Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2015., 23:04   #941
prodaja stana - teoretsko

ovo me oduvijek zanimalo sljedeće situacija

npr. imam stan,stan prodam i odjavm se sa te adrese.odem živiti u hostel npr mjesec dana gdje ja onda budem registiran u međuvremenu...nemogu staviti da mi je to prebivalište

nadam se da razumijete pitanje


i još neeš

ako odem radit van npr u njemačku i a HR sam državljanin i kupim si vani auto kako ga registriram/prepišem na svoje ime ako jos nisam iznajmio nikaki stan i slično

hvala
hitno11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 23:19   #942
Quote:
hitno11 kaže: Pogledaj post
ovo me oduvijek zanimalo sljedeće situacija

npr. imam stan,stan prodam i odjavm se sa te adrese.odem živiti u hostel npr mjesec dana gdje ja onda budem registiran u međuvremenu...nemogu staviti da mi je to prebivalište

nadam se da razumijete pitanje

i još neeš

ako odem radit van npr u njemačku i a HR sam državljanin i kupim si vani auto kako ga registriram/prepišem na svoje ime ako jos nisam iznajmio nikaki stan i slično

hvala
Nisi dužan promjeniti boravište ako će to trajati manje od tri mjeseca. Ako ćeš u tom hostelu boraviti duže od tri mjeseca, pretpostavljam da bi mogao tražiti nekakav dokument/račun s kojim bi mogao promjeniti boravište. Prebivalište također ne moraš odjaviti ako namjeravaš privremeno biti u inozemstvu, ako se namjeravaš odseliti zauvijek možeš odjaviti prebivalište zbog odlaska u inozemstvo.

Ako ti je bitno zbog pošte (jer u hostelu nećeš plaćat režije) najjednostavnije je zamoliti kupca tvog stana da ti sačuva tvoju poštu ako ti treba stići nešto bitno.

To s kupnjom automobila ovisi o državi u koju ideš, ne znam za Njemačku, ali mislim da je tamo stvar mnogo jednostavnija nego kod nas. Oni imaju nešto poput naših bivših knjižica vozila (brif nešto) i onaj tko ima tu knjižicu je vlasnik vozila. Ne treba ići u javnog bilježnika ovjeriti kupoprodajni.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 16:25   #943
što ako je vlasnik stana u Slovačkoj i ne može popuniti izjavu?
nišneznam is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2015., 10:36   #944
Mene zanima jedna stvar.
Ja sam se prijavio u Zagrebu kod frenda, evo nekih godinu dana je prošlo mada tu ne živim....

E sada on taj stan prodaje.
Dali ja trebam mjenjati osobnu zbog toga i tražit drugu prijavu prebivališta i novu osobnu izraditi ili da zanemarim to...jer imam alternativnu adresu za sve dokumente, poštu i slično...
tu adresu na kojoj sam prijavljen uopće ne koristim, osim kaj mi na osobnoj piše.

E sada kad se stan proda naravno ja nezz tko ga je kupio i to, dali meni trebaju ti vlasnički papiri opet, ili kad odlučim mjenjat prebivalište i to da jednostavno donesem novi vlasnički list i novu osobnu, tj. dali ja trebam išta od prijašnjeg vlasnika....

uvjerenje ono prvo imam, a i oni imaju sve već u bazi....nikad nisma ništa mjenjao tako je kako je...

znam da mogu imat probleme bla bla, ali koliko je to izvedivo i radije bi da se s time ne opterećivam sada, hvala:klap:
MarkTom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 12:33   #945
Boravak stranca u RH

Bok. Može li stranac koji je ušao u RH i prijavio onaj turistički boravak na 3 mjeseca nakon isteka izaći iz RH i opet isti dan ući u RH i opet biti 3 mjeseca? (tako da opet prijavituriticki boravak 3 mjeseca)
bmx2015 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 00:30   #946
Quote:
bmx2015 kaže: Pogledaj post
Bok. Može li stranac koji je ušao u RH i prijavio onaj turistički boravak na 3 mjeseca nakon isteka izaći iz RH i opet isti dan ući u RH i opet biti 3 mjeseca? (tako da opet prijavituriticki boravak 3 mjeseca)
Odake je stranac?
Ako je EU, moze ostati koliko zeli- samo nakon 3mj. mora prijaviti privremeni boravak.

Ako nije drzavljan EU, odgovor na tvoje pitanje je NE.
__________________
You can't really dust for vomit.
Torma is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 19:26   #947
Pozdrav,
prije godinu dana sam potpisala ugovor o najmu stana, stanodavac je prijavio na poreznoj, ali ja još nisam prijavila boravište. Uglavnom, sad kad stalno boravim (do sad sam malo bila, malo ne) prijavila bih boraviše. S tim da je stanodavac u Senju, a ja u Zagrebu.
Moja pitanja:
1. hoće li mi obračunati neku kaznu za neprijavljivanje do sad?
2. što mi je potrebno ako stanodavac ne može doći samnom u pp?

hvala
zana19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 12:26   #948
Da li ugovor o najmu obvezuje najmoprimca da prijavi privremeno boravište?
mallap is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 15:01   #949
Quote:
halfling kaže: Pogledaj post
Ove godine mi ističe boravište i više ga ne mogu produžavati na ovoj adresi. Da li je moguće prijaviti boravište u istom gradu ali na drugoj adresi? Da li mogu prijaviti boravište u drugom gradu? Opcija promjene prebivališta je zadnja opcija.
Nešto slično i mene zanima.. boravište imam prijavljeno do kraja godine, nakon toga više neću moći produžiti zbog ugovora o radu na neodređeno. Rekli su da bi trebalo prijaviti prebivalište, moje pitanje je gdje i kod koga? Rijetki su stanodavci koji bi dali pristanak, pa i ja sama bi razmislila kome dajem prebivalište. Trenutni stanodavac bi možda čak i pristao na to, ali ja nisam baš sigurna, zato me zanimaju opcije i iskustva!

Dakle, u zakonu stoji da se boravište može prijaviti na godinu dana, nakon toga također može ako se priloži ugovor o radu koji ne smije biti na neodređeno, sve ostalo zahtijeva promjenu prebivališta, što meni ne odgovara jer nije sigurno do kada ostajem u trenutnom gradu, ne zbog poslovnih već privatnih razloga..

Hvala na odgovoru!
pepi_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 11:43   #950
Quote:
pepi_2 kaže: Pogledaj post

Dakle, u zakonu stoji da se boravište može prijaviti na godinu dana, nakon toga također može ako se priloži ugovor o radu koji ne smije biti na neodređeno, sve ostalo zahtijeva promjenu prebivališta, što meni ne odgovara jer nije sigurno do kada ostajem u trenutnom gradu, ne zbog poslovnih već privatnih razloga..
Nakon 1 godine produži se još jednu bez problema (ako to i stanodavac želi).kada istekne 2 godina pričeka se 8,10,15 dana i ponovo isti sistem.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 09:20   #951
Isitče mi boravište krajem 3. mjeseca ove godine, a prijavljena sam 2. put, tj vec drugu godinu sam produžila. Sad me zanima koliko dana mora proći da bih ponovo iz početka krenula sa boravištem ponovo? Nisam mjenjala dokumente, samo poreznu karticu zbog posla. Da li onda u tom periodu dok sam na adresi prebivališta moram ponovo promijeniti poreznu karticu i javiti u firmu zbog putnog troška?
vicana365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 14:29   #952
Quote:
vicana365 kaže: Pogledaj post
Isitče mi boravište krajem 3. mjeseca ove godine, a prijavljena sam 2. put, tj vec drugu godinu sam produžila. Sad me zanima koliko dana mora proći da bih ponovo iz početka krenula sa boravištem ponovo? Nisam mjenjala dokumente, samo poreznu karticu zbog posla. Da li onda u tom periodu dok sam na adresi prebivališta moram ponovo promijeniti poreznu karticu i javiti u firmu zbog putnog troška?
Mene nitko nije ništa pitao, a nisam imao prekid.
Sve ti ovisi na koju tetu na šalteru naletiš.
Što se tiče putnih vidi s poslodavcem, ali privatne firmice se ne brinu oko tih stvari.
marek45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2015., 12:21   #953
s mup-a: "Boravište se prijavljuje na razdoblje od godinu dana, a nakon proteka godine dana može se produžiti na još godinu dana."

znači li to da ako prijavim jednu adresu boravišta, primjerice u stanu koji unajmljujem, u tom stanu moram ostati tih godinu dana? svjestan sam da je pitanje glupo, ali čisto me zanima kakva je procedura s mijenjanjem. naime, prvo bih htio ostati kod rodbine te bih njih naveo kao boravišnu adresu, a onda bih našao neki stan. u kolikoj mjeri je to problem?
__________________
408 Request Time-out

Your browser didn't send a complete request in time.
mario_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 00:40   #954
Quote:
mario_t kaže: Pogledaj post

znači li to da ako prijavim jednu adresu boravišta, primjerice u stanu koji unajmljujem, u tom stanu moram ostati tih godinu dana? svjestan sam da je pitanje glupo, ali čisto me zanima kakva je procedura s mijenjanjem. naime, prvo bih htio ostati kod rodbine te bih njih naveo kao boravišnu adresu, a onda bih našao neki stan. u kolikoj mjeri je to problem?
boravak se prijavljuje na razdoblje od 3 mjeseca do godine dana. ti mozes prijaviti boravak na 1. adresu kod rodbine na godinu dana, a nakon sto nadjes stan, nebitno nakon kojeg vremenskog perioda, dodjes promijeniti adresu.

nije nikakav problem, dapace.

sto se tice ranijih postova, prekid boravka (u vezi 3.prijave) se smatra 1 godina, ne 8,10,12 dana.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
Donki is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 11:26   #955
Quote:
Donki kaže: Pogledaj post

sto se tice ranijih postova, prekid boravka (u vezi 3.prijave) se smatra 1 godina, ne 8,10,12 dana.
Ta 1 godina ne piše nigdje a kao je to rupa u Zakonu tako su i same djelatnice na šalterima upućivale građane na takav postupak.
A neke postaje (po novom) nakon isteka 2 godine boravka na istoj adresi traže da se prijavi prebivalište i neće produžit boravak.Očito crveni žele neke stvari riješit prije novih parlamentarnih izbora.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2015., 15:26   #956
Quote:
Donki kaže: Pogledaj post
boravak se prijavljuje na razdoblje od 3 mjeseca do godine dana. ti mozes prijaviti boravak na 1. adresu kod rodbine na godinu dana, a nakon sto nadjes stan, nebitno nakon kojeg vremenskog perioda, dodjes promijeniti adresu.

nije nikakav problem, dapace.

sto se tice ranijih postova, prekid boravka (u vezi 3.prijave) se smatra 1 godina, ne 8,10,12 dana.
hvala, baš odgovor koji sam trebao
__________________
408 Request Time-out

Your browser didn't send a complete request in time.
mario_t is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 13:53   #957
ja se ispricavam sto opet pitam ..zanima me samo ako mi 31.3. istjece boraviste koje sam vec drugi put produzavala, znaci nemam vise pravo produzavati,morala bih promijeniti bas prebivaliste. koliko dugo ja moram cekati da bih opet mogla prijaviti boraviste, tjedan, dva? postoji li neki zakonski rok? da li da mjesec dana ostanem samo na adresi prebivalista ? i da li nakon toga mogu opet prijavljivati

boraviste kao da krecem prvi put? isprocavam se na smetnji.hvala
vicana365 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 21:56   #958
Question

Quote:
halfling kaže: Pogledaj post
Ove godine mi ističe boravište i više ga ne mogu produžavati na ovoj adresi. Da li je moguće prijaviti boravište u istom gradu ali na drugoj adresi? Da li mogu prijaviti boravište u drugom gradu? Opcija promjene prebivališta je zadnja opcija.
Isto pitanje... tj.potreban mi je savijet-odgovor na isto posto zadnji puta kada sam postavio pitanje gđi. koja izdaje potvrde ona je inzistirala na promijeni prebivalista tj.nemogucnost daljnjeg produzenja boravista...
E sada da li je imala los dan ili je inace takva neljubazna ne bih ulazio u to
Dakle kako zaobici-izbjeci promijenu prebivalista i produziti boraviste???
Da li uopce postoji mogucnost???
Molim Vas odgovor
remcorona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 23:10   #959
Quote:
remcorona kaže: Pogledaj post
Dakle kako zaobici-izbjeci promijenu prebivalista i produziti boraviste???
Da li uopce postoji mogucnost???
Molim Vas odgovor
nema tko sto inzistirati, slovo u zakonu ima tezinu.
boravak mozes prijaviti po treci put:
* ako promijenis adresu (dovoljno je i samo kucni broj)
* ako radis na odredjeno - potvrda s posla ili ugovor o radu kao dokaz
* ako si student - potvrda s faksa
* ako si na ljecenju - potvrda od doktora
* pauza od godinu dana pa mozes ponovno

ako ne spadas u niti jednu mogucnost, onda ide prijava prebivalista i promjena dokumenata.
Donki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2015., 11:01   #960
Quote:
Donki kaže: Pogledaj post
* ako promijenis adresu (dovoljno je i samo kucni broj)
* ako radis na odredjeno - potvrda s posla ili ugovor o radu kao dokaz
* ako si student - potvrda s faksa
* ako si na ljecenju - potvrda od doktora
* pauza od godinu dana pa mozes ponovno
Dakle osobno imam dvije mogucnosti

* promijena adrese (tj.kucnog broja...prijavit cu se kod punice par kuca dalje )
* ili pauzirati tih godinu dana...

Ova prva opcija ce mislim biti bolja jer ovo s pauziranjem od godinu dana malo mi prrredugi rok da se povlacim bez prijave nedaj Boze da se nesto desi... aj da je mj.dva nebih se dvoumio uopce

U svakom slucaju HVALA na brzom odgovoru i strpljenju!
Sad jos samo da provjerim to jest sprovedem ovo i u praksi...
remcorona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.