Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2005., 23:20   #21
@Wated, lijecnicka tajna je TAJNA. Znaci, poslodavac ne smije traziti od tebe da mu velis dijagnozu, niti smije pitati bilo koga drugoga (lij., psiholog...) da mu veli. Odnosno, ti mu NISI DUZAN reci svoju dijagnozu.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2005., 23:27   #22
Quote:
FFE kaže:
Srecom pa se vi psiholozi ne morate bakcati s lijekovima. No, ja volim farmakoterapiju (ne na sebi, ofkors).

I da, Zyprexa je uzasno skupa, i onda kada netko propisuje, a uopce nije potrebno, zapita se covjek. A da ne spominjem stetnosti koje mogu nastati.
Dugo sam, idealistica jedna, vjerovala da se sve može riješiti empatijom i psihoterapijom. Međutim, zaposlenje na psihijatriji me definitivno razuvjerilo, tako da podupirem farmakoterapiju, ali u razumnoj mjeri, naravno. Zašto davati nešto što stvarno nije indicirano ...?
Lady Grey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2005., 23:30   #23
e pa hvala vam lijepa, psihologice i psihijatrice.

dakle, call, vidiš, nema ti zašto smetat to šta ti piše u kartonu. ne znam kakve bi ti to probleme još moglo izazvat.
wasted is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 00:23   #24
Neznam,ova moja psihijatrica je očito jako ugledna u ovom gradu pa joj skroz vjerujem,ali mi već ta psihoterapija ide na živce,neznam više šta ću sa njom govorit a za 45 min svakog tjedna trebam dat 350kn.Al o.k.Inače sam bio liječen sa zoloftom,valiumom,lekotamom,zonadinom,xanaxom ali ništa nije uspjelo.Inače je rekla da ću se zyprexom liječiti 7 mjeseci.Niti jedanput mi nije rekla točnu dijagnozu,ali sam čuo kad je razgovarala sa mojim starcima da već imam neke simptome paranoje i shizofrenije(čujem nešto šta nepostoji,mislim da znam šta drugi misle i govore,mogu predvidjet dogadaje,nerealni strahovi,strah da me netko prati) pa se odlučila za to.Ovo F20,f30,F40,F50,sorry stvarno neznam koja je koja šifra,mislio sam da je F50 al nije.Inače mi je rečeno da je zyprexa puno blaža od ove kombinacije koje sam prije uzimao jer sad samo uzimam zyprexu sa xanaxom.Inače u vezi cijene,moram priznat da mi sa tim starci nemaju problema pa ne ulazim toliko u to koliko košta koji lijek,pogotovo kad je nužan.
Koliko ja znam zyprexa je atipični antipsihotik a ne antidepresiv.
A stvarno neznam koje su nuspojave tog lijeka,koliko sam ja primijetio jedina nuspojava je debljanje kod mene,a ostale neznam.
Inače,kad smo već kod ovog,ja sam se bio liječio roaccutanom (13-cis retinoična kiselina,izotretinoin) i tamo na uputama piše da on može uzrokovat depresiju i druge poremečaje,na internetu je hrpa stranica obitelji i udruga koje su digli tužbe protiv roche-a zbog suicida njigove djece,raznih psihičkih oboljenja i slično,a u nekim zemljama je i zbog toga zabranjen.Ali unatoč tome gotovo nitko neče reći da je to realna nuspojava i to TRAJNA,čak ni dermatolozi,iako piše na uputstvima.Danas pola mladih ljudi koje vidite sa aknama je na terapija tim lijekom,a vjerovatno če ih polovica zbog njega biti pogođena različitim psihičkim oboljenjima,i nitko ništa ne poduzima da se taj lijek zabrani.Sramota
@call is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 00:38   #25
Inače mi je psihička rekla da mi nesmije,odnosno da je zabranjeno davati do 18. godine sve druge antidepresive osim Zolofta.Jeli to istina? Koliko se u prosjeku mjeseci liječi zyprexom?
@call is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 00:45   #26
FFE,koliko ja znam Convulex ili Orfiril su valproična kiselina koja se korista za EPILEPSIJU pa ne znam zašto bi to bilo bolje ili prikladnije od zyprexe koja je ipak za to indicirana?????
@call is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 10:51   #27
Quote:
@call kaže:
FFE,koliko ja znam Convulex ili Orfiril su valproična kiselina koja se korista za EPILEPSIJU pa ne znam zašto bi to bilo bolje ili prikladnije od zyprexe koja je ipak za to indicirana?????
To je tocno, valproat je zapravo antiepileptik, no njegovo drugo djelovanje koje se koristi u psihijatriji je sasvim slucajno otkriveno. Vec godinama se valproat koristi kao "mood" stabilizator, znaci on "stabilizira" raspolozenje. Ja sam napisala da je to glavni lijek kod lijecenja bipolarnih ili shizoafekktivnih bolesti, no ocito ti imas nesto drugo.

Kaj se tice antidepresiva, nije tocno da se ne smije nista davati osim Zolofta do 18. godine.

A kaj se tice Roaccutana, mozda kao nuspojave i mogu nastati depresivna reakcija itd., no depresivna reakcija bi isto tako anstala ako ne lices akne na licu i tijelu, ili? Ne mogu povjerovati da je depresija trajna, ako prestanes uzimati, stanje se treba poboljsati. Kod tebe je nesto drugo, sasvim nesto drugo...steta sto ne znam cijelu pricu, vrlo zanimljiv slucaj.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 11:26   #28
imam frendicu koja je slučaj užasno sličan callovom.

dijagnosticirana joj je paranoidna psihoza, odnosno dali su joj šifru f 20 shizofrenija. ali nije mi jasno kakva je to shizofrenija kada ona relativno normalno funkcionira u svakodnevnom životu. mislim, za nju se uopće ne može reći da je izgubila vezu sa stvarnošću. je da ima neke malo bizarne ideje, sumnjičava je i sklona praznovjeruju, ali to je samo čini ekscentrikom, a ne bolesnikom od shizofrenije??

dakle, FFE, je l znaš o čemu se tu možda radi. je l to zbilja shizorenija, ili kao što naslučuješ kod calla, nešto drugo?
wasted is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 15:43   #29
Quote:
wasted kaže:
...ali to je samo čini ekscentrikom, a ne bolesnikom od shizofrenije??
Šta su drugo shozophreničari nego ekscentrici. Samo ima i među sasvim naizgled normalnim ljudima stravičnih dijagnoza. Sjetite se onih priča: uvijek je bila nasmijana i djelovala je sretno, ne razumijem zašto si je propucala mozak!!! Uostalom dijagnoze se prelako daju ljudima. Psihijatri malo olako procjenjuju stvari. Psihijatrija je područje kontakta sa ljudima gdje liječnik ne samo da mora imati naučeno znanje več i nekakvu životnu mudrost. Dakle, i ono šta se ne uči u školici.
Evo F20 dijagnoza:
F20-F29
Schizophrenia, schizotypal and delusional disorders
F20 Schizophrenia
F20.0 Paranoid schizophrenia
F20.1 Hebephrenic schizophrenia
F20.2 Catatonic schizophrenia
F20.3 Undifferentiated schizophrenia
F20.4 Post-schizophrenic depression
F20.5 Residual schizophrenia
F20.6 Simple schizophrenia
F20.8 Other schizophrenia
F20.9 Schizophrenia, unspecified
A fifth character may be used to classify course:
.x0 Continuous
.x1 Episodic with progressive deficit
.x2 Episodic with stable deficit
.x3 Episodic remittent
.x4 Incomplete remission
.x5 Complete remission
.x8 Other
.x9 Course uncertain, period of observation too short
F21 Schizotypal disorder
F22 Persistent delusional disorders
F22.0 Delusional disorders
F22.8 Other persistent delusional disorders
F22.9 Persistent delusional disorder, unspecified
F23 Acute and transient psychotic disorders
F23.0 Acute polymorphic psychotic disorder without symptoms of schizophrenia
F23.1 Acute polymorphic psychotic disorder with symptoms of schizophrenia
F23.2 Acute schizophrenia-like psychotic disorder
F23.3 Other acute predominantly delusional psychotic disorder
F2.8 Other acute and transient psychotic disorder
F23.9 Acute and transient psychotic disorder, unspecified
A fifth character may be used to classify course:
.x0 Without associated acute stress
.x1 With associated acute stress
F24 Induced delusional disorder
F25 Schizoaffective disorders
F25.0 Schizoaffective disorder, manic type
F25.1 Schizoaffective disorder, depressive type
F25.2 Schizoaffective disorder, mixed type
F25.8 Other schizoaffective disorders
F25.9 Schizoaffective disorder, unspecified
A fifth character may be used to classify the following subtypes:
.x0 Concurrent affective and schizophrenic symptoms only
.x1 Concurrent affective and schizophrenic symptoms plus persistence of the schizophrenic
symptoms beyond the duration of the affective symptoms
F28 Other non-organic psychotic disorders
F29 Unspecified non-organic psychosis

Odavde bi se svakome nešto moglo dijagnosticirati...
Dalibor - od 1983. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 19:09   #30
Quote:
Dalibor - od 1983. kaže:
Šta su drugo shozophreničari nego ekscentrici.
kolko ja kužim, osobe oboljele od shizofrenije imaju tzv. šubove, odnosno epizode bolesti, u kojima se gube iz stvarnosti i više nisu svoji, ne ponašaju se kao što se inače ponašaju. neki imaju simptome kao paranoidnost, misle da drugi kuju urotu protiv njih i da im žele nauditi, da ih se prisluškuje, neki imaju halucinacije, čuju glasove koji im nešto naređuju, neki imaju bijeg ideja- ne mogu povezati par ideja zajedno itd.

osoba oboljela od shizofrenije može biti inače skroz obična osoba kad nema epizodu.

ekscentrična osoba je uvijek ekscentrična, nema oscilacija.

wasted is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2005., 21:17   #31
Shizofrenija je teška psihička bolest,složeni poremečaj funkcije mozga koja se sastoji od skupa karakterističnih simtoma.Ona oboljeloj osobi otežava,iskrivljava ili potpuno onemogučuje razlikovanje stvarnih od nestvarnih doživljaja i iskustava.Dolazi do gubitka logičnog razmišljanja jer osoba doslovno živiv na dvama kolosjecima.Stoga bolesnici u fazi bolesti NE MOGU pokazivati niti gajiti normalne osječajne doživljaje sa drugim osobama.Shizofrenija ne znači rascijepljenu ličnost,a nije uzrokovana ni teškim uvjetima u djetinjstvu,osobnom slabošću ili lijenošću.Bolovati od psihoze znači pogrešno doživlavati stvarnost.Tu famoznu dijagnozu F20 i sve njene podvrste postvalja psihijatar kada bolesnik ima psihotične simtome koje traju najmanje mjesec dana.Glavni oslonac liječenja prestvaljaju antipsihotici koji blokiraju dopamin koji se pokazao kao jako važan čimbenik u toj bolesti.Pošto govorimo o temi o zyprexi,trebalo bi se reći da je zyprexa kao predstavnik nove generacije antipsihotika izrazito učinkovita za liječenje shizofrenija u osoba sa naglašeno pozitivnim simtomima bolesti.
Shizofrenija nema apsolutno nikakve veze sa ekscentričnom ličnošću,jer bi po tome oko 4-9% ljudi bilo "shizofreničari"
@call is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:13   #32
Quote:
Lady Grey kaže:
Dragi @call, po MKB-10 šifrarniku F40 nije šifra za shizofreniju, nego za fobične anksiozne poremećaje. Sch (shizofrenija) i sve njene podvrste se označavaju F20 šiframa. U tvojim mladim godinama se, zbog raznoraznih razloga, jako teško dobiva dijagnoza neke psihoze, znači i shizofrenije. Uostalom, Zyprexa nije antipsihotik već antidepresiv ili anksiolitik, nisam sigurna. Možda griješim ...
Držim fige da ipak ne "sklizneš" u psihozu.
zyprexa je antipsihotik...baš kao i Seroquel,Rispolept,Moditen,Leponex.

Antidepresivi: Zoloft,Seroxat,Ladiomil,Anafranil,Cipralex

Anksiolitici(to narod pretjerano guta):Apaurin,Lexaurin,Helex,
lady a is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2005., 16:06   #33
ja imam pitanje...
meni bliska osoba od nedavno pije ovaj lijek..ja sam po internetu tražila.. piše da je za šizofreniju.. na ovom linku na početku kažu "schizophrenia and bipolar mania".. ova osoba o kojoj ja govorim je ni schizophrenic niti bipolar manic..
ukratko..prije više od pola god. završila je na neurologiji (vinogradska) gdje su je držali viže od mjesec dana, napravili sve moguće pretrage i nisu se mogli dogovoriti da li je bio moždani udar ili je nešto drugo.. ali slike su pokazivale anomaliju.. u tom početku sve kognitivne sposobnosti bile su usporene i gubila se malo.. pola godine poslije ništa novo nije otkriveno, ona manje-više funkcionira normalno (kao i do tada) na pregledimna kod neurologa ništa novo ne nalaze nego šalju kod psihijatra (meni se čini jer ne znaju što bi) i psihijatar s nalazima neurologa (koji nemaju konkretnu dijagnozu) i on sam bez ikakve dijagnoze prepisuje taj lijek(zyprexa).. mislim psihijatar ovako djeluje ok (rebro) ali oni nemaju nikakvu dijagnozu a prepisuju lijek koji se koristi za šizofreniju???
o čemu se radi?
kada se još koristi taj lijek?
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 01:01   #34
[QUOTE]@call kaže:
[B]Neznam,ova moja psihijatrica je očito jako ugledna u ovom gradu pa joj skroz vjerujem,ali mi već ta psihoterapija ide na živce,neznam više šta ću sa njom govorit a za 45 min svakog tjedna trebam dat 350kn.Al o.k.Inače sam bio liječen sa zoloftom,valiumom,lekotamom,zonadinom,xanaxom ali ništa nije uspjelo.Inače je rekla da ću se zyprexom liječiti 7 mjeseci.Niti jedanput mi nije rekla točnu dijagnozu,ali sam čuo kad je razgovarala sa mojim starcima da već imam neke simptome paranoje i shizofrenije(čujem nešto šta nepostoji,mislim da znam šta drugi misle i govore,mogu predvidjet dogadaje,nerealni strahovi,strah da me netko prati) pa se odlučila za to.Ovo F20,f30,F40,F50,sorry stvarno neznam koja je koja šifra,mislio sam da je F50 al nije.


Ne moj se zamarati sa dijagnozama,one se korigiraju,mijenjaju tijekom liječenja,nista cudno niti neobično...čak se navodno prava dijagnoza može staviti tek na kraju liječenja,jer je tada su manje više svi neprijatelji izvedeni na čistac.
Nemoj odustajat od psihoterapije,ona te na kraju i jedino može izliječiti,ili zaliječiti.Lijekovi su ti tijekom tog vremena samo "štaka"

p.s.
Što je s K.? može i na p.m.
__________________
na muci se poznaju junaci pavlove ulice
Sedmica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2005., 01:36   #35
Quote:
wasted kaže:
i nekako ti spontatno dođe da se ponašaš poslušno i suradljivo
Ovaj lijek bi i meni trebao.
Alabama is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2005., 11:20   #36
ovako,često gledam topik "anksioznost" pod zdravlje i sad sam slučajno naletila na ovo.....
ja također koristim zyprexu godinu dana 5mg.mogu reći da mi je puno bolje ali ne sasvim.
moj problem je sljedeći,prvo sam imala tešku depresiju,to je nestalo nakon 6 mjeseci (da pokucam u drvo ),zatim sam počela imati panične napadaje i tjeskobu.
zatim sam prošla par psihijatara koji mi nisu htjeli napisati određenu dijagnozu tipa f20 i slično jer nemam šizofreniju i bed im je bio to napisat jer mi inače hzzo nebi odobrio.
sada sam kod jednog drugog psihijatra koji mi je na prvom pregledu napisao f1 dijagnozu što je anksioznost.
pitao me je šta ja mislim,koji mi je lijek dosada najviše pomogao.ja sam rekla zyprexa.i on se složio i napisao je preporuku i sada redovito dobivam preko hzzo-a,dakle ne plaćam ništa.
u početku ljećenja sam bila izrazito gladna i mogla sam super zaspati.sada,nakon godinu dana više nemam toliku želju za hranom ali mogu odmah zaspati.
ali tu je još jedna stvar-nuspojave.
kada popijem zyprexu,nakon sat vremena sam u ludom filmu,počne mi se vrtiti,zvukovi mi odzvanjaju i tjeskobna sam.
na zadnjem pregledu sam u povijest bolesti primjetila da je doktor napisao pod dijagnozu f21.
malo sam gledala po internetu i piše "poremećaj sličan šizofreniji".to me jako ubilo u pojam.jer mi doktor nije rekao nikad šta je meni zapravo,jedino mi je rekao da ću još par godina pit ljekove i to je to.
sada si mislim,zašto mi je psihijatar u prvim pregledima pisao dijagnozu f1 a sada je f21.
tada mi je sinulo da je on to sigurno napisao samo zato da mi zyprexu odobre.i tako i je.
a šta je najbolje,ja ni dan danas ne znam koja mi je točna dijagnoza mada mislim da je anksioznost.
tu i tamo imam neke prisilne i "čudne" misli i tu i tamo imam panični napad i većinu dana sam tjeskobna.to je sve.
mislim pošto ti je 18 godina da se ne opterećuješ sa dijagnozama jer ja se jako opterećujem s tim f21 da je to strašno i ubija me to u pojam tak da nemoj ni ti jer je to grozno i još se gore osjećaš.
uglavnom,lijek je dobar ali pošto sam student i moram učiti,odlučila sam promjeniti terapiju tj. zamijeniti zyprexu jer mi otežava koncentraciju.
tako da,ako ti doista pomaže taj lijek neka ti svakako doktor napiše bilo koju dijagnozu i da ti odobre lijek a ne da plačaš.besmisleno.
zyprexa nije lijek samo za šizofreniju,već i za razne psihoze, slične poremećaje itd.
i osim toga,ko će ti u daljnjoj budućnosti gledat povijet bolesti ako nikome ne pokažeš?nemoj da te to zabrinjava,ako ti je bolje od zyprexe dogovori se sa doktorom i stvar riješena.
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2006., 22:32   #37
Ljudi moji pozdrav svima!!

Uzimam Zyprexu već 5 godina i želim se skinuti sa te droge ali baš i ne uspijevam.Skidam mrvicu po mrvicu i teško zaspim po noći (ponekad ne zaspim ako ne uzmem helex).Navučen sam i to ozbiljno.Ako netko ima slična iskustva neka se javi te pogotovo ako zna kako se skinuti s nje.Pozdrav
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 12:38   #38
ovako-pila sam zyprexu 3 godine 5mg.
sada pijem moditen na moju inicijativu.
od zyprexe mi se jako spavalo,nisam bila zna ništa....uglavnom koma.
i da,dobila sam 7 kila.
što se tiče prestanka uzimanja,nemoj nikada naglo prekinuti jer nećeš moći zaspati pa čak i po tjedan dana.meni se to jednom desilo.no sada kad sam ju po drugi put "skinula" smo išli postepeno i prvih tjedan dana nisam mogla spavati ali sam kasnije se naviknula i sad je sve super na moditenu.također najmanju dozu jednom dnevno pijem i ful se dobro osjećam.
ne spava mi se,nisam troma....sve je super.
pa gledaj....skini se svakako s toga,ali stvar je u tome da nećeš moći spavati prvih tjedan dva dok se organizam ne navikne.
pa bih ti preporučila sanval u odgvarajućoj dozi,ili persen malo veću dozu ili tako nešto biljno.ali ja mislim da bi ti xanax mogao najviše tu pomoći.
probaj pa javi
andreina is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2006., 18:08   #39
Ja sam pila zyprexu jako kratko, ali sad pijem litij , dijagnoza mi je F25.1
Shizoafetivni poremećaj.
Kad mi se zgorša pijem haldol po vlastitom izboru.
Moja frendica je dugo pila Rispolept i od kad je prešla na Haldol bolje joj je.
Ova druga pije Zyprexu od 2001. i skroz joj je ok.
Moj ti je savjet spremi se na doživotnu borbu, sa sobom i s okolinom.
Doživotnu. Pa tako je valjda i zdravima; ne znam.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2006., 22:26   #40
Hvala andreina i out of the blue na savjetima.Moram priznat da sam od zyprexe
postao tup,blokiran u razgovoru,trom,udebljao sam se bio čak i 20 kg-a u početku(sada imam trbušinu ko Buddha) i opčenito sam nezadovoljan sa sobom .Što se tiče skidanja sa tog lijeka stvarno mi teško ide.skinem mrvicu i opet ne mogu zaspati dok ne uzmem helex a za skinuti cijelu tabletu ima jako puno mrvica =) ..............ma dobro,valjda ću uspijeti ako svako malo stanem i onda nakon recimo 2 mjeseca opet počnem sa skidanjem.
zbilja ne preporučujem nikome zyprexu duže od jedne godine.
pozdrav svima , peace and love : )
wolfpack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:45.