Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.04.2004., 00:42   #41
Aha.

Prije otprilike mjesec dana moderatorica Kisha rekla mi je strašno mudru rečenicu. Glasila je otprilike - postoji vrijeme za svakoga pisca, a ako ga ne razumijemo, vjerojatno je problem u nama.

Podsjetilo me to na staru istočnjačku izreku: "Učitelj se uvijek pojavi onda kada je učenik spreman da nešto nauči".

Hoću reći, svako je (književno) djelo višeslojna tvorevina. I koliko ga god puta budemo čitali, uvijek ćemo nešto novo otkriti. Stoga je tvoj zaključak zapravo primjenjiv na sve knjige (umjetnine).
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 00:54   #42
Quote:
stitch kaže:
Aha.

Prije otprilike mjesec dana moderatorica Kisha rekla mi je strašno mudru rečenicu. Glasila je otprilike - postoji vrijeme za svakoga pisca, a ako ga ne razumijemo, vjerojatno je problem u nama.

Podsjetilo me to na staru istočnjačku izreku: "Učitelj se uvijek pojavi onda kada je učenik spreman da nešto nauči".

Hoću reći, svako je (književno) djelo višeslojna tvorevina. I koliko ga god puta budemo čitali, uvijek ćemo nešto novo otkriti. Stoga je tvoj zaključak zapravo primjenjiv na sve knjige (umjetnine).
pravi si predavac logicno zakljucivanje.
ali kako smo na knjizevnosti, tu staru istocnjacku, samo osobno shvatao citajuci castanedu (npr ucenje don juana)
osobno, ne uzimam hesse-a u ruke vec dugo, nekako imam ljepsih stvari za citati (onda kad iscitavam knjigu 2 ili 3 put).
jedan moj prijatelj, po formalnompbrazovanju filozof mi je skoro, usput rekao da ima problema s ljudima koji poslije 35-te iscitavaju hesse-a ili camus-a ... sad je li do knjiga, ili je do njega... tko zna ali rad sam mu povjerovati (naravno, ne doslovno i ne primjenjivo u svakom slucaju)
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 10:56   #43
Quote:
Nije da je bitno za temu ali nije Čopić nego Ćopić i da bitna je razlika isto kao i razlika između Đ i DŽ
Naravno da je bitna razlika. Samo kaj sam ja iz nekog razloga bila uvjerena da je Čopić Zabrinjavajuće...
__________________
Smoke-free od 10. 01. 2012.
Cyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 11:16   #44
Quote:
Cyn kaže:
Naravno da je bitna razlika. Samo kaj sam ja iz nekog razloga bila uvjerena da je Čopić Zabrinjavajuće...
ako hoces biti jos preciznija, onda evo hint i z anaglasak. dugo ravno "o", a ne kako je to uvrijezeno..... iz osobnog iskustva, kad sam kao dijete slusao branka
__________________
8-)
_\|/_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 18:14   #45
Par natuknica

I ja sam, kao i većina, Hessea čitao na kraju osnovne i na početku srednje škole. Čini mi se da sam prvo pročitao Demijana, pa tek onda Siddhartu.

Čitanje Hesseovih dela odvelo me je do Hölderlina, po čijim se uticajima Hesse prvi put obreo u lirici uz jaku romantičnu čežnju za svetom detinjstva. Meni je odzuvek bio majstor prozračne i doterane forme i pisac koji je veoma vešto, na vrlo osoben način predstavio osećaj neusklađenosti s okolinom i otuđenosti od suvremenika.

Ratno divljaštvo, posleratna duhovna zbrka i teški osobni promašaji, koji pojačavaju autorovu prvobitnu osamu i izdvajanje, manje su me privlačili. To je možda najviše izraženo u delu Lepa je mladost.

U poznijem dobu svojeg stvaralaštva, Hesse nastoji izmiriti um i nagon, svet doživljaja i svet vrednosti, oprostivši se od «starog svetlog sveta». Nastojeći se osloboditi od sveukupnog prtljaga prošlosti, on odbacuje drevne ideale i tabue, da bi se posle nove umetničke krize prepustio okultizmu i budističkoj mistici. Upravo onome što je mene nekad (a delimično i sad) zaista zanimalo.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 18:15   #46
Oslonivši se na Freuda, Nietzschea i Dostojevksog, Hesse je potražio izlaz iz osobnog haosa i imanentnog dualizma u delu izuzetne smeonosti i značenja, u romanu Stepski vuk, koji je svojevrstan psihoanalitički dnevnik.

Hesseova proza tradicionalistička je po strukturi pripovedanja, a njen je temeljni ton ispovedno-lirski. Slikovitost njegova jezika eklektički je raznovrsna: elementi impresionističkog krajolika, isprepletena simbolika sna i bajke uz sentencioznost istočnjačke mudrosti.

Možda mu je najznačajnije delo Igra staklenih perli (Magister ludi, a negde Igra staklenim biserima), s idealom jedinstva znanosti (kao skupa svih nauka), duhovnosti i umetnosti.

Uz ovo delo, izdvojio bih još Putovanje na istok, delo o mladalačkom hodočašću koje naizgled nije uspelo i Ispod točka, koje je, kao i Putovanje, delo o mladosti, o Hansu Giebenrathu, mladom učenjaku, koji je podvojen između samopotvrde i samouništenja, o obrazovnom sistemu koji ohrabruje ambiciju i uništava osećanja, dušu i nagon.
Nymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2004., 18:54   #47
Čitajući sve vaše postove, poštujem stavove, al ne mogu nikako shvatit zbog čega se tolko mučite oko razumijevanja Hessea? Steppenwolf je genijalna knjiga ak se hoćeš s nekim dobro napit i cijelu fuking najt raspravljat o tome dal se isplati il ne živit... don't get me wrong, i adore the book, al svejedno smatram da ga se ne treba posebno ozbiljno baš u svemu shvaćat!

po meni je njegova najgenijalnija teza u cijelom tom dijelu ta da se čovjek ne sastoji od jednog "ja", već od tisuću malenih "ja" koji u različitim trenucima do izražaja dolaze u različitim odnosima što rezultira različitim ponašanjem čovjeka u različitim situacijama. zbog čega se ne bi netko u jednoj situaciji mogao ponijet totalno kao džentelmenski erudit, a u drugoj ko seljak kojem se ne diže ni na miss amerike samo zato jer je trenutno zauzet nečim totalno desetim, na primjer plevljenjem krumpira...?



Hesse je zakon svakom dok se ovaj tak osjeća, malo poslije toga mu puca ***** zbog njega, a pet minut nakon toga dojde ti da ga uzdigneš ko sveca...

totalno ko i njegova djela, ak se osjećaš ko i glavni junak, knjiga bu ti jebeno dobra, ak ne...

bar ja tak mislim!

btw-isto tak mislim da je tip otišal korak dalje od Freuda glede psihoanalize, baš zbog te njegove teze da se sastojimo od tisuću dijelića.
__________________
There can be only one!
Nuvolari is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2004., 14:18   #48
VUk ... Stepski vuk.. tak nekak, kaj ne?
markom18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 01:57   #49
Stepski Vuk

Baš me zanima što bi zanimljivo vi imali reći o ovoj knjizi? Ispričavam se ako je već
bio topic. Ja ju prvi put čitam trenutno i negdje sam na 50.-oj stranici tek pa me zanima što imate za reći.

(nije da nema zanimljivijeg štiva od ovog ali eto oduvijek sam htio tu knjigu pročitat, sad je došlo vrijeme)
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 10:31   #50
Re: Stepski Vuk

Quote:
Druid kaže:
[B(nije da nema zanimljivijeg štiva od ovog ali eto oduvijek sam htio tu knjigu pročitat, sad je došlo vrijeme) [/B]
haha, kao da se ispricavas

pa sta, to trenutno citas. i ja citam bijelog klauna (po cetvrti put) koji je sastavni dio lektire za osnovnoskolce.

doslo vrijeme? za knjigu? ha, a ja sam mislila da sam jedina koja ceka "vrijeme". evo, recimo, jos nisam procitala alkemicara. (ajmo svi ). cekam minut da procitam. cudno to dodje...sofijin svijet mi je dosao u 14... svasta.

uglavnom, stepski vuk... nisam jos , cekam
 
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 13:51   #51
procitala sam s mozda jedno 14 godina

nemogu se sjetit bas tocno ali cisto onako, generalni dojam koji mi uvijek ostane poslije neke knjige
a poslije toliko godina ne mora bit ni tocno, ili moze bit nenamjerno povezano uz neki drugi roman...

da ne duljim, tih godina sam procitala vise hese-ovih djela, prva mi je bila demian i ujedno ostavila najvise traga.

mislim da sam tad mislila kako je stepski vuk ipak puno ozbiljiji i kompliciraniji...

meni se svidjao hese-ov stil, ne znam sto bi sad mislila da citam

evo nasla sam i knjigu

zelis da citamo zajedno?
tko jos ima knjigu pa mozemo napravit book club, ako zelite
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 16:05   #52
Re: Re: Stepski Vuk

Quote:
ezra kaže:
haha, kao da se ispricavas

pa sta, to trenutno citas. i ja citam bijelog klauna (po cetvrti put) koji je sastavni dio lektire za osnovnoskolce.

doslo vrijeme? za knjigu? ha, a ja sam mislila da sam jedina koja ceka "vrijeme". evo, recimo, jos nisam procitala alkemicara. (ajmo svi ). cekam minut da procitam. cudno to dodje...sofijin svijet mi je dosao u 14... svasta.

uglavnom, stepski vuk... nisam jos , cekam
Pazi ovo, ja Alkemičara imam i doma čak i sve, dva puta sam ga počeo čitati i došo negdje do četvrtine ili možda trećine knjige najviše i nisam dalje jednostavno kako zbog vremena tako i nedostatka volje za čitanjem toga. Nekako mi to nije bilo to u to vrijeme, bilo mi je "prenormalno" i non-avangardno . No jednom ću i to pročitati. Ono počeo sam malo i "Demon
i gospođica Prim" ali ni to nikad nisam priveo kraju . Sorry Paulo .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 16:09   #53
Quote:
judita kaže:


zelis da citamo zajedno?
tko jos ima knjigu pa mozemo napravit book club, ako zelite
Kako je ovo slatka ponuda hehe. Pa čuj ako ti se čita opet super . I što pod tim "zajedno" misliš, naći se u nekoj velikoj prostoriji i čitati ulomak po ulomak ili čitati usporedno svaki svoju doma?
Kako misliš "book club". Ok je Hesse, čito sam samo Sidhartu prije ovog, svidja mi se njegov stil a ako ga usporedjujem sa Coelhom (što mnogi rade), bod ide njemu.

(hint - vidi post gore )
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 22:38   #54
pa recimo kao book club
obicno se ljudi sastanu i imaju spisak knjiga koje citaju svi u isto vrijeme i onda pricaju o tome,
oni "ozbiljni" book clubovi imaju i posebna pitanja i redosljed po kojem rade...

mi mozemo cisto djeliti svoje misljenje o knjizi uopce
a kako kaze ezra mozemo otvorit topic/knjigu i onda kad tko zeli nek se ukljuci
judita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 23:24   #55
Moram priznati da mi se ideja sviđa. I drago mi je da netko ima malo više ovako interaktivniji pristup .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 23:26   #56
Quote:
Druid kaže:
Moram priznati da mi se ideja sviđa. I drago mi je da netko ima malo više ovako interaktivniji pristup .
Driud će, ako "poživi" i ne odleprša za nekom suknjicom i napusti forum, ovaj podforum skupa s još nekima oživiti..

mark my words
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2004., 23:36   #57
Na nama je to katkad teško, ali ipak više slatko breme.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2005., 19:31   #58
Trazim jedan citat Hessea, anyone?

Pozdrav,
Trenutno sam vrlo daleko od svoje biblioteke a zapelo mi je za seminarski rad da nadjem jedan citat od Hermana Hessea, skoro sigurno iz "Igre staklenih perli".
Citat glasi OTPRILIKE (u tome i jeste problem) ovako: "ljudski rod napreduje kad u ravnotezi izmedju matematike i umjetnosti jedno od to dvoje prevagne".
Da li neko mozda zna o kojem citatu govorim i koliko se precizno sjecam?
__________________
Ti si indijanac koji razmislja...
Djuro_Pucar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 14:23   #59
Question ovo?

Under the shifting hegemony of now this, now that science or art, the Game of games had developed into a kind of universal language through which the players could express values and set these in relation to one another. Throughout its history the Game was closely allied with music, and usually proceeded according to musical and mathematical rules. One theme, two themes, or three themes were stated, elaborated, varied, and underwent a development quite similar to that of the theme in a Bach fugue or a concerto movement. A Game, for example, might start from a given astronomical configuration, or from the actual theme of a Bach fugue, or from a sentence out of Leibniz or the Upanishads, and from this theme, depending on the intentions and talents of the player, it could either further explore and elaborate the initial motif or else enrich its expressiveness by allusions to kindred concepts. Beginners learned how to establish parallels, by means of the Game's symbols, between a piece of classical music and the formula for some law of nature. Experts and Masters of the Game freely wove the initial theme into unlimited combinations.
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 10:56   #60
Mislim da je to otprilike to ali da se ja drugacije sjecam.
U svakom slucaju, posluzice, hvala puno!
__________________
Ti si indijanac koji razmislja...
Djuro_Pucar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.