Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.02.2011., 11:29   #1
Harry Potter (J.K. Rowling)

Stara tema je zatvorena, no neko možda svejedno ima pitanja/komentare/kritike/pohvala o knjizi/filmu.
Pa evo ovdje to postavljajte
nela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 11:33   #2
Meni je prvi dio baš jedna dobra knjiga za djecu.
Dalje nisam čitao, gledao sam filmove. Ali o njima nećemo jer je ovo podforum "književnost", a ne "film".
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:04   #3
Zorane, obavezno pročitaj i ostale knjige. Meni je to zasad najdraži fantasy (jači i od "Gospodara prstenova" - OK, OK, Martina još nisam čitao).

Prvi dio počinje kao klasična dječja knjiga, kasnije to više nije slučaj (tj. komotno ih mogu čitati i odrasli, a da im ne vrijeđa inteligenciju). Sa svakom knjigom stvari postaju mračnije, a fabula je toliko složena da filmovi nužno useru stvar jer moraju izbaciti ili ofrlje objasniti pola bitnih stvari. Po mome mišljenju, samo su prva tri filma dobro dočarala radnju iz knjiga. Ostali su debelo ispod razine knjige pa da bi se o fenomenu Harryja Pottera dobio pravi dojam, svakako bi trebalo pročitati knjige. A to je živi gušt.
zgdust is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:27   #4
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Zorane, obavezno pročitaj i ostale knjige. Meni je to zasad najdraži fantasy (jači i od "Gospodara prstenova" - OK, OK, Martina još nisam čitao).

Prvi dio počinje kao klasična dječja knjiga, kasnije to više nije slučaj (tj. komotno ih mogu čitati i odrasli, a da im ne vrijeđa inteligenciju). Sa svakom knjigom stvari postaju mračnije, a fabula je toliko složena da filmovi nužno useru stvar jer moraju izbaciti ili ofrlje objasniti pola bitnih stvari. Po mome mišljenju, samo su prva tri filma dobro dočarala radnju iz knjiga. Ostali su debelo ispod razine knjige pa da bi se o fenomenu Harryja Pottera dobio pravi dojam, svakako bi trebalo pročitati knjige. A to je živi gušt.
slažem se sa svime. u filmovima se pola toga izbaci i nemože se dočarati pravi duh i osjećaji kao što je opisano u knjizi. i ne, nikako nije knjiga samo za djecu. inače, ja sam pročitala svih 7 djelova, knjiga je jako potresna, pogotovo od 5. djela pa na dalje (a u 4. počinje biti potresno). preporučam svima
nela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:39   #5
Moja najdraža knjiga ikad!
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:41   #6
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Moja najdraža knjiga ikad!
i moja
nela5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 12:59   #7
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Moja najdraža knjiga ikad!
i moja
Mariposas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 13:27   #8
Cijeli serijal mi je odličan. Prvi dio HP sam kupila "za probu" i odmah mi se dopao, pa sam redom pokupovala sve.
Filmovi za mene ne postoje. Nisam ih gledala niti planiram. Po raznim novinama i portalima vidjela sam glumce, ali te knjige se naprosto ne mogu prenijeti u film kako bi trebale, a pošto sam cijeli taj svijet složila i zamislila kako meni paše, ne želim si ništa kvariti s filmovima
__________________
8. padež dubravativ - koga, čime?
Valsharess is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 13:42   #9
HP odrasla sam uz ove knjige, procitala ih puuuno puta

martin je ipak nenadmasan
__________________
“There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we can say to Death: ‘Not today.’”
NorthGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 14:47   #10
Quote:
NorthGirl kaže: Pogledaj post
martin je ipak nenadmasan
Naravno, to nije ni za usporedbu.

Plus, kakvo je vaše mišljenje o HP-u i sličnosti s "Books of Magic" stripom, kojeg je pisao Neil Gaiman?

Sam Gaiman nije htio podići tužbu za plagijat protiv Rowlingice, ali opet... sličnost je prilično upadljiva
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:04   #11
Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Naravno, to nije ni za usporedbu.
naravno da nije. ali u razlicitim razdobljima zivota, na mene su ostavile podjednak dojam sto vecina knjiga nikad nije/nece

Quote:
zoran k kaže: Pogledaj post
Plus, kakvo je vaše mišljenje o HP-u i sličnosti s "Books of Magic" stripom, kojeg je pisao Neil Gaiman?

Sam Gaiman nije htio podići tužbu za plagijat protiv Rowlingice, ali opet... sličnost je prilično upadljiva
iskreno, ne znam skoro nista ni o njemu, ni o stripu sad me zanima, pa cu bas pogledati
jel to onaj "grrm is not your bitch" lik

ako je i kopija, jako je dobra pa i citava prica o medaljonu je inspiracija Lotr-om, koji je opet inspiriran necim drugim

kopija ili ne, meni ce HP uvijek biti poseban, jer me sjeca na djetinjstvo i jer je potaknuo moju ljubav prema knjizi

ako je NG imao dokaze, trebao ju je tuziti, pogotovo ako je izgradila citavo bogatstvo na necemu "njegovom" te price kako nije htio, pliz, nitko nije tako dobar kad je rijec o (povecoj) lovi
__________________
“There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we can say to Death: ‘Not today.’”

Zadnje uređivanje NorthGirl : 25.02.2011. at 16:12.
NorthGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:12   #12
Ja navijam za neki animirani film Harry Potter
al ne neki japanski :S
__________________
...ne kužim...
iana87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:13   #13
Quote:
zgdust kaže: Pogledaj post
Zorane, obavezno pročitaj i ostale knjige. Meni je to zasad najdraži fantasy (jači i od "Gospodara prstenova" - OK, OK, Martina još nisam čitao).

Prvi dio počinje kao klasična dječja knjiga, kasnije to više nije slučaj (tj. komotno ih mogu čitati i odrasli, a da im ne vrijeđa inteligenciju). Sa svakom knjigom stvari postaju mračnije, a fabula je toliko složena da filmovi nužno useru stvar jer moraju izbaciti ili ofrlje objasniti pola bitnih stvari. Po mome mišljenju, samo su prva tri filma dobro dočarala radnju iz knjiga. Ostali su debelo ispod razine knjige pa da bi se o fenomenu Harryja Pottera dobio pravi dojam, svakako bi trebalo pročitati knjige. A to je živi gušt.
Dobar je tamo do šeste knjige, ili se to meni čini. Onda postaje pretjerano pretjerano pretjerano. I totalno lame kraj. A Martina obavezno, meni najdraži fantasy (njegov A Song of Ice and Fire). Ako ćemo baš u detalje, i Kay može proć', s nekim djelima...

Filmovi su me razočarali duboko, ali da, istina, čak mi se čini da se prva tri mogu još nekako pogledati (za djecu), ali ovo ostalo, ungh. A šesti dio katastrofa.
__________________
...jer nas je mnogo. Mi izlazimo iz dubine svakog bića...
Lain Coubert is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:14   #14
Quote:
NorthGirl kaže: Pogledaj post
ako je NG imao dokaze, trebao ju je tuziti, pogotovo ako je izgradila citavo bogatstvo na necemu njegovom te price kako nije htio, pliz, nitko nije tako dobar kad je rijec o (povecoj) lovi
Pa ne, njegovo je mišljenje da to nije plagijat. Tako barem kaže. S druge strane, pogle strip:

http://www.comicbookmovie.com/images...c-bindings.jpg

Još kad ti kažem da ima bijelu sovu za ljubimca, da živi kod problematičnog očuha, dok su mu pravi roditelji zapravo velike face iz paralelnog vilinskog svijeta i da je proreknuto da će on doći i postati velika faca, zbog čega postoje neki koji mu žele zlo... ono, meni je dosta upadljivo.

Što se ide više u detalje, to ima više razlika. Ali ta neka osnovna priča je dosta slična, a o sličnosti glavnih likova da ne govorimo.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."

Zadnje uređivanje zoran k : 25.02.2011. at 16:16. Reason: prvi link koji stavih nije radio
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:22   #15
da dosta je slicno bar ovaj osnovni opis. cak i njegov fizicki izgled.

ali opet, u zadnje vrijeme se namnozilo toliko tih "nadnaravnih" lakih stiva da valjda cim promjene nekoliko detalja (malo karikiram ) vise ne smijes reci da je plagijat (iako je zapravo na istu foru ). kako uopce odrediti granicu ?

Quote:
Lain Coubert kaže: Pogledaj post
Filmovi su me razočarali duboko, ali da, istina, čak mi se čini da se prva tri mogu još nekako pogledati (za djecu), ali ovo ostalo, ungh. A šesti dio katastrofa.
filmovi su bas netko tko nije citao knjige, vjer. ima dosta drugaciji dojam o serijalu
hermiona je u pocetku bila ista, a negdje putem se pretvorila u emmu

iako, ja nisam ni zadnjim bas odusevljena, kao da je samo dodatak na knjigu
__________________
“There is only one god, and his name is Death. And there is only one thing we can say to Death: ‘Not today.’”

Zadnje uređivanje NorthGirl : 25.02.2011. at 16:33.
NorthGirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:53   #16
da, i zadnji isto. tko nije čitao knjige, nema pojma o čem se tu uopće radi. i tako loše napravljeno... moj bože... jedino ima skoro pa golu cgi emmu watson ^^
__________________
...jer nas je mnogo. Mi izlazimo iz dubine svakog bića...
Lain Coubert is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 16:55   #17
Čitao sam ga,ali su mi tek 4.i peta knjiga bile super,nakon 5.sam isčekivao nastavak.inače nisam neki fan,ali zgodno štivo.
lexluthor84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 13:26   #18
Prvu knjigu sam dobila za Božić prije sada već dosta godina i mislim da mama nije znala u šta se upustila kad mi je to kupila Sve knjige sam pročitala u 1,2 dana...kad se sjetim samo tih neprospavanih noći
__________________
...I'm miles from where you are, I'll lay it down on the cold ground and I, I pray that something picks me up and sets me down in your warm arms...
puzzlee89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 14:25   #19
Quote:
puzzlee89 kaže: Pogledaj post
Prvu knjigu sam dobila za Božić prije sada već dosta godina i mislim da mama nije znala u šta se upustila kad mi je to kupila Sve knjige sam pročitala u 1,2 dana...kad se sjetim samo tih neprospavanih noći
također, nisam mogla prestajati čitati kad sam jednom počela.
na pola poglavlja nema šanse da stanem jer volim pročitati poglavlje do kraja, i onda se na kraju poglavlja desi nešto zanimljivo i onda onako samo "provirim" u sljedeće poglavlje i tako opet pročitam cijelo to poglavlje jer me zanima i eto, tako ti ode knjiga u 2-3 dana
marichuy777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 15:43   #20
Ja isto volim Harrya, prvu knjigu sam dobila za prvu pričest, pročitala, zarazila se i poslije si kupila sve knjige... Sad imam cijeli serijal doma Super je to stvar, Rowlingica je genijalna, stvarno

I filmovi su izvrsni, jedino mi je treći nekako nabijen, imam neki takav dojam... Najbolji je četvrti, super napravljen...

Dugo nisam čitala, morala bih opet pročitati sve knjige da se prisjetim, već sam dosta toga zaboravila...
__________________
No estudio para saber más, sino para ignorar menos. (Juana Inés de la Cruz, México, 1651- 1695)
Maria Mexicana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.