni koji rade dobro, cesce se nagrade oni koji su si super s nadredjenim. tako bi i za otkaze bilo.
cijeli sistem treba mijenjati iz korijena.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 12:30   #713
ma da, jasno mi je kako bi se to okrenulo.

i neće se ništa nikad mijenjati, pa nema smisla ni razbijati glavu.
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 12:34   #714
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
ma da, jasno mi je kako bi se to okrenulo.

i neće se ništa nikad mijenjati, pa nema smisla ni razbijati glavu.
a i to je istina, nas mentalitet je problem, korijen problema
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 13:06   #715
Ne uvalim inače zadirat u profesorski način rada i ocjenjivanja, ali mislim da ću ovaj put morat pa da čujemo prvo objektivna mišljenja.

Sin mi ide u drugi razred. Mučimo se malo s njegovom motorikom i u sportovima nije baš najspretniji. Trenira jedan sport i tu je prilično dobar, ali sportovi sa loptom, trčanje i slično mu nisu jača strana. Nebitno, takav je kakav je, ja se trudim da se šta više bavi fizičkom aktivnošću, a rezultati su kakvi jesu.

Stvar je u tome šta su ove godine dobili novog profesora tjelesnog. I za razliku od prošle godine kad se taj sat uglavnom svodio na razgibavanje, igranje graničara i sl. sad je to zaozbiljno, dva sata trče, treći sat je za ocjenu, isto tako izdržaj u visu, dizanje po konopcu...

E sad on je izdržaj u visu i dizanje po konopcu dobio 3, trbušnjake 4, skok u dalj 2. Jučer su trčali oko škole, to je valjda neki mini cross, ne znam i došao je kući očiju punih suza, naime dobio je 1.

Ok, postoje tablice, vrijeme je po tome bilo za 1. Slijedeći tjedan to mora ispravljat, a on otad kad se sjeti zasuzi, jer kaže da on je on trčao najbrže šta može, da će i drugi put dobiti jedan. Ja mu kažem, ti daj sve od sebe, al vidim da on to ne shvaća pa je išao s tatom vježbat tu istu rutu, ali je činjenica ako ne dobije 1, može dobiti eventualno 2, neće dobiti 4 ili 5.

E sad ima tu još nešto, prošli put kad su trčali sprint, ne znam na koliko m i imao je lošiji rezultat nego kad su vježbali i zato mu je osim 2 iz vremena zaprijetio i 1 iz aktivnosti.

A taj dan je pod bio mokar(tjelesni imaju na ograđenom parkingu, dvorane nema) i njega je bilo strah da ne padne pa je usporio.

Meni se sve to čini malo previše. Vidim već da dane kad je tjelesni, a imaju ga 3 puta tjedno, ide s grčem u želucu u školu, a ja ne znam šta bi mu rekla. Pokušala sam mu objasniti da njemu idu likovni i mat, nekome drugome to ne ide, pa tako njemu ne ide tjelesni, ali je njegov odgovor na to:al onaj kome ne ide likovni, ima 4, a ne 1 i 2, a kome ne ide matematika može vježbat, a ja ako i vježbam tjelesni neću dobit dobru ocjenu.

I to je činjenica. Sad, znam da nitko neće promijenit sustav ocjenjivanja ni pristup zbog mene pa molim bar savjet kako da onda njemu to olakšam, da ga ne pogađaju te ocjene toliko.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 13:50   #716
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Ne uvalim inače zadirat u profesorski način rada i ocjenjivanja, ali mislim da ću ovaj put morat pa da čujemo prvo objektivna mišljenja.

Sin mi ide u drugi razred. Mučimo se malo s njegovom motorikom i u sportovima nije baš najspretniji. Trenira jedan sport i tu je prilično dobar, ali sportovi sa loptom, trčanje i slično mu nisu jača strana. Nebitno, takav je kakav je, ja se trudim da se šta više bavi fizičkom aktivnošću, a rezultati su kakvi jesu.

Stvar je u tome šta su ove godine dobili novog profesora tjelesnog. I za razliku od prošle godine kad se taj sat uglavnom svodio na razgibavanje, igranje graničara i sl. sad je to zaozbiljno, dva sata trče, treći sat je za ocjenu, isto tako izdržaj u visu, dizanje po konopcu...

E sad on je izdržaj u visu i dizanje po konopcu dobio 3, trbušnjake 4, skok u dalj 2. Jučer su trčali oko škole, to je valjda neki mini cross, ne znam i došao je kući očiju punih suza, naime dobio je 1.

Ok, postoje tablice, vrijeme je po tome bilo za 1. Slijedeći tjedan to mora ispravljat, a on otad kad se sjeti zasuzi, jer kaže da on je on trčao najbrže šta može, da će i drugi put dobiti jedan. Ja mu kažem, ti daj sve od sebe, al vidim da on to ne shvaća pa je išao s tatom vježbat tu istu rutu, ali je činjenica ako ne dobije 1, može dobiti eventualno 2, neće dobiti 4 ili 5.

E sad ima tu još nešto, prošli put kad su trčali sprint, ne znam na koliko m i imao je lošiji rezultat nego kad su vježbali i zato mu je osim 2 iz vremena zaprijetio i 1 iz aktivnosti.

A taj dan je pod bio mokar(tjelesni imaju na ograđenom parkingu, dvorane nema) i njega je bilo strah da ne padne pa je usporio.

Meni se sve to čini malo previše. Vidim već da dane kad je tjelesni, a imaju ga 3 puta tjedno, ide s grčem u želucu u školu, a ja ne znam šta bi mu rekla. Pokušala sam mu objasniti da njemu idu likovni i mat, nekome drugome to ne ide, pa tako njemu ne ide tjelesni, ali je njegov odgovor na to:al onaj kome ne ide likovni, ima 4, a ne 1 i 2, a kome ne ide matematika može vježbat, a ja ako i vježbam tjelesni neću dobit dobru ocjenu.

I to je činjenica. Sad, znam da nitko neće promijenit sustav ocjenjivanja ni pristup zbog mene pa molim bar savjet kako da onda njemu to olakšam, da ga ne pogađaju te ocjene toliko.
Kakva tablica i po kome se ona radi? Inače se ocjene donose po prosjeku razreda za takve stvari, s tim da za tjelesni ne bih uopće imala ocjenu 1 ako dijete radi, bitno je da radi, da ga se osnažuje i da napreduje, da ga se hrabri da bude bolje (to mora raditi profesor).

1 iz tjelesnog... ma samo da dijete ima inat pa neće, ili da ga se uhvati da radi kakve gluposti pa iz zalaganja, ali 1 iz tjelesnog

Stvarati djetetu takve pritiske zbog predmeta koji bi trebao biti neki odmor njima i razonoda... Ja bih razgovarala s učiteljicom, razrednicom, s profesorom.

Uostalom, uvjeti za tjelesni su vam genijalni! :ironijačistodasezna:
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 13:56   #717
Ide li u drugi razred osnovne ili srednje škole?

Jer ako je osnovne, onda je onaj tko predaje tjelesni idiot.
U odgojnim predmetima (tjelesni, glazbeni, likovni) se djeci iznimno daju dvojke i jedinice, za njih su ocjene 3,4,5, a tako je nastava i postavljena, većinom. Odi popričat s razrednikom/učiteljicom/ravnateljem/pedagogom u školi. Ispravljanje jedinice iz tjelesnog je moronizam. Kolegica mi radi sa profom tjelesnog koja ima opomenu pred otkaz zbog takvih stvari kao što je davanje jedinica, ispravljanje ocjena iz tjelesnog i rušenje.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 14:06   #718
Kao što reče Afrika, tjelesnjak krši Pravilnik o praćenju i vrednovanju znanja i postignuća. Ići u školu!

Tjelesnjaci i inače znaju biti... a takvi. "Lako je svakom štreberu nabubat matematiku ili geografiju, aj ti skoči, miško! Ne može se to tek tako!"
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 14:17   #719
Baš bi razbijala glavu da se radi o drugom srednje.

Ali radi se o osnovnoj i osmogodišnjaku.

Sa učiteljicom sam probala pričat, bez nekog uspjeha, ona se ne bi htjela miješat i uvjerava me da na kraju godine zaključna ocjena neće biti loša, ali meni uopće nije bitna ta ocjena nego su mi bitni njegovo samopouzdanje i osjećaji, a ne da ujutro trči na prozor gledat kakvo je vrijeme i nada se da je kiša, jer onda moraju radit tjelesni na hodniku pa su samo vježbe istezanja, trbušnjaci i sl. Sad sam mislila poslat muža da popriča s tim prof, ali sam prije toga htjela malo mišljenja sa strane.

Znači i vi mislite da je pretjerano. Ja sam imala koma ocjene iz tjelesnog, ali mene nije baš bilo briga, njega baš pogađa i mislim da je taj sistem rada u toj dobi katastrofalan.

Vidjet ćemo onda šta prof kaže, mada poznavajući njegovu reputaciju i da ga se i osmaši boje, ne vjerujem puno u uspjeh, ali ima netko i iznad njega.
Garf is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2014., 15:09   #720
Quote:
Garf kaže: Pogledaj post
Baš bi razbijala glavu da se radi o drugom srednje.

Ali radi se o osnovnoj i osmogodišnjaku.

Sa učiteljicom sam probala pričat, bez nekog uspjeha, ona se ne bi htjela miješat i uvjerava me da na kraju godine zaključna ocjena neće biti loša, ali meni uopće nije bitna ta ocjena nego su mi bitni njegovo samopouzdanje i osjećaji, a ne da ujutro trči na prozor gledat kakvo je vrijeme i nada se da je kiša, jer onda moraju radit tjelesni na hodniku pa su samo vježbe istezanja, trbušnjaci i sl. Sad sam mislila poslat muža da popriča s tim prof, ali sam prije toga htjela malo mišljenja sa strane.

Znači i vi mislite da je pretjerano. Ja sam imala koma ocjene iz tjelesnog, ali mene nije baš bilo briga, njega baš pogađa i mislim da je taj sistem rada u toj dobi katastrofalan.

Vidjet ćemo onda šta prof kaže, mada poznavajući njegovu reputaciju i da ga se i osmaši boje, ne vjerujem puno u uspjeh, ali ima netko i iznad njega.
Bijim se da moja reakcija ne bi bila nimalo damska... Drugi razred osnovne, isuse dragi...

Ovako, ja bih učiteljicu lijepo upozorila da ću i nju i njega prijaviti prosvjetnoj inspekciji, nju jer zanemaruje očito zlostavljanje drugih učitelja, a njega jer krši pravilnik.

Također bih se obratila ravnatelju.

Djetetu bih rekla da me boli briga za ocjene iz tjelesnog, da se trudi najbolje što može, jer je zdravo vježbati, ali da i njega treba biti briga za ocjene iz tjelesnog.

EJ, sjećam li se ja krivo ili su neki učenici mogli biti oslobođeni tjelesnog ako su se aktivno bavili sportom? Nekako mi to zvoni u glavi.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:18.