Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2011., 11:52   #101
čudan kamen

bok ljudi imam jedan kamen plavo bijele boje praktički proziran nađen je u rijeci savi! dali mogu negdje stavit sliku pa da mi netko kaže stručno mišljenje! ili mi pošaljite mejl na [email protected]! hvala
anakin veder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2011., 21:03   #102
Quote:
covac kaže: Pogledaj post
pozdrav. Vidim da ima tu geologa. Vec se nekih 5 godina bavim sakupljanjem kristala i minerala. Ali vise tezim onome da sam pronadem primjerke i na hrvatskom tlu. Pa bi vas pitao ako znate koja nalazista kristala na podrucju ivancice i kalnika. Citao sam da bi na kalniku moglo biti turmalina kao na moslavackoj gori ali vec u par navrata dok sam pretrazivao nisam nista nasao.
Neka nalazista koja ja posjecujem:
Jerovec: kristali gipsa (predivni)
Gaveznica: ahat,ametist, kalcedon, obican opal
Očura: kristali kvarca ( to sam siguran jer sma pronasao), pitir,galenit, limonit(nisam siguran ali cuo sam da ima gore)
Ljubeščica: predivni kristali kalcita
Drava (od varazdina prema sloveniji): mogucnost pronalaska velikih komada jaspisa (predivni su dok se obruse)

Ajde ako znate koje mjesto jos napisite. Pa da mozemo jos traziti. hvala

Kaj nema nikog da zna nekaj nalazista u ovom sjevernom kraju(kalnik,ivancica,medimurje).

Ajde da trazimo zajendo, javite se.
U Ljubeščici možeš naći i krasne komade stijene s prevlakama epidota, čak se moglo naći i hornblende.
Nemoj preskočiti Lepoglavu i ahat iako je sad glavno grotlo ograđeno (privatizirano putem lokalne udruge "s ciljem zaštite") i naplaćuje se ulaznica. No komada ima i uokolo po potocima.
Postoji više ostataka rudnika željeza i njegovih minerala po Ivanščici, pogotovo oko Ivanca.
Malo dalje na strahinjčici imaš Radoboj i rudnike sumpora, ugljena...
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2011., 17:06   #103
Hvala ti. Gaveznicu sam prokopao prije nego su ju ogradili imam ahata pune kutije za patike. Neke sam i dao brusiti. Ljubešcicu trazim samo kalcite, za sada nisam nista drugo pronasao osim par naslaga pirita i to treba na povecalo gledati. Mada ima predivnih kristala kalcita sto me i uivijek vuce natrag. Za sada dogovaram za radoboj da odem ali neznam gdje je tocno nalatiste pa trazim jos nekoga odande da moze pomoci.
covac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 13:22   #104
vec godinama imam jedan kamen koji sam pronašao na Pagu...tamo ih ima dosta i zovu ih ''Babin zub''..

vjerojatno se radi o nekoj vrsti kalcita ili slicno ali eto..volio bih da mi to potvrdi netko strucniji od mene









Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 21:00   #105
Lijepi komad kalcita s vidljivim plohama kalavosti. Iako nema neku veliku vrijednost, kao lijepi uzorak kalcita, tipični za primorski dio Hrvatske, vrijedi ga zadržati u zbirci.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2011., 23:27   #106
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Lijepi komad kalcita s vidljivim plohama kalavosti. Iako nema neku veliku vrijednost, kao lijepi uzorak kalcita, tipični za primorski dio Hrvatske, vrijedi ga zadržati u zbirci.
hvala na komentaru

tamo na pagu postoji cijelo ''polje'' tih kalcitnih minerala..cak sam neko vrijeme imao i cijeli kalcitni kamen velicine rukometne lopte ali san ga se rješio jer je zauzimao veliki dio ormara
Paskaneman is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 14:05   #107
Što kažete na serijal s kioska Blago zemlje?
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 18:51   #108
Kolekcija je zamišljena poprilično dobro za početnike, one koji u to tek ulaze i kojima je to lijepi početak izrade mineraloške zbirke. Izbor minerala nije loš iako se tu moglo staviti i puno drugih minerala koji su zanimljiviji i privlačniji. Uz to, za ovu kvalitetu uzoraka su malo ipak napaprili cijenu s 25kn. Ipak je to malko previše, 100kn mjesečno.
Ali dobro, tko to voli (i izdrži do kraja) neće mu na kraju biti žao.
Ono što mene smeta to su kutijice. Poprilično su osjetljive, a minerali u njima niti malo nisu predviđeni za postupanje kako se to radi na našim kioscima. Malo nabacivanja, stavljanje jednih preko drugih i kutijice pucaju.
Vezano za minerale, konkretno, gledao sam pirite i vrlo ih je malo bilo neoštećeno. O tome da nije uopće izgledao kao na slici kojom se reklamirao, neću ni govoriti. Doduše, bilo je i za očekivati da neće u ponudu ići najljepši primjerci, ali ipak...
No vidjet ćemo, slijede i neki minerali koji su atraktivniji.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 19:46   #109
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Kolekcija je zamišljena poprilično dobro za početnike, one koji u to tek ulaze i kojima je to lijepi početak izrade mineraloške zbirke. Izbor minerala nije loš iako se tu moglo staviti i puno drugih minerala koji su zanimljiviji i privlačniji. Uz to, za ovu kvalitetu uzoraka su malo ipak napaprili cijenu s 25kn. Ipak je to malko previše, 100kn mjesečno.
Ali dobro, tko to voli (i izdrži do kraja) neće mu na kraju biti žao.
Ja to kao početnik kupujem. Meni su dobri i zanimljivi i prateći tekstovi.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 20:31   #110
Da tekstovi su ok, možda čak i mrvicu previše stručni. Ali sve skupa nije loše napravljeno a ideja popularizacije mineralogije je za svaku pohvalu.

Nakon što završiš s kompletiranjem zbirke minerala, ako ti se dopadne takav hobi, možda bi ti zgodno bilo nabaviti si kakav mineraloški vodič i sam probati krenuti pronaći i one minerale koje nemaš u zbirci. I malo po malo... zbirka će ti narasti. Nije problem pronaći još dvadesetak/tridesetak drugih minerala. Na pamet mi padaju kvarc(kremen)-mliječnjak, galenit, barit, manganski oksidi u formi vada, siderit/hematit i slični. Relativno ih je lako naći.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2011., 23:15   #111
Quote:
monty-zg kaže: Pogledaj post
Da tekstovi su ok, možda čak i mrvicu previše stručni. Ali sve skupa nije loše napravljeno a ideja popularizacije mineralogije je za svaku pohvalu.

Nakon što završiš s kompletiranjem zbirke minerala, ako ti se dopadne takav hobi, možda bi ti zgodno bilo nabaviti si kakav mineraloški vodič i sam probati krenuti pronaći i one minerale koje nemaš u zbirci. I malo po malo... zbirka će ti narasti. Nije problem pronaći još dvadesetak/tridesetak drugih minerala. Na pamet mi padaju kvarc(kremen)-mliječnjak, galenit, barit, manganski oksidi u formi vada, siderit/hematit i slični. Relativno ih je lako naći.
Upravo to vec neko vrijeme namjeravam napraviti, tako da mi je ovo bas dobro leglo za pocetak.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2011., 17:47   #112
Nisam znao gdje da ovo pitanje postavim pa ću ovdje, čini mi se naprikladnije, ima veze sa mineralima ali nema baš sa kolekcionarstvom. A radi se o osi simetrije kristal.. Kad dobijem ispred sebe model kristala trebam znat prepoznat tj. naći heksagiru, tetragiru, trigiru, digiru. Vidim da među vama ima nekih koji se dobro kuže u takve stvari, pa da meni brucošu malo pomognete, objasnite nekako pliz?
siba201 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2011., 21:46   #113
Zna li netko ima li negdje popis nalazišta minerala u Hrvatskoj. Ili u okolici Zagreba, ili još bolje, mogu li i ako ako da, gdje mogu naći minerale na Sljemenu/Medvednici, ne kužim se u to baš al bi htio kopat malo xD
Pretpostavljam da ne bih mogao samo doći u rudnik Zrinski i počet kopat tamo? xD
xxSvenxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 22:11   #114
Prirodoslovni muzej u Demetrovoj "Mineraloški vodič po Medvednici", dobri opisi, obuhvaćeno dosta minerala i njihovih pojava.
Ne, na Zrinskom ne smiješ kopati, no nitko ti ne brani kvrcnut koji kamen 100m niže. Ne znam jedino kakva je "filozofija" očuvanja prirode u PP Medvednica vezano za to. Teroetski ne bi smio nigdje unutar PP tragat za mineralima, ali mislim da je to filozofija koja ne drži vodu. Kako u teoriji tako i u praksi.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:06   #115
Sto se tice casopisa po mome bi bilo dobro vec ako je za ljude sa balkana osmiljen da bi se mogla napisat i nalazista u okolici, jer tesko tko ce se pocet bavit tim hobijem kad u casopisu pisu stalno da ima samo na velikim nalazistima( brazil, madagaskar, ural, spanjolska itd.). A sta se tice Medvednice poceo sam ju polako istrazivat, ima puno toga.

monty: imam pitanjce, kamenolom kod ivanca na Medvednici. Pronjuskao sam ga stvarno cijeloga, napisao si da ima predivnih kristala dolomita, ali da budem iskren nisam pronasao ni zilu kalcita neku deblju od 5 mm sto je za tako veliki kamenolom zastrasujuce. Mozes li malo tocnije reci gdje da trazim ako nije problem, ako nista drugo na PM. I daj zabaci koju fotku ako imas dolomita sa tog kamenoloma.

A sto se tice kolekcionarstava, u Međimurju sam osnovao udrugu " Sakupljači minerala i kristala - Međimurje". Ako koga zanima neka se javi.

[email protected]

Moderatori ako ovo nije smijelo biti ovdje ispricavam se i samo obrisite taj dio za udrugu. Hvala
covac is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:20   #116
Quote:
covac kaže: Pogledaj post
Sto se tice casopisa po mome bi bilo dobro vec ako je za ljude sa balkana osmiljen da bi se mogla napisat i nalazista u okolici, jer tesko tko ce se pocet bavit tim hobijem kad u casopisu pisu stalno da ima samo na velikim nalazistima( brazil, madagaskar, ural, spanjolska itd.). A sta se tice Medvednice poceo sam ju polako istrazivat, ima puno toga.
To je točno, ali izgleda da je časopis isti za cijeli svijet. Ovo je samo prijevod, a ne i prilagodba državi.

Zadnje uređivanje puls : 27.10.2011. at 23:30.
puls is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 00:02   #117
Quote:
covac kaže: Pogledaj post
monty: imam pitanjce, kamenolom kod ivanca na Medvednici. Pronjuskao sam ga stvarno cijeloga, napisao si da ima predivnih kristala dolomita, ali da budem iskren nisam pronasao ni zilu kalcita neku deblju od 5 mm sto je za tako veliki kamenolom zastrasujuce. Mozes li malo tocnije reci gdje da trazim ako nije problem, ako nista drugo na PM. I daj zabaci koju fotku ako imas dolomita sa tog kamenoloma.
Na žalost nemam fotki iz tog kamenoloma jer sam puno ljepše kristale nalazio po Samoboru i okolici. Tamo je bilo "glavno mjesto" za dolomit. Kamenolomi prema Rudama i Smerovišću. U Ivancu se kristala znalo naći po pukotinama u stijenama, uz žile kalcita. Izgledali su otprilike ovako:

To što kažeš kako nema žila kalcita debljih od 5mm mi je žao čuti jer su se prije nalazile žile i preko 10cm posvuda po kamenolomu. Da li zbog eksploatacije i miniranja ili zbog nečeg drugog to stvarno ne znam.

Čestitam na osnivanju udruge i nadam se da će ona zaživjeti i da ćete imati puno članova. Mineralogija je do sad bila nepoznata i kao hobi je skroz zanimljiva i izazovna. Zato samo naprijed!

Quote:
puls kaže: Pogledaj post
To je točno, ali izgleda da je časopis isti za cijeli svijet. Ovo je samo prijevod, a ne i prilagodba državi.
Tijekom studija na kolegiju Sistematska mineralogija za svaki se mineral daju najvažnija svjetska nalazišta pa je to napravljeno i tu. To je normalno za časopise namjenjene široj populaciji, ne i za one koji bi htjeli "nešto više". Pojave minerala u Hrvatskoj su toliko lokalne i u svjetskim mjerilima beznačajne (na žalost) da se spominju samo kao lokaliteti. Mi nemamo na žalost nešto poput Trepče ili Bora mada je dobar dio minerala pronađen i u Hrvatskoj. Zbog toga je svaki lokalitet tim značajniji .

Zadnje uređivanje monty-zg : 28.10.2011. at 00:09.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 07:28   #118
Hvala monty. Onda cu morati jos jednom pronjuskati taj kamenolom. A sta se tice ruda i tog kraja znam da je zanimljivo i to jako. Ima svaceg. A udruga hvala. Ja sam rekao nije mi bitno da imamo puno clanova nego da je ekipa dobra makar nas bilo i 5, ali da se zna dok je izlet da se ide i da radimo timski. Imas li koji prijedlog za kamenolom bizek (napusteni), bi li se tamo dalo kaj najti? Nesto sitno ali dinamitno
covac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 18:19   #119
Rudama i ime dolazi od -ruda. Ima svega, od bakrenih, olovnih do željeznih minerala.

Kaj se Bizeka tiče, bio sam prije 2 tjedna gore u prolazu a baš sutra idem malo pogledat je li kaj novoga palo. Pa javim ako se kaj može naći. Od minerala gore se moglo naći kalcita u stvarno lijepim kristalićima ili u malim geodicama, aragonita, posebno u formi siga i drvenog opala, odnosno opaliziranog drva. Problem s Bizekom je da je strašno zarastao i da je humus počeo prekrivati stijene. Još koju godinu i nalazište će biti potpuno uklopljeno u šumu.
Nekad su se gore mogle naći i doslovno male sitne dinamitne stvari tipa čahure, meci, bombe, ali srećom, nakon par poziva, policija je to počistila a kamenolom je prestao biti zanimljiv "ramboidiotima".
Tako da, evo, imat ćeš sutra svježi izvještaj s terena.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2011., 21:41   #120
Evo, kako sam obećao mali opis minerala koje sam našao i vidio u Bizeku.

Kalcit je definitivno najčešći mineral i nema ga u velikim kristalima.
Ali ga se može naći u obliku:
listića i "cvijetova"



geodica u kamenu nastalih otapanjem dolomitnih valutica




ili prevlaka u pukotinama.


Evo uspio sam naći i ostatak jedne sige, doduše ima 10tak kg pa mi baš nije bilo do nošenja.


Svi nalazi su iz desnog (istočnog) dijela kamenoloma gdje se nalaze etaže i u njima pukotine i vanenac koji sadrži kristale. U lijevom dijelu je stijena više laporovita i tamo su više fosili nego minerali.
monty-zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:24.