Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2010., 11:16   #321
Prema informacijama iz Turske koja uglavnom diktira cijene lješnjaka na evropskim burzama cijena lješnjaka bi ove godine trebala biti dobra;

ISTANBUL – Daily News with wiresSunday, March 21, 2010The scarcity of hazelnuts in the Turkish market reportedly raises prices. Weather conditions are expected to shape the price of hazelnuts for the upcoming period, say sector representatives. Also, the advent of high hazelnut prices brings forth new rival countries, according to the Hazelnut Promotion Group
Hazelnut prices in Turkey, which are determined by free market conditions according to the new strategy, have recently reached a record level for the year.
Giresun quality fat hazelnut, which was traded at 3.30 Turkish Liras per kilogram in September, is now going for 4.90 liras, Anatolia News Agency reported Friday. Levant quality hazelnuts, which have a lower level of fat than the Giresun quality hazelnuts but a higher level of fat than those grown in the other countries, rose from 3.20 liras to 4.70 liras. The Turkish Grain Board has not made purchases this year.
The prices have reportedly started to rise with the impact of the scarcity of hazelnuts in the market. The prices are expected to rise further with claims that the unexpected snow in March may result in a possible frost, reducing the yield.
The hazelnut yield is low this year, said Mehmet Cirav, president of the assembly at the Trabzon Commodity Exchange in the Black Sea region. Prices have reached the peak level of this season because producers have scarce product at hand these months, he said.
Noting that the producers with hazelnuts in stock do not want to give their products to the market while prices are rising, Cirav said: “In such a situation, the producers have greater expectations. And the prices increase.”
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2010., 22:14   #322
Obrezivanje mladica

Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
One koji nisu dovoljno razvijeni odnosno koji imaju samo centralno deblo ne moraš ni rezati.Oni će kad se dobro prime sami pustiti skeletne grane iz kojih će nastati grm.One koji imaju grane koje tjeraju iz zemlje režeš tako da im čistiš samo sredinu,jer ona će se i tako osušiti-primarno deblo odnosno sadnica postaje sekundarno, a ostavljaš tri do četiri grane koje će postati primarne noseće grane grma. Ja sam tako rezao i uspjelo mi je, ako netko ima drugačiji pristup molim da podjeli saostalima.

Jedno pitanje u vezo obrezivanja mladica. Imam ih dosta koje rasu od dolje. Ja ih formiram u stablo, ne u grm. Nasad je star 3 godine.
Da li ih smijem rezati sada ili moram čekati proljeće? Tj. da li bi se što dogodilo (npr. osušilo stablo ili slično) ako mladice režem sada?
Crni vitez is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2010., 15:00   #323
Talking

evo još jednog mladića koji je batalio gradski život i pod sloganom budi seljak živi ko gospodin se okomio na porodičnu zemlju
podižem sa prijateljom 1.5ha pod lješnikom i ako kome mogu pomoći dosadašnjim znanjem, pomoći ću vrlo rado
sadim kalemljene sadnice na podlozi mečje lijeske biljke su stare 2 god
__________________
NIJE BOLEST SVE ŠTO BOLI
ljeljoljub80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2010., 16:47   #324
Možeš li napisati ako nije tajna koliko si plačao sadnice , koje su sorte u pitanju i gdje si ih nabavljao? Volio bih vidjeti koju sliku sadnica ako imaš po mogućnosti sa korjenom. Možeš me kontaktirati i na PM.
Ja također sijem i cijepim Medvjeđu lijesku, pa me zanima čisto usporedbe radi...
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 01:56   #325
Pozdrav svim članovima foruma i ljeskoljupcima.Ja sam novi na forumu sa 20 godišnjim iskustvom u uzgoju lijeske i volim pročitati i dati dobar savjet.Imam nasad 400 stabala 20 god. star i 1000 stabala u drugoj god..Kratkoročni plan mi je još 2 ha cca.(1400 stabala),što je sasvim dovoljan obiteljski posao.
stari ljeljak is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 13:59   #326
Quote:
stari ljeljak kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim članovima foruma i ljeskoljupcima.Ja sam novi na forumu sa 20 godišnjim iskustvom u uzgoju lijeske i volim pročitati i dati dobar savjet.Imam nasad 400 stabala 20 god. star i 1000 stabala u drugoj god..Kratkoročni plan mi je još 2 ha cca.(1400 stabala),što je sasvim dovoljan obiteljski posao.
Bok!
Zanimaju me strojevi / osobito u samogradnji/ ili zastupnici koji imaju strojeve za odvajanje jezgre lješnjaka , pa ako netko nešto o tome zna ...
Lijep pozdrav
sabunike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 10:36   #327
Imam za prodati veću količinu sjemena (lješnjaka) medvjeđe ljeske - Corylus colurna ako netko želi saditi pa kasnije cijepiti...

Kontakt na PM.
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2010., 18:37   #328
Pozdrav svima! Imam volju, vremena i zemlju jos samo da mi je saznati ima li poticaja na podizanje nasada ljesnjaka pa da krenem! Postoji li kakva strucna literatura na temu uzgoja ljesnjaka! Hvala
kstankic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 15:45   #329
Koliko ja znam poticaje su ukinuli još prošle godine jer su ljudi masovno krenuli na to a onda sve zapustili.Ja sam zasadila lješnjake prije 5 godna i dobila sam poticaj
miki-lmh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 16:10   #330
Quote:
stari ljeljak kaže: Pogledaj post
Pozdrav svim članovima foruma i ljeskoljupcima.Ja sam novi na forumu sa 20 godišnjim iskustvom u uzgoju lijeske i volim pročitati i dati dobar savjet.Imam nasad 400 stabala 20 god. star i 1000 stabala u drugoj god..Kratkoročni plan mi je još 2 ha cca.(1400 stabala),što je sasvim dovoljan obiteljski posao.
Ja imam nasad star 5 godina i sad smo pobrali negdje oko 400kg.Budući da imate 20-godišnje iskustvo,imate li kakv savjet kamo plasirati lješnjake i dali se više isplati čistiti ili u ljusci.Za sad mi nije problem ali za neke buduće godine kad bude toga više
miki-lmh is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2010., 21:02   #331
sadnice lješnjaka

sad će uskoro sadnja pa ako netko treba sadnica neka se javi na PM. Kao i prošle godine imam dvije vrste, rimski i istarski. I cijena je ista kao i prošle godine 8 kn/komadu.
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2010., 20:08   #332
pozdrav svim forumasima.ovih dana imam pripreme zemljista za sadnju ljesnjaka 1ha nov sam v tome prikupio sam brdo informacija sam me zanima dal netko radi sa CORYLUS-om iz zg i kakva iskustva ima????
fendt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 19:40   #333
Lijep pozdrav svim forumašimau,ja sam iz sjevernog dijela ,točnije iz Međimurja,pa me interesira koji bi kod mene bila najbolja sorta lješnjaka,posadio bi oko 500 sadnica za početak i na koliko se razmak može najgušče posadit ako mi neko može napisati?
maryan50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2010., 19:49   #334
Quote:
lichan kaže: Pogledaj post
sad će uskoro sadnja pa ako netko treba sadnica neka se javi na PM. Kao i prošle godine imam dvije vrste, rimski i istarski. I cijena je ista kao i prošle godine 8 kn/komadu.
Lijep pozdrav,ja bi kupio ako bi to znao gdje ste ,gdje se mogu javiti i kome,[email protected] javite mi se...
maryan50 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 00:17   #335
pozdrav svima zanima me navodno novi poticaj, sta i kako,koliko se dobije i da li se isplati kretati u sadnju 5ha ljesnjaka,sa novim poticajel...
999niko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 14:11   #336
Quote:
maryan50 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav svim forumašimau,ja sam iz sjevernog dijela ,točnije iz Međimurja,pa me interesira koji bi kod mene bila najbolja sorta lješnjaka,posadio bi oko 500 sadnica za početak i na koliko se razmak može najgušče posadit ako mi neko može napisati?
4 metra između redova i 3 metra između sadnica ti je minimalac....od kud si marijane?ja sam ti isto zajebani međimurec ...sv.kriz
fendt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:13   #337
Pozdrav Marijane,

sve što te zanima o sadnji (a ja ti mogu reči iz vlastitog iskustva jer imam 7 ha) i ako hočeš kupiti sadnice možeš mi se javiti na mobitel
Quote:
maryan50 kaže: Pogledaj post
Lijep pozdrav,ja bi kupio ako bi to znao gdje ste ,gdje se mogu javiti i kome,[email protected] javite mi se...

Zadnje uređivanje lili p. : 23.09.2010. at 16:16. Reason: obrisan telefon i ime
lichan is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 22.09.2010., 22:29   #338
4x4 je minimum koji bi trebao saditi ako misli saditi 500 komada.Jer to je površina od skoro 1 ha (na hektar 4x4 ide 625 komada).Glavni razlog za takav razmak je kasnija obrada koja će morati biti vršena strojno jer je to prevelika površina za ručnu obradu.A i lješnjak treba puno svijetla i vjetra (oplodnja mu je vjetrom).I takav razmak bi preporučio za uzgoj u obliku stablašice a za uzgoj u obliku grma 5x4.

Quote:
fendt kaže: Pogledaj post
4 metra između redova i 3 metra između sadnica ti je minimalac....od kud si marijane?ja sam ti isto zajebani međimurec ...sv.kriz
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2010., 22:39   #339
Imaš izdanje biblioteke Agro hit sa naslovom Orah i lijeska u kojoj ćeš dobiti osnovne podatke za početak a ostalo češ naučiti usput praksom. Ima i jedno srpsko izdanje knjige u kojoj se obrađuje badem, lijeska i orah jako je dobra jer je sve napisano u primjerima ali sad ne znam kako se zove. Uglavnom malog je formata i dosta malo stranica ima ali je natrpana korisnim informacijama.Pogledaj po sajmovima obično ih tamo prodavači imaju.Mislim čak i da je jeftina oko 40-50 kn.


Quote:
kstankic kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima! Imam volju, vremena i zemlju jos samo da mi je saznati ima li poticaja na podizanje nasada ljesnjaka pa da krenem! Postoji li kakva strucna literatura na temu uzgoja ljesnjaka! Hvala
lichan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2010., 14:10   #340
maryan50 pun ti je Mailbox (poštanski sandučuć) pa ti ne mogu poslati mail na [email protected]
Turopoljac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.