Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2006., 17:55   #1
Bojanje željezne ograde

Molila bih savjet. Pofarbali smo zeljeznu ogradu na balkonu temeljnom bojom dva puta, a prije smo je kvalitetno (ali stvarno) izbrusili, uopce nije bilo hrdje. ALi sad, nakon cca. godine dana (nismo stavili boju na temeljnu) hrdja je pocela nenormalno probijati. Malo smo zbunjeni, ali dobro, sta je tu je. Mislili smo opet malo pobrusiti pa staviti onu boju koja se stavlja na ograde, a moze se staviti i direktno na hrdju. Valja sta to? Ako da, imate koju marku za preporucit?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 08:10   #2
Ima farba Hamerite, direktno ide na površinu koju farbaš, maže se malo deblji sloj. Imaš je u svim većim centrima, nije baš jeftina ali isplati se.
sanjuška67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 09:09   #3
tako je! Čak su i vitezovi u srednjem vijeku koristili hamerite.
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 10:37   #4
Nanesi neko sredsto za skidanje hrdje.
Sve ocisti celicnom cetkom.
Nanesi temeljnu boju.
Nanesi zavrsnu boju.
 
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 10:50   #5
Ne mozes ostaviti samo temeljnu, naravno da ce ti probiti... namaljas temeljnu, ona se osusi za cca 2-3 sata i onda namackas 2 sloja zavrsne boje, ko sto veli Skrpun. i sve prva liga...

A sto se tice Hamerite-a, vjerujem da funkcionira, al 100 kn za 0,75 piksu, plus one sve silne pripreme koje su navedene na ambalazi... puno mi je jednostavnije nesto prec sa brusilicom za par min, prebrisat sa razrjedjivacem i to je to...
perich is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 11:54   #6
Hvala vam. Prvi put kad smo radili, strugali smo s celicnom cetkom i brusilicom, presli razredjivacem i stvarno je ograda izgledala k'o nova prije nego smo stavili temeljnu. Al' ocito smo shebali sto nismo odmah stavili i zavrsnu boju, mislili da ce 2 sloja temeljne izdrzat do kad ne nadjemo malo vise vremena...

U svakom slucaju, jos jedno struganje nas ceka...A mozda uleti i taj Hamerite.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 16:55   #7
sto god stavili od boja nece funkcionirati dok ne neutralizirate proces korozije!
dakle nema farbanja i nece vam nista pomoci dokle god ne premazete ogradu antikorozivnom otopinom,npr. ferrosan i sl., za 10-15 kuna koliko kosta ne trebate stedjeti!

kakav zaboga razrjedjivac?!?

redoslijed je:

brusenje (uklanjanje ostataka boje i jacih korozivnih produkata)
antikorozivna tekucina
temeljna
zavrsna

umjesto posljednje dvije stavke moze ici jedna boja, npr hammerite koji moze direkt na podlogu
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 21:13   #8
Quote:
moses kaže:
kakav zaboga razrjedjivac?!?
nitro je preporuchljiv.... za odmastiti cijevi... shto bi uz sve nabrojeno preporuchio uchiniti prije nanoshenje boje... ja tako radim prije bojanja temeljnom...

a i taj hammerite, nekak mu ne vjerujem ja 100 posto da bi ga stavljao bez i jednog sloja temeljne...
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2006., 21:44   #9
Quote:
moses kaže:
sto god stavili od boja nece funkcionirati dok ne neutralizirate proces korozije!
dakle nema farbanja i nece vam nista pomoci dokle god ne premazete ogradu antikorozivnom otopinom,npr. ferrosan i sl., za 10-15 kuna koliko kosta ne trebate stedjeti!

kakav zaboga razrjedjivac?!?

redoslijed je:

brusenje (uklanjanje ostataka boje i jacih korozivnih produkata)
antikorozivna tekucina
temeljna
zavrsna

umjesto posljednje dvije stavke moze ici jedna boja, npr hammerite koji moze direkt na podlogu
Proces korozije ti se zaustavlja uklanjanjem ili vode ili kisika izvan dodira sa metalom. Vjeruj ili ne ali to je tako. A hrđa se skida kako bi farba bolje prijanjala uz čvrstu podlogu - metal. Ono što me začudilo jest taj hamerite jer je lik koji mi je poklonio staru posudu od bojlera ofarbao korodiranu posudu i rekao nema frke trajat će. Ja ga blijego gledam i ne vjerujem.
Ali prvom prilikom ću slikati lonac od bojlera stoji na vanjskim uvjetima u slavoniji (gadne zime i gadne vrućine) pa ću postati. Mrak izgleda.
__________________
Neću više nkad spominjat ćevape kao offtopic...
sibi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 09:08   #10
Quote:
sibi kaže:
Proces korozije ti se zaustavlja uklanjanjem ili vode ili kisika izvan dodira sa metalom. Vjeruj ili ne ali to je tako. A hrđa se skida kako bi farba bolje prijanjala uz čvrstu podlogu - metal. Ono što me začudilo jest taj hamerite jer je lik koji mi je poklonio staru posudu od bojlera ofarbao korodiranu posudu i rekao nema frke trajat će. Ja ga blijego gledam i ne vjerujem.
Ali prvom prilikom ću slikati lonac od bojlera stoji na vanjskim uvjetima u slavoniji (gadne zime i gadne vrućine) pa ću postati. Mrak izgleda.
tako je, a antikorozivna sredstva upravo na taj način zaustavljaju koroziju što neutraliziraju njene produkte fosfatizacijom te stvaraju zaštitni sloj na metalu (obično metal pobijeli nakon sušenja) koji sprečava prodor zraka i vode, stoga se NIKAKO ne preporučuje nakon antikoroziva premazivati razrjeđivačem .nakon što se antikoroziv osuši i pobijeli, spreman je za boju.
za odmašćivanje uglavnom nema potrebe ako se površina brusi
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2006., 22:05   #11
chek, a ti hochesh rech da ostavish to bijelo na metalu i preko toga bojash???
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2006., 10:09   #12
Quote:
Acidofil kaže:
chek, a ti hochesh rech da ostavish to bijelo na metalu i preko toga bojash???

naravno

pa poanta je u tome da promjena boje znači da se na površini tijekom sušenja stvorio zaštitni sloj u reakciji sa metalom. zato ga ne bi nikako trebalo uklanjati razrjeđivačima ili sličnim kemikalijama
moses is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2006., 01:17   #13
Quote:
moses kaže:
pa poanta je u tome da promjena boje znači da se na površini tijekom sušenja stvorio zaštitni sloj u reakciji sa metalom. zato ga ne bi nikako trebalo uklanjati razrjeđivačima ili sličnim kemikalijama
oke mozhda te nisam shvatio na shto mislish, ja sam mislio na onaj bijeli kao prah shto ostane kada se premazhe npr Antirostom (shto je zapravo za skidanje hrdje), pa se njega josh treba chistiti...
Acidofil is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2006., 13:20   #14
http://www.vivechrom.gr/
verujem da ima i u Hrvatskoj
dekii is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2006., 17:47   #15
Quote:
moses kaže:
naravno

pa poanta je u tome da promjena boje znači da se na površini tijekom sušenja stvorio zaštitni sloj u reakciji sa metalom. zato ga ne bi nikako trebalo uklanjati razrjeđivačima ili sličnim kemikalijama
hmm taj zaštitni sloj mi izgleda nekako kilavo ,ali ako si kompetentan za tu problematiku, povjerovat ću ti.

Imam osjećaj da temeljna ne može baš da se uhvati iz sve snage za metal upravo zbog tog tankog sloja
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2006., 12:44   #16
Ne znam što vi otkrivate... ja sam još prije dobrih 20 godina farbao po antikorozivnoj zaštiti. Tada je tu zaštitu proizvodila neka firma iz Pirota (Srbija). Naneseš je i kad pobijeli farbaš po njoj. Uzmeš staru krpu i malo obrišeš višak "bijelog praha" i farbaš temeljnom po tome. Oni su tvrdili da na njoj ne treba temeljna no uvijek smo je farbali prvo temeljnom, potom završnom lak bojom.

I ja koristim razređivač prije farbanja temeljnom bojom za čišćenje i odmašćivanje površine bez obzira što je brušeno.

Postoji neka domaća AK zaštita, tamnoplavozelene je boje i kad se pofarba nakon nešto vremena potpuno pocrni. Na nju zbilja može ići završni lak bez temelja. znam da je bila dosta skupa.

Hammerite ne ide na temeljnu boju! Hammerite ide isključivo direktno na metal i na manje slojeve hrđe (ne na cijele kvrge koje otpadaju i gdje "cvjeta") i odlična je boja, problem je jedino cijena i to što ne ide na temeljni premaz.
Veky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2006., 10:23   #17
Mi smo stavili Hamerite i super smo zadovoljni. Po meni vrijedi tih para, nista nije probilo, a kazu, ako i negdje probije, dovoljno je malim kistom nanijeti na to mjesto (do iduceg velikog farbanja). Ipak smo prije sastrugali sve sto smo mogli, samo mismo picajzlirali kao nekad davno... i preskocili temeljnu.
__________________
One person's stubborn is another person's stupid.
njusa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2006., 14:23   #18
Da opalim koji savjet iz prakse

Antikorozivne tekučine su bacanje novca.Ono što brusni papir može to je dovoljno.
Pravilo je bojati 2 puta temeljnom pa 2 puta završnom.

hamerite lak direktno na hrđu je rađen po novoj recepturi i sada je ispod 80kn za 0,75l
Njegova reakcija u dodiru sa metalom nije antikorozivna kao što je kod temeljne boje, nego on obuhvača površinu kao guma ili plastika i spriječava daljne oxidiranje metala.Mora se mazati sa duplo više mikrona u odnosu na "uobičajenu" boju tj.duplo deblje.Loša strana je što uslijed mehaničkog oštečenja boje, (udari kamenčič u prebojani metal ili se iz bilo kojeg razloga ošteti boja) boja otvara/puca i onoj hrđi ispod njega omogučava širenje.Iako je dosta gumast pa samim tim i otporan na uobičajena mehanička oštečenja.

Svakako je odličan proizvod sa još boljim marketingom.
 
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 12:14   #19
Quote:
houar kaže: Pogledaj post
Antikorozivne tekučine su bacanje novca.Ono što brusni papir može to je dovoljno.
Pravilo je bojati 2 puta temeljnom pa 2 puta završnom.
meni pak lakirer kaže da je đabe sve ako je čelik loš tj. današnji su od previše recikliranog željeza pa probije hrđa prije ili poslije...

šta onda na kraju nakon brušenja staviti?
nobrainer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2015., 16:37   #20
Isto kaj stavljaju svi majstori. Temeljnu boju. Boja se ne smije do kraja osušiti, danas premaz temeljne boje i sutra premaz laka.
Ako se temeljna boja do kraja osuši, lak više ne prima za takvu čvrstu površinu i nakon nekog vremena se počne samo ljuštiti.

Pravilo je da temeljna boja mora malo "pikati" - površina boje nije se skroz zatvorila. Kada se na takvu površinu stavlja premaz laka, stvori se međusobna kohezija i sve zajedno dulje traje.

ovo je moje osobno iskustvo, bez obzira na sva moguća i nemoguća mudrovanja u vezi farbanja.
__________________
"Otišel, otišel sem z mala vu svet na kraju se vrnul pun briga i let'. Skrivećki, skrivećki sem došel nazaj
vu selo mi drago, vu hrvatski kraj." (Vice Vukov)
Majstor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:21.