Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2016., 01:00   #821
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post
Jednom,podavno,smo se slžoili da je hebrew. Bible Knjiga puna mudrosti,jer sažima iskustvo jednog naroda,Jevreja, kroz dugih preko 1500 godina.To je ipak neponovljivo.
Jednom bilo,i ostalo zauvijek.
U Evanđelju Jošua je dosta toga rekao iz h. Bible,ali na nov nači,u duhu tog novog vremena.
Ali samu suštinu Isusove riječi,izgleda, nisu jasno razumjeli ni njegovi jarani ( apostoli),ili višeznaćno shvatili,a vrijeme je naslagalo mnogo slojeva tumaćenja Njegovih riječi.Vidi se iz pisanja i na ovom PFR.
Kako Pravi može biti kriv za krive? (sic!)

Zar Jošua nije rekao da nije došao da promjeni ni slovo h. Biblije,nego da je potvrdi i sprovede (sic!),ali ipak je izmijenio,izgleda, suštinu jevrej. Biblije,ili je to,po svoj prilici, uradio Savle,drugi Jošua.
Sada imamo što imamo!

Ja mislim ,za razliku na tvoje mišljenje,
da je i Tora i Evanđelje i Kuran od samoga Boga,da im je u konačnici u samoj suštini autor sam Jedini Bog ,pa zato moraju u svojoj suštini biti isti-Božja riječ,božja misao,jer Svevišnji svoju riječ ne mijenja,za razliku od njegova varljivog stvorenja.

Pa iz niza tvojih tekstova ovdje zapaža se da ti izučavanje Tore i Kabale pričinjava neko duševno zadovoljstvo,što mnogi zavide.Radost duše!

Pa i h. Biblija i Kuran su na istom,bratskom semant. jeziku,i možda bi ti ,na osnovu bogatog znanja Tore i h. Biblije,otkrio i neko suvremeno tumečenje semantike neke bizarne riječi iz ove druge Knjige!

Uspješno istraživaj Toru i Kabalu i otkrivanje dubljih slojeva postojanja,skrivene prirode ljudkog bića i tu mudrost donesi na svjetlo dana ovdje neukim forumašima!

K EEΦΦAA
ΛHHK K AA SSLLEEPPII TTK K AAČČ

Nije nužno razumjeti; dovoljno je obožavati.

Bog može biti od ilovače: obožavaj ga; postaće BOG.

Ne obaziremo se na ono što je nas stvorilo;
obožavajmo ono što mi stvaramo.
Stvarajte ništa drugo već BOGA!
To što nas potiče na stvaranje je naš istinski otac i majka;
stvaramo na našu vlastitu sliku koja je njihova.
Stvarajte zbog toga bez straha; jer ne možete stvoriti ništa što nije BOG

Poštujem dobre namjere !!!!!
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 10:08   #822


FATIHA je kapija (vrata) kroz koja se ulazi u ostali tekst Časnog Kur'ana.Islam. učenjaci kažu da je Fatiha sinteza cijelog Kur'ana.Svaki musliman zna de FATIHU napamet,u origin. objavljenom tekstu,jer ima ogromnu duhovnu snagu,ponavlja je 5 x svaki dan.

Pa neka se sam putnik namjernik-poštovani čitalac i sam ,uz Božiju pomoć,uvjeri i razmisli što poručuje.

Daj da dragi Bog obasja svojom Milošću čestitog čitaoca.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 10:31   #823
Mnogo se govori o sintezi i ja govorim dosta cesto o tom pojmu tj vise ga pominjem manje pojasnjavam .Sto je sinteza i zasto je potrebna? Je li Allah sinteza? https://youtu.be/Mg7eISry0PI
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 11:02   #824
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Na koji način?Kada i gdje i kako? Argumentacija !
Argumentacija?!?!?! Pa abrahamskim religijama pripada cca 3,5 zilijardi ljudi, a svi oni vjeruju da su Židovi izabran narod, a Jeruzalem će jednog dana postat ili centar Raja na Zemlji ili jedan važan čimbenik nakon Posljednjeg Suda.

Je l se mogao takav stav nametnuti polovici čovječanstva milošću i ljubalju ili je ipak bilo puno (z)vjerskih ratova, bilo u ime Jahvea, bilo u ime Allaha?
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2016., 23:26   #825
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Poštujem dobre namjere !!!!!



Mudro kazano!

Zadnje uređivanje Bosniac1 : 11.09.2016. at 23:55.
Bosniac1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2016., 05:24   #826
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post



Mudro kazano!
Hvala ti na onim riječima i hvala i drugim Muslimanima koji su me ovde podržali ponekad..Moram da to kažem mislim da sam dužan.

Ponekad sam grub bio iz razloga svojatanja nekih stvari pa uzvratim to mi se ne sviđa nevezano za samo Islam nego općenito, pa udarim žestoko takav sam ponekad vrlo vatren no držim da je to radi pravdoljubivosti mada ne isključujem ponekad da imam i veliki ego.
Inače Islam i ja nismo u sukobu dapače mislim da sam pomirio to u sebi kao i s Judeizmom dok s Kršćanstvom nisam niti sam siguran da ću ikad to uspijeti nikako da prožvačem tu dijaboličnost.A ne valja se ni forsirati a možda je i do mene preispitujem se oko toga,izazovi su pred menom.
Hvala još jednom dođu ponekad riječi kao melem na rane!!
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 13:26   #827
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Nevjerojatno kolika mržnja izbija iz tvojih riječi spram Židova od kojih su Muslimani i Kršćani maznuli tekstove i preradili,to je taj kompleks niže vrijednosti kad sam nisi u stanju kreirati ništa novo nego uzimaš od drugih i još se drsko usudiš reći nakon što si preradio tuđe da je to neki tvoj izum.
vidi potvorio si me. ovo ne samo da je neutemeljeno nego je drsko i bezobrazno.
ja sam odgojen da nikoga ne mrzim, a samo budala i neuka osoba može ustrvditi sličnost biblijskog i kur'anskog teksta. zapravo postoji slično ali nije bitna. Više sličnosti ima bilo koje djelo dostojevskog sa Biblijom nego što to ima Kur'an.

Quote:
A naravno nakon svega toga idemo uništiti Židove da se ne zna da bez njih ni religije vaše ne bi bilo,tokom vremena laž će postati istina pa će ispasti da su Muslimani pisali Toru a ne Židovi.
ne bavim se time ko je napisao i prepisivao Toru. to je i nevažno za ovu raspravu.
Quote:
A što se tiče metoda koje pominjao dotični gore to su sve metoda koje se prenosile s koljena na koljeno tisuče godina prije nego je Islam i nastao..
Kojoj posebnosti lik onaj gore govori? Pa on nema pojma što je Judeizam uopće.
neuk si! ne znaš šta pričaš!

Quote:
Izgovor riječi iz Kurana je nešto posebno? Pa to su Židovi prakticirali iz Tore tisućama godina prije..Uz to da ne govorimo na stotine tehnika transpozicija slova i pretvaranja u brojeve i stvaranje novih fraza o tome ti nemaš pojma kao ni taj gore koji se hvali bedastoćama koje su već davno viđene.
wikipedija je tvoj krajnji domet. pa evo vidi malo o semitskim jezicima
Quote:
No dobro već viđeno treba i sintezirati no kao sintezu treba i predstaviti a ne reći da je to tvoje...Nije to tvoje nego od Židova to su oni izumuli takav način pisanja i tehnike,drugi ih samo usavršavaju ili rade nove sinteze kao recimo Muslimani tisući i kusur godina poslije..
treba sintetizirati kao sintezu... ovo je prejako!!!
Quote:
Svakako da treba uzeti u obzir i Muslimanske sinteze no od tebe ja niti jednu nisam vidio jer ti ni ne znaš što je sinteziranje nego prisvojiti .
vidiš tvoja navika da muslimani pišeš velikim slovom( time se referiraš na nacionalnu odrednicu iz 70-tih godina prošlog milenijuma) mnogo mi govori.
Zbog čega se ti pored 1,7/8 milijardi muslimana ograničavaš na dvadesetak hiljada ljudi koji se i danas izjašnjavaju kao Muslimani (uglavnom u Crnoj gori, Kosovu i Srbiji)?
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2016., 22:16   #828
Quote:
Bosniac1 kaže: Pogledaj post


FATIHA je kapija (vrata) kroz koja se ulazi u ostali tekst Časnog Kur'ana.Islam. učenjaci kažu da je Fatiha sinteza cijelog Kur'ana.Svaki musliman zna de FATIHU napamet,u origin. objavljenom tekstu,jer ima ogromnu duhovnu snagu,ponavlja je 5 x svaki dan.

Pa neka se sam putnik namjernik-poštovani čitalac i sam ,uz Božiju pomoć,uvjeri i razmisli što poručuje.

Daj da dragi Bog obasja svojom Milošću čestitog čitaoca.
Evo nešto fikrim, počinjem Hvala Bogu, od Bismile i Fatihe

Kaže se bi pa ism-illah ism i Allah ili samo Allah udvaja se Rahmanom i Rahimom

Hamd Allah udvaja rabbom i aleminom
elhamdulillah se pojačava Rahmanom a rabbil alemim sa Rahimom
Rahman- Malikom
Rahim jevmid-dinom
malik jevmid-din se udvaja glagolima na'budu i nestein

I na kraju Ihdina siratal mustekim
jesu ona djela koja ne izazivaju srdžbu i ona djela koja ne vode u zbaludu

Ovakvog udvajanja ima na mnogo mjesta u Kura'nu, posebno su primjetna kod kratkih sura.

još malo...
čuvena formula lailahe illallah
udvajanje hafa lam
la ilahe
udvojeno la- illa
idvojeno ilah- Allah

Inače harf lam simbolizuje Njegovo ime El-Letif( Dobri, Prefinjeni)
glagol lame znači koriti (odatle je nefsul-levvame duša koja sama sebe kori)

tako Put počinje sa spoznajom da su božanstva lažna(la ilahe) i dušom koja sama sebe kori a završava... e ovdje stajem jer dovde nisam došao

ovo je razmišljanje- ne mora biti ovako- samo razmišljanje- nije konačan sud/hukm
dovu činite za mene gariba
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2017., 14:37   #829
Prelijepo učenje kur'anske sure El-Insan; Čovjek 76:1-31

Video: Allah Speaks to ALL MANKIND
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2017., 11:58   #830
Neki čudni hadisi:

Pravilo Muhameda za odlazak na nuždu u WC:
(imiitira li se?)
Chapter: What Is Said When entering The Toilet

Anas bin Malik said:
"When the Prophet would enter the toilet 'He said: "O Allah! Indeed I seek refuge in You from Al-Khubith and Al- Khaba'ith."
Poglavlje: Šta se kaže pri ulasku na toalet (protiv demona!)?

Kad god bi Muhamed išao na zahod, rekao bi:
"O Alah! Stvarno išćem ufanje u Tebi od Al-Khubith i Al- Khaba'ith."

To su neki opaki muški i ženski džinovi (vragovi, demoni). Kad idete u WC, tamo vas čekaju demoni, pa je dobro obratiti se Alahu za pomoć!


3 kamena za brisanje:
("dung" nije dobar za to)

It was narrated from 'Abdullah bin Mas'ud:
"The Messenger of Allah went to the toilet and said: 'Bring me three stones.' So I brought him two stones and a piece of dung. He took the two stones and threw the dung away, saying: 'It is impure.'"
Grade : Sahih

Okajanje ovisi o boji menstruacije:

Ibn Abbas narrated that :
the Prophet said: "When the blood is red then (give) a Dinar. And when the blood is yellow then half Dinar."

Za crvenu boju krvi 1, a za žutu pola dinara.

***
Vjernik pita Muhameda: U bunar ljudi bacaju krepane pse, menstrualne krpe i druge smrdljive stvari. Možemo li je koristiti za obavljanje ispiranja?

Muhamed na to tvrdi: "Voda je čista i ne može je ništa zagaditi."

Narrated AbuSa'id al-Khudri:
The people asked the Messenger of Allah (?): Can we perform ablution out of the well of Buda'ah, which is a well into which menstrual clothes, dead dogs and stinking things were thrown? He replied: Water is pure and is not defiled by anything.
Grade : Sahih (Al-Albani)

***

Na tatu ili na mamu?

Muhamed tvrdi: "Čija tekućina pođe prva, dijete će nalikovati tom roditelju (muška je gusta i bijela, ženska voda je rijetka i žuta)"

It was narrated that Anas said:
"The Messenger of Allah (?) said: 'The man's water is thick and white, and the woman's water is thin and yellow. Whichever of them comes first, the child will resemble (that parent).'"
Grade : Sahih
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2017., 23:58   #831
I svakom čovjeku ćemo ono što uradi o vrat privezati, a na Sudnjem danu ćemo mu knjigu otvorenu pokazati:
"Čitaj knjigu svoju, dosta ti je danas što ćeš svoj račun polagati!"
Onaj ko ide Pravim putem, od toga će samo on koristi imati, a onaj ko luta – na svoju štetu luta, i nijedan grješnik neće tuđe grijehe nositi. A Mi nijedan narod nismo kaznili dok poslanika nismo poslali!
Kad hoćemo jedan grad uništiti, onima koji su u njemu na raskoš navikli prepustimo da se razvratu odaju i da tako zasluže kaznu, pa ga onda do temelja razrušimo.
Onome ko želi ovaj svijet, Mi mu brzo dajemo što hoćemo i kome hoćemo, ali ćemo mu poslije Džehennem pripremiti, u kome će se osramoćen i odbačen peći.
A onaj ko želi onaj svijet i trudi se da ga zasluži, a vjernik je, trud će mu hvale vrijedan biti.
Svima njima, i jednima i drugima, dajemo darove Gospodara tvoga; a darovi Gospodara tvoga nisu nikome zabranjeni.
Gledaj kako jednima dajemo prednost nad drugima; a na onome svijetu razlika u stepenima i prednostima biće, doista, veća.
Palenholik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 14:27   #832
Smile

Quote:
Palenholik kaže: Pogledaj post
Prelijepo učenje kur'anske sure El-Insan; Čovjek 76:1-31

Video: Allah Speaks to ALL MANKIND
Sa stranice koju si naveo:

They [are those who] fulfill [their] vows and fear a Day whose evil will be widespread.
And they give food in spite of love for it to the needy, the orphan, and the captive
(76:7-8)

U prijevodu:
Oni su zavjet ispunjavali plašeći se Dana čija će kob svuda prisutna biti,
i hranu su davali – mada su je i sami željeli – siromahu i siročetu i sužnju.


Zaista prelijepo.
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 14:45   #833
Quote:
Khulus kaže: Pogledaj post
Sa stranice koju si naveo:

They [are those who] fulfill [their] vows and fear a Day whose evil will be widespread.

(cut)

(76:7-8)
Zaista prelijepo.
Ma "čista ljubav" (u nastavku):

"Za one koji ne prihvate /našu religiju/, prIpremili smo LANCE, ŽELJEZNE OKOVE OKO VRATA I GORUĆE VATRE!"

"A za pravedne pripremili smo aromatično vino."

Dobro je poticati pomoć siromašnima i siročadi, ali zašto radi Alaha?
Zato da nas ne baci na pakleno mjesto i ne okuje?

Zar pomoć potrebitima ne dolazi iz ljudskog srca? Nije li činjenje dobra, svoja vlastita "plaća"?
Dobro radi dobra, a ne radi Velikog Sultana na Nebesima - brutalnog Alaha.

Kuran je jedno dosadno ponavljanje prijetnjama paklom užasnim, i mamljenje rajskim maštovitim zadovoljstvima... uz pokoju kopiju biblijskih mitova.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 15:16   #834
Najgora bića kod Allaha su oni koji su gluhi i nijemi, koji neće da shvaćaju.

Da Allah zna da od njih može biti ikakva dobra, učinio bi da čuju, a da je učinio i da čuju, oni bi se opet okrenuli, jer oni i inače glave okreću.


(Kur'an 8:22-23)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:09   #835
Smile

O svakome tko trpi nasilje, vjerniku ili nevjerniku:

Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Abdullah ibn Abbas, radijallahu anhuma, pripovijeda da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve selleme, šaljući Muaza (ibn Džebela) u Jemen, rekao mu:
- Čuvaj se kletve onoga koji trpi nasilje, jer između nje i Allaha nema nikakve prepreke! (Buharija i Muslim)

Mu`aath, may Allah be pleased with him, reported that the Messenger of Allah sallallaahu `alayhi wa sallam ( may Allah exalt his mention ) dispatched him (as governor of Yemen) and instructed him thus: “Beware of the supplication of the oppressed, for there is no barrier between it and Allah.” (Al-Bukhari and Muslim)


Anas ibn Malik reported: The Messenger of Allah, peace and blessings be upon him, said, “Beware of the supplication of the oppressed, even if he is an unbeliever, for there is no barrier between it and Allah.”

(Source: Musnad Aḥmad 12140, Grade: Sahih (authentic) according to As-Suyuti )
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:18   #836
Enes ibn Malik, radijallahu anhu, kaže da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, izjavio:

- Pomozi svome bratu, bio on silnik ili trpio nasilje!

- Kako da pomognemo silniku?! - začuđeno će prisutni.

- Sprečavaj ga i odbijaj da ne čini nasilje
- reče Poslanik.

(Buharija, Muslim i Tirmizija)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:20   #837
.Ebu Mussa el-Eš'ari, radijallahu anhu, prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve selleme, rekao:

- Gladnog nahranite, bolesnog obiđite i zarobljenog oslobodite!

(Buharija)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2017., 23:23   #838
Rekao je Allahov Poslanik s.a.w.s.:

"Ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan, neka ne uznemirava svoga susjeda; ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan, neka velikodušno ugosti svoga gosta; ko vjeruje u Allaha i u Sudnji dan, neka govori ono što je dobro ili neka šuti."


(Buharija i Muslim)
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 14:43   #839
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ima li ovdje neki islamski teolog koji mi može prosvijetliti pamet? Imam li uopće pamet, s obzirom na to da sam žena?
Preporučam ovu knjigu za pročitati:

https://www.kalamullah.com/Books/Gre...of%20Islam.pdf

O utjecaju najbitnijih žena na povijest islama.

Ovako iz glave... Aiša, Poslanikova žena je bila stručnjak za slijedeće: prijenos većine autentičnih hadisa (!!), povijest, islamsko naslijedno pravo, medicinu, literaturu, poeziju itd. Otvorila je prvu školu za žene i siročad, a njena predavanja su pratili i od nje učili i muškarci.

Inače, povijest islama bilježi x islamskih učenjaka - žena. Neke od njih su držale predavanja i vojskovođama, koji su poput školaraca sjedili "u klupi" dok su im ove držale lekciju.

Više:
http://www.youngmuslimdigest.com/stu...gotten-legacy/
Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2017., 15:20   #840
Među najboljim hadisima o ženama:
----------------------------------------

"Najbolji medju vama su oni koji su najbolji prema zenama." (Ahmed)

"Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi."
(Ibn Asakir)

"Oporucujem vam lijep postupak sa svojim suprugama."
(Buhari)

"Bojte se Allaha u pogledu zena! Vi kod njih imate svoja prava, a i one kod vas imaju svoja prava." (Muslim)

I naročito zanimljiv hadis:

"Kada neko od vas ima spolni odnos sa svojom suprugom, neka se ne udaljuje od nje sve dok i ona ne zadovolji svoje potrebe." (Ibn Adijj)

Khulus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:47.