Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.06.2015., 17:19   #401
prezime se mijenja kako bi ljudi zbog kojih ga mijenjaš znali da su smeće
a ne zato što se vidi
odddjebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 17:43   #402
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
ovo i mene posebno zanima... promijeniš npr. ime zbog nekakvih neugodnih iskustava i zbog diskriminacije i onda ti i dalje ostane staro ime i svugdje gdje god dođeš, iako želiš da je to tvoja osobna stvar i stvar prošlosti, svako ima uvid u to staro ime?
Jel' to ikako moguće zaobići? Neka npr. u rodnom listu bude navedena napomena a izvod iz matične knjige da bude s novim imenom (ili obratno). Zašto mora na oba ta dokumenta biti staro ime kojeg se iz ovog ili onog razloga osoba želi riješiti????
Zato jer Rodni list sadrži podatke koji su bili u trenutku rođenja osobe. Ostale promjene pišu se na poleđini.
Mislim da su iznimka samo posvojene osobe radi zaštite privatnosti.
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2015., 19:34   #403
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
Zato jer Rodni list sadrži podatke koji su bili u trenutku rođenja osobe. Ostale promjene pišu se na poleđini.
Mislim da su iznimka samo posvojene osobe radi zaštite privatnosti.
ma ok da na jednom od ta dva dokumenta: bilo na rodnom listu bilo na izvodu iz matične knjige rođenih bude staro ime+napomena o promjeni, ali zaista smatram da je kršenje svih prava na privatnost da na oba ta dokumenta stoji staro ime i koliko god želiš zaštititi svoje osobne podatke, kod npr. promjene posla te traže jedan od ta dva dokumenta i onda opet podastireš svijetu ono što si s razlogom promijenio da ne bi bilo vidljivo.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 10:11   #404
Quote:
elly kaže: Pogledaj post
ma ok da na jednom od ta dva dokumenta: bilo na rodnom listu bilo na izvodu iz matične knjige rođenih bude staro ime+napomena o promjeni, ali zaista smatram da je kršenje svih prava na privatnost da na oba ta dokumenta stoji staro ime i koliko god želiš zaštititi svoje osobne podatke, kod npr. promjene posla te traže jedan od ta dva dokumenta i onda opet podastireš svijetu ono što si s razlogom promijenio da ne bi bilo vidljivo.
Ne znam što bi na to rekao Ustavni sud
Vjerojatno je bilo takvih postupaka ali je utvrđeno da nisu prekršena nikakva prava s obzirom da je takav zakon i dalje na snazi.
Ali, zanimljivo je što se sve može naći u tom izvodu, tako moj sin ima na poleđini činjenice sklapanja mojih novih brakova i promjene prezimena, a također ima zabilježenu i promjenu očeva imena u jednom i prezimena u drugom postupku.
Na osobnoj i drugim bitnim dokumentima piše ti ono što želiš, a ono što je bilo u trenu tvog rođenja ne određuje te kao osobu niti si za to kriva ni zaslužna, nemoj se zbog toga nervirati. Ako je "svijetu" to najvažnije, fućkaš onda taj svijet
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2015., 13:08   #405
znam, kužim... ali stvarno me malo što na ovom svijetu može toliko iznervirati kao to. Valjda se otvore sve rane koje sam polijepila s flasterom promijenjenog imena.
elly is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2015., 21:02   #406
Zna li netko koliko sve skupa traje cijeli postupak. I kako ide?
Recimo, ja iz osobnih razloga želim promijeniti jedno slovo u prezimenu.

Moram imati neku potvrdu od suda, koliko se to čeka.
Kad predam zahtjev u matični ured, koliko trebam čekati na odgovor.

Moram često putovati u inozemstvo pa ne znam koliko dogo bih bio bez osobne i putovnice.
NN101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2015., 09:07   #407
Pozdrav, promjenio sam ime, trajalo je nekih 3 tjedna. Izvadio sam novu osobnu, vozačku i sve kartice. Ali nisam prometnu od auta. A za naekih tri tjedna putujem u inozemstvo. Oće li biti kakvih komplikacija na granici ako se imena ne poklapaju? Neznam kolko traje promjena prometne. Hvala.
zaggyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 08:20   #408
I mene zanima da li je potrebno mijenjati prometnu odma ili kod prve registracije kad je promjena prezimena u pitanju?
patkica86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2015., 10:09   #409
Quote:
zaggyy kaže: Pogledaj post
Pozdrav, promjenio sam ime, trajalo je nekih 3 tjedna. Izvadio sam novu osobnu, vozačku i sve kartice. Ali nisam prometnu od auta. A za naekih tri tjedna putujem u inozemstvo. Oće li biti kakvih komplikacija na granici ako se imena ne poklapaju? Neznam kolko traje promjena prometne. Hvala.
Platiš kaznu i gotovo.Traje dok ne naprave novu,15 tak minuta.
Quote:
patkica86 kaže: Pogledaj post
I mene zanima da li je potrebno mijenjati prometnu odma ili kod prve registracije kad je promjena prezimena u pitanju?
Odmah ako ne želiš plaćat kazne.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 12:05   #410
da pitam i ovdje...dakle, zna li tko kako podnijeti zahtjev za promjenu prezimena mlt.djetetu, ima ispod 10 godina...bila sam u czss-u i tamo su mi rekli samo da napišem zahtjev i predam u protokol, ništa više mi nisu rekli...
hvala
štrki is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2015., 23:39   #411
Rekao bih svoj dojam da je taj zakon o promjeni imena aljkav.Birokracija je potpuno nesposobna.
Uzas.
Koejev Helkert is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 14:36   #412
Quote:
štrki kaže: Pogledaj post
da pitam i ovdje...dakle, zna li tko kako podnijeti zahtjev za promjenu prezimena mlt.djetetu, ima ispod 10 godina...bila sam u czss-u i tamo su mi rekli samo da napišem zahtjev i predam u protokol, ništa više mi nisu rekli...
hvala
Napišeš zahtjev i predaš ga u matični ured. Oba roditelja trebaju biti prisutna i odobriti promjenu.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2015., 01:05   #413
Promjena prezimena

Pozdrav!

Tražio sam po forumima, ali nisam uspio pronaći adekvatnu temu.
Naime, imam švapsko prezime koje je '45. unakaženo tako što je napisano po principu "piši kako čitaš" i rado bih ga vratio u izvorni oblik kako i treba glasiti!

Razlog? Jednostavno me nervira i hoću da mi djeca jednoga dana nose prezime koje treba da nose.

Što mi je činiti, gdje se i kome obratiti te koja je cijena?
Nagodinu trebam diplomirati pa bih volio da se to što prije riješi.

Hvala!
upomoc21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 13:53   #414
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=7178
https://gov.hr/moja-uprava/drzavljan...sobno-ime/1556
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 20:00   #415
A šta je s dokumentima? Trebam diplomirati nagodinu. Moram li promijeniti svjedodžbe i sve? Želim da mi na diplomi piše "novo" prezime. Za osobnu i putovnicu znam da se mora mijenjati, ali ovo nigdje nisam naišao da je objašnjeno. Moram li vaditi novi indeks, ovi u referadi ništa ne znaju
upomoc21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2015., 20:25   #416
Quote:
upomoc21 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Tražio sam po forumima, ali nisam uspio pronaći adekvatnu temu.
Naime, imam švapsko prezime koje je '45. unakaženo tako što je napisano po principu "piši kako čitaš" i rado bih ga vratio u izvorni oblik kako i treba glasiti!

Razlog? Jednostavno me nervira i hoću da mi djeca jednoga dana nose prezime koje treba da nose.

Što mi je činiti, gdje se i kome obratiti te koja je cijena?
Nagodinu trebam diplomirati pa bih volio da se to što prije riješi.

Hvala!
Što ti je s roditeljima i djedom/bakom ako ih imaš? Da ne bi na ostavini trebao dokazivat da su ti roditelji zato što si ti npr. Schwarz, a oni Švarz. Znaš kakva je naša birokracija, teoretski bi trebao njih nagovorit da naprave taj ispravak te izvadit sve njihove nove dokumente (rodne listove, domovnicu, vjenčane listove,..) zatim ti izvadit sve nove dokumente (rodni list, domovnicu,..).

Provjeri dobro prije no što kreneš u taj postupak, možda ti je čak bolje raditi promjenu prezimena nego ispravak. Jer kod promjene prezima svugdje stoji napomena o tvom starom prezimenu, dok kod ispravka te napomene nema.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 00:15   #417
Pozdrav, molim vas informaciju. Dali za promjenu imena moram otic maticaru koji je zaduzen za moje mjesto stanovanja ili? Nasla sam raznih informacija po netu i sva sam pogubljena! Dalje, dali je cijena i dalje 70kn ako tko zna ili? Voljela bi uklonit samo prvo slovo imena, valjda bi mi to dopustili..?
dz1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2015., 12:50   #418
https://gov.hr/moja-uprava/drzavljan...sobno-ime/1556
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 01:44   #419
1. Je li prihvatljivo obrazloženje promjene imena što smatram da moje ime navodi na pogrešne zaključke o bitnom dijelu mog identiteta? Ali nije "nezgodna nacionalnost" nego mi je ime Kristina, formalno sam kršćanka (krštena sam, kao i moji roditelji i bake i djedovi), ali nemam vjerskih osjećaja i ne prakticiram vjeru (tu niti bilo koju drugu), i jako mi smeta predstavljati se imenom koje me doslovno definira kao vjernicu. (Nisam zbog toga za sada imala praktičnih problema koje bih mogla dokazati, ali psihološki mi smeta, prisiljena sam predstavljati se imenom koje ne osjećam kao svoje. Smeta mi od djetinjstva ali namjeravala sam mijenjati skupa s prezimenom kad se udam, sad je već postalo dosta malo vjerojatno da ću se ikad udati, a u inozemstvu gdje se odnedavno školujem smeta mi još više - između ostalog, u Hrvatskoj su me uglavnom zvali prezimenom a ovdje se gotovo za sve koriste samo imena.)

2. Sviđa mi se ime Kira, prema imehrvatsko.net postoji nekoliko (manje od 10) osoba u Hrvatskoj koje se tako zovu, je li to dovoljno da promjena u to ime bude prihvatljiva? Što ako takvo ime nema nitko u Hrvatskoj (ali ima drugdje, i ne znači ništa ružno u hrvatskom, i lako se izgovara i piše hrvatskim znakovima)? (npr. Kiri - više prijatelja iz raznih krajeva svijeta nezavisno me tako nazvalo kad im je Kristina bilo neizgovorljivo)

3. Koje radnje oko promjene imena se baš moraju osobno obaviti u Hrvatskoj? Može li se ime promijeniti dok osoba privremeno ali dugotrajno boravi u inozemstvu? Na privremenom sam boravku u inozemstvu radi školovanja, na studentskoj vizi, trebala bih biti još preko 4 god., problem mi je doći u Hrvatsku više od 1-2 puta godišnje (jednom u jesen i eventualno jednom u proljeće ili ljeto) ili na duže od tjedan dana, a htjela bih to riješiti što prije - na kraju ovog školovanja dobiti diplomu na novo ime, i odgoditi izdavanje prethodne diplome kako bi ju izdali na novo ime (završila sam prethodni studij u Hrvatskoj u rujnu i napisala im da mi za sada ne printaju diplomu budući da sam otišla van s privremenom potvrdom prije nego što su to mogli učiniti).

4. Razmatram da istovremeno promijenim i prezime - iz praktičnih razloga smeta mi hrvatski dijakritički znak u njemu (na mojoj trenutačnoj lokaciji imaju odgovarajući znak u lokalnom pismu, ali uvijek je problem kako napisati "internacionalno", engleski), ali ne bih mijenjala u ch jer ne bi bilo jasno je li č ili h, a doslovni prijevod nije moguć. Pa je li moguće promijeniti prezime u sasvim različito, uz obrazloženje da se olakša internacionalna upotreba?

5. Je li moguće dobiti potvrdu o promjeni imena i za internacionalnu upotrebu (tj. na engleskom jeziku)?

Ispričavam se na dugom tekstu i puno pitanja, dobrodošlo je svako iskustvo i informacija vezana uz bilo koje A i alternativni prijedlozi imena, i prezimena koje ide uz njega (najradije bih zadržala inicijale KK ali nije nužno)
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 18.12.2015. at 02:02. Reason: sjetila sam se još jednog bitnog pitanja
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 18:56   #420
Trebam savjet jer nisam siguran trebam li promjeniti svoje ime/prezime ili ne.
Naime, ime i prezime su mi jako slični, tipa Pero Perić, Ivo Ivić, Marko Marković itd. Zna se dešavati da mi ljudi ne vjeruju kad se predstavim. Kad se predstavim, osjećam se da me ljudi više ne shvaćaju nimalo ozbiljno. Jednom mi se cura kojoj sam se predstavio vani počela smijati (nakon ovog se nerado predstavljam).
Preuveličavam li? Biste li vi mjenjali svoje ime ili prezime da vam se ovo desi?
glaciax is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:53.