Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2009., 14:47   #1321
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
heh,ja baš mislio reći i da je Tudor vlaško,ali eto,da ne spominjem pridjev 'vlaški' baš u svakom postu....
inače,što se tiče Kačića Vlaha,nađoh na forumu kako je netko spomenuo poveznicu 'snacic>kacic>zmija>Iliri?'.ako u tom ima trunka istine,možda su zato kačići popisani kao Vlasi.
Ako Kačići kojim slučajem i jesu nastali kao pojam po zmiji(kači),to opet ne može imati veze s nikakvim Ilirima i njihovim zmijama,jer u to doba već odavno nije bilo ni Ilira u etnografskom smislu ni ikakvih ilirskih vjerovanja. Prije zmija može biti po Velesu,slavenskom božanstvu,ali ni u to nisam previše uvjeren
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 14:50   #1322
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
A odakle su Tomići,znam da ih ima i hrvata,srba,crnogoraca...
Od svakud,kad ih ima toliko
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:08   #1323
Molio bi porijeklo prezimena Grubešić

Od čega je nastalo. Od kud dolazi.

Znam za Grubišiće, znam da ih ima u Hercegovini.

Djed mi je rekao da smo Prigorci, ali da su naši preci sa nekog od otoka.

Unaprijed Hvala
raff34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:18   #1324
pozdrav, mene zanima porijeklo prezimena Bilić odnosno sve što znate o njemu...
pa tko ima volje i znanja, nek napiše koju pametnu
hvala
__________________
U predvečerje svog života
bit ćeš pitan/a o ljubavi.
*lunica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:40   #1325
Quote:
raff34 kaže: Pogledaj post
Molio bi porijeklo prezimena Grubešić

Od čega je nastalo. Od kud dolazi.

Znam za Grubišiće, znam da ih ima u Hercegovini.

Djed mi je rekao da smo Prigorci, ali da su naši preci sa nekog od otoka.

Unaprijed Hvala
Od osobnog imena Grubeša (hipokoristik od Grubo). Mislim da je "dinarsko".
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:50   #1326
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Ako Kačići kojim slučajem i jesu nastali kao pojam po zmiji(kači),to opet ne može imati veze s nikakvim Ilirima i njihovim zmijama,jer u to doba već odavno nije bilo ni Ilira u etnografskom smislu ni ikakvih ilirskih vjerovanja. Prije zmija može biti po Velesu,slavenskom božanstvu,ali ni u to nisam previše uvjeren
Nestali su Iliri ali zato imamo Vlahe tj. romanizirane Ilire...mislim da je danas nemoguće utvrditi porijeklo Kačića ali nijedna se teorija nemože olako odbaciti.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 17:28   #1327
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Vlasi su etnografska kategorija,a ne genetika
to ne mijenja stanje,samo sam natuknuo.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 17:29   #1328
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Nestali su Iliri ali zato imamo Vlahe tj. romanizirane Ilire...mislim da je danas nemoguće utvrditi porijeklo Kačića ali nijedna se teorija nemože olako odbaciti.
ja sam jednom čitao kao da npr.Vlasi Krmpoćani nisu bili vlasi u etničkom smislu,a kao dokaz se navodi činjenica 'da su i plemeniti Kačići bili popisani kao Vlasi'.zašto je to u kontradikciji?zašto kačići ne bi mogli biti vlaškog podrijetla,pitam se ja?
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 19:54   #1329
Quote:
Gluskab kaže: Pogledaj post
Od svakud,kad ih ima toliko
E sada si mi sve rekaoneki kažu da su iz Tomislavgrada,znade li netko nešto više?
technotronic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 03:02   #1330
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post
E sada si mi sve rekaoneki kažu da su iz Tomislavgrada,znade li netko nešto više?
Imaš ih svugdje po Hrvatskoj, BiH i Srbiji jer je ime Toma jedno od najčešćih (bilo je) na ovim prostorima. Nisu svi Tomići povezani i za svoju lozu trebat ćeš napravit specifičnu istragu (znači moraš najprije kod matičara).
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 03:10   #1331
Quote:
Passenger_57 kaže: Pogledaj post
ja sam jednom čitao kao da npr.Vlasi Krmpoćani nisu bili vlasi u etničkom smislu,a kao dokaz se navodi činjenica 'da su i plemeniti Kačići bili popisani kao Vlasi'.zašto je to u kontradikciji?zašto kačići ne bi mogli biti vlaškog podrijetla,pitam se ja?
Gdje je Zavelim da nam ovo objasni...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:11   #1332
a o mom lipom prezimenu Bilić niko ništa...
__________________
U predvečerje svog života
bit ćeš pitan/a o ljubavi.
*lunica* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 20:29   #1333
Quote:
*lunica* kaže: Pogledaj post
A o mom lipom prezimenu Bilić nitko ništa.
Evo ja ću, ali ne znam puno. Prezime je ikavsko a dolazi od pridjeva "bil" ("bijel"). U Hrvatskoj najviše nositelja toga prezimena ima u srednjoj Dalmaciji (2002. godine oko 4600 ljudi). Ima ih i u Bosni. - Prezime ti je zaista lijepo, gotovo kao moje.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 22:31   #1334
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Evo ja ću, ali ne znam puno. Prezime je ikavsko a dolazi od pridjeva "bil" ("bijel"). U Hrvatskoj najviše nositelja toga prezimena ima u srednjoj Dalmaciji (2002. godine oko 4600 ljudi). Ima ih i u Bosni. - Prezime ti je zaista lijepo, gotovo kao moje.
Negdje sam pročitao da može dolaziti od "bilik" - turski (oštrouman) ili tako nešto?!
Matach is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2009., 22:56   #1335
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da može dolaziti od "bilik" - turski (oštrouman) ili tako nešto?!
Uvijek mi je ta teorija bila sumnjiva dok nisam saznao da to prezime postoji i kod bosanskih Muslimana...ali to ne mora ništa značiti jer kod njih ima i dosta "neislamskih" prezimena.
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 01:34   #1336
Quote:
Matach kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da može dolaziti od "bilik" - turski (oštrouman) ili tako nešto?!
to se odnosi na prezime Biličić.
__________________
'Problem je u našim duboko ukorijenjenim dinaroidnim kompleksima prema svemu što nije motika'
Passenger_57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2009., 15:15   #1337
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Uvijek mi je ta teorija bila sumnjiva dok nisam saznao da to prezime postoji i kod bosanskih Muslimana...ali to ne mora ništa značiti jer kod njih ima i dosta "neislamskih" prezimena.
to da ima i u BIH ništa ne znači. pa pol Bosne je govorilo ikavski do najezde Turaka...
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 15:29   #1338
Quote:
technotronic kaže: Pogledaj post

Otkud prezime Tudor u Hrvatskoj, nije li to škotsko prezime?
Prezime Tudor nastalo je od imena Tudor. To je staro hrvatsko ime grčkoga porijekla, a nastalo je od Teodor. Ime se javlja i u obliku Tudorac, Tudorko, Todor, Todorin, Todorina, Todorčić i dr.

Ime Tudor zabilježeno je u Dubrovniku u 12. st., u Rijeci u 14. st. itd. - Danas u Hrvatskoj ima oko 510 osoba s prezimenom Tudor (u Splitu, Zagrebu, na Hvaru, na Kvarneru i dr.).

Usput, u Cazinskoj krajini postojala je tvrđava i trgovište koje se zvalo "Novi Grad na Hrvatih", a spalili su ga Turci 1560. Kasnije je dobilo naziv Tudorovo (danas je to selo Todorovo) po kastelanu Mihajlu Tudoru, koji ga je branio od Turaka i poginuo.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 16:14   #1339
da ponovo pitam
Quote:
The Godfather kaže: Pogledaj post
znali netko za sljedeća preimena:Jelaš,Ćapin,Jakišić
__________________
ne idem u školu al često nosim ruksak
The Godfather is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 23:50   #1340
Quote:
The Godfather kaže: Pogledaj post

Da ponovno pitam. Zna li netko za sljedeća prezimena: Jelaš, Ćapin, Jakišić?
Prezime "Jelaš" postalo je od imena "Jelena" kao i staro ime "Jelašin". Najviše "Jelaša" ima u južnoj i srednjoj Dalmaciji (oko 290 ljudi). - Kod Karlovca ima selo "Jelaši", a njegovo je ime nastalo po "jelšovom" ("johinom") grmlju.

"Jakišić" je izvedeno preme imenu "Jakob" (od milja "Jakiša"). Ljudi s tim prezimenom žive u Metkoviću, Splitu, Osijeku i dr.

"Ćapin" je moglo nastati prema nadimku "Ćapo" (onaj koji nešto hvata, ćapava). "Ćapin" sin mogao je dobiti prezime "Ćapin". - Ali ima i predmet toga imena. "Ćapin" je posebno skrojeno pomagalo od platna i sl. kojim se hvata posuda i skida s vatre da se ne opeku prsti ("držač", "hvatač"). To je nekome moglo postati nadimak, i poslije se pretvoriti u prezime.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:51.