Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2009., 17:14   #141
Puno hvala na ovoj podršci, sve iste misli u trenu proletjele su mi kroz glavu kad sam saznala.Bojim se da ću morati inzistirati jer sam jako svjesna surove realnosti u bolnici u mom gradu.Daj Bože da se uvjerim u suprotno.Ovaj tjedan idem.
buba-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 18:45   #142
Thumbs up

Buba, zbilja nemas razloga za strah jer je to totalno bezveze.
Sreca tvoja da si to otkrila na vrijeme i da nisi imala problema s tim jer bolovi koje prouzrokuju kamenci su nepodnosljivi.
I jos jedna stvar, kamen ti je 3 cm, sto je bolje nego da je "pijesak"..
Ja sam imala pijesak ili kako je doktor rekao "mulj" koji mi je, kako da kazem, "stopao" te neke kanalice (kako mi je kao laiku objasnjeno u bolnici), pa sam zaradila i upale jetre, gusterace i blabla..
Inzistiraj na operaciji, to ti je sve bezveze.
Sigurno ces na laparoskopsku, to je par malih šavića, za 2-3 dana si doma.
Samo bez panike, bit ce sve ok
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2009., 06:08   #143
zašto bi komplicirano??

Evo vidim da nitko od straha više ništa i ne pita!! Pa evo, jadnici koji ste osuđeni da vas bušidu, režidu, itd, nije to baš rečeno da je tako komplicirano. Jasno, pojma nisam imao da bi nekakva kamenja bila uzrok boli, ali pametni dr na hitnoj je tražio ultrazvuk, drugi dr je gledao ultrazvuk i reko: ovo ga, ima 9mm promjer, treba to srediti.

Otpirio sam sve dušobrižnike koji su nabrajali "velika i zvučna" operaterska imena, pošao i našao mladog pametnog kirurga, za koji dana sam bio u bolnici, drugi dan su bušili, ispilali, izvadili, probudili i vratili me u krevet sa kateterima i kesicama. NIJE boljelo! Jesu li mi išta dali u infuziji neznam, al kada me Časna isti dan nogirala prema WC-u bez problema sam sve obavio. Naravno jesam li bio gol ili obučen u bolnici -potpuno je svejedno, zbilja je glupo misliti na takve sitnice.

Najviše pamtim kako sam bio gladan... Čaj sa malo dvopeka je bio prava gozba, kao i svaki obrok koji sam dobio. Treći dan sam im toliko dosadio da su me potjerali doma. A onda su počeli savjeti što sve NE smijem jesti... A kako sam bio "sit" gladovanja, počeo sam eksperimentirati vrlo rano, pa kako ništa nije smetalo ohrabrio sam se i do sendviča sa pršutom... a ni mjesec dana kasnije pomalo i dio žumanjka, pa onda i cijelo tvrdo jaje itd. Nikad nikakav problem s hranom i na koncu sam se počeo ponašati kao "normalno" čeljade i jesti sve što mi se jelo. Da nije onih nekoliko ožiljaka od bušenja, zaboravio bih da više nemam žučnu kesicu.
__________________
Sve gore...
dUbO is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 15:05   #144
Bok, i ja sam bila na laparoskopskoj operaciji žuči prije 6 dana. Prošla sam žučni napadaj, pretrage i sad nakon operacije podnosim postoperativne bolove koji su podnošljivi. Međutim pojavio se jedan poseban problem o kojem do sada nisam ništa pronašla, a to je da se pod desnim rebrenim lukom javlja jaka rezajuća bol pri svakom jačem udisaju. Kratkom telefonskom konzultacijom s doktorom dobila sam odgovor da se radi o zaostalom plinu CO2 koji se upuhuje u trbušnu šupljinu prilikom operacije i koji sad pritiska ošit(dijafragmu) te stvara takve bolove koji znaju trajati i do 2 tjedna. Bol koja se javlja je prilično jaka i ne pomažu baš lijekovi protiv bolova.
Dali netko zna nešto više o tome?
bibigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2009., 23:58   #145
što te još zanima, kad se apsorbira CO2 nestat će bolovi... naravno ako je to uzrok bolovima
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 09:45   #146
Bolovi su bili toliko izražajni, kao rez nožem kod svakog jačeg udisaja, da sam otišla kod svog kirurga i napravljen mi je ultrazvuk abdomena i krvne pretrage, nalazi su uredni. Zaključak je bio da su to postoperativni problemi koji će s vremenom prestati, te se ne trebam brinuti.
Sada su se ti bolovi smanjili, skoro i prestali, ali kako je tako već bilo da su prestali par dana i ponovo se javili, neznam dali će se ponoviti. Nadam se da ne, premda ostajem bez pravog objašnjenja što se to dešava
ili se dešavalo.

Zadnje uređivanje bibigo : 12.02.2009. at 10:29.
bibigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 12:38   #147
Bok svima, evo ja danas treći dan od laparoskopske operacije stigla kući.Za sad sve super.Kamen stvarno 3cm i jezivo ružan.Kad sam se probudila ubrzo sam dobila podražaj na povračanje, međutim to je u nekoliko navrata samo bilo stravično podrigivanje i samo izbacivanje zraka, nakon toga neopisivo lakše.Sad sam stalno gladna, jedem "posno"- danas prvi zalogaj skuhane riže sa sluzi- ali i tome će doći kraj.Stvarno treba ići dok ne boli, ja sam si to jednostavno zacrtala i oporavak je daleko lakši nego sa upalama i čekanjem da se one saniraju.Svako dobro svima i hvala dragim forumašima na podršci.
buba-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 13:20   #148
Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?
Mene je prije nekoliko mjeseci svaki dan boljelo desno ispod rebra, bol nije jaka , ne znam kako bi objasnila kao da se javi da tu nesto ima ,traje nekoliko sekundi i nestane.
Pojavi se nekoliko puta na dan, ne ovisno o hrani ili kretanju. Moj dr. me posalje na uzv i tamo nadju kamencic oko 1 mm.
Kaze dr. da tako mali rade vise problema nego veliki jer mali ne miruje u zuci.
E sad rekao je ako se bol pogorsa da dodjem pa cemo vidjeti ( sigurno misli operacija).
Mene ne boli jako ali opet cesto imam tu blagu bol desno , ponekad se javi i lijevo ispod rebra ( valjda je to gusteraca).
Strah me je da ne dobijem upalu gusterace. Jel se ide na operaciju ako bolovi postanu nepodnosljivi ili je bolje ici kad je kamen jos tako mali ?
Zara76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2009., 20:25   #149
[QUOTE=Zara76;18771327]Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?


Prije dvije godine i meni su tako pronašli na uzv dva manja kamenčića i rekli ne treba obraćati pažnju na njih ako ne boli. Međutim, meni su se počeli javljati jaki bolovi u želucu, bilo ih je više puta, dok na zadnje nisam dobila napadaj i završila na hitnoj.
Nakon pretraga i jako povećanih jetrenih nalaza morala sam prvo na zahvat (ERCP)pod narkozom, gdje se tražilo dali je kamenčić možda zaglavio u žućovodu, tu je proširen žućovod, kamenčića nije bilo, i tako sam ja ipak morala na laparoskop.operac. Evo sad se oporavljam.
Moj savjet, kad počnu jači bolovi(ne ovi koje ti spominješ) javiti se kirurgu
bibigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 10:09   #150
Hvala na odgovoru bibigo , brz oporavak ti zelim.
Prije dvije godine koje simptome si imala pa su ti pronasli kamencice ?
Zara76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 10:18   #151
Quote:
Zara76 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru bibigo , brz oporavak ti zelim.
Prije dvije godine koje simptome si imala pa su ti pronasli kamencice ?
Kad su mi pronašli kamenčiće simptoma nisam imala nikakvih, tek nakon nekog vremena su počeli simptomi koje ti sad opisuješ (ponekad lagano probadanje), a nakon godinu dana su poslije neke teže hrane počeli bolovi visoko u predjelu želuca i javljali se uvijek noću i trajali po par sati, užas. I tako je to trajalo oko pola godine. Nisam ni posumnjala da je to od žući, već sam stalno mislila - želudac.
Zato, ako počnu bolovi i to par puta u kraćem razdoblju nemoj dugo čekati i odluči se za operaciju, nije baš ugodno ali da se preživjeti.
bibigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2009., 22:52   #152
Quote:
Zara76 kaže: Pogledaj post
Kada ste se odlucili za operaciju tj. kad je kirurg rekao to mora van ?
mene hitan slucaj natjerao. stvarno sam umirala od bolova. i to zbog onih sitnih kakvog su tebi nasli. samo ja sam ih imala jedno 14-15
ma rjesi tu operaciju cim prije, ionako je bzvz, nista strasno

Quote:
Zara76 kaže: Pogledaj post
Strah me je da ne dobijem upalu gusterace. Jel se ide na operaciju ako bolovi postanu nepodnosljivi ili je bolje ici kad je kamen jos tako mali ?
Ja sam imala upalu jetre i gusterace i nisam mogla na operaciju dok je to bilo pod upalom.
I da, idi rjesi kamenje dok je jos sitno. Osim ako te ne boli i ne stvara probleme.
__________________
Um klade valja, štela caruje...
panattha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 01:55   #153
prije 3 g na ultrazvuku su mi nasli kamen na zuci 1.7 cm nisam imala nikakvih problema i rekli su da zaboravim
proslih 6 mj sam imala puno problema sa zeludcem i gastritisom
i prije 7 dana jaki jaki napad, koji je trajao 4-5 sati
zavrsila na hitnoj - napad zuci
i imam pregled kod kirurga za mjesec dana
medjutim mene od tada konstanto podmuklo boli i pritiska na desnoj strani,
sestra kod kirurga mi je rekla da idem na nemasnu dijetu, ali mene i dalje boli
nije nesnosno nego me vise strah da ako cekam mjesec dana ce se jos vise zakomplicirati
a s druge strane doktor rodjak, mi govori da on ima puno kamencica i da on ne bi iso na operaciju dok nije stani pani
a pogotovo ne nakon jednog napada
aj ti budi pametan
mene sad vise brine ta konstantna bol
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2009., 09:06   #154
Moj je slučaj bio ovakav....
Do tada nikakvih problema sa žuči jedino što me ponekad znala zasmetati neka hrana ali sam rješavala sa gastalom i po preporuci doktora ulzolom.
Spletom okolnosti na moru sam dobila sunčanicu koja je pokrenula jednu drugu bolest (ahalaziju - nema veze sa žuči) i zakomplicirala mi cijeli gastro trakt.
Na ultrazvuku je pronađen kamen u kanalu. Operacija bila zakazana za mjesec i pol a u međuvremenu sam dobila sugestiju da probam homeopatsko.
U ljekarni na Dolcu otišla sam kupiti taj lijek ali ne mogu se sjetiti kako se zvao (?) Uglavnom, meni je pomogao. Treba se doći sa nalazima, odnosno da se vidi kakav je kamen (spominjan je neki kristal i ? ) Cijena jednog pakiranja je bila 100 kuna za mjesec dana. Potrebno je piti 2 mjeseca da bi se taj kamen raspao i izašao van. No, ja sam imala svega mjesec i pol dana vremena.
Kako nisam mogla zahtijevati da mi ponovno naprave ultrazvuk prije operacije i nažalost, doktor je nadobudno bacio te tablete (kao, kome su pomogle, to još nije čuo u životu) mene su operirali, i to ne laparaskopski nego klasična operacija. Kamena nisu našli. Izgleda da su tablete djelovale. Ili je jednostavno izašao van.
Još sam dan danas ljuta i ne mogu oprostiti što mi ultrazvuk nije rađen prije operacije, a i samo za informaciju, da znate, ultrazvuk ne smije biti stariji mjesec dana do operacije!! To imate pravo u bolnici.
Kako moje stanje nije bilo vezano samo uz žuč (nisam mogla gutati hranu, nisu mi znali postaviti dijagnozu, davali mi peptorane od kojih mi je bilo lošije jer ih nisam ni prije podnosila dok sam bila zdravija) oporavak je bio 20 dana u bolnici (ali ja sam prije toga pala 25 kg u 2 mjeseca, tako da ne uzimate sve za zlo) dok na običnoj laparaskopskoj operaciji ideš doma za 3 dana. Znam žene koje su ležale kraj mene, ne mogu reći da im je bilo super, ali dobro su izgledale. Ni mene moja rana nije boljela, više su me smetali i frustrirali ona dva prijatelja u vidu vrećica koja sam morala nositi (dren i Tdren)
Nemojte se bojati, nije ništa strašnog ta operacija. Tablete možda mogu razbiti kamen, ali opet će se taložiti i iznova stvarati. Bolje otići na operaciju, laparaskopsku dok još ima vremena, dok nije ružnije nego je sada. Klasičnu ne preporučujem, oporavak je puno dulji.
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2009., 23:15   #155
Čitala sam vas prije operacije evo da vam se javim nakon nje.

Prije dvije i po godine dobila prvi napadaj i iza njega u razmaku od po par mjeseci još nekoliko njih. Trajali po 2-3 sata a boljlo me u predjelu želuca. Na ultrazvuku se vidio pijesak i mali kamenčići. Doktorica rekla da ako mi i dalje bude smetalo treba operirati. 6 mjeseci iza toga ništa a onda još 2-3 napadaja opet u razmacima od po par mjeseci. Sve u svemu nedostatno za razmišljanje o operaciji.

U prosincu dobila napad koji je trajao cijelu noć, pred jutro stalo ali dobila temperaturu da bi naveče po prvi put osjetila bolove pod lopaticom. Dijagnoza - upala žučnjaka. Po saniranju upale otišla na ultrazvuk i otkrio mi jedan kamen veličine 2 cm. Otišla kirurgu koji je rekao da nakon prve upale više nema sreće nego treba žuč vaditi. Po saniranju upale zakazali mi operaciju i prošli sam utorak laparoskopski operirana. Nakon dva sata u sobi se digla i otišla na WC a nakon dva dana doma. Jučer zatvorila bolovanje i od danas radim.
Kamen je stvarno 2 cm i nije kompaktan već je konglomerat malih kamenčića - zato je valjda tako brzo i nastao (između 2 ultrazvučna pregleda).

Eto, sve je OK jer sam na operaciju došla kao potpuno zdrava osoba. Osim što sada izgledam ko da me lovac napucao sačmaricom - puna rupa .
__________________
Tko je lud da bude pametan.
Je suis Charlie!
NitkoPoseban is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 01:30   #156
pricala sam sa dosta zena o tome
i malo koja je rekla da nije digla zuc oko 90 % njih
ali vecina njih ima sada problema s probavom,neke manje neke vise
kako je vama sve to proslo
jos jednom pitam, da li moram poci u doktora prije zakazanog termina jer nemam napad i nesnosne bolove
ali imam konstantan bol pod rebrima,
i strecne me kad podgnem ruku ili se poluokrenem
hvala
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 11:27   #157
Evo i ja danas idem raditi,tri tjedna nakon laparoskopske operacije,10.2.Samo da ukratko ponovim moj slučaj, mada sam već sve rekla.Dakle slučajno, 29.12.2008. na sistematskom otkriju mi kamen 3cm. Nikad znala za njega.
Zahtjevala sam zahvat.Sve je ok, jedem kuhano, pirjano, ma to znate svi kak ide.Nisam htjela prije operacije slušati savjete tipa- ne idi k "njima" dok ne boli.Ja sam kod drugih vidjela kakva je to bol i rekla sam si -nema šanse da to doživim, ak sam već do sad imala sreće da se to čudo nije aktiviralo.
buba-os is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 17:21   #158
Nea, ti sama odlučuješ o svojem tijelu. Nitko te ne može natjerati da ideš osim samog tvojeg tijela.
Odgađanje donosi rizik - da se kamen zaglavi u žučovodu, da gušterača prestane raditi - a ona je jedna od glavnih organa u tijelu.
Dok sam se oporavljala od operacije, na odjel je došla jedna žena koja je provela 45 dana na intezivnoj - imala je tešku upalu gušterače i jedva ostala živa.
Sama žuč, kao i slijepo crijevo ima sigurno neku funkciju u organizmu ali možemo živjeti i bez njih. Jednako kvalitetno. Problemi s probavom? Ništa više nego prije, a naravno ovisi i o tome koliko slušaš svoje tijelo - što ti odgovara za pojesti. Neznam jel podsvjesno, ali prije nisam podnašala mlijeko. Sada ga mogu piti, ali ne mogu jabuke i sok od jabuka, ne mogu niti kinder pinque, a prodala bih se za njega Ne mogu pizzu iz pizzerie bez ulzola ili gastala, ali mogu domaću..uglavnom, da ne nabrajam, prihvati pozitivno ono neizbježno.
Meni je nakon operacije bilo jako loše, jer ustvari nije bila žuč, nego neka druga bolest i svi su dignuli ruke od mene. Došla sam, žalosno ali je tako, do onoga stupnja da umrem ali samo da me ne boli. Danas, nakon par godina, naučila sam živjeti s tom svojom "prijateljicom" kako je zovem, ugađam joj ali je i varam
Jedino neku veću promjenu koju sam osjetila nakon operacije žući je odlazak na veliku nuždu, a to mnogi koji su operirali isto vele...nema tih vratiju da te zadrže (nisam htjela biti bezobrazna, nego tak je )
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 17:56   #159
hvala na odgovoru
ma slusam ja svoje tijelo ne brini
u stvari kad sam imala napad nakon 4 sata sam otisla na hitnu (mislila sam da je to moj gastritis, ali se oteglo) i rekla muzu vodi me pa nek me tamo ubiju samo da stane
inace imamo losa iskustva ovjde sa hitnom, ali to je druga prica
i sutra dan me nije boljelo, ali nakon sto su mi radili ultra zvuk zabolilo me podmuklo, i evo sad nakon 20 dana mogu reci da je bol blaga ali je tu
potpuno sam na fat free diet, ali ne mrsavim
jedini razlog sto sve to pitam, je jer mi ni doktor nije nista objasnio,
a ja puno ne znam o zuci
hvala opet
a nisam bas
__________________
We are on the only Planet that has Chocolate, so let's look after it !
nea is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 13:10   #160
Mislim da je najbolje da otvoreno razgovaraš s kirurgom, liječnikom o svemu što te zanima. Milijun pitanja i na svako traži odgovor. Mi ovdje smo jedino toliko stručni da ti velimo kako nam je bilo prije i poslije. I svatko od nas je tu operaciju podnio - neki lošije, neki bolje. Meni je jedino žao što nisam tražila, zahtjevala novi ultrazvuk prije operacije, pa da me operiraju rađe laparaskopski nego klasičan rez.

Nijedno pitanje nije glupo pitanje i dok ti ne odgovore na sva, nemoj odustati.

Puno sreće!
wumac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:18.