Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2014., 21:52   #1
Smile Savjeti za pisca pocetnika

Zdravo. Vec jedno godinu i pol kreiram i pazljivo izradujem svoj "fantasy" svijet. Do sada sam ga koristio kao DM u Dungeons & Dragons igri ali zelim svoju kreaciju staviti na papir. Stoga vas molim da mi date neke savjete s kojima bih mogao lakse vjezbati pisanje. Do sada sam napisao par kratkih prica vezanih za moj izmisljeni svijel ali te price su bile izrazito lose napisane. Hvala vam.
Elderan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 16:03   #2
Quote:
Elderan kaže: Pogledaj post
Zdravo. Vec jedno godinu i pol kreiram i pazljivo izradujem svoj "fantasy" svijet. Do sada sam ga koristio kao DM u Dungeons & Dragons igri ali zelim svoju kreaciju staviti na papir. Stoga vas molim da mi date neke savjete s kojima bih mogao lakse vjezbati pisanje. Do sada sam napisao par kratkih prica vezanih za moj izmisljeni svijel ali te price su bile izrazito lose napisane. Hvala vam.
Vidim da se ljudi nisu baš pretrgli od savjeta. Pa evo jednog (ili dva): kao prvo, piši što više. Onda čitaj to što si napisao (i po nekoliko puta); čitaj kao da je tuđi tekst, gledaj što je viška i briši (nemoj se bojati brisanja) sve dok ne budeš zadovoljan. A onda, ako ne ide drukčije, imitiraj pisce koje voliš. Odnosno, pokušaj napisati nešto što bi rado i sam čitao. A kad budeš zadovoljan, daj na čitanje prijatelju.
Ankica T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.09.2014., 16:35   #3
A može i kliknuti na temu "Kako izdati knjigu?" gdje je isto pitanje postavljeno n puta.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 02:31   #4
dozivjeti pa pisati, pa baciti i ponovo dozivjeti pa pisati i ponovo baciti, sve do jednom a ne znam kad

ako ništa sa sobom se razgovoriti

a alegorijski sve se može pretvoriti u fantasy, SF ili neki drugi žanr


nikobitein.blogspot.com
nikobit ein is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 10:14   #5
Savjetujem da odustaneš. Imaš redovno istarski, čini mi se, natječaj takvih priča pa prati. Ali pisati u ovoj zemlji znači gubiti dragocjeno vrijeme. Izađi van, mlad si, upoznaj curu, popij piće... Bilo što.
Voron is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 18:02   #6
Quote:
Voron kaže: Pogledaj post
Savjetujem da odustaneš. Imaš redovno istarski, čini mi se, natječaj takvih priča pa prati. Ali pisati u ovoj zemlji znači gubiti dragocjeno vrijeme. Izađi van, mlad si, upoznaj curu, popij piće... Bilo što.
Zato se pokuša na stranom tržištu
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 20:09   #7
Quote:
pčelica88 kaže: Pogledaj post
Zato se pokuša na stranom tržištu
I propadne još slavnije nego na našem.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2014., 20:45   #8
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
I propadne još slavnije nego na našem.
Mislim da ima veću šansu ako objavi na Amzonu nego ovdje. Just my thought.
__________________
Adorkable.
pčelica88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 17:00   #9
Kad čovjek stekne vještinu pismenog izražavanja u tolikoj mjeri da bez po muke na papir stavlja sve što mu padne na pamet,a uz to ima ambicija da bude pjesnik ili znanstvenik,on je u velikom iskušenju da svaku svoju riječ drži poezijom,a svaku misao mudrošću.
Zato se mora pretpostaviti da čovjek koji je upućen na kreiranje javne riječi,uz pismenost,emotivnost i misaonost,razvije i smisao za odabir.
Neku vrst talionice u kojoj se iz hrpe beskorisne rudače vade listići zlata..


I.Aralica
Blackie Hoare is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 19:29   #10
Citaj cim vise i pisi, citaj cim vise i pisi, citaj cim vise i pisi i pisi. I to je to.
__________________
Al Lowe's masterpiece
nickherc is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2014., 11:44   #11
ajme groznih savjeta!

Čovjek piše jer voli pisati, jer mora pisati, jer riječi cure i preplavljuju i ne ostavljaju izbora - ni zbog čega drugoga. Ne zbog novca, ne zbog slave, ne zbog (ubaci što te volja). I nije bitno da li Marko, Štef ili Pavo misle da to ne valja i da bi to oni (u večini slučajeva kad bi uopće znali) drugačije napravili. Pišeš zbog istog razloga zašto dišeš - da bi preživio. I taj osjećaj - da se budiš iz smrti svaki put kad nešto napišeš - to je ono zbog čega pišeš. Pišeš - ako to osjetiš. Ako to ne osjetiš - pa mnogi ipak pišu; ali su svejedno mrtvi.
sanja777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2014., 12:13   #12
Quote:
sanja777 kaže: Pogledaj post
Čovjek piše jer voli pisati, jer mora pisati, jer riječi cure i preplavljuju i ne ostavljaju izbora - ni zbog čega drugoga. Ne zbog novca, ne zbog slave, ne zbog (ubaci što te volja). I nije bitno da li Marko, Štef ili Pavo misle da to ne valja i da bi to oni (u večini slučajeva kad bi uopće znali) drugačije napravili. Pišeš zbog istog razloga zašto dišeš - da bi preživio. I taj osjećaj - da se budiš iz smrti svaki put kad nešto napišeš - to je ono zbog čega pišeš. Pišeš - ako to osjetiš. Ako to ne osjetiš - pa mnogi ipak pišu; ali su svejedno mrtvi.
Đizs, koji post. Pogodila si u sredinu. Da li ti pises? Post me dojmio .
__________________
Al Lowe's masterpiece
nickherc is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2014., 16:39   #13
Svatko ima drugaćije metode postizanja istog cilja, a moja metoda je bila proučavanje klišeja i arhetipova/stereotipova (s ovim sam naučio što izbjegavati)

Ja volim postaviti strukturu na svoju viziju tako što prvo zapišem glavne i opće smjernice i kontekst priče, a detalje kasnije polako dodajem i gradim.

Meni je u početku bilo teže napisati kako će neki lik s kojim nemam puno zajedničkog djelovati s obzirom na situaciju, npr. Kako će reagirati žena u 50-ima na određenu stvar vodeći računa o njenom karakteru i osobnosti.

S vremenom, vlastitim životnim iskustvom i proučavanjem to postaje sve lakše.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2014., 12:00   #14
čitat što više
domaće dobre pisce
i lijepe prevode dobrih knjiga
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:02.