Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2008., 23:46   #1
Je li Schrödingerova mačka još živa?

je li schrodingerova macka jos ziva?? hawking je rekao da ce upucat nekoga ako mu jos jednom spomenu <<gorespomenutu>> macku, moze mi neko objasnit zasto?? ako znamo prosjecni zivot macke, i ako joj ogranicimo rezerve hrane, znaci da cemo na kraju ipak uspjet izvest mjerenje?? tj. bit ce krepana kad otvorim vrata??
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 03:25   #2
suburban,

Zainteresiralo me tvoje pitanje, cisto jer me zanimao Hawkingov stav
prema Schrödingerovoj macci. Danas sam pitao kolegu fizicara, i on
mi je nesto nacelno rekao da se Stephen jezi na spomen filozofije
fizike . Kakve veze to ima sa mackom? Koliko sam ja shvatio on
nematematicki pristup fizici (objasnjenja tipa toga sa mackom) shvaca
kao filozofiju, a ne fiziku.

Navodno (nisam provjerio) je Stephen obrazlozio svoj stav u
eseju My Position u knjizi Black Holes & Baby Universes and
Other Essays
.

To je najbolje sto ti mogu odgovoriti uzimajuci u obzir vrijeme koje
imam na raspolaganju.

Nadam se da ce ti koristiti,
__________________
--
pi

Zadnje uređivanje 3.14159 : 27.02.2008. at 07:05. Reason: Razjasnio jednu nejasnu tocku
3.14159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 10:35   #3
To o mački je (vjerojatno) Schrödinger napisao u nekom novinskom članku na krajnje popularnom nivou. U žargonu, to je objašnjenje kolapsa valne funkcije za plavuše. Nije ni čudo da Hawking šizi kad mu netko to spomene, jer to je isto kao da ga uhvatiš za obraze i tepaš "buci-buci".
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:29   #4
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
je li schrodingerova macka jos ziva?? hawking je rekao da ce upucat nekoga ako mu jos jednom spomenu <<gorespomenutu>> macku, moze mi neko objasnit zasto?? ako znamo prosjecni zivot macke, i ako joj ogranicimo rezerve hrane, znaci da cemo na kraju ipak uspjet izvest mjerenje?? tj. bit ce krepana kad otvorim vrata??
Macka je posve sporedna, nije tu fora u tome da macka ce umrijeti od gladi, nego da se ne moze tocno predvidjeti hoce li se poluraspad dogoditi i kada. Ovo je moj laicki komentar , vjerujem da ce netko strucniji malo opsirnije komentirati.
Saber is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 11:35   #5
Quote:
Saber kaže: Pogledaj post
Macka je posve sporedna, nije tu fora u tome da macka ce umrijeti od gladi, nego da se ne moze tocno predvidjeti hoce li se poluraspad dogoditi i kada. Ovo je moj laicki komentar , vjerujem da ce netko strucniji malo opsirnije komentirati.
U originalnoj priči, mačka je zatočena u kutiji, u kojoj se nalazi randomski okidač, baziran na radioaktivnom elementu koji se raspada. Vjerojatnost da okidač proradi je 1/2, a ako proradi, oslobađa otrov koji ubija mačku.
Ako ne proradi, ne dogodi se ništa.

Prema kopenhagensškoj interpretaciji, dok eksperimentator ne otvori kutiju, mačka je mrtvo-živa, tj. valna funkcija koja opisuje stanje mačke je u superpoziciji dva stanja: mrtve i žive mačke.
Prilikom otvaranja kutije, sustav predaje informaciju eksperimentatoru i događa se kolaps valne funkcije, tj. ispoljava se samo jedno od dvaju stanja: mrtva ili živa mačka.

Zašto je to glupo Hawkingu? Zato što je to prispodoba za malu djecu, i on se s pravom vrijeđa kao i kada biste nekom uglednom piscu dali slovaricu.
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:43   #6
kako se taj slom/kolaps valne funkcije ocituje?? kao nemoguce rjesenje, rjesenje je nula ili tek onda dobijes konacno rjesenje??
__________________
breathe the pressure, come play my game I'll test ya
suburban is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 12:47   #7
Vrlo slično, samo malo radikalnije, je opisano u temi "Postoji li Mjesec dok ga nitko ne gleda".
__________________
Greenov zakon o raspravi:
"Sve je moguće, ako ne znate o čemu govorite."
El Ninho is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 14:53   #8
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
kako se taj slom/kolaps valne funkcije ocituje?? kao nemoguce rjesenje, rjesenje je nula ili tek onda dobijes konacno rjesenje??

Superpozicija. Zbroj. Stanje sustava koje je zbroj dvaju stanja.
Kada dođe do kolapsa, stanje se promijeni tako da bude sastavljeno od samo jednog konstitutivnog stanja. Ovo sam krumpirasto izrekao, ali još uvijek jasnije nego da pišem bra-ket-e
Batt_X is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 15:12   #9
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
je li schrodingerova macka jos ziva?? hawking je rekao da ce upucat nekoga ako mu jos jednom spomenu <<gorespomenutu>> macku, moze mi neko objasnit zasto?? ako znamo prosjecni zivot macke, i ako joj ogranicimo rezerve hrane, znaci da cemo na kraju ipak uspjet izvest mjerenje?? tj. bit ce krepana kad otvorim vrata??
di če hawking nekoga upucat nemže se ni pomaknut
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2008., 18:07   #10
Quote:
robi500 kaže: Pogledaj post
di če hawking nekoga upucat nemže se ni pomaknut
Ajde bolje šuti nego da govoriš ovakve gluposti. Da sam mod sad bih ti spičila jednog crvendaća za trollanje
Tika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2008., 00:45   #11
S. Hawking kaže:

"...Kada se kutija otvori, u njoj će se naći ili ubijena ili živa mačka. Ali pre otvaranja, kvantno stanje mačke predstavljaće mešavinu stanja mrtve mačke sa stanjem u kome je mačka živa. Neki filosofi nauke veoma teško mogu ovo da prihvate. Mačka ne može biti napola pogođena, a napola nepogođena, tvrde oni, isto kao što neka žena ne može biti napola trudna. Njihova poteškoća nastaje stoga što podrazumevaju klasičnu predstavu o stvarnosti u kojoj svaki objekat ima jasno određenu, jedinstvenu istoriju. Suština kvantne mehanike jeste u tome da ona ima drugačije viđenje stvarnosti. Prema tom viđenju, objekat nema samo jednu istoriju, već sve moguće istorije. U većini slučajeva, verovatnoća jedne posebne istorije biće potrta verovatnoćom neke sasvim malo različite istorije; ali ima i takvih slučajeva u kojima se verovatnoće obližnjih istorija međusobno ne potiru nego pojačavaju. Upravo je posredi jedna od tih pojačanih istorija koju mi uočavamo kao istoriju datog objekta.
Kod Šredingerove mačke, postoje dve istorije koje se međusobno pojačavaju. U jednoj od njih mačka je pogođena, dok u drugoj ostaje živa. U kvantnoj teoriji, obe ove mogućnosti mogu uporedo da postoje. Ali neki filosofi ne uspevaju da se raspetljaju iz ovoga zato što podrazumevaju da mačka može da ima samo jednu istoriju."

Hoking Stiven
CRNE RUPE I BEBE-VASELJENE
Prevod: Živković Zoran
Hawking Stephen BLACK HOLES AND BABY UNIVERSES, 1993
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:32   #12
Quote:
Tika kaže: Pogledaj post
Ajde bolje šuti nego da govoriš ovakve gluposti. Da sam mod sad bih ti spičila jednog crvendaća za trollanje
ajde ti šuti kačo natikačo ja bi tebi spičio da ne kažem šta
robi500 is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.02.2008., 21:37   #13
Quote:
robi500 kaže: Pogledaj post
ajde ti šuti kačo natikačo
vidim crvenih 45
u tvojoj buducnosti
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:40   #14
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
vidim crvenih 45
u tvojoj buducnosti
robi500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 21:59   #15
mrgi124 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 02:08   #16
Ovo je o mačkama, ne spada pod prirodno i ne znam jel ova mačka sad živa ili mrtva. http://www.youtube.com/watch?v=01lntWJImF8
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2008., 20:43   #17



Mrs. Schroedinger to Mr. Schroedinger:
''What the hell did you do to the cat? It looks half dead!''


Wanted, dead AND alive, Schrödingers Cat.


Curiosity *may* have killed Schrödinger's cat.


"Here Kitty,Kitty" - Schrodinger
__________________
...''you wouldn't see a subtle plan if it painted itself purple and danced
naked on top of a harpsichord,singing "Subtle Plans Are Here Again''.
Scáthach is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 02:23   #18
Lem13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2008., 10:13   #19
Quote:
suburban kaže: Pogledaj post
je li schrodingerova macka jos ziva??
Možda
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2008., 11:42   #20
Quote:
Batt_X kaže: Pogledaj post
Zašto je to glupo Hawkingu? Zato što je to prispodoba za malu djecu, i on se s pravom vrijeđa kao i kada biste nekom uglednom piscu dali slovaricu.
No mnogi fizicari se ne slazi s Hawkingom da je to "glupo".
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.