Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2008., 20:16   #21
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Spominjao je husrevbeg i mnogo toga drugog, sporednog, samo da ne bi spomenuo ono glavno a to je poražavajuća istina - da je srce islamskog svijeta, u kojem su sve svetinje muslimana, pretvoreno u jednu nazadnu i sociološki neodrživu kvazidiktaturu, koja kad-tad neumitno mora buknuti u općem talasu nezadovoljstva. I samo je pitanje godine ili decenije kada će se to desiti. selam alejkum


Ma ko ti kaze po rijeci imat ce sa asikom posla ...

Samo jos nesta nije jasno ... ta silna ulema dole jel oni se boje svojoj glavi pli svojim djepovima pa sute i nista ne govoro protiv velike porodice Saud ...
__________________

BEZ DEDA NEMA REDA
ašik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 20:24   #22
Quote:
crno&bijelo kaže: Pogledaj post
Inače, postavljanje teme koja je zasnovana na tvrdnjama ovakve autorice kao validnoj osobi za ocjenu vehabizma je promašaj.
Ne... ne radi se o njenim tvrdnjama o vehabizmu kao takvima, već je cijeli topic više sociološkog nego političko-ideološkog karaktera. Ova hrabra žena je bila blizu! Vidjela je stvari izbliza! I u skladu sa svojom savješću je podigla svoj glas protiv onoga što je vidjela svojim očima. Protiv jedne nehumanosti... protiv sociološke, poslovne, kulturne i svake druge diskriminacije žena. Protiv degradacije njihovih prava! A sve to je je u Arabiji više nego evidentno.

Sam naziv knjige jeste ''Zemlja nevidljivih žena' - što već u startu upućuje na to kakav odnos prema njima zauzima vladajuća oligarhija porodice Sauda, po kojima je nazvan i cijeli arapski poluotok - (Saudi) Arabija. Da ništa drugo ne gledamo, već samo to, dovoljno nam je za zaplakati - kad se cjeli jedan poluotok, cijeli jedan prostog gdje su skoro sve muslimanske svetinje - Mekka, Kaba, Medina, Bedr, Hira... - gdje je sve to poistovjećeno sa jednom porodičnom oligarhijom.

Moram u najkraćem objasniti: današnji Saudi su potomci onog prvog Sauda, koji se priključio Abd-ul-Vehabu u njegovim političkim aspiracijama da uz pomoć britanaca i francuza ovlada tadašnjim Otomanskim prostorom i oslobode ga od turske dominacije. Francuzi i Britancii su, gdje god su to mogli, podsticali oslobodilačke pokrete protiv Turske, (sa primarnim ciljem ukidanja hilafeta) i to je trajalo u dvije faze: prva faza ide do herojske bitke u moreuzu Canakkale, a angažiranje F&B bilo je otvoreno, vojnim putem, podsticanjem pobuna, ubacivanjem nacionalizama i opće svadja medju malo svijesnim muslimanima tog doba... Druga faza, nakon bitke Canakkale koja je hvala Allahu dobijena herojskim otporom turaka, cilj je ostao isti do danas, ali je samo više ekonomski i političi nego što je vojni (ma da ni vojni aspekti ovdje ipak nisu skroz zanemarljivi).

Dakle, sve to nema puno veze sa Iranom, osim opće ideološke i političke situacije u kojoj se Iran nalazi, zahvaljujući samo jednom- a to je njegov geografski položaj. Da je Iran na nekom drugom kontinentu, jasno bi se pokazalo da od toga nema ništa! U gornjoj husrevbegovoj priči, Iran je ružno pače... dežurni krivac. A to što su žene degradirane na svim društvenim nivoima - to nije puno bitno.

Zato bih zamolio sve diskutante, da ne skrećemo mnogo ni ka Iranu, ka ratu u BiH, a niti previše ka samom problemu vehabizma... Bar ne u ovom prvom dijelu, dok se tema još uvijek razradjuje. Ako se slažete, dajte da bacimo akcenat na one koje u cijeloj priči najviše trpe a to su žene.

Samo jedan primjer: dr. Quanta recimo kaže da žena u saudijskoj kraljevini nema pravo da otvori firmu na svoje ime, već samo na ime muškarca. Moje pitanje sada je ovo: Kako vas, kao muslimane i muslimanke to dira? Ili vas ne dira? To je ono što mene zanima, nadam se i mnoge druge. selam alejkum
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 21:25   #23
Quote:
kokobill kaže: Pogledaj post
Nismo se razumjeli, bradu nek nosi tko god hoce, njegova slooda. Samo sam htio reci da je sada u trendu- modi nositi bradu. Ako grijesim, moje izvinjenje.
Dal je nosenje brade bilo zabranjeno prije 1992 godine. Nije! Dal je sada zabranjeno ne nositi bradu, Vehabijama?

Amerika (Cikago), Saudi Arabija, Vehabizam imaju usku spregu, ako grijesim moje izvinjenje.

gledaj u onom sistemu vjernici musliamni su bili pod posebnom lupom, zato je "moda" bila držati low profile... neću reći da im je bilo teško ali im sigurno nije bilo svejedno. eto moj punac nikad nije mogao dobiti stana jer nije bio u partiji, a moj jedan dobar prijatelj derviš mi je rekao da je bio pod stalnom prismotrom UDB-a.
ja lično sam bio dijete i nemam nekih saznanja o tome.
u svakom slučaju onaj sistem je bio pravedniji od ovog koji je sad u BiH

nakon pada komunizma u ex Yu normalno da je došlo da buđenja starih običaja i u BiH.
došlo je i do slobodnijeg ispoljavanje vjere, a sa tim dolazi i brada.
a o vehabijama ti ja nemama pojma samo me ponekad uzbihuzure svojim guranjem noge pod moj nos.
to mi smeta, ali oni misle da imaju puno pravo na to pa im to dopuštam
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:35   #24
Quote:
ašik kaže: Pogledaj post


Ma ko ti kaze po rijeci imat ce sa asikom posla ...

Samo jos nesta nije jasno ... ta silna ulema dole jel oni se boje svojoj glavi pli svojim djepovima pa sute i nista ne govoro protiv velike porodice Saud ...
Nešto razmišljam koliko čovjeku treba da shvati da dole uleme ima jako puno po zatvorima, nažalost.

Treba shvatiti da to nisu savršeni ljudi, da se trude mnogo hizmeta uraditi, ali trebaju da shvate da islamu ne treba anarhija, ali, inšAllah, molim Allaha da se to promijeni.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:40   #25
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Interesantno pitanje. Šta Iranci dobijaju time?
Ja se pitam šta je svrha tog pitanja??

Quote:
Inače, husrevbeg je, po meni, većinu svog posta utemeljio na krivim premisama (prije svega to sa Iranom).
A možeš li navesti te krive premise? Kolika ima krivih premisa u tvom postu?

Quote:
Čak je sve dovodio u vezu i sa ratom sa ratom u bosni 1992-1995i, iako je termin vehabizam na našim prostorima stariji koju deceniju i koristio se u medijima, leksikonima, štampi... mnogo prije nego li je nastupio raspad bivše Jugoslavije.
Koliko su stare knjige mržnje Iranaca prema arapima, koje godine je izašla knjiga Homeinija??

Quote:
Spominjao je husrevbeg i mnogo toga drugog, sporednog, samo da ne bi spomenuo ono glavno a to je poražavajuća istina - da je srce islamskog svijeta, u kojem su sve svetinje muslimana, pretvoreno u jednu nazadnu i sociološki neodrživu kvazidiktaturu, koja kad-tad neumitno mora buknuti u općem talasu nezadovoljstva. I samo je pitanje godine ili decenije kada će se to desiti. selam alejkum
Po čemu je to taj dio nazadan, sociološki neodrživ? Možda google u svemu pomogne, koliko samo taj poluotok ulaže u nauku, koliko trenutno grade univerziteta, biblioteka? Nisam rekao da je sjajan taj dio, ali, 'mislim da guraš vodu na svoj mlin'! Po čemu je taj dio svijeta različit od onog iranskog? Pričamo ovdje o krupnim stvarima, pojedinačne stvari me ne interesuju!

Mislim da te hikaje i predrasude stopiraju od zdravog razmišljanja i zaključivanja što se tiče Arabije, ipak, možeš mrziti Saude, ali ti to ne daje za pravo da sve tamo odbacuješ apriore, a to radiš.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...

Zadnje uređivanje KObi : 11.10.2008. at 00:07.
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2008., 23:57   #26
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Selam alejkum.

Ti očito nisi čitao vehabijski čarobni kutak, tamo smo mi sve akademski elaborirali Nejse, nego kako je moguće da Iranci ubace termin ( kost ) vehabije kao da će se upotrebom tog termina nešto dobiti? Kako god da se zovu, meni je dosta da jednog vidim i kažem-" eno ga..." pa sad ti vidi. Svejedno je kako se zovu sve dok se ističu.
Dervis, pa zar Allah ne kaze u Kur'anu a ti ispovijedaj vjeru javno i koliko je hadisa sto kazu da se treba jedan musliman odvajati sa izgledom od drugih, tebi je da vidis jednoga i da kazes eno ga po bradi i pantalonama bolje ti je da vidis ti gdje si da se maknes iz te sekte nego sto se grijesis o stvarima koji su sunnet i vadzib
__________________
Kur'an:-I bojte se vatre koja je za nevjernike pripremljena.” (Ali-Imran, 131)
Zeyd-ibn Osama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 00:05   #27
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ne... ne radi se o njenim tvrdnjama o vehabizmu kao takvima, već je cijeli topic više sociološkog nego političko-ideološkog karaktera. Ova hrabra žena je bila blizu! Vidjela je stvari izbliza! I u skladu sa svojom savješću je podigla svoj glas protiv onoga što je vidjela svojim očima. Protiv jedne nehumanosti... protiv sociološke, poslovne, kulturne i svake druge diskriminacije žena. Protiv degradacije njihovih prava! A sve to je je u Arabiji više nego evidentno.
Dobro, ko sada 'barata' krivim premisama?
Sada okrećeš temu na već postojeću tematiku, 'Žene u islamu', ipak, mislim da je ova knjiga više 'mehlem' za tvoje stavove, ne optužujem te nizašta, nemoj sve shvatati bukvalno, ali ti kažem ono što mislim i za ono za što postoje jasne naznake, tj. tvoja prevelika subjektivnost prema Arabiji, no, ovdje se neću time zamarati, pogrešno ćeš sve shvatiti, ovdje je bitno ono što si napisao.

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Sam naziv knjige jeste ''Zemlja nevidljivih žena' - što već u startu upućuje na to kakav odnos prema njima zauzima vladajuća oligarhija porodice Sauda, po kojima je nazvan i cijeli arapski poluotok - (Saudi) Arabija. Da ništa drugo ne gledamo, već samo to, dovoljno nam je za zaplakati - kad se cjeli jedan poluotok, cijeli jedan prostog gdje su skoro sve muslimanske svetinje - Mekka, Kaba, Medina, Bedr, Hira... - gdje je sve to poistovjećeno sa jednom porodičnom oligarhijom.
Tačno da je za zaplakati, tu se slažemo, ali da je za generalizaciju, optuživanje, opstruiranje istine, za to svakako da nije. To su stvari političe prirode, za kojima treba plakati, ali da se ignorišu i vrijeđaju učenjaci iz tih svetih mjesta, to je za još veći jaz i plač!

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Moram u najkraćem objasniti: današnji Saudi su potomci onog prvog Sauda, koji se priključio Abd-ul-Vehabu u njegovim političkim aspiracijama da uz pomoć britanaca i francuza ovlada tadašnjim Otomanskim prostorom i oslobode ga od turske dominacije.
To nijedan historičar nije potvrdio, samo su naveli da 'se pričalo', dakle, nema jasnih historijskih naznaka za takve stvari, to su čiste potvore, jer dok se to ne dokaže (a neće nikada, jer je potvora), to ostaje potvora.



Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Francuzi i Britancii su, gdje god su to mogli, podsticali oslobodilačke pokrete protiv Turske, (sa primarnim ciljem ukidanja hilafeta) i to je trajalo u dvije faze: prva faza ide do herojske bitke u moreuzu Canakkale, a angažiranje F&B bilo je otvoreno, vojnim putem, podsticanjem pobuna, ubacivanjem nacionalizama i opće svadja medju malo svijesnim muslimanima tog doba... Druga faza, nakon bitke Canakkale koja je hvala Allahu dobijena herojskim otporom turaka, cilj je ostao isti do danas, ali je samo više ekonomski i političi nego što je vojni (ma da ni vojni aspekti ovdje ipak nisu skroz zanemarljivi)
.
Opet laži i potvore, nikad dokazane. Abdulvehab je bio vjerski reformator, to treba naglasiti, živio u jednom vremenu, naše je da se okoristimo sa onim što je rekao i pisao (ako možemo), sve izmišljotine proistekle iz mržnje Perzije, to treba jasno zanemariti, knjige pisane jednom takvom mržnjom ne treba čitati, jer ljubav je pokretač istine. Možda bi bilo lijepo da dodam da je ovaj dio tvog posta samo jedan mamac koji koristi historijske činjenice da bi u to uvezao gore motive (možda ti je to samo bilo servirano, pa si to prihvatio). Ovdje stoje neke historijske činjenice, ali si na to nadovezao puno više laži i potvora, mislim, uvijek iz istog izvora, nažalost!

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Dakle, sve to nema puno veze sa Iranom, osim opće ideološke i političke situacije u kojoj se Iran nalazi, zahvaljujući samo jednom- a to je njegov geografski položaj. Da je Iran na nekom drugom kontinentu, jasno bi se pokazalo da od toga nema ništa! U gornjoj husrevbegovoj priči, Iran je ružno pače... dežurni krivac. A to što su žene degradirane na svim društvenim nivoima - to nije puno bitno.
Ima itekako, nemoj da sada ispane da sve vežem za Iran, ali, evo neka jednostavna pitanja:
Odakle dolaze sve te 'historijske' podvale? (Odgovor: Ili Iran ili Turska, ili neko ko se poziva na njih)
Ko jedini to prihvata bez imalo provjere i naučne dokazanosti? (Odgovor: Opet isti)
Na šta ovo ukazuje? (Odgovor: Onome koji prihvata istinu ukazuje na nešto sumnjivo)
Koji, od poznatih historičara islama, je potvrdio te 'činjenice'? (Odgovor: Ne znam)

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Zato bih zamolio sve diskutante, da ne skrećemo mnogo ni ka Iranu, ka ratu u BiH, a niti previše ka samom problemu vehabizma... Bar ne u ovom prvom dijelu, dok se tema još uvijek razradjuje. Ako se slažete, dajte da bacimo akcenat na one koje u cijeloj priči najviše trpe a to su žene.
Dobro, a zašto onda ti pišeš u ovom postu toliko na temu Abdulvehaba?
Zar se taj motiv (Žena u islamu) nije mogao ubaciti u ranije teme (a ima ih)?
Dakle, halali, ali meni ovo sve više liči na propagandu i još jednu propalu temu (iako sam spreman da odvojim malo vremena i na temu žena u islamu).

Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Samo jedan primjer: dr. Quanta recimo kaže da žena u saudijskoj kraljevini nema pravo da otvori firmu na svoje ime, već samo na ime muškarca. Moje pitanje sada je ovo: Kako vas, kao muslimane i muslimanke to dira? Ili vas ne dira? To je ono što mene zanima, nadam se i mnoge druge. selam alejkum
Zašto bi me zanimalo otvaranje firme (namjerno sam uzeo 'bukvalni' dio tog izraza, a sam ćeš shvatiti zašto) od strane jedne žene, kada me više brine ona koja piše o toj temu?

Bojim se da je to samo jedna od prezentacija vizije islama jedne žene, sukobljavanje te vizije za vizijom islama ostalih ljudi. Zašto ona da kritikuje islam u Arabiji, otišla u drugu zemlju i to radi? Zašto? Zašto nije ostala i samo izgrađivala svijest ljudima kakav islam treba da bude (ne shvatati previše bukvalno)? Meni jednostavno se nameće odgovor da ni ona sama nije mogla islama, žalosno, ali sve mi na to 'miriše', neka mi Allah oprosti ako griješim, a volio bih da sam u krivu.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...

Zadnje uređivanje KObi : 11.10.2008. at 00:12.
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 00:09   #28
Quote:
Zeyd-ibn Osama kaže: Pogledaj post
Dervis, pa zar Allah ne kaze u Kur'anu a ti ispovijedaj vjeru javno i koliko je hadisa sto kazu da se treba jedan musliman odvajati sa izgledom od drugih, tebi je da vidis jednoga i da kazes eno ga po bradi i pantalonama bolje ti je da vidis ti gdje si da se maknes iz te sekte nego sto se grijesis o stvarima koji su sunnet i vadzib
Ja sam pripadnik ehli sunnet vel džemat, a zovu me dervo. Ponekad i dervo strašni Nastupam javno, doduše nema baš puno publike na mojim koncertima...
Sad ne kontam iz koje sekte da se maknem?

A da se treba razlikovati, to se slažem ali ne među sobom. Točka i selam.

EDIT; Ja sam slikovito ( i pomalo komično ) istaknuo da se oni ( zovi ih kako hoćeš ) ističu pored nas, odnosno promoviraju neke nove, oni će reći stare, vrijednosti i time se udaljavaju od džemata našeg, 500god. starog, bosanskog na čelu sa legitimnim nam liderom ef. Cerićem koji baštini svoj lideršip od još legitmnijeg halifata. Gdje je vaš legitimitet? U Saudiji?

P.S. ja imam na youtube jedan video sa ajvatovice i svako malo neko od vaših dođe i tresne nekakav komentar da Bog sačuva. Umorih se brisajući i banirajući. De javi tamo u bazu da me ostave na miru.

Zadnje uređivanje Derviš : 11.10.2008. at 00:30.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 00:24   #29
Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Ja se pitam šta je svrha tog pitanja?
Pa da optužba je bila da su Iranci uveli raj termin, pa bi husrevbeg mogao obrazložiti šta oni time dobijaju. Termin je inače stariji od današnje političke krize na relaciji SA-Iran.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
A možeš li navesti te krive premise? Kolika ima krivih premisa u tvom postu?
Pa, kriva premisa je recimo što dr. Quanda govori o teškom položaju žena u S.A. a husrevbeg temelj svog posta postavlja na priči o Iranu, ratu u BiH, medjusobnoj mržnji muslimana... i svemu drugom osim o položaju žena u toj žemlji, a na što je dr. Qanta i željela da ukaže.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Kolika ima krivih premisa u tvom postu?
Sve što sam napisao ti možeš quotati i osporiti. Nije mi teško ispraviti se gdje griješim.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Koliko su stare knjige mržnje Iranaca prema arapima, koje godine je izašla knjiga Homeinija?
Homeini nije niti bio rodjen kada je postojala ta mržnja. Točno, postoji mržnja o kojoj govoriš, no, mržnja je na žalost obostrana. Oni koji je siju neće osjetiti njenu kob, već občan puk. Kao i skoro uvijek.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Po čemu je to taj dio nazadan, sociološki neodrživ?
Recimo, zato jer polovina društva (žene) ne uživaju ljudska prava.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Možda google u svemu pomogne, koliko samo taj poluotok ulaže u nauku, koliko trenutno grade univerziteta, biblioteka?
To je ok što se izgrađuju. Univerzitweti (a to je posebno dobro!) daju nadu da će svijest tamo zrenuti. I nadam se da nisu ideološki previše kontrolirani. Univerziteti obično imaju autonomiju od politike i vlasti... a ne vjerujem da je to tamo još slučaj.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Nisam rekao da je sjajan taj dio, ali, mislim da guraš vodu na 'svoj mlin'!
Vidi Pravila o trolanju, pod br.7 i 8... samo 1 točk1:.
  • Svođenje teme na osobni nivo nikako nije poželjno.
Moje namjere, i šta je moj mlin, ovdje nisu bitne (to si često radio i ranije i to treba da svi prevaziđemo). Temu imaš i reci o njoš što želiš reći.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Po čemu je taj dio svijeta različit od onog Iranskog?
Evo na primjer ovo što si napisao.. to je doslovno skretanje teme. Kakve veze Iran ima sa ovim i zašto je bitno utvrditi razliku S.A. od Irana a ne recimo Fransuske? Je li shvataš da Iran nije bit onoga o čemu piše dr. Quanta? Treba li pravdati S.Arabiju usporedjujući je sa Iranom samo zato što sam ja otvorio temu a ne netko drugi? Ne trebaš ovako raditi.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
Mislim da te hikaje i predrasude stopiraju od zdravog razmišljanja i zaključivanja što se tiče Arabije
Pričaš o meni a ne o temi. I to je trolanje.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
možeš mrziti Saude,
i ovo je o meni a ne o temi. Također trolanje.


Quote:
KObi kaže: Pogledaj post
ali ti to ne daje za pravo da sve tamo odbacuješ apriore, a to radiš.
I ovo o meni a ne temi. Trolanje.
Hajde da malo ozbiljnije pridjemo diskusiji, ok? Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 01:06   #30
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa da optužba je bila da su Iranci uveli raj termin, pa bi husrevbeg mogao obrazložiti šta oni time dobijaju. Termin je inače stariji od današnje političke krize na relaciji SA-Iran.
Zar je kriza tek današnja, nije stara više stotina godina, termin je naknadno uveden kao pogrdan i ružan, zar je to razlog upotrebe tog termina, mržnja??




Quote:
Sve što sam napisao ti možeš quotati i osporiti. Nije mi teško ispraviti se gdje griješim.
Tumačenje pravila na svoj način, neki se ovdje ograđuju od svega, pa čak i od jasnih pitanja i argumenata.

Quote:
Homeini nije niti bio rodjen kada je postojala ta mržnja. Točno, postoji mržnja o kojoj govoriš, no, mržnja je na žalost obostrana. Oni koji je siju neće osjetiti njenu kob, već občan puk. Kao i skoro uvijek.
Neki ovdje čak i argumentuju tom mržnjom, a pozivaju druge na mir.



Quote:
Recimo, zato jer polovina društva (žene) ne uživaju ljudska prava.
Zašto nam treba nova tema o tome, pogotovosa naznakom 'vehabizma' da bi o tome raspravljali? Zar nije cilj okriviti tamo neki 'vehabizam' za sve loše u ummetu, je li to težnja jedinstva ummeta??


Quote:
To je ok što se izgrađuju. Univerzitweti (a to je posebno dobro!) daju nadu da će svijest tamo zrenuti. I nadam se da nisu ideološki previše kontrolirani. Univerziteti obično imaju autonomiju od politike i vlasti... a ne vjerujem da je to tamo još slučaj.
Predrasude, velike, vode razilažnju i gluposti (grubo rečeno)!



Quote:
Vidi Pravila o trolanju, pod br.7 i 8... samo 1 točk1:.
  • Svođenje teme na osobni nivo nikako nije poželjno.
Moje namjere, i šta je moj mlin, ovdje nisu bitne (to si često radio i ranije i to treba da svi prevaziđemo). Temu imaš i reci o njoš što želiš reći.
Zar ti u zagradama ne piše da ne shvataš sve bukvalno, mislim da tumačenje ovdje pravilnika ne dovodi do slobodne komunikacije. Pogotovo što se ovdje nekim članovima može naći toga i previše, a oni ustvari upozoravaju na to.



Quote:
Evo na primjer ovo što si napisao.. to je doslovno skretanje teme. Kakve veze Iran ima sa ovim i zašto je bitno utvrditi razliku S.A. od Irana a ne recimo Fransuske? Je li shvataš da Iran nije bit onoga o čemu piše dr. Quanta? Treba li pravdati S.Arabiju usporedjujući je sa Iranom samo zato što sam ja otvorio temu a ne netko drugi? Ne trebaš ovako raditi.
A šta su onda tvoji postovi o pravima žena, a u početku govoriš negativno o vehabizmu, šta su oni?
NIje poenta Iran, poenta je u tome da si ti prvi krenuo tumačiti historijat KSA, to ne moe proci bez objašnjenja s druge strane situacije sa Iranom, zaista. Ako ti imaš pravo navesti svoju verziju priče, zašto ne bi imao i neko drugi?
Ne pravdam Arabiju ja, to i sam vidiš, ali pravdam pravedne učenjake u njoj, koji su daleko od režima, to svakako da! Pravdanje S.Arabije ne iziskuje Iran, ali 'tumačiti termin' 'vehabizma' bez toga je neobjektivan stav.


Quote:
Pričaš o meni a ne o temi. I to je trolanje.



i ovo je o meni a ne o temi. Također trolanje.



I ovo o meni a ne temi. Trolanje.
Mislim da namjerno ovakvo ponašanje i pogrešno shvatanje, ne vodi ničemu, lijepo piše da se ne shvata sve bukvalno, je li to namjera?
Quote:
Hajde da malo ozbiljnije pridjemo diskusiji, ok? Selam
Ja sam to sada očekivao od tebe, a ti pogrešno interpretiraš moje postove, sjeckajući ih kako tebi godi, nije to poštena igra, posebno kada ja naglasim da se ne shvata bukvalno. Alejkumu selam
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...

Zadnje uređivanje KObi : 11.10.2008. at 01:43.
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 01:46   #31
Kobi,
nisam ja to seckao radi seckanja, nego sam podijelio tvoj post na cjeline kako bih ti o svemu što si rekao replicirao pojedinačno i dosljedno. I zašto pišeš o meni kao o ''nekima''? Od zadnjeg posta nemam ti na što odgovoriti, doista. Cijeli post je offtopic, a i to što pišeš o bukvalnom shvaćanju. Tema je jasna i vratimo se na nju. Selam
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 01:54   #32
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Kobi,
nisam ja to seckao radi seckanja, nego sam podijelio tvoj post na cjeline kako bih ti o svemu što si rekao replicirao pojedinačno i dosljedno. Od zadnjeg posta nemam ti na što odgovoriti, doista. Cijeli post je offtopic, a i to što pišeš o bukvalnom shvaćanju. Tema je jasna i vratimo se na nju. Selam
Alejkumu selam, dobro, vidim da nemaš volje za dalje. Mogu ti samo reći da ako budeš držao takav jedan tempo, sam ćeš upasti u svoje zamke i svaki tvoj post će biti neki prekršaj. Mislim da se grubo tumače neka pravila, primjer je moj zadnji post, ti kažeš offtopic, uredu, a za mene on nije offtopic jer zalazi duboko u temu (ti si o tome pričao, ti si pokretač teme), ja tebi samo dovodim u pitanje neke stavove o Iranu i S.Arabiji, čak dovodim u pitanje tvoje shvatanje termina 'vehabizam', temu si nametnuo ti. Naravno, sredinom teme ti jednostavno prebacuješ poentu teme na nešto drugo.

Onda svi raniji postovi na temu 'vehabizma', S.Arabije, itd., su offtopic, i tvoji i moji. Ako je tako, onda si u pravu.

A ako je tema Žena u islamu, zašt da ovo ne spojimo sa tom temom, zar nam treba još jedna tema o tome??
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 02:50   #33
Pa niti se iz uvodnog posta vidi da je tema samo ''žena u islamu'', niti se vidi da je tema vehabizam (kao fenomen), niti da je tema Iran, niti da je tema odnos Iran-SA, niti je tema bosanski rat... Haj selamim te.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 03:11   #34
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Pa niti se iz uvodnog posta vidi da je tema samo ''žena u islamu'', niti se vidi da je tema vehabizam (kao fenomen), niti da je tema Iran, niti da je tema odnos Iran-SA, niti je tema bosanski rat... Haj selamim te.
Alejkumu selam, znači da nisu offtopic, aham, svi su ontopic, ili nije dobar uvodni post, hmm, ili nismo razumjeli, ili, aha, ma do nas je.
__________________
And say to My servants that they should say those words that are best...
KObi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2008., 23:33   #35
Quote:
Derviš kaže: Pogledaj post
Ja sam pripadnik ehli sunnet vel džemat, a zovu me dervo. Ponekad i dervo strašni Nastupam javno, doduše nema baš puno publike na mojim koncertima...
Sad ne kontam iz koje sekte da se maknem?

A da se treba razlikovati, to se slažem ali ne među sobom. Točka i selam.

EDIT; Ja sam slikovito ( i pomalo komično ) istaknuo da se oni ( zovi ih kako hoćeš ) ističu pored nas, odnosno promoviraju neke nove, oni će reći stare, vrijednosti i time se udaljavaju od džemata našeg, 500god. starog, bosanskog na čelu sa legitimnim nam liderom ef. Cerićem koji baštini svoj lideršip od još legitmnijeg halifata. Gdje je vaš legitimitet? U Saudiji?

P.S. ja imam na youtube jedan video sa ajvatovice i svako malo neko od vaših dođe i tresne nekakav komentar da Bog sačuva. Umorih se brisajući i banirajući. De javi tamo u bazu da me ostave na miru.
Ako si ehli sunnet vel džemata onda Elhamdulillah a ja mislio da si sufija(dervis)
onda izvini, a ne razumijema kakve koncerte to nastupas sta radis tamo
__________________
Kur'an:-I bojte se vatre koja je za nevjernike pripremljena.” (Ali-Imran, 131)
Zeyd-ibn Osama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2008., 19:05   #36
here we go again!

ljudi, naš stav prema islamu treba da pođe od toga da nemuslimani, kad vide muslimana treba odmah da im islam uđe u srce, ili jošš bolje da istog trena pomisle na Allaha, ako ne to onda makar ne treba da se tog muslimana prepadnu.

Bilo kako bilo, preve generacije svojom pojavom među strancima nisu izazivale strah niti su ih ljudi gledali podozrivo.

Ovo je nama svima za razmišljanje!
KAko izlgedamo, da li nas ljudi izbjegavaju, kakav nam je izraz lica itd itd...
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 17:42   #37
Pozdrav svima a posebno onim dobronamjernima....

Zao mi je da se je ovdje zakuhalo oko necega u cemu vi koji sudjelujete aktivno imate gotove, tvrde i zapecacene stavove,koji samo jos jednom potvrdjuju da nam zasista fali onog elementarnog sto ukrasava iman a to je ljubav u ime Allaha(Boga),svih nas koji kazemo da vjerujemo.Zao mi je da je moj post izazvao tj vjerovatno samo ponovno raspuhao stare vatre nekih starih forumasa.Ispravite me ako grijesim.Sam naziv ove teme je "vehabizam nije Islam",sto naravno i ja svjedocim ali isto tako svjedocim da je ako ste procitali moj post tacno i to da o "vehabijama" negativno govore pretezno oni koji nikad nisu imali ni kontakta a kamo li istinskih informacija o "njima".Ako je dovoljno to sto neki nose duge brade,da biste nekoga etiketirali, otidjite u siriju pa cete naci na ljude koji su sufije i to tako zestoke da ako pokusate klanjati sa njima po drugom meshebu moze vam i glava nastradati.Ja zivim u Bosni i dozivljavam ono sto je za svakog muslimana horor.Dozivljavam to da muslimani mrze jedni druge zbog navodne razlicitosti u prakticiranju islama.Podavno sam procitao sahih hadis u kom Poslanik a.s. kaze jednom od ashaba ,parafraziram:"sretan si sto zivis u ovom dobu jer ce doci vrijeme kad ce vjernici biti u strankama,ashab rece pa sta ako ne zele,ako zele biti muslimani jednostavno,Poslanik odgovori samim tim sto nebudu u nekoj stranci znacice da su protiv i smatrat ce se strankom".Draga moja braco ja zelim biti samo musliman i da preselim sa sehadetom,to mi je jedina briga,znam da ima dosta takvih ljudi pa uljudno vas molim da nam pomognete i da oni koji nisu muslimani osjete nasu ljubav i slogu.Pomozimo jedni drugima da se odrzimo u imanu a svi oni koji su zlonamjerni i namjerno testiraju nasu neslogu neka znaju da mi imamo najjaceg pomagaca Uzvisenog stvoritelja,kojem pripada konacni sud o nama i nasem verovanju.
husrevbeg is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 18:24   #38
Post

Quote:
husrevbeg kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima a posebno onim dobronamjernima....

Zao mi je da se je ovdje zakuhalo oko necega u cemu vi koji sudjelujete aktivno imate gotove, tvrde i zapecacene stavove,koji samo jos jednom potvrdjuju da nam zasista fali onog elementarnog sto ukrasava iman a to je ljubav u ime Allaha(Boga),svih nas koji kazemo da vjerujemo.Zao mi je da je moj post izazvao tj vjerovatno samo ponovno raspuhao stare vatre nekih starih forumasa.Ispravite me ako grijesim.Sam naziv ove teme je "vehabizam nije Islam",sto naravno i ja svjedocim ali isto tako svjedocim da je ako ste procitali moj post tacno i to da o "vehabijama" negativno govore pretezno oni koji nikad nisu imali ni kontakta a kamo li istinskih informacija o "njima".Ako je dovoljno to sto neki nose duge brade,da biste nekoga etiketirali, otidjite u siriju pa cete naci na ljude koji su sufije i to tako zestoke da ako pokusate klanjati sa njima po drugom meshebu moze vam i glava nastradati.Ja zivim u Bosni i dozivljavam ono sto je za svakog muslimana horor.Dozivljavam to da muslimani mrze jedni druge zbog navodne razlicitosti u prakticiranju islama.Podavno sam procitao sahih hadis u kom Poslanik a.s. kaze jednom od ashaba ,parafraziram:"sretan si sto zivis u ovom dobu jer ce doci vrijeme kad ce vjernici biti u strankama,ashab rece pa sta ako ne zele,ako zele biti muslimani jednostavno,Poslanik odgovori samim tim sto nebudu u nekoj stranci znacice da su protiv i smatrat ce se strankom".Draga moja braco ja zelim biti samo musliman i da preselim sa sehadetom,to mi je jedina briga,znam da ima dosta takvih ljudi pa uljudno vas molim da nam pomognete i da oni koji nisu muslimani osjete nasu ljubav i slogu.Pomozimo jedni drugima da se odrzimo u imanu a svi oni koji su zlonamjerni i namjerno testiraju nasu neslogu neka znaju da mi imamo najjaceg pomagaca Uzvisenog stvoritelja,kojem pripada konacni sud o nama i nasem verovanju.
Aferim
__________________
Don't Be a Sucker - 1947
ConCrete is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 20:53   #39
Quote:
husrevbeg kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima a posebno onim dobronamjernima....

.... i to da o "vehabijama" negativno govore pretezno oni koji nikad nisu imali ni kontakta a kamo li istinskih informacija o "njima".
ma znaš neki ljudi zaista imaju informacije iz prve o "njima", ali se možda ustručavaju.
Ali eto... na hajr.
jedan derviš s kojim se često družim govori jako lijepo o njima. Navodi mi prijer jednog njegovog prijatelja koji je iz derviške porodice a koji mu je rekao da je "islam doživio kroz džihad"
Allah nas je stvorio raznolikim i u tome je veliki Hak,
Islam je kako mi to volimo često reći vjera razuma i razumnosti.
Ako je Allah već dao toliku raznolikost koja svjedoči Njegovu Jednoću, Jedinstvenost, Stvoritelja dž.š. onga i mi trebamo biti svjesni da je ovo šarenilo blagodat a ne mahana.
Mi ne možemo ni jednu najobičniju livadu učiniti jednoobraznom a kamoli ummet... pokušati tako nešto... neka mi Allah oprosti šta sam pomislio i na šta bi to ličilo.

poenta je da samo mi džemat, ali da je džemat u ovom ahiri-zemanskom vremenu pun pojedinaca koji se relizirjau kroz njega(džemat)
Ja kad pomislim da u jednom safu stoje derviš, mainstream muslim, vehabija grešnik koji se tek počeo kajati( možda njega Allah najviše voli od svih nas), slabić koji će pokleknuti kod prvog iskušenja,... ja se bolan rastopim od miline jer kako je to lijepa vjera kad je saf dovoljno širok za svakog i svakog meleci podjednako blagosiljaju




Quote:
Pomozimo jedni drugima da se odrzimo u imanu a svi oni koji su zlonamjerni i namjerno testiraju nasu neslogu neka znaju da mi imamo najjaceg pomagaca Uzvisenog stvoritelja,kojem pripada konacni sud o nama i nasem verovanju.
Amin!
Selam lijepi moji!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2008., 21:11   #40
Bas mi ide ovo na zivce vec...Too much potenciranja "ujadjenih" zena i ostale nejaci po tzv. "Islamskom svijetu".'Ajmo malo pricat o jadnicama koje su to zbog aktera srebrenickih divljanja,focanskih silovateljskih orgija...Znam,znam,nije tema BiH i rat.Ali zasto nema takvih tema?Zene su iskasapljene i fizicki i duhovno i moralno i materijalno i socijalno...Pun ih dunjaluk.Al,jok!'Ajmo udarat po Istoku,tamo im nedaju otvorit firmu.Ja znam da sam ja potpuno neugrozena i sretna muslimanka,i to je istina.Makar se cijeli svijet sastao da me uvjeri da mi u Islamu gaze prava,ja znam da je to LAZ!Ako ima nekih slucajeva,individualni su-kao i u ostatku svijeta,i u ostatku religija,kultura i td.
ammara is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:14.