Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2013., 13:37   #1
Uzašašće Djevice Marije

Svi koji su čitali Novi zavjet znaju da je tekst prilično jasan: Bog je na nebo uzdigao samo svoga Sina, a svi ostali bit će uzneseni tek po drugom Isusovom silasku.

Zato me zanima katolička interpretacija Marijina uznesenja koju je dogmom proglasio tek papa Pio XII 1950-e.

Ostali kršćani, koliko znam, ne vjeruju u Marijino uznesenje.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 14:06   #2
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Svi koji su čitali Novi zavjet znaju da je tekst prilično jasan: Bog je na nebo uzdigao samo svoga Sina, a svi ostali bit će uzneseni tek po drugom Isusovom silasku.
Piše da su neki "uzdignuti" tijelom u Nebo i u Starom zavjetu. Sveti Ilija npr.

Quote:
Zato me zanima katolička interpretacija Marijina uznesenja koju je dogmom proglasio tek papa Pio XII 1950-e.
Marijin mrtvi leš iz groba ili živo tijelo (teolozi se nisu dogovorili) BogIsus je (prije pokapanja u zemlju?) uzdigao (pretpostavljam obučenu a ne golu i bosu) u Nebo, dakle s MATERIJALNIM TIJELOM.

Tamo je i sada.... To je ta dogma u koju moraš vjerovat, ako ne želiš otpasti od svetog vatikanskog Oca Pape.
****
Ima i crkvena priča o Marijinoj Trsatskoj kućici, koju su anđeli čudesno prenijeli iz Nazareta u Trsat u Rijeci. To ne moraš vjerovat, ali poželjno je. Ali zabranjeno je reć da je to gluparija.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 14:27   #3
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Piše da su neki "uzdignuti" tijelom u Nebo i u Starom zavjetu. Sveti Ilija npr.



Marijin mrtvi leš iz groba ili živo tijelo (teolozi se nisu dogovorili) BogIsus je (prije pokapanja u zemlju?) uzdigao (pretpostavljam obučenu a ne golu i bosu) u Nebo, dakle s MATERIJALNIM TIJELOM.

Tamo je i sada.... To je ta dogma u koju moraš vjerovat, ako ne želiš otpasti od svetog vatikanskog Oca Pape.
****
Ima i crkvena priča o Marijinoj Trsatskoj kućici, koju su anđeli čudesno prenijeli iz Nazareta u Trsat u Rijeci. To ne moraš vjerovat, ali poželjno je. Ali zabranjeno je reć da je to gluparija.
Ja govorim o Novom zavjetu kao temeljnoj kršćanskoj "knjizi".

Tamo nema nikakva spomena o tome da je itko osim Isusa Krista uznesen na Nebo. Niti to spominju pravoslavci i protestanti.

To je rekao jedan čovjek, konkretno papa Pio XII i to skoro 2000 godina nakon što se taj događaj dogodio, valjda.

I sad mene zanima kako katolici to pravdaju, da tako važnog događaja nema u najvažnijim kršćanskim spisima. Štoviše, da on protuslovi njima.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 15:12   #4
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Ja govorim o Novom zavjetu kao temeljnoj kršćanskoj "knjizi".
? Pa Biblija je temeljna knjiga raznih kršćanstava.

Quote:
Tamo nema nikakva spomena o tome da je itko osim Isusa Krista uznesen na Nebo.
Kako nema kad ima?
Spominje se sveti Ilija i u "Novom" zavjetu. A čitatelji su znali za opis njegovih dogodovština u židovskom dijelu Biblije.
Nepoznati is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 16:44   #5
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
? Pa Biblija je temeljna knjiga raznih kršćanstava.



Kako nema kad ima?
Spominje se sveti Ilija i u "Novom" zavjetu. A čitatelji su znali za opis njegovih dogodovština u židovskom dijelu Biblije.
Novi zavjet u mnogim pogledima revidira Stari, ali nije to tema koja me zanima. Epizoda s Ilijom nema nikakve veze sa novozavjetnom eshatologijom i epifanijom u liku Sina Božjega, njegova uskrsnuća iz mrtvih, uzašašća na nebo, te najavom drugoga dolaska, kada će svi mrtvi oživjeti te zajedno sa živima biti podvrgnuti posljednjem sudu.

Nigdje su tu Djevica Marija ne spominje. Ni njezino uskrsnuće niti uzašašće.
Zelenogorac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 17:00   #6
Marija je karika koja nedostaje i koja nije smijela u doba nasilna patrijaharta da bude u opticaju pa je zato tako kasno reanimirana ...

Uznesenje Marije ima i prije 2000 godina pomena no značenje je nešto drugo nije onako sirovo žive vage kako inače trgovci vjerom na raznim tržnicama prikazuju svoje proizvode ne bi lo prodali maglu za suho zlato.

Bez Marije kao elementa nema ničega u univerzumu to su znali rani kršćani jako dobro no Marija je bilo TRI.
Trostruka žanskost kao što ima trostruka muškost.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 18:57   #7
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Piše da su neki "uzdignuti" tijelom u Nebo i u Starom zavjetu. Sveti Ilija npr.



Marijin mrtvi leš iz groba ili živo tijelo (teolozi se nisu dogovorili) BogIsus je (prije pokapanja u zemlju?) uzdigao (pretpostavljam obučenu a ne golu i bosu) u Nebo, dakle s MATERIJALNIM TIJELOM.

Tamo je i sada.... To je ta dogma u koju moraš vjerovat, ako ne želiš otpasti od svetog vatikanskog Oca Pape.
****
Ima i crkvena priča o Marijinoj Trsatskoj kućici, koju su anđeli čudesno prenijeli iz Nazareta u Trsat u Rijeci. To ne moraš vjerovat, ali poželjno je. Ali zabranjeno je reć da je to gluparija.
lol, nisam znala za ovo- da se teolozi nisu dogovirili da li les ili zivo tijelo...te ovo o trsatskoj kucici...ovakva nevjerojatna vjerovanja samo mogu cvjetati tu kod nas i u Juznoj Americi lol.
Marija nije uznesena, pa valjda bi pisalo u Bibliji, to je ipak vazan jedan dogadjaj, ostala uznesenja su opisana u Bibliji. Meni osobno jedna od najdrazih biblijskih prica je ona o Iliji, koliko cuda je tu bilo, a posljednje kao kruna svega njegovo uznesenje. Osim Ilije, bio je uznesen i Henok (Henok s Bogom svojim hodije, i Bog ga uze) i narvno Isus Krist koji je uskrsnuo pa onda uznesen na nebo.
Treba govoriti o "svetim kravama" i udarati po njima dok ne crknu i svi ne kazemo: crkel je (dogma po dogma)
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:39   #8
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
lol, nisam znala za ovo- da se teolozi nisu dogovirili da li les ili zivo tijelo...te ovo o trsatskoj kucici...ovakva nevjerojatna vjerovanja samo mogu cvjetati tu kod nas i u Juznoj Americi lol.
Marija nije uznesena, pa valjda bi pisalo u Bibliji, to je ipak vazan jedan dogadjaj, ostala uznesenja su opisana u Bibliji. Meni osobno jedna od najdrazih biblijskih prica je ona o Iliji, koliko cuda je tu bilo, a posljednje kao kruna svega njegovo uznesenje. Osim Ilije, bio je uznesen i Henok (Henok s Bogom svojim hodije, i Bog ga uze) i narvno Isus Krist koji je uskrsnuo pa onda uznesen na nebo.
Treba govoriti o "svetim kravama" i udarati po njima dok ne crknu i svi ne kazemo: crkel je (dogma po dogma)
Nisi nikad čuo kad netko umre pa se kaže BOG GA UZE K SEBI?
Vjerojatno je uzet onako žive vage prema gore.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:41   #9
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Ja govorim o Novom zavjetu kao temeljnoj kršćanskoj "knjizi".

Tamo nema nikakva spomena o tome da je itko osim Isusa Krista uznesen na Nebo. Niti to spominju pravoslavci i protestanti.

To je rekao jedan čovjek, konkretno papa Pio XII i to skoro 2000 godina nakon što se taj događaj dogodio, valjda.

I sad mene zanima kako katolici to pravdaju, da tako važnog događaja nema u najvažnijim kršćanskim spisima. Štoviše, da on protuslovi njima.

AKo si mlad onda treba ti se oprostiti za njeznanje ali treba ukoriti brzotrzno zaključivanje.

Što je prvo djelo stvaranja zelengoro ?

Jesi ćitao stari zavjet ikada?
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 20:56   #10
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nisi nikad čuo kad netko umre pa se kaže BOG GA UZE K SEBI?
Vjerojatno je uzet onako žive vage prema gore.
i tebi treba oprostiti "brzotrzno" zakljucivanje, jer pretpostavljam da nisi procitao Bibliju.
Biblija nam kaze u Starom Zavjetu: "Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze." Pisac Poslanice Hebrejima malo detaljnije opisuje Henokov odlazak u nebo: "Vjerom je Henok prenesen tako da nije vidio smrti; i 'više se ne nađe, jer ga Bog bijaše prenio'. Prije, naime, nego bijaše prenesen, primi svjedočanstvo da je 'ugodio Bogu'. A bez vjere nemoguće mu je ugoditi, jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže." (Hebrejima 1,5.6)
Dakle Ilija i Henok nisu vidjeli smrti.
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 21:21   #11
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
i tebi treba oprostiti "brzotrzno" zakljucivanje, jer pretpostavljam da nisi procitao Bibliju.
Biblija nam kaze u Starom Zavjetu: "Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze." Pisac Poslanice Hebrejima malo detaljnije opisuje Henokov odlazak u nebo: "Vjerom je Henok prenesen tako da nije vidio smrti; i 'više se ne nađe, jer ga Bog bijaše prenio'. Prije, naime, nego bijaše prenesen, primi svjedočanstvo da je 'ugodio Bogu'. A bez vjere nemoguće mu je ugoditi, jer onaj koji želi pristupiti Bogu mora vjerovati da postoji Bog i da nagrađuje one koji ga traže." (Hebrejima 1,5.6)
Dakle Ilija i Henok nisu vidjeli smrti.
Tebi je tumačenje jednog koji je pisao poslanicu Hebrejima zakon.

Dakle što?
Tko nije po Hebrejima identičan idemo kažnjavati ga.

I to je kršćanstvo?
Pa to je gore od stara farizejstva.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:03   #12
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
To je rekao jedan čovjek, konkretno papa Pio XII i to skoro 2000 godina nakon što se taj događaj dogodio, valjda.
Zapisi o tome sežu puno dalje od pape Pia XII. Prva svjedočanstva vjerovanja u Marijino uznesenje nalaze se u apokrifnim spisima Transitus Mariae iz 3. stoljeća, onda u Pseudo-Melitonu početkom 5. stoljeća. O tome govore i Teodozije Aleksandrijski u 6. stoljeću, pa onda krajem 7. i početkom 8. stoljeća Pseudo-Modest Jeruzalemski, sv. German Carigradski, sv. Andrija Kretski i sv. Ivan Damačšanski. Oko 650. godine u zapadnoj liturgiji (Rim) časti se 15. kolovoza Marijin blagdan, kasnije nazvan "svetkovina svete Marije", zatim za pape Sergija (687-702) "usnuće" i konačno "uznesenje".

Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
I sad mene zanima kako katolici to pravdaju, da tako važnog događaja nema u najvažnijim kršćanskim spisima. Štoviše, da on protuslovi njima.
Nema eksplicitnog citata o tome u Pismu (Bibliji), ali katolici osim Pisma imaju i Predaju. Nadalje, ništa u Pismu ne proturječi dogmi o Marijinom uznesenju, barem ako se držimo katoličkog shvaćanja i tumačenja Božje Riječi sadržane u Bibliji.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:07   #13
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Tebi je tumačenje jednog koji je pisao poslanicu Hebrejima zakon.

Dakle što?
Tko nije po Hebrejima identičan idemo kažnjavati ga.

I to je kršćanstvo?
Pa to je gore od stara farizejstva.
TI NISTA NISI RAZUMIO.ne da mi se uopce komentirati tvoj odgovor, samo to. podsjeti me da vise ne odgovaram na tvoje postove jer vidim tvoju razinu
tkototamopjeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2013., 22:14   #14
Quote:
tkototamopjeva kaže: Pogledaj post
TI NISTA NISI RAZUMIO.ne da mi se uopce komentirati tvoj odgovor, samo to. podsjeti me da vise ne odgovaram na tvoje postove jer vidim tvoju razinu

Nerazumjevanje ima kao posljedicu neizbalansirani odgovor.


No želim reći da poslanicu Hebrejima nije pisao doli nego Kršćanin koji tumači tuđe spise po nahođenju vlastite vjere i tu poslanicu ne priznaju oni koji su pisali ili čiji su pretci pisali Toru.

Dakle ne možeš vezati to dvoje to nije nikakav autoritet niti autoriteta ima u tumačenju...


PS Možda nisam smio ono pominjati farizejstvo ali zaista ovo je farizejstvo kad tumačenja postanu zakon koji treba slijediti i da drugo tumačenje nije moguće.
Ja sam čitao spise iz stara doba da Židovski Rabini kažu da Henok nije uzdignut nego je to krivo protumačeno od kršćana koji prebukvalno shvaćaju tekst i žele to radi poređenja s Isusom koji ja navodno na isti način uzdignut na nebo.
Oni sami kažu tako...

E sad ako Amerikanac zna bolje od Japanca što Japanac napiše...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 12:15   #15
Quote:
Zelenogorac kaže: Pogledaj post
Svi koji su čitali Novi zavjet znaju da je tekst prilično jasan: Bog je na nebo uzdigao samo svoga Sina, a svi ostali bit će uzneseni tek po drugom Isusovom silasku.

Zato me zanima katolička interpretacija Marijina uznesenja koju je dogmom proglasio tek papa Pio XII 1950-e.

Ostali kršćani, koliko znam, ne vjeruju u Marijino uznesenje.
Osim Ilije, uznesen je i Henok

Postanak 5,24 Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze.

-----------
O Uznesenju Marije - koji stih govori?
Niti jedan.
Marija u Biblijskim stihovima nema veliki značaj.

Izdizdanje Marije - vuče na krivovjerje prema
lažnim bogovima - naročito onima - ženskoga porijekla.

Nebeska Kraljica je Marija - za KC.
A postoje upozorenja Kontra Nebeske Kraljice!
------------------

Izmišljena nadodana dogmatska nauka.

To je sve ono što se sada odigrava sa Marijom Blaženom.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 18:48   #16
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Osim Ilije, uznesen je i Henok

Postanak 5,24 Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze.

-----------
O Uznesenju Marije - koji stih govori?
Niti jedan.
Marija u Biblijskim stihovima nema veliki značaj.

Izdizdanje Marije - vuče na krivovjerje prema
lažnim bogovima - naročito onima - ženskoga porijekla.

Nebeska Kraljica je Marija - za KC.
A postoje upozorenja Kontra Nebeske Kraljice!
------------------

Izmišljena nadodana dogmatska nauka.

To je sve ono što se sada odigrava sa Marijom Blaženom.
Kao što u Bibliji nigdje ne piše da se Bog tebi objavio i rekao ti da čitas Bibliju,a ti umjesto da je čitaš tumačiš.

Tako i oko tog događaja Marijina uznesenja ne piše ništa,ali to ne znači da se nije dogodilo.Dapače,predaja nam o tome govori...
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2013., 21:26   #17
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Osim Ilije, uznesen je i Henok

Postanak 5,24 Henok je hodio s Bogom, potom iščeznu; Bog ga uze.

-----------
O Uznesenju Marije - koji stih govori?
Niti jedan.
Marija u Biblijskim stihovima nema veliki značaj.

Izdizdanje Marije - vuče na krivovjerje prema
lažnim bogovima - naročito onima - ženskoga porijekla.

Nebeska Kraljica je Marija - za KC.
A postoje upozorenja Kontra Nebeske Kraljice!
------------------

Izmišljena nadodana dogmatska nauka.

To je sve ono što se sada odigrava sa Marijom Blaženom.
I to je dogmatska nauka da je Henok uznesen,proistekla iz tumačenje neke riječi koja se može protumačiti na 100 načina.

Recimo Židovi to tumače na način da Henok je jednostavno umro i bog ga uzeo a ovi prevodi od kršćana su neobjektivni prevodi sve u svrhu da bi opravdali Isusovo uznesenje na nebu žive vage.Takvo praznovjerje je uvjek bilo ismijavano i s razlogom jer takve bedastoće su kao da bik može da leti nebom a u pitanju je samo simbolizam način izražavanja koji ima smisao i nerazumjevanjem simbola ili prenesenim značenje se pribjegava bukvalizmu.
No teško je to gradivo za govorne automate...
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 01:59   #18
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Kao što u Bibliji nigdje ne piše da se Bog tebi objavio i rekao ti da čitas Bibliju,a ti umjesto da je čitaš tumačiš.

Tako i oko tog događaja Marijina uznesenja ne piše ništa,ali to ne znači da se nije dogodilo.Dapače,predaja nam o tome govori...
Sva sreća da tvoja usmena predanja imaju potporu u Bibliji.

MATEJ 15,3
On im odgovori: "a zašto vi prestupate zapovijed Božju radi svoje predaje?
MATEJ 15,6
ne treba da poštuje oca svoga ni majku svoju.` Tako dokinuste riječ Božju radi svoje predaje.
MARKO 7,8
napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske.
MARKO 7,9
Još im govoraše: "Lijepo! dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju.
MARKO 7,13
Tako dokidate riječ Božju svojom predajom, koju sami sebi predadoste. I još štošta tomu slično činite.
-----------------------------


Samo ti nastavi sa svojom predajom = pokvarena telefona.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 02:14   #19
Quote:
centurionix kaže: Pogledaj post
Kao što u Bibliji nigdje ne piše da se Bog tebi objavio i rekao ti da čitas Bibliju,a ti umjesto da je čitaš tumačiš.

Tako i oko tog događaja Marijina uznesenja ne piše ništa,ali to ne znači da se nije dogodilo.Dapače,predaja nam o tome govori...
Predaje su da je druga Marije uznesena no ne žive vage nego duhom nakon smrti tjela.

Imate mnoštvo slika poznatih slikara gdje Mariju drže andjeli i nose zrakom.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2013., 11:52   #20
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Sva sreća da tvoja usmena predanja imaju potporu u Bibliji.

MATEJ 15,3
On im odgovori: "a zašto vi prestupate zapovijed Božju radi svoje predaje?
MATEJ 15,6
ne treba da poštuje oca svoga ni majku svoju.` Tako dokinuste riječ Božju radi svoje predaje.
MARKO 7,8
napustili ste zapovijed Božju, a držite se predaje ljudske.
MARKO 7,9
Još im govoraše: "Lijepo! dokidate Božju zapovijed da biste sačuvali svoju predaju.
MARKO 7,13
Tako dokidate riječ Božju svojom predajom, koju sami sebi predadoste. I još štošta tomu slično činite.
-----------------------------


Samo ti nastavi sa svojom predajom = pokvarena telefona.
Naravno da sve to piše u Bibliji,a sada nam objasni što je dokinuto od zapovijedi s time što je Marija uznesena duhom i tijelom?
__________________
Quis ut Deus
centurionix is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.