Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2012., 16:22   #501
POMOĆ!

Ima li ovdje netko tko bi mi za lovu napisao bakalaureatski rad?
Hitno mi je, jednostavno nemam vremena pisat ga
neka osoba is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 00:33   #502
Glede Augustinovih "Ispovijesti". U predgovoru za jedno novo izdanje piše da od 13 knjiga oni ovdje izlažu 10, što je kao uobičajena praksa kod ostalih izdanja u svijetu, jer su te zadnje 3 knjige isključivo teološke i filozofijske te nemaju ispovijesni karakter (i zato manje važne?). Ispalo da mene baš ovo zadnje jedino zanima, pa odoh vidjeti na wikipediju sadržaj knjiga i da, naravno, spisi koji se bave tematikom Vremena se nalaze u 11. knjizi.

Povraća mi se na svaki oblik skraćivanja, nekakvog izbora iz djela, skrnjavljenja, fragmentiranja, i sl... Zato pitam, koje je pravo kompletno izdanje Augustinovih "Ispovijesti"? Je li to ono od "Krščanske sadašnjosti" iz sedamdesetih ili ima koje novije?
__________________
Rođen sam u preriji, gdje vjetar slobodno puše i gdje ništa ne može slomiti sunčevu svjetlost.
Idol Vijandota is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:41   #503
Dobili smo temu za esej " Suvremena znanost napušta determinističko poimanje svijeta",pa jel bi mi netko mogao samo dati neke naputke kaj da pišem,o čemu? Koja je razlika između tradicionalne znanosti i suvremene znanosti;osim kaj suvremena znanost napušta determinizam. Bila bih zahvalna na pomoći.
as3dd is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 18:35   #504
Može li mi netko odgovoriti na ova pitanja? Na neka sam našla polovične odgovore, ali tipa na treće, četvrto i zadnje pitanje još uvijek ne mogu naći pravilan odgovor....


__________________
After all this time? Always.
Valjakica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 14:39   #505
Quote:
neka osoba kaže: Pogledaj post
POMOĆ!

Ima li ovdje netko tko bi mi za lovu napisao bakalaureatski rad?
Hitno mi je, jednostavno nemam vremena pisat ga
Koji fakultet i koliko novca?
__________________
When you have eliminated the impossible, whatever remains, however improbable, must be the truth...or completely unrelated to the subject.
Kliješta is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 14:56   #506
[QUOTE=Valjakica;41463754]Može li mi netko odgovoriti na ova pitanja? Na neka sam našla polovične odgovore, ali tipa na treće, četvrto i zadnje pitanje još uvijek ne mogu naći pravilan odgovor....

3. pitanje: http://www.ffst.hr/~logika/2006filoz.../skriptaFZ.pdf
4. pitanje: http://www.buddhanet.net/pdf_file/nutshell.pdf
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2012., 06:14   #507
A za zadnje guglati npr. "is/ought" ili "is vs. ought" ili "descriptive vs. prescriptive", "descriptive vs. normative", a može i u hrvatskim varijantama. Pročitaš, razmisliš, pročitaš još koliko puta treba i ne bi trebalo uopće biti problema.

Što bi rekli razni internetski memi: "I can explain it to you, but I cannot understand it for you."
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 10:56   #508
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
A za zadnje guglati npr. "is/ought" ili "is vs. ought" ili "descriptive vs. prescriptive", "descriptive vs. normative", a može i u hrvatskim varijantama. Pročitaš, razmisliš, pročitaš još koliko puta treba i ne bi trebalo uopće biti problema.

Što bi rekli razni internetski memi: "I can explain it to you, but I cannot understand it for you."
Svatko ima cijenu - Tommy Lee Jones: Let me roll it in my fingers for 2 thousand grand...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:11   #509
Ne kužim zašto ta rečenica u ovom kontekstu, ali dobro. Čak i kad bi se plaćalo, ne može netko razumjeti umjesto nekog drugog, jel tako?
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:29   #510
Quote:
Druid kaže: Pogledaj post
Ne kužim zašto ta rečenica u ovom kontekstu, ali dobro. Čak i kad bi se plaćalo, ne može netko razumjeti umjesto nekog drugog, jel tako?
Pa pitanje je postavljeno sasvim jasno pa se ne treba ništa objašnjavat.

Quote:
Ima li ovdje netko tko bi mi za lovu napisao bakalaureatski rad?
Dao sam primjer što bi netko trebao tražiti za takav tip posla...
a 200000 nečega je samo primjer broja...
brojeva ima jako puno...
__________________
There is absolutely no cause for alarm.
sotonik123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 07:43   #511
Quote:
sotonik123 kaže: Pogledaj post
Pa pitanje je postavljeno sasvim jasno pa se ne treba ništa objašnjavat.
Da, ali moj post je išao korisniku "Valjakica", a ne korisniku "neka osoba". Valjakica je pitala baš neka pitanja iz nekakvog testa, šta li je već to, koja se mogu objašnjavati. Ono od korisnika "neka osoba" me uopće ne zanima. A nigdje nisam ni implicirao da ne postoji i to i takvo tržište, jednostavno se nisam uopće osvrtao na taj post (pa tako baš ništa ni implicirao po tom pitanju), nego post od korisnika "Valjakica" (valjda je žensko pa mogu pisati i od Valjakice).
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 09:04   #512
Quote:
Valjakica kaže: Pogledaj post
Može li mi netko odgovoriti na ova pitanja? Na neka sam našla polovične odgovore, ali tipa na treće, četvrto i zadnje pitanje još uvijek ne mogu naći pravilan odgovor....
Ja se bojim da ne možeš pronaći odgovore u dve - tri rečenice, već je potrebno malo više iščitavanja. Za prva tri pitanja bih preporučio neke knjige (ili pak članke) koji se više bave filosofijom nauke. Takve knjige dosta dobro obrađuju 2 i 3 pitanje, ponekad i 1. Sada baš gledam sadržaje, ima tu dosta da se čita. Za neki kraći presek pogledaj philosophy of science na wikipediji. Ako te, pak, interesuje neka knjiga o filosofiji nauke, imam nekoliko na engleskom. Ukoliko to želiš, ima da se načitaš.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2012., 17:36   #513
molila bih nekog eksperta za Foucaulta da mi objasni njegov Poredak diskurza(prvih 20-ak str.ako se ne varam)...treba mi za seminar do utorka
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 00:36   #514
Prijedlog za literaturu na temu realizam i antirealizam u ontologiji?
vild is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2012., 22:51   #515
Pozdrav svima!
Imam temu,naime seminarski rad pravim,Aristotelovo shvaćanje odgoja( 8.poglavlje u njegovoj knjizi "Politika")
Ima li tkogod štogod pametno za izjaviti ?
Unaprijed zahvaljujem
znatizeljaaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2012., 17:54   #516
Trece

Quote:
Valjakica kaže: Pogledaj post
Može li mi netko odgovoriti na ova pitanja? Na neka sam našla polovične odgovore, ali tipa na treće, četvrto i zadnje pitanje još uvijek ne mogu naći pravilan odgovor....


3.a. Relativnost pojma istine kroz povijest znanosti je Kuhnovska ideja. Ideja je da se znanstvene paradigme mijenjaju i da su stoga neke stvari koje su bile istinite u kontekstu stare znanosti neistinite u kontekstu nove. Ovo je razlicito od matematike gdje sves to je bilo istinito jos uvijek je. Kada kazem da su stare istine neistinite, govorim ne o deskriptivnim dijelovima, nego o prosirenjima koja nemaju empiriske potvrde... dobar primjer je brzina svjetlosti...u kontekstu pred-einsteinovske znanosti brzina svjetlosti se ne smatra maksimalnom brzinom. Znaci tvrdnja "moguce je putovati brze od c" je bila istinita, dok nakon Einsteina vise nije. Ovo vrijedi samo za tvrdnje koje su neeksperimentalne, teorijske prirode.

3.b. to je npr. pojam "zakon" u fizici. Efektivno, nikakva empirijska grada ne moze potvrditi nuznost (Humeov skepticizam), a ni Kantov pristup o apriornosti nije moguce provesti jer su pojmovi, prema pretpostavci nedefinirani. Takvi elementi se oslanjaju na zdravorazumsko shvacanje.

3.c. Znanosti nisu matematicki zasnovane (nisu aksiomatizirane--za slucaj fizike to je jedan od otvorenih Hilbertovih problema--sesti problem), nego su matematizirane, odnosno, fenomeni se pokusavaju objasniti matematickim odnosima. Cesto kao pocetne numericke vrijednosti se uzimaju neke konstante koje se koriste za daljnje izracune--Planckova, Avogadrova, itd., i te konstanste u odredenom smislu glume aksiome u znanosti.
Drugi dio pitanja pita o istinitosti aksioma. Ovo je vrlo filozofijsko pitanje i zbog toga krivo postavljeno. Matematicki gledano, nista nije istinito ili neistinito, nego se istina gleda relativno s nekom strukturom. Aksiom x*1=x je istinit na (N,*), ali nije istinit ukoliko se mnozenje definira drugacije, npr. kao zbrajanje. Ali to moze biti i dalje istinito na nekog drugoj strukturi. Dakle, aksiom je istinit u relaciji s nekom strukturom (istinit po sebi--premda je malo nategnuto reci "po sebi" kada spominjemo jos neku strukturu)--mozda je bolje reci da aksiomi uopce nisu istiniti ili neistiniti nego ispunjivi na nekoj strukturi za sve elemente te strukture, odnosno da su valjani. To zelimo da alsiomi rade. S druge strane, nisu sve takve tvrdnje aksiomi pa za aksiome zelimo da dodatno budu jednostavni, mogli bismo cak reci "ocigledni". U naivnom shvacanju istinitosti (istiniti po nama), ovo je isto poseban aspekt po kojem su ti aksiomi istiniti.
__________________
<3 a boy dressing as a girl <3
sandrica24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 00:13   #517
Veliki pozdrav za sve na forumu. Izabrao sam temu koja ukljucuje Hegelove pojmove moralnosti i običajnosti (cudorednosti). Citao sam dosta iz enciklopedije filozofskih znanosti i osnovnih crta filozofije prava, medjutim, jos uvek ne mogu da izadjem na kraj s nekim stvarima. Ako moze pomoc oko dodatne literature na ovu temu i pomoc oko ova cetiri termina:
Opstojnost
Zazbiljnost
Ocitovanje
Hotimicnost
bilo bi fino ako neko zna i kako je naziv tih terminima na nemackom jeziku.
Hvala unapred.

Zadnje uređivanje Mercurial : 12.11.2012. at 00:19.
Mercurial is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 20:52   #518
Pozdrav! Moze mala pomoc, imam 2 pitanja:
1. seminarski rad tema je: Osnovni ontoloski problemi i tu da obuhvatim G.Petrovica, Hajdegera, Hegela, Fihtea, Aristotela, Platona. Ima neko neku ideju kako to da napisem da bude savrseno
2.i ako neko moze da mi objasni malo Hajdegerovu destrukciju metafizike, sta je on zamerao Kantu, Dekartu i Aristotelu? hvala
milan1311 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 10:25   #519
Quote:
milan1311 kaže: Pogledaj post
2.i ako neko moze da mi objasni malo Hajdegerovu destrukciju metafizike, sta je on zamerao Kantu, Dekartu i Aristotelu? hvala
Ovdje ima ponešto.
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 13:40   #520
Hvala, ovo je bas pomoglo Ostalo mi je sad ono oko seminarskog
milan1311 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:40.